[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Αυτό που αλλάζει η ψήφος ανάλογα την εθνικότητα είναι ένα ιδεολογικό αδιέξοδο που μόνο η ακροδεξιά μπορεί να μας προσφέρει. Λοιπόν, όσοι συμφωνείτε πως η κρατική διαφθορά είναι κάτι κληρονομικό και τι-να-κάνουμε μη τυχόν και σας δω να μου ξαναδιαμαρτύρεστε για κρατισμό ε, μη και σας δω!
Ε προφανώς και αλλάζει. Αν το δούμε με ελληνικό συναίσθημα του στυλ " μας συμφέρει οι γείτονες να καταστραφούν για να κυριαρχούμε εμείς " τότε προφανώς στηρίζουμε τους γειτονικούς κομμουνιστές. Αν το δούμε με την λογική του paskmak όλοι να έχουν μία δημοκρατική κυβέρνηση με ελευθερία και τέτοια ωραία αγαθά τότε δεν θα στηρίζουμε τίποτα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πουθενά τέτοιο κόμμα. Αν το δούμε βάσει του τι συμφέρει την γειτονική χώρα τότε στηρίζουμε πατριώτες. Τόσο απλό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σου πω κάτι πιο απλό; Στηρίζεις ένα κόμμα που συμφωνείς σε ένα μεγάλο ποσοστό σε όσα λέει ή δε στηρίζεις τίποτα. Δηλαδή εδώ σε λίγο θα μας πεις ότι εξαναγκάστηκες κιόλας να στηρίξεις Μπορίσοφ. Σιγά τα ωά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Να σου πω κάτι πιο απλό; Στηρίζεις ένα κόμμα που συμφωνείς σε ένα μεγάλο ποσοστό σε όσα λέει ή δε στηρίζεις τίποτα. Δηλαδή εδώ σε λίγο θα μας πεις ότι εξαναγκάστηκες κιόλας να στηρίξεις Μπορίσοφ. Σιγά τα ωά.
Δεν γνωρίζω τέρμα πολλά από τις εκλογές της γειτονικής χώρας αλλά θεωρητικά κοντά είμαι με τους Ενωμένους Πατριώτες. Ωστόσο είπα ο Μπορίσοφ είναι απλά το μη χείρον βέλτιστον την δεδομένη στιγμή κόντρα στους σοσιαλιστές; Το όλο θέμα είναι να μη πάρουν την εξουσία οι σοσιαλιστές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αμήχανη στιγμή που υπερασπίζεσαι την κρατική διαφθορά και τον νεποτισμό έναντι των σοσιαλιστών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Η αμήχανη στιγμή που υπερασπίζεσαι την κρατική διαφθορά και τον νεποτισμό έναντι των σοσιαλιστών.
Μα οι σοσιαλιστές προκάλεσαν οικονομική καταστροφή και έφτιαξαν ένα απόλυτο δυσλειτουργικό κρατικό σύστημα γεμάτο με διαφθορά. Δηλαδή θα υπερασπιστούμε τους πρωτεργάτες;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μολις

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πολύ σωστά ειπώθηκε ότι για τις γείτονες χώρες θέλουμε σοσιαλισμό..

Η Βουλγαρία που στους βαλκανικούς πολέμους ήταν μια υπολογίσιμη δύναμη με προοπτικές, κατέληξε το φτωχικό παραμάγαζο της ΕΣΣΔ όπως και η Αλβανία.
Οταν άνοιξαν τα σύνορα οι Βουλγάρες κατέκλυαν τα κωλομπαρα της Βορείου Ελλάδος για ένα μεροκάματο.

Ακόμα και τώρα οι άνθρωποι δεν συνήλθαν πλήρως από το σοκ..30 χρόνια μετά.

Μακάρι σοσιαλισμός και στην Τουρκία.
Μέχρι την κόκκινη μηλιά θα τους πάμε
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ ονειρεύεσαι συνάνθρωποι σου να καταλήγουν νεκροί από την υπερκόπωση καθώς θα εργάζονται 16 ώρες για να χτίσουν τον σοσιαλιστικό παράδεισο που θα εξαγγείλουν οι σοσιαλιστικές κυβερνήσεις και θα πεθαίνουν της πείνας γιατί ο κομμουνισμός μιλάει για στερήσεις μέχρι να φτάσουμε στον σοσιαλιστικό παράδεισο ενώ εκ φύσεως είναι κατά του καταναλωτισμού και τις γυναίκες να καταλήγουν στα χέρια κτηνανθρώπων σωματεμπόρων που θα τις εξάγουν δια της βίας σε άλλες χώρες; Ένα τέτοιο κόσμο ονειρεύεσαι;

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο. Χίλιες φορές να έχουμε τις κόντρες μας με τους γείτονες παρά να χρειαστεί η ανθρωπότητα να ζήσει ξανά την σκοτεινή για την Ανατολική Ευρώπη δεκαετία του 90'. Ποτέ ξανά στον κόσμο. Ευημερία για όλους τους λαούς. Ό,τι εύχεσαι μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ. Προσέξτε λοιπόν. Κανένας Τούρκος και κανένας άνθρωπος γενικότερα, νεκρός από την πείνα, καμία Τουρκάλα και καμία γυναίκα στον κόσμο στα χέρια σωματεμπόρων.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και μια αλλαγη στην Μεση Ανατολη

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
χαχαχαχαχα μαν τι φάση; Είσαι καλά; Την ίδια περίοδο εδώ τους έγραφα κατεβατά εκθειάζοντας το κρατικό σύστημα της ΕΣΣΔ και του πατερούλη Στάλιν. Άρα λοιπόν είμαι νεοναζί κομμουνιστής, φιλοσοβιετικός και φιλοχιτλερικός. Χαχαχαχα τέλειο ε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Φίλε Γιάννη νομίζω ότι πολλές φορές η προσπάθεια σου να γίνεις αρεστός στους ιδεολογικά αντιπάλους συνομιλητές οδηγεί σε αντιφάσεις λογικά σφάλματα και χαμελαιοντισμό.

Έτσι ούτε το δικό σου ιδεολογικό αφήγημα ενισχύεται ούτε το δικό τους αποδομείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη νομίζω ότι πολλές φορές η προσπάθεια σου να γίνεις αρεστός στους ιδεολογικά αντιπάλους συνομιλητές οδηγεί σε αντιφάσεις λογικά σφάλματα και χαμελαιοντισμό.

Έτσι ούτε το δικό σου ιδεολογικό αφήγημα ενισχύεται ούτε το δικό τους αποδομείς.
Όχι φίλε gaspar. Δεν θέλω καθόλου να γίνω αρεστός σε κανέναν. Άλλωστε αν αυτός είναι ο στόχος μου τότε σημαίνει ότι έχω αποτύχει οικτρά. Για αυτό λέω καιρό τώρα ότι οι αριστεροί με αποκαλούν φασίστα ενώ οι ακροδεξιοί φιλοκομμουνιστή και in real life και παντού. Δεν είμαι πρόβατο καμίας ιδεολογίας ή κανενός κόμματος να στηρίζω κατά γράμμα κάποια πιστεύω για αυτό και γίνεται αυτό. Εγώ είμαι της άποψης με νοιάζουν τα του οίκου μου και μόνο. Δεν εύχομαι καταστροφές ούτε ονειρεύομαι επεκτατισμούς σε βάρος γειτόνων μου, το μόνο που θέλω και με νοιάζει είναι η ανάπτυξη της δικής μου χώρας. Να αποβάλλεται την ελληνική νοοτροπία του " χάλασε το αμάξι μου, εύχομαι να χαλάσει και του γείτονα ". Τώρα από εκεί και πέρα στα εσωτερικά θεωρώ με την δική μου και μόνο κρίση ότι είμαι συντηρητικός εκεί που πρέπει και φιλελεύθερος επίσης εκεί που πρέπει. Είμαι ο εαυτός μου απλά. Χωρίς να κολλάω πάνω στο τι μου υπαγορεύει μία ιδεολογία ή κόμμα. Υπάρχει και η προσωπική κρίση.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Όχι φίλε gaspar. Δεν θέλω καθόλου να γίνω αρεστός σε κανέναν. Άλλωστε αν αυτός είναι ο στόχος μου τότε σημαίνει ότι έχω αποτύχει οικτρά. Για αυτό λέω καιρό τώρα ότι οι αριστεροί με αποκαλούν φασίστα ενώ οι ακροδεξιοί φιλοκομμουνιστή και in real life και παντού. Δεν είμαι πρόβατο καμίας ιδεολογίας ή κανενός κόμματος να στηρίζω κατά γράμμα κάποια πιστεύω για αυτό και γίνεται αυτό. Εγώ είμαι της άποψης με νοιάζουν τα του οίκου μου και μόνο. Δεν εύχομαι καταστροφές ούτε ονειρεύομαι επεκτατισμούς σε βάρος γειτόνων μου, το μόνο που θέλω και με νοιάζει είναι η ανάπτυξη της δικής μου χώρας. Να αποβάλλεται την ελληνική νοοτροπία του " χάλασε το αμάξι μου, εύχομαι να χαλάσει και του γείτονα ". Τώρα από εκεί και πέρα στα εσωτερικά θεωρώ με την δική μου και μόνο κρίση ότι είμαι συντηρητικός εκεί που πρέπει και φιλελεύθερος επίσης εκεί που πρέπει. Είμαι ο εαυτός μου απλά. Χωρίς να κολλάω πάνω στο τι μου υπαγορεύει μία ιδεολογία ή κόμμα. Υπάρχει και η προσωπική κρίση.
Μιας και λέμε για Βουλγαρία θα σου δώσω ένα παράδειγμα.

Η τακτική της βουλγαρικής συνοριοφυλακής είναι η εξής...αφού πιάσουν ένα καραβάνι μεταναστών τους σαπίζουν στο ξύλο, βάζουν σκυλιά να τους δαγκώσουν, τους ξεγυμνώνουν τους παίρνουν χρήματα κινητά κτλ και μετά τους φορτώνουν σε βάρκες και τους πετάνε Ελλάδα μέσω Έβρου..
Το αποτέλεσμα είναι ότι οι μετανάστες αποφεύγουν την διαδρομή μέσω Βουλγαρίας και προτιμούν την πιο ασφαλή για αυτούς διαδρομή μέσω Ελλάδας.

Με την Τουρκία οι σχέσεις του μπορίσοφ είναι άριστες όπως φάνηκε και πέρσι στην κρίση που είχαμε
ενώ πλήθος χωρών ήταν μαζί μας και έστειλαν βοήθεια, ο γείτονας και εθνικιστής μπορίσοφ όχι!

Συμφωνείς με την στάση του Μπορίσοφ και τον τρόπο αντιμετώπισης του μεταναστευτικού από την συνοριοφυλακή τους?
αν ναι τότε ακυρώνεις τα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και το καλό του συνανθρώπου..
αν όχι τότε ακυρώνεις την υποστήριξη στον εθνικιστή μπορίσοφ και είσαι υπέρ της ελεύθερης μετανάστευσης.


ΥΓ: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει η ευημερία του Βούλγαρου ή του τούρκου και οι πολιτικές επιλογές στις χώρες τους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Μιας και λέμε για Βουλγαρία θα σου δώσω ένα παράδειγμα.

Η τακτική της βουλγαρικής συνοριοφυλακής είναι η εξής...αφού πιάσουν ένα καραβάνι μεταναστών τους σαπίζουν στο ξύλο, βάζουν σκυλιά να τους δαγκώσουν, τους ξεγυμνώνουν τους παίρνουν χρήματα κινητά κτλ και μετά τους φορτώνουν σε βάρκες και τους πετάνε Ελλάδα μέσω Έβρου..
Το αποτέλεσμα είναι ότι οι μετανάστες αποφεύγουν την διαδρομή μέσω Βουλγαρίας και προτιμούν την πιο ασφαλή για αυτούς διαδρομή μέσω Ελλάδας.

Με την Τουρκία οι σχέσεις του μπορίσοφ είναι άριστες όπως φάνηκε και πέρσι στην κρίση που είχαμε
ενώ πλήθος χωρών ήταν μαζί μας και έστειλαν βοήθεια, ο γείτονας και εθνικιστής μπορίσοφ όχι!

Συμφωνείς με την στάση του Μπορίσοφ και τον τρόπο αντιμετώπισης του μεταναστευτικού από την συνοριοφυλακή τους?
αν ναι τότε ακυρώνεις τα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και το καλό του συνανθρώπου..
αν όχι τότε ακυρώνεις την υποστήριξη στον εθνικιστή μπορίσοφ και είσαι υπέρ της ελεύθερης μετανάστευσης.


ΥΓ: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει η ευημερία του Βούλγαρου ή του τούρκου και οι πολιτικές επιλογές στις χώρες τους
Ο Μπορίσοφ είναι χριστιανοδημοκράτης κεντροδεξιός που συνεργάζεται στην τρίτη του θητεία με εθνικιστές. Δεν είναι ο ίδιος εθνικιστής. Τι μας νοιάζει ποια στάση κράτησε στα ελληνοτουρκικά; Τα δικά του συμφέροντα θα κοιτάξει προφανώς. Δεν γυρίζει όλος ο κόσμος γύρω από εμάς.

Το να μην είσαι υπέρ της βαρβαρότητας αλλά παράλληλα να είσαι υπέρ του να γυρνάνε πίσω όσοι έρχονται με παράνομο τρόπο στην χώρα σου δεν είναι εφικτό; Ή βαρβαρότητα ή αθρόα μετανάστευση;

Υ.Γ. Γιατί αν δεν ευημερήσουν όλες οι χώρες τότε μια ζωή θα έχεις θέματα προσφύγων και λαθρομεταναστών. Εμένα με νοιάζει πρώτα η ευημερία της χώρας μου και αυτό βασικά μόνο με ενδιαφέρει αλλά από εκεί και πέρα θέλω η κάθε χώρα να στέκεται δυνατή στο ύψος της γιατί αλλιώς θα σου "στέλνει" λαθρομετανάστες.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το να μην είσαι υπέρ της βαρβαρότητας αλλά παράλληλα να είσαι υπέρ του να γυρνάνε πίσω όσοι έρχονται με παράνομο τρόπο στην χώρα σου δεν είναι εφικτό; Ή βαρβαρότητα ή αθρόα μετανάστευση;
εκ των πραγμάτων αν αποκλείσουμε τις μαγικές λύσεις, αυτές είναι οι μόνες επιλογές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
εκ των πραγμάτων αν αποκλείσουμε τις μαγικές λύσεις, αυτές είναι οι μόνες επιλογές.
σε κέντρο ταυτοποίησης και αναγνώρισης όσοι τελικά δεν είναι πρόσφυγες ( από εμπόλεμες χώρες ) επιστρέφουν στις χώρες τους με συνοπτικές και χωρίς βία διαδικασίες. Αν δεν είναι γνωστή η καταγωγή τους τότε τους γυρνάς στην χώρα προέλευσης τους ( σσ. Τουρκία ). Η βία δεν θα βγάλει πουθενά. Άσε που θα ενισχύσει και το επιχείρημα των εθνομηδενιστών περί βασανισμών και σύγχρονου φασισμού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα πρώτα exit polls τον βγάζουν πρώτο κόμμα με 25%
Μεγάλη πτώση από το προηγούμενο 33.5% Μεγάλη πτώση έχουν και οι σοσιαλιστές που τοποθετούνται κάπου στο 15-17% από το 27% που είχαν στις προηγούμενες εκλογές. Τα πράγματα δυσκολεύουν.

Δεν θα κερδίσει πλειοψηφία και θα πρέπει να κάνει συνασπισμό πάλι. Έχουμε ακόμα βέβαια δρόμο.

Ο Μπορίσοφ μάλλον πάει και για τέταρτη θητεία αν πετύχει συγκυβέρνηση.

 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σε κέντρο ταυτοποίησης και αναγνώρισης όσοι τελικά δεν είναι πρόσφυγες ( από εμπόλεμες χώρες ) επιστρέφουν στις χώρες τους με συνοπτικές και χωρίς βία διαδικασίες. Αν δεν είναι γνωστή η καταγωγή τους τότε τους γυρνάς στην χώρα προέλευσης τους ( σσ. Τουρκία ). Η βία δεν θα βγάλει πουθενά. Άσε που θα ενισχύσει και το επιχείρημα των εθνομηδενιστών περί βασανισμών και σύγχρονου φασισμού.
Όσοι δεν ζητούν άσυλο τους δίνεται ένα χαρτί το οποίο λέει ότι έχει περιθώριο 2 μήνες να φύγει από την χώρα και αφήνονται ελεύθεροι.

Στην πράξη όλοι κάνουν αίτηση για άσυλο, μια διαδικασία τόσο γραφειοκρατική που παίρνει επίσης μήνες και στο τέλος η μόνη διαφορά αυτού με το άσυλο είναι ότι το χαρτί του λέει ότι μπορεί να παραμείνει ενώ του άλλου ότι πρέπει να φύγει.

Όσοι δεν παίρνουν άσυλο μπορούν να κάνουν προσφυγή στα δικαστήρια, οπότε συνεχίζεται η αναμονή και γραφειοκρατία.
Όσοι απορριφθούν 2η φορά Βγαίνει εντολή για επαναπροώθηση την οποία όμως δεν αποδέχεται η Τουρκία οπότε παραμένουν εδώ..

Μόνο συνοπτικές δεν είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Όσοι δεν ζητούν άσυλο τους δίνεται ένα χαρτί το οποίο λέει ότι έχει περιθώριο 2 μήνες να φύγει από την χώρα και αφήνονται ελεύθεροι.

Στην πράξη όλοι κάνουν αίτηση για άσυλο, μια διαδικασία τόσο γραφειοκρατική που παίρνει επίσης μήνες και στο τέλος η μόνη διαφορά αυτού με το άσυλο είναι ότι το χαρτί του λέει ότι μπορεί να παραμείνει ενώ του άλλου ότι πρέπει να φύγει.

Όσοι δεν παίρνουν άσυλο μπορούν να κάνουν προσφυγή στα δικαστήρια, οπότε συνεχίζεται η αναμονή και γραφειοκρατία.
Όσοι απορριφθούν 2η φορά Βγαίνει εντολή για επαναπροώθηση την οποία όμως δεν αποδέχεται η Τουρκία οπότε παραμένουν εδώ..

Μόνο συνοπτικές δεν είναι.
Για αυτό πιστεύω σε κάποιες ελαφρύνσεις που θα βοηθήσουν την κατάσταση. Και αυτό το δύο μήνες ελεύθεροι μέχρι να εκκενώσουν την χώρα είναι η πηγή του κακού. Στο τέλος όντως την εκκενώνουν αλλά όχι προς εκεί που πρέπει αλλά προς τα Βόρεια σε μία ατελείωτη πορεία μέχρι την Γερμανία. Ή κάποτε τουλάχιστον το κατάφερναν αυτό γιατί η Ουγγαρία του Βίκτορ Όρμπαν έχει μετατρέψει τα σύνορα σε κανονικότατα φρούρια με τείχη. Δεν περνάει τίποτα. Εγώ απλά πιστεύω στην απέλαση. Δεν είσαι από εμπόλεμη χώρα; Τέλος, όχι μα και μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Τέλος και στις Βουλγαρικές εκλογές. Τα επίσημα αποτελέσματα αναμένονται την Πέμπτη ωστόσο όπως βλέπουμε πλέον έτσι είμαστε τώρα μετά την καταμέτρηση του 50% των ψηφοδελτίων:

1ο κόμμα: Πολίτες για την Ευρωπαϊκή Ανάπτυξη της Βουλγαρίας του Μποίκο Μπορίσοφ με 24.2% ( πτώση 9 μονάδων από τις προηγούμενες εκλογές )

2ο κόμμα: Υπάρχει τέτοιος λαός, το καινούργιο κόμμα του τραγουδιστή Τριφόνοβ που πήρε 19% με την πρώτη

3ο κόμμα: Σοσιαλιστικό Κόμμα Βουλγαρίας 14.9% ( πτώση 13 μονάδων από τις προηγούμενες εκλογές )

4ο κόμμα: Δημοκρατική Βουλγαρία 11%

5ο κόμμα: Κίνημα Δικαιωμάτων και Ελευθεριών, το φιλοτουρκικό κόμμα 8.7% ( πτώση μίας μονάδας περίπου )

6ο κόμμα: Έξω η Μαφία, οι κεντροαριστεροί που έλαβαν 5.1%

7ο κόμμα: το υπερεθνικιστικό VMRO ( Εσωτερική Οργάνωση για την Μακεδονική Απελευθέρωση - Βουλγαρικό Εθνικό Κίνημα ) με 3.6% ( πτώση περίπου 7 μονάδων ) και μάλλον θα μείνει εκτός Βουλής αν δεν φτάσει το 4% που προβλέπεται. Αναμένουμε την Πέμπτη για επικύρωση.

Το μόνο καλό είναι ότι έφυγαν οι Σοσιαλιστές στην τρίτη θέση από την δεύτερη που είχαν και με μεγάλη πτώση. Τώρα γιατί να βρίσκεται στην δεύτερη θέση ένας τηλεπαρουσιαστής, συνθέτης και ηθοποιός δεν ξέρω αλλά anyway. Η απογοήτευση του Βουλγαρικού λαού φαίνεται.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Μόλις"

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Σαν σήμερα αρχίζει η εισβολή των Γερμανών στην Ελλάδα πριν 80 χρόνια. Σαν σήμερα ξεκινάει μια μαύρη σελίδα για την ελληνική ιστορία, με την απώλεια Ελληνοεβραιων συνανθρώπων και χιλιάδων ανθρώπων από πείνα και εκτελέσεις.

ethnos.jpg


Χμμμ, σήμερα το πατριον έδαφος θα το υπερασπίζονταν οι Έλληνες δια των όπλων ή θα έφευγαν προς την Αλβανία όπως μας έχουν ήδη προαναγγείλει μερικοί εδώ; Ιδού η απορία.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top