[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
lagos.jpg

Λοιπον δε συνηθίζω να γραφω εδω απο επιλογη αλλα με κατι τετοια πχ εκνευριζομαι. Γιατι περαν οτι αυτα που λεει δε στεκουν, δε μπορω οταν ενας υπόδικος πρωην χρυσαυγιτης μιλαει για δικτατορια για μετρα που αφορουν στην υγεια, δηλαδη λιγο ελεος.
Σημειωση: δεν εχω twiter και αν ειχα σιγουρα δε θα ακολουθουσα τον Λαγο. Το βρηκα απο ενα αρθρο στο internet το οποιο δεν θεωρω οτι εχει σημασια να παραθεσω γιατι δεν μ ενδιαφερει να προβάλλω τη γνωμη του αρθρογραφου αλλα τη δικη μου. Αυτα :)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Για μένα η κυβέρνηση απέτυχε αν και επικοινωνιακά κέρδισε. Το θέμα ήταν να μην μπει λουκέτο στη χώρα και δεν το κατάφερε. Μπορούσε να κλείσει τα σύνορα με την Ιταλία και τα αεροδρόμια αλλά προτίμησε τα επικοινωνιακά παιχνίδια αρχικά ακυρώνοντας τα καρναβάλια.

Πιστεύω, ως συνέπεια του λουκέτου της χώρας, ότι η κρίση στην μετακορωνοιο εποχή θα είναι μεγαλύτερη από την κρίση από την κρίση του 2009 και του 2015 μαζί. Τότε είχαμε την ομπρέλα της ΕΕ. Τώρα όλη η Ευρώπη έχει τα ίδια προβλήματα. Αν βοηθηθεί κάποια χώρα παραπάνω από τις άλλες αυτή θα είναι η Ιταλία. Συνεπώς η κάθε χώρα θα κοιτάξει τον εαυτό της. Όταν έχουμε θα χάνουμε το 10% ίσως και παραπάνω του ΑΕΠ μας, το 1% που μας προσφέρουν δεν μπορείς να κάνεις τπτ.

Ο Μητσοτάκης πρέπει άμεσα να ανακοινώσει μείωση κάτα 50% των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων που δεν δουλεύουν (δάσκαλοι, καθηγητές) και κατάργηση δώρου Πάσχα στον ιδιωτικό τομέα. Η χώρα χρειάζεται ρευστό να τα δώσεις σε επιχειρήσεις μην κλείσουν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Aπ'ο,τι φαίνεται ο Τζονσον ισως κατάλαβε το τεραστιο σφαλμα που εχει διαπράξει...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To ευρώ καταρρέει και πιστεύω ότι η ισοτιμία θα πέσει κάτω του ενός δολλαριου. Τα τεχνολογικά και λοιπά είδη εισαγωγής θα αυξηθούν κατά 100 ευρώ.

Θα γυρίσουμε 20 χρόνια πίσω όταν το ευρώ άρχισε. Η ένωση κρέμεται κάτω από μια κλωστή.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
View attachment 68775
Λοιπον δε συνηθίζω να γραφω εδω απο επιλογη αλλα με κατι τετοια πχ εκνευριζομαι. Γιατι περαν οτι αυτα που λεει δε στεκουν, δε μπορω οταν ενας υπόδικος πρωην χρυσαυγιτης μιλαει για δικτατορια για μετρα που αφορουν στην υγεια, δηλαδη λιγο ελεος.
Σημειωση: δεν εχω twiter και αν ειχα σιγουρα δε θα ακολουθουσα τον Λαγο. Το βρηκα απο ενα αρθρο στο internet το οποιο δεν θεωρω οτι εχει σημασια να παραθεσω γιατι δεν μ ενδιαφερει να προβάλλω τη γνωμη του αρθρογραφου αλλα τη δικη μου. Αυτα :)
και εμείς που έχουμε τον βριζουμε
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 68775
Λοιπον δε συνηθίζω να γραφω εδω απο επιλογη αλλα με κατι τετοια πχ εκνευριζομαι. Γιατι περαν οτι αυτα που λεει δε στεκουν, δε μπορω οταν ενας υπόδικος πρωην χρυσαυγιτης μιλαει για δικτατορια για μετρα που αφορουν στην υγεια, δηλαδη λιγο ελεος.
Σημειωση: δεν εχω twiter και αν ειχα σιγουρα δε θα ακολουθουσα τον Λαγο. Το βρηκα απο ενα αρθρο στο internet το οποιο δεν θεωρω οτι εχει σημασια να παραθεσω γιατι δεν μ ενδιαφερει να προβάλλω τη γνωμη του αρθρογραφου αλλα τη δικη μου. Αυτα :)

Για τρολοποστ μου φαίνεται. Σίγουρα το έχει δημοσιεύεσαι ο λαγός ή είναι fake?
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για τρολοποστ μου φαίνεται. Σίγουρα το έχει δημοσιεύεσαι ο λαγός ή είναι fake?
Ναι ακούγεται για τρολοποστ αλλά δυστυχώς δεν είναι. Αν γκουγκλαρεις δύο τρείς λέξεις κλειδιά θα δείς ότι το έχουν δημοσιεύσει πολλά δημοσιογραφικά sites που θεωρούνται έγκυρα
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ακούγεται για τρολοποστ αλλά δυστυχώς δεν είναι. Αν γκουγκλαρεις δύο τρείς λέξεις κλειδιά θα δείς ότι το έχουν δημοσιεύσει πολλά δημοσιογραφικά sites που θεωρούνται έγκυρα

Εκεί πάντως που μπήκα τώρα στο προφίλ του δεν είδα τέτοιο ποστ. Το τελευταίο μάλιστα είναι από τις 30 Γενάρη

Στην Ελλάδα κανένα σίτε δεν είναι έγκυρο
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εκεί πάντως που μπήκα τώρα στο προφίλ του δεν είδα τέτοιο ποστ. Το τελευταίο μάλιστα είναι από τις 30 Γενάρη

Στην Ελλάδα κανένα σίτε δεν είναι έγκυρο
Λοιπόν όπως ανέφερα δεν έχω Twitter πρώτον, δεύτερον δε θα μου φαινόταν περίεργο αν το διέγραφε, τρίτον αν διαβάσεις γενικά τί γράφω φροντίζω να ελέγχω τις πηγές μου και τέταρτον μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τί θα πει κανένα site στην Ελλάδα δεν είναι έγκυρο?
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εκεί πάντως που μπήκα τώρα στο προφίλ του δεν είδα τέτοιο ποστ. Το τελευταίο μάλιστα είναι από τις 30 Γενάρη

Στην Ελλάδα κανένα σίτε δεν είναι έγκυρο
Έκανε νεο λογαριασμό γιατί του την πέφταν οι σύντροφοι και οι Τουρκοι και λογικα εφαγε σασπενς (δε μπορεις να γράφεις για κάποιες μέρες ώρες κλπ)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν όπως ανέφερα δεν έχω Twitter πρώτον, δεύτερον δε θα μου φαινόταν περίεργο αν το διέγραφε, τρίτον αν διαβάσεις γενικά τί γράφω φροντίζω να ελέγχω τις πηγές μου και τέταρτον μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τί θα πει κανένα site στην Ελλάδα δεν είναι έγκυρο?

Όλα τα ελληνικά σίτε έχουν δημοσιεύσει και από κάτι fake. Μπες και στο ελληνικά χοαξις να δεις τι γίνεται
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όλα τα ελληνικά σίτε έχουν δημοσιεύσει και από κάτι fake. Μπες και στο ελληνικά χοαξις να δεις τι γίνεται
Ναι χαίρω πολύ υπάρχουν fake news άπειρα. Και ελληνικά hoaxes επίσης διαβάζω άπειρα . Αυτό δε σημαίνει ότι κανένα δημοσιογραφικό site δεν είναι έγκυρο. Αυτό για εμένα είναι λάθος.. σημασία έχει να απομονώνεις την είδηση ως είδηση και να μην παρασυρεσαι απο τα σχόλια που θα κάνει ο αρθρογράφος στο άρθρο γι αυτό δεν ανέβασα κανένα άρθρο που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο twitt (έτσι δε λέγεται καλέ?) αλλά το ίδιο αυτούσιο. Απο εκεί και πέρα εσύ έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά γιατί δε με ακούτε που έχω twitter 7 χρονια; Είπα "Έκανε νεο λογαριασμό γιατί του την πέφταν οι σύντροφοι και οι Τουρκοι και λογικα εφαγε σασπενς (δε μπορεις να γράφεις για κάποιες μέρες ώρες κλπ)"
Αυτό έγινε
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι χαίρω πολύ υπάρχουν fake news άπειρα. Και ελληνικά hoaxes επίσης διαβάζω άπειρα . Αυτό δε σημαίνει ότι κανένα δημοσιογραφικό site δεν είναι έγκυρο. Αυτό για εμένα είναι λάθος.. σημασία έχει να απομονώνεις την είδηση ως είδηση και να μην παρασυρεσαι απο τα σχόλια που θα κάνει ο αρθρογράφος στο άρθρο γι αυτό δεν ανέβασα κανένα άρθρο που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο twitt (έτσι δε λέγεται καλέ?) αλλά το ίδιο αυτούσιο. Απο εκεί και πέρα εσύ έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις.

Δεν λέω τα σχόλια, πολλές φορές ένα σίτε δημοσιεύει κάτι και τα υπόλοιπα απλα το αναμεταδίδουν χωρίς καμία διασταύρωση, έχει γίνει πολλές φορές. Και το λέω εγώ που είμαι απόλυτα αντίθετος όχι μόνο με την χρυσή αυτή αλλά και με την Ακροδεξιά σύσσωμη. Όποτε δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ κανέναν λαγό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά γιατί δε με ακούτε που έχω twitter 7 χρονια; Είπα "Έκανε νεο λογαριασμό γιατί του την πέφταν οι σύντροφοι και οι Τουρκοι και λογικα εφαγε σασπενς (δε μπορεις να γράφεις για κάποιες μέρες ώρες κλπ)"
Αυτό έγινε

Μα και στους δυο λογαριασμούς έχει να γράψει από 30 Ιανουαρίου. Το ποστ αυτό είναι στις 15 Μαρτίου. Να το διέγραψε είναι το μόνο που μπορεί να έχει γίνει αν και δεν νομίζω να τον πτοούν τα σχόλια αυτόν τον τύπο
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πιστεύω, ως συνέπεια του λουκέτου της χώρας, ότι η κρίση στην μετακορωνοιο εποχή θα είναι μεγαλύτερη από την κρίση από την κρίση του 2009 και του 2015 μαζί. Τότε είχαμε την ομπρέλα της ΕΕ. Τώρα όλη η Ευρώπη έχει τα ίδια προβλήματα. Αν βοηθηθεί κάποια χώρα παραπάνω από τις άλλες αυτή θα είναι η Ιταλία. Συνεπώς η κάθε χώρα θα κοιτάξει τον εαυτό της. Όταν έχουμε θα χάνουμε το 10% ίσως και παραπάνω του ΑΕΠ μας, το 1% που μας προσφέρουν δεν μπορείς να κάνεις τπτ.

Ο Μητσοτάκης πρέπει άμεσα να ανακοινώσει μείωση κάτα 50% των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων που δεν δουλεύουν (δάσκαλοι, καθηγητές) και κατάργηση δώρου Πάσχα στον ιδιωτικό τομέα. Η χώρα χρειάζεται ρευστό να τα δώσεις σε επιχειρήσεις μην κλείσουν.
Αυτη τη στιγμη ο μεσος ανθρωπος εχει χεστει τοσο πολυ πανω του που δεν τον νοιαζει τιποτα περα απο το εχει την εντυπωση πως "γινεται κατι" για τον ιο. Συμφωνω μαζι σου ομως, και πολυ φοβαμαι πως τα μετρα και τα αντιμετρα των διαφορων κυβερνησεων θα φερουν τοσο μεγαλη ζημια που στο τελος θα ευχομαστε να κολλαγαμε τον ιο για να γλυτωσουμε την υφεση
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ύφεση δε θα είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζετε. Απλα έκλεισαν οι μηχανές για 5 μήνες. Η πτώση του χρηματιστηρίου είναι παροδική, και θα έλεγα ότι θα σταθεροποιηθεί κάπου στην μέση όσο πρέπει για την ελληνική οικονομία. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να σχεδιαστεί το αύριο. Ίσως οι πολιτευόμενοι δουν την φούσκα του τουρισμού ως βαριά βιομηχανία κια αναγκαστούν να δημιουργήσουν πραγματική βαριά βιομηχανία στην χώρα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
. Ίσως οι πολιτευόμενοι δουν την φούσκα του τουρισμού ως βαριά βιομηχανία κια αναγκαστούν να δημιουργήσουν πραγματική βαριά βιομηχανία στην χώρα
Ευκαιρία είναι να παράγουμε πούρα και ρούμι...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μα και στους δυο λογαριασμούς έχει να γράψει από 30 Ιανουαρίου. Το ποστ αυτό είναι στις 15 Μαρτίου. Να το διέγραψε είναι το μόνο που μπορεί να έχει γίνει αν και δεν νομίζω να τον πτοούν τα σχόλια αυτόν τον τύπο
Αλλο το σασπεντ, το σασπεντ είναι τον έκαναν αναφορές για μίσος για εκεί που έσκιζε την Τούρκικη Σημαία και επειδή αυτοί μαζεύτηκαν καμια 1000 αρια δε μπορεί να γράψει για πολύ καιρό
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ύφεση δε θα είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζετε. Απλα έκλεισαν οι μηχανές για 5 μήνες. Η πτώση του χρηματιστηρίου είναι παροδική, και θα έλεγα ότι θα σταθεροποιηθεί κάπου στην μέση όσο πρέπει για την ελληνική οικονομία.
Σε παρακαλώ μην γράφεις άλλες ανοησίες.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top