Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,908 μηνύματα.
Είδε η Ν.Δ το νταμπλ σκορ στις δημοσκοπησεις και γλυκαθηκε...

Valder

Well-known member

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
γιατί
α) όταν το κάνουμε εμείς δεν είναι επίδομα, είναι ενίσχυση. ποιος θυμάται τα 3χίλιαρα της ΝΔ στους πυρόπληκτους της Ηλείας το 2007;
β) η φυσική καταστροφή και παρόμοια φαινόμενα δεν τροφοδοτούν τη μισαλλοδοξία του κυρ Παντελή. Ποιος θα βγει να κατηγορήσει το 800άρι που θα πάρει ο άνθρωπος που έχασε τη δουλειά του λόγω μιας πανδημίας; καλό το αόρατο χέρι αλλά δε θα σε εμβολιάσει κιόλας. Κι εδώ δε λέμε "ας πρόσεχαν οι επιχειρήσεις, ας είχαν λάβει οικονομικά μέτρα προστασίας". Από την άλλη η σύγχρονη φτώχια και η κοινωνική ανασφάλεια επαφύονται πάντα στην ατομική ευθύνη του καθενός. Αν παίρνεις 700 ευρώ με ενοίκιο 400 και 2 παιδιά: να μην έκανες παιδιά, να δούλευες και 2η δουλειά, να πας να μείνεις σε τσαντήρι, να κόψεις το το ρεύμα, τότε γίνεται αρκετά resourceful ο αστός πολιτικάντης.
Αυτή η στιγμή πρέπει να είναι ότι πιο αμήχανο έχω ζήσει στο στέκι.

Πρέπει να το χουμε ξανακάνει αυτό να συμφωνήσουμε, deja vu.

Δεν ξερω, εγω θα ξαφνιαζομουν αν δεν τον εφαρμοζε
Πόση ώρα το προετοίμαζες αυτό και βγήκε τόσο βίαιο; :devil:

Physiognomist

Well-known member

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,123 μηνύματα.
Στην κρίση του 08 με το τεράστιο stimulus του Obama γιατί δεν κάλπασε ο πληθωρισμός? Γιατί η ECB συνεχίζει τόσα χρόνια QE και η ευρωζώνη παλεύει με deflation και δεν έχει ''αυξηθεί απότομα'' ο πληθωρισμός και γιατί το ΔΝΤ(!) εδώ και κάνα χρόνο προτείνει στη Γερμανία να ακολουθήσει χαλαρή δημοσιονομική πολιτική?
Κάποιος φίλος οικονομολόγος να μας διαφωτίσει..

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,859 μηνύματα.
Στην κρίση του 08 με το τεράστιο stimulus του Obama γιατί δεν κάλπασε ο πληθωρισμός? Γιατί η ECB συνεχίζει τόσα χρόνια QE και η ευρωζώνη παλεύει με deflation και δεν έχει ''αυξηθεί απότομα'' ο πληθωρισμός και γιατί το ΔΝΤ(!) εδώ και κάνα χρόνο προτείνει στη Γερμανία να ακολουθήσει χαλαρή δημοσιονομική πολιτική?
Κάποιος φίλος οικονομολόγος να μας διαφωτίσει..
Εσυ είσαι οικονομολογος...

Physiognomist

Well-known member

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,123 μηνύματα.

Valder

Well-known member

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

Physiognomist

Well-known member

Valder

Well-known member

Βρήκα την ευκαιρία να καταλάβω που είσαι περίπου θεωρητικά-οικονομικά :P Ποια από τις δύο ετυμολογίες εννοείς?
Μια σαφή διαφορά την έχουν και τείνω προς το 1ο, αλλά η ανοησία είναι εξίσου ενοχλητική, οπότε ακολουθεί κατα πόδας και το δεύτερο.

Αν κατάλαβες όντως, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου το πεις γιατί εγω δεν ξέρω το Χριστό μου που είμαι; Δε σε τρολλάρω, σοβαρά.

Physiognomist

Well-known member

Valder

Well-known member

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,989 μηνύματα.
Πολάκης: Θα αγοράσω νοσοκομειακά είδη με τον μισό μου μισθό και θα τα δωρίσω.
Προτάσεις για το πώς μπορούν να διατεθούν τα χρήματα από τις δωρέες των μισθών που θα κάνουν οι βουλευτές.
Βέβαια, όταν ο ΣΥΡΙΖΑ κλήθηκε να διαχειριστεί τις φωτιές στο Μάτι και τις πλημμύρες στη Μάνδρα, η τότε κυβερνητική πλειοψηφία δεν έδωσε δεκάρα τσακιστή, ενώ ο τέως ΠΘ είπε σε πυρόπληκτη: "Γιατί να σου δώσω 2000 ευρώ, αφού και να στα δώσω θα τα φας".

Ο ΣΥΡΙΖΑ αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι θυμάται την ανθρωπιστική του πλευρά και την αλληλεγγύη όταν είναι στην αντιπολίτευση και μπορεί να κάνει χουβαρδιλίκια με ξένα λεφτά.

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,908 μηνύματα.

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,827 μηνύματα.
Αν δεν μπουν εισοδηματικά κριτήρια για τους δικηγόρους, ~24 εκατ. στα ΚΕΚ για να μάθουν word και skype και ~32 εκατ. που θα πάρουν και Κούγιας, Βορίδης και κάθε καρυιδάς καρύδι.
Ο Κούγιας και ο κάθε Κούγιας σκέψου πόσα δίνει στην εφορία και σε ασφαλιστικές εισφορές; Αν κάποιος πληρώνει δίνει 100.000 ευρώ και βάλε το χρόνο κάθε χρόνο στο κράτος το κράτος δεν πρέπει να τον υποστηρίξει; Τα 800 ευρώ στον ίδιο το Κούγια του είναι ψίχουλα αλλά δίνοντας του τα θα δείξει ότι το κράτος τον σέβεται.

Έτσι είναι και για κάθε μηχανικό, δικηγόρο, ιατρό αυτόαπασχολούμενοι. Δίνουμε πολλά περισσότερα από 800 ευρώ στο κράτος κάθε χρόνο όσο και να φοροδιαφεύγουμε. Σκέψου ότι οι μηχανικοί αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε επικουρική σύνταξη και Εφάπαξ πέρα από την απλή σύνταξη. Λεφτά που δεν θα τα πάρουμε ποτέ πίσω.

Πρέπει να υπάρχει ανταποδοτικότητα στο σύστημα. Ο Κούγιας με τα λεφτά που δίνει πρέπει να μην πληρώνει διόδια, να έχει τζάμπα parking στην Αθήνα, Α class σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Κίνητρα για να τον κάνεις να θέλει να δηλώσει όλα του τα εισοδήματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια