[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Προβλήματα στο Eurogroup. Οι Ιταλοί επιμένουν στην έκδοση ευρωμολόγου. Οι Γερμανοί επιμένουν στην εξασφάλιση εγγυήσεων και δείχνουν προς τον ESM.
Ταυτόχρονα, ο Ιταλός πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας παραιτήθηκε, μετά από 3 μήνες θητείας, καταγγέλοντας έλλειψη συντονισμού σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Αναμένονται μεγάλα προβλήματα για την Ένωση και το μέλλον της.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σήμερα μας βάλανε δώρο Πάσχα παιδια 546 ευρώ...
τελείως αντίθετως με αυτή την πολιτικη αφού το υγειονομικό προσωπικό την δουλειά μας κάναμε έτσι και αλλιως.. επρεπε να δοθούν αλλού αυτά τα λεφτά δυστυχώς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Σήμερα μας βάλανε δώρο Πάσχα παιδια 546 ευρώ...
τελείως αντίθετως με αυτή την πολιτικη αφού το υγειονομικό προσωπικό την δουλειά μας κάναμε έτσι και αλλιως.. επρεπε να δοθούν αλλού αυτά τα λεφτά δυστυχώς.

Ενας τόσο έξυπνος άνθρωπος που σκέφτεται τόσο ανθρώπινα και με αυταπάρνηση για τους συνανθρώπους του, μήπως θα έπρεπε λοιπόν να κάνει το πρώτο βήμα για να τους στηρίξει δωρίζοντάς τα σε μάσκες και άλλα υλικά ή τρόφιμα για ανθρώπους που έχουν ανάγκη;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ενας τόσο έξυπνος άνθρωπος που σκέφτεται τόσο ανθρώπινα και με αυταπάρνηση για τους συνανθρώπους του, μήπως θα έπρεπε λοιπόν να κάνει το πρώτο βήμα για να τους στηρίξει δωρίζοντάς τα σε μάσκες και άλλα υλικά ή τρόφιμα για ανθρώπους που έχουν ανάγκη;
Eχω πει πως δεν θεωρώ ότι είμαι έξυπνος αλλά χαζός (κάτω από μέσο όρο του IQ των χρηστών του ischool).

Αν μου λέγανε να κόπουν από όλους του υγειονομικούς του δημοσίου το δώρο Πάσχα και να τα δίναμε τους άνεργους ή σε ιδιωτικές επιχειρήσεις που πλήττονται θα το έκανα πρωτος πρώτος αλλά αν το κάνω μεμονωμένα δεν έχει κανένα νόημα.

Είναι λαθος πολιτική, τώρα σε μάσκες είναι λάθος να τα δώσω σε φτωχούς ανθρώπους ναι αλλά για να πω την αλήθεια δε θα δώσω 540 ευρώ για αυτό το σκοπό :/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Eχω πει πως δεν θεωρώ ότι είμαι έξυπνος αλλά χαζός (κάτω από μέσο όρο του IQ των χρηστών του ischool).

Αν μου λέγανε να κόπουν από όλους του υγειονομικούς του δημοσίου το δώρο Πάσχα και να τα δίναμε τους άνεργους ή σε ιδιωτικές επιχειρήσεις που πλήττονται θα το έκανα πρωτος πρώτος αλλά αν το κάνω μεμονωμένα δεν έχει κανένα νόημα.

Είναι λαθος πολιτική, τώρα σε μάσκες είναι λάθος να τα δώσω σε φτωχούς ανθρώπους ναι αλλά για να πω την αλήθεια δε θα δώσω 540 ευρώ για αυτό το σκοπό :/
Νταξ συ είπας και θα συμφωνήσω μαζί σου. :P
Οπότε fockos αφου τα παίρεις και δεν τα δίνεις μην μιλάς.Διότι δείχνεις ότι μιλάς για να το παίξεις σουπερ ουάου ωραίος,ενώ δεν είσαι.Αν λες ότι έπρεπε να μην τα πάρεις απλά δεν τα παίρνεις.Εφόσον τα παίρνεις μην λες τίποτε διότι το κάνεις για να φανείς ωραίος.:D
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν δουλεύουν εδώ και 1.5 μήνα (π.χ. 50άρηδες καθηγητές και δάσκαλοι, που δεν ξέρουν να ανοίγουν τον υπολογιστή) και συνεχίζει να πέφτει ο μισθός δεν μας πειράζει, αλλά πειράζει το δώρο Πάσχα στους γιατρούς, δείχνει το ποιόν της κοινωνίας μας.

Fockos, εγώ στη θέση σου θα έβλεπα αυτά τα χρήματα ως αναγνώριση για την πορεία μου μέχρι τώρα, ως γιατρός, και όχι τόσο γιατί δίνονται λόγω κορωνοϊού. Κατά τη γνώμη μου οι γιατροί του δημοσίου είναι οι πιο αδικημένοι μισθολογικά, αν λάβουμε υπ' όψιν το τι κάνουν.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Με τα φακελάκια που παίρνει ο φόκος είναι σαν να κάνει Πάσχα κάθε μέρα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
52χρόνος αναρρώνει από τον ιό και μοιράζεται τις εμπειρίες του:
Στην αρχή είχε δέκατα. Ανέβασε 38,6 χωρίς βήχα. Ο γιατρός διαπίστωσε πνευμωνίτιδα και μπήκε στο νοσοκομείο. Ήταν στο θάλαμο με 3 άλλους. Ο ένας έβηχε τόσο έντονα που νόμιζες θα του πεταγόνταν τα μάτια. 5 μέρες μετά, χωρίς συμπτώματα, χωρίς πυρετό, εξακολουθεί να είναι θετικός. Σε λίγες μέρες θα κλείσει μήνα. Έντονα συμπτώματα περίπου 10 μέρες. Συνολική καραντίνα 30 μέρες. Εάν αργούσε 2-3 μέρες να κάνει εισαγωγή οι γιατροί δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Μέχρι τότε σχεδόν ασυμπτωματικός ή με ελαφρά συμπτώματα.

Κάποιοι παίζουν το παιχνίδι με τις ΜΕΘ. Δεν έχουμε ΜΕΘ, να φτιάξουμε ΜΕΘ, να χτίσουμε, να προσλάβουμε, να ξοδέψουμε. Όταν μπεις στη ΜΕΘ είσαι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Για αυτό λέμε ότι το προλαμβάνειν είναι καλύτερο του θεραπεύειν.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
52χρόνος αναρρώνει από τον ιό και μοιράζεται τις εμπειρίες του:
Στην αρχή είχε δέκατα. Ανέβασε 38,6 χωρίς βήχα. Ο γιατρός διαπίστωσε πνευμωνίτιδα και μπήκε στο νοσοκομείο. Ήταν στο θάλαμο με 3 άλλους. Ο ένας έβηχε τόσο έντονα που νόμιζες θα του πεταγόνταν τα μάτια. 5 μέρες μετά, χωρίς συμπτώματα, χωρίς πυρετό, εξακολουθεί να είναι θετικός. Σε λίγες μέρες θα κλείσει μήνα. Έντονα συμπτώματα περίπου 10 μέρες. Συνολική καραντίνα 30 μέρες. Εάν αργούσε 2-3 μέρες να κάνει εισαγωγή οι γιατροί δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Μέχρι τότε σχεδόν ασυμπτωματικός ή με ελαφρά συμπτώματα.

Κάποιοι παίζουν το παιχνίδι με τις ΜΕΘ. Δεν έχουμε ΜΕΘ, να φτιάξουμε ΜΕΘ, να χτίσουμε, να προσλάβουμε, να ξοδέψουμε. Όταν μπεις στη ΜΕΘ είσαι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Για αυτό λέμε ότι το προλαμβάνειν είναι καλύτερο του θεραπεύειν.
Για να προλαμβανειν πρέπει να προσλαμβανειν, αυτό που λες ίσως είχε τα κονε και πήγε νοσοκομείο. Στους υπόλοιπους τους συστήνουν να κάτσουν σπίτι αν έχουν τα συμπτώματα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Οταν προλαμβανειν δεν χρειάζεται προσλαμβανειν γιατι τα πληρωνει ο φορολογούμενος, εγω κι εσυ.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν προλαμβανειν δεν χρειάζεται προσλαμβανειν γιατι τα πληρωνει ο φορολογούμενος, εγω κι εσυ.
Για να προλαμβανειν θέλεις πολλούς ιατρούς ειδικά σε μια πανδημία, άρα αυτό που λες είναι αντίθετο με αυτό που πιστεύεις
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Με τα φακελάκια που παίρνει ο φόκος είναι σαν να κάνει Πάσχα κάθε μέρα.

Ελα ρε δεν έπρεπε να το πεις αυτό, δεν ξέρουμε το ποιόν του ανθρώπου κι αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Κι εμένα μου σπάει τα νεύρα που λέει καμιά μαλακία αλλά δεν τον έχω κόψει για τετοιον. (αν και νομίζω πλάκα κανεις αλλά μιλάει το Beaujolais μου τωρα)



ΥΓ: Επίσης να πω οτι συμφωνώ με τον jj, εαν πάρουν οι γιατροί κάτι, τουλάχιστον αυτοί ίδρωσαν τον κώλο τους σε κάποιο βαθμό.

Οι σφραγιδοπατητές του δημοσίου τι κάνουν και παίρνουν ολόκληρο μισθό;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Για να προλαμβανειν θέλεις πολλούς ιατρούς ειδικά σε μια πανδημία, άρα αυτό που λες είναι αντίθετο με αυτό που πιστεύεις
Το προλαμβανειν ειναι να μην γινεις Σουηδία που πεθαινουν εφταπλασιοι απο οτι στην Ελλαδα κι ας εχουν πολλους γιατρους κ νοσοκομεία.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Προλαμβανειν γενικά ή για τον κορονοιο; Γιατί ο τύπος από πάνω είπε ότι οι μεθ είναι άχρηστες
Αν οι πολιτες σου ειναι αχρηστοι και οι Μεθ ειναι αχρηστες. Το θρεντ ειναι ο κορωνοιος παρεμπιπτόντως...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Το προλαμβανειν ειναι να μην γινεις Σουηδία που πεθαινουν εφταπλασιοι απο οτι στην Ελλαδα κι ας εχουν πολλπυς γιατρους κ νοσοκομεία.

Ναι γι αυτό ζητάει Έλληνες γιατρούς η Σκανδιναβία δίχως αύριο επειδή έχει τόσο γαμάτο σύστημα υγείας. Για μίλα με Σουηδούς να δεις τι θα σου πουν.

Στη Γερμανία προσλαμβάνανε άρον άρον "γιατρούς" με λαδερό εκ Κροατίας χαρτί που δεν είχαν κάνει πρακτική ούτε πάνω σε ομελέτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Ξερεις ποσα κρεβάτια Μεθ εχει η Σουηδια;

Ολες οι χωρες ζητανε γιατρους. Γαλλια, Βρετανία, Βελγιο, Γερμανια...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Το συστημα υγειας της Σουηδιας, ασχετα αν περναει κριση, ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.

Αναλογικα του πληθυσμού της η Ελλάδα εχει πολυ λιγοτερους νεκρους απο την Γερμανία.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top