[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Εντάξει άντε να περάσει το νέο νομοσχέδιο ώστε να φύγουν όλες αυτές οι τοξικές παρατάξεις μια και καλή.🙃🙃
Ναι και μετά που θα κατεβαίνουν ανεξάρτητοι/ες υποψήφιοι/ες όποιος/α θα ενοχλεί το σύστημα και τους σαδιστικούς του στόχους σε βάρος των φοιτητ(ρι)ών θα καταγράφεται αυτόματα και θα φακελώνεται στην Ασφάλεια. Ίσως να του/της κολλάνε και τίποτε γελοίες κατηγορίες ( μανούλα το σύστημα σε αυτά ) και άιντε μετά στης φυλακής τα σίδερα.

Τέτοιο πανεπιστήμιο δεν ονειρεύομαι. Συγγνώμη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Τέτοιο πανεπιστήμιο δεν ονειρεύομαι. Συγγνώμη.
Γιάννη ούτε εγώ θέλω / ονειρεύομαι ένα πανεπιστήμιο που έχει νταήδες, αναρχικούς, παρατάξεις, άτομα με χαμηλό επίπεδο γνώσεων που σου λένε ότι το ΑΕΠ της Ελλάδας είναι 2 Τρις ευρώ, πανεπιστήμια με έλλειψη υποδομών, αφίσες, γραφιτι με βρίσεις, καταλήψεις, ζημιές κτλ όμως το ανέχομαι και πηγαίνω.

Γενικά τα πανεπιστήμια έχουν σοβαρά θέματα, πολύ περισσότερα από την ύπαρξη την ΠΣΚ και της Δ.Α.Π. Αρα ας τις καταργήσουν επειδή δεν προσφέρουν τίποτα παρά τα κάνουν χειρότερα όλα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ΔΑΠ είναι μακράν ό,τι χειρότερο. Από άποψη ψήφων ναι όλες οι παρατάξεις κυνηγάνε τη ψήφο των φοιτητ(ρι)ών αλλά από άποψη θέσεων και στόχων η ΔΑΠ είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Αν περάσουν αυτά που θέλουν τότε η τριτοβάθμια εκπαίδευση θα είναι προνόμιο λίγων και όχι δικαίωμα όλων για να μη μιλήσουμε ότι τα πανεπιστήμια θα μετατραπούν σε φυλακές υψίστης ασφάλειας. Δωρεάν σίτιση και στέγαση καλά εννοείται ότι θα είναι όνειρο θερινής νυκτός και πολλά άλλα που η συνείδησις δεν μου επιτρέπει να στηρίξω. Στη κοινωνία του «εμείς» τέτοια εγωκεντρικά σχέδια είναι δηλητήρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως είπε και ο mauroprovatos στο τραγούδι του για τη ΔΑΠ «Λύκοι εκπρόσωποι προβάτων». Τα λέει όλα.
Διαφωνώ στην ουσία αυτού που γράφεις και θα επικεντρωθώ στο ζήτημα της στεγασης και σίτισης.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είχαμε ΔΑΠ στη σχολή στα τελευταία χρόνια γιατί διαλύθηκε και γενικά η ΔΑΠ δεν συμμετείχε ποτέ στο σύλλογο. Οπότε δεν ξέρω την άποψη της ΔΑΠ αλλά θα εστιάσω στο ζήτημα της στέγασης και σίτισης όπως το έβλεπαν οι άλλες παρατάξεις της αριστεράς.

Γενικά έχουμε μια πολύ μεγάλη πανεπιστημιούπολη με 6 χιλιάδες εγγεγραμένους φοιτητές. Η πόλη έχει 2 μέρη σίτισης, ένα μέρος που ήταν φτιαγμένο για τους εστιακούς, και ένα μέρος για τους υπόλοιπους. Το πρόβλημα είναι ότι πάρα πολλοί πήγαιναν και έτρωγαν στη λέσχη των εστιακών, με αποτέλεσμα να μην μένει φαγητό για τους εστιακούς. Μετά από πίεση, το θετικό ήταν ότι οι μερίδες αυξήθηκαν οπότε μπορούσε να τους ταίσει όλους, αλλά παράλληλα λογικά μειώθηκε η χρηματοδότηση για την άλλη λέσχη.

Το πρόβλημα ποιο είναι όμως, στη λέσχη των εστιών έτρωγε ο καθένας χωρίς κανένα κριτήριο. Για την ακρίβεια, μπορούσε να πάει κάποιος που δεν είναι φοιτητής, και να φάει κανονικά. Δεν γινόταν κανένας έλεγχος. Παράλληλα μπορούσε να πάει και να φάει τζάμπα κάποιος που έχει γονείς που βγάζουν 100 χιλιάρικα το χρόνο.

Το πανεπιστήμιο λοιπόν αποφάσισε να εισάγει κάποιους κανόνες οι οποίοι θα ήταν δίκαιοι κοινωνικά. Το κονσεπτ ήταν απλό: Πρέπει να υπάρχει δωρεάν σίτιση για τους φοιτητές που δεν έχουν ένα "άνετο" οικογενειακό εισόδημα, αλλά οι υπόλοιποι θα πρέπει να πληρώνουν (ένα συμβολικό ποσό κόστους) ή να τρώνε αλλού. Το εισοδηματικό όριο που προτάθηκε ήταν 50 χιλιάδες ευρώ οικογενειακό εισόδημα. Όσοι ήταν κάτω από τις 50 χιλιάδες, θα έτρωγαν τζάμπα και θα είχαν πάντα αρκετές μερίδες φαγητού, χωρίς να εκμεταλλεύονται αυτό το σύστημα τα πλουσιόπαιδα. Οι υπόλοιποι με το μεγαλύτερο εισόδημα, θα πλήρωναν 2-3 ευρώ για να αυτοσυντηρούνται οι παραπάνω μερίδες που δεν πηγαίνουν σε φοιτητές που το έχουν ανάγκη.

Η αντίδραση των αριστερών παρατάξεων ξέρεις ποια ήταν; Ενάντια στο παραπάνω μέτρο, γιατί έλεγαν ότι δεν πρέπει οι φοιτητές να "χωρίζονται" σε φτωχούς και πλούσιους. Δηλαδή, ήταν υπέρ του να ξοδεύονται χρήματα από το πανεπιστήμιο για να ταίζει ξένους και να ταίζει παιδιά δωρεάν τα οποία δεν έχουν ανάγκη οικονομικής βοήθειας. Αυτό μακροπρόθεσμα που οδηγεί όμως Γιάννη; Οδηγεί στο γεγονός ότι υποβαθμίζεται το πανεπιστήμιο για τους φτωχούς. Επειδή προφανώς δεν μπορεί να συντηρεί αυτήν την σπατάλη, σημαίνει ότι πιθανόν μια μείωση ποιότητας ή ποσότητας φαγητού θα επηρεάσει τους ΦΤΩΧΟΥΣ φοιτητές. Γιατί οι πλούσιοι αν δεν γουστάρουν την μερίδα της ημέρας, θα μπορούν να παραγγείλουν. Αλλά οι φτωχοί θα μπορούν; Όχι.

Το άλλο με τις εστίες με το γνωστό κανένας φοιτητής χωρίς δωμάτιο. Ένας "φοιτητής" που είναι στην ίδια σχολή για 10 χρόνια, γιατί πρέπει να συνεχίζει να πιάνει δωμάτιο στις εστίες; Οι εστίες έχουν συγκεκριμένο αριθμό ο οποίος έχει φτιαχτεί για να αρκεί να σπουδάσει κάποιος τα ν+2 χρόνια που υποτίθεται ότι διαρκούν οι σπουδές. Με το να προστατεύουν φοιτητές οι οποίοι μπορεί να μην φοιτούν καν πλέον ή που δεν ενδιαφέρονται για τη σχολή, στην ουσια μειώνουν τα διαθέσιμα δωμάτια για τους νέους 18χρονους φοιτητές, που σημαίνει ότι τα κριτήρια για να πάρει κανείς εστία γίνονται πιο δύσκολα.

Αυτή είναι η λογική των αριστερών στην Ελλάδα, τόσο των κομμάτων, όσο και των παρατάξεων. Αρκεί να λένε όχι σε οτιδήποτε πάει να βάλει μια τάξη σε κάποια ζητήματα, ακόμα και κοινωνικά δίκαια να είναι, και παίζοντας το δίκαιοι (αλλά χωρίς να είναι), καταστρέφουν την ποιότητα ΟΛΩΝ. Και γιατί; Για να το παίξουν επαναστάτες. Πριν ξεκινήσεις και γίνεις ΕΑΑΚιτης ενώ πριν ήσουν ακροδεξιός, θα πρέπει να καταλάβεις τι είναι αυτά που υποστηρίζεις, αλλά στην ουσία τους και όχι στην επιφάνεια τους. Οι αριστερές παρατάξεις στη σχολή μου με τις καταλήψεις τους έχουν χειροτερέψει κατά πολύ τη ζωή των φοιτητών και ειδικά των φτωχών γιατί οι αποφάσεις που παίρνουν είναι καταστροφικές.

Εγώ σαν φοιτητής ένα πράγμα ήθελα να γίνει για να βελτιωθεί η ποιότητα σπουδών μου και αυτό ήταν να έχουμε μια βιβλιοθήκη που λειτουργεί συνεχώς. Η μόνη παράταξη που το επιδίωξε ήταν η ΔΑΠ και οι υπόλοιπες δεν ασχολήθηκαν ποτέ. Μάλιστα με κάποια νέα καμώματα των αριστερών παρατάξεων πλέον δεν υπάρχει καν αναγνωστήριο που δουλεύει συνεχώς (άλλη ιστορία επιτυχίας των αριστερών παρατάξεων, αν θέλεις στη λέω). Οι άνθρωποι είναι καρκίνος στη σχολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
Η ΔΑΠ ήταν πάντα η μία από τις δύο μεγάλες παρατάξεις των φοιτητών μαζί με την Πανσπουδαστική του ΚΚΕ, δεν υπήρχε ποτέ ούτε του ΠΑΣΟΚ ούτε κατόπιν του ΣΥΡΙΖΑ παρά μόνο σε ρόλο κομπάρσου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εντάξει άντε να περάσει το νέο νομοσχέδιο ώστε να φύγουν όλες αυτές οι τοξικές παρατάξεις μια και καλή.🙃🙃
Και να περάσει δεν θα γίνει τίποτα. Το πανεπιστήμια και οι φοιτητικοί σύλλογοι είναι αυτόνομοι και ανώτατο όργανο του φοιτητικού συλλόγου είναι η γενική συνέλευση που έχουν δικαίωμα ισότιμης ψήφου όλοι οι φοιτητές. Θα εκλέγουν το ΔΣ όπως θέλουν αυτοί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ΔΑΠ ήταν πάντα η μία από τις δύο μεγάλες παρατάξεις των φοιτητών μαζί με την Πανσπουδαστική του ΚΚΕ, δεν υπήρχε ποτέ ούτε του ΠΑΣΟΚ ούτε κατόπιν του ΣΥΡΙΖΑ παρά μόνο σε ρόλο κομπάρσου.
ΔΑΠ και ΠΑΣΠ ήταν οι μεγάλες παρατάξεις και μετά ερχόντουσαν τα ΕΑΑΚ και ΠΚΣ. Σοβαρούς αγώνες μόνο ΕΑΑΚ, αγωνιστικές κινήσεις κ.λπ. έκαναν.

Μου αρέσει που χαίρονται όλοι που η ΠΚΣ πέρασε την ΔΑΠ. Μια ζωή η ΠΚΣ σανίδα σωτηρίας ήταν για την ΝΔ και αυτό δεν θα αλλάζει ούτε τώρα.

Για πρώτη φορά στην μεταπολιτευτική Ελλάδα περνάει νομοσχέδιο παιδείας και δεν γίνονται μαζικές καταλήψεις διαρκείας και φοιτητικά κινήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
ΔΑΠ και ΠΑΣΠ ήταν οι μεγάλες παρατάξεις και μετά ερχόντουσαν τα ΕΑΑΚ και ΠΚΣ. Σοβαρούς αγώνες μόνο ΕΑΑΚ, αγωνιστικές κινήσεις κ.λπ. έκαναν.

Μου αρέσει που χαίρονται όλοι που η ΠΚΣ πέρασε την ΔΑΠ. Μια ζωή η ΠΚΣ σανίδα σωτηρίας ήταν για την ΝΔ και αυτό δεν θα αλλάζει ούτε τώρα.

Για πρώτη φορά στην μεταπολιτευτική Ελλάδα περνάει νομοσχέδιο παιδείας και δεν γίνονται μαζικές καταλήψεις και φοιτητικά κινήματα.

Επί Ανδρέα Παπανδρέου που υπήρχε παντοκρατορία ΠΑΣΟΚ ήταν πάλι ΔΑΠ και Πανσπουδαστική, η ΔΑΠ δημιουργήθηκε κατά κύματα πρώτα η νεολαία Αβέρωφ μετά η νεολαία Μητσοτάκη.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Η ΔΑΠ και οι αριστερές παρατάξεις αν έχουν μια χρησιμότητα είναι για να καταλάβεις πόσο άσχημα είναι και τα κομμουνιστικού τύπου συστήματα και τα ακραία φιλελεύθερα.

Δηλαδή, αν το δούμε με παραδείγματα θέσεων που έχω ακούσει όσο ήμουν φοιτητής:
Δεν είναι λογικό όλοι να τρώνε και να μένουν τσάμπα και να έχουν τσάμπα όσα βιβλία θέλουν για όσα χρόνια θέλουν.

Μήπως όμως είναι σωστό και λογικό να πληρώνουν όλοι για φαγητό, συγγράμματα, όλα τα μεταπτυχιακά να έχουν δίδακτρα και οι εστίες να έχουν ενοίκιο ειδικά σε μια χώρα που λέει ότι έχει δωρεάν παιδεία;

Και να περάσουν δεν θα γίνει τίποτα. Το πανεπιστήμια και οι φοιτητικοί σύλλογοι είναι αυτόνομοι και ανώτατο όργανο του φοιτητικού συλλόγου είναι η γενική συνέλευση που έχουν δικαίωμα ισότιμη ψήφο όλοι οι φοιτητές. Θα εκλέγουν το ΔΣ όπως θέλουν αυτοί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΔΑΠ και ΠΑΣΠ ήταν οι μεγάλες παρατάξεις και μετά ερχόντουσαν τα ΕΑΑΚ και ΠΚΣ. Σοβαρούς αγώνες μόνο ΕΑΑΚ, αγωνιστικές κινήσεις κ.λπ. έκαναν.

Μου αρέσει που χαίρονται όλοι που η ΠΚΣ πέρασε την ΔΑΠ. Μια ζωή η ΠΚΣ σανίδα σωτηρίας ήταν για την ΝΔ και αυτό δεν θα αλλάζει ούτε τώρα.

Για πρώτη φορά στην μεταπολιτευτική Ελλάδα περνάει νομοσχέδιο παιδείας και δεν γίνονται μαζικές καταλήψεις και φοιτητικά κινήματα.
Καλά πολλά μπορούν να γίνουν, το πιο κλασικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν θα αναγνωρίσουν την διαδικασία και θα κάνουν άλλες εκλογές με τον τρόπο που γίνονται τώρα.
Εδώ ήδη δεν αναγνωρίζουν τα αποτελέσματα και διαφωνούν ποιος κέρδισε, σκέψου με το ενιαίο ψηφοδέλτιο να έχουν βγει 5-10 άτομα μεμονωμένα και να πάνε να πουν στις παρατάξεις εμείς έχουμε εκλεγεί οχι οι δικοί σας υποψήφιοι που βγήκαν από τις δικές σας εκλογές.
Αλλά κάτσε να γίνει πρώτα νόμος αυτό που είπε, από δηλώσεις άλλο τίποτα.

Φασαρίες και καταλήψεις πιστεύω θα γίνουν, ακόμα είναι νωρίς. Ότι ξεκίνησε η δημόσια διαβούλευση, άγνωστο το πότε(και το αν...) θα φτάσει βουλή για να συζητηθεί εκεί.

Είναι και το τάιμινγκ πονηρό, είτε θα είναι για ψηφοφορία μέσα στην εξεταστική είτε μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Δηλαδή περίοδο που μόνο τα κομματόσκυλα θα ασχοληθούν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Για να ακούσουμε την άποψη των αριστερών .🙃🙃

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επί Ανδρέα Παπανδρέου που υπήρχε παντοκρατορία ΠΑΣΟΚ ήταν πάλι ΔΑΠ και Πανσπουδαστική, η ΔΑΠ δημιουργήθηκε κατά κύματα πρώτα η νεολαία Αβέρωφ μετά η νεολαία Μητσοτάκη.
Μιλάω για την περίοδο 2005 - 2012. Τότε ήταν ΔΑΠ/ΠΑΣΠ. Στην δικιά μου σχολή ήταν ΔΑΠ/ΕΑΑΚ. Τις μεγάλες καταλήψεις που μπαίνανε ΠΑΣΠ, ΕΑΑΚ, αγωνιστικές κινησείς, ΠΚΣ κ.λπ. μάντεψε ποιος τις έσπασε. Η ΠΚΣ. Εποχές που η ΔΑΠ ήταν κυρίαρχη και κατέβαζε κόσμο στις συνελεύσεις. Για να κλείσει μια σχολή χρειαζόταν συνεργασία όλους τους υπόλοιπους. Παρόλα τα κατάφερναν και έκλειναν.

Φασαρίες και καταλήψεις πιστεύω θα γίνουν, ακόμα είναι νωρίς. Ότι ξεκίνησε η δημόσια διαβούλευση, άγνωστο το πότε(και το αν...) θα φτάσει βουλή για να συζητηθεί εκεί.
Η ΠΚΣ δεν πρόκειται να κανεί σοβαρό κίνημα γιατί ποτέ δεν έκανε. Το να μου κάνει κατάληψη όποτε έχει το ΚΚΕ πορεία για να δείξει ότι αντιστέκεται δεν μου λέει κάτι. Αν ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση θα τις είχε κλείσει ήδη.

Είναι και το τάιμινγκ πονηρό, είτε θα είναι για ψηφοφορία μέσα στην εξεταστική είτε μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Δηλαδή περίοδο που μόνο τα κομματόσκυλα θα ασχοληθούν.
Οι καταλήψεις τώρα πρέπει να γίνουν που μπαίνει το νομοσχέδιο σε διαβούλευση. Όταν ψηφιστεί δεν θα έχει νόημα. Μελετώντας το νομοσχέδιο αυτό που βλέπω ότι είναι προεκλογικό. Θα αναγνωρίσει αυτόματα τα πτυχία όλων των παιδιών από αναγνωρισμένα ξένα πανεπιστήμια χωρίς αιτήσεις κ.λπ. και θα ιδρύσει τη πανεπιστημιακή αστυνομία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Εγώ σαν φοιτητής ένα πράγμα ήθελα να γίνει για να βελτιωθεί η ποιότητα σπουδών μου και αυτό ήταν να έχουμε μια βιβλιοθήκη που λειτουργεί συνεχώς. Η μόνη παράταξη που το επιδίωξε ήταν η ΔΑΠ και οι υπόλοιπες δεν ασχολήθηκαν ποτέ. Μάλιστα με κάποια νέα καμώματα των αριστερών παρατάξεων πλέον δεν υπάρχει καν αναγνωστήριο που δουλεύει συνεχώς (άλλη ιστορία επιτυχίας των αριστερών παρατάξεων, αν θέλεις στη λέω). Οι άνθρωποι είναι καρκίνος στη σχολή.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
Μην γράψεις άλλα ανέκδοτα φτάνει. Κατά τ΄άλλα δεν ήσουν μέλος καμίας παράταξης...θέλει η #@#@ να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει !

Πόσο αλληγορικό να είναι δίπλα δίπλα η βελτίωση της ποιότητας των σπουδών και η ΔΑΠ




Οι αριστερές παρατάξεις στη σχολή μου με τις καταλήψεις τους έχουν χειροτερέψει κατά πολύ τη ζωή των φοιτητών και ειδικά των φτωχών γιατί οι αποφάσεις που παίρνουν είναι καταστροφικές.
Ποια ήταν η σχολή σου ή μάλλον το πανεπιστήμιο ; Για να μάθουμε και οι υπόλοιποι.........
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρα ας τις καταργήσουν επειδή δεν προσφέρουν τίποτα παρά τα κάνουν χειρότερα όλα.
Δεν καταργούνται οι φοιτητικές παρατάξεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Έχουμε κάνει ανάλυση επί των αναλύσεων ενώ η μόνη χρησιμότητα τους είναι στο να κολλάνε καμία αφίσα στον τοίχο.🙃🙃
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Μήπως θες να αναλύσουμε όλη την εικόνα του ΔΠΘ ; που οι αρχιτέκτονες βρίσκονται στεγασμένοι στη βιβλιοθήκη ;
Που θέλανε να κλείσουνε τη λέσχη και να βάλουνε ιδιωτικό catering ; Που αν δεν είχε αντιδράσει ο σύλλογος θα τους είχαν απολύσει ;

Αφήστε τον πρόλογό σας και μιλήστε ξεκάθαρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Μήπως θες να αναλύσουμε όλη την εικόνα του ΔΠΘ ; που οι αρχιτέκτονες βρίσκονται στεγασμένοι στη βιβλιοθήκη ;
Που θέλανε να κλείσουνε τη λέσχη και να βάλουνε ιδιωτικό catering ; Που αν δεν είχε αντιδράσει ο σύλλογος θα τους είχαν απολύσει ;

Αφήστε τον πρόλογό σας και μιλήστε ξεκάθαρα.
Ναι ξεκάθαρα μιλάω= καταργήστε επιτέλους τις παρατάξεις. Εγώ πάω στο πανεπιστήμιο και είμαι Αρίστος φοιτητής, δεν βρίσκω κανένα λόγο να εχω την Δ.Α.Π, πασπ και ΠΚΣ πάνω από το κεφάλι μου και να με ζαλίζει. Αυτά τα άτομα που είναι στα κόμματα δεν είναι φοιτητές με τη σημασία της λέξης αλλά μόνο στα χαρτιά καθώς δεν μπαίνουν σε κανένα μάθημα να παρακολουθήσουν.🙃🙃
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Ναι ξεκάθαρα μιλάω= καταργήστε επιτέλους τις παρατάξεις. Εγώ πάω στο πανεπιστήμιο και είμαι Αρίστος φοιτητής, δεν βρίσκω κανένα λόγο να εχω την Δ.Α.Π, πασπ και ΠΚΣ πάνω από το κεφάλι μου και να με ζαλίζει. Αυτά τα άτομα που είναι στα κόμματα δεν είναι φοιτητές με τη σημασία της λέξης αλλά μόνο στα χαρτιά καθώς δεν μπαίνουν σε κανένα μάθημα να παρακολουθήσουν.🙃🙃
Δεν πήγαινε σε εσένα το μήνυμα.

Σύμφωνα με το νομοσχέδιο οι παρατάξεις ΔΕΝ καταργούνται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Και πολύ καλά κάνουν, μπράβο στο Ιράν. Όποιος θέλει ψευτομαγκιές για να δείξει πόσο καλό σκλαβακι είναι αυτά παθαίνει. Το Ιράν είνα σοβαρή χώρα, όχι Ελλάδα.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Και πολύ καλά κάνουν, μπράβο στο Ιράν. Όποιος θέλει ψευτομαγκιές για να δείξει πόσο καλό σκλαβακι είναι αυτά παθαίνει. Το Ιράν είνα σοβαρή χώρα, όχι Ελλάδα.

Σε έχω ικανό αν εισβάλουν οι Τούρκοι να πας να πολεμήσεις ενάντια της Ελλάδας επειδή έχουμε ΝΔ για κυβέρνηση και είμαστε στις δυτικές συμμαχίες.🙃🙃
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Σε έχω ικανό αν εισβάλουν οι Τούρκοι να πας να πολεμήσεις ενάντια της Ελλάδας επειδή έχουμε ΝΔ για κυβέρνηση και είμαστε στις δυτικές συμμαχίες.🙃🙃
Α ρε Φώτη. Τα μαργαριτάρια τα πετάς έτσι απλά. Καταρχάς και η Τουρκία στις δυτικές συμμαχίες είναι αλλά ξέρει να ελίσσεται και έχει άριστη διπλωματία και εξωτερική πολιτική. Η Ελλάς κάνει οτιδήποτε μπορεί για να δείξει πόσο πιστό δουλακι είναι. Το Αιγαίο αν μας πουν να παραδώσουμε το παραδίδουμε. Ήδη εν μέρει αυτό κάνουμε αφού αποστρατιωτικοποιούμε τα νησιά μας με ύπουλο τρόπο ( αποστολή στην Ουκρανία ). Η Νέα Δημοκρατία δεν κολλάει καν. Δεν έχει σημασία αν είναι η ΝΔ ή ο ΣΥΡΙΖΑ ή η κάθε ΝΔ. Όλοι τα ίδια θα έκαναν εφόσον το ίδιο σύστημα εξυπηρετούνε.

Το θέμα εδώ είναι η Ελλάς τι δουλειά είχε να προχωρήσει μαζί με την Αμερική στα ανοικτά της Εύβοιας σε κατάσχεση του Ιρανικού πλοίου Pegas που είχε αργό πετρέλαιο από το Ιράν και το εμπόρευμα να το στείλει στην Αμερική. Τι δουλειά είχε η Ελλάδα σε τέτοια βρωμοπαίχνιδα; Η οποία Ελλάδα μαζί με τη Πολωνία διπλωματικά τα έχουν κάνει σκατά με τη κρίση στην Ουκρανία και έχουν γίνει στόχοι πλέον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Α ρε Φώτη. Τα μαργαριτάρια τα πετάς έτσι απλά. Καταρχάς και η Τουρκία στις δυτικές συμμαχίες είναι αλλά ξέρει να ελίσσεται και έχει άριστη διπλωματία και εξωτερική πολιτική. Η Ελλάς κάνει οτιδήποτε μπορεί για να δείξει πόσο πιστό δουλακι είναι. Το Αιγαίο αν μας πουν να παραδώσουμε το παραδίδουμε. Ήδη εν μέρει αυτό κάνουμε αφού αποστρατιωτικοποιούμε τα νησιά μας με ύπουλο τρόπο ( αποστολή στην Ουκρανία ). Η Νέα Δημοκρατία δεν κολλάει καν. Δεν έχει σημασία αν είναι η ΝΔ ή ο ΣΥΡΙΖΑ ή η κάθε ΝΔ. Όλοι τα ίδια θα έκαναν εφόσον το ίδιο σύστημα εξυπηρετούνε.

Το θέμα εδώ είναι η Ελλάς τι δουλειά είχε να προχωρήσει μαζί με την Αμερική στα ανοικτά της Εύβοιας σε κατάσχεση του Ιρανικού πλοίου Pegas που είχε αργό πετρέλαιο από το Ιράν και το εμπόρευμα να το στείλει στην Αμερική. Τι δουλειά είχε η Ελλάδα σε τέτοια βρωμοπαίχνιδα; Η οποία Ελλάδα μαζί με τη Πολωνία διπλωματικά τα έχουν κάνει σκατά με τη κρίση στην Ουκρανία και έχουν γίνει στόχοι πλέον.
Γιάννη μου όλοι ξέρουμε ποιος πετάει μαργαριτάρια. Να σου θυμίσω ότι το τελευταίο 2μηνο έχεις αλλάξει από άκρα δεξιά σε άκρα αριστερά (ΚΚΕ) και μεταξύ των άλλων έχεις πει ότι στη δουλειά δεν πάμε για το μισθό αλλά για συνδικαλισμό, είσαι υπερήφανος να φας ρωσικές βόμβες στο κεφάλι για να πας κόντρα στη δυση, θεωρείς ότι η Βενεζουέλα, βόρεια Κορέα δεν είναι τόσο χάλια όσο μας λένε και τέλος μας έχεις πει ότι η Ελλάδα θα ήταν καλύτερα εκτός Ε.Ε.

Ποιος πετάει μαργαριτάρια Γιάννη?? Καλύτερα να επιστρέψεις στην άκρα δεξιά γιατί τότε έλεγες αρκετά σοβαρές απόψεις, απόψεις που πήγαν περίπατο με την στροφή σου στα αριστερά.😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Γιάννη μου όλοι ξέρουμε ποιος πετάει μαργαριτάρια. Να σου θυμίσω ότι το τελευταίο 2μηνο έχεις αλλάξει από άκρα δεξιά σε άκρα αριστερά (ΚΚΕ) και μεταξύ των άλλων έχεις πει ότι στη δουλειά δεν πάμε για το μισθό αλλά για συνδικαλισμό, είσαι υπερήφανος να φας ρωσικές βόμβες στο κεφάλι για να πας κόντρα στη δυση, θεωρείς ότι η Βενεζουέλα, βόρεια Κορέα δεν είναι τόσο χάλια όσο μας λένε και τέλος μας έχεις πει ότι η Ελλάδα θα ήταν καλύτερα εκτός Ε.Ε.

Ποιος πετάει μαργαριτάρια Γιάννη?? Καλύτερα να επιστρέψεις στην άκρα δεξιά γιατί τότε έλεγες αρκετά σοβαρές απόψεις, απόψεις που πήγαν περίπατο με την στροφή σου στα αριστερά.😉😉
Άσε μας ρε Φώτη. Που θα με πεις εμένα ακροαριστερό επειδή σε κάποια πράγματα συμφωνούμε με τους αριστερούς. Τίποτα δεν έχεις καταλάβει από όσα λέω αλλά δεν με κάνει πια εντύπωση. Κάτσε πίστευε ότι θέλω να φάω ρωσσικες βόμβες και ότι θέλω να δουλέψω για να γίνω συνδικαλιστής. Τι άλλο να πω; Δεν έχω πια την υπομονή και την αντοχή να εξηγώ τα αυτονόητα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Άσε μας ρε Φώτη. Που θα με πεις εμένα ακροαριστερό επειδή σε κάποια πράγματα συμφωνούμε με τους αριστερούς. Τίποτα δεν έχεις καταλάβει από όσα λέω αλλά δεν με κάνει πια εντύπωση. Κάτσε πίστευε ότι θέλω να φάω ρωσσικες βόμβες και ότι θέλω να δουλέψω για να γίνω συνδικαλιστής. Τι άλλο να πω; Δεν έχω πια την υπομονή και την αντοχή να εξηγώ τα αυτονόητα.
Γιάννη μου όλοι έχουμε δει την στροφή σου στην αριστερά, δεν είμαι μόνο εγώ. Σου το έχει αναφέρει το μισό φόρουμ.

Εντελώς τυχαία μαζί με εσένα έκανε στροφή 180 μοιρών προς την ίδια κατεύθυνση και ένα άλλο μέλος.🙃🙃
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top