[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Screenshot_2022-01-25-23-05-54-842.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε αυτο μπορει να μην έχεις άδικο αλλα πλέον μιλάμε για άλλα μεγέθη. Δεν ειναι που θα τσακωθει ο Μητσουλας με τον Κωσταρίκο επειδη του έφαγε ενα 20αρικο. Οι τύποι αυτοι θα συνεχισουν να έχουν διελευσεις. Ανελαβαν την ευθυνη αλλα δεν θα χάσουν τη δουλειά τους (εξαιρεται ο διευθυνων που παραιτηθηκε αποψε) με τον εισαγγελέα κάπως θα τα βολεψουν ισως μιλησει οφφ δι ρεκορντ και ο Μητσοτακης να μην τους ριξει στα αυτιά και να πέσουν στα πουπουλα αφου θα χει αποζημιωθει και ο κοσμος.

μιλάμε παιζουν με λεφτα οι άνθρωποι 150.000.000 ευρώ πηραν μονο μεσα στη καραντίνα λέει. Μια φορά που ειχα πάει σε μια αποστολη για 3 μήνες κ ειχε ανέβει ο μισθος μου πολυ πάνω, ένιωθα κροίσος και ειχα το ελευθερο να κάνω αρκετες κινησεις.

Πλέον μιλαμε για αλλα κλιμάκια και αλλες γνωριμιες. Ο διευθυντης σηκωνει το τηλεφωνο κ μιλαει απευθειας με τον Μητσοτακη.
Γι αυτό και την προστατεύουν (την κυβέρνηση). Έχουν να χάσουν περισσότερα αν πάνε κόντρα μαζί τους. Τους κατηγορούν γιατί δεν έκλεισαν της εισόδους λες και είναι εύκολο να κλείνεις τη πρόσβαση στο αεροδρόμιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Γι αυτό και την προστατεύουν. Έχουν να χάσουν περισσότερα αν πάνε κόντρα μαζί τους. Τους κατηγορούν γιατί δεν έκλεισαν της εισόδους λες και είναι εύκολο να κλείνεις τη πρόσβαση στο αεροδρόμιο.

χαχαχαχα εμ! Ειδες μου υπογράμμισες την ΟΥΣΙΑ. Γιατι αυτην σου έγραψα. Εστιασα ακριβως σε αυτο που έχει νοημα ολα απο ενα σημειο κ μετά ειναι συμφωνίες τι παιρνω τι χάνω. Δεν κάθονται να συγκινηθουν τωρα επειδη θα αναλάβουν την ευθυνη. Ηδη σκέφτονται πως θα γλιτώσουν απο αυτο που τους βρήκε που υπο μια εννοια οπως το παρουσιαζεις κ εσυ ηταν καθαρη ατυχια κ αναγκαίο κακο.

Αυτοι οι τύποι ειναι μεγάλα κεφάλια που λέει , σκέφτονται λυσεις κ διεξόδους. Έχω τέτοιους γνωστους σε καλές θέσεις. Η γενιά μας πέτυχε ο καθένας εκει που βρέθηκε. Και εγω μια χαρά ειμαι... δεν θα γινω πλούσιος αλλα είμαι καλά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κοιτάξτε. Το σχέδιο ξέπλυμα βγήκε σε εφαρμογή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Κοιτάξτε. Το σχέδιο ξέπλυμα βγήκε σε εφαρμογή.

Ε ναι. Κανονισμένα τα έχουν μωρέ. Ολοι αυτοι συνεργάζονται. Σου λεει τι θα πούμε στη κοινη γνώμη. Βαζω και στοιχημα πηγαν απο τα γραφεια εκει μιλησαν με το διευθυντη. Παραιτησου κ τα βρισκουμε. Ασε τωρα τα ξέρουμε τα παρασκηνιακά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ΟΧΙ! Φίλε, εγώ δεν επιτρέπω σε κανέναν, άρα και σε εσένα εδώ, να μου επιρρίψει ενοχές, για κανέναν λόγο.

Αυτό που ονομάζεις κράτος, πριν απο όλα, να επαναφέρει το πρώτο μάθημα της Α΄εξαταξίου Γυμνασίου, που έλεγε: "Πιστόν φίλον εν κινδύνοις γιγνώσκεις. Ο φίλος τον φίλον εν πόνοις και κινδύνοις ου λείπει. Τοις των φίλων λόγοις αεί πιστεύομεν."

Και όχι όπως τώρα βλέπουμε να έχουν μετατρέψει την ζωή μας σε άτολμους και αστόχαστους "ψηφιστάδες", για να αποκτήσουν το άλλοθι που λέγεται αποτέλεσμα κάλπης. Οποιο αποτέλεσμα και αν είναι αυτό.
ΝΔ, χρεωμενοΠΑΣΟΚΟΚΙΝΑΛ, ΣΥΡΙΖΑ και άλλα ακόμα...

Δεν με ενδιαφέρει ότι πάντα κάποιος άλλος θα φταίει. ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ των ανεύθυνων πολιτών. Κράτος είναι ο λαός εκτός και αν έχουμε...κάποιον λουδοβίκο να λέει το κράτος είμαι εγώ. Αυτές οι απόψεις περί φιλίας δεν σχετίζονται με το θέμα. Στην απονομή ευθύνης δεν έχουν χώρο οι φιλίες αλλά ο νόμος και η κρατική μέριμνα αλλά και η συμμετοχή του πολίτη εφόσον ζούμε σε δημοκρατία και όχι σε απόλυτη μοναρχία με υπηκόους. Ο Ελληνικός λαός γενικά δεν έχει κουλτούρα ιεραρχίας και σεβασμού σε ζητήματα που πολλές φορές επηρεάζουν τη ζωή όλων μας π.χ. το περιβάλλον. Ανέκαθεν όπου και να κοιτάξουμε στην ιστορία μας, ή θα έχουμε διχασμό ή κάποιον πόλεμο. Πάντα θα μας φταίει ο κακός μας ο εαυτός επειδή μάθαμε και το έχουμε ως παρακαταθήκη ότι πάντα θα μας χρωστάνε οι άλλοι. Δεν μας χρωστάει κανείς. Πιστεύεις άλλη σκασίλα δεν είχε ο μέσος Ολλανδός για το αν προκόψει η Ελλάδα ποτέ ως χώρα. Δεν κατανοούν την σκασίλα μας. Η σκασίλα μας είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση και σανό. Μεγαλώνουμε με απωθημένα και με μίση. Μισούμε το κράτος, μισούμε τον γείτονά μας, μισούμε την κατσίκα και το σόι της κατσίκας του γείτονα. Για όλα τα σημερινά προβλήματα μας φταίνε και οι Τούρκοι του 1700. Ότι να 'ναι. Πλήρης έκλειψη. Αντί να δούμε ότι μας ενώνουν περισσότερα και πως θα συμμαζέψουμε αυτό το κράτος, καθόμαστε και τσακωνόμαστε. Δεν έχουμε μάθει ποτέ στην πρόληψη ως βασικό στοιχείο κοινωνικής ευθύνης. Ο καθένας είναι ο εαυτούλης του, ο ξέρης ποιος είμαι εγώ, ο εγώ πηδάω από τα 18 για να μου πεις εσύ, ο εγώ ο έτσι και άντε από εδώ μωρή λούλα, ο εγώ έφτιαξα τον τάδε στο δήμο για να βολέψω το παιδί μου και άλλα πολλά. Ζούμε το σήμερα με νοοτροπίες του 1950. Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι η καθημερινότητα μας επιστρέφει αυτό που της δίνουμε με τον τρόπο που τη ζούμε και την ορίζουμε ως κουλτούρα.

Πάντα μεγαλώνουμε γενιές ότι ο αριστερός είναι καλύτερος από τον δεξιό, ο δεξιός είναι καλύτερος από τον αριστερό, ο Κωστάκης είναι πιο αντρουά από τον Τάκη, πιο πετυχημένος, με καλύτερη σύζυγο, πρέπει να παντρευτείς μετά τα 30 για να μην σου αμφισβητήσουν την σεξουαλική σου φύση και δεν κοιτάζουμε τι βγαίνει από όλο αυτό. Πάνε και χώνονται στην τοπική αυτοδιοίκηση, άνθρωποι καθημερινοί ειδικά στην επαρχία, που δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με management, ειδικές γνώσεις φυσικών καταστροφών, άγνοια τεχνολογίας, άγνοια πραγματικότητας κτλ, μόνο και μόνο για τέρψη προσωπικής ματαιοδοξίας ότι μπήκαν στον συνδυασμό κάποιου τοπικού κομματικού παράγοντα. Ε όχι, δεν αντέχω τη νοοτροπία της ματαιοδοξίας ως είδος ελληνικής κουλτούρας την οποία πρέπει να τρώω στη μάπα σε μια φυσική θεομηνία. Θέλω να την ευθύνη που απαιτώ εφόσον πληρώνω φόρους. Το κράτος δεν μου χαρίζει καμία υπηρεσία: την πληρώνω και άρα απαιτώ να την λαμβάνω ειδάλλως να δεχθούμε ότι δεν ζούμε σε κράτος αλλά σε μεσαιωνική πολιτεία με φεουδάρχη και σκλάβους.

Σοβαρά θες να γράψουμε κάτι σε αυτό;

Εδώ αναλώσαμε ενέργεια για βραστά κάστανα από εικόνες αγίων, στο χιόνι θα κολλήσουμε; Προσωπικά θα ήθελα να ρίξω πρόστιμο στο χιόνι που χιόνισε. Κακό το χιόνι. Θα πάω αύριο να ρίξω μερικές φάπες στο χιόνι που μας έκανε τόσο κακό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Δεν ήξερα ότι είχαμε μια βουλεύτρια της ΝΔ ανάμεσά μας!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Αρα ανεβαινει η αποζημιωση ενταξει να το πουμε θετικο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Αρα ανεβαινει η αποζημιωση ενταξει να το πουμε θετικο.

Δεν ανεβαίνει η αποζημίωση. Το δικαστήριο θα αφαιρέσει από την τυχόν επιδικασθείσα απόζημίωση το ποσό των 2000, εφόσον αυτό έχει εισπραχθεί προηγουμένως από τους δικαιούχους.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ανεβαίνει η αποζημίωση. Το δικαστήριο θα αφαιρέσει από την τυχόν επιδικασθείσα απόζημίωση το ποσό των 2000, εφόσον αυτό έχει εισπραχθεί προηγουμένως από τους δικαιούχους.
Ναι εννοώ αν πάρουν περισσότερα και όσα μείνουν τελικά ως πόσο και είναι πολύ παραπάνω των 2000 γιατί ο άλλος μπορεί να επικαλεστεί ότι έπαθε βλάβη στο αμάξι δεν ξέρω οτιδήποτε λέμε τώρα πχ, εκεί θα είναι όντως περισσότερα των 2000 άρα μια χαρά.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ναι εννοώ αν πάρουν περισσότερα και όσα μείνουν τελικά ως πόσο και είναι πολύ παραπάνω των 2000 γιατί ο άλλος μπορεί να επικαλεστεί ότι έπαθε βλάβη στο αμάξι δεν ξέρω οτιδήποτε λέμε τώρα πχ, εκεί θα είναι όντως περισσότερα των 2000 άρα μια χαρά.

Ξέρεις γιατί εκνευρίστηκα με τη δήλωση αυτή; γιατί έχω πλέον σιχαθεί τα επικοινωνιακά τρικ που μεταχειρίζονται εκεί στην Κυβέρνηση. Δεν χάνουν, λέει, το δικαίωμα να προσφύγουν στη δικαιοσύνη, όσοι λάβουν το διχίλιαρο. Λες και θα μπορούσε να τους στο στερήσει ούτως ή άλλως και τώρα φαίνεται σαν να τους κάνει χάρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί εκνευρίστηκα με τη δήλωση αυτή; γιατί έχω πλέον σιχαθεί τα επικοινωνιακά τρικ που μεταχειρίζονται εκεί στην Κυβέρνηση. Δαν χάνουν, λέει, το δικαίωμα να προσφύγουν στη δικαιοσύνη, όσοι λάβουν το διχίλιαρο. Λες και θα μπορούσε να τους στο στερήσει ούτως ή άλλως και τώρα φαίνεται σαν να τους κάνει χάρη.
Έχεις δίκιο . Το κάνουν να φαίνεται ότι χάρη σας κάναμε κάπως έτσι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
@Lasher, αν είχαν προσφύγει στα δικαστήρια, κάποιοι δεν θα μπορούσαν να εισπράξουν μεγαλύτερα ποσά? Δεν είναι και λίγο αυτό που έγινε (δηλαδή κίνδυνος της ζωής των οδηγών λόγω μεγάλης παραμονής στο κρύο κ.α.) Ρωτάω από περιέργεια γιατί μου φαίνεται πως με αυτή την ενέργεια πάνε να βγάλουν λάδι τους υπεύθυνους (κρατος και αττική οδος με κάποια εκατομμύρια που θα δώσουν).
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
@Lasher, αν είχαν προσφύγει στα δικαστήρια, κάποιοι δεν θα μπορούσαν να εισπράξουν μεγαλύτερα ποσά? Δεν είναι και λίγο αυτό που έγινε (δηλαδή κίνδυνος της ζωής των οδηγών λόγω μεγάλης παραμονής στο κρύο κ.α.) Ρωτάω από περιέργεια γιατί μου φαίνεται πως με αυτή την ενέργεια πάνε να βγάλουν λάδι τους υπεύθυνους (κρατος και αττική οδος με κάποια εκατομμύρια που θα δώσουν).

Κοίτα, αν κάποιος είναι οδηγός του οχήματος και απλά εγκλωβίστηκε για κάποιες ώρες, χωρίς άλλες συνέπειες, λογικά θα πάρει τα 2 χιλιάρικα και δεν νομίζω να μπλέξει με δικαστήρια.Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις ανθρώπων που βρήκαν τη νταλίκα τους κατεστραμμένη και να έχουν κάνει κάποιοι πλιάτσικο. ΆΛλος ήταν φρεσκοχειρουργημένος στην καρδιά, όπως διάβαζα και χρειάστηκε νοσοκομείο, ύστερα από ώρες στο ταξί. Αυτοί λογικά θα κινηθούν δικαστικά και θα διεκδικήσουν από την εταιρεία μεγαλύτερα ποσά.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Βρήκα αυτό μόλις

Αρκετά με την απόδοση ευθυνών στην κλιματική αλλαγή, σε ανήμπορους οδηγούς και σε ανίκανους νταλικιέρηδες. Φθάνει πια με τις εύκολες εξηγήσεις του τύπου «Μα ήταν ο χιονιάς του αιώνα» κλπ.

Η πρωτεύουσα μίας χώρας μέλους της ΕΕ, η οποία θέλει να παίξει και στρατηγικό ρόλο στη Μεσόγειο, τρομάρα μας , δεν μπορεί να «κλείνει» λόγω ενός ισχυρού χιονιά ή λόγω των πυρκαγιών στην περιφέρεια του αστικού ιστού. Δεν μπορεί η πρωτεύουσα μίας χώρας που θέλει να είναι κομμάτι του δυτικού κόσμου να σηκώνει τα χέρια ψηλά με την πρώτη καταιγίδα και να θρηνεί νεκρούς μέσα στην ίδια την Αττική από τα μία ισχυρή βροχόπτωση.

Δεν πείθουν κανέναν οι φθηνές δικαιολογίες, ιδιαίτερα εκείνους που πέρασαν την νύχτα στην Αττική Οδό τρέμοντας από το κρύο και την αγωνία .

Διαβάσαμε τους αριθμούς που δεν λένε ποτέ ψέματα.
Οι μέτοχοι της εταιρείας που διαχειρίζεται την Αττική Οδό είναι γνωστοί. ΕΛΛΑΚΤΩΡ, ΑΒΑΞ και η Γαλλική EGIS PROJECTS. Η ΕΛΛΑΚΤΩΡ είναι ο ισχυρότερος μέτοχος . Οι μέτοχοι της ΕΛΛΑΚΤΩΡ είναι οι : Η εταιρεία Reggeborgh (Ολλανδοί) που κατέχει άμεσα το 29,85% της Ελλάκτωρ, αλλά μέσω φίλιων δυνάμεων όπως η Atlas NV (που κατέχει το 9,8%) ,ελέγχει άνω του 40% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας.

Ακολουθούν δύο εταιρείες, μέσω των οποίων εφοπλιστές ελέγχουν άνω του 30% της Ελλάκτωρ και είναι η Greenhill Investments και η Kiloman.

Νομικός σύμβουλός των Ολλανδών επενδυτών (δηλαδή του βασικού μετόχου) είναι το νομικό γραφείο του Υπουργού Εξωτερικών κ. Νίκου Δένδια. Το γνωρίζουν όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ. Τα σχόλια είναι περιττά. Να πώς δικαιολογείται η αναλγησία και η επιχειρηματική απληστία των εταιρειών που κάνουν κουμάντο στην Αττική Οδό.

Έτσι έφθασαν να διεκδικούν από το κράτος αποζημίωση, άκουσον ,για τα lockdown στην Πανδημία. Έτσι δεν τοποθέτησαν ποτέ το αναλογικό σύστημα πληρωμής των διοδίων ,δηλαδή την καταβολή αντιτίμου ανάλογα την απόσταση που διανύει το κάθε όχημα. Υποτίθεται πώς η ανακοίνωση κατά τη Αττικής Οδού από την κυβέρνηση ήταν και επίθεση (κάτω από το τραπέζι) του περιβάλλοντος Μητσοτάκη κατά του Νίκου Δένδια. Όλα αυτά είναι παραπολιτικές ανοησίες και δεν πείθουν κανένα. Κυρίως εκείνους που εγκλωβίστηκαν.

Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης και μια βάση για περαιτέρω σκέψεις, παραθέτουμε ορισμένα οικονομικά στοιχεία. Ο συνολικός κύκλος εργασιών κατά την τελευταία 15ετία της Αττικής Οδού ανέρχεται σε 2,93 δισεκατομμύρια ευρώ. Μπορεί αυτός ο υπερσύγχρονος άξονας να πρόδωσε τους οδηγούς - πολίτες, δεν φαίνεται ωστόσο να πρόδωσε τους μετόχους της εταιρείας που διαχειρίζεται την Αττική Οδό.

Τα ετήσια έσοδα της Αττικής Οδού μέχρι το 2011 ξεπερνούσαν σταθερά τα 200 εκατ. ευρώ ετησίως και έφτασαν τα 248,5 εκατ. ευρώ το 2009. Μετά το 2011, και λόγω κρίσης, μειώθηκαν τα έσοδα και κυμαίνονταν ετησίως από 151,5 εκατ. ευρώ έως και 192,7 εκατ. ευρώ το 2019. Ο μέσος όρος εσόδων ανά έτος κατά την 15ετή λειτουργία της Αττικής Οδού ανέρχεται σε 195 εκατ. ευρώ τον χρόνο.

Ποιοι είναι όμως οι μέτοχοι της Αττικής Οδού; Είναι οι: ΑΚΤΩΡ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ του Ομίλου ΕΛΛΑΚΤΩΡ με 65,75%, ο όμιλος ΑΒΑΞ Α.Ε. με 34,21% και η γαλλική EGIS PROJECTS με 0,04%. Στην 15ετία τα συνολικά κέρδη της Αττικής Οδού έφτασαν τα 771,7 εκατ. ευρώ. Η λήξη της σύμβασης παραχώρησης προς την εταιρεία της Αττικής Οδού λήγει το 2024. Μέσα στο 2021 οι μέτοχοι της Αττικής Οδού μοιράστηκαν το ποσό των 82,8 εκατ. ευρώ. Δείτε τον πίνακα που ακολουθεί:
image.jpeg

Αυτά για την Αττική Οδό. Διότι έχουμε και την ΤΡΑΙΝΟΣΕ . Ο Κώστας Καραμανλής, ο Υπουργός Μεταφορών ,είναι πολύ υπερήφανος που εξαγοράστηκε από του Ιταλούς. Έλα λοιπόν που το τραίνο από την Αθήνα που πήγαινε τη Θεσσαλονίκη τράκαρε έξω από την Λειβαδιά με το εκχιονιστικό ειδικό όχημα που εστάλη για βοήθεια. Πρόκειται για κόμικ. Θα γελούσαμε αν δεν υπήρχαν 3 τραυματίες . Οι Ιταλοί επενδυτές τους μάραναν και οι υπερταχείες. Εδώ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δύο λογιών άχυρο.



Η κλιματική αλλαγή είναι μία παγκόσμια απειλή, πολύ σοβαρή για να χρησιμοποιείται δια πάσα νόσον και πάσα ανοησίαν. Δεν μπορεί να αποτελεί όμως την μόνιμη δικαιολογία . Τα ακραία καιρικά φαινόμενα ξεσπούν συχνότερα. Πολύ σωστά. Ας ήταν προετοιμασμένος ο μηχανισμός, ας είχαν καταστρωθεί τα σχέδια, ας είχαν μυαλό και συνείδηση οι αρμόδιοι Υπουργοί, ας τα κανόνιζε ο κ. πρωθυπουργός. Αυτή είναι η δουλειά του.

Αρκετά λοιπόν με το «επιτελικό κράτος» και τα γνωστά κουραφέξαλα. Αυτό που έζησαν οι κάτοικοι της Αττικής την Δευτέρα 24 Ιανουαρίου ήταν η πλήρης παράλυση του κράτους, η απόλυτη ανυπαρξία του κράτους, η απουσία του κράτους. Ας μας εξηγήσει ο κ. Μητσοτάκης εξ αρχής τι εννοεί ή τι καταλαβαίνει (;) όταν χρησιμοποιεί την έννοια «επιτελικό». Θα θέλαμε πολύ να καταλάβουμε και εμείς.

Πανάκεια ο Ανασχηματισμός(;)

Λένε πώς ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα επιχειρήσει άμεσα Ανασχηματισμό. Σε λογαριασμό να βρισκόμαστε δηλαδή. Θα φάει τον Στυλιανίδη τον εισαγόμενο εκ Κύπρου για όλα όσα συνέβησαν. Θα φάει τον Παναγιωτόπουλο από το Άμυνας για να αποφύγει όσα θα μπορούσαν να συμβούν. Ακούγονται πολλά . Ενδεχομένως να μετακινήσει τον Δένδια που τον ενοχλεί διότι ασκεί προσωπική πολιτική μέσω του Υπουργείου Εξωτερικών. Υποτίθεται πώς με αυτόν τον τρόπο θα διασωθούν τα προσχήματα.

Και λοιπόν; Τι θα αλλάξει; Δεν θα εγκλωβιστούν και πάλι οι οδηγοί στην Αττική Οδό; Δεν θα μπλοκάρει η Κατεχάκη από το χιόνι; Δεν θα πνιγεί η Μάνδρα; Δεν θα καεί ότι έχει εναπομείνει στα βόρεια του νομού; Δεν θα κοπεί το ηλεκτρικό με κάθε απότομη αλλαγή του καιρού;

Πηγή: https://www.zougla.gr/politiki/arti...-ekprosopos-tou-megalometoxou-tis-atikis-odou
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μια είδηση δεν ξέρω αν την είδατε τώρα τη διάβασα εγώ

Απλά αναρωτιέμαι μήπως είναι υποκινούμενο ή παραμένει επίθεση από τους έξω εννοώ μη μουσουλμάνους και απλά αναρωτιέμαι αν αυτό μπορεί να επηρεάσει κάποιους φανατικούς.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top