• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Απώλεια γεύσης/όσφρησης # Covid 19

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεια σας σε όλους, είμαι στην 9η μέρα από τότε που κόλλησα, πυρετοί και κούραση έχουν αρχίσει και φεύγουν εντελώς ΑΛΛΑ γευση/οσφρηση είναι οριακά μηδέν και είναι κάτι που με ρίχνει αρκετά ψυχολογικά.. ( προτού το κολλήσω κακώς το είχα υποτιμήσει) έχει συμβεί σε κάποιον άλλον/άλλη; ; μήπως σας έχει επανέλθει;;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Ερευνες δειχνουν οτι μπορει να κανει και μηνες να επανελθει.Αναλογα τον οργανισμο.Ο γιατρος σου τι λεει;
 

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν έχω μιλήσει ακόμα με κάποιον ιατρό για αυτό το θέμα, αλλά σκέφτομαι όταν βγω από την καραντίνα να ψάξω κάποιον ωτολ/γο
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ενας γνωστος μου που κολλησε του πηρε 2 μηνες να επανελθει. Ερευνες εχουν δειξει οτι ο ιος καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα που αφορουν την γευση και οσφρηση. Θα σου παρει καιρο μεχρι να αναρρωσεις πληρως. Περαστικα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι θέμα τύχης, μπορεί να επανέλθουν σύντομα, μπορεί και όχι. Κρίμα που δεν πρόλαβες να εμβολιαστείς πριν σε πιάσει. Μακάρι να επανέλθεις σύντομα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που εδώ και 13-14 μήνες δεν έχει σχεδόν καθόλου όσφρηση και λίγη αίσθηση της γεύσης, κόλλησε covid τότε, γι αυτό...
Τι μπορεί να κάνει για να επανέλθει, τουλάχιστον η όσφρηση κάπως...
Κάτι διάβασα για έλαια στον ατμό, πιάνουν αυτά;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που εδώ και 13-14 μήνες δεν έχει σχεδόν καθόλου όσφρηση και λίγη αίσθηση της γεύσης, κόλλησε covid τότε, γι αυτό...
Τι μπορεί να κάνει για να επανέλθει, τουλάχιστον η όσφρηση κάπως...
Κάτι διάβασα για έλαια στον ατμό, πιάνουν αυτά;
Να της πεις αντί να ρωτάει άσχετους σε ένα φόρουμ να πάει σε ένα γιατρό (παθολόγο ή ΩΡΛ).

Υ.Γ. Ελπίζω η ...φίλη σου να μην είναι αρρωστοφοβική σαν "κάποια"...


1686915624250.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Να της πεις αντί να ρωτάει άσχετους σε ένα φόρουμ να πάει σε ένα γιατρό (παθολόγο ή ΩΡΛ).

Υ.Γ. Ελπίζω η ...φίλη σου να μην είναι αρρωστοφοβική σαν "κάποια"...

έχει πάει σε γιατρούς ΠΡΟΦΑΝΩΣ, από την πρώτη εβδομάδα κιόλας.. δεν έχει φύγει ακόμα !

όχι δεν είναι σαν εμένα, μην ανησυχείς 😌
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που εδώ και 13-14 μήνες δεν έχει σχεδόν καθόλου όσφρηση και λίγη αίσθηση της γεύσης, κόλλησε covid τότε, γι αυτό...
Τι μπορεί να κάνει για να επανέλθει, τουλάχιστον η όσφρηση κάπως...
Κάτι διάβασα για έλαια στον ατμό, πιάνουν αυτά;

Βιταμίνες συμπλέγματος Β, βιταμίνη D, σιδηρος.

Σκευάσματα του ιαπωνικού φυτού Gingo Biloba μπορούν να υποστηρίξουν επισης το νευρικό σύστημα και βοηθούν στην αναγέννηση του.


Γενικά η ανοσμια λόγω Covid υποχωρεί στις περισσότερες περιπτώσεις ή βελτιώνεται αισθητά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Βιταμίνες συμπλέγματος Β, βιταμίνη D, σιδηρος.

Σκευάσματα του ιαπωνικού φυτού Gingo Biloba μπορούν να υποστηρίξουν επισης το νευρικό σύστημα και βοηθούν στην αναγέννηση του.


Γενικά η ανοσμια λόγω Covid υποχωρεί στις περισσότερες περιπτώσεις ή βελτιώνεται αισθητά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.
Δηλαδή πόσο διάστημα;
Αυτό με την αρωματοθεραπεία δεν ισχύει ε;
Το γράφουν και γιατροί, για αυτό ρώτησα
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δηλαδή πόσο διάστημα;
Αυτό με την αρωματοθεραπεία δεν ισχύει ε;
Το γράφουν και γιατροί, για αυτό ρώτησα

Η Αναγέννηση των νεύρων μετά από απωλεια/βλάβη τους θέλει πολύ χρονο. Ίσως και χρόνια.


Η Αρωματοθεραπεία αποτελεί εναλλακτική θεραπεία. Δεν μπορώ να πω πολλ γι αυτό διότι δεν γνωρίζω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που εδώ και 13-14 μήνες δεν έχει σχεδόν καθόλου όσφρηση και λίγη αίσθηση της γεύσης, κόλλησε covid τότε, γι αυτό...
Τι μπορεί να κάνει για να επανέλθει, τουλάχιστον η όσφρηση κάπως...
Κάτι διάβασα για έλαια στον ατμό, πιάνουν αυτά;
Έχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις
Δύσκολη περίπτωση δυστυχώς
Πρέπει αν πάει σε σοβαρό ΩΡΛ για να δουν πως θα πράξουν στην πορεία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αναγέννηση των νεύρων μετά από απωλεια/βλάβη τους θέλει πολύ χρονο. Ίσως και χρόνια.
Αυτό ακριβώς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που εδώ και 13-14 μήνες δεν έχει σχεδόν καθόλου όσφρηση και λίγη αίσθηση της γεύσης, κόλλησε covid τότε, γι αυτό...
Τι μπορεί να κάνει για να επανέλθει, τουλάχιστον η όσφρηση κάπως...
Κάτι διάβασα για έλαια στον ατμό, πιάνουν αυτά;
Δεν υπάρχει θεραπεία long covid .....απλά έπαθε βλαβη σε εγκεφαλικά κύτταρα.Που νομίζω θα το έχει ενθύμιο να έχει να το θυμάται τι περάσαμε,εκτός και αν βρεθεί θεραπεία ( ελπίζω να μην ήταν απ' τα άτομα που θεωρούσε τον Κοβιντ ήπιο)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θεραπεία long covid .....απλά έπαθε βλαβη σε εγκεφαλικά κύτταρα.Που νομίζω θα το έχει ενθύμιο να έχει να το θυμάται τι περάσαμε,εκτός και αν βρεθεί θεραπεία ( ελπίζω να μην ήταν απ' τα άτομα που θεωρούσε τον Κοβιντ ήπιο)
Κόλλησε δύο φορές. Την πρώτη όλα κομπλέ, δεν είχε τίποτα, μόνο πυρετό. Την δεύτερη την αποδεκάτισε
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Κόλλησε δύο φορές. Την πρώτη όλα κομπλέ, δεν είχε τίποτα, μόνο πυρετό. Την δεύτερη την αποδεκάτισε
Ωχ ωχ....
Το να χάνεις κάποιες αισθήσεις, και δεν επανέρχονται μετά την φάση της φλεγμονής, είναι βλάβες των νευρικών κυττάρων.
Τώρα τα νευρικά κύτταρα μέχρι πριν κάποια χρόνια θεωρούνταν ότι δεν θεραπεύονται, σήμερα ξέρουμε ότι μπορούν αλλά πολύ αργά.
Θα πρέπει να κάνει πολλή υπομονή.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Ωχ ωχ....
Το να χάνεις κάποιες αισθήσεις, και δεν επανέρχονται μετά την φάση της φλεγμονής, είναι βλάβες των νευρικών κυττάρων.
Τώρα τα νευρικά κύτταρα μέχρι πριν κάποια χρόνια θεωρούνταν ότι δεν θεραπεύονται, σήμερα ξέρουμε ότι μπορούν αλλά πολύ αργά.
Θα πρέπει να κάνει πολλή υπομονή.
Είναι και μικρότερη, 17 είναι... Πρώτη φορά ακούω για τέτοια ηλικία να έχει τέτοιο κουσουρι μετά τον κοβιντ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Είναι και μικρότερη, 17 είναι... Πρώτη φορά ακούω για τέτοια ηλικία να έχει τέτοιο κουσουρι μετά τον κοβιντ
Όντως μικρή και κρίμα γιατί σε χτυπάει πολύ ψυχολογικά αυτό
Εγώ 2 εβδομάδες το άντεξα και είχα φρικαρει, έτρωγα σάλτσες επίτηδες για να νιώσω έστω και λίγη γεύση. Όλα τα άλλα ήταν πίκρα και ιου
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Όντως μικρή και κρίμα γιατί σε χτυπάει πολύ ψυχολογικά αυτό
Εγώ 2 εβδομάδες το άντεξα και είχα φρικαρει, έτρωγα σάλτσες επίτηδες για να νιώσω έστω και λίγη γεύση. Όλα τα άλλα ήταν πίκρα και ιου
Διάβασα ότι βοηθάνε πολύ τα εσπεριδοειδή, όταν τα βάζεις κάπου που να διαχέονται (όπως στον ατμό). Και συγκεκριμένα πορτοκάλι και μανταρίνι που έχουν βαριά μυρωδιά... Ας το δοκιμάσει, δεν έχει να χάσει κάτι
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είναι και μικρότερη, 17 είναι... Πρώτη φορά ακούω για τέτοια ηλικία να έχει τέτοιο κουσουρι μετά τον κοβιντ
Αυτό που δεν κατεβαίνει ο κοινός θνητός άνθρωπος είναι ότι είτε ασυμπτωματικα ,είτε ηπια ,είτε σοβαρή .....ο κοβιντ το ίδιο πράγμα κάνει . Καταστρέφει κύτταρα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Αυτό που δεν κατεβαίνει ο κοινός θνητός άνθρωπος είναι ότι είτε ασυμπτωματικα ,είτε ηπια ,είτε σοβαρή .....ο κοβιντ το ίδιο πράγμα κάνει . Καταστρέφει κύτταρα
Έτσι είναι Νίκο.
Και αυτό το σφίξιμο στο στήθος που είχαμε κάποιοι (και εγώ μαζί), ήταν μια ήπια μυοκαρδίτιδα ή πλευρίτιδα αναλόγως με που ήταν ο πονος γι'αυτό πρέπει να κάνεις καρδιολογικό έλεγχο μετά. Ευτυχώς εγώ το ξεπέρασα στις 2 εβδομάδες αυτό, άλλοι άνθρωποι πήγαν μηνες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα ότι βοηθάνε πολύ τα εσπεριδοειδή, όταν τα βάζεις κάπου που να διαχέονται (όπως στον ατμό). Και συγκεκριμένα πορτοκάλι και μανταρίνι που έχουν βαριά μυρωδιά... Ας το δοκιμάσει, δεν έχει να χάσει κάτι
Αθώο είναι, δεν έχει κάτι να χάσει όντως.
Αλλά.καλο είναι να απευθυνθεί και σε ΩΡΛ αλλά και νευρολόγο. Υπάρχουν συμπληρώματα που βοηθούν στο νευρικό σύστημα, να ρωτήσει μήπως υπάρχει κάποιο πιο συγκεκριμένο γιατί δεν ξέρω και δεν θέλω να σε γελάσω.
Πολύ σωστό το ginkgo που είπε κάποιος πάνω, αλλά η φυτοθεραπεία θέλει έλεγχο. Να ρωτήσει κάποιο φαρμακείο που έχει και ομοιοπαθητικά για περισσότερες πληροφορίες για την διάρκεια κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top