[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, ο Πούμπουρας είπε κάτι προφανώς λάθος (εκτός αν είσαι υπέρ του καθεστώτος των σκλάβων) και ο Καπουτζίδης κάτι προφανώς σωστό (όπως και να το δεις).
Η είσοδο σε μια εταιρεία, σε έναν μάστορα, σε έναν τεχνίτη σε κάποιον που κάνει εξειδικευμένη εργασία πρακτικά είναι εκπαίδευση klean. Αυτό εννοούσε ο άνθρωπος. Επίσης οι γνωριμίες είναι το Α και το Ω για εύρεση εργασίας. Αν δεν τις έχεις είναι ένας τρόπος να τις αποκτήσεις.

Αν αντιμετωπίζεις τους εργοδότες ως εχθρούς, όπως έχει εκπαιδεύσει η αριστερά να σκέφτονται οι Έλληνες, γίνεται ζημιά στον ίδιο το εργαζόμενο.

To ίδιο το κράτος υποχρεώνει σε προϋπηρεσίες τους εργαζόμενους για να ανοίξουν κάτι αντίστοιχο. Για να τις αποκτήσουν αρκετοί όχι μόνο δουλεύουν δωρεάν αλλά πληρώνουν από τις τσέπη τους. Κατά τα άλλα ο Πούμπουρας τους πείραξε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Τωρα περιμενεις να πουν κατι διαφορετικο?? Αφου αυτη την γραμμη τους εδωσε το κομμα αυτα θα υποστηριζουν μεχρι τελους παρολο που τα 9 στα 10 Statements υπερ των μεταναστών είναι piece of junk.
Το πρόβλημα είναι ότι άτομα σαν τον klean έχουν ακομματιστη σκέψη και επιλέγουν να βλέπουν φιλικά τους λάθρο και να κλείνουν τα μάτια σε όλο αυτό που γίνεται στην Ευρώπη στην οποία έχουν επιστρέψει μαύρα σύννεφα πάλι μετά από αιώνες σταδιακής απελευθέρωσης και προόδου. Το πισωγυρισμα που θα αντιμετωπίσει η Ευρώπη θα είναι μεγάλο αν τελικά συνεχιστεί ο εποικισμός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,260 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι άτομα σαν τον klean έχουν ακομματιστη σκέψη και επιλέγουν να βλέπουν φιλικά τους λάθρο και να κλείνουν τα μάτια σε όλο αυτό που γίνεται στην Ευρώπη στην οποία έχουν επιστρέψει μαύρα σύννεφα πάλι μετά από αιώνες σταδιακής απελευθέρωσης και προόδου. Το πισωγυρισμα που θα αντιμετωπίσει η Ευρώπη θα είναι μεγάλο αν τελικά συνεχιστεί ο εποικισμός.
Το παίζουν προστάτες των Refugees Rights, άλλο που δεν τους ενδιαφέρει οτι τα ατομα αυτά διαπράττουν το 90% των βιασμων σε χωρες όπως η Σουηδία.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τα δει όμως φίλε όλα αυτά. Χώρες με αξιοθαύμαστο κοσμικισμό όπως η Σουηδία έκαναν πισωγύρισμα εκατοντάδων χρόνων τώρα με το να ανοίγουν ισλαμικά σχολεία και να χρηματοδοτούν Τζαμιά. Στην Αγγλία στο Μπέρμιγχαμ ( την πρώτη ευρωπαϊκή πόλη που αναμένεται να κυριαρχηθεί πλειοψηφικά από μουσουλμάνους ) έχουμε ισλαμικά σχολεία, τεμένη αλλά και ισλαμικά ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ!! Η θρησκεία να απονέμει δικαιοσύνη με βάση τις γραφές του Κορανίου! Που ζούμε; Στο 1200;;; Το πρόβλημα δεν είναι η διαφορετική κουλτούρα των ανθρώπων αλλά οι εποικιστικές-κατακτητικές διαθέσεις πολλών από αυτών που συμπεριφέρονται έτσι είτε χωρίς να το καταλάβουν είτε εσκεμμένα.
Αρχικά και για να μην παρεξηγηθώ με τοπροηγούμενό μου μήνυμα, δεν υπάρχει κάτι κακό στην πολυπολιτισμικότητα, όταν η πλειοψηφία σέβεται τη μειοψηφία και το αντίστροφο. Οι ακραίες μορφές συμπεριφοράς απλά θα πρέπει να εκλείψουν και αυτό θα γίνει με τη σταδιακή εναρμόνιση αυτών των ανθρώπων με τον τρόπο που λειτουργούμε εμείς. Σαφώς και είναι δύσκολο, γιατί έχει έρθει πολύ μεγάλος αριθμός ανθρώπων, αλλά θα προσπαθήσουμε και σταδιακά θα τα καταφέρουμε να συνυπάρξουμε.

Αυτό έχει γίνει χιλιάδες φορές στο παρελθόν αγαπητέ μου, ακόμα και οι Δωριείς και οι Αχαιοί κατέβηκαν στον Ελλαδικό χώρο και εναρμονίστηκαν με τους Μινωίτες που υπήρχαν ήδη εδώ. Εκεί δεν θα έπρεπε οι Μινωϊτες να φωνάζουν «Έξω οι ξένοι» και «Απέλαση τώρα», όπως λες εσύ; :lol: ... Και ρώτα έναν ιστορικό ή έναν ανθρωπολόγο για τις άπειρες μετακινήσεις πληθυσμών ανά τους αιώνες, μιας και δεν είναι αυτό το αντικείμενό μου.

Τώρα, οκ, τεράστιο το θέμα που συζητάμε και δεν μπορεί να λυθεί άμεσα. Πάντως σίγουρα δεν αποτελεί λύση ούτε το «όλοι μέσα ανεξαιρέτως», αλλά ούτε κι αυτά που λες εσύ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
1.500 Γάλλοι αξιωματικοί απειλούν με πραξικόπημα αν δεν παρθούν μέτρα κατά του εποικισμού της Γαλλίας από Ισλαμιστές.
Με τους Ισλαμιστές να αυξάνονται γεωμετρικά είναι αναπόφεκτοι οι φιλοισλαμικη αντιμετώπιση. Στη Γερμανία που οι Τούρκοι είναι η πιο ισχυρή μειονότητα είναι μονόδρομος. Και στην Ελλάδα είναι θέμα χρόνου να γίνει αυτό.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παίζουν προστάτες των Refugees Rights, άλλο που δεν τους ενδιαφέρει οτι τα ατομα αυτά διαπράττουν το 90% των βιασμων σε χωρες όπως η Σουηδία.
Ναι, προσωπικά στον ελεύθερό μου χρόνο ψάχνω να βρω εγκληματίες λάθρο και (σαν αριστερός-άπατρις που είμαι) έρχομαι σε επικοινωνία με Μ.Κ.Ο του Σόρος για να τους αθωώσουμε :lol:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,260 μηνύματα.
Ναι, προσωπικά στον ελεύθερό μου χρόνο ψάχνω να βρω εγκληματίες λάθρο και (σαν αριστερός-άπατρις που είμαι) έρχομαι σε επικοινωνία με Μ.Κ.Ο του Σόρος για να τους αθωώσουμε :lol:
Ενδιαφέρον keep going.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Αρχικά και για να μην παρεξηγηθώ με τοπροηγούμενό μου μήνυμα, δεν υπάρχει κάτι κακό στην πολυπολιτισμικότητα, όταν η πλειοψηφία σέβεται τη μειοψηφία και το αντίστροφο. Οι ακραίες μορφές συμπεριφοράς απλά θα πρέπει να εκλείψουν και αυτό θα γίνει με τη σταδιακή εναρμόνιση αυτών των ανθρώπων με τον τρόπο που λειτουργούμε εμείς. Σαφώς και είναι δύσκολο, γιατί έχει έρθει πολύ μεγάλος αριθμός ανθρώπων, αλλά θα προσπαθήσουμε και σταδιακά θα τα καταφέρουμε να συνυπάρξουμε.

Αυτό έχει γίνει χιλιάδες φορές στο παρελθόν αγαπητέ μου, ακόμα και οι Δωριείς και οι Αχαιοί κατέβηκαν στον Ελλαδικό χώρο και εναρμονίστηκαν με τους Μινωίτες που υπήρχαν ήδη εδώ. Εκεί δεν θα έπρεπε οι Μινωϊτες να φωνάζουν «Έξω οι ξένοι» και «Απέλαση τώρα», όπως λες εσύ; :lol: ... Και ρώτα έναν ιστορικό ή έναν ανθρωπολόγο για τις άπειρες μετακινήσεις πληθυσμών ανά τους αιώνες, μιας και δεν είναι αυτό το αντικείμενό μου.

Τώρα, οκ, τεράστιο το θέμα που συζητάμε και δεν μπορεί να λυθεί άμεσα. Πάντως σίγουρα δεν αποτελεί λύση ούτε το «όλοι μέσα ανεξαιρέτως», αλλά ούτε κι αυτά που λες εσύ.
Κακό στην πολυπολιτισμικότητα δεν υπάρχει εφόσον μια ξένη κουλτούρα δεν έχει τάσεις επιβολής στις άλλες. Το να υπάρχουν και μερικές άλλες κουλτούρες ( σε μεγάλη μειοψηφία όμως ) είναι καλό. Η αλληλεπίδραση με άλλες κουλτούρες ποτέ δεν ήταν κακό για κανέναν. Μόνο θετικά έχει φέρει. Αλλά πάντα πρώτα η εγχώρια κουλτούρα ή η ντόπια για τα κράτη που δεν έχουν ενιαία κουλτούρα. Το Ισλάμ δεν είναι ειρηνικη θρησκεία ούτε ως τώρα φαίνεται να έχει ειρηνικές τάσεις και πρόθεση για συνύπαρξη με τις άλλες κουλτούρες. Όσο περνάει ο καιρός όλο και πληθαίνουν τα ανόητα αιτήματα τους για επιβολή Σαρίας. Δεν θες να έρθει η Σαρία στην Ευρώπη.

Δεν κατέβηκαν τόσο ειρηνικά όσο νομίζεις οι Δωριείς, υπήρχε και συνεργασία με τον ντόπιο πληθυσμό αλλά υπήρχε προσπάθεια να αφομοιώσουν τους ντόπιους και πολλές φορές όχι με ειρηνικό τρόπο. Ιστορικός είμαι μαν και εξετάζεις εντελώς αντίθετα πράγματα. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα προ Χριστού χρόνια με το τώρα ούτε κάθε μετακίνηση πληθυσμών με το Ισλάμ. Η πίστη στα εθνικά κράτη ξεκινάει στα τέλη του 18ου αιώνα όπως εκφράστηκε με την Γαλλική Επανάσταση. Μέχρι πριν ο κόσμος ουσιαστικά ήταν διεθνιστικος, ο κόσμος ταξίδευε εύκολα από την μια επικράτεια στην άλλη χωρίς πολλά πολλά. Από το ένα Βασίλειο στο άλλο, οι Εβραίοι έμποροι πήγαιναν παντού για μπαχαρικά και τέτοια εμπορεύσιμα αγαθά, μικρές πόλεις και χωριά ερημωνονταν στο αψε σβήσε και οι άνθρωποι σκορπούσαν από εδώ και από εκεί λόγω ασθενειών όπως η ευλογιά και γενικά υπήρχε μια κινητικότητα. Δεν υπήρχε αυτό που λέμε εμείς σήμερα " η πατρίδα μου " ή " ο τόπος μου ". Καμία σχέση το τότε με το τώρα. Τώρα υπάρχουν και σύνορα και διακρατικές συνθήκες και όλα αυτά. Ήταν εξαρχής λανθασμένη μια τέτοια σύγκριση.

Για αρχή θέλει απέλαση σε όσους ήρθαν παράνομα και επίσης απειλή στους πρόσφυγες πως όποιος συλλαμβάνεται για αδικήματα του ακυρώνεται η ασυλία και επιστρέφει πίσω. Έτσι θα γίνουν όλοι αρνάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,729 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι όσοι υποστηρίζουν τόσο πολυ τους μετανάστες δηλαδή σε βαθμό υπερβολής του στυλ φέρτε και άλλους... Απλά είναι χωμένοι σε κάποια ΜΚΟ και τα άρπανε για τα καλά.

Και εγώ αν έβλεπα κάποιον άστεγο η ανήμπορο θα του έπαιρνα μια τυρόπιτα η ένα φαγητό κ θα ειδοποιουσα κάποια αρχή η αν υπήρχε κάποιο κοινωνικό παντοπωλειο αλλά δεν θα έλεγα φέρτε κ άλλους.

Παίζει μεγάλη μπιζνα από αυτή τη κίνηση ειδικά στα νησιά με τις ενοικιάσεις και δεν το ξέρετε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δείτε στην αρχή που ο Συριζαιος σηκώνει το δάχτυλο στον Γεωργιάδη ποιος κυβερνούσε τότε. Ωραία του απάντησε.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κατέβηκαν τόσο ειρηνικά όσο νομίζεις οι Δωριείς, υπήρχε και συνεργασία με τον ντόπιο πληθυσμό αλλά υπήρχε προσπάθεια να αφομοιώσουν τους ντόπιους και πολλές φορές όχι με ειρηνικό τρόπο. Ιστορικός είμαι μαν και εξετάζεις εντελώς αντίθετα πράγματα. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα προ Χριστού χρόνια με το τώρα ούτε κάθε μετακίνηση πληθυσμών με το Ισλάμ. Η πίστη στα εθνικά κράτη ξεκινάει στα τέλη του 18ου αιώνα όπως εκφράστηκε με την Γαλλική Επανάσταση. Μέχρι πριν ο κόσμος ουσιαστικά ήταν διεθνιστικος, ο κόσμος ταξίδευε εύκολα από την μια επικράτεια στην άλλη χωρίς πολλά πολλά. Από το ένα Βασίλειο στο άλλο, οι Εβραίοι έμποροι πήγαιναν παντού για μπαχαρικά και τέτοια εμπορεύσιμα αγαθά, μικρές πόλεις και χωριά ερημωνονταν στο αψε σβήσε και οι άνθρωποι σκορπούσαν από εδώ και από εκεί λόγω ασθενειών όπως η ευλογιά και γενικά υπήρχε μια κινητικότητα. Δεν υπήρχε αυτό που λέμε εμείς σήμερα " η πατρίδα μου " ή " ο τόπος μου ". Καμία σχέση το τότε με το τώρα. Τώρα υπάρχουν και σύνορα και διακρατικές συνθήκες και όλα αυτά. Ήταν εξαρχής λανθασμένη μια τέτοια σύγκριση.
Ε, αφού είσαι ιστορικός και τα λες και μόνος σου, ότι δηλαδή η έννοια έθνος είναι δημιουργημένη, προς τι όλη αυτή η εμμονή με τη διατήρηση της εθνικής ταυτότητας. Στην τελική ο διεθνισμός είναι (ξανά) το μέλλον, η επόμενη κατάσταση. Τα έθνη-κράτη αργά ή γρήγορα θα σβήσουν. Απορώ που δεν το καταλαβαίνετε αυτό, αλήθεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,729 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,729 μηνύματα.
Ο Γεωργιάδης όταν τον ρώτησαν για τα γυμναστήρια είπε δεν ξέρουμε ακόμη γιατί κάποιοι μας λένε ότι θα μας ανοίξετε τώρα που δεν έχουμε πελατες καλοκαιριάτικα..... Ο τυπος ειναι παπαροπουλος παλια τον είχαν γιαουρτωσει στον Τιλλα πανω στα Φιλαδέλφεια στην Αθήνα είχε κάτσει γωνία και πηγαινε το μιλφεηγ βροχή πανω του απευθείας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,260 μηνύματα.
Ε, αφού είσαι ιστορικός και τα λες και μόνος σου, ότι δηλαδή η έννοια έθνος είναι δημιουργημένη, προς τι όλη αυτή η εμμονή με τη διατήρηση της εθνικής ταυτότητας. Στην τελική ο διεθνισμός είναι (ξανά) το μέλλον, η επόμενη κατάσταση. Τα έθνη-κράτη αργά ή γρήγορα θα σβήσουν. Απορώ που δεν το καταλαβαίνετε αυτό, αλήθεια.
Τα κρατη θα σβήσουν?? Ναι ισως συμβει στην διαλυμένη Ευρωπη στον υπολοιπο σοβαρο κοσμο οχι.
:whatever: :whatever:
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ε, αφού είσαι ιστορικός και τα λες και μόνος σου, ότι δηλαδή η έννοια έθνος είναι δημιουργημένη, προς τι όλη αυτή η εμμονή με τη διατήρηση της εθνικής ταυτότητας. Στην τελική ο διεθνισμός είναι (ξανά) το μέλλον, η επόμενη κατάσταση. Τα έθνη-κράτη αργά ή γρήγορα θα σβήσουν. Απορώ που δεν το καταλαβαίνετε αυτό, αλήθεια.
Απο που προκύπτει οτι θα σβήσουν τα έθνη κράτη; Σε πολλές περιοχές του κόσμου παρατηρούνται τάσεις αποπαγκοσμιοποίησης και προστατευτισμού.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα κρατη θα σβήσουν?? Ναι ισως συμβει στην διαλυμένη Ευρωπη στον υπολοιπο σοβαρο κοσμο οχι.
:whatever: :whatever:
Nαι φίλε, σύμφωνα με ακαδημαϊκούς σε διαλέξεις για την κοινωνική πολιτική. Πηγές δεν έχω, γιατί ήμουν στο πανεπιστήμιο όταν τα λέγανε. Καλύτερα βέβαια να ακούσουμε εσένα, έτσι; Φαίνεται να έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Ε, αφού είσαι ιστορικός και τα λες και μόνος σου, ότι δηλαδή η έννοια έθνος είναι δημιουργημένη, προς τι όλη αυτή η εμμονή με τη διατήρηση της εθνικής ταυτότητας. Στην τελική ο διεθνισμός είναι (ξανά) το μέλλον, η επόμενη κατάσταση. Τα έθνη-κράτη αργά ή γρήγορα θα σβήσουν. Απορώ που δεν το καταλαβαίνετε αυτό, αλήθεια.
Η έννοια εθνικό κράτος εκπληρώνει την ανάγκη του ανθρώπου να χωρίζεται. Ο άνθρωπος πάντα από την φύση του χωρίζεται είτε σε Συμπολιτείες ( πόλεις-κρατη ) είτε σε θρησκευτικές ομάδες, είτε σε αυτοκρατορίες είτε σε φυλές στα προϊστορικά χρόνια. Σε ολόκληρη την ανθρώπινη ιστορία ο άνθρωπος είχε την τάση να διαχωρίζεται σε ομάδες και δεν θα μπορούσε διαφορετικά γιατί όπως μας λέει ο Αριστοτέλης ο άνθρωπος είναι φύσει πολιτικόν ζώον. Οπότε ναι, είμαστε πατριώτες και σεβόμαστε την χώρα μας και θα την υπερασπιστούμε μέχρι τελικής πτώσης. Αν ποτέ επιστρέψει ο διεθνισμός τότε δεν θα χωρίζονται οι άνθρωποι μέσω εθνικών κρατών αλλά θα χωρίζονται με άλλους τρόπους. Αυτό το αριστερό αφήγημα ότι μια μέρα θα έχουμε πολίτες του κόσμου που θα νοιώθουν ότι ανήκουν στην Γη και όλοι είναι ίδιοι και τέτοια είναι απλά παραμύθια. Η ανθρώπινη ιστορία από τις ανθρωπιδες ακόμα και τους homo erectus/habilis κλπ μας δείχνει πως ο άνθρωπος από τα πρώιμα στάδια ύπαρξης του με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο επέλεγε να διαχωριστεί.

Το αστείο είναι ότι επιλέγεις να μιλήσεις για εθνικότητες λες και εδώ πέρα θίξαμε το θέμα της εθνικότητας. Κανένας δεν είπε δεν θέλουμε τον Αφγανό εδώ επειδή είναι από το Αφγανιστάν ας πούμε. Το θέμα που θίγεται εδώ είναι ο μη ειρηνικός συμβιβασμός του Ισλάμ που οδηγεί σε κοινωνικά και πολιτισμικά προβλήματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,260 μηνύματα.
Nαι φίλε, σύμφωνα με ακαδημαϊκούς σε διαλέξεις για την κοινωνική πολιτική. Πηγές δεν έχω, γιατί ήμουν στο πανεπιστήμιο όταν τα λέγανε. Καλύτερα βέβαια να ακούσουμε εσένα, έτσι; Φαίνεται να έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος.
Καλα προσπάθησε να μπεις (δεν λεω να ζησεις μόνιμα) σε σοβαρα κρατη οπως ο Καναδάς, Αυστραλία,Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κτλ και μετα τα λεμε. Μπορεις βεβαια να πας να τους κανεις μαθημα πως να αφησουν ανοικτά τα συνορα τους και να μπουν ολοι μεσα ετσι, θα φας λιγες ντοματες στην αρχη ομως μετα νομιζω θα δειξουν κατανοηση λογω ιδεολογιας.😁😁
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα προσπάθησε να μπεις (δεν λεω να ζησεις μόνιμα) σε σοβαρα κρατη οπως ο Καναδάς, Αυστραλία,Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κτλ και μετα τα λεμε. Μπορεις βεβαια να πας να τους κανεις μαθημα πως να αφησουν ανοικτά τα συνορα τους και να μπουν ολοι μεσα ετσι, θα φας λιγες ντοματες στην αρχη ομως μετα νομιζω θα δειξουν κατανοηση λογω ιδεολογιας.
@Volkswagen Fan, επαναλαμβάνω, τα λένε ακαδημαϊκοί, οι οποίοι μιλάνε για μακροπρόθεσμα. Τώρα, όσον αφορά στα υπόλοιπες ανοησίες που λες, ουδέν σχόλιο.
@giannhs2001, σαφώς και δεν είπα ότι θα εκλείψουν οι συγκρούσεις και οι διαχωρισμοί. Απλά θα σταματήσουν να είναι για εθνικούς λόγους. Ενδεχομένως να είναι για ταξικούς, ή ό,τι άλλο. Δεν είναι άκυρα αυτά που λέω, γιατί συζητάω για το μέλλον των εθνών κρατών με εθνικιστές. Αυτά.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top