[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η αναστολή του
Δεν το λέω εγώ ρε μαν, δικηγόροι και συναταγματολόγοι το λένε, όπως και τις προηγούμενες φορές.

Εκτός αυτού δεν το βρίσκεις λίγο ύποπτο να απαγορεύονται συναθροίσεις ειδικά τώρα, που ψηφίζεται το νέο εκπαιδευτικό νομοσχέδιο και είναι προγραμματισμένες συγκεντρώσει της ΟΕΝΓΕ για την υγεία, οι οποίες γίνονται σε ανοικτό χώρο, συνήθως με τήρηση αποστάσεων και στα μαγαζιά να γίνεται ο κακός χαμός? Οπότε, το περί διασφάλισης της δημόσιας ασφάλειας (εδώ =υγείας) πάει περίπατο. Εκτός αυτού, δεν το εισηγήθηκε καν η επιτροπή λοιμοξιωλόγων, όπως δήλωσε ο Βατόπουλος.
Σίγουρα είναι ύποπτο. Ο κόσμος το έχει τούμπανο... Προφανώς το κάνουν για να σταματήσουν αντι-κυβερνητικές συναθροίσεις. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι αναστολή του συντάγματος. Νομίζω πως η αναστολή του ενδέκατου άρθρου θα σήμαινε καθολική απαγόρευση των συναθροίσεων (σε όλη την Ελλάδα) και για μη-προσδιορισμένο χρονικό πλαίσιο. Ποιος συνταγματολόγος είπε ότι πρόκειται για καταπάτηση του συντάγματος;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Η αναστολή του

Σίγουρα είναι ύποπτο. Ο κόσμος το έχει τούμπανο... Προφανώς το κάνουν για να σταματήσουν αντι-κυβερνητικές συναθροίσεις. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι αναστολή του συντάγματος. Νομίζω πως η αναστολή του ενδέκατου άρθρου θα σήμαινε καθολική απαγόρευση των συναθροίσεων (σε όλη την Ελλάδα) και για μη-προσδιορισμένο χρονικό πλαίσιο. Ποιος συνταγματολόγος είπε ότι πρόκειται για καταπάτηση του συντάγματος;
"Έχουμε μία συστηματική αναστολή του άρθρου 11 (Δικαίωμα του συνέρχεσθαι), μία συνταγματική εκτροπή που γίνεται κανονικότητα. Η κυβέρνηση υποκύπτει στη σαγήνη του ολοκληρωτισμού εν μέσω πανδημίας, υλοποιώντας μία αντιδημοκρατική ατζέντα
Κυβέρνηση διαρκούς συνταγματικής εκτροπής. Γενική Απαγόρευση συναθροίσεων άνω των 100 για 6 μέρες. Καμία σχέση με τη δημόσια υγεία. Πολιτική απαγόρευση απέναντι στο διογκούμενο φοιτητικό κίνημα. Κάθε δημοκρατικός πολίτης, ιδίως νομικός, πρέπει να μιλήσει. Καμπαγιάννης
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ποιος συνταγματολόγος είπε ότι πρόκειται για καταπάτηση του συντάγματος;

Ως τώρα έχω δει την Καμτσιδου(συριζαια), βέβαια δεν έχω ψάξει και ιδιαίτερα και ας έχουμε υπόψιν πως είναι ακόμα νωρις. Υπαρχει και το κείμενο του Καμπαγιαννη που παρέθεσε ο Λάνσελοτ, δεν νομίζω ότι είναι συνταγματολόγος βέβαια. Στις προηγούμενες περιπτώσεις, που ήταν παρόμοιες, υπήρξαν αρκετά κείμενα και από επί μέρους νομικούς ατομικά και από την Ένωση Εισαγγελέων - Δικαστών, το ΔΣΑ και άλλα συλλογικά όργανα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Ως τώρα έχω δει την Καμτσιδου(συριζαια), βέβαια δεν έχω ψάξει και ιδιαίτερα και ας έχουμε υπόψιν πως είναι ακόμα νωρις. Υπαρχει και το κείμενο του Καμπαγιαννη που παρέθεσε ο Λάνσελοτ, δεν νομίζω ότι είναι συνταγματολόγος βέβαια. Στις προηγούμενες περιπτώσεις, που ήταν παρόμοιες, υπήρξαν αρκετά κείμενα και από επί μέρους νομικούς ατομικά και από την Ένωση Εισαγγελέων - Δικαστών, το ΔΣΑ και άλλα συλλογικά όργανα.
Ο Καμπαγιάννης μίλησε ως μέλος της ΔΣΑ
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Ελληνικό)


Πανεπιστήμιο Θράκης (Τουρκικό, βρίσκεται στη Θράκη)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 1611667515760.png
    1611667515760.png
    965 KB · Εμφανίσεις: 84

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Ελληνικό)


Πανεπιστήμιο Θράκης (Τουρκικό, βρίσκεται στη Θράκη)



Εκεί οι κατεργάρηδες μπαίνουν στην θέση τους χδ. Ποιος είδε τον Ερντογάν και δεν τον φοβήθηκε. Γελάω όταν εδώ τα ΕΑΑΚ βγάζουν ανακοινώσεις και μιλάνε περί χουντικής κυβέρνησης. Αν θεωρούν την ΝΔ πως κάνει χουντική διακυβέρνηση θα έπρεπε να πάνε καμία βόλτα στην Τουρκία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Παραιτήθηκε ο Ιταλός πρωθυπουργός Τζουζέπε Κόντε! Πάνε για πρόωρες εκλογές στην Ιταλία. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πρώτη τη πατριωτική Λέγκα του Βορρά του Ματέο Σαλβίνι με 24% ενώ τρίτο έρχεται το εθνικιστικό κόμμα Frateli d'Italia ( Αδέλφια της Ιταλίας ) με 17%

Με μία εθνικιστική νίκη στην Ιταλία μέσω του συνασπισμού των δύο κομμάτων θα ανοίξουν οι δρόμοι για την άνοδο του εθνικισμού στην Νότια Ευρώπη. Το κεφάλαιο για την μελλοντική " Ευρώπη των Εθνών " θα ανοίξει.

Ωστόσο κάτι μου λέει ότι θα ήταν καλύτερα αυτές τις εκλογές να τις νικήσει ξανά ο Κόντε και το Κίνημα των Πέντε Αστέρων. Οι εκλογές γίνονται καθαρά για το ποιος θα επιφέρει τα αυστηρά μέτρα στην μετα-COVID εποχή με την νέα παγκόσμια οικονομική ύφεση να κάνει την εμφάνιση της. Θα ήταν καλό να νικήσουν ξανά τα προδοτικά κόμματα για να έχουν οι εθνικιστές το χαρτί του μνημονίου και να πάρουν άνετη επικράτηση στις επόμενες εκλογές.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.


Μπάιντεν θέλατε ε ? Πάρτε μεσ' την μάπα την απειλή στο Νταβός απ' την Κίνα ,ή να δεχτούμε ότι η Κίνα είναι υπερδύναμη ή θα ξεκινήσει πόλεμο (για να αναγνωρίστει ως υπερδύναμη)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
@Volkswagen Fan μιας και σπουδάζεις και οικονομικά, για κάνε μας μια ανάλυση, μιας και σου άρεσε η δημοσίευση για το ομόλογο.

Για να ξέρουμε τι δημοσιεύουμε και τι διαβάζουμε

Μήπως τελικά πάει καρφί για χρεοκοπία ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
@Volkswagen Fan μιας και σπουδάζεις και οικονομικά, για κάνε μας μια ανάλυση, μιας και σου άρεσε η δημοσίευση για το ομόλογο.

Για να ξέρουμε τι δημοσιεύουμε και τι διαβάζουμε

Μήπως τελικά πάει καρφί για χρεοκοπία ;

Επειδή πάλι βιαστικές σε πολλά παιδιά κάνω Like δεν σημαίνει ότι μου αρέσει το άρθρο απαραίτητα. Και σε εσένα έχω δώσει like.

Όσο αφορά την Ελληνική οικονομία ειναι σε πολυ άσχημη θέση.

• Το ΑΕΠ βούλιαξε γύρω στο 10% που σημαίνει ότι είναι πλέον στα 170 δις ευρώ όταν το 2008 είμαστε στα 227 δις Ευρώ ( A decline of 25,2%) σε καμία χώρα του ΟΟΣΑ δεν έχει καταγραφεί τόσο μεγάλη ύφεση.
•Το δημόσιο χρέος ξεπέρασε το 200 και ακουμπάει το 202,7% ποσοστό που θα περάσει το 210% του ΑΕΠ λόγω της μεγάλης ύφεσης.
•Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ της Ελλάδας είναι πλέον κάτω από τα 17.000€ πόσο που είναι απογοητευτικο για μια Δυτική χώρα.
• Οι Ελληνικές συστημικες τράπεζες είναι full of debt και αναξιόπιστες πράγμα που φαίνεται από τις τιμές των μετοχών.
•Η αγορά αυτοκινήτων είναι σε καταστροφικά επίπεδα μόλις 80.000 ταξινομήσεις πέρσι όταν ο κινητός μέσος την 5ετια 2000-2004 ήταν στις 270.000 (-70%)
•Η αγορά ακινήτων είναι ανύπαρκτη.
•Οι απορρόφηση του ΕΣΠΑ 2014-2020 είναι επίσης απογοητευτικη (μολις 50% νομιζω).
•Τέλος ο τουρισμος λογω της πανδημιας γυρισε 30 έτη πίσω (αντιπροσωπεύε το 12% του ΑΕΠ το 2019)
Θεωρώ ότι Λιανεμπορίο και εστίαση πρέπει να λειτουργούν κανονικα αλλιως τελειωσε το παιχνίδι.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Επειδή πάλι βιαστικές σε πολλά παιδιά κάνω Like δεν σημαίνει ότι μου αρέσει το άρθρο απαραίτητα. Και σε εσένα έχω δώσει like.

Όσο αφορά την Ελληνική οικονομία ειναι σε πολυ άσχημη θέση.

• Το ΑΕΠ βούλιαξε γύρω στο 10% που σημαίνει ότι είναι πλέον στα 170 δις ευρώ όταν το 2008 είμαστε στα 227 δις Ευρώ ( A decline of 25,2%) σε καμία χώρα του ΟΟΣΑ δεν έχει καταγραφεί τόσο μεγάλη ύφεση.
•Το δημόσιο χρέος ξεπέρασε το 200 και ακουμπάει το 202,7% ποσοστό που θα περάσει το 210% του ΑΕΠ λόγω της μεγάλης ύφεσης.
•Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ της Ελλάδας είναι πλέον κάτω από τα 17.000€ πόσο που είναι απογοητευτικο για μια Δυτική χώρα.
• Οι Ελληνικές συστημικες τράπεζες είναι full of debt και αναξιόπιστες πράγμα που φαίνεται από τις τιμές των μετοχών.
•Η αγορά αυτοκινήτων είναι σε καταστροφικά επίπεδα μόλις 80.000 ταξινομήσεις πέρσι όταν ο κινητός μέσος την 5ετια 2000-2004 ήταν στις 270.000 (-70%)
•Η αγορά ακινήτων είναι ανύπαρκτη.
•Οι απορρόφηση του ΕΣΠΑ 2014-2020 είναι επίσης απογοητευτικη (μολις 50% νομιζω).
•Τέλος ο τουρισμος λογω της πανδημιας γυρισε 30 έτη πίσω (αντιπροσωπεύε το 12% του ΑΕΠ το 2019)
Θεωρώ ότι Λιανεμπορίο και εστίαση πρέπει να λειτουργούν κανονικα αλλιως τελειωσε το παιχνίδι.
Στέκομαι στην είδηση.
Ας μας εξηγήσουν οι ειδικοί για τα ομόλογα που έβγαλε η Ελλάδα με χρέος άνω του 200 % του ΑΕΠ και πληρώνει 1% πάνω από την Γερμανία.

Μέσα στους ξένους που τα αγόρασαν είναι Deutsche και η Stanley

Αυτά θα τα πληρώσουν μέχρι τα cents τα εγγόνια...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η κυβερνηση εθεσε περιορισμο για συναθροισεις τα 100 ατομα εντελως ΤΥΧΑΙΑ λιγες μερες πριν το πανεκπαιδευτικο συλλαλητηριο, αρα τρεμει το φυλλοκαρδι της.
και βγαινει ο μπαλασκας και λεει ειναι ηπιοι ηρεμοι ανθρωποι, δε περιμενουμε κατι να γινει..
1 η ωρα ξεκιναει το πανεκπαιδευτικο συλλαλητηριο στα προπυλαια

παιδια, οι πορειeς στις 2 πολεις που ειδα αθηνα και θεσ/νικη πολυπληθεις, με μασκες οκ, αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειχαν αποστασεις μεταξυ τους οι συναγωνιστες μας :////
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top