[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έχει καταλήξει κοροϊδεία το θέμα με τα 800 ευρώ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στους επιστήμονες από το Μάιο και μετά τα 800.... Προφανώς κοροϊδεύουν το Μάιο το πιθανότερο είναι να βάλουν εισοδηματικά κριτήρια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τελικά τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα. Θα δωθούν 600 ευρώ χωρίς προυποθέσεις σε όλους τους επιστήμονες μέσω voucher μετά την παρακολούθηση online σεμιναρίου.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βάζουν κριτήρια καθώς αν μια επιχείρηση έχει πάνω από 5 εργαζόμενους θεωρείται "πλούσια"
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ' αρχάς πρόκειται για επιδότηση τα 600 και τα 800 είναι επίδομα και όχι αποζημίωση αν όντως τα επονόμασε όπως λέει το άρθρο ο Υπουργός. Δεύτερον, μου τη σπάει άπειρα να ονομάζεται επίδομα επιστημόνων, λες και οι υπόλοιποι εντρυφήσαμε στο κόψιμο ξύλων στα πανεπιστήμια.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέρετε κάτι δεν είναι αυτά που κάνει είναι γιατί και πώς τα κάνει. Τον κίνδυνο του λαϊκισμού δεν τον αντιλαμβάνεται. Προφανώς και είναι σωστή η απόφαση να μειωθεί ο μισθός των βουλευτών όχι μόνο για 2 μήνες αλλά γενικά. Και όχι με παροτρύνσεις, αλλά με νόμο. Αυτό απαντάει στο πώς. Δεύτερον, αν κάνεις πράγματα μόνο κα μόνο γιατί σε κράζουν στα σόσιαλ, δεν γίνεσαι μεγάλος πρωθυπουργός. Τα ίδια και με τα επιδόματα των δικηγόρων/μηχανικών/ιατρών. Το έχω ξαναπει και το ευχαριστώ τον Κούλη που με επιβεβαιώνει ότι η ΝΔ είναι ότι πιο λαικιστικό υπάρχει.
1585568435002.png
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Τι έγινε ρε παιδιά, βγήκε η λεφτιέρα και κόβει Ευρώ για τους μεγαλοκλαδίτες; :bleh: :devil:
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μπουν εισοδηματικά κριτήρια για τους δικηγόρους, ~24 εκατ. στα ΚΕΚ για να μάθουν word και skype και ~32 εκατ. που θα πάρουν και Κούγιας, Βορίδης και κάθε καρυιδάς καρύδι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι έγινε ρε παιδιά, βγήκε η λεφτιέρα και κόβει Ευρώ για τους μεγαλοκλαδίτες; :bleh: :devil:
θα τα πάρει μεταγενέστερα με το παραπάνω όταν η χώρα ξαναμπεί στο πρόγραμμα αυξημένης εποπτείας.Νομίζουν κάποιοι οτι βρέχει λεφτά και τρέχουν ολοι οι εργατοπατέρες και οι εθνοσυνδικαλιστές να διεκδικήσουν και αυτοί 800ρια και 600ρια για τον κλάδο τους.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
θα τα πάρει μεταγενέστερα με το παραπάνω όταν η χώρα ξαναμπεί στο πρόγραμμα αυξημένης εποπτείας.Νομίζουν κάποιοι οτι βρέχει λεφτά και τρέχουν ολοι οι εργατοπατέρες και οι εθνοσυνδικαλιστές να διεκδικήσουν και αυτοί 800ρια και 600ρια για τον κλάδο τους.

Κι η ΝΔ γιατί απλώνει το χέρι και τους δίνει; Αυτό θέλω να μου απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κι η ΝΔ γιατί απλώνει το χέρι και τους δίνει; Αυτό θέλω να μου απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά...
Οι πολιτικοί δεν μοιράζουν χρήματα για την ψυχή της μανας του κάτι θέλουν να κερδίσουν για τις μεταγενέστερες εκλογές όποτε κι αν γίνουν
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Οι πολιτικοί δεν μοιράζουν χρήματα για την ψυχή της μανας του κάτι θέλουν να κερδίσουν για τις εκλογές.

Άσε τους πολιτικούς, μην κάνεις deflect με εύηχες εκφράσεις. Η ΝΔ -ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ- ΓΙΑΤΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ θα μου απαντήσεις; :devil:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω, αν η κεντρική τράπεζα μπορεί να τροφοδοτεί την αγορά με απεριόριστη ρευστότητα, όπως κάνει στην κριση του κορωνοιου, τοτε γιατι δεν το έκανε και προηγουμένως;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Άσε τους πολιτικούς, μην κάνεις deflect με εύηχες εκφράσεις. Η ΝΔ -ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ- ΓΙΑΤΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ θα μου απαντήσεις; :devil:
oταν καταρρέει το πεζοδρόμιο κατω απο τα πόδια τους τι να πούμε οτι εμείς θα συνεχίσουμε να υπηρετουμε την ελεύθερη αγορά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δεν καταλαβαίνω, αν η κεντρική τράπεζα μπορεί να τροφοδοτεί την αγορά με απεριόριστη ρευστότητα, όπως κάνει στην κριση του κορωνοιου, τοτε γιατι δεν το έκανε και προηγουμένως;
Οι κεντρικές τράπεζες ρίχνουν ρευστότητα στην αγορά απο το 2008 περίπου μόνο η ΕΚΤ έχει ρίξει 2,55 τρις ευρώ στην αγορά σε ρευστό.Απλά τώρα εν μέσω πανδημίας παρέκαμψαν τις δικλείδες ασφαλείας που έπρεπε να υπάρχουν (δανεισμός μόνο σε ασφαλή ομόλογα με επενδυτική βαθμίδα απο τους οίκους) για να μπορέσουν να ενταχθούν και χώρες όπως η Ελλάδα.Το ζήτημα είναι οτι οταν η αγορά τροφοδοτείτε με ρευστό αυξάνετε η κατανάλωση αρα η ζήτηση και η παραγωγή εξαιτίας του κορωναϊού στην Κίνα είναι στα τάρτατα οπότε μην δείς ξαφνικά έναν απότομο πληθωρισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω, αν η κεντρική τράπεζα μπορεί να τροφοδοτεί την αγορά με απεριόριστη ρευστότητα, όπως κάνει στην κριση του κορωνοιου, τοτε γιατι δεν το έκανε και προηγουμένως;
Η ρευστότητα κάπως θα πληρωθεί στο τέλος. Είτε, επειδή θα χορηγηθεί ως δάνειο, είτε λόγω πληθωρισμού. Τα χρήματα μπορεί στο μέσο πολίτη να φαίνεται ότι δημιουργούνται από το μηδέν, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν μπορεί να γίνει, παρά μόνο σε μια κομμουνιστική ουτοπία.

Σε άλλα νέα:
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η ρευστότητα κάπως θα πληρωθεί στο τέλος. Είτε, επειδή θα χορηγηθεί ως δάνειο, είτε λόγω πληθωρισμού. Τα χρήματα μπορεί στο μέσο πολίτη να φαίνεται ότι δημιουργούνται από το μηδέν, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν μπορεί να γίνει, παρά μόνο σε μια κομμουνιστική ουτοπία.
Είναι και η απώλεια κεφαλαίου απο το αρνητικό επιτόκιο καταθέσεων ουσιαστικά στην Γερμανία είχα διαβάσει παλιότερα ότι το χαμένο κεφάλαιο απο τα αρνητικά επιτόκια ισοφάριζε τους τόκους που γλύτωνε το γερμανικό κράτος απο το χαμηλό επιτόκιο δανεισμού των γερμανικών ομολόγων.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κι η ΝΔ γιατί απλώνει το χέρι και τους δίνει; Αυτό θέλω να μου απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά...


γιατί
α) όταν το κάνουμε εμείς δεν είναι επίδομα, είναι ενίσχυση. ποιος θυμάται τα 3χίλιαρα της ΝΔ στους πυρόπληκτους της Ηλείας το 2007;
β) η φυσική καταστροφή και παρόμοια φαινόμενα δεν τροφοδοτούν τη μισαλλοδοξία του κυρ Παντελή. Ποιος θα βγει να κατηγορήσει το 800άρι που θα πάρει ο άνθρωπος που έχασε τη δουλειά του λόγω μιας πανδημίας; καλό το αόρατο χέρι αλλά δε θα σε εμβολιάσει κιόλας. Κι εδώ δε λέμε "ας πρόσεχαν οι επιχειρήσεις, ας είχαν λάβει οικονομικά μέτρα προστασίας". Από την άλλη η σύγχρονη φτώχια και η κοινωνική ανασφάλεια επαφύονται πάντα στην ατομική ευθύνη του καθενός. Αν παίρνεις 700 ευρώ με ενοίκιο 400 και 2 παιδιά: να μην έκανες παιδιά, να δούλευες και 2η δουλειά, να πας να μείνεις σε τσαντήρι, να κόψεις το το ρεύμα, τότε γίνεται αρκετά resourceful ο αστός πολιτικάντης.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Άσε τους πολιτικούς, μην κάνεις deflect με εύηχες εκφράσεις. Η ΝΔ -ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ- ΓΙΑΤΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ θα μου απαντήσεις; :devil:
Δεν ξερω, εγω θα ξαφνιαζομουν αν δεν τον εφαρμοζε
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top