[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
•Εκαψα το φαγητο= Η ΝΔ φταει
•Έσπασε ο καθρέφτης= Η ΝΔ φταει
•Επεση ο Dow jones= Η ΝΔ φταει
•Γίνεται πόλεμος στην Ουκρανια= Η ΝΔ φταει.

Λαος απο τα Lidl.
Ναι όντως, η ΝΔ είναι ΛΑΟΣ από τα Lidl, έχοντας μαζέψει κάθε ακροδεξιό κατακάθι του μορφώματος εκείνου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα σε ποια χώρα (και μάλιστα σε αυτές που χιονίζει πολύ και συνέχεια) κλείνουν έτσι κεντρικοί δρόμοι. Και μιλάμε για μια κακοκαιρία που ήξεραν ότι έρχεται μέρες πριν.
Έχω γνωστό που μένει στον αρκτικό κύκλο μαζί με τους ταρανδους και τέτοιο πράμα σε δρόμους δεν υπάρχει. Χειμερινά λάστιχα φοράνε μόνο.

Μητσοτάκη γαμιέσαι. <3
Παντού ???

Χιόνη είναι ,δεν χτυπάει μόνο την Ελλάδα
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μα τωρα σχολιαζουν το οτι μας ηρθε μηνυμα απο την πολιτικη προστασία για να αποφυγουμε την μετακίνηση. Δηλαδη σε μια κακοκαιρία ποιος βλακας θα βγει εξω;;

Όλοι οι βλάκες στη Βόρεια Ευρώπη, τη Ρωσία και τον Καναδά πώς κυκλοφορούν όλα αυτά τα χρόνια; ΕΝΑ ΧΙΟΝΙ είναι, αλάτι - εκχιονιστικά - αλυσίδες και γεμάτο ντεπόζιτο θέλει... Θυμάμαι τα εκχιονιστικά να κρατάνε ανοιχτό τον δρόμο στον Ταΰγετο απ' όταν πήγαινα 1η δημοτικού και το χιόνι έφτανε το ένα μέτρο, ορεινή χώρα είμαστε ffs. Και τα τελευταία 7 χρόνια χιονίζει κάθε χρόνο είτε στην Αθήνα είτε στη Θεσσαλονίκη (άλλος γελοίος αποκλεισμός 8 ώρες στο κέντρο της Θεσσαλονίκης τον Γενάρη του 17), οπότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία πλέον για να είναι τόσο ανοργάνωτοι. Δημόσιο και ιδιωτικό, όπως αποδείχθηκε. Η τακτική λοκνταουν με το που εμφανιστεί οποιοσδήποτε δυνητικός κίνδυνος είναι τουλάχιστον γελοία, αν όχι ύποπτη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
πολλές φορές το lockdown, έμμεσα δικαιολογεί την κρατική ανοργανωσιά και ανετοιμότητα του κρατικού μηχανισμού να αντιδράσει σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως επίσης και το συνεχές αφήγημα της ατομικής ευθύνης, παρόλο που είναι πολύ σημαντική, καταδεικνύει την αποποίηση των κρατικών ευθυνών
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη τωρα,περα απο τις ευθυνες που θα αναζητηθουν εκει που πρεπει,ηταν κανεις εκει να δει τι γινεται?
Οτι αυτο που γραφετε για ανοιγμα και διατηρηση του δρομου ανοικτου δεν ηταν εφικτο γιατι οπως ειπαμε δεν εκαναν καταλληλους χειρισμους πυροσβεστικη τροχαια και οσοι δινουν τις εντολες.Και φυσικα οι της Αττικης Οδου.
Το να ανοιξει ο δρομος με τοσα αυτοκινητα δεν ηταν ευκολο απο ενα σημειο κι επειτα που εγινε πυκνοτερη η χιονοπτωση.Υπηρχαν αυτοκινητα που εμειναν λογω απειριας και φοβου των οδηγων τους και αυτα εκλεισαν το δρομο συν τα οσα προσθετονταν συν το χιονι.

Αν υπάρχουν χρήματα για να φτιάξει ο ΣΚΑΙ σποτάκι που να μου λέει να πλύνω τα χέρια μου και να φοράω μάσκα, τότε υπάρχουν χρήματα και για εκχιονισμό. Και δε λέμε καν για όλες τις λωρίδες ανοιχτές, τα μισά να είχαμε να άνοιγαν 2 τουλάχιστον.


Και αν έκοβαν 100-200 περιπολικά και μ αυτά τα λεφτά έπαιρναν τέτοιες αλατιέρες, θα εξοπλιζαν και τ αυτοκίνητα των δημων και θα κρατούσαν και τα στενά ανοιχτά. Λύσεις υπάρχουν, εντιμότητα και θέληση δεν υπάρχει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Και απ Τουίτερ όλοι έχουν γίνει μανουλες με το θάνατο μιας γυναίκας λόγω του χιονιού

Εν τω μεταξύ χτες πέθαναν 111 άτομα από κοβιντ (καθημερινά 3 μήνες τώρα αυτό) και δεν παίχτηκε πουθενά στο πρώτο 30λεπτο των ειδήσεων!!!!!!!!



Δεν έχω ιδέα πως σκέφτεται ο Έλληνας πλέον .....μάλλον κατευθύνονται απ' τα ΜΜΕ άνετα
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και απ Τουίτερ όλοι έχουν γίνει μανουλες με το θάνατο μιας γυναίκας λόγω του χιονιού

Εν τω μεταξύ χτες πέθαναν 111 άτομα από κοβιντ (καθημερινά 3 μήνες τώρα αυτό) και δεν παίχτηκε πουθενά στο πρώτο 30λεπτο των ειδήσεων!!!!!!!!



Δεν έχω ιδέα πως σκέφτεται ο Έλληνας πλέον .....μάλλον κατευθύνονται απ' τα ΜΜΕ άνετα

Και πού να δεις και τους θανάτους από όλα τα αίτια μαζί, αλλά όλοι εστιάζουν στους σχετιζόμενους με covid...

Οι άνθρωποι πεθαίνουν από καταβολής κόσμου, αλλά όσο πιο μαζικά και στατιστικά αντιμετωπίζουμε τον θάνατο, τόσο λιγότερο μας αγγίζει συναισθηματικά. Όσο πιο προσωπική και βιωματική είναι η προσέγγιση, τόσο μεγαλύτερη η επιρροή. Εκεί πατάει κι ο λαϊκισμός εξάλλου, αλλά πού θες να καταλήξεις;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,313 μηνύματα.

Αν υπάρχουν χρήματα για να φτιάξει ο ΣΚΑΙ σποτάκι που να μου λέει να πλύνω τα χέρια μου και να φοράω μάσκα, τότε υπάρχουν χρήματα και για εκχιονισμό. Και δε λέμε καν για όλες τις λωρίδες ανοιχτές, τα μισά να είχαμε να άνοιγαν 2 τουλάχιστον.


Και αν έκοβαν 100-200 περιπολικά και μ αυτά τα λεφτά έπαιρναν τέτοιες αλατιέρες, θα εξοπλιζαν και τ αυτοκίνητα των δημων και θα κρατούσαν και τα στενά ανοιχτά. Λύσεις υπάρχουν, εντιμότητα και θέληση δεν υπάρχει.
Βέβαια, Αγάπη για να είμαστε και ρεαλιστές η Ελλάδα δεν μπορεί να επενδύσει και μεγάλα ποσά σε εκχιονιστικά γιατί σαν χώρα δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο ας πούμε με την Ρωσία ή τις Σκανδιναβικές χώρες για να προχωρήσουμε σε τέτοιες επενδύσεις που θα απαιτούν και την ανάλογη συντήρηση. Παρόλα αυτά ναι συμφωνούμε πως σε λογικά πλαίσια θα ήταν χρήσιμος ένας μικρός στόλος.

* Η σύγκριση μου με τις παραπάνω χώρες έγκειται στο βάρος του χειμώνα και όχι στον οικονομικό τομέα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Αν υπάρχουν χρήματα για να φτιάξει ο ΣΚΑΙ σποτάκι που να μου λέει να πλύνω τα χέρια μου και να φοράω μάσκα, τότε υπάρχουν χρήματα και για εκχιονισμό. Και δε λέμε καν για όλες τις λωρίδες ανοιχτές, τα μισά να είχαμε να άνοιγαν 2 τουλάχιστον.


Και αν έκοβαν 100-200 περιπολικά και μ αυτά τα λεφτά έπαιρναν τέτοιες αλατιέρες, θα εξοπλιζαν και τ αυτοκίνητα των δημων και θα κρατούσαν και τα στενά ανοιχτά. Λύσεις υπάρχουν, εντιμότητα και θέληση δεν υπάρχει.
Κι εγώ αν ήμουν κρατικος μηχανισμός και κυβέρνηση θα είχα αλλάξει πολλά άλλα δεν είμαι.
Καλα τα λες.

Μια ερώτηση μόνο γενική,περιμένετε να γίνουμε βόρεια Ευρώπη ή Αμερική ως προς τέτοια περιστατικά λες και δεν ζείτε στην Ελλάδα και δεν βλέπετε ότι από το 2010 και μετά τα έχουν περικόψει όλα.
Αυτή είναι η τραγική μας κατάσταση δυστυχώς.
Και βήματα να αλλάξει ριζικά αυτή η κατάσταση δεν έχουν γίνει σε τόση έκταση ακόμη.
Έχουμε ήδη μια δεκαετία και βάλε μνημονίων και έτσι θα συνεχίσουμε.Οπως φαίνεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μη λέτε μόνο για εκχιονιστικα,στις συντάξεις γιατί δεν είδα να το γράφει κανείς να επαναφέρουν τις συντάξεις όπως ήταν πριν το 2010 που ο κόσμος γενικά δεν ήταν όπως είναι τώρα.
Δεν πληρώσαμε τα μνημόνια?
Πόσο ακόμα το κούρεμα και οι περικοπές?
Όλα αυτά λοιπόν μαζί συνολικά.
Δεν είναι μόνο τα εκχιονιστικα το μεγάλο μας πρόβλημα.
Και τους μισθούς βεβαίως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βέβαια, Αγάπη για να είμαστε και ρεαλιστές η Ελλάδα δεν μπορεί να επενδύσει και μεγάλα ποσά σε εκχιονιστικά γιατί σαν χώρα δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο ας πούμε με την Ρωσία ή τις Σκανδιναβικές χώρες για να προχωρήσουμε σε τέτοιες επενδύσεις που θα απαιτούν και την ανάλογη συντήρηση. Παρόλα αυτά ναι συμφωνούμε πως σε λογικά πλαίσια θα ήταν χρήσιμος ένας μικρός στόλος.

Η Ελλάδα είναι μια χώρα με τόσο μεγάλη ποικιλομορφία που είτε μας αρέσει είτε όχι πρέπει να είναι εξοπλισμένη για όλα τα καιρικά φαινόμενα. Και χιονοπτώσεις/χαλαζοπτώσεις έχουμε, και πλημμύρες, και σεισμούς, και έντονους καύσωνες με δυνατούς ανέμους που ευνοούν τις πυρκαγιές. Τον τελευταίο χρόνο μας έχουν χτυπήσει όλα· σεισμός στην Κρήτη, πλημμύρα στην Καρδίτσα και την Αθήνα, φωτιές σ όλη την κεντρική και νότια Ελλάδα, χιόνια στην Αττική, και δεν καταβλήθηκε η ελάχιστη απαιτούμενη προσπάθεια σε έστω μία από αυτές τις περιπτώσεις. Ούτε. Μία.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τι έγινε τώρα με τους δημοσιογράφους;;
Τώρα που τη φαγάνε στη μάπα με τον εγκλωβισμό στην Αττική οδό την πέφτουν στον Μητσοτάκη;;;
Το χω μισο
Εχθές μέσα στο χιονακι
Έτρεξα για το αρθρακι
Μα μου κόλλησε στην Αττική το αμαξάκι
............
Δικό σας
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ωραία κι αν φέρουμε υπερσύγχρονα εκχιονιστικα και πυροσβεστικά αεροπλάνα ξέρω γω τα υπόλοιπα προβλήματα του κράτους των πολιτών κυρίως θα λυθούν όλα μεμιάς?
Δεν νομίζω.
Είδαμε με θλίψη πόσο τραγική είναι η κατάσταση στα νοσοκομεία.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι έγινε τώρα με τους δημοσιογράφους;;
Τώρα που τη φαγάνε στη μάπα με τον εγκλωβισμό στην Αττική οδό την πέφτουν στον Μητσοτάκη;;;
Το χω μισο
Εχθές μέσα στο χιονακι
Έτρεξα για το αρθρακι
Μα μου κόλλησε στην Αττική το αμαξάκι
............
Δικό σας

Απεναντίας, νομίζω πως προβάλλουν μόνο την Αττική οδό που είναι ιδιωτική για να υποβαθμίσουν τους αποκλεισμούς σε κεντρικές αρτηρίες της Αθήνας, και φυσικά να μη δώσει κανείς σημασία στην αρχειοθέτηση της δικογραφίας της Novartis. Μια χαρά βλέπω να εξυπηρετούνται τα συμφέροντα της ΝΔ... Έχουμε και τα ποιηματάκια και τις βρισιές για βαλβίδα εκτόνωσης, ακόμη καλύτερα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Απεναντίας, νομίζω πως προβάλλουν μόνο την Αττική οδό που είναι ιδιωτική για να υποβαθμίσουν τους αποκλεισμούς σε κεντρικές αρτηρίες της Αθήνας, και φυσικά να μη δώσει κανείς σημασία στην αρχειοθέτηση της δικογραφίας της Novartis. Μια χαρά βλέπω να εξυπηρετούνται τα συμφέροντα της ΝΔ...
Α καλά για τη δικογραφία ......σαν να μην έγινε ένα πράγμα.
Έχεις δίκιο αλλά έχει και λίγο την πλάκα του να βλέπεις τους δημοσιογράφους να του την πέφτουν
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,313 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι μια χώρα με τόσο μεγάλη ποικιλομορφία που είτε μας αρέσει είτε όχι πρέπει να είναι εξοπλισμένη για όλα τα καιρικά φαινόμενα. Και χιονοπτώσεις/χαλαζοπτώσεις έχουμε, και πλημμύρες, και σεισμούς, και έντονους καύσωνες με δυνατούς ανέμους που ευνοούν τις πυρκαγιές. Τον τελευταίο χρόνο μας έχουν χτυπήσει όλα· σεισμός στην Κρήτη, πλημμύρα στην Καρδίτσα και την Αθήνα, φωτιές σ όλη την κεντρική και νότια Ελλάδα, χιόνια στην Αττική, και δεν καταβλήθηκε η ελάχιστη απαιτούμενη προσπάθεια σε έστω μία από αυτές τις περιπτώσεις. Ούτε. Μία.
Για τις πυρκαγιές συμφωνώ αλλά τι περιμένεις από κυβέρνηση που ενώ μπαίναμε στο θέρος, αποδιοργάνωσε και σχεδόν κατέστρεψε τις ειδικές δυνάμεις της Πυροσβεστικής με την απομάκρυνση των ανεμβολίαστων; Λεφτά υπάρχουν, για τους λίγους όμως. Ουσιαστικά δεν λες κάτι διαφορετικό από όσα λέω, εγώ λέω απλά ότι η Ελλάδα δεν θα χρειάζονταν στόλο αντίστοιχο με χώρες που έχουν έντονες χιονοπτώσεις όπως η Ρωσία ας πούμε. Τώρα το ιδανικό θα ήταν βέβαια η χώρα μας να παρήγαγε μόνη της εκχιονιστικά και ο,τιδήποτε χρειάζεται για την αντιμετώπιση των καιρικών φαινομένων αλλά αυτά μάλλον είναι όνειρα θερινής νυκτός.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Και πού να δεις και τους θανάτους από όλα τα αίτια μαζί, αλλά όλοι εστιάζουν στους σχετιζόμενους με covid...

Οι άνθρωποι πεθαίνουν από καταβολής κόσμου, αλλά όσο πιο μαζικά και στατιστικά αντιμετωπίζουμε τον θάνατο, τόσο λιγότερο μας αγγίζει συναισθηματικά. Όσο πιο προσωπική και βιωματική είναι η προσέγγιση, τόσο μεγαλύτερη η επιρροή. Εκεί πατάει κι ο λαϊκισμός εξάλλου, αλλά πού θες να καταλήξεις;
Αν σκεφτείς ότι εμένα δεν μπορούσε να μου κάνει μια καρδιολογική εξέταση 5 μέρες ο καρδιολόγος γιατι είχε κολλήσει κοβιντ .....φαντάσου για κάποιους που έχουν επικίνδυνα αιτία (δεν θέλω να το σκεφτώ καν)
Επίσης ο κοβιντ πλέον είναι πρώτη αιτία θανάτου ,έχει ξεπεράσει καρκίνους , καρδιολογικά προβλήματα κλπ .,

Στην δε Αγγλία τώρα συζητάνε για το πόσα δις θα ρίξουν για την αντιμετωπιση των long covid.....τώρα η Ελλάδα (δεδομένου που τα έχει πάει χειρότερα από αυτούς) ποσα λεφτά θα χρειαστεί και που θα τα βρει ένας θεός ξέρει (σίγουρα απ' τον ελληνικό λαό που γιολαρει)(δεν συμφέρει και την κυβέρνηση να το προβάλει στα ΜΜΕ για το πόσα θα σας φορολογήσουν)

Άλλωστε είναι γνωστό απ' την αγωγή υγείας (που εξεταζομαι αύριο κιόλας λολ) ότι οι νέοι αγνοούν τους κινδύνους υγείας λόγω του ότι υπάρχει μικρή επίπτωση σε αυτούς και επιθυμούν την βραχυπρόθεσμη ηδονή παρά την μακροχρόνια επίπτωση (τα κονδύλια θα στοχεύουν εδώ για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία ...για όσους σκέφτονται να χωθουν στην έρευνα)

Και χιονοπτώσεις/χαλαζοπτώσεις έχουμε, και πλημμύρες, και σεισμούς, και έντονους καύσωνες με δυνατούς ανέμους που ευνοούν τις πυρκαγιές. Τον τελευταίο χρόνο μας έχουν χτυπήσει όλα· σεισμός στην Κρήτη, πλημμύρα στην Καρδίτσα και την Αθήνα, φωτιές σ όλη την κεντρική και νότια Ελλάδα, χιόνια στην Αττική
Πέραν του σεισμού .....ελπίζω να ξέρεις ποιος ευθύνεται για αυτά 😇(θα τα βλέπουμε όλο και πιο συχνά με την πάροδο των ετών
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To πρόβλημα φωτάρα, δεν είναι το δημόσιο της Ελλάδας αλλά πως το δημόσιο λειτουργεί. Για ένα παράξενο λόγο όλες οι κυβερνήσεις από τα μνημόνια έως τώρα, δίνουν έμφαση σε μια πρωτοφανή πολιτική: ιδιωτικοποίηση ως λύση στο προβληματικό δημόσιο. Για ποιο λόγο βαριούνται να διορθώσουν το δημόσιο; Γιατί μεταθέτουν την κανονική λειτουργία του δημοσίου ως... ευθύνη της ιδιωτικής εταιρίας; :hmm:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top