[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Δεν είμαι εχθρός του βασιλικού θεσμού αλλά ο συγκεκριμένος είναι φίλος των Μητσοτάκηδων, άστα δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.

Οι βασιλιάδες ήταν οι φύλακες του πατριωτισμού και της παράδοσης. Δεν είναι τυχαίο που από όταν η στρατιωτική κυβέρνηση του Παπαδόπουλου τον καθαίρεσε ( και στην μεταπολίτευση επίσημα με το καταραμένο δημοψήφισμα του 1974 ) έως και σήμερα ο Ελληνικός λαός κείται μακράν. Ο Βασιλεύς Κωνσταντίνος Β' φαινόταν γενικά αρκετά πατριώτης (ασχέτως αν είχε Δανικές ριζες). Με τους βασιλιάδες είχαμε το οικονομικό θαύμα 1955-1967 όπου θα συνέχιζε και ο Κωνσταντίνος όπως ήδη έκανε από το 1964 που ανέλαβε τα ηνία μέχρι που η Χούντα έκοψε την πορεία του. Ο Παπαδόπουλος δεν είχε καμία σχέση με τον Μεταξα. Άλλο επίπεδο ο δεύτερος.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εσύ που είσαι φιλελεύθερος οικονομικά αλλά και κοινωνικά, πιστεύεις ότι υπάρχει ένας τετοιος πολιτικός σχηματισμός στην Ελλάδα;
Ο Τζημερος δεν μου φαίνεται και τόσο κοινωνικά φιλελεύθερος.

Δεν ξέρω, βλέπεις εσύ πολλά φιλελεύθερα κόμματα στην Ελλάδα;:P
Από τη ΝΔ τόσα χρόνια στην πράξη δεν έχει γίνει τίποτα, όχι απλά θεωρίες. Με τον Μητσοτάκη υπήρχε μια ελπίδα, αλλά δεν βλέπω κάτι. Μια χαρά κομπάζουν για τις προσλήψεις μετακλητών, εκπαιδευτικών και συνοριοφυλάκων στην... Αττική και την Κορινθία. Η ΝΔ δεν είναι κόμμα που προωθεί δομικές αλλαγές γιατί είναι από χρόνια χωμένη στο κομματικό παιχνίδι. Ο πιο ακραία φιλελεύθερος να ήταν ο Μητσοτάκης, πάλι μόνος του δεν θα μπορούσε να αλλάξει τους όρους. Υπάρχει βαθύ κράτος από πίσω.
Η δημιουργία ξανά του Τζήμερου μόνο με τους αναρχομπάχαλους και το Ισλάμ τα έχει βάλει. Αν δεις θέσεις για διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, θρησκείες, ναρκωτικά, ομοφυλόφιλους κτλ μια χαρά κοινωνικά φιλελεύθερη είναι. Απλά είναι θέσεις με χαμηλή απήχηση στον ελληνικό λαό και γι αυτό δεν προβάλλονται τόσο. Βλέπει κάποιος απέλαση λαθρομεταναστών κτλ και μετά βγαίνει η καραμέλα του φασίστα.
Η Ένωση Κεντρώων έχει κάποιες σοβαρές προτάσεις, αλλά ο Λεβέντης είναι καλτ μορφή κι όταν μπήκε Βουλή βόλεψε το μισό του σόι. Δεύτερο ΠΑΣΟΚ θα γίνουν αν κυβερνήσουν.
Από εκεί και πέρα υπάρχει και η Φιλελεύθερη Συμμαχία που είναι πραγματικά κοινωνικά φιλελεύθεροι αλλά το έχουν προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό που έχουν καταντήσει openborderάκηδες, με το οποίο δεν συμφωνώ. Επίσης παίρνουν ποσοστό <0.3% οπότε δεν έχει νόημα η ψήφος, είναι στα όρια της πολιτικής ανυπαρξίας.

Αυτά είναι όλα όσα έχουν πάει «φιλελεύθερη» ταμπέλα. Γενικά δεν είναι θέμα αριστερού, δεξιού ή φιλελεύθερου το να αποδεχθείς ότι πρέπει να μειωθεί η εξουσία σου. Είναι θέμα πολιτικού ήθους άγνωστου στην Ελλάδα. Εδώ μόνο κρατική μάσα, το κομματικό κομβόι να ‘ναι καλά και πάμε για την επόμενη τετραετία.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δεν ξέρω, βλέπεις εσύ πολλά φιλελεύθερα κόμματα στην Ελλάδα;:P
Από τη ΝΔ τόσα χρόνια στην πράξη δεν έχει γίνει τίποτα, όχι απλά θεωρίες. Με τον Μητσοτάκη υπήρχε μια ελπίδα, αλλά δεν βλέπω κάτι. Μια χαρά κομπάζουν για τις προσλήψεις μετακλητών, εκπαιδευτικών και συνοριοφυλάκων στην... Αττική και την Κορινθία. Η ΝΔ δεν είναι κόμμα που προωθεί δομικές αλλαγές γιατί είναι από χρόνια χωμένη στο κομματικό παιχνίδι. Ο πιο ακραία φιλελεύθερος να ήταν ο Μητσοτάκης, πάλι μόνος του δεν θα μπορούσε να αλλάξει τους όρους. Υπάρχει βαθύ κράτος από πίσω.
Η δημιουργία ξανά του Τζήμερου μόνο με τους αναρχομπάχαλους και το Ισλάμ τα έχει βάλει. Αν δεις θέσεις για διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, θρησκείες, ναρκωτικά, ομοφυλόφιλους κτλ μια χαρά κοινωνικά φιλελεύθερη είναι. Απλά είναι θέσεις με χαμηλή απήχηση στον ελληνικό λαό και γι αυτό δεν προβάλλονται τόσο. Βλέπει κάποιος απέλαση λαθρομεταναστών κτλ και μετά βγαίνει η καραμέλα του φασίστα.
Η Ένωση Κεντρώων έχει κάποιες σοβαρές προτάσεις, αλλά ο Λεβέντης είναι καλτ μορφή κι όταν μπήκε Βουλή βόλεψε το μισό του σόι. Δεύτερο ΠΑΣΟΚ θα γίνουν αν κυβερνήσουν.
Από εκεί και πέρα υπάρχει και η Φιλελεύθερη Συμμαχία που είναι πραγματικά κοινωνικά φιλελεύθεροι αλλά το έχουν προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό που έχουν καταντήσει openborderάκηδες, με το οποίο δεν συμφωνώ. Επίσης παίρνουν ποσοστό <0.3% οπότε δεν έχει νόημα η ψήφος, είναι στα όρια της πολιτικής ανυπαρξίας.

Αυτά είναι όλα όσα έχουν πάει «φιλελεύθερη» ταμπέλα. Γενικά δεν είναι θέμα αριστερού, δεξιού ή φιλελεύθερου το να αποδεχθείς ότι πρέπει να μειωθεί η εξουσία σου. Είναι θέμα πολιτικού ήθους άγνωστου στην Ελλάδα. Εδώ μόνο κρατική μάσα, το κομματικό κομβόι να ‘ναι καλά και πάμε για την επόμενη τετραετία.
Αν θέλεις πραγματικά φιλελεύθερος ψάξε στο μέρα25, χωρίς πλάκα πιστεύω ότι έχουν το πιο φιλελεύθερο και ρεαλιστικό συνάμα οικονομικό πρόγραμμα
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Οι βασιλιάδες ήταν οι φύλακες του πατριωτισμού και της παράδοσης. Δεν είναι τυχαίο που από όταν η στρατιωτική κυβέρνηση του Παπαδόπουλου τον καθαίρεσε ( και στην μεταπολίτευση επίσημα με το καταραμένο δημοψήφισμα του 1974 ) έως και σήμερα ο Ελληνικός λαός κείται μακράν. Ο Βασιλεύς Κωνσταντίνος Β' φαινόταν γενικά αρκετά πατριώτης (ασχέτως αν είχε Δανικές ριζες). Με τους βασιλιάδες είχαμε το οικονομικό θαύμα 1955-1967 όπου θα συνέχιζε και ο Κωνσταντίνος όπως ήδη έκανε από το 1964 που ανέλαβε τα ηνία μέχρι που η Χούντα έκοψε την πορεία του. Ο Παπαδόπουλος δεν είχε καμία σχέση με τον Μεταξα. Άλλο επίπεδο ο δεύτερος.

Είναι μπερδεμένα τα πράγματα άλλοι λένε για την δικτατορία του Παπαδόπουλου αυτή όμως τον έδιωξε, ο Καραμανλής από ακροδεξιός έγινε ο χειρότερος εχθρός του. Παλιότερα θυμάμαι του απαγόρευαν αυστηρά να έρθει Ελλάδα άλλα όταν πέθαναν οι παλιοί Παπανδρέου και Καραμανλής έρχεται εδώ κανονικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Δεν ξέρω, βλέπεις εσύ πολλά φιλελεύθερα κόμματα στην Ελλάδα;:P
Από τη ΝΔ τόσα χρόνια στην πράξη δεν έχει γίνει τίποτα, όχι απλά θεωρίες. Με τον Μητσοτάκη υπήρχε μια ελπίδα, αλλά δεν βλέπω κάτι. Μια χαρά κομπάζουν για τις προσλήψεις μετακλητών, εκπαιδευτικών και συνοριοφυλάκων στην... Αττική και την Κορινθία. Η ΝΔ δεν είναι κόμμα που προωθεί δομικές αλλαγές γιατί είναι από χρόνια χωμένη στο κομματικό παιχνίδι. Ο πιο ακραία φιλελεύθερος να ήταν ο Μητσοτάκης, πάλι μόνος του δεν θα μπορούσε να αλλάξει τους όρους. Υπάρχει βαθύ κράτος από πίσω.
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ωραία, και τι κάνουμε; Κλαιμε την μοίρα μας;
Στην Ευρώπη υπάρχουν φιλελεύθερα κόμματα αξία λογου;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Αλήθεια πως αισθάνεσαι με βουλευτή της ΝΔ τον Βορίδη?


Αυτό σίγουρα δεν είναι fakenews Βαξεβάνη, είναι από τα πρακτικά της δίκης.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η αποτυχία του δημοσίου ή μήπως το εσωτερικό σαμποτάζ; Η ΕΡΤ έχει εξοπλισμό πενήντα φορές ισχυρότερο από τα ιδιωτικά παρακμιακά κανάλια του συστήματος. Οι κυβερνήσεις με πελατειακές σχέσεις προσέλαβαν 50.000 εργαζόμενους που πολλοί από αυτούς δεν είχαν ιδέα και απλά πληρώνονταν για να κάθονται.
Η ΔΕΗ έχει ξεπουληθεί στο μεγαλύτερο κομμάτι της εδώ και καιρό και βλέπουμε την κατάντια της.
Τα δημόσια νοσοκομεία εξοπλιστικά είναι αιώνες μπροστά από τα ιδιωτικά ( αν σε ιδιωτικό υπάρξουν επιπλοκές σε πετάνε στα δημόσια ). Ο ΙΚΑ δεν απέτυχε, τον άφησαν να παρακμάσει όπως γίνεται με όλες τις κρατικές υπηρεσίες. Οι γιατροί εκεί σε στέλνουν για εξετάσεις στα ιδιωτικά τους γιατρειά... Υπάρχει τρομερή διαφθορά. Από το να τα ξεπουλήσουμε όμως μήπως είναι καλύτερο απλά να μη ψηφίζουμε κόμματα που συμβάλουν στην παρακμή του δημοσίου τομέα ( ΝΔ Γκούχου Γκούχου ) και να στηρίζουμε πατριωτικά κόμματα που θέλουν να βάλουν τον δημόσιο τομέα σε πλήρη λειτουργία; Μήπως λέω;
Ξερεις, οταν κανεις μια συγκριση, δεν μπορεις απλα να παιρνεις την ιδανικη κατασταση της μιας πλευρας (που σου αρεσει), αλλα θα πρεπει να λαμβανεις υποψη σου ολες τις περιπτωσεις διαχειρισης του κρατους. Δεν εχει σημασια αν ειναι σαμποταζ, παρακμη ή "δεν ειναι πραγματικος (εθνο)σοσιαλισμος", ειναι περιπτωσεις που θα σου τυχουν. Αυτο ειναι και το μεγαλο μειονεκτημα της κεντρικη κρατικης εξουσιας, οτι ειναι ενα μονοπωλιο, και εαν δεν σου αρεσει η ποιοτητα αυτων που προφερει, well suck it up.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ο Στουρνάρας ξεκίνησε από το ότι δεν θα υπάρξει μεταβολή με το lockdown. Ο Σταϊκούρας επίσης ξεκίνησε με το ίδιο τροπάριο και κάθε εβδομάδα ανέβαζε και λίγο την ύφεση. Ο Βαρουφάκης από την αρχή είχε πει την αλήθεια
Ο Στουρνάρας έλεγε για ανάπτυξη πάνω από 0%

Σε σχέση με παγκόσμιες οικονομίες πάλι καλά:
ΗΠΑ: -30.7%
Ιαπωνια: -27%
Βρετανία: -20%
Ιταλία: -17%
Το -15% το δικό μας με 10ετή κρίση είναι χειρότερο από πολλές χώρες με 15% ύφεση


Η Νέα Δημοκρατία φίλε είναι κατά του Δημοσίου. Το έχει ως απλά μέσο εξυπηρέτησης πελατειακών σχέσεων. Αν πράγματι νοιάζονταν δεν θα το άφηνε σε αυτήν την κατάντια (ούτε θα το έφτανε ποτέ μαζί με το ΠΑΣΟΚ στα σημερινά χάλια). Ο Μπουμπούκος επί Σαμαρά που ήταν Υπουργός Υγείας είχε κλείσει πόσα δημόσια πανεπιστήμια και αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει και ιδιωτικοποιήσεις.
και σπάει κάτι ρεκορ

Θα κριθεί και ο κύριος Κασιδιάρης αργά ή γρήγορα όταν μπει στην Βουλή. Προς το παρόν όμως δεν βλέπω άλλη λύση, το να μην ψηφίζεις ισοδυναμεί με ανευθυνότητα προς την χώρα σου και σιωπή στην παρακμή. Αν μπορείς να μου παραθέσεις κάτι καλύτερο να ψηφίσω από το κόμμα Έλληνες για την Πατρίδα με χαρά να το ακούσω και με αιτιολόγηση. Γράψε μου και έκθεση, θα την διαβάσω όλη.
Α δεν είχε μπει 7 χρόνια; Ήταν άλλος;

Τι ξεφτίλισμα είναι αυτό ;;;;

-Που έχετε δουλέψει κ. #Κυρανακης;
-Δουλεύω από τα 19. -Ναι, πού;
-Φτιάχνω ιστοσελίδες;
-Ξέρετε να φτιάχνετε ιστοσελίδες;
-Όχι.
-Τότε;
-Έτσι γνωρίστηκα με τον @kmitsotakis.
-Άρα σας βοήθησε πολιτικός. Έτσι σας έβαλε στη λίστα.
-Τι είναι αυτά που λέτε κ. @takishatzis.


Αυτός που έχει στο βιογραφικό για τον παππού του και τα λοιπά
 
Τελευταία επεξεργασία:

den antexw allh apotyxia

Νεοφερμένος

Η den antexw allh apotyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Λοιπόν! Είμαι από τα άτομα που δεν έχω καμία σχέση με την πολιτική, δεν είναι πτι απαξιώ ή ότι το αφήνω πάνω στον υπόλοιπο κόσμο,αντιθέτως έχω ψάξει πολλαπλές φορές στο διαδίκτυο για να μάθω τι είναι αριστερά,δεξιά κλπ αλλά πραγματικά οι όροι που χρησιμοποιούνται το κάνουν ακόμα πιο περίπλοκο. Είμαι 17 χρόνων και είναι λογικό να θέλω να καταλαβαίνω τι γίνεται στον κόσμο όσον αφορά την πολιτική. Έχω ρωτήσει τους δικούς μου αλλά πάλι δεν τα πολύ καταλαβαίνω γιατί και αυτοί δεν μου το κάνουν λιανά χαχαχα. Όποτε αν μπορεί κάποιος να μπυ εξηγήσει δυο, τρία πράγματα που θα αναφέρω παρακάτω ‘μπακαλικα’, ώστε να καταλάβω τι παίζει με όλη την φάση. Για αρχή θέλω κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι δεξιά,αριστερά,καπιταλισμός,κομμουνισμός.
Ευχαριστώ πολύ πολύ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Λοιπόν! Είμαι από τα άτομα που δεν έχω καμία σχέση με την πολιτική, δεν είναι πτι απαξιώ ή ότι το αφήνω πάνω στον υπόλοιπο κόσμο,αντιθέτως έχω ψάξει πολλαπλές φορές στο διαδίκτυο για να μάθω τι είναι αριστερά,δεξιά κλπ αλλά πραγματικά οι όροι που χρησιμοποιούνται το κάνουν ακόμα πιο περίπλοκο. Είμαι 17 χρόνων και είναι λογικό να θέλω να καταλαβαίνω τι γίνεται στον κόσμο όσον αφορά την πολιτική. Έχω ρωτήσει τους δικούς μου αλλά πάλι δεν τα πολύ καταλαβαίνω γιατί και αυτοί δεν μου το κάνουν λιανά χαχαχα. Όποτε αν μπορεί κάποιος να μπυ εξηγήσει δυο, τρία πράγματα που θα αναφέρω παρακάτω ‘μπακαλικα’, ώστε να καταλάβω τι παίζει με όλη την φάση. Για αρχή θέλω κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι δεξιά,αριστερά,καπιταλισμός,κομμουνισμός.
Ευχαριστώ πολύ πολύ

Ωραία απορία στις 1 τα ξημερώματα. Η θέση αριστερά και δεξιά θα λέγαμε είναι κάπως τυχαία και προέρχεται από το σε ποια μεριά της Βουλής κάθονται οι εκπρόσωποι του εκάστοτε κομματος ( ανώτερη ελίτ ). Ξεκινάμε από την ακροαριστερά και φτάνουμε στην ακροδεξιά. Οι αριστεροί εκπροσωπούν τον προοδευτισμο στην κοινωνία και κυρίως τον σοσιαλισμό στην οικονομία ενώ οι δεξιοί τον οικονομικό φιλελευθερισμό (τον καπιταλισμό για τον οποίον θα μιλήσουμε παρακάτω ) και τον κοινωνικό συντηρητισμό. Προβάλλουν τον συντηρητισμό και την διατήρηση της παράδοσης.

Καπιταλισμός: ο καπιταλισμός εμφανίστηκε με την βιομηχανική επανάσταση. Είναι ο οικονομικός τομέας του Φιλελευθερισμού. Είναι υπέρ της Ελεύθερης Αγοράς ( οι επιχειρήσεις να απλώνουν τα πλοκάμια τους όπου υπάρχει κέρδος στο εξωτερικό). Θεμελιωτής του είναι ο οικονομολόγος Άνταμ Σμιθ σύμφωνα με το βιβλίο του " Έρευνες για τον πλούτο των εθνών ". Βασίζεται στον ανταγωνισμό των ανθρώπων" το αόρατο χέρι που ωθεί τον άνθρωπο στο να προσπαθεί όλο και περισσότερο " όπως λέει και ο Σμιθ στο βιβλίο του. Ταιριάζει σε αυτό που λέμε American Dream " όποιος εργάζεται και προσπαθεί σκληρά προκόβει στο τέλος και ανέρχεται ιεραρχικά με τον καιρό ". Ο καπιταλισμός είναι υπέρ της ιδιωτικοποίησης ολόκληρης της οικονομίας και του περιορισμού του κρατικού ελέγχου ( αποκέντρωση ). Ανήκει στην Δεξιά πολιτική μεριά.

Κομμουνισμός: ο κομμουνισμός-σοσιαλισμος είναι το αντίθετο άκρο του καπιταλισμού. Διατυπώθηκε από τον Καρλ Μαρξ στο βιβλίο του " Το Κεφάλαιο " και το Κομμουνιστικό Μανιφέστο που γράφτηκε από τους Μαρξ και Ένγκελς. Σύμφωνα με τον κομμουνισμό η οικονομία δεν πρέπει να βρίσκεται στα χέρια των ιδιωτών αλλά στο κράτος ( απόλυτος κρατισμός ) ενώ σταδιακά θέλει την πάταξη της ατομικής ιδιοκτησίας ( μέχρι και τα σπίτια να ανήκουν όλα στο κράτος παραδείγματος χάρη ). Ως πρώτο επίπεδο σύμφωνα με τον Μαρξ ορίζεται η δικτατορία του προλεταριάτου ( επανάσταση, ο λαός ξεσηκώνεται παίρνει στα χέρια του όλη την κρατική περιουσία που βρίσκεται στους ιδιώτες και ιδρύει Άμεση Δημοκρατία). Δεύτερο στάδιο είναι το στάδιο του σοσιαλισμού. Περίοδος εξοικείωσης και κολλεκτιβοποιησης ( κρατικοποίησης των πάντων ). Και μετά με την αλλαγή όλων των νοοτροπιών περνάμε στο τρίτο στάδιο, την κομμουνιστική κοινωνία. Εκπροσωπείται στην Αριστερά ο κομμουνισμός. Υπάρχουν και αυτοί που λέγονται ρεφορμιστές ( reformists ) οι οποίοι θέλουν ειρηνική δημοκρατική αλλαγή και όχι μέσω επανάστασης.

Ο καπιταλισμός ουσιαστικά είναι το σύστημα που ενισχύει τους λίγους να κυβερνάνε τους πολλούς και εδώ υποτίθεται έρχεται ο Κομμουνισμός να ενώσει τους πολλούς αδύναμους και αδικημένους και να ανατρέψει την άρχουσα τάξη.

Μια πολύ συνοπτική παρουσίαση.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το 15,2 της Ελλάδας δεν είναι ασχημο, ειδικά για μια χώρα που βγαίνει από μια πολύ βαθιά κρίση.
...
Τώρα για τον Κορονοιο η Γερμανία που αγαπάς ιδιαίτερα τα πήγε πολύ καλά για μια χώρα με 80 εκατομμύρια πληθυσμό. Και το 70% των νοσοκομείων της είναι ιδιωτικά.
Το ίδιο καλά τα πήγε και η Αυστρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Συγκρίνετε την Ελλαδα με τις υπολοιπες χωρες οι οποιες εχουν μεγαλύτερο κατά κεφαλήν εισόδημα, πιο ισχυρη βιομηχανική οικονομία, μικρότερο χρέος και που δεν έχουν περάσει δεκαετή κρίση.

Μονο στα υπόγεια της Πειραιώς αυτα

Μνημόνιο έρχεται
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Αρα ακομα καλυτερα τα πήγε η Ελλάδα... Ξέρετε τι γίνεται σε χώρες που έχουν περάσει μεγαλη κρίση και τους ήρθε καπάκι ο κορονοιος;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,235 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρα ακομα καλυτερα τα πήγε η Ελλάδα... Ξέρετε τι γίνεται σε χώρες που έχουν περάσει μεγαλη κρίση και τους ήρθε καπάκι ο κορονοιος;
Βλεπω την μνημονιακη Ελλάδα...

Αυτα θες και τα γράφεις;; Δηλαδή ειναι ιδια η ύφεση στην Ελλάδα με την Γερμανία;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,235 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Βλεπω την μνημονιακη Ελλάδα...

Αυτα θες και τα γράφεις;; Δηλαδή ειναι ιδια η ύφεση στην Ελλάδα με την Γερμανία;
Γιατι, ιδια είναι η οικονομία της Γερμανίας με της Ελλάδας; Η σύγκριση μπορεί να γίνει μονο με χώρες που πέρασαν τεράστια κρίση ή παραπλήσια κρίση με την Ελλαδα... Lancelot είσαι αριστερός αλλά μονο οι ακροδεξιοί σε υποστηρίζουν εδώ πέρα, τύπου Μαυρίκιου και Γιαννη 2011... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βλεπω την μνημονιακη Ελλάδα...

Αυτα θες και τα γράφεις;;
Γιατι, ιδια είναι η οικονομία της Γερμανίας με της Ελλάδας; Η σύγκριση μπορεί να γίνει μονο με χώρες που πέρασαν τεράστια κρίση ή παραπλήσια κρίση με την Ελλαδα... Lancelot είσαι αριστερός αλλά μονο οι ακροδεξιοί σε υποστηρίζουν εδώ πέρα, τύπου Μαυρίκιου και Γιαννη 2011... ;)
επομένως τι μου αριαδιάζεις τις βλακείες ότι είναι μια χαρά είναι η ύφεση ;
και όταν ειδικά ο τουρισμός συμβάλλει 20-30% του ΑΕΠ ...
Φαρδιά πλατιά η υπογραφή του μνημονίου από Σταϊκούρα-Μητσοτάκη και όχι μόνο αυτό, αλλά έχουμε και τα βοθροκάναλα σκαι,σταρ,μεγκα

0,6 ΕΥΡΏ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top