[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όσο μεγαλύτερο είναι το κράτος, τόσο μεγαλύτερος και ο παρτακισμος.
Κάπου λίγο έλεος να δικαιολογούμε τον κάθε γελοίο. Και τα ίδια θα έλεγα για οποιαδήποτε κυβέρνηση χειριζόταν έτσι το συγκεκριμένο θέμα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
υπάρχουν και αποτελεσματικά συστήματα δημόσιας διοίκησης
υπαρχουν ναι.
Επισης να αναφερω υπαρχουν και ατομα που δουλευουν στο δημοσιο σε δουλειες και ποστα που πραγματικα τους βγαινει η ψυχη και δινουν τον καλυτερο τους εαυτο καθημερινα και βοηθουν και προσπαθουν με τους πολιτες.
Οχι ολοι.
Αλλα θελουμε πολλα και πολυ ακομα για να γινει ολη η δημοσια διοικηση μας λειτουργικη και αποτελεσματικη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.
Στην Ελλάδα με τα τωρινά δεδομένα είναι σχεδόν ακατόρθωτη η μείωση του κράτους...θα ξεσηκώσει τεράστιες αντιδράσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω το έχω ξανααναφέρει...αλλά και ο πιο νεοφιλελεύθερος αναρχοκαπιταλιστής πολιτικός να εκλεγόταν με κάποιο μαγικό τρόπο, πάλι θα έπαιζε μπαλίτσα με τον κρατισμό
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι ψέμμα ; αν ναί τοτε έχεις δίκιο.

Χάλασε το αμάξι ρε φιλε θα σου φερω βεβαιωση και απο το συνεργειο τι προβλημα έχεις δηλαδη ;
Το πρόβλημα είναι επί της αρχής, όχι συνεπειοκρατικό... Δε διαφωνούμε, απλώς νομίζω έχεις απαξιώσει εντελώς το κράτος και δεν περιμένεις τίποτα από αυτό. Εγώ αντίθετα θεωρώ πρέπει να οικοδομήσουμε ένα πιο αξιόπιστο κράτος, και μια αρχή είναι οι σφοδρές αντιδράσεις για την ανοργανωσιά. Δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς πως ένα σοβαρό κράτος είτε θα εξασφαλίσει την κυκλοφορία των δρόμων είτε θα κηρύξει γενική αργία και απαγόρευση κυκλοφορίας για μια μέρα, αν συνειδητοποιεί τι έρχεται. Δεν το έκανε, άρα φέρει ευθύνη, την οποία συνειδητα ανέλαβε και οι αρχές ζήτησαν συγνώμη(εξαιρετικά σπάνιο). Αυτό είναι ανεξάρτητο από και μη αλληλοαποκλειόμενο με το ζήτημα του αν θα ήταν πιο έξυπνο ο εργαζόμενος να μαντέψει το μπάχαλο που θα συνέβαινε. Επιχειρηματολογούμε σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα.

δε ζω πρωτη φορα αποκλεισμο δρομου κι αλλες χρονιες εδω παλια οποιος θυμαται ειχε κοπει η Ελλαδα στα δυο η Εθνικη Οδος στη μεση δεν ανεβαινε ουτε κατεβαινε τιποτα.
Θα εκανα μονη μου οτι εκανα.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Στην Ελλάδα με τα τωρινά δεδομένα είναι σχεδόν ακατόρθωτη η μείωση του κράτους...θα ξεσηκώσει τεράστιες αντιδράσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω το έχω ξανααναφέρει...αλλά και ο πιο νεοφιλελεύθερος αναρχοκαπιταλιστής πολιτικός να εκλεγόταν με κάποιο μαγικό τρόπο, πάλι θα έπαιζε μπαλίτσα με τον κρατισμό
Ναι, και το κακό είναι δυστυχώς πως αντιδρούν και κάποιοι δεξιοί (κρατικοδιαιτοι). Δεν είναι μόνο αριστεροί αυτοί που αντιδρούν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Στην Ελλάδα με τα τωρινά δεδομένα είναι σχεδόν ακατόρθωτη η μείωση του κράτους...θα ξεσηκώσει τεράστιες αντιδράσεις
θα μπορουσαν να γινουν αλλαγες οπως συρρικνωσαν καποιες υπηρεσιες αν ειδατε.
Να πανε ποστο ποστο να δουν τι δουλεια γινεται τις αναγκες του συγκεκριμενου ποστου και την αποτελεσματικοτητα του βεβαιως.
Επισης θετικα θα λειτουργουσε και μια αξιολογηση εκ μερους των πολιτων να λεμε αρνητικες κριτικες θετικες οτι αντιμετωπισαμε και αυτες να λαμβανονταν υποψη.

Θα πω κατι ξερω ειναι στα ορια εχεμυθειας αλλα δουλευει το κρατος σε καποια στοιχεια του.
Χρειαστηκε να κανω καταγγελια στην Εθνικη Αρχη Διαφανειας ξερετε τι ειναι,περασε ενας δυο μηνες αν δεν κανω λαθος εγω πιστευα οτι δεν θα το κοιταξουν το αιτημα,κι ομως σας πληροφορω ο υπαλληλος περασε πειθαρχικο ελεγχο οπου τα ελεγξαν ολα αυτα που εγω ανεφερα στην καταγγελια.
Αρα το ειδαν το αιτημα μου.Και αλλων πολιτων πιστευω.
Αρα σε καποια σημεια λειτουργει.
καποια αλλα θελουν επιδιορθωση ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Με χιονοπτωση ειχε κλεισει η Αθηνων Θεσσαλονικης στο υψος εκει λαρισα η πιο κατω αν δεν κανω λαθος για μια δυο μερες δεν θυμαμαι και ειχε δημιουργηθει πανικος.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.
Οι αντιδράσεις αυτές για την ανοργανωσιά του κρατικού μηχανισμού και η κοινωνική αντίδραση-θυμός δε μετουσιώνονται στην κάλπη όμως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κακά τα ψέματα το μοναδικό όπλο του πολίτη στις αστικές δημοκρατίες είναι η ψήφος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι επί της αρχής, όχι συνεπειοκρατικό... Δε διαφωνούμε, απλώς νομίζω έχεις απαξιώσει εντελώς το κράτος και δεν περιμένεις τίποτα από αυτό. Εγώ αντίθετα θεωρώ πρέπει να οικοδομήσουμε ένα πιο αξιόπιστο κράτος, και μια αρχή είναι οι σφοδρές αντιδράσεις για την ανοργανωσιά. Δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς πως ένα σοβαρό κράτος είτε θα εξασφαλίσει την κυκλοφορία των δρόμων είτε θα κηρύξει γενική αργία και απαγόρευση κυκλοφορίας για μια μέρα, αν συνειδητοποιεί τι έρχεται. Δεν το έκανε, άρα φέρει ευθύνη, την οποία συνειδητα ανέλαβε και οι αρχές ζήτησαν συγνώμη(εξαιρετικά σπάνιο). Αυτό είναι ανεξάρτητο από και μη αλληλοαποκλειόμενο με το ζήτημα του αν θα ήταν πιο έξυπνο ο εργαζόμενος να μαντέψει το μπάχαλο που θα συνέβαινε. Επιχειρηματολογούμε σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα.



Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Oυτε εγω διαφωνώ με αυτα που γράφεις. Ο στόχος ειναι αυτος που λές. Αλλα οταν δεν εισαι προετοιμασμενος και η κακοκαιρια ειναι προ των πυλων δεν προλαβαίνεις να λυσεις προβληματα που πρέπει να λυθούν καιρο πρίν.

Καταφευγεις σε άλλες λύσεις πιο ριζικές. Έχεις ακομη επιλογές -ΠΑΝΤΑ έχεις. Οπως ειναι η απαγορευση κυκλοφοριας την οποια όπως "επεβαλα" στον εαυτο μου ετσι θα επεβάλα και αν ήμουν πχ σε θέση που θα μπορουσα να το επιβάλλω. Και μάντεψε τωρα θα είχα κερδισει.

Ειμαι υπέρ της λογικής και οχι της υπερβολής και με τέτοιο καιρο το να σου πει ενας εργοδοτης να πάς για δουλειά ειναι υπερβολή εκτος απο κάποια άλλα μαγαζια που ειπαμε πριν με την αγαπη οτι θα μεινουν ανοιχτά ετσι κ αλλιώς.

Ειδικα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ειναι υπερβολή. Θα φυγει αυριο το εγγραφο δεν εγινε κάτι. Πάλι καλα που έκλεισαν κ τα σχολεία. Τα οποια ειχα αποφασισει να τα κλεισουν απο τη Κυριακη. Αρα ήξεραν όπως ειπες και εσύ. Και οχι μονο ειχαν δεί αλλα ειχαν καταλαβει και τι έρχεται.

Αμα εκοβε κάποιες κατηγοριες έστω εργαζομενων μπορει να μη γινοταν αυτο το χάλι. Ολοι οι ΔΥ εκτος απο εκεινους που θα ηταν στη πρωτη γραμμή σπιτάκι ... πρωινο σέξ με το/την συντροφο και καφεδάκι με θέα το χιόνι. Και άλλες κατηγορίες θα μπορουσαν να κάτσουν σπίτι... δεν θα πάει εκεινη τη μέρα ο αλλος να ψωνισει παπουτσια ή κοσμηματα ΕΛΕΟΣ. Κάνω κ λιγο χιουμορ να σπάσει ο πάγος (κυριολεκτικα).

ΥΓ Δεν λέω πως φταιει ο άνθρωπος που βγήκε στο δρόμο αυτος ειχε στο μυαλο του οπως ειπες οτι θα τα έχουν ρυθμίσει. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ που δεν πηραν αποφάσεις λέω.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οι αντιδράσεις αυτές για την ανοργανωσιά του κρατικού μηχανισμού και η κοινωνική αντίδραση-θυμός δε μετουσιώνονται στην κάλπη όμως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κακά τα ψέματα το μοναδικό όπλο του πολίτη στις αστικές δημοκρατίες είναι η ψήφος
τη γκρινια μας ως λαος δεν την αποβαλλουμε,αυτο πιστευω.
Αντι να σκυψουμε πανω απο τα προβληματα να δουμε τι και ποιος φταιει και να πορευτουμε αναλογα ειτε προκειται για την ψηφο μας ειτε να οργανωθουμε ως πολιτες,εχουμε την μιρλα.
Αυτη η αιωνια μιρλα θα μας φαει και οχι η αποφαση να σηκωσουμε τα μανικια να δημιουργησουμε ρευμα που θα αλλαξει οσα θελουμε να αλλαξουν που θα αποφασισουμε με την ψηφο μας εννοειται παλι.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γιατι βρε Αγαπη ειναι αφηγημα?Μια πραγματικοτητα ειναι μην την αρνεισαι εκτος αν μεχρι τωρα εχεις δει μια απιστευτη αλληλεγγυη ξερω γω και βλεπεις γειτονες ολους να τρεχουν για σενα αποκλειστικα.
Αυτοι ειμαστε δυστυχως.
Οχι ολοι ενταξει θα βρεις και ατομα που θα βοηθησουν αλλα η πλειοψηφια ειναι ετσι.
Μονο για την τσεπη τους οτι φανε οτι προλαβουν και παει λεγοντας .

Είναι μία από τις ίσως πιο μικροαστικές αντιλήψεις που έχουν γίνει καραμέλα εδώ και δεκαετίες, λες και στο εξωτερικό κυλάει κάποιο noble dna στις φλέβες των ανθρώπων και τους κάνει αλληλέγγυους και πολιτισμένους.

Ας πάρουμε την ανακύκλωση για παράδειγμα. Νομίζετε ότι μια μέρα ξύπνησε ο Γερμανός και είπε "ας ανακυκλώσω" ενώ εμείς είπαμε "έλα μωρέ τώρα, δε βαριέσαι"; Στη Γερμανία και σε περιοχές των ΗΠΑ (και σίγουρα και αλλού) υπάρχουν κέντρα ανταποδοτικής ανακύκλωσης, δηλαδή ρίχνεις συσκευασίες για ανακύκλωση και κερδίζεις ένα μικρό ποσό ή κάποιο κουπόνι για σούπερ μάρκετ. Στη Νέα Υόρκη οι άστεγοι μαζεύουν απ' τον δρόμο τα ανακυκλώσιμα σκουπίδια για να φάνε με αυτόν τον τρόπο. Στην Ελλάδα υπάρχει ένας κάδος για όλα τα υλικά μαζί, πάνε χωματερή, καληνύχτα. Η εταιρία που είναι σχεδόν μονοπώλιο στην ανακύκλωση στην Ελλάδα είχε (έχει ακόμη?!?) ληγμένη άδεια λειτουργίας επί τουλάχιστον 5 χρόνια, ο αρμόδιος φορέας δεν έχει αναθέσει το έργο σε άλλη εταιρία κι εμείς πληρώνουμε έξοδα συσκευασίας στα προϊόντα που αγοράζουμε συν τα ανταποδοτικά τέλη στους δήμους. Και μετά άμα πούμε ότι η ανακύκλωση στην Ελλάδα πάει κατά διαόλου φταίει η νοοτροπία του Έλληνα πάνω απ' όλα.

Να μου πεις ποιος βοήθησε αυτές τις παρασιτικές και άχρηστες κυβερνήσεις να εγκαθιδρυθούν στην Ελλάδα; Δεν ξέρω, ο παππούς μου, η μάνα μου, η αδερφή σου, η ψήφος του Τάκη; Το θέμα όμως είναι ότι πλέον έχουν ριζώσει τόσο βαθιά στην πολιτική σκηνή που δεν αφήνουν κανέναν άλλο να ανέλθει και ν' αποκτήσει δύναμη και κύρος. Ακόμη και τα νέα ονόματα τύπου Ανδρουλάκης, πάνω σε παλιά θεμέλια χτίζουν και τα ίδια φρονήματα ακολουθούν. Αλλά μην τρελαθούμε τώρα, τόση πληροφόρηση γύρω μας κι ακόμη πιστεύουμε σε ευρωπαϊκές και αμερικανικές ουτοπίες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είναι μία από τις ίσως πιο μικροαστικές αντιλήψεις που έχουν γίνει καραμέλα εδώ και δεκαετίες, λες και στο εξωτερικό κυλάει κάποιο noble dna στις φλέβες των ανθρώπων και τους κάνει αλληλέγγυους και πολιτισμένους.

Ας πάρουμε την ανακύκλωση για παράδειγμα. Νομίζετε ότι μια μέρα ξύπνησε ο Γερμανός και είπε "ας ανακυκλώσω" ενώ εμείς είπαμε "έλα μωρέ τώρα, δε βαριέσαι"; Στη Γερμανία και σε περιοχές των ΗΠΑ (και σίγουρα και αλλού) υπάρχουν κέντρα ανταποδοτικής ανακύκλωσης, δηλαδή ρίχνεις συσκευασίες για ανακύκλωση και κερδίζεις ένα μικρό ποσό ή κάποιο κουπόνι για σούπερ μάρκετ. Στη Νέα Υόρκη οι άστεγοι μαζεύουν απ' τον δρόμο τα ανακυκλώσιμα σκουπίδια για να φάνε με αυτόν τον τρόπο. Στην Ελλάδα υπάρχει ένας κάδος για όλα τα υλικά μαζί, πάνε χωματερή, καληνύχτα. Η εταιρία που είναι σχεδόν μονοπώλιο στην ανακύκλωση στην Ελλάδα είχε (έχει ακόμη?!?) ληγμένη άδεια λειτουργίας επί τουλάχιστον 5 χρόνια, ο αρμόδιος φορέας δεν έχει αναθέσει το έργο σε άλλη εταιρία κι εμείς πληρώνουμε έξοδα συσκευασίας στα προϊόντα που αγοράζουμε συν τα ανταποδοτικά τέλη στους δήμους. Και μετά άμα πούμε ότι η ανακύκλωση στην Ελλάδα πάει κατά διαόλου φταίει η νοοτροπία του Έλληνα πάνω απ' όλα.

Να μου πεις ποιος βοήθησε αυτές τις παρασιτικές και άχρηστες κυβερνήσεις να εγκαθιδρυθούν στην Ελλάδα; Δεν ξέρω, ο παππούς μου, η μάνα μου, η αδερφή σου, η ψήφος του Τάκη; Το θέμα όμως είναι ότι πλέον έχουν ριζώσει τόσο βαθιά στην πολιτική σκηνή που δεν αφήνουν κανέναν άλλο να ανέλθει και ν' αποκτήσει δύναμη και κύρος. Ακόμη και τα νέα ονόματα τύπου Ανδρουλάκης, πάνω σε παλιά θεμέλια χτίζουν και τα ίδια φρονήματα ακολουθούν. Αλλά μην τρελαθούμε τώρα, τόση πληροφόρηση γύρω μας κι ακόμη πιστεύουμε σε ευρωπαϊκές και αμερικανικές ουτοπίες.
Εχεις δικιο ναι.Ετσι δημιουργηθηκε το κρατος απο την αρχη του ηταν προβληματικο.
Δεν λεμε για ουτοπιες αλλα για πραγματα που μπορει να γινουν,απλα δεν εχει αναλαβει καμια κυβερνηση μεχρι τωρα να τα λυσει ολα αυτα,και απλα ο ενας τα μεταθετει στον επομενο και παει λεγοντας.
Οργανωση εχουμε και μυαλο εχουμε και εργατικοι ειμαστε σα λαος.
Κυβερνωντες και ενα συστημα που θα λειτουργει αξιοκρατικα εντελως μας λειπει και οσα μας λειπουν βασικα.
Ερωτηση οι Ελληνες γιατι οταν πανε Αμερικη ή και αλλου προοδευουν?Εκει δεν φταιει το κρατικο συστημα?
Αυτο λεμε.
Ας γινουμε επιτελους ενα κρατος με προδιαγραφες.
Ακομα δεν ειμαστε.Ειμαστε πολυ πισω σε πολλα δυστυχως.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1643120135979.png
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τι σημαίνει υπεύθυνος πολίτης και ποιος ορίζει τις ευθύνες του σε μια κοινωνία με ελάχιστο κράτος;
επειδη τα λεει ωραια απανταει σε αυτο που ρωτας
1643120127528.png

για μενα υπευθυνος ειναι ο ενεργος παντα πολιτης που μεριμνα οχι μονο για τα δικα του δικαιωματα αλλα και της κοινωνιας των ευπαθων ομαδων γενικοτερα εχει μια συνειδητοποιηση αν θες του ρολου του.
Της θεσης του.
Και σιγουρα σκεφτεται και το διπλανο του ναι.
Γιατι δυστυχως σημερα το διπλανος το κουκουλωσαμε οτι βοηθαμε μονο ιδιους κομματικα εθνικα και παει λεγοντας.
Επισης συμμετεχει στα του κρατους οχι μονο ασκωντας ελεγχο με την ψηφο του αλλα και με την κριτικη του.
Συμμετοχικος επομενως.
Με περιβαλλοντικη συνειδηση με παιδεια με ολα αυτα που προαναφεραμε.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top