[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Άρα ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ που χαρακτήρισε τα δικαιώματα της lgbtqi+ κοινότητας «αποτέλεσμα της σήψης του καπιταλισμού" δεν είχε ισχυρή υποστήριξη.

Μάλλον όχι. όπως ούτε και ο Κούλης που έφερε εκείνο το άστοχο επιχείρημα με τον εξωγήινο. :p
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα επιχειρήματα του @juste un instant είναι σαν το πλοίο που κόλλησε στο Σουέζ, αφού πρώτα το έπαιρνε ο αέρας από δω κι από κει. Ξεκίνησε με τις τεράστιες κολοσσιαίες προοδευτικές ρυθμίσεις της ΝΔ όπως το να βάλει γυναίκα πρόεδρο (λολ εντάξει μεταρρυθμισάρα) και κατέληξε στο πόσο κακό είναι το ΚΚΕ που δε ψήφισε (μαζί με ΝΔ) νόμο του ΣΥΡΙΖΑ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Όταν θα καταλάβετε ποιοι είναι οι χειρότεροι εχθροί της δημοκρατίας, τότε θα πάρεις απάντηση.
• ΚΚΕ και Χ.Α. –που πάντως δεν το έκανε τόσο μεγάλο θέμα όσο ο Περισσός– ήταν τα μόνα κόμματα που καταψήφισαν το νομοσχέδιο για την ταυτότητα φύλου επί της αρχής.
Εν τω μεταξύ αν δεν ήταν το Συμβούλιο της Ευρώπης να πιέσει την Ελλάδα να αλλάξει στάση, τίποτα δεν θα έφερνε ο Σύριζα στην Βουλή... αλλά μούγκα στην στρούγκα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ευτυχώς το ΚΚΕ δεν ήταν κυβέρνηση.
και δεν προκειται να γινει ποτέ,ειναι τα συμφεροντα βλεπεις που δεν αφηνουν να γινει κυβερνηση μια τετοια παραταξη.Δεν αποφασιζει μονο ο λαος ποσες φορες θα το γραψουμε?
Ειναι και τα συμφεροντα των εφοπλιστων των πλουσιων των μεγαλοκτηματιων κλπ
Σας ρωτω ποιος απο αυτους θα ηθελε κομμουνιστικο κομμα στην εξουσια?Κανεις.
Για να μην απωλεσουν τα χρηματα τους κυριως και την οποια θεση/εξουσια τους.
Δεν το λεω εγω το βλεπουμε.
Και απλα εβγαλαν τον συριζα,ενα μορφωμα αριστερας,στην ουσια ηταν μιξη πασοκ με νδ και λιγα αριστερα στοιχεια,να νομιζουν καποιοι οτι κυβερνησε αριστερα.
Αναθεμα και να ηταν πραγματικη αριστερα και να κυβερνουσε φανταζεστε τι θα γινοταν ε? :hehe:
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άριστων. Το Αρίστων είναι αρχαιοελληνικό όνομα :)
Είσαι νέος ακόμα, θα μάθεις όμως σιγά σιγά ότι δε σε παίρνουν τέτοια σχόλια. Άκου λοιπόν για να το μάθεις:

Η γενική πληθυντικού στους επιθετικούς προσδιορισμούς δεν εμφανίζει κατέβασμα τόνου, πχ του δημόσιου υπάλληλου, των άριστων βουλευτών κλπ. Όταν όμως τα επίθετα αυτά ουσιαστικοποιούνται, τότε ο τόνος κατεβαίνει. πχ λέμε οι υπάλληλοι του δημοσίου ή η ορθογραφία των αρίστων :)

Καμιά αποριούλα @JJohn1 ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Έλα κλεάνθη να σου μάθει ο νέος να κάνεις κλίση, σιγά σιγά.

Α και ορίστε έχω αποριούλα:
Είσαι νέος ακόμα, θα μάθεις όμως σιγά σιγά ότι δε σε παίρνουν τέτοια σχόλια. Άκου λοιπόν για να το μάθεις:
Μπά είσαι μεγαλύτερος απο εμένα? Τι είσαι, αιώνιος φοιτητής? :lol:
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@JJohn1 εκτίθεσαι..
Η γενική πληθυντικού στους επιθετικούς προσδιορισμούς δεν εμφανίζει κατέβασμα τόνου, πχ του δημόσιου υπάλληλου, των άριστων βουλευτών κλπ.
Αυτό είναι ο πίνακας που έστειλες.
Όταν όμως τα επίθετα αυτά ουσιαστικοποιούνται, τότε ο τόνος κατεβαίνει. πχ λέμε οι υπάλληλοι του δημοσίου ή η ορθογραφία των αρίστων :)
Για να δούμε, το έπιασες με τη δεύτερη; Υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο που λέγεται ο Διωγμός των Αρίστων, στο προτείνω :)

Και επειδή είμαι μεγαλύτερος δε σημαίνει πως είμαι αιώνιος. Συγκεκριμένα έχω υποτροφία για διδακτορικό στις ΗΠΑ.
Κουβά και σήμερα, τι κρίμα
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
@JJohn1 εκτίθεσαι..

Αυτό είναι ο πίνακας που έστειλες.

Για να δούμε, το έπιασες με τη δεύτερη; Υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο που λέγεται ο Διωγμός των Αρίστων, στο προτείνω :)

Και επειδή είμαι μεγαλύτερος δε σημαίνει πως είμαι αιώνιος. Συγκεκριμένα έχω υποτροφία για διδακτορικό στις ΗΠΑ.
Διαδακτόρικός ιδεολόγος στην ΉΠΑ, name a better duo.
Τι να πώ, μπορεί. Δεν πήγαινα ποτέ την αρχαιοελληνική. Ίσως έχεις δίκιο, βλέπεις γιατί δεν πρέπει να λές ασυναρτησίες σε κάθε μήνυμα κλεάνθη, είναι δύσκολο να σε πάρει κανείς ποτέ σοβαρά ;)
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα να σου πω, έγινες που έγινες ρόμπα, άσε τις συμβουλές, είναι αστείο.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κοίτα να σου πω, έγινες που έγινες ρόμπα, άσε τις συμβουλές, είναι αστείο.
Άμα θα έπρεπε να ντρεπόμαστε κάθε φορά αφού γινόμαστε ρόμπα, θα έπρεπε να κλεινόσουν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο 6 μέρες την εβδομάδα αγαπητέ κλεάνθη.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έλα κλεάνθη να σου μάθει ο νέος να κάνεις κλίση, σιγά σιγά.

Α και ορίστε έχω αποριούλα:

Μπά είσαι μεγαλύτερος απο εμένα? Τι είσαι, αιώνιος φοιτητής? :lol:
Δεν φταις εσύ. Ετσι το έμαθες, έτσι γράφεις.
Η Ελληνική γλώσσα, οδεύει απο το κακό στο χειρότερο.
Και δεν πειράζει το λάθος, πειράζει η συνεχής πτώση.
Στάσου σε ένα μέρος.
Μην απαντάς σε κάτι που δεν υπάρχει λόγος και κινδυνεύεις να εκτεθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ αν δεν ήταν το Συμβούλιο της Ευρώπης να πιέσει την Ελλάδα να αλλάξει στάση, τίποτα δεν θα έφερνε ο Σύριζα στην Βουλή...

Αυτό το διαμάντι το είδα πριν από λίγο. Αχ, δεν μπορω...χαχαχαχα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_5.png


Σας πληρώνουν και με βάση το πόσες αρνητικές αντιδράσεις πατάτε σε σχόλια, εκεί στη ΝΔ; :panwkatw:
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Oχι μωρέ. Αφού όμως το ξεκίνησες που το ξεκινησες εσύ, θεώρησα κι εγω σωστό από την δική μου πλευρά να στο ανταποδώσω. Σε πείραξε; :P
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ αναλύεται το firehosing, μια μορφή προπαγάνδας η οποία ξεκίνησε από τον Πούτιν αλλά μπορεί κανείς να την συναντήσει και στην ελληνική σκηνή (ΝΔ, ΕΛΑΣ κλπ) αλλά και στα καθ' ημάς :). Πρακτικά ο τρόπος που δουλεύει είναι ότι διαδίδονται στοχευμένα πολλαπλά fakes με αποτέλεσμα να αδυνατεί να στοιχειοθετηθεί η αλήθεια.

Όμορφο κυριακάτικο ανάγνωσμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πάμε για γήρανση πληθυσμού όπως συμβαίνει ήδη στην Ιταλία και την Γερμανία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H κυβέρνηση διαφημίζει το πρόγραμμα ανάπτυξης και η Γερμανία το παγώνει.
:laugh:

Η σοσιαλιστική πολιτική που εφαρμόζεται στη χώρα μας δεν είναι με δικά μας χρήματα.
Για παράδειγμα τα δωρεάν self tests σε όλους!!!!!: https://www.protothema.gr/koronoios...ores-i-ellada-i-moni-pou-ta-diathetei-dorean/

και το αποκορύφωμα να πληρώνει το κράτος 1 ευρώ τον φαρμακοποιό σε όποιον κλείσει ραντεβού για εμβόλιο σε φαρμακείο. Λες και θα φτωχύνει ο συνταξιούχος με 1 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top