[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
1653477809041.jpg
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Είχε κάνει ποτέ κατάληψη η ΔΑΠ επειδή κάποια αριστερή κυβέρνηση πχ του Συριζα προσπάθησε να φέρει αξιολόγηση καθηγητών; Ρε θα με τρελαίνεις σήμερα;

Αυτό που λες υπάρχει μόνο στο πλαίσιο της φαντασίας σου.
Όχι αλλά η ΔΑΠ έχει τραμπούκους οι οποίοι παραβρίσκονται σε συνελεύσεις και εκλογές τραμπουκίζοντας όποιον δεν είναι μαζί τους, βάζουν φρένο για να μην ξεκινήσει η διαδικασία νέας σύστασης φοιτητικού συλλόγου (πρόσφατο παράδειγμα από την σχολή που σπουδάζω) οι γνωστές σημειώσεις τις δαπ και άλλα πολλά.

Επίσης, οι φίλοι της νδ, θα πρέπει να θυμηθείτε τους Κένταυρους-Rangers (aka χρυσή αυγή της νδ) οι οποίοι τραμπούκιζαν και χτυπούσαν αναρχικούς, κνίτες και γενικά αριστερούς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Επίσης, οι φίλοι της νδ, θα πρέπει να θυμηθείτε τους Κένταυρους-Rangers (aka χρυσή αυγή της νδ) οι οποίοι τραμπούκιζαν και χτυπούσαν αναρχικούς, κνίτες και γενικά αριστερούς.
Καλά επειδή οι δικοί μου τους πρόλαβαν καρπαζοεισπράκτορες ήταν και αυτοί. Οι Rangers εδώ Θεσσαλονίκη και οι Κένταυροι στην Αθήνα αλλά και το '90 οι ΜΟΚ ( Μονάδες Ολικής Καταστροφής ) που παρακρατικά έσπαγαν τις μεγάλες καταλήψεις τότε. Το έπαιζαν μάγκες στα ανήλικα και μόλις έρχονταν οι Κνιτες τρωγανε τα σουτια της ζωής τους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Καλά επειδή οι δικοί μου τους πρόλαβαν καρπαζοεισπράκτορες ήταν και αυτοί. Οι Rangers εδώ Θεσσαλονίκη και οι Κένταυροι στην Αθήνα αλλά και το '90 οι ΜΟΚ ( Μονάδες Ολικής Καταστροφής ) που παρακρατικά έσπαγαν τις μεγάλες καταλήψεις τότε. Το έπαιζαν μάγκες στα ανήλικα και μόλις έρχονταν οι Κνιτες τρωγανε τα σουτια της ζωής τους.
Εντάξει, απλώς μην μας το παίζουν άσπιλες παρθένες που αγανακτούν με τα μπάχαλα. Το ιστορικό της παράταξης τους είναι γεμάτο από τραμπούκους που δημιουργούν θέματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Εντάξει, απλώς μην μας το παίζουν άσπιλες παρθένες που αγανακτούν με τα μπάχαλα. Το ιστορικό της παράταξης τους είναι γεμάτο από τραμπούκους που δημιουργούν θέματα.
Καλά αυτό εννοείται. Πόσες φορές έχουν φέρει και φουσκωτούς της νύχτας μέσα. Εδώ τις πρώτες κάλπες τις άρπαζαν οι ΔΑΠιτες όταν δεν ήταν να βγει αυτό που ήθελαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τι κακό έχουν τα γκράφιτι; Δίνουν και ωραία μηνύματα στη κοινωνία αν ξέρεις να τα αξιοποιείς σωστά και χωρίς να προκαλείς ζημιές σε ιδιωτική περιουσία άλλων.
Χαχαχαχχαχαχαχα που το 99% τον γκράφιτι στα πανεπιστήμια είναι βρισιές, χειρονομίες και κατά του ΝΑΤΟ 🤣🤣

Δεν μπορείς να πεις, μιλάμε για τέχνη και όχι αστεία.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά και όχι. Αφού την βόλευε η κατάσταση της μη αξιολόγησης.

Η ερώτησή όμως είναι άλλη αλλά βλέπω πάλι στην ΔΑΠ την φέρνεις....ποιος ξέρει τι σχέση μπορείς να έχεις.

Η αξιολόγηση του διδακτικού έργου και η εξωτερική αξιολόγηση των ελληνικών πανεπιστημίων (κάθε 4 χρόνια) για ποιο λόγο δεν επηρεάζει 1. την μονιμότητα των καθηγητών , 2. τη χρηματοδότηση. Αυτή είναι η χρόνια απορία μου.
Λοιπόν δεν έχει νόημα να κάνεις συνέχεια τον χαζό.

Πρόταση για αξιολόγηση καθηγητών δεν έχει αναφερθεί ποτέ ούτε από αριστερή κυβέρνηση, ούτε από αριστερή παράταξη.

Όσον αφορά τη ΔΑΠ, εσύ την ανέφερες τους "μπλε". Όχι εγώ.

Τέλος συμφωνούμε στο να μην υπάρχει μονιμότητα καθηγητών και στο να γίνεται αξιολόγηση τους. Είναι από τα πράγματα που λέω εδώ και 10 χρόνια στο φόρουμ. Αν θες να γίνουν αυτά, τότε γιατί ψηφίζεις Συριζα; Αυτή την απορία έχω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Τέλος συμφωνούμε στο να μην υπάρχει μονιμότητα καθηγητών και στο να γίνεται αξιολόγηση τους. Είναι από τα πράγματα που λέω εδώ και 10 χρόνια στο φόρουμ. Αν θες να γίνουν αυτά, τότε γιατί ψηφίζεις Συριζα; Αυτή την απορία έχω.
Γιατί μόνο αυτός είναι ικανός να αναθεωρήσει τον χώρο της τριτοβάθμιας.
Ο μόνος που ασχολήθηκε με την τριτοβάθμια ώστε να τη βελτιώσει. Αντιθέτως η Νίκη προωθεί την πολιτική και κομματική υποταγή στον χώρο. Ψάχνω νομοσχέδιο με ακαδημαϊκό χαρακτήρα και δεν υπάρχει !

Πρόταση για αξιολόγηση καθηγητών δεν έχει αναφερθεί ποτέ ούτε από αριστερή κυβέρνηση, ούτε από αριστερή παράταξη.
Ούτε και από δεξιά. Η αξιολόγηση έχει ως στόχο να βελτιώσει κάτι, μειώνοντας κάτι άλλο. Δεν υπάρχει αξιολόγηση στην τριτοβάθμια χωρίς αναλογία σε δημοσιεύσεις/χρηματοδότηση.



Μακαρι ο Αλέξης να διώξει και τις κομματικές παρατάξεις από τα πανεπιστήμια, σπάζοντας επιτέλους αυτή τη βάρβραη κυριαρχία.


Α και μιας και ανέφερες το networking, αυτό υπάρχει στο εξωτερικό, στην Ελλάδα υπάρχει το κόμμα. Αν θες να λες ότι υπάρχει networking να τα λες σε πρωτοετείς φοιτητές που μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι το κόμμα.


Είναι τέτοια η σαπίλα των κομμάτων και των επιχειρήσεων που τα στηρίζουν που η Ελλάδα έχει φτάσει στο σημείο ένας καλός φοιτητής να δυσκολεύεται να εργαστεί.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί μόνο αυτός είναι ικανός να αναθεωρήσει τον χώρο της τριτοβάθμιας.
Ο μόνος που ασχολήθηκε με την τριτοβάθμια ώστε να τη βελτιώσει. Αντιθέτως η Νίκη προωθεί την πολιτική και κομματική υποταγή στον χώρο. Ψάχνω νομοσχέδιο με ακαδημαϊκό χαρακτήρα και δεν υπάρχει !


Ούτε και από δεξιά. Η αξιολόγηση έχει ως στόχο να βελτιώσει κάτι, μειώνοντας κάτι άλλο. Δεν υπάρχει αξιολόγηση στην τριτοβάθμια χωρίς αναλογία σε δημοσιεύσεις/χρηματοδότηση.



Μακαρι ο Αλέξης να διώξει και τις κομματικές παρατάξεις από τα πανεπιστήμια, σπάζοντας επιτέλους αυτή τη βάρβραη κυριαρχία.


Α και μιας και ανέφερες το networking, αυτό υπάρχει στο εξωτερικό, στην Ελλάδα υπάρχει το κόμμα. Αν θες να λες ότι υπάρχει networking να τα λες σε πρωτοετείς φοιτητές που μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι το κόμμα.


Είναι τέτοια η σαπίλα των κομμάτων και των επιχειρήσεων που τα στηρίζουν που η Ελλάδα έχει φτάσει στο σημείο ένας καλός φοιτητής να δυσκολεύεται να εργαστεί.
Το μόνο καλό νομοσχέδιο που πέρασε ο Συριζα ήταν για την εξίσωση του πτυχίου των ΑΕΙ και των ΤΕΙ. Σε αυτό το νομοσχέδιο συμφωνούμε με τον Γαβρόγλου, παρόλο που το θεωρουσα ημιτελές.

Ξέρεις ποιος το θεωρούσε κακό; Έφερε τεράστιες αντιδράσεις και καταλήψεις από... αριστερές παρατάξεις όπως ΕΑΑΚ, ΚΝΕ αλλά και Μπλοκο (ακομα και η παράταξη του Συριζα ήταν κατά). Δηλαδή πήγαινα στους αριστερούς και τους έλεγα ρε παιδιά ο Συριζα έφερε ΕΝΑ καλό νομοσχέδιο και κάνετε κατάληψη κατα αυτου; Και μου έλεγαν ότι υποτιμάει το πτυχίο τους και ότι είναι φιλελευθερο.

Όλα τα άλλα νομοσχέδια του Συριζα ήταν αρνητικά και βλέπουμε και την αξιοκρατίας που αμέσως η Μπαζιανα πήρε θέση καθηγητριας με βύσμα τον άνδρα της, τον πρωθυπουργό. Και μετά λέτε για τον γιό του Μητσοτάκη που βρήκε πρακτική στο ευρωκοινοβούλιο σε ξένο ευρωβουλευτή.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Όλα τα άλλα νομοσχέδια του Συριζα ήταν αρνητικά και βλέπουμε και την αξιοκρατίας που αμέσως η Μπαζιανα πήρε θέση καθηγητριας με βύσμα τον άνδρα της, τον πρωθυπουργό. Και μετά λέτε για τον γιό του Μητσοτάκη που βρήκε πρακτική στο ευρωκοινοβούλιο σε ξένο ευρωβουλευτή.
Της Νίκης περιμένω τα νομοσχέδια και δεν τα βρίσκω...Που είναι η βελτίωση ;


Και μετά λέτε για τον γιό του Μητσοτάκη που βρήκε πρακτική στο ευρωκοινοβούλιο σε ξένο ευρωβουλευτή.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Λέω δεν θα είναι τόσο μπούφος για να το γράψει.


Αλλά βλέπεται τι κάνει το networking ή ελληνιστί η κομματική παράταξη ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@DumeNuke

Θα κάνουμε τη συζήτηση που έγραψες ή κωλύεσαι ;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Της Νίκης περιμένω τα νομοσχέδια και δεν τα βρίσκω...Που είναι η βελτίωση ;



χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Λέω δεν θα είναι τόσο μπούφος για να το γράψει.


Αλλά βλέπεται τι κάνει το networking ή ελληνιστί η κομματική παράταξη ;
Σχολιασε και τα υπόλοιπα που έβγαλες από το quote όμως! :)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Το μόνο καλό νομοσχέδιο που πέρασε ο Συριζα ήταν για την εξίσωση του πτυχίου των ΑΕΙ και των ΤΕΙ. Σε αυτό το νομοσχέδιο συμφωνούμε με τον Γαβρόγλου, παρόλο που το θεωρουσα ημιτελές.

Ξέρεις ποιος το θεωρούσε κακό; Έφερε τεράστιες αντιδράσεις και καταλήψεις από... αριστερές παρατάξεις όπως ΕΑΑΚ, ΚΝΕ αλλά και Μπλοκο (ακομα και η παράταξη του Συριζα ήταν κατά). Δηλαδή πήγαινα στους αριστερούς και τους έλεγα ρε παιδιά ο Συριζα έφερε ΕΝΑ καλό νομοσχέδιο και κάνετε κατάληψη κατα αυτου; Και μου έλεγαν ότι υποτιμάει το πτυχίο τους και ότι είναι φιλελευθερο.

Εγώ θα τα σχολιάσω, εσύ θα απαντήσεις για τη Νίκη και το ελληνικό networking ;

Η φιλοσοφία του νομοσχεδίου ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση. Ωστόσο οι φοιτητικοί σύλλογοι προχώρησαν σε κινητοποιήσεις λόγω του γεγονότος της εξίσωσης των πτυχίων και εξηγώ. Έχουμε έναν απόφοιτο μηχανολόγο μηχανικό από το ΑΠΘ και έναν άλλο από το ΔΙΕΘΝΈΣ μηχανολόγο μηχανικό. Μπορείς σε έναν Κινέζο να εξηγήσεις τις διαφορές ;
Ή από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας που είναι πιο ξεκάθαρο μιας και συγχωνεύτηκε με το αντίστοιχο ΤΕΙ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θα τα σχολιάσω, εσύ θα απαντήσεις για τη Νίκη και το ελληνικό networking ;

Η φιλοσοφία του νομοσχεδίου ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση. Ωστόσο οι φοιτητικοί σύλλογοι προχώρησαν σε κινητοποιήσεις λόγω του γεγονότος της εξίσωσης των πτυχίων και εξηγώ. Έχουμε έναν απόφοιτο μηχανολόγο μηχανικό από το ΑΠΘ και έναν άλλο από το ΔΙΕΘΝΈΣ μηχανολόγο μηχανικό. Μπορείς σε έναν Κινέζο να εξηγήσεις τις διαφορές ;
Ή από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας που είναι πιο ξεκάθαρο μιας και συγχωνεύτηκε με το αντίστοιχο ΤΕΙ.
Πως γίνεται να λες ότι είναι στην σωστή κατεύθυνση ενώ λες ότι είναι τελείως λάθος το κυριότερο θεμα του νόμου; Άρα ήταν στην λάθος κατεύθυνση, αυτό καταλαβαίνω εγώ. Οι λέξεις έχουν νόημα Λάνσελοτ.

Εγώ συμφωνώ, όπως είπα και πιο πάνω, ΕΣΥ δεν καταλαβαίνω αν τον βρίσκεις καλό ή κακό τον νόμο. Μου λες ήταν καλός αλλά ήταν κακός. Ελα μου;

Για πάμε να δούμε τις αντιδράσεις αριστερών στον μεγαλύτερο νόμο για την παιδεία που έφερε ο Συριζα (η πρώτη φορά αριστερά):






Ηταν ΤΟΣΟ καλος νόμος που ΕΝΩΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ. Και μην μου πεις ότι είναι ΔΑΠΙΤΕΣ αυτοι στις εικονιζόμενες φωτο :)

Λανσελοτ σε καθε μας συζητηση βλεπεις οτι γινεσαι ενα με το πατωμα, γιατί συνεχισεις τον χαβα σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@DumeNuke

Θα κάνουμε τη συζήτηση που έγραψες ή κωλύεσαι ;
Ξεκίνα με τα ECTS και θα σε προλάβω στην πορεία εγώ... Με βλέπεις ότι είμαι μεστός σε αυτά που γράφω και δεν ανοίγω πολλαπλά παράλληλα θέματα, ούτε γράφω σεντόνια.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Πως γίνεται να λες ότι είναι στην σωστή κατεύθυνση ενώ λες ότι είναι τελείως λάθος το κυριότερο θεμα του νόμου; Άρα ήταν στην λάθος κατεύθυνση, αυτό καταλαβαίνω εγώ. Οι λέξεις έχουν νόημα Λάνσελοτ.

Εγώ συμφωνώ, όπως είπα και πιο πάνω, ΕΣΥ δεν καταλαβαίνω αν τον βρίσκεις καλό ή κακό τον νόμο. Μου λες ήταν καλός αλλά ήταν κακός. Ελα μου;
Απαντώ γιατί κάποιοι στην κατανόηση κειμένου έμειναν μεταξεταστέοι. Η μείωση των τμημάτων άρα και μείωση προσωπικού και η σύμπλευση με τη συνθήκη της Μπολόνια ήταν επιθυμητά. Ως εδώ το νομοσχέδιο είναι σωστό. Σε δεύτερο πλάνο ήταν η διάσπαση των σπουδών σε bachelor και master για την πλήρη ταύτιση με τη συνθήκη της Μπολόνια.

Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε αφορούσε τις διαπραγματεύσεις των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων (ΑΕΙ με ΤΕΙ) και στον τρόπο που τα ΤΕΙ θα ενσωματωθούν στα πανεπιστήμια, δηλαδή τα κριτήρια όπως 1. αξιολόγηση καθηγητών και σε τι θέση θα μπουν (προσωποπαγείς κλπ), 2. φοιτητές ΤΕΙ και ποια μαθήματα θα αναγνωριστούν.
Αυτό που δεν προέβλεψαν ήταν τα δύο πτυχία που θα εκδοθούν από το ίδιο πανεπιστήμιο. Πολλά πανεπιστήμια έβγαλαν μηχανικούς 4ους και 5ους φοίτησης, χωρίς να υπάρχουν 4ετη προγράμματα στα πανεπιστήμια αυτά !

Ηταν ΤΟΣΟ καλος νόμος που ΕΝΩΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ. Και μην μου πεις ότι είναι ΔΑΠΙΤΕΣ αυτοι στις εικονιζόμενες φωτο :)
Οι ΔΑΠΙΤΕΣ ήταν στην Ελβετία με το networking. Μπορεί και όχι.

Λανσελοτ σε καθε μας συζητηση βλεπεις οτι γινεσαι ενα με το πατωμα, γιατί συνεχισεις τον χαβα σου;

Κοκκίνισε ο λαιμός και επηρεάζεται ο εγκέφαλος ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεκίνα με τα ECTS και θα σε προλάβω στην πορεία εγώ... Με βλέπεις ότι είμαι μεστός σε αυτά που γράφω και δεν ανοίγω πολλαπλά παράλληλα θέματα, ούτε γράφω σεντόνια.
Για κάντο πιο λιανά μιας και είσαι μεστός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Θυμάμαι που μερικοί εδώ μέσα έλεγαν ότι οι Γερμανοί δεν θέλουν το CDU πλέον και οτι το SPD είναι η λύση. 8 μήνες μετά τις εκλογές μάλλον οι Γερμανοί κατάλαβαν το τραγικό λάθος τους και πλέον το CDU είναι πρώτο κόμμα με 28%, οι πράσινοι δεύτεροι με 22% ενώ το SPD που νίκησε της εκλογές με 25,7% πέφτει στην τρίτη θέση με μόλις 20%.


Screenshot_20220526-123122_Chrome.jpg
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η Γερμανία δεν θέλει CDU. Θέλει την "προδότρια" Μέρκελ, με το φθηνό φ.α. και την ανάπτυξη που τους έφερε. Το αφήγημα της πράσινης ανάπτυξης κατέρρευσε και το SPD δεν ξέρει πού πάνε τα 4 στο ενεργειακό κομμάτι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η Γερμανία δεν θέλει CDU. Θέλει την "προδότρια" Μέρκελ, με το φθηνό φ.α. και την ανάπτυξη που τους έφερε. Το αφήγημα της πράσινης ανάπτυξης κατέρρευσε και το SPD δεν ξέρει πού πάνε τα 4 στο ενεργειακό κομμάτι.
Λογικό να θέλουν την Μερκελ καθώς χωρίς την Μερκελ η Γερμανία δεν θα ήταν αυτό που είναι σήμερα. Ήδη από όταν έφυγε η Γερμανία έχασε την ηγετική θέση που είχε στην Ε.Ε και πλέον φαίνεται ο Μακρον και η Γαλλία σαν αρχηγοί της ένωσης. Το SPD ήταν αναμενόμενο να πέσει σε ποσοστά όταν μαζί με τους πράσινους έχουν τρομακτικές απόψεις σχετικά μα την πράσινη ανάπτυξη όπως λες και εσυ αλλά και με την ανικανότητα τους στο θέμα του πληθωρισμού.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Καλά αράξτε το 2025 είναι οι επόμενες εκλογές στη Γερμανία. Μέχρι τότε έχουν πολλά να γίνουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλά αράξτε το 2025 είναι οι επόμενες εκλογές στη Γερμανία. Μέχρι τότε έχουν πολλά να γίνουν.
Ναι προφανώς και πολλά θα γίνουν. Πχ το SPD θα πάει χαλαρά κάτω του 15% και το CDU θα σταθεροποιηθει στο 30% χαλαρά καθώς οι Γερμανοί θα βιώνουν την ανικανότητα των ΣοσιαΛΙΣΤΩΝ. 🙃🙃
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top