[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Σε αυτό σωστός...άμα ξέρεις ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι για κλάματα προστατέψου μόνος σου

Εννοειται γιατι αν αποκλειστείς δεν θα έρθει το τζιμάνι ο εργοδοτης που ειναι φάση "Καθε μερα να εισαι παραγωγικος και μη χανεις ευκαιριες" να σε βοηθησει να απεγκλωβιστεις. Ο στρατος θα έρθει που τον κράζει 365 ημερες το χρονο μαζι με τους δημοσιους υπαλληλους οτι δηθεν πινουν το μεδουλι του και τους ταιζει τσάμπα. Με τη πρωτη ευκαιρια βεβαια βρισκει κ ευκαιριουλες να φοροδιαφευγει αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα. Τους δημοσιους πάντα τους ταιζει , επειδη βρηκαν ενα τροπο να μη πατησουν στην δουλεια του να τους βασανιζει κ τους βλεπει 3 η ωρα να ειναι σπιτάκι :P

Ο καθε ενας σε αυτη τη χωρα βρισκει κοινο να κλάνει το μάγκα αυτο βλέπω εγω. Και να δειξει τη πετυχημενια του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει τότε βγες έξω ενώ ξέρεις ότι δεν λειτουργεί τίποτα και να κλειστεις σε ένα δρόμο για ώρες ή να χάσεις την ίδια σου την ζωή για να πας κόντρα στην ΝΔ.
Δεν πάμε καλά σε αυτό το Forum.

Ασφαλώς, οταν δεν έχεις υποδομές κάθεσαι μέσα. Εδω καθημερινες ρε φιλε φρακαρει ο κηφισος ενας τυπος να μεινει με αλαρμ κ περιμενουμε 1-2 ωρες να φτασουμε σπιτι ποσο μαλλον να χεις κ το χιονια να σε πιρουνιάζει.

Γεματο ντεποζιτο το οποιο θα σε εγκαταλειψει μετα απο 5-6 ωρες γατι ως γνωστον το καλοριφέρ καιει βενζινη. Αυτα επαθαν κ οι ανθρωποι στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ.

Κλειστά ολα θα έλεγα εγω. Τουλαχιστον δεν θα έτρωγα εγω το ξύλο μετά και τις μηνύσεις. Το τι γινεται στις ΗΠΑ και αλλου δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδάρα. Δεν μπορεις να το επικαλεστείς. Ειναι ουτοπικό. Δεν εισαι στις ΗΠΑ στην Ελλαδάρα εισαι.

Για το Κηφισο ρώτα εμένα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,842 μηνύματα.
1643114184968.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,219 μηνύματα.
Εννοειται γιατι αν αποκλειστείς δεν θα έρθει το τζιμάνι ο εργοδοτης που ειναι φάση "Καθε μερα να εισαι παραγωγικος και μη χανεις ευκαιριες" να σε βοηθησει να απεγκλωβιστεις. Ο στρατος θα έρθει που τον κράζει 365 ημερες το χρονο μαζι με τους δημοσιους υπαλληλους οτι δηθεν πινουν το μεδουλι του και τους ταιζει τσάμπα. Με τη πρωτη ευκαιρια βεβαια βρισκει κ ευκαιριουλες να φοροδιαφευγει αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα. Τους δημοσιους πάντα τους ταιζει , επειδη βρηκαν ενα τροπο να μη πατησουν στην δουλεια του να τους βασανιζει κ τους βλεπει 3 η ωρα να ειναι σπιτάκι :P

Ο καθε ενας σε αυτη τη χωρα βρισκει κοινο να κλάνει το μάγκα αυτο βλέπω εγω. Και να δειξει τη πετυχημενια του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ασφαλώς, οταν δεν έχεις υποδομές κάθεσαι μέσα. Εδω καθημερινες ρε φιλε φρακαρει ο κηφισος ενας τυπος να μεινει με αλαρμ κ περιμενουμε 1-2 ωρες να φτασουμε σπιτι ποσο μαλλον να χεις κ το χιονια να σε πιρουνιάζει.

Γεματο ντεποζιτο το οποιο θα σε εγκαταλειψει μετα απο 5-6 ωρες γατι ως γνωστον το καλοριφέρ καιει βενζινη. Αυτα επαθαν κ οι ανθρωποι στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ.

Κλειστά ολα θα έλεγα εγω. Τουλαχιστον δεν θα έτρωγα εγω το ξύλο μετά και τις μηνύσεις. Το τι γινεται στις ΗΠΑ και αλλου δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδάρα. Δεν μπορεις να το επικαλεστείς. Ειναι ουτοπικό. Δεν εισαι στις ΗΠΑ στην Ελλαδάρα εισαι.

Για το Κηφισο ρώτα εμένα.
Φίλε έχουμε δίκιο επειδή αυτό λέει η λογική. Όταν είσαι σε μια χώρα για κλάματα παίρνεις τις δικές σου προφυλάξεις ώστε να είσαι ασφαλής. Μην περιμένεις λογική εδώ μέσα, πάνε απλά κόντρα σε αυτά που λέμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Φίλε έχουμε δίκιο επειδή αυτό λέει η λογική. Όταν είσαι σε μια χώρα για κλάματα παίρνεις τις δικές σου προφυλάξεις ώστε να είσαι ασφαλής. Μην περιμένεις λογική εδώ μέσα, πάνε απλά κόντρα σε αυτά που λέμε.

Δεν με ενδιαφέρει ας λένε οτι θέλουν. Ο καθενας έχει τη γνώμη του. Ειδικά για μερικές οδους ταχειας κυκλοφοριας πάντως στην Αθηνα δεν βρέθηκε λυση εδω και δεκαετίες. Το Σαββατο πηγα να φάω στο Γαλατσι εκοβα κυκλους ενα 20λεπτο να παρκάρω και τελικά το άφησα 2 χιλιομετρα μακρυα απο οπου εκανα πεζοπορια 15 λεπτά για να φτάσω. Γελάγαμε με το φίλο μου. Θές να μ πεις οτι όλοι αυτοι θα μπορουσαν να εξυπηρετηθουν μια ημέρα με δριμυ ψυχος και την χειροτερη χιονοθυελλα των τελευταιων 50 ετών επειδη ενας φωστηρας του ιδιωτικου τομέα και δεν αναφέρομαι σε κάποιο μέλος απο εδώ... ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ;

οποιος δεν ξέρει τις ιδιομορφιες των δρομων της Αθηνας οταν δεν του κυκλοφορει καθημερινά δεν μπορεί να έχει αξιοπιστη γνώμη.

Διαβαζω άτομα στο φβ που ειναι στην Πρεβεζα να γράφουν αποψεις για δρομους στην Αθηνα..... λίγο έλεος. Επειδη έρχονται μια τους 6 μηνες και κάνουν διακοπες εδω κ βγαινουν το απογευμα για ένα καφέ. Αμα δεν εχεις ζησει κινησεις σε

Βασιλισσης Σοφιας
Μεσογειων
Κηφισιας
Αχαρνων
Πατησιων
Λ.Κηφισου (ποτάμι)
Λ.Αθηνών
Λ.Κατεχάκη
Λ.Ηρακελιου
Λ.Καραμανλη

κτλπ... ΑΠΛα δεν ε΄χεις άποψη :)
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Φίλε έχουμε δίκιο επειδή αυτό λέει η λογική. Όταν είσαι σε μια χώρα για κλάματα παίρνεις τις δικές σου προφυλάξεις ώστε να είσαι ασφαλής. Μην περιμένεις λογική εδώ μέσα, πάνε απλά κόντρα σε αυτά που λέμε.
Δυστυχώς στην Ελλάδα, ο Έλληνας έχει μάθει να τα περιμένει όλα από το κράτος και στο τέλος το κράτος δεν κάνει τίποτα, έτσι έλεγε ένας γνωστός μου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα, ο Έλληνας έχει μάθει να τα περιμένει όλα από το κράτος και στο τέλος το κράτος δεν κάνει τίποτα, έτσι έλεγε ένας γνωστός μου

Απλα έχουν μαθει να ριχνει ο ενας ευθυνες στον άλλον. Γιατι κανεις δεν θέλει να πάρει πρωτοβουλια μηπως τον κακοχαρακτηρισουν. Αυτα ειναι τα κόμπλεξ μας εδώ. Προτιμάς να μη κανεις τιποτα απο το να κανεις κ να σε κακοχαρακτηρισουν. Στα τετοια σου αυτοι που εχουν σκοπο να σε κράζουν θα σε κράζουν μια ζωή δεν τους αλλάζεις μυαλα το θεμα ειναι να μη ταλαιπωρησεις κοσμο.

Απο μενα ναι ειναι κλεισιμο. Και αμα ημουν σε τραπεζάκι συσκεψης κ μ λεγανε την αποψη μ εν θα ελεγα ουτε εεεεεμ... ααααμ... εεεε τι θα πει ο προισταμενος. ΟΧΙ ειναι κλεισιμο. Και να καταγραφει η γνωμη μου. Τελεία.

ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ προβληματα καθημερινα στους μεγαλους δρομους της Αθηνας... ξέρουμε οτι ενα αμάξι αμα παθει μια βλαβη έχεις στο Κηφισο 2 ωρες μποτιλιαρισμα κ εχεις κ ενα δελτιο καιρου με τη χειροτερη χιονοθυελλα των τελευταιων 20 χρονων. Κλείνεις. Και τέλος. χωρις πολλες αναλυσεις.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι το κακό με εσάς είναι ότι λέτε ότι υποστηρίζω την ΝΔ σε αυτο το θέμα χωρίς να έχω πει εγώ κάτι τέτοιο ίσα ίσα τα έκανε μαντάρα άλλη μια φορά. Αλλά εντάξει δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, είναι γνωστό την αντιπάθεια που έχετε μερικοί στο πρόσωπο μου. Η αγάπη έβγαλε ολόκληρη ιστορία από το κεφάλι λέγοντας ότι μου αρέσει να κάθομαι μέσα και έτσι θα λυθεί το θέμα.

Εγώ σου εξήγησα γιατί αυτό που προτείνεις έχει μακροπρόθεσμα καταστροφικές συνέπειες 1ον και 2ον γιατί δεν είναι εφικτό να εφαρμοστεί απ' όλους. Δεν είπα πουθενά ότι σου αρέσει να κάθεσαι μέσα, δεν έβγαλα καμία ιστορία απ' το κεφάλι μου. Τώρα, αν θες να το παίξεις θύμα κι ότι σου πάω κόντρα για δήθεν αντιπάθειες επειδή σου τελείωσε η επιχειρηματολογία, be my guest.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αυτος έχει φάει γιαουρτωμα στα Φιλαδέλφεια στον Τίλλα που ειναι γνωστο ζαχαροπλαστειο επι της πλατείας. Το 2012 νομιζω.
Ταυτίσου στο τέλος του βίντεο που λέει " πιο σιχαμερό ερπετό δεν έχω ξαναδεί".

Το γιαουρτωμα δεν είναι τίποτα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Ναι το κακό με εσάς είναι ότι λέτε ότι υποστηρίζω την ΝΔ σε αυτο το θέμα χωρίς να έχω πει εγώ κάτι τέτοιο ίσα ίσα τα έκανε μαντάρα άλλη μια φορά. Αλλά εντάξει δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, είναι γνωστό την αντιπάθεια που έχετε μερικοί στο πρόσωπο μου. Η αγάπη έβγαλε ολόκληρη ιστορία από το κεφάλι λέγοντας ότι μου αρέσει να κάθομαι μέσα και έτσι θα λυθεί το θέμα.

χαχαχα η Αγαπη ειναι στον ιδιωτικο οποτε δεν πολυ γουστάρει τα ρεπουδάκια για ψήλλου πήδημα. :P
Θα σε στιψει ετσι και της ζητησεις κανα ρεπό χαχα
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα, ο Έλληνας έχει μάθει να τα περιμένει όλα από το κράτος και στο τέλος το κράτος δεν κάνει τίποτα, έτσι έλεγε ένας γνωστός μου
Εφόσον το κράτος δεν κήρυξε αργία, λογικό ο εργαζόμενος να έχει την εύλογη εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του κρατικού μηχανισμού να αντεπεξέλθει στην κακοκαιρία. Εσύ αν ήσουν εργαζόμενος τι θα έκανες;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Εφόσον το κράτος δεν κήρυξε αργία, λογικό ο εργαζόμενος να έχει την εύλογη εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του κρατικού μηχανισμού να αντεπεξέλθει στην κακοκαιρία. Εσύ αν ήσουν εργαζόμενος τι θα έκανες;

Κάτι μου τυχε , χάλασε το αμάξι αφεντικό. Θα κοιτάξω μπας και το φτιάξω ...

έχω κ άλλο τροπο. Πιο επισημο. Αμα αρρωστησεις πχ πως θα πάς στη δουλεια ;

δεν ειναι ο γιάπης της ιδιωτικης πάντα πιο εξυπνος απο σένα. Απλα ειχε κ τις γνωριμιες.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
αναρρωτική ή Κάτι μου τυχε , χάλασε το αμάξι αφεντικό. Θα κοιτάξω μπας και το φτιάξω ...

δεν ειναι ο γιάπης της ιδιωτικης πάντα πιο εξυπνος απο σένα. Απλα ειχε κ τις γνωριμιες.

Ήδη επί της αρχής είναι προβληματικό να αναζητάς τη λύση σε ψέμα του εργαζομένου... Ο οποίος μάλιστα θα χάσει λεφτά, πολυτέλεια που δεν έχουν όλοι. Και ο οποίος δεν έχει την ευθύνη ή καν τη δυνατότητα να μαντέψει τη σφοδρότητα του χιονιά - οι τεχνοκράτες σύμβουλοι της κυβέρνησης την έχουν.

Εξάλλου, η κυκλοφορία επιτρεπόταν + στα διόδια κανείς δεν ενημέρωσε για το πρόβλημα μέχρι πολύ αργά, συνεπώς υπήρχε η εύλογη εμποστοσύνη ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Μου κάνει εντύπωση που προσπαθείτε να μετατοπίσετε την ευθύνη ενώ ήδη την έχουν αναλάβει κατηγορικά και απροϋπόθετα οι ιθύνοντες του μηχανισμού.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Ήδη επί της αρχής είναι προβληματικό να αναζητάς τη λύση σε ψέμα του εργαζομένου... Ο οποίος μάλιστα θα χάσει λεφτά, πολυτέλεια που δεν έχουν όλοι. Και ο οποίος δεν έχει καν την ευθύνη να μαντέψει τη σφοδρότητα του χιονιά(οι τεχνοκράτες σύμβουλοι της κυβέρνησης την έχουν).

Μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι ψέμμα ; αν ναί τοτε έχεις δίκιο.

Χάλασε το αμάξι ρε φιλε θα σου φερω βεβαιωση και απο το συνεργειο τι προβλημα έχεις δηλαδη ;

Εξάλλου, η κυκλοφορία επιτρεπόταν + στα διόδια κανείς δεν ενημέρωσε για το πρόβλημα μέχρι πολύ αργά, συνεπώς υπήρχε η εύλογη εμποστοσύνη ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Μου κάνει εντύπωση που προσπαθείτε να μετατοπίσετε την ευθύνη ενώ ήδη την έχουν αναλάβει κατηγορικά και απροϋπόθετα οι ιθύνοντες του μηχανισμού.

Δεν τους εμπιστεύομαι τους ιθυνοντες των μηχανισμών στην Ελλάδα για αυτο κ προτιμησα να κάτσω σπιτι μου. Απο οτι φαινεται όχι άδικα. Τι νοημα έχει να ειμαι μέσα στο αμαξι ωρες κ να τουρτουρίζω και να ερθει μετά ο αλλος κ να μ πει συγγνωμη. Θα δωσει και 2 χιλιάρικα οκ. Κινδυνεψανε ανθρωποι ομως χθες να χάσουν τη ζωή τους το σκέφτεσαι αυτο ;

Εσυ θα προτιμήσεις να κινδυνεψεις να χάσεις τη ζωή σου ή να μην πάς στη δουλειά μια μέρα ; εγω το 2ο κ ας τσατιστει ο απο πανω δεν πειράζει. Και εγω τσατιζομαι καμια φορά. Δεν κάνουν ολοι τα πραγματα οπως τα θέλουμε. Καθενας κοιτάζει το συμφέρον του. Κάνω λάθος ;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
χαχαχα η Αγαπη ειναι στον ιδιωτικο οποτε δεν πολυ γουστάρει τα ρεπουδάκια για ψήλλου πήδημα. :P
Θα σε στιψει ετσι και της ζητησεις κανα ρεπό χαχα

Εάν το έστρωνε, που είναι και πολύ σπάνιο φαινόμενο εδώ, το πιο πιθανό είναι να έδινα ρεπό σε όλους τους εργαζόμενους για να πάνε με τα παιδιά τους να παίξουν στο χιόνι. Ήδη ο πατέρας μου αυτές τις μέρες σταμάτησε τους εργάτες στο χωράφι λόγω υπερβολικού κρύου και τους έδωσε δουλειά στο εργοστάσιο. Υπάρχουν, όμως, δουλειές που δεν μπορούν να σταματάνε κάθε φορά που έχει κακοκαιρία, όπως μεταφορά καυσίμων, ανεφοδιασμός σούπερ μάρκετ, φαρμακείων κ.λπ., ελπίζω να είναι κατανοητό το γιατί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,606 μηνύματα.
Εάν το έστρωνε, που είναι και πολύ σπάνιο φαινόμενο εδώ, το πιο πιθανό είναι να έδινα ρεπό σε όλους τους εργαζόμενους για να πάνε με τα παιδιά τους να παίξουν στο χιόνι. Ήδη ο πατέρας μου αυτές τις μέρες σταμάτησε τους εργάτες στο χωράφι λόγω υπερβολικού κρύου και τους έδωσε δουλειά στο εργοστάσιο.

Πλακίτσα έκανα :P
Μπράβο , μαλλον ανηκετε στην κατηγορια των καλών εργοδοτων γιατι άλλοι δεν τα κάνουν αυτα! Προς τιμή σας ειναι αυτό και φανταζομαι το αναγνωριζουν κ οι εργαζομενοι κ το εκτιμάνε.

Υπάρχουν, όμως, δουλειές που δεν μπορούν να σταματάνε κάθε φορά που έχει κακοκαιρία, όπως μεταφορά καυσίμων, ανεφοδιασμός σούπερ μάρκετ, φαρμακείων κ.λπ., ελπίζω να είναι κατανοητό το γιατί.

Αυτες ναι θα συνέχιζαν αλλα νομιζω αυτο το πληθος των αυτοκινητων θα ηταν σιγουρα πιο διαχειρίσιμο μαζί με τις κατευθυνσεις και τον ελεγχο απο τη Τροχαια στις εισοδους της Αττικης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top