[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η Μέρκελ γιατί να μιλήσει αγγλικά εφόσον δεν το κατέχει; Για να γίνει ρόμπα; :P Ο Τσίπρας θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει έναν διερμηνέα ή να μιλήσει στα ελληνικά ή ακόμη και να μην συνομιλήσει (εκτός κειμένου, όπως λες) με τον Κλίντον. Δηλαδή γιατί να εκθέσει τον εαυτό του και κατ' επέκταση την χώρα του;

Η Έλενα Κουντουρά, ας πούμε, σε όλες τις συνεντεύξεις που έχει δώσει σε ξένα δίκτυα δεν της ξεφεύγει ούτε ένα "και".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι προφανώς θεωρήθηκε πως έχει περισσότερα θετικά αυτό που επέλεξε. Και ίσως να είναι έτσι. Η συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα να ξέρετε περιορίζεται σε καφενειακού τύπου κουτσομπολιά εν Ελλάδι ελλείψει σοβαρότερων επιχειρημάτων. Κανείς δεν ασχολείται στο εξωτερικό. Τι βλάχοι! που ασχολούνται με την ουσία και όχι με κουτσομπολιά :P

Και τέλος πάντων, είναι άλλο να κρίνουμε επικοινωνιακές επιλογές και άλλο να κρίνουμε qualifications. Νομίζω τα μπερδεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Α πήγαμε τώρα από τα αγγλικά στο ντύσιμο. Μάλλον δεν έγινε κατανοητό το πνεύμα της απάντησής μου, αλλά έστω. Αν θεωρείς προτιμότερο να προτάσσεις αυτά αντί του κόφτη στις συντάξεις, πάσο.

Ναι, και για μένα δεν κάνει ο Τσίπρας. Κανένας που κλέβει χαμηλοσυνταξιούχους δεν κάνει για τη δουλειά. Και αυτό περιλαμβάνει το σύνολο των πρωθυπουργών και υπουργών επί μνημονίων. Αυτό για μένα είναι καθαρό. Άλλοι είναι αυτοί που φαίνεται να κάνουν εξαιρέσεις και να προτιμούν κάποια κοψίματα από άλλα.




Εγώ μίλησα για την γενικότερη εικόνα του πρωθυπουργού, μέσα στην οποία περιλαμβάνονται τα αγγλικά το ντυσιμό κτλπ . Δεν άλλαξα θέμα για το ίδιο πράγμα μιλάγαμε απλά εσύ προτίμησες να εστιάσεις στο παράδειγμα μου και όχι στην ουσία.
Όσον αφορά τα κοψίματα των συντάξεων κτλπ εκτος του ότι πριν τον τσίπρα οτι εγίνε έγινε για συντάξεις μεχρι 1000€ οχι όπως τώρα που κόβεται και σε αυτόν που παίρνει 400 ..η ειδοποιός διαφορά είναι οτι τα κοψίματα του τσίπρα δεν ήταν αναγκαια !!! 'Ηταν κάτι το οποιο το πληρώνουμε μόνο και μόνο εξαιτίας της αποτυχημένης και λανθασμένης εξαρχής διαπραγμάτευσης που έκανε ( πράγμα που το παραδέχθηκε και ο ίδιος στην καγκελάριο του πριν 3 μερες ) .



Αρα αυτό που μάλλον αδυνατείς να καταλάβεις είναι οτι δεν ειναι ολα τα μνημόνια ουτε ολα τα μετρα το ιδιο . Καλως κακός χρεοκοπήσαμε το 2010 .. ναι με ευθύνες νδ πασοκ και εν μερη του λάου διότι όλοι ξέρανε οτι κατι πάει λάθος σε αυτη την χώρα .. Το θέμα ειναι το 2014 είχε γίνει στροφή .. δεν χρειαζόντουσαν άλλα μετρά και αντί απλά να τελειώνουμε με την όλη κατάσταση ήρθε ο τσιπρας λέγοντας ηλιθιότητες και λαϊκίζοντας, εξαπατώντας τον ελληνικό λαό για να κάνει τα πειράματα του στη χωρά ... Εν τέλη επιβεβαιώθηκε ότι έλεγε ουτοπικές βλακείες .



Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά ολη η προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 3 χρόνια είναι για να επιστρέψουμε στο 2014 , και όλα τα μετρά που περνούν είναι για να πληρώσουμε την ζημιά που έκανε ο τσιπρας ... Αποδείξη είναι ότι το 2014 λέγαμε για έξοδο στις αγορές πριν έρθει ο τσιπρας .. και τώρα έχουμε φτάσει στα μέσα του 2018 και προσπαθεί να μας πέρασει για επιτυχία οτι φτάσαμε στο ίδιο σημειο ( έξοδο στις αγορές ) με το 2014 .. αλλα χρεωμένοι 100 δις


Αρά καμία εξαίρεση δεν κάνω στα κοψίματα, ξερω και γιατί έγινε το καθένα και ποιος φτάει .. εσύ μάλλον αδυνατείς ( η δεν θες :( ) να καταλάβεις τα αυτονόητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω πως όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Η κοινωνία, οι συνταξιούχοι σφαγιάστηκαν στην κυριολεξία αυτά τα 8 χρόνια. Κι όποιος κόπτεται για 1 δις κόψιμο συντάξεων τώρα και περνάει στο κουτουρού 25% απώλεια του ΑΕΠ, 27% ανεργία, 12 μειώσεις στις συντάξεις και καμιά εκατοστή φορολογικές αυξήσεις, για να μη πιάσω την προηγούμενη περίοδο που οδήγησε στη χρεοκοπία της χώρας, πρέπει να το κοιτάξει, γιατί η υποκρισία έχει κοντά ποδάρια. Κι επειδή λες για αναγκαιότητα, τίποτα από αυτά δεν ήταν αναγκαίο.

Λοιπόν, όσοι το βούλωναν τόσα χρόνια με τη χώρα να καταστρέφεται, ας προσέξουν τώρα που σκούζουν μη σκίσουν κανα καλσόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Η κοινωνία, οι συνταξιούχοι σφαγιάστηκαν στην κυριολεξία αυτά τα 8 χρόνια. Κι όποιος κόπτεται για 1 δις κόψιμο συντάξεων τώρα και περνάει στο κουτουρού 25% απώλεια του ΑΕΠ, 27% ανεργία, 12 μειώσεις στις συντάξεις και καμιά εκατοστή φορολογικές αυξήσεις, για να μη πιάσω την προηγούμενη περίοδο που οδήγησε στη χρεοκοπία της χώρας, πρέπει να το κοιτάξει, γιατί η υποκρισία έχει κοντά ποδάρια. Κι επειδή λες για αναγκαιότητα, τίποτα από αυτά δεν ήταν αναγκαίο.

Λοιπόν, όσοι το βούλωναν τόσα χρόνια με τη χώρα να καταστρέφεται, ας προσέξουν τώρα που σκούζουν μη σκίσουν κανα καλσόν.




Μιλάς για όσους το βούλωναν παλιότερα ξεχνώντας μάλλον οτι ο σύριζα υπήρχε και πριν την κρίση στο πολιτικό σύστημα και ουδέποτε "αντιστάθικε " ουτεν καν γκρινιάξε για την πορεια της χώρας .. Ίσα ίσα η αριστερά γενικότερα ( χώρος στον οποιο ανήκει ο ΣΥΡΙΖΑ) ήταν απο τους πρωτοστάτες στο να ζητάνε αυξήσεις .. επιδόματα .. διορισμούς κλτπ .. Αρα η τελευταία σου πρόταση είναι ανεδαφική διότι κανένας δν ήρθε απο παρθενογένεση . ΟΛΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΣΥΝΒΕΒΑΙΝΕ .. και συντελούσαν στην καταστροφή .. ο καθένας στο δικό του βαθμό . Επίσης το μισο παλιό κάλο ΠΑΣΟΚ είναι στο σημερινό σύριζα .. άρα χ2 ανεδαφικό το επιχείρημα σου :/:


Όσον άφορα την πρώτη σου πρόταση .. δεν θες να καταλάβεις άπλα ... προσπαθείς συνέχεια και απελπισμένα να τα βάλεις ολα σε ενα τσουβάλι και να κάνεις εξίσωση των πάντως προς τα κάτω .. .. δν ειναι ολα τον ίδιο ... και θα το καταλάβεις οταν φύγει ο τσίπρας ..



Τέλος .. υποκρισία είναι να υποστηρίζεις 40 χρονιά βλακείες και ηλιθιότητες τα οποια βλάπτουν την χωρά στην πραγματικότητα , για να έρθεις στην εξουσία . Θυμήσου λίγο τι έλεγε ο σύριζα πριν το 2015 .. και τώρα έχει κάνει τα αντίθετα και με το παραπάνω . διοτι ενας ειναι ο δρόμος ... απλα εμεις χρεωθήκαμε 100 διςς για να το καταλάβει ο αλέξης ... διοτι μονον αυτος ηξερε να διαπραγματευθεί :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίτρεψέ μου να γνωρίζω πως η Αριστερά είχε εδώ και πολλά χρόνια μιλήσει για επικείμενη χρεοκοπία, αναφερόμενη στον υπερδανεισμό και τη διαφθορά. Δε διαφωνώ ότι υπάρχει, στα μεγάλα αριστερά κόμματα, η αντίστοιχη ευθύνη, όμως, έλεος, δε μας χρεοκόπησαν 5 παραπάνω διορισμοί.

Η πολιτική με την οποία βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ το 2015, εξαιρουμένης βέβαια της υπέρ το δέον παροχολογίας, ήταν η μόνη που τοποθετούσε το ζήτημα στο πραγματικό του μέγεθος. Δεν ήταν ούτε καμιά πολύ αριστερή πολιτική, ούτε πολύ ριζοσπαστική. Ήταν κάτι που οι περισσότεροι οικονομολόγοι παγκοσμίως συνομολογούσαν. Το ότι δεν εφαρμόστηκε είναι θέμα πολιτικής υφής και συσχετισμών.

100 δις; 200 δε λέγαμε τόσο καιρό; Πώς κόβεις έτσι 100 δις, συριζαίος είσαι; :P (άλλη μια ένδειξη του καφενειακού τρόπου που συζητώνται σοβαρά θέματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Εγω να ρωτησω κατι.
το 2011(σεπτεμβριο)οταν το πασοκ ειχε πεσει απο το 43% στο 19% ο συριζα ελεγε δεν μπορει μια κυβερνηση του 19% να αποφασιζει.
το 2013 ελεγε το ιδιο για την ΝΔ που ειχε 23%

τωρα που ο συριζα εχει 20% και οι ανελ ουτε 3% γιατι δεν φευγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου να γνωρίζω πως η Αριστερά είχε εδώ και πολλά χρόνια μιλήσει για επικείμενη χρεοκοπία, αναφερόμενη στον υπερδανεισμό και τη διαφθορά. Δε διαφωνώ ότι υπάρχει, στα μεγάλα αριστερά κόμματα, η αντίστοιχη ευθύνη, όμως, έλεος, δε μας χρεοκόπησαν 5 παραπάνω διορισμοί.

Η πολιτική με την οποία βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ το 2015, εξαιρουμένης βέβαια της υπέρ το δέον παροχολογίας, ήταν η μόνη που τοποθετούσε το ζήτημα στο πραγματικό του μέγεθος. Δεν ήταν ούτε καμιά πολύ αριστερή πολιτική, ούτε πολύ ριζοσπαστική. Ήταν κάτι που οι περισσότεροι οικονομολόγοι παγκοσμίως συνομολογούσαν. Το ότι δεν εφαρμόστηκε είναι θέμα πολιτικής υφής.

100 δις; 200 δε λέγαμε τόσο καιρό; Πώς κόβεις έτσι 100 δις, συριζαίος είσαι; :P (άλλη μια ένδειξη του καφενειακού τρόπου που συζητώνται σοβαρά θέματα).




100 δις είναι μόνο από την διαπραγμάτευση του 2015 πράγμα που είναι επιβεβαιωμένο απο τους Ευρωπαίους γιαυτο ..,. Προφανώς δεν είναι μόνο 100 δις και μπορεί να είναι ακόμα και 200 που λενε ειναι αλλοί .. άλλα επειδή δν μπορείς να υπολογίσεις ακριβός πόσο .. απέφυγα να το πω .. Οπώς και να έχει .. ακόμα και μόνο 100 να ειναι .. ειναι παρα πολλά .. η αν όχι σίγουρα αρκετά προκείμενου να ξανακοπουν οι συντάξεις ... ( για τις οποίες είχε βγάλει έκθεση το δντ το 2014 πριν έρθει ο τσίπρας και έλεγε οτι το συνταξιοδοτικό μας σύστημα ειναι βιώσιμο τουλάχιστον μέχρι το 2060 )





Η πολιτική που υποστήριζε ο τσίπρας το 2015 ήταν ουτοπική στα ώρια του βλακώδους. ( για να μην κουράσω με λεπτομέρειες ) .. τα πράγματα είναι άπλα .. Η Ευρώπη λειτουργεί με έναν τρόπο καλός η κακός .. σωστός η λάθος δεν θα το αναλύσουμε ... πάντως είναι ένας . Το να λες οτι με τσαμπουκά θα περάσει το δικο σου απειλώντας τους οτι θα φύγεις άλλα θα πάθουν και αυτοί ζημιά .. η ότι θα τους στείλεις μετανάστες για εκδίκηση .. που βοηθάει ???


Ακόμα και αυτά που έλεγε να ήταν σωστά και εφαρμόσιμα .. τα οποία εγώ θεωρώ οτι δν ήταν αλλα και παλι ας θεωρήσουμε ότι είναι υποκειμενικό αυτό ,, ο τρόπος ήταν λάθος ... και αυτό το απέδειξε η ίδια η πραγματικότητα ... Στην πολιτική δν μετράει μόνο η πρόθεση .. βασικά δν παίζει κανέναν ρόλο η πρόθεση .. σημασία έχει το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι οτι 3 χρόνια μετά είμαστε χειρότερα από όταν παρέλαβε ο τσίπρας .. Πολύ άπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εγω να ρωτησω κατι.
το 2011(σεπτεμβριο)οταν το πασοκ ειχε πεσει απο το 43% στο 19% ο συριζα ελεγε δεν μπορει μια κυβερνηση του 19% να αποφασιζει.
το 2013 ελεγε το ιδιο για την ΝΔ που ειχε 23%

τωρα που ο συριζα εχει 20% και οι ανελ ουτε 3% γιατι δεν φευγει?

Δηλαδή από όλες τις αναντιστοιχίες λόγων-έργων του ΣΥΡΙΖΑ, εσένα αυτή σε πείραξε περισσότερο;;:loltooth:
(Πέρα από την πλάκα όμως, έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι οι ελληνικές δημοσκοπήσεις δεν είναι καθολου αξιόπιστες... Ποιος ξεχνάει το θεϊκό Ιουλίου του 15, που όλες προέβλεπαν επικράτηση του ναι στο δημοψήφισμα; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Εχεις δικιο ουτε 20% δεν εχει κανενα 17% πιστευω.Σκεψου οτι το 2015 αυτο το εκτρωμα ειχε παρει 36%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ρε Χρήστο, ΝΔ ΠΑΣΟΚ καλώς κακώς μας χρεοκόπησαν δε θες να το αναλύσουμε, η Ευρώπη λειτουργεί λάθος καλώς κακώς δε θες να το αναλύσουμε. Μόνο το έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ αναγνωρίζεις εσύ, όλα τα άλλα "καλώς κακώς έγιναν". Ε δε πάει με 2 μέτρα και 2 σταθμά όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ε ρε Χρήστο, ΝΔ ΠΑΣΟΚ καλώς κακώς μας χρεοκόπησαν δε θες να το αναλύσουμε, η Ευρώπη λειτουργεί λάθος καλώς κακώς δε θες να το αναλύσουμε. Μόνο το έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ αναγνωρίζεις εσύ, όλα τα άλλα "καλώς κακώς έγιναν". Ε δε πάει με 2 μέτρα και 2 σταθμά όμως...

Η Ευρώπη με ανάπτυξη 4% 5% λειτουργεί λάθος και εμείς με ύφεση λειτουργούμε σωστά;
Κάτι δεν στέκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ε ρε Χρήστο, ΝΔ ΠΑΣΟΚ καλώς κακώς μας χρεοκόπησαν δε θες να το αναλύσουμε, η Ευρώπη λειτουργεί λάθος καλώς κακώς δε θες να το αναλύσουμε. Μόνο το έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ αναγνωρίζεις εσύ, όλα τα άλλα "καλώς κακώς έγιναν". Ε δε πάει με 2 μέτρα και 2 σταθμά όμως...




[FONT=&quot]Ο λόγος που είπα « δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε» είναι επειδή θα αναλωθούμε να συζητάμε γεγονότα τα οποία συνέβησαν το 2009 -2010 και δεν έχει νόημα, όχι επειδή θέλω να υπεκφύγω.
[/FONT][FONT=&quot]Όσον αφορά την Ευρώπη είπα κάλος η κακός διότι η πραγματικότητα είναι μια είτε συμφωνείς με το πώς λειτουργεί η Ευρώπη είτε όχι. Αυτό που είπα δηλαδή είναι να μην αναλύσουμε αν το ο τρόπος που λειτουργεί η Ευρώπη είναι σωστός η όχι γιατί είναι κάτι υποκειμενικό , και δεν αλλάζει και κόλας. [/FONT]
[FONT=&quot]Όσον αφορά το ότι « ΝΔ – ΠΑΣΟΚ μας χρεωκόπησαν και εγώ κοιτάω το έγκλημα του σύριζα ,, και έχω 2 μέτρα και 2 σταθμά δεν είναι έτσι ..[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Αρχικά διαφωνώ με την λογική του « μας χρεωκόπησαν» . Τα χρόνια από την μεταπολίτευση μέχρι το 2010 η χώρα ζούσε πάνω από τις δυνάμεις της και γινόταν σπατάλη χρημάτων παντού και από όλους. Από άλλους περισσότερο και από άλλους λιγότερο.
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Όμως πέρα από τα αδιαμφισβήτητα κακά που έγινα και τα οποία πληρώνουμε σήμερα , έγινε ραγδαία αύξηση στο βιοτικό επίπεδο στην πλειοψηφία των Ελλήνων.
[/FONT][FONT=&quot]Εκεί που θέλω να καταλήξω δηλαδή ,είναι ότι εθελοτυφλούμε άμα λεμέ ότι « μας χρεωκόπησαν» και το παίζουμε άμοιροι των ευθηνών μας , διότι όπως ξαναείπα.
[/FONT][FONT=&quot]Και όλοι ξέρανε τι γινόταν και όλοι επωφελήθηκαν από το ξεχαρβάλωμα που είχε γίνει στην χώρα ( Προφανώς υπήρχαν και εξαιρέσεις, αλλά νομίζω δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν ισχνή μειοψηφία). [/FONT]
[FONT=&quot]Επίσης εγώ δεν δίνω άφεση αμαρτιών στους προηγούμενους και κατηγορώ μόνο τον Τσίπρα. Απλά όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμα δεν τα εξισώνω όλα και δεν είμαι τις λογικής τις κακομοιριάς « όλοι είναι ίδιοι ,,, πόσο χειρότερα να πάμε … προδότες όλοι κλπ.» διότι πολύ απλά .. όχι δεν είναι όλοι ίδιοι ..[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Συγκεκριμένα εγώ θεωρώ ότι το 2010 ήταν ένα σημείο καμπής όπου έφτασε ο κόμπος στο χτένι και ότι γινόταν δεν μπορούσε να συνεχιστεί, έτσι θέλοντας και μη ( λόγω μνημονίου ) σταμάτησαν οι σπάταλές και η χώρα πήρε κάποια σκληρά μέτρα προκειμένου να αποφευχθεί η χρεωκοπία . { Στο κάτω κάτω σκέψου το δημοψήφισμά με το ναι και το όχι το 2015 .
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Η σωστή απάντηση για την χώρα ήταν το ναι .. πράγμα που το αποδεικνύει και η αναγκαστική κολοτουμπα του Τσίπρα και το ότι και ο ίδιος είπε ότι ήταν λάθος κλπ., Φαντάσου τώρα τον ίδιο λαό στις εποχές προ μνημονίου να πας να του πεις .. παιδιά πρέπει να κάνουμε κάποιες περικοπές τώρα για να μην χρεωκοπήσουμε..
[/FONT][FONT=&quot]Τώρα αλήθεια πιστεύεις ότι υπήρχε ελπίδα κάποιος πολίτικός να πείσει τον κόσμο??? ( εδώ δεν πειστικέ ο κόσμος το 2015 που είχαμε φτάσει στο χείλος του γκρεμού με κλειστές τράπεζες κλπ. ) [/FONT]
[FONT=&quot]Με αυτό το παράδειγμα θέλω να δείξω ότι δεν κάνω πως δεν βλέπω τι έγινε πριν το 2010 , βλέπω τι έγινε , κοιτάω όμως και τις συνθήκες που γίναν όλα αυτά χωρίς να λέω αφοριστικά οι προηγούμενοι,, [/FONT]

[FONT=&quot]( Νομίζω τώρα κατάλαβες γιατί έλεγα ας μην το αναλύσουμε .. ολόκληρη έκθεση έγραψα :[/FONT][FONT=&quot]P[/FONT][FONT=&quot] ) [/FONT]

[FONT=&quot]Όσον αφορά το σήμερα τα πράγματα είναι απλά :[/FONT]
[FONT=&quot]Από το 2012 – 2014 με κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ η κατάσταση στην χώρα βελτιώθηκε σε βαθμό υπολογίσιμο.
[/FONT][FONT=&quot]Προφανώς δεν λέω ότι το 2014 ξυπνήσαμε στο παράδεισο όμως από το 2012 έως το 2014 είχανε γίνει μειώσεις στο φόρο στην εστίαση .. στα καύσιμα .. στο φόρο στις επιχειρήσεις κλπ. . ( αυτές οι μειώσεις είναι πράγματά που γίνανε και είναι αδιαμφισβήτητα διότι πολύ απλά μπορεί κάποιος να δει στο ιντερνέτ ΦΕΚ κλπ. δεν χρειάζεται να τον πείσω εγώ ) .
[/FONT][FONT=&quot]Ακόμα όμως και αν πει κάποιος ότι « εε και .. εγώ δεν είδα διαφορά στην ζωή μου» ( πράγμα που μπορεί να ισχύει ) το μόνο σίγουρο ήταν ότι δεν χρειαζόμασταν αλλά μετρά και ότι η χώρα πήγαινε προς την ανάπτυξη ( δοκιμαστική έξοδο αγορές 2015 κλπ. ) . Άρα εγώ από τους προηγούμενους όπως λες είδα βελτίωση και έγινε βελτίωση διότι η οικονομία είναι μαθηματικά και δεν υπάρχει υποκειμενισμός εκεί . [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Όσον αφορά το Τσίπρα αυτό που είδα είναι ένα άτομο το οποίο είπε μόνο ψέματα και μη υλοποιήσιμα πράγματα τα οποία δεν εφαρμόζονται προκείμενου να πάρει την εξουσία. Επίσης αυτό που είδα είναι ότι ενώ πείρε την εξουσία το 2015 αντί να κλείσει την 4 αξιολόγηση και να πάρει τα τελευταία μέτρα που είχαν απομείνει ( το περίφημο [/FONT][FONT=&quot]mail[/FONT][FONT=&quot]– χαρβούβελη οπού ήταν μόνο 980 εκατομμύρια ευρώ .. φαντάσου τώρα .. μιλάμε για μετρά ένα δις .. ενώ ο Τσίπρας μόνο από το πρώτο εξάμηνο του 2015 μας χρέωσε 100 δις //. ) και τελσπ αντί να κάνει αυτό .. επέλεξε να κάνει την παλαβή διαπραγμάτευση που όλοι ξέρουμε με το αποτέλεσμα που όλοι ξέρουμε και θα πληρώσουν και οι συνταξιούχοι το 2019 ) [/FONT]

[FONT=&quot]Με λίγα λόγια δηλαδή ,κοιτώντας από το 2010 ( διότι όπως σου είπα σου εξήγησα πως βλέπω την εποχή από το 2010 και πριν ) βλέπω ότι με ΝΔ υπήρξε βελτίωση ενώ με Τσίπρα βλέπω ότι ενώ είχε γίνει η στροφή στην οικονομία μας χρέωσε αχρείαστα μέτρα ..( αχρείαστα διότι όπως σ είπα το 2014 το μόνο π έμενε για κλείσει η αξιολόγηση ήταν το [/FONT][FONT=&quot]mail[/FONT][FONT=&quot] χαρδουβελή .. ΑΡΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΉΤΗΤΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ) προκειμένου να πάρει την εξουσία και να υλοποίηση τις αυταπάτες του .. [/FONT]

[FONT=&quot]Τέλος ( επιτελούς φαντάζομαι θα λέτε :[/FONT][FONT=&quot]P[/FONT][FONT=&quot] ) τα πράγματα είναι απλά … Το 2014 είμασταν καλύτερα από το 2012 που ανέλαβε ΝΔ – ΠΑΣΟΚ .. ??? η απάντηση είναι ναι .. το 2018 τώρα είμαστε καλύτερα από το 2014 που ανέλαβε ο Τσίπρας ???.. η απάντηση είναι όχι .. και νομίζω κανένας δεν μπορεί να το αρνηθεί .. . Αρά δεν μπορώ να καταλάβω τι συγκρίνουμε …..??
[/FONT][FONT=&quot]Και τα 2 κόμματα έχουν δώσει δείγματα γραφής αρά καλό είναι να μιλάμε επι πραγμάτων και όχι …ποιος έχει την θέληση ..αλλά οι κακοί ξένοι δεν τον αφήσαν κλπ.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε ρε Χρήστο, ΝΔ ΠΑΣΟΚ καλώς κακώς μας χρεοκόπησαν δε θες να το αναλύσουμε, η Ευρώπη λειτουργεί λάθος καλώς κακώς δε θες να το αναλύσουμε. Μόνο το έγκλημα του ΣΥΡΙΖΑ αναγνωρίζεις εσύ, όλα τα άλλα "καλώς κακώς έγιναν". Ε δε πάει με 2 μέτρα και 2 σταθμά όμως...

Ξαναλέω δεν έχει νόημα να κατηγορούμε κόμματα όταν όλο το πολιτικό κατεστημένο ήταν έτσι δομημένο. Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ έβγαζαν αθροιστικά 80-85%, ο κόσμος γούσταρε. Ξαναλέω όλη η κοσμοθεωρία του "φταιει το πασοκ" και όχι του "φταίει η δόμηση του δημοσίου" είναι λανθασμένο. Πολιτικοί που θέλουν να χτυπήσουν το κατεστημένο ακριβώς εκεί που πονάει όπως Τζήμερος μένουν με το 1%.

Όσον αφορά την Ευρώπη, μια χαρά λειτουργεί, απλώς είναι πολύ γραφειοκρατική. Το να κατηγορούμε την Ευρώπη για τα λάθη μας είναι τόσο ηλίθιο που αναρωτιέμαι γιατί θέλει εξήγηση. Τόσες χώρες θέλουν να μπουν στην Ευρώπη, κάτι ξέρουν. Έχουμε κερδίσει τόσα πολλά από εκεί αλλά τώρα ξαφνικά δεν μας νοιάζει.

Ο Συριζα δεν είναι απλώς κακή κυβέρνηση αλλά φέρνει διχασμό, λαικισμό, προπαγάνδα και ψέματα στην πολιτική σκηνή. Το βίτνεο του Τσίπρα με τις κωλοτούμπες το έχουμε, μπορώ να βρω άλλα τόσα που να δείχνει τι σφόδρα ψέματα έλεγε αυτό το κόμμα πριν μπει στην εξουσία. Ο ΓΑΠ ένα "λεφτά υπάρχουν" είπε και τον σταυρώσαμε. Ο Τσίπρας είπε λεφτά υπάρχουν και πολλά άλλα αλλά κάποιοι (δε θα τους πω κομματοσκυλα) συνεχίζουν και τον στηρίζουν. Logic not found.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ πως διαφωνείτε με όσα στελέχη της Κομισιόν και του ΔΝΤ έχουν βγει τελευταία και έχουν παραδεχθεί σοβαρά λάθη στο σχεδιασμό των μνημονίων. Εσείς ξέρετε καλύτερα. Καλά.

Όσο για τη σύγκριση 2014-2018, η μόνη ερμηνεία στην οποία το 2014 προκύπτει καλύτερο, είναι αυτή που λέει ότι με το mail Χαρδούβελη έληγαν μια για πάντα τα μέτρα. Το οποίο είναι εκτεταμένα αυθαίρετο αλλά δε θα μπω εκεί. Αυτά με βάση τη δικιά σας συλλογιστική. Με βάση τη δικιά μου, είναι άτοπη η σύγκριση καθώς μια αριστερή διακυβέρνηση δε θα έπρεπε να συγκρίνεται σε τέτοια βάση. Θα έπρεπε να αξιολογείται στο κατά πόσο ανέτρεψε το πολιτικό και οικονομικό status quo που παρέλαβε. Με βάση αυτό, σε πολλά θέματα (πχ δικαιωμάτων) είμαστε σε βελτιωμένη θέση σε σχέση με το 14, στα οικονομικά όμως ως επί το πλείστον, είμαστε σε χειρότερη θέση, καθώς από την προοπτική ανατροπής κάποιων πολιτικών, είμαστε μάλλον αναπόδραστα στην αντίθετη κατεύθυνση, αυτή του 14, με επιπλέον κόστος για τους πολίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
απορώ δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να οργανωθεί από την πρεσβεία που βρίσκεται σε κάθε χώρα... Σε εκλογές άλλων χωρών απλά πάνε στην πρεσβεία και ψηφίζουν. Ελπίζω βέβαια να μην κάνουν εκλογικές περιφέρειες και είναι φάση Βερολίνο, Λονδίνο, Μελβούρνη και δεν ξέρω γω πού αλλού, αλλά έστω θα μπορεί μια πλειοψηφία να ψηφίζει. Οι υπόλοιποι θα παρατηρούμε τις εξελίξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να φανταστώ πως διαφωνείτε με όσα στελέχη της Κομισιόν και του ΔΝΤ έχουν βγει τελευταία και έχουν παραδεχθεί σοβαρά λάθη στο σχεδιασμό των μνημονίων. Εσείς ξέρετε καλύτερα. Καλά.

Είχε λάθη ο σχεδιασμός αλλά καμιά σχέση με αυτό που υποστηρίζεις εσύ ή ο Συριζα το 2015... Απλά θέλουν να τελειώνουν με την Ελλάδα, να πουν ένα καλό λόγο για τη χώρα ώστε να μας βοηθήσουν στις αγορές.

Όσο για τη σύγκριση 2014-2018, η μόνη ερμηνεία στην οποία το 2014 προκύπτει καλύτερο, είναι αυτή που λέει ότι με το mail Χαρδούβελη έληγαν μια για πάντα τα μέτρα. Το οποίο είναι εκτεταμένα αυθαίρετο αλλά δε θα μπω εκεί. Αυτά με βάση τη δικιά σας συλλογιστική. Με βάση τη δικιά μου, είναι άτοπη η σύγκριση καθώς μια αριστερή διακυβέρνηση δε θα έπρεπε να συγκρίνεται σε τέτοια βάση. Θα έπρεπε να αξιολογείται στο κατά πόσο ανέτρεψε το πολιτικό και οικονομικό status quo που παρέλαβε. Με βάση αυτό, σε πολλά θέματα (πχ δικαιωμάτων) είμαστε σε βελτιωμένη θέση σε σχέση με το 14, στα οικονομικά όμως ως επί το πλείστον, είμαστε σε χειρότερη θέση, καθώς από την προοπτική ανατροπής κάποιων πολιτικών, είμαστε μάλλον αναπόδραστα στην αντίθετη κατεύθυνση, αυτή του 14, με επιπλέον κόστος για τους πολίτες.

Σε ποια θέματα είμαστε βελτιωμένοι, οι συνταξιούχοι παίρνουν λιγότερα, οι φορολογούμενοι πληρώνουν περισσότερα και όλα αυτά με ένα τελείως διαφορετικό head start. Το 2014 ο Σαμαράς έδινε αυξημένο επίδομα πετρελαίου που πραγματικά αν δε ζεις σε περιοχή που πρέπει να θερμαίνεται όλη μέρα δεν καταλαβαίνεις πόσο χτυπάει την τσέπη και είχε κάνει τίμια προσπάθεια με το ξεκίνημα, έναντι των συνθηκών, μερισμάτων.

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να στο συνεχίσω, εγώ έγραψα κάτι τελείως διαφορετικό ακριβώς από πάνω και εσύ σχολίασες κάτι τελείως διαφορετικό οπότε μάλλον δεν απαντούσες σε εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε πολλά θέματα (πχ δικαιωμάτων) είμαστε σε βελτιωμένη θέση σε σχέση με το 14, στα οικονομικά όμως ως επί το πλείστον, είμαστε σε χειρότερη θέση, καθώς από την προοπτική ανατροπής κάποιων πολιτικών, είμαστε μάλλον αναπόδραστα στην αντίθετη κατεύθυνση, αυτή του 14, με επιπλέον κόστος για τους πολίτες.

1) Διαβάζουμε το μήνυμα, αν χρειαστεί και δεύτερη φορά για να το κατανοήσουμε.
2) Απαντάμε βασιζόμενοι στο τι διαβάσαμε για να μη ξοδεύουμε άσκοπα και το χρόνο του συνομιλητή μας.

Όσον αφορά τις εκλογές, εγώ επιμένω να τις βλέπω στο τέλος της τετραετίας, φθινόπωρο του 2019. Αυτή είναι η πλέον πρόσφορη τακτική για την κυβέρνηση. Μένει να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top