[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οι αντιδράσεις αυτές για την ανοργανωσιά του κρατικού μηχανισμού και η κοινωνική αντίδραση-θυμός δε μετουσιώνονται στην κάλπη όμως

Και κακά τα ψέματα το μοναδικό όπλο του πολίτη στις αστικές δημοκρατίες είναι η ψήφος

Δεν είναι μόνο η ψήφος στην κάλπη όπλο.

wp-1590007587008.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Καλά, αυτός που
επειδη τα λεει ωραια απανταει σε αυτο που ρωτας
View attachment 94730
για μενα υπευθυνος ειναι ο ενεργος παντα πολιτης που μεριμνα οχι μονο για τα δικα του δικαιωματα αλλα και της κοινωνιας των ευπαθων ομαδων γενικοτερα εχει μια συνειδητοποιηση αν θες του ρολου του.
Της θεσης του.
Και σιγουρα σκεφτεται και το διπλανο του ναι.
Γιατι δυστυχως σημερα το διπλανος το κουκουλωσαμε οτι βοηθαμε μονο ιδιους κομματικα εθνικα και παει λεγοντας.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δειτε λιγο ενα αρθρο

Λένα Διβάνη: «Λίγο πιο τρομαγμένοι αλλά και κυνικοί, γιατί επιβιώσαμε απ’ αυτό το θέατρο του παραλόγου».

Η συγγραφέας και καθηγήτρια Ιστορίας Εξωτερικής Πολιτικής κάνει τον δικό της απολογισμό για τη δεκαετία που τελειώνει.
Έχασα –χάσαμε– πολλά τη δεκαετία που πέρασε. Τους γονείς μου πρώτα απ' όλα. Είναι ζόρικο ξαφνικά να μην είσαι το παιδί κανενός. Το χειρότερο είναι πως μ' εγκατέλειψε και η μεγαλύτερη προίκα μου, η αθωότητά μου, η εμπιστοσύνη που είχα στο ανθρώπινο ον. Τώρα το ξέρω, δεν είμαστε πλάσματα του φωτός. Μόλις σφίξαν τα πράγματα, μεταμορφωθήκαμε σε άλιεν, το σκοτάδι ξεπήδησε από την κοιλιά μας ορμητικό, πολύς τυφλός θυμός, πολλή δηλητηριώδης λάσπη. Λερωθήκαμε μέσα κι έξω. Ωστόσο, το σκοτάδι είναι η πρώτη ύλη μας – νομίζω, έγραψα τα καλύτερα βιβλία μου αυτά τα δέκα χρόνια.
Μόνο οι καταστροφές σε ωριμάζουν, το είπε ο Λέοναρντ Κόεν όταν βγήκε από το βουδιστικό μοναστήρι και ανακάλυψε ότι η καλύτερή του φίλη και μάνατζέρ του του έκλεψε όλα του τα χρήματα. Τον πίστεψα κι εγώ, το ζώον. Μόνο που εμείς δεν είμαστε τίποτα ζεν μάστερ να ωριμάσουμε, οπότε απλώς σαπίσαμε. Δοκιμαστήκαμε και αποτύχαμε οικτρά στα πάντα. Η πολιτική, η οικονομία, η δημοκρατία, οι θεσμοί, η ενότητα, οι φιλίες μας, οι έρωτές μας, η ωριμότητά μας, οι βεβαιότητές μας – όλα πήραν μηδέν. Νομίζω ότι η εικόνα που θα μου μείνει, περνώντας τα χρόνια, είναι ένας λαός ακινητοποιημένος και έντρομος σαν λαγός μπροστά στα φώτα του αυτοκινήτου του κυνηγού του.
Συρθήκαμε έξω απ' την κρίση, δεν βγήκαμε με το κεφάλι ψηλά, όπως βγήκαν οι άνθρωποι μετά την Κατοχή ας πούμε. Σαν να βαρεθήκαμε να φρικάρουμε και το βουλώσαμε, ξανακυλώντας στη ρουτίνα μας. Από μέσα είμαστε ίδιοι, φτυστοί και για φτύσιμο. Λίγο πιο τρομαγμένοι αλλά και κυνικοί, γιατί επιβιώσαμε απ' αυτό το θέατρο του παραλόγου όπου όλα έμοιαζαν με κάτι, αλλά ήταν κάτι άλλο. Στην αρχή το έργο ήταν επανάσταση και τώρα το έργο είναι κανονικότητα. Ευτυχώς που υπάρχει το Νetflix, γιατί βαρέθηκα.
Περιμένω – όχι, δεν περιμένω, εύχομαι να αλλάξει τελείως το πολιτικό-οικονομικό-κοινωνικό σκηνικό παγκόσμια. Οι τριγμοί ακούγονται υπόκωφα. Αργά τα βράδια, όταν πέφτει ο αχός και τείνεις εύηκοον ους, ακούς κάτι να σαλεύει στα σπλάχνα της άνυδρης γης. Δεν αυταπατώμαι. April is the cruelest month, ξέρω ότι οι τελευταίοι σπασμοί θα είναι τρομακτικοί –ήδη είναι–, αλλά λαχταρώ να γεννηθεί κάτι άλλο. Ελπίζω να μην πάρει χρόνια και χρόνια, ελπίζω να ζω για να δω με τα μάτια μου να βγαίνει από τη θάλασσα αθώο ξανά ένα παιδί που δεν θα 'ναι παιδί μας. Τώρα που το σκέφτομαι, θα είναι κορίτσι.
Το άρθρο δημοσιεύθηκε στην έντυπη LiFO
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Η απαντηση ειναι το περιβαλλον για τα προβληματα ,ειναι συστημικο (η Γη ειναι κλειστο συστημα ).....νομιζω το παμε καλα .

Οι κινεζοι το εχουν καταλαβει και το βαρεσαν γκραφιτι
1643120742112.png


Εμεις θελουμε εκχιονιστικα για να συνεχισουμε να κανουμε το προβλημα ακομα πιο μεγαλο
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
επειδη τα λεει ωραια απανταει σε αυτο που ρωτας
View attachment 94730
για μενα υπευθυνος ειναι ο ενεργος παντα πολιτης που μεριμνα οχι μονο για τα δικα του δικαιωματα αλλα και της κοινωνιας των ευπαθων ομαδων γενικοτερα εχει μια συνειδητοποιηση αν θες του ρολου του.
Της θεσης του.
Και σιγουρα σκεφτεται και το διπλανο του ναι.
Γιατι δυστυχως σημερα το διπλανος το κουκουλωσαμε οτι βοηθαμε μονο ιδιους κομματικα εθνικα και παει λεγοντας.
Επισης συμμετεχει στα του κρατους οχι μονο ασκωντας ελεγχο με την ψηφο του αλλα και με την κριτικη του.
Συμμετοχικος επομενως.
Με περιβαλλοντικη συνειδηση με παιδεια με ολα αυτα που προαναφεραμε.

Καλώς λοιπόν, ώρα για απορίες πάλι:

1. Πώς προτείνεις να διεκδικήσει τα δικαιώματά του γενικά και πώς στην εν λόγω παρωδία με τα χιόνια και τους αποκλεισμούς;
2. Ποιο είναι το κίνητρο που καθοδηγεί τον άνθρωπο να έχει σταθερά αυτή τη συμπεριφορά; Και δεν αναφέρομαι στην αφρόκρεμα της κοινωνίας, αλλά στο σύνολό της. Άρα η απάντησή σου θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει και τους αμόρφωτους, τους περιθωριοποιημένους, αυτούς που δεν έχουν να φάνε.
3. Πόσος χρόνος και χρήμα απαιτείται για να ακολουθεί κάποιος έναν οικολογικό και υπεύθυνο τρόπο ζωής; Πόσο εύκολο είναι να το πετύχεις με 2 δουλειές, 3 παιδιά και έναν μισθό λίγο πάνω απ' τον βασικό;

Βλέπω ότι διακρίνεσαι για την παιδεία σου :P

Για τεκμηρίωσέ το αυτό, εδώ αποκτά ενδιαφέρον...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Για τεκμηρίωσέ το αυτό, εδώ αποκτά ενδιαφέρον...
Αφού μου είπες εύγε. Εκτός κι αν ήταν ειρωνικό.
κίνητρο που καθοδηγεί τον άνθρωπο να έχει σταθερά αυτή τη συμπεριφορά
Όταν κάνεις καλό στον άλλο κάνεις καλό και στον εαυτό σου. Είναι μεγάλη ικανοποίηση.
Πώς προτείνεις να διεκδικήσει τα δικαιώματά του;
Εγώ δεν θα πάρω 2000 ευρώ πάντως.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αφού μου είπες εύγε. Εκτός κι αν ήταν ειρωνικό.

Όταν κάνεις καλό στον άλλο κάνεις καλό και στον εαυτό σου. Είναι μεγάλη ικανοποίηση.

Συ έσυρες τον χορό με το κράτος Λεβιάθαν, εγώ χορεύω... Όπως μου μιλάς σου μιλάω, όπως τα εννοείς, τα εννοώ. Απλώς εμένα πέρα από το touché της υπόθεσης θα μ' ενδιέφερε και η επιχειρηματολογία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Συ έσυρες τον χορό με το κράτος Λεβιάθαν, εγώ χορεύω... Όπως μου μιλάς σου μιλάω, όπως τα εννοείς, τα εννοώ. Απλώς εμένα πέρα από το touché της υπόθεσης θα μ' ενδιέφερε και η επιχειρηματολογία.
Έχεις κανένα κράτος πρότυπο;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλώς λοιπόν, ώρα για απορίες πάλι:

1. Πώς προτείνεις να διεκδικήσει τα δικαιώματά του γενικά και πώς στην εν λόγω παρωδία με τα χιόνια και τους αποκλεισμούς;
2. Ποιο είναι το κίνητρο που καθοδηγεί τον άνθρωπο να έχει σταθερά αυτή τη συμπεριφορά; Και δεν αναφέρομαι στην αφρόκρεμα της κοινωνίας, αλλά στο σύνολό της. Άρα η απάντησή σου θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει και τους αμόρφωτους, τους περιθωριοποιημένους, αυτούς που δεν έχουν να φάνε.
3. Πόσος χρόνος και χρήμα απαιτείται για να ακολουθεί κάποιος έναν οικολογικό και υπεύθυνο τρόπο ζωής; Πόσο εύκολο είναι να το πετύχεις με 2 δουλειές, 3 παιδιά και έναν μισθό λίγο πάνω απ' τον βασικό;



Για τεκμηρίωσέ το αυτό, εδώ αποκτά ενδιαφέρον...
1.Κοιταξε τα δικαιώματα αυτά που απαιτεις να σου παρέχει ένα κράτος τα απαιτεις με διαμαρτυρίες ας πούμε ένα παράδειγμα. Όπως έγραψες ένα παράδειγμα οικονομικής διαμαρτυρίας να μη βγει να ξαναψωνισει κανείς τις Κυριακές λέμε τώρα.
Τωρα με τα χιόνια απαιτεις έναν πιο οργανωμένο κρατικό μηχανισμό θέλουμε υποδομές και άρα χρήματα. Διαμαρτυρία λοιπόν. Έξω από τη Βουλή οπότε κάποια στιγμή θα αναγκαστούν να βγουν έξω όλοι τους.
Δεν είδα ποτέ συλλογικές μεγάλες διαμαρτυρίες μόνο κάτω από σημαίες κομματικές ή της εκκλησίας. Το λαό αυτόν που αγανακτα που αντιδράει που διαμαρτύρεται που θέλει να αλλάξουν επιτέλους όλα αυτά να απαιτήσουμε όπως λες εκχιονιστικα αντί για αστυνομία όλα αυτά διαμαρτυρίες. Μέχρι να υποκύψουν.
Επίσης δεν είδα διαμαρτυρίες πχ όσων διορίζονται να πουν αν δεν γίνει αυτό δεν αναλαμβάνουμε καθήκοντα ξερωγω.
Η κοινωνική πίεση έχει δύναμη δεν την αξιοποιούμε επαρκώς.
Όπως στο Τουίτερ μην γράφουν μόνο να γίνει και έξω αυτό κύμα ολόκληρο .
Να δεις μετά αλλάζουν ή δεν αλλάζουν τα μέτρα.
Είπαμε ο λαός έχει δύναμη αλλά τον έχουν σε λήθαργο γιατί έτσι τους συμφέρει.
Και φυσικά άλλη κυβέρνηση να μην είναι των λαθών του παρελθόντος.
Τα φάγαμε στη μάπα τόσα χρόνια πόσα ακόμη θα τα τρώμε?
Μια συλλογικότητα ευρεία λοιπόν.
Και με την ψήφο μας να απαιτούμε να κάνουμε τη φωνή μας πιο δυνατή.
Θέλουμε αυτές τις αλλαγές.
Δεν έγιναν?
Φεύγεις.Αλλος.
Κάτι τέτοιο.
2.το κίνητρο πιστεύω θα είναι η καλύτερη ζωή και φυσικά η αναγνώριση τους ως ανθρώπων για αυτούς που ανέφερες. Γιατί τους βλέπουμε σαν πολίτες γ ή ανύπαρκτης διαλογής.
Ένα κράτος το ίδιο για τον καθέναν μας λοιπόν είτε είσαι αφρόκρεμα είτε φτωχός αλλά με σεβασμό στις ευπαθείς αυτές κοινωνικά ομάδες. Άρα εκεί έχουμε τα δικά τους θέλω.
Ότι θέλουν. Και ένα σύνολο αν θέλεις διευρυμένης αποτελεσματικότητας από το κράτος. Να ξέρουν ότι επειδή είναι έτσι δεν θα βρουν πόρτες κλειστές.
Δύσκολο να εξομαλυνθούν όλες οι κοινωνικές αδικίες άρα κυρίως μέτρα προστασίας τους. Πώς θα βοηθηθούν.
3.Δυσκολο να υποστηρίξεις ένα πλήρες οικολογικό τρόπο ζωής αν είσαι όπως ανέφερες τρία παιδιά και βασικός μισθός.
Γιατί έχεις έξοδα άρα περιμένεις στήριξη οικονομική και από την άλλη όσοι κάνουν περιβαλλοντική γενικά συμπεριφορά να έχουν και μείωση φορολογίας και προνόμια άλλα εκεί θα στραφούν περισσότεροι πιστεύω.
Άλλος βραχνας η φορολόγηση γενικά.
Και η μη στήριξη τέτοιων αν θες προσώπων που να λέμε αλήθειες στηρίζουν την οικονομία μας.
Να μη γίνεται φοροελαφρυνση μόνο στις ΑΕ εταιρίες που κάνουν περιβαλλοντικά μέτρα κλπ να γίνεται και στους πολίτες.

Μπορούν να αλλάξουν πολλά.
Σε μια νύχτα και με το υπάρχον σύστημα δεν γίνεται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τι σημαίνει υπεύθυνος πολίτης και ποιος ορίζει τις ευθύνες του σε μια κοινωνία με ελάχιστο κράτος;

Φαράσι και σκούπα. Δεν πετάμε τα σκοπίδια από το μπαλκόνι με σκοινί. :crazy: Το έχω δει και αυτό, μια κυρία με ζαμπονέ μπλούζα και μπικουτί να ρίχνει σκουπίδια σακούλες με σκοινί από τον 4ο όροφο. Δεν ρίχνουμε γόπες όπου λάχει και μετά να γίνουν λάσπη μαζί με την φερτή ύλη, φύλλα, κλαδιά, πλαστικά κτλ. Το κράτος τι φταίει όταν οι κάτοικοί του συμπεριφέρονται ως δείγμα πρωτόγονων στην έννοια της δημόσιας αισθητικής; Στην Ελλάδα όσο μας ξέρω τη ράτσα μας, ο καθένας ενδιαφέρεται μόνο για την προσωπική του αισθητική άσχετα αν η πολυκατοικία μοιάζει με φαβέλα ή ο κάδος βρωμάει ψαρίλα σε ακτίνα ηφαιστείου 1 km. Οτιδήποτε έξω από την εξώπορτα είναι ευθύνη του κράτους. Κόβουν τη μπόχα με κλιματιστικό στο τέρμα και κλειστά πατζούρια. Μετά απορούμε γιατί είμαστε χοντρόπετσοι στην ενεργειακή συνείδηση.

Πού είναι το μπιπ κράτος να καθαρίσει τον σωλήνα αποχέτευσης της λεκάνης;
(αφού ο σωλήνας δεν ανήκει στο διαμέρισμα)
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αφού μου είπες εύγε. Εκτός κι αν ήταν ειρωνικό.

Όταν κάνεις καλό στον άλλο κάνεις καλό και στον εαυτό σου. Είναι μεγάλη ικανοποίηση.
Βασίλη, γιατί περιπλέκεις τα πράγματα; μήπως δεν έχεις δείγμα γραφής και πλούσιο εδώ μέσα και απευθύνεσαι σε ανεγκέφαλους οι οποίοι αδυνατούν να σκεφτούν; κάτι σαν απερίσκεπτοι μάλλον.
Εγώ δεν θα πάρω 2000 ευρώ πάντως.
Γιατί, μήπως δεν αποζημιώθηκε η εταιρία για διαφυγόντα κέρδη, λόγω μείωσης της κίνησης που επέφεραν οι εγκλεισμοί; ή μήπως δεν τα χρεώθηκες εσύ, εγώ, όλοι όσοι γράφουν ή διαβάζουν εδώ;
Αν είχες επιβαρύνει την υγεία σου, λόγω ψύχους και υποκείμενων νοσημάτων;

Μήπως τα λες πολύ απλά;

Κάποιες άλλες εποχές, με συνοπτικές διαδικασίες, θα κρατικοποιούνταν μία τέτοια εταιρία.
Και αφού δεν καλύπτει επαρκώς τις υποχρεώσεις της, τότε είναι και αυτή μία καλή σκέψη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,555 μηνύματα.

"..... Ότι δεν υπήρξε αυτός που θα σήκωνε το τηλέφωνο και θα έδινε εγκαίρως τις κρίσιμες εντολές, όπως, παραδείγματος χάριν, να κλείσει η Αττική Οδός από νωρίς το μεσημέρι."

Καλά τα λέει η κούκλα ! Κριμα που δεν υπάρχει κανείς πραγματικά τολμηρός... να δουμε λίγη ωραία μπάλα.

Σε δύσκολες περιστάσεις πρέπει να παίρνεις και δραστικά μέτρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις κανένα κράτος πρότυπο;

Δεν έχω λόγο να την υποστηριξω αλλα δεν τα λέει άσχημα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Φαράσι και σκούπα. Δεν πετάμε τα σκοπίδια από το μπαλκόνι με σκοινί. :crazy: Το έχω δει και αυτό, μια κυρία με ζαμπονέ μπλούζα και μπικουτί να ρίχνει σκουπίδια σακούλες με σκοινί από τον 4ο όροφο. Δεν ρίχνουμε γόπες όπου λάχει και μετά να γίνουν λάσπη μαζί με την φερτή ύλη, φύλλα, κλαδιά, πλαστικά κτλ. Το κράτος τι φταίει όταν οι κάτοικοί του συμπεριφέρονται ως δείγμα πρωτόγονων στην έννοια της δημόσιας αισθητικής; Στην Ελλάδα όσο μας ξέρω τη ράτσα μας, ο καθένας ενδιαφέρεται μόνο για την προσωπική του αισθητική άσχετα αν η πολυκατοικία μοιάζει με φαβέλα ή ο κάδος βρωμάει ψαρίλα σε ακτίνα ηφαιστείου 1 km. Οτιδήποτε έξω από την εξώπορτα είναι ευθύνη του κράτους. Κόβουν τη μπόχα με κλιματιστικό στο τέρμα και κλειστά πατζούρια. Μετά απορούμε γιατί είμαστε χοντρόπετσοι στην ενεργειακή συνείδηση.

Πού είναι το μπιπ κράτος να καθαρίσει τον σωλήνα αποχέτευσης της λεκάνης;
(αφού ο σωλήνας δεν ανήκει στο διαμέρισμα)
Ακραίο το παράδειγμα μεν αλλά χειροπιαστο.
Στις δημόσιες τουαλέτες από mall μέχρι εστιατόρια έτσι κλπ βλέπεις όλο αυτό το δείγμα παιδείας που περιγράφεις και μένεις να αναρωτιεσαι τι θα αλλάξει τελικά σε αυτόν τον τόπο?
Τίποτα.
Όσο είμαστε και φερομαστε έτσι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Θυμίζω περιστατικό.
Το κάπνισμα στο αεροδρόμιο απαγορεύεται.
Όταν ταξίδεψε στο εξωτερικό η κυρία Θάνου το γνωρίζετε

Γιατί άραγε?
Γιατί είχε μάθει να μην την αγγίζει κανεις και τίποτα.
Επίσης πρώτη φορά στα χρονικά είδα δικαστικό να τίθεται και να παρέχει υπηρεσίες σε πρωθυπουργό .
Εκεί αναρωτήθηκα που αρχίζουν και που τελειώνουν τα όρια των εξουσιών και αν τελικά υπάρχουν.

Δύσκολα αλλάζουν νοοτροπίες τέτοιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


"..... Ότι δεν υπήρξε αυτός που θα σήκωνε το τηλέφωνο και θα έδινε εγκαίρως τις κρίσιμες εντολές, όπως, παραδείγματος χάριν, να κλείσει η Αττική Οδός από νωρίς το μεσημέρι."

Καλά τα λέει η κούκλα ! Κριμα που δεν υπάρχει κανείς πραγματικά τολμηρός... να δουμε λίγη ωραία μπάλα.

Σε δύσκολες περιστάσεις πρέπει να παίρνεις και δραστικά μέτρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν έχω λόγο να την υποστηριξω αλλα δεν τα λέει άσχημα.
Εγω διάβασα ότι η πυροσβεστική έδωσε εντολή να κλείσουν αλλά δεν τους άκουσε κανεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όχι άλλο το κράτος. Μάγκες η χώρα είναι το χάλι της το μαύρο γιατί οι κάτοικοι είναι για φάπες, το χάλι τους το μαύρο. Σε περιόδους χωρίς καιρικά φαινόμενα και καλοκαιρία, πάμε το σκυλί να κατουρήσει αντί να μαζέψουμε λίγο κανένα σκουπίδι εθελοντικά. Ο καθένας κοιτάζει το υπό συνθήκη συμφέρον του εις βάρος του κοινού οφέλους. Στο τέλος όλοι μαζί πληρώνουμε τις συνέπειες αυτού του είδους κοινωνικής συνείδησης όσο δεν επηρεάζει την τσέπη μας και το σύνορο του σπιτιού μας. Λέμε και ξαναλέμε συχνά ότι οι Έλληνες έχουν φιλότιμο, ότι στα δύσκολα μαζί και αγαπημένοι και άλλες αγγινάρες για να τονίσουμε τον εθνικό πατριωτισμό για άλλα συμφέροντα χάνοντας την ουσία. Δεν λέμε όμως ένα πράγμα: για ποιο λόγο να τρέχουμε τελευταία στιγμή να βοηθάμε με πανικό τον κάθε αναξιοπαθούντα ή να σώσουμε μια κατάσταση από τα μαλλιά, ενώ δεν προνοούμε την κατάσταση. Γιατί πού να πάρει δεν παίρνουμε μέτρα πρόληψης ώστε να μην τρέχουμε όταν όλα είναι μια τελειωμένη ιστορία;

Θέλετε να πάμε να μαλώσουμε το χιόνι; Τι φάπες θέλετε να ρίξουμε στο χιόνι για να μάθει;
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ακραίο το παράδειγμα μεν αλλά χειροπιαστο.
Στις δημόσιες τουαλέτες από mall μέχρι εστιατόρια έτσι κλπ βλέπεις όλο αυτό το δείγμα παιδείας που περιγράφεις και μένεις να αναρωτιεσαι τι θα αλλάξει τελικά σε αυτόν τον τόπο?
Τίποτα.
Όσο είμαστε και φερομαστε έτσι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Θυμίζω περιστατικό.
Το κάπνισμα στο αεροδρόμιο απαγορεύεται.
Όταν ταξίδεψε στο εξωτερικό η κυρία Θάνου το γνωρίζετε

Γιατί άραγε?
Γιατί είχε μάθει να μην την αγγίζει κανεις και τίποτα.
Επίσης πρώτη φορά στα χρονικά είδα δικαστικό να τίθεται και να παρέχει υπηρεσίες σε πρωθυπουργό .
Εκεί αναρωτήθηκα που αρχίζουν και που τελειώνουν τα όρια των εξουσιών και αν τελικά υπάρχουν.

Δύσκολα αλλάζουν νοοτροπίες τέτοιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Για να μπορείς να κρίνεις, θα πρέπει πρώτα να έχεις μυηθεί σε τέτοιες ιεραρχικού τύπου νοοτροπίες...
Εγω διάβασα ότι η πυροσβεστική έδωσε εντολή να κλείσουν αλλά δεν τους άκουσε κανεις
Σήμερα βιώνουμε την λειτουργικότητα του ιδιωτικού τομέα, ο οποίος υπερκαλύπτει δημόσια λειτουργικότητα και με το αζημίωτο βέβαια.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όχι άλλο το κράτος. Μάγκες η χώρα είναι το χάλι της το μαύρο γιατί οι κάτοικοι είναι για φάπες, το χάλι τους το μαύρο. Σε περιόδους χωρίς καιρικά φαινόμενα και καλοκαιρία, πάμε το σκυλί να κατουρήσει αντί να μαζέψουμε λίγο κανένα σκουπίδι εθελοντικά. Ο καθένας κοιτάζει το υπό συνθήκη συμφέρον του εις βάρος του κοινού οφέλους. Στο τέλος όλοι μαζί πληρώνουμε τις συνέπειες αυτού του είδους κοινωνικής συνείδησης όσο δεν επηρεάζει την τσέπη μας και το σύνορο του σπιτιού μας. Λέμε και ξαναλέμε συχνά ότι οι Έλληνες έχουν φιλότιμο, ότι στα δύσκολα μαζί και αγαπημένοι και άλλες αγγινάρες για να τονίσουμε τον εθνικό πατριωτισμό για άλλα συμφέροντα χάνοντας την ουσία. Δεν λέμε όμως ένα πράγμα: για ποιο λόγο να τρέχουμε τελευταία στιγμή να βοηθάμε με πανικό τον κάθε αναξιοπαθούντα ή να σώσουμε μια κατάσταση από τα μαλλιά, ενώ δεν προνοούμε την κατάσταση. Γιατί πού να πάρει δεν παίρνουμε μέτρα πρόληψης ώστε να μην τρέχουμε όταν όλα είναι μια τελειωμένη ιστορία;
Γιατί οι περισσότεροι είναι σιγά μωρέ τι θα γίνει?
Μεχρι να συμβεί σε αυτόν τον ίδιο βασικά.
Αδιάφοροι παρτακηδες λαμόγια του κερατά αυτοί είμαστε.
Ανεύθυνοι εντελώς.

Όχι όλοι εντάξει υπάρχουν και κάποιοι που αγωνίζονται που βοηθούν που κάνουν που δείχνουν. Αλλά δεν φτάνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μπορείς να κρίνεις, θα πρέπει πρώτα να έχεις μυηθεί σε τέτοιες ιεραρχικού τύπου νοοτροπίες...

Σήμερα βιώνουμε την λειτουργικότητα του ιδιωτικού τομέα, ο οποίος υπερκαλύπτει δημόσια λειτουργικότητα και με το αζημίωτο βέβαια.
Δεν χρειάζεται να μυηθω τα έχω συναντήσει έχω δει τη σαπιλα τους.

Πως λοιπόν θα λειτουργήσει άριστα ο ιδιωτικός? Θέλουμε και άλλα μέτρα εξασφάλισης.
Και του δημόσιου εννοείται.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όχι άλλο το κράτος. Μάγκες η χώρα είναι το χάλι της το μαύρο γιατί οι κάτοικοι είναι για φάπες, το χάλι τους το μαύρο. Σε περιόδους χωρίς καιρικά φαινόμενα και καλοκαιρία, πάμε το σκυλί να κατουρήσει αντί να μαζέψουμε λίγο κανένα σκουπίδι εθελοντικά. Ο καθένας κοιτάζει το υπό συνθήκη συμφέρον του εις βάρος του κοινού οφέλους. Στο τέλος όλοι μαζί πληρώνουμε τις συνέπειες αυτού του είδους κοινωνικής συνείδησης όσο δεν επηρεάζει την τσέπη μας και το σύνορο του σπιτιού μας. Λέμε και ξαναλέμε συχνά ότι οι Έλληνες έχουν φιλότιμο, ότι στα δύσκολα μαζί και αγαπημένοι και άλλες αγγινάρες για να τονίσουμε τον εθνικό πατριωτισμό για άλλα συμφέροντα χάνοντας την ουσία. Δεν λέμε όμως ένα πράγμα: για ποιο λόγο να τρέχουμε τελευταία στιγμή να βοηθάμε με πανικό τον κάθε αναξιοπαθούντα ή να σώσουμε μια κατάσταση από τα μαλλιά, ενώ δεν προνοούμε την κατάσταση. Γιατί πού να πάρει δεν παίρνουμε μέτρα πρόληψης ώστε να μην τρέχουμε όταν όλα είναι μια τελειωμένη ιστορία;
ΟΧΙ! Φίλε, εγώ δεν επιτρέπω σε κανέναν, άρα και σε εσένα εδώ, να μου επιρρίψει ενοχές, για κανέναν λόγο.

Αυτό που ονομάζεις κράτος, πριν απο όλα, να επαναφέρει το πρώτο μάθημα της Α΄εξαταξίου Γυμνασίου, που έλεγε: "Πιστόν φίλον εν κινδύνοις γιγνώσκεις. Ο φίλος τον φίλον εν πόνοις και κινδύνοις ου λείπει. Τοις των φίλων λόγοις αεί πιστεύομεν."

Και όχι όπως τώρα βλέπουμε να έχουν μετατρέψει την ζωή μας σε άτολμους και αστόχαστους "ψηφιστάδες", για να αποκτήσουν το άλλοθι που λέγεται αποτέλεσμα κάλπης. Οποιο αποτέλεσμα και αν είναι αυτό.
ΝΔ, χρεωμενοΠΑΣΟΚΟΚΙΝΑΛ, ΣΥΡΙΖΑ και άλλα ακόμα...
Θέλετε να πάμε να μαλώσουμε το χιόνι; Τι φάπες θέλετε να ρίξουμε στο χιόνι για να μάθει;
Σοβαρά θες να γράψουμε κάτι σε αυτό;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top