[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα πράγματα στην οικονομία ήταν και θα είναι πολύ κακά.
Οι δικηγόροι γιατί μπήκαν στον ΚΑΔ ;;;; ο Στασινός κοιμάται ή μήπως εκπληρώνει τις κομματικές πεποιθήσεις ;
Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κόψουν ή τι όχι. Σίγουρα το 800αρι είναι μια ελάφρυνση για τους εργοδότες, ωστόσο μεταθέτεις το πρόβλημα παρακάτω.
Και 800 να πάρω πώς θα τα πληρώσω όλα ;;; Θα βαρέσω κανόνι και καταλαβαίνω απόλυτα το αφεντικό μου. Μας το είπε και ο ίδιος ότι είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα.
Ο Στασινός όπως και όλοι οι συνδικαλιστές πρακτικά είναι πολιτικός δεν είναι μηχανικός. Τον νοιάζει παραπάνω η εικόνα του κόμματος προς αυτόν και εμάς μας βλέπει σαν πρόβατα και ως μέσο για να ανέβει ακόμα πιο ψηλά.

Έπρεπε να διαλέξουν μεταξύ δικηγόρων/μηχανικών/ιατρών και διάλεξαν δικηγόρους. Το 800αρι είναι μια αναγνώριση από το κράτος από την άλλη είναι ψίχουλα. Όταν μου έρχεται 3000 ευρώ ο φόρος εισοδήματος και πρέπει να πληρώνω ΦΠΑ στις υπηρεσίες μου λες και το κράτος είναι μέτοχος στη δουλειά μου θα προτιμήσω να πέσει ο φόρος εισοδήματος για φέτος 10% παρά τα 800. Προφανώς δεν θα γίνει κανένα από τα 2.

Αν δεν έχεις είναι απλό ή κλείνεις τα βιβλία σου ή συνεχίζεις να χρωστάς όπως χιλιάδες μηχανικοί, που ενώ πληρώνουν μια ζωή στο τέλος θα πάρουν σύνταξη μικρότερη από το χαμηλόμισθο υπάλληλο του δημόσιου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Δε θα ναι μόνο 2% ύφεση το 2% θα είναι στην Ε.Ε. στην Ελλάδα θα ναι 5 με 6 ύφεσυη


το 5% είναι πολύ.
Εγώ πιστεύω στην χειρωτερη περίπτωση 3% παραπάνω όχι.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.


το 5% είναι πολύ.
Εγώ πιστεύω στην χειρωτερη περίπτωση 3% παραπάνω όχι.
Αν στον Απρίλιο όλο τον Απρίλιο είναι μόνο
ΣΜ - Φουρνοι - Μαναβικα ποιο 1,4 ύφεση;
Πας 5% αυτομάτως
Το καλοκαίρι τουρισμό θα έχεις; Χάνουν από τώρα πελατεία
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Αν στον Απρίλιο όλο τον Απρίλιο είναι μόνο
ΣΜ - Φουρνοι - Μαναβικα ποιο 1,4 ύφεση;
Πας 5% αυτομάτως
Το καλοκαίρι τουρισμό θα έχεις; Χάνουν από τώρα πελατεία
Κοιτά όλα θα εξαρτηθούν από τον ιό!
Αν έχουμε ύφεση της πανδημίας τον Απρίλιο πιστεύω ότι η Morgan Stanley και η Citibank θα βγουν σωστές και θα έχουμε 1.5-2% ύφεση.Αν όμως ο ιός έχει ύφεση τέλη Μαΐου -Ιουνίου τότε ναι σίγουρα η ύφεση θα ξεπεράσει το 3% και ίσως φτάσει το 5% στο εφιάλτικο σενάριο.

Όμως είμαι σίγουρος ότι του χρόνου η παγκόσμια οικονόμια θα επιστρέψει σε ανοδική τροχιά.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοιτά όλα θα εξαρτηθούν από τον ιό!
Αν έχουμε ύφεση της πανδημίας τον Απρίλιο πιστεύω ότι η Morgan Stanley και η Citibank θα βγουν σωστές και θα έχουμε 1.5-2% ύφεση.Αν όμως ο ιός έχει ύφεση τέλη Μαΐου -Ιουνίου τότε ναι σίγουρα η ύφεση θα ξεπεράσει το 3% και ίσως φτάσει το 5% στο εφιάλτικο σενάριο.

Όμως είμαι σίγουρος ότι του χρόνου η παγκόσμια οικονόμια θα επιστρέψει σε ανοδική τροχιά.
Μωρέ του χρόνου σίγουρα, αν γίνει το Ελληνικό το 2021 εμείς θα έχουμε ανάπτυξη
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Περιμένουμε κρίσιμους δείκτες τις οικονομίας όπως είναι η αγορά αυτοκινήτων,καταναλωτική δαπάνη κτλ ώστε να δούνε που θα κυμανθούμε φέτος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Περιμένουμε κρίσιμους δείκτες τις οικονομίας όπως είναι η αγορά αυτοκινήτων,καταναλωτική δαπάνη κτλ ώστε να δούνε που θα κυμανθούμε φέτος.
Περιμένεις μόνο αυτά τα 2
Πρώτα να περιμένεις και την κατανάλωση βασικών αγαθών
Χρηματιστήριο επίσης είναι οι προσδοκίες
Τα ομόλογα
Να περιμένεις πολλούς δείκτες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Περιμένεις μόνο αυτά τα 2
Πρώτα να περιμένεις και την κατανάλωση βασικών αγαθών
Χρηματιστήριο επίσης είναι οι προσδοκίες
Τα ομόλογα
Να περιμένεις πολλούς δείκτες
Ναι φυσικά και δεν περιμένω μόνο αυτούς τους δυο παραδείγματα ειπα.
Καλά στο χρηματιστήριο είδη έχουμε 30% πτώση το τελευταίο μήνα.Εχει φτάσει στα επίπεδα του 2015.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι φυσικά και δεν περιμένω μόνο αυτούς τους δυο παραδείγματα ειπα.
Καλά στο χρηματιστήριο είδη έχουμε 30% πτώση το τελευταίο μήνα.Εχει φτάσει στα επίπεδα του 2015.
Στο ftseb (financial time season economics bank) είσαι πιο κάτω
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Στο ftseb (financial time season economics bank) είσαι πιο κάτω
Θέλω να το πω όμως!Μου λείπουν οι εποχές ΠΑΣΟΚ που το χρηματιστήριο είχε σταθερά 2.500-3.000 μονάδες!!!!

Αραγε θα επανέλθουμε ποτέ σε εκείνα τα επίπεδα;Ποιος ξέρει άραγε.😭
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να το πω όμως!Μου λείπουν οι εποχές ΠΑΣΟΚ που το χρηματιστήριο είχε σταθερά 2.500-3.000 μονάδες!!!!

Αραγε θα επανέλθουμε ποτέ σε εκείνα τα επίπεδα;Ποιος ξέρει άραγε.😭

Γιατί τώρα με 550 μονάδες είμαστε για κλάματα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θέλω να το πω όμως!Μου λείπουν οι εποχές ΠΑΣΟΚ που το χρηματιστήριο είχε σταθερά 2.500-3.000 μονάδες!!!!

Αραγε θα επανέλθουμε ποτέ σε εκείνα τα επίπεδα;Ποιος ξέρει άραγε.😭
Δες τι ειπα πριν για το Ελληνικο και θα καταλαβεις
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι, μεταλλάχθηκε και μας χτυπάει τις υποδομές :P

Μην το γελάς, με ρώτησε μαθήτρια αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Δηλαδή, να επηρεάσει και τις ηλεκτρονικές συσκευές.

Υ.Γ.1: Αυτά που λέγαμε περί ψηφιακής παιδείας...
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μόνο που έχει γνήσιο υπογραφής (εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση), λύνει πολλά χέρια :P
Περίμενε δηλαδή δεν χρειάζεται πλέον να τρέχεις σε ΚΕΠ για γνήσιο; Τον νιώθω φίλο μου τον Πιερακάκη. Αλλά γενικά νομίζω είναι παρακαταθήκη του ΣΥΡΙΖΑ όλο αυτό. Δηλαδή αν δεν υπήρχε το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής, σιγά μη σήκωνε φρύδι ο κάθε παππούς που μπαίνει στο ΥΠΕΣ για ΕΛΔΟ και gov.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Περίμενε δηλαδή δεν χρειάζεται πλέον να τρέχεις σε ΚΕΠ για γνήσιο; Τον νιώθω φίλο μου τον Πιερακάκη. Αλλά γενικά νομίζω είναι παρακαταθήκη του ΣΥΡΙΖΑ όλο αυτό. Δηλαδή αν δεν υπήρχε το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής, σιγά μη σήκωνε φρύδι ο κάθε παππούς που μπαίνει στο ΥΠΕΣ για ΕΛΔΟ και gov.
Για απλές υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις, ναι! https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese

Εντάξει, εννοείται ότι πολλές από τις υπηρεσίες που προσφέρει το gov.gr προσφέρονταν ήδη και τα προηγούμενα χρόνια (π.χ. ακαδημαϊκή ταυτότητα, ηλεκτρονική εγγραφή των παιδιών στο σχολείο, σύσταση επιχείρησης κ.ά.). Το gov απλά θα είναι portal, για να βρίσκουν οι πολίτες εύκολα και γρήγορα αυτό που θέλουν. Οι υπεύθυνες δηλώσεις και οι εξουσιοδοτήσεις, όμως, είναι νέα προσθήκη και κατά τη γνώμη μου η πιο βασική, γιατί ήταν ο πιο συχνός λόγος να τρέχεις στο ΚΕΠ.

Κι εγώ χαιρετίζω αυτή την προσθήκη για το γνήσιο, γιατί ήθελα να κάνω κάτι αιτήσεις που απαιτούσαν κατάθεση υπεύθυνων δηλώσεων και δεν έβρισκα τρόπο μέχρι τώρα... :hehe:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top