Γραφιστική και web design: Οι υποτιμημένες τέχνες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αναδημοσιεύση απο το -ολίγον ξεχασμένο απο μένα- blog μου:

Αφορμή για αυτό το μήνυμα είναι κάτι που μου είπε σήμερα ο φίλος μου.
Όπως μου εξιστόρησε, σε μια συζήτηση με μια φιλόλογο περι τεχνών, όταν ανέφερε τη γραφιστική ως τέχνη, εισέπραξε την έντονη δυσαρέσκεια της φιλολόγου, η οποία του είπε οτι ένας γραφίστας της ζήτησε 150 ευρώ για δημιουργικό και εκτύπωση 30 επαγγελματικών καρτών. Η τιμή της φάνηκε υπερβολικά τσουχτερή και το αποκορύφωμα είναι η δήλωση της "Μα αν είναι δυνατόν! 10 ευρώ θα έπρεπε να μου ζητήσει για κάτι τέτοιο!".

Τις πταίει; Η άγνοια πιστευω εγώ. Όταν ο μέσος έλληνας πιστευει οτι η γραφιστική και το web design είναι ...χειρωνακτική εργασία, τέτοια φαινόμενα είναι αναμενόμενα. Όταν θεωρεί ότι ο σχεδιαστής απλώς παίζει με ...κουτάκια, όταν πιστεύει οτι την ίδια δουλειά θα κάνει ο γιός του ή ο γείτονας που "ξερει απο γουμπιούτερ" με τον σχεδιαστή, όταν νομίζει οτι όλα είναι τόσο εύκολα όσο να γράψεις ένα κείμενο στο word, τότε τέτοια φαινόμενα είναι ακόμη πιο αναμενόμενα.

Σήμερα βρήκα μια ιστοσελίδα που δίνει συμβουλές σε αρχάριους που επιχειρούν να φτιάξουν γραμματοσειρές. Πραγματικά έμεινα έκπληκτη ακόμη κι εγώ που έχω ασχοληθεί κάπως περισσότερο απο το μέσο έλληνα με τις γραφικές τέχνες, με το πόσο πολύπλοκη είναι η δουλειά ενός σχεδιαστή γραμματοσειρών και πόσα πράγματα πρέπει να προσέξει. Όχι οτι θεωρούσα ποτέ οτι είναι εύκολη υπόθεση, αλλά δεν το είχα ψάξει και ιδιαίτερα. Όταν λοιπόν ο πελάτης δεν το έχει ψάξει ούτε στο ελάχιστο το θέμα, πως να καταλάβει πόσες παραμέτρους έχει η δουλειά ενός γραφίστα/web designer και κατα συνέπεια, πόσο δύσκολη είναι;

Δεν φταίει όμως μόνο η άγνοια. Φταίει και ένα άλλο, πιθανότατα εξίσου ελληνικό φαινόμενο: Η κακογουστιά. Η κακογουστιά είναι μητέρα πολλών κακών, και στην προκειμένη περίπτωση τουλάχιστον δύο εξ αυτών: των κακών επαγγελματιών και των κακόγουστων πελατών. Πολλοί επιτήδειοι έχουν κατακλύσει το χώρο, ιδίως του web design, προσφέροντας υπηρεσίες σε εξευτελιστικά χαμηλή τιμή και ακόμα πιο χαμηλή ποιότητα. Ο άμαθος, χαμηλής αισθητικής και κατα συνέπεια ευκόλως εντυπωσιαζόμενος πελάτης, μένει απόλυτα ικανοποιημένος με δουλειές πολύ κάτω του μετρίου, φτιαγμένες κυριολεκτικά σε Word (πχ "ουάου, η σελίδα έχει linksss! Μπράβο, είσαι καταπληκτικός επαγγελματίας! Χαλάλι τα ...100 ευρώ!") και όταν συναντήσει στο μέλλον κάποιον σωστό επαγγελματία είτε για κάποια άλλη δουλειά, είτε για ανακατασκευή του ...εκτρώματος αρχίζει τα "μα γιατί μου ζητάς τόσα;; Ο άλλος μου το κάνει με 100 ευρώ!".

Κανέναν όμως δεν άκουσα να παραπονείται όταν ένας πίνακας ζωγραφικής κοστίζει εκατομμύρια, περισσότερα δηλαδή απο οποιαδήποτε ιστοσελίδα. Άρα καταλήγουμε οτι οι έλληνες δεν θεωρούν τέχνη τη γραφιστική και το web design, γι'αυτό τους κακοφαίνεται που κοστίζουν. Η φιλόλογος που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο μάλιστα, χαρακτήρισε τους γραφίστες "λαμόγια" εξαιτίας αυτου του ..."κακού" που της συνέβη.

Τελικά ίσως αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότερες ιστοσελίδες, διαφημιστικά φυλλάδια, κάρτες, λογότυπα κοκ είναι φοβερά κακόγουστα (μην μου πείτε οτι δεν το βλέπετε καθημερινά;). Ο έλληνας είναι τζαμπατζής, κακά τα ψέματα. Προτιμά κάτι κακής ποιότητας παρά κάτι που θα χρειαστεί να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη για να το αποκτήσει, κι ας είναι το τελευταίο πολύ καλύτερο.

Οι έλληνες έχουμε "επιστημιομανία". Θα πουλούσαμε και την ψυχή μας στο διάβολο για να γίνει το παιδί μας επιστήμονας, και "φυσικά" εκτιμούμε μόνο όσους κάνουν δουλειά επιστήμονα. Ακόμα και μεγάλο ταλέντο να έχουμε σε κάποια τέχνη, προτιμάμε να το έχουμε σαν χόμπι και να κάνουμε μια δουλειά που ελάχιστα μας ενδιαφέρει αλλά έχει "κύρος". Και φυσικά αυτό αντικατοπτρίζεται στον τρόπο που βλέπουμε τους άλλους. Θεωρούμε υποδεέστερους όσους δεν είναι επιστήμονες ασχέτως επαγγέλματος. Όταν βέβαια μας αναφέρουν τον Πικάσο, τον Μοντιλιάνι, τον Νταλί, δεν τολμούμε να πούμε τίποτα πέραν του "μα αυτές είναι εξαιρέσεις!" ή ακόμα χειρότερα "Άλλο η ζωγραφική".

Τέλως πάντων, νιώθω οτι επαναλαμβάνομαι, οπότε λέω να τελειώσω το κείμενο εδώ. Ας ελπίσω οτι στο μέλλον η παιδεία που θα δεχόμαστε θα μας επιτρέπει να έχουμε λίγο πιο ανοιχτό μυαλό και να σεβόμαστε ανθρώπους και όχι επαγγέλματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κανέναν όμως δεν άκουσα να παραπονείται όταν ένας πίνακας ζωγραφικής κοστίζει εκατομμύρια, περισσότερα δηλαδή απο οποιαδήποτε ιστοσελίδα. Άρα καταλήγουμε οτι οι έλληνες δεν θεωρούν τέχνη τη γραφιστική και το web design, γι'αυτό τους κακοφαίνεται που κοστίζουν. Η φιλόλογος που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο μάλιστα, χαρακτήρισε τους γραφίστες "λαμόγια" εξαιτίας αυτου του ..."κακού" που της συνέβη.
Θυμαμαι καποτε την εντονη κατακραυγη που εισεπραξε ενας γνωστος μου με την αγορα ενος πινακα αξιας 60.000δρχ (δλδ οχι και τιποτα σπουδαιο). Το λεω αυτο για να δειξω οτι συμφωνα με την δικια μου αντιληψη ο ελληνας στην τεχνη ποτε δεν προκειτε να αφησει πανω απο 10Ε :( Δεν μπορουν να διανοηθουν οτι ενας καλλιτεχνης κουραζεται το ιδιο με εναν πολιτικό μηχανικό ή με εναν Νομικό ή με εναν γιατρο ή ... Στους γιατους βεβαια δινουμε κατι τι παραπανω ... στους καλλιτεχνες δινουμε μονο μια εξευτιλιστικη τιμη. Οι ελληνιες δεν εχουν μαθει τι εστι τεχνη ...

Και λιγακι off-topic τωρα:
Όταν βέβαια μας αναφέρουν τον Πικάσο, τον Μοντιλιάνι, τον Νταλί, δεν τολμούμε να πούμε τίποτα πέραν του "μα αυτές είναι εξαιρέσεις!" ή ακόμα χειρότερα "Άλλο η ζωγραφική".
Φετος τυχαινει να συνεργαζομαι με 5 φιλολογους ... Οι 4 ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο μοντιλιανι ...... Αυτο για εμενα λεει πολλα ...


Υ.γ.: Μιλαω μονο για ελληνες επειδη στο εξωτερικο δεν ξερω τι συμβαινει, αλλα ελπιζω οτι τα πραγματα ειναι καλλιτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δυστυχως τη στιγμη που στα σχολεια υπαρχουν τα "τεχνικα" μονο, που γινονται γελοια πραγματα(αν υπαρχει καθηγητης που εχει ορεξη να κανει κατι δηλαδη), και δεν διδασκονται καν οι μαθητες τους σπουδαιοτερους ζωγραφους αλλα κανουν 10 μουντζουρες για να παρουν εναν χαζοβαθμο, δεν γινεται να μπει στη συνειδηση των παιδιων αλλα και των μεγαλων(αν δεν εχουν ψαχτει λιγακι, τα ιδια μεσανυχτα εχουν..) οτι η ζωγραφικη, η διακοσμητικη, η γραφιστικη, οι εφαρμοσμενες τεχνες ειναι κατι που χρειαζεται γνωσεις και ταλεντο κι οχι κατι που "ετυχε". Ολα αυτα που διαβαζεις τα χω δει στην πραξη(δουλευω σε γραφ.γραφειο), πελατες να σου λενε οτι προτιμανε το καρακιτσατο φυλλαδιακι που εκανε ο γιος του ταδε πριν 5 χρονια και το χουν για κατορ8ωμα, και σου απορριπτουν με τη μια δουλεια ημερων. Το χειροτερο μου δε, ειναι να πω τι σπουδαζω σε αν8ρωπους που ξερουν μονο απο νομικη και μαθηματικο.. Σταματαω εδω γιατι δε θα τελειωσω ποτε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αμ δεν τα χω δει Κατερίνα; Δεν τα γράφω απο θεωρία ;)
Να έρχεται ο πελάτης και να σου λέει "Ο τάδε στο νησί μου κάνει το site με 150 ευρώ, μαζί με διευθυνση και χώρο". Και να έχεις δει δουλειά του "τάδε" και να είναι... ας μην σχολιάσω καλύτερα... :down:
Ή το άλλο κουλό που μου είπε ο πατέρας μου: "Γιατί να έρθει κάποιος σε σένα να του κάνεις το site και να μην το κάνει μόνος του;", ή οτι "Ε χειρωνακτική εργασία είναι αυτό που θες να κάνεις". :rolleyes:
Ή μιας αρκετά καλής πελάτισσας που της λέει ο άντρας της "μα καλά θα πληρώσεις τόσα για μια ...ζωγραφιά;;" :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χαχ, αυτη η εντυπωση που εχουν με τα site ειδικα εχει τρελο γελιο! Ακουνε απο δω κι απο κει οτι υπαρχουν κι ετοιμες σελιδες σε γιαχου και δεν ξερω κι εγω τι που περνας απλα στοιχεια και νομιζουν οτι ειναι υποθεση δεκαλεπτου, κι ας σου χουν βγει τα ματια εσενα στον κωδικα, κι ας κανεις δεκα ωρες να αποφασισεις ποια χρωματα φαινονται καλυτερα! Στην πυρα ολοι τους!!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πέστα ρε σύ! Πέσταα!! Ν'αγιάσει το στόμα σου δηλαδή!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
890615 ενωμενοι γραφιστες σε περιμενουν για group therapy :p (ο αρι8μος ειναι φανταστικος:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αμέ! Πες ώρα, μέρα και τοποθεσία! :P :P :P
Πολύ γουστάρω αυτό που κάνει ένας φίλος μου web designer: Χρεώνει πανάκριβα (κάνει και πολύ καλή δουλειά όμως) και έτσι ξεφορτώνεται τους άσχετους: μόλις ακούνε τιμή φεύγουν με ελαφρά :hehe:
Μαγκιά του. Ας το κάναμε όλοι να δεις πως θα ελαττώνονταν τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Την καλυτερη δουλεια κανει..Ο ασχετος πελατης θα σου δημιουργησει ενα καρο προβληματα στην πορεια της δουλειας, θα του ξινισει αυτο, θα του βρωμισει το αλλο, στο τελος θα αμφισβητησει και για το αν το παιδεψες το πραγμα, και σου κανει τα νευρα κροσια, αγκρ (σε πληρωνει και καθυστερημενα, γιατι καθε βδομαδα βρισκει κατι καινουριο που θα θελε να αλλαξει:p).. Το κακο ειναι οτι υπαρχουν τοοοοσοι ασχετοι εκει εξω που ζητανε ελαχιστα για μια δουλεια της πλακας, που τελικα δε συμφερει και καθεσαι και υπομενεις τον καθε ηλιθιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι Κατερίνα αλλά δεν είναι εύκολο να το κάνεις αυτό στην αρχή, όταν είσαι ακόμη άγνωστος. Προσωπικά προσπαθώ να μην απορρίπτω εύκολα δουλειές μιας και θέλω επιτέλους να κάνω portfolio. Απλά προσπαθώ σε κάθε νέα δουλειά να ανεβάζω κι άλλο την τιμή (είναι και λογικό, έχω περισσότερη πείρα σε κάθε νέα δουλειά που παίρνω) ώστε στο τέλος να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο και να μείνει εκεί...
Βέβαια ποτέ δεν θα έπαιρνα δουλειά με 100 και 200 ευρώ, ούτε καν για στατική σελίδα. Αυτό το είχα κάνει μόνο στην πρώτη μου δουλειά (και λιγότερα μάλιστα!) και δεν φαντάζεσαι πόσο λαλάκας νιώθω τώρα για αυτό. Άσε που ουτε καν στο portfolio μου θα τη βάλω αυτή, για διαφόρους λόγους. Αλλά δεν πειράζει, μαθαίνουμε απο τα λάθη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οταν εγραφα "ασχετους εκει εξω" εννοουσα "γραφιστες".. Συμφωνω και επαυξανω, δεν γινεται να πουλας και μουρη οσο ακομη δεν εχεις σταθερα χρηματα. Αληθεια εσυ τι σπουδασες/σπουδαζεις; (εγω ακομη δεν εχω παρει καν λεφτα για δουλειες να φανταστεις, αφου βρηκες κυκλο μη μιλας καθολου:S)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
A αυτό που σπουδάζω είναι τελείως άσχετο! Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ στην πολυτεχνικη του ΑΠΘ. Πέραν του οτι δεν με εμπνέει καθόλου η σχολή μου, όπως έχω ξαναγράψει, εμένα το πάθος μου είναι άλλο... Είσαι πολυ τυχερή που σπουδάζεις γραφιστική και μην επιτρέψεις σε κανένα να σε κάνει να πιστεψεις το αντίθετο! Μακάρι να ήμουν στη θέση σου! Αν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα να παρακολουθώ έστω τα μαθήματα αλλά εδώ που είμαι ούτε αυτό μπορώ να κάνω :(
Καλά μην φανταστείς οτι έχω πάρει τις άπειρες δουλειές... Πάντως έχω απορρίψει και μερικές, αν και ενός φροντηστηρίου που απέρριψα γιατί δεν είχα χρόνο το έχω μετανιώσει. :/: Επίσης το κακό είναι οτι πολλοί μου προτείνουν καθαρά προγραμματιστικές εργασίες (php) ενώ εμένα αυτό που μου αρέσει τρελά είναι κυρίως το design. Ε αυτές συνήθως τις απορρίπτω αν δεν περιλαμβάνουν καθόλου design.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι άνθρωποι συνηθίζουν να υποτιμούν ό,τι δεν καταλαβαίνουν.:(
Έχω μια θεία ζωγράφο, κάποια στιγμή ένας γνωστός γνωστού της ζήτησε να κάνει το πορτραίτο της γυναίκας του.Εκεί να δεις ασυνενοησία,τι να προσπαθεί να του εξηγήσει ότι ήταν καλύτερο να της ποζάρει κι όχι απο φωτογραφία,τι να θέλει να του το κάνει σχεδόν τσάμπα(λες και της έκανε χάρη που την προτίμησε),και τηλεφωνήματα επί τηλεφωνημάτων λες κι επρόκειτο να ζωγραφίσει την τζοκόντα ξερω γω.Ώσπου αγανάκτησε και τον πήρε τηλ.να του πει ότι βρήκε ακριβώς την λύση σε αυτό που ζητούσε,να κατεβεί με την γυναίκα του στο Μοναστηράκι,να βρουν έναν πλανώδιο να του δώσουν 25 ευρώ και να κάνουν τη δουλειά τους.
Το πιο κουλό ήταν πως αργότερα μάθαμε ότι είπε "καλή κοπέλα η Ε. αλλά έχει ψωνιστεί επειδή έκανε 2 εκθέσεις και δεν μας καταδέχτηκε":whatever:
Κι αυτό στην ζωγραφική που υποτίθεται ότι είναι δικαίως αναγνωρισμένη ως μια απο τις 7 τέχνες.
Όσο αφορά την γραφιστική και το web desigh νομίζω πως είναι ακόμη νωρίς στην Ελλάδα και δεν έχουν διαθοδεί και τόσο.Πάντως οι ιδιωτικές σχολές που παρακολουθούν τις εξελίξεις στο εξωτερικό και προσαρμόζουν τα τμήματα τους ανάλογα προσφέρουν αρκετά τέτοια προγράμματα.Για να ξυπνήσει και το δημόσιο θα χρειαστούν καμμιά 10αριά χρόνια ακόμη.
Προσωπικά πιστεύω πως και οι δύο τέχνες θα αποτελέσουν την "ζωγραφική" του 21ου αιώνα.
Οι ιστορικοί του μέλλοντος μπορεί και να με δικαιώσουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Οι ιστορικοί του μέλλοντος μπορεί και να με δικαιώσουν:D
εγω βαζω το χερι μου στην φωτια οτι θα μας δικαιωσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Μάλλον κάτι άσχετο θα πώ αλλά μπορεί να ενδιαφέρεται κάποιος(αν υπάρχει καταλληλότερο ποστ admins μετακινείστε το:Οργανώνει το ΕΜΠ κάποια σεμινάρια τηλεκπαίδευσης για web-design και java..Αν ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως να του δώσω περισσότερες πληροφορίες..Αρθρο από εφημερίδα έχω!Εγώ δυστυχώς δεν έχω το χρόνο...:/: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Kleftra μου φαινεται ο κανονας σ'αυτη τη δουλεια ειναι "μην μπλεξεις με γνωστους" ο,τι κι αν κανεις θα σε υποτιμησουν.. Εγω δεν φιλοδοξουσα να κανω πορτραιτο, ενα απλο company profile πηγα να κανω και μου βγηκε ξινο! (εννοειται τα λεφτα δεν ηρθαν ποτε, γιατι τι συγγενεις ειμαστε..)

Diddle σ'ακουωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Diddle σ'ακουωωω!

Βρήκα και το σάιτ!Μπές εδώ https://elearn.medialab.ntua.gr/ για όλες σου τις απορίες.Από αυτά που διάβασα εγώ στην εφημεριδά έλεγε:αιτησεις μέχρι 30/3,απαιτείται γρήγορη σύνδεση νετ(isdn ή adsl) ,εκτός από τα chat sessions οι ώρες απαχόλησης είναι αρκετά ευέλικτες και προσαρμόσιμες,το κόστος είναι αντίστοιχα 700 και 800 ευρώ και η διάρκεια του σεμιναρίου δέκα εβδομάδες(150 ωρες). Αυτά από μένα.Δε νομίζω να ξέρω κάτι παραπάνω που να το ξέχασα..Αν τελικά συμμετάσχεις θα ήθελα τις ενυπώσεις σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ, αν και απογοητευτηκα μ'αυτο το '700 ευρω' :X Φαινεται ενδιαφερον, και μονο λογω τροπου διδασκαλιας, αλλα μαλλον κι εγω θα ψαξω ατομο να ακουσω εντυπωσεις:S (Παντως η τιμη συγκριτικα με ιεκ και τετοια ειναι πολυ καλη για τις ωρες διδασκαλιας!..ασχετα αν δεν παιζουν ουτε αυτα τα λεφτα;p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To ΕΜΠ σεμινάριο για web design? Επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου κατα πόσον ένα τέτοιο σεμινάριο θα αναφέρεται στην τέχνη του web design και όχι σε τεχνικά πράγματα του στυλ "Πως βάζουμε rollover button στη σελίδα". Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά ο όρος web design είναι πολύ παρεξηγημένος στην ελλάδα (όπως σχεδόν όλοι οι όροι άλλωστε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά ο όρος web design είναι πολύ παρεξηγημένος στην ελλάδα (όπως σχεδόν όλοι οι όροι άλλωστε :P).

Michelle πως ακριβώς το εννοείς το παραπάνω???επειδή θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για το θέμα μήπως θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στο σάιτ των 2 σεμιναρίων και να μου πεις την άποψή σου για το πρόγραμμα σπουδών τους??Πάντως μαθήματα που να αφορούν το web design διδασκονται σε κάποιο ποσοστό στο ΕΜΠ όπως φαντάζομαι και στα άλλα πολυτεχνεία.μακάρι βέβαια να ήταν μεγαλύτερο το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top