[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

Ντρέπομαι που είμαι φοιτητής πραγματικά με κάτι τέτοιους να μολύνουν τα πανεπιστήμια. Φοβερές οι δηλώσεις του Τζημερου. Κοίτα να δεις που παίζει να κερδίσει την ψήφο μου στις επόμενες εκλογές.

Έλληνες για την Πατρίδα ή Δημιουργία Ξανά-Νεα Δεξιά; Επρόκειτο για ντέρμπι.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ουδέτεροι Άνθρωποι
απανθρωπιά της ακραίας αριστεράς​

Φαίνεται ότι τα άκρα έχουν βαλθεί να ακυρώσουν την ανθρωπιά των ανθρώπων. Η μεν ακροδεξιά ακυρώνει την ανθρωπιά όσων δεν ανήκουν στη ράτσα, η δε ακροαριστερά ακυρώνει την ανθρωπιά εις το όνομα της προόδου. Καθόλου έκπληξη δεν προκαλεί η νέα τάση των ακροαριστερών που απαιτεί να αναφερόμαστε στους ανθρώπους στο τρίτο πρόσωπο, σαν να ήταν σκύλοι ή μπιμπελό. Καθώς ακροβατούσα ήρεμος από το ένα δίκτυο στο άλλο, βλέπω τυπική αφίσα ακροαριστερών αναρχικών που καλούν σε συγκέντρωση. "Όλα στη συγκέντρωση". Σκέφτομαι τι μπορεί να εννοούν. Μήπως εννοούν ότι θα τα δώσουν όλα στη συγκέντρωση; Σιγά-σιγά συνειδητοποιώ τι κρύβεται πίσω από τις λέξεις.. Μια ιδεολογία που γίνεται πιο απάνθρωπη με κάθε λεπτό που περνά.

Στην ακροαριστερή κοσμοθεώρηση ο άνθρωπος είναι ένα ανεπτυγμένο ζώο, δίχως περισσότερη ή λιγότερη αξία από κάποιο άλλο ζωντανό πλάσμα. Πώς θα ήταν εφικτό αυτό άλλωστε; Πώς θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η υψηλότερη ανθρώπινη αξία μέσω μιας υλιστικής και μηδενιστικής κοσμοθεώρησης; Είναι αδύνατο. Η ιδιαιτερότητα των ανθρώπων, παρόλο που δεν έχει ακυρωθεί εξ'ολοκλήρου ακόμα, είναι ωστόσο πιο δύσκολο να δικαιολογηθεί από την (ακρο)αριστερά. Η αριστερά δεν έχει αρνηθεί την ανθρωπότητα ακόμα, αλλά βαδίζει προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Μια υλιστική και μηδενιστική ιδεολογία που στερείται αντικειμενικών ηθικών αρχών, οδηγείται στη σύγχυση και το χάος με μαθηματική ακρίβεια.

Έτσι, λοιπόν, ξυπνάμε μια μέρα και "ο άνθρωπος" έχει μετατραπεί σε "το άνθρωπο". Διότι η χρήση του αρσενικού ή θηλυκού προσώπου υποδεικνύει μια κοσμοαντίληψη η οποία δεν μπορεί να χωρέσει στο εκμηδενιστικό καζάνι της αριστεράς. Για ποιο λόγο οι άνθρωποι να χωρίζονται μόνο σε αρσενικά και θηλυκά; Κάποιος που στερείται αντικειμενικές, βασικές ηθικές αρχές δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση.

Ρωτάτε πώς φτάσαμε ως εδώ; Και πού είστε ακόμα...
Δεκάχρονα αγοράκια χορεύουν σε gay bar[1], κουνούν τους πισινούς τους και το ενήλικο κοινό πετάει χρήματα και λάγνα βλέμματα. Νέες γυναίκες τεμαχίζουν τα χέρια τους προκειμένου να χρησιμοποιήσουν τη σάρκα τους ώστε να πλάσουν ψεύτικα πέη[2]. Νέοι άνδρες τεμαχίζουν τα πέη τους, καταπίνουν χάπια και αυτο-στειρώνονται. Η κοινωνία κοιτάει, στέκεται για μια στιγμή και τέλος λέγει: και τι να κάνουμε; Δικαίωμα τους δεν είναι;

Δικαίωμα τους είναι, ναι. Όπως είναι δικαίωμα ενός αυτόχειρα η αυτοκτονία, όμως δεν αφήνουμε τους αυτόχειρες στο έλεος Του Θεού. Οφείλουμε να βοηθούμε όλους τους ανθρώπους που "έσπασαν" κάτω από το βάρος της ύπαρξης τους. Όσοι οδηγήθηκαν στην κατάθλιψη και τη σύγχυση από τις υπερβολικές ανέσεις ή τα σύγχρονα προβλήματα της εποχής μας πρέπει να μπορούν να βασιστούν στην κοινωνία μας. Αντί να βοηθούμε, εμείς απαξιούμε και αδιαφορούμε. Και γιατί όχι; Όταν λείπει μια κοινή ηθική, όταν λείπει ένας κοινός ορισμός του υγιούς, τότε λείπει ο λόγος για να δράσουμε. Μην κάνετε το λάθος να ερμηνεύσετε τα λόγια μου ως μίσος. Κανένα μίσος δεν υπάρχει. "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω". Δεν είμαι αναμάρτητος, δεν πετώ πέτρες, ούτε έχω σκοπό να πετάξω πέτρες. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι πρέπει να στέκομαι άπραγος. Η κριτική δεν είναι μίσος, είναι αγάπη.

Μόλις σήμερα οι αναρχικοί έδειξαν την ανθρωπιά τους χλευάζοντας έναν άνθρωπο που έχασε τον πατέρα του όταν ήταν παιδί. Και γιατί όχι; Πού είναι το κακό; Έχουν δείξει επανειλημμένως ότι είναι απάνθρωποι και κομπλεξικοί.

Όλα επιτρέπονται από μια ιδεολογία που μειώνει και εν τέλει αρνείται την ανθρώπινη φύση. Η ιδεολογία που μας βλέπει ως κομμάτι κρέατος δεν βλέπει τίποτα στραβό με όσα έγραψα πιο πάνω. Τι στραβό υπάρχει όταν ένας νεαρός άνδρας τεμαχίζει το κορμί του; Ψυχή δεν έχει, είναι κρέας.

Και κάπως έτσι, λοιπόν, καταλήγουμε στην ολοκληρωτική εξαθλίωση. Ξυπνάς μια μέρα και από 'Γεωργία' έχεις γίνει 'το Γεωργία', από 'Κωνσταντίνος' έχεις γίνει 'το Κωνσταντίνο'. Μένεις παράλυτος από ατύχημα και δηλώνεις Χριστιανός; Για τον (ακρο)αριστερό αξίζεις λιγότερο από τα σκυλιά. Δεν πέθαινες καλύτερα;

[1]
[2]
DnUOhp_VsAEp_9z.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

Σειρά να παίρνουν τα ΕΑΑΚ και η Πανσπουδαστική και κάθε έκτρωμα που μας πρήζει στα πανεπιστήμια.

Στο διάολο οι παρατάξεις, κεντροδεξιοί και πάσης φύσεως αριστεροί είναι ίδια φάρα. Αμήν και πότε θα καθαρίσουν τα πανεπιστήμια!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτή είναι η δημοκρατία της αριστεράς: Ό,τι δεν μας αρέσει, το θέτουμε εκτός νόμου! Συγχαρήτηρια παιδιά, και εις ανώτερα εύχομαι!

δε νομίζω πως μιλά για ποινικοποίηση. Το μόνο που χρειάζεται είναι να σταματήσει να υποστηρίζεται από τη ΝΔ, να γίνει επίσημα denounce, να κοπούν οι επαφές με την ΟΝΝΕΔ και να κοπεί και η χρηματοδότηση. Μετά θα ξεφουσκώσει σαν μπαλόνι. Αλλά αυτό όλοι ξέρουμε πως δεν θα γίνει anytime soon.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
το ίδιο με την Πανσπουδαστική και το ΚΚΕ θέλω να ελπίζω.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή είναι η δημοκρατία της αριστεράς: Ό,τι δεν μας αρέσει, το θέτουμε εκτός νόμου! Συγχαρήτηρια παιδιά, και εις ανώτερα εύχομαι!
Μα δε μίλησε κανείς ούτε για τις πολιτικές απόψεις ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά η ΔΑΠ είναι εντελώς τοξική μέσα στις σχολές, όσον αφορά τις σχέσεις με τους καθηγητές κτλ. Στη δική μου σχολή διαλύθηκε έπειτα από σκάνδαλο το 2013.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Μα δε μίλησε κανείς ούτε για τις πολιτικές απόψεις ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά η ΔΑΠ είναι εντελώς τοξική μέσα στις σχολές, όσον αφορά τις σχέσεις με τους καθηγητές κτλ. Στη δική μου σχολή διαλύθηκε έπειτα από σκάνδαλο το 2013.

έλα στην δικιά μου να δεις που είναι αριστεροκρατούμενη πόσο πολιτισμένα φέρονται τα ΕΑΑΚ. Όλες οι παρατάξεις είναι το ίδιο.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έλα στην δικιά μου να δεις που είναι αριστεροκρατούμενη πόσο πολιτισμένα φέρονται τα ΕΑΑΚ. Όλες οι παρατάξεις είναι το ίδιο.
Διαφωνώ σε αυτό, καλό είναι να υπάρχει εκπροσώπηση, ειδικά σε θέματα λειτουργίας της σχολής. Αν δεν υπάρχει, οι καθηγητές κάνουν οτιδήποτε θέλουν με μηδενικό έλεγχο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Διαφωνώ σε αυτό, καλό είναι να υπάρχει εκπροσώπηση, ειδικά σε θέματα λειτουργίας της σχολής. Αν δεν υπάρχει, οι καθηγητές κάνουν οτιδήποτε θέλουν με μηδενικό έλεγχο.

η εκπροσώπηση να υπάρχει. Οι κομματικές/ιδεολογικές παρωπίδες να μην υπάρχουν. Δεν είμαστε στα πανεπιστήμια ούτε για τα κομμούνια ούτε για τους ανάρχες ούτε για δαπίτες ούτε για κανέναν. Ας το πάρουν χαμπάρι ότι κουράζουν άσχημα και ότι δεν ασχολούνται με τα προβλήματα μας.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Απορώ πώς λειτουργούν πολλές εξαιρετικές σχολές σε ΗΒ και Γερμανία χωρίς ρωμαλέα φοιτητικά κινήματα... Ένα 15πενθήμερο σε κάποια τριτοδεύτερη σχολή του Έσσεξ αρκεί για να ανατρέψει επικίνδυνες και ζημιογόνες ιδέες περί φοιτητικής εκπροσώπισης. Δεν ξέρω, ίσως απλά οι καθηγητές μας είναι αρχίδια και δεν μπορούν χωρίς έλεγχο.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ πώς λειτουργούν πολλές εξαιρετικές σχολές σε ΗΒ και Γερμανία χωρίς ρωμαλέα φοιτητικά κινήματα... Ένα 15πενθήμερο σε κάποια τριτοδεύτερη σχολή του Έσσεξ αρκεί για να ανατρέψει επικίνδυνες και ζημιογόνες ιδέες περί φοιτητικής εκπροσώπισης. Δεν ξέρω, ίσως απλά οι καθηγητές μας είναι αρχίδια και δεν μπορούν χωρίς έλεγχο.
Πας να κάνεις παράπονα για κάτι στην Αυστρία (που είναι και βλακεία): "Μα γιατί σας ενόχλησε αυτό, και να το δούμε, να το συζητήσουμε".
Πας να συζητήσεις για κάτι στην Ελλάδα: "Αυτό έτσι είναι κι άμα σας αρέσει"
Παντού υπάρχουν φοιτητικοί σύλλογοι, απλά μπορεί να έχουν διαφορετική λειτουργία, δομή κτλ.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πας να κάνεις παράπονα για κάτι στην Αυστρία (που είναι και βλακεία): "Μα γιατί σας ενόχλησε αυτό, και να το δούμε, να το συζητήσουμε".
Πας να συζητήσεις για κάτι στην Ελλάδα: "Αυτό έτσι είναι κι άμα σας αρέσει"
Παντού υπάρχουν φοιτητικοί σύλλογοι, απλά μπορεί να έχουν διαφορετική λειτουργία, δομή κτλ.
Αναζητώ το λόγο. Είναι φυλετικός; Αποκλείεται. Σε ΗΒ και Γερμανία γνώρισα άτομα από Κίνα μέχρι Τουρκμενιστάν. Είναι κοινωνικός; Τι στο καλό είναι; Και πώς αλλάζει;
Επεξεργασία: Υπάρχει αξιολόγηση καθηγητών στην Αυστρία; Μήπως αυτός είναι ένας πιθανός λόγος που βοηθά στον επαγγελματισμό των καθηγητών; Στην Ελλάδα αν προφέρεις τις λέξεις "αξιολόγηση" και "καθηγητές" στην ίδια πρόταση, θα σε πάρουν με τις πέτρες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι, πολλοί. Καιρός να τους βρούμε.
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Αναζητώ το λόγο. Είναι φυλετικός; Αποκλείεται. Σε ΗΒ και Γερμανία γνώρισα άτομα από Κίνα μέχρι Τουρκμενιστάν. Είναι κοινωνικός; Τι στο καλό είναι; Και πώς αλλάζει;
Ειναι απλος: δεν υπαρχει αριστερα εκει.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναζητώ το λόγο. Είναι φυλετικός; Αποκλείεται. Σε ΗΒ και Γερμανία γνώρισα άτομα από Κίνα μέχρι Τουρκμενιστάν. Είναι κοινωνικός; Τι στο καλό είναι; Και πώς αλλάζει;
Επεξεργασία: Υπάρχει αξιολόγηση καθηγητών στην Αυστρία; Μήπως αυτός είναι ένας πιθανός λόγος που βοηθά στον επαγγελματισμό των καθηγητών; Στην Ελλάδα αν προφέρεις τις λέξεις "αξιολόγηση" και "καθηγητές" στην ίδια πρόταση, θα σε πάρουν με τις πέτρες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι, πολλοί. Καιρός να τους βρούμε.
Απλά δεν ενδιαφέρονται, γιατί καποιοι απο αυτους δε μόχθησαν ιδιαίτερα για να βρεθούν στις θέσεις που είναι. Ούτε πάλι μπορούν να μπουν στη θέση των φοιτητών. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, όταν λέγαμε σε μάθημα κάτι σχετικό με τα ΜΜΜ, ενας καθηγητής μας κοίταξε με τεραστια απορία και μας ρώτησε πώς γίνεται να μην έχουμε δικά μας αμάξια να κυκλοφορούμε.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μα δε μίλησε κανείς ούτε για τις πολιτικές απόψεις ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά η ΔΑΠ είναι εντελώς τοξική μέσα στις σχολές, όσον αφορά τις σχέσεις με τους καθηγητές κτλ. Στη δική μου σχολή διαλύθηκε έπειτα από σκάνδαλο το 2013.
Και εγώ θεωρώ τοξική την ΠΚΣ στη δική μας σχολή. Επειδή κάποιος δεν έχει τη δύναμη να κλείνει τα στόματα που διαφωνούνε, δεν σημαίνει ότι θα επικροτούμε τέτοιες αντιλήψεις.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ θεωρώ τοξική την ΠΚΣ στη δική μας σχολή. Επειδή κάποιος δεν έχει τη δύναμη να κλείνει τα στόματα που διαφωνούνε, δεν σημαίνει ότι θα επικροτούμε τέτοιες αντιλήψεις.
Νομίζω ότι δεν έγινα κατανοητή. Δε μιλάω για ιδεολογία. Μιλάω για διαπλοκή. Πχ θέματα σε εξετάσεις, ελαστική βαθμολόγηση κτλ
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Προφανώς είναι αντι-ΔΑΠ, Guest 278211. Δεν μπορώ να πω ότι σε αδικώ, αλλά νομίζω ότι η απέχθεια σου για τη ΔΑΠ σε εμποδίζει να δεις βαθύτερα προβλήματα. Πιστεύω η ΔΑΠ είναι περισσότερο σύμπτωμα, και η καταστροφή της ΔΑΠ δεν θα βελτιώσει τα πράγματα.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εάν έφταιγε ή όχι το ότι στη σχολή μου δεν υπήρχε ΔΑΠ, δε γνωρίζω, πάντως ευχαριστημένη ήμουν με το φοιτητικό σύλλογο σε γενικές γραμμές
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Απορώ πώς λειτουργούν πολλές εξαιρετικές σχολές σε ΗΒ και Γερμανία χωρίς ρωμαλέα φοιτητικά κινήματα... Ένα 15πενθήμερο σε κάποια τριτοδεύτερη σχολή του Έσσεξ αρκεί για να ανατρέψει επικίνδυνες και ζημιογόνες ιδέες περί φοιτητικής εκπροσώπισης. Δεν ξέρω, ίσως απλά οι καθηγητές μας είναι αρχίδια και δεν μπορούν χωρίς έλεγχο.
Στην Γερμανία υπάρχουν αριστερά κινήματα εντός του πανεπιστημιακού χώρου και έχουν στέκια.

 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top