Διασκευές που αξίζουν την προσοχή μας!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και η άποψη μου είναι ότι οι διασκευές δημιουργούνται για εγωιστικά θέματα και σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό να προχωρήσουν το κομμάτι ένα βήμα παραπέρα. (btw έχουμε σχετικό θέμα) Ωστόσο χθες με μια νέα "ανακάλυψη" μου κατάφερα να κλείσω την 4άδα των μοναδικών διασκευών που έχουν να πουν κάτι

(Θα τα παραθέσω με χρονολογική σειρά όπου γνώρισα τις διασκευές αυτές)

  1. Paradise Lost - Small Town Boy (Αρχικό κομμάτι: [Δεν το βρίσκω - Any Help?])
  2. Rammstein - Das modell (Αρχικό Κομμάτι: Kraftwerk - Das Model)
  3. Tiesto - Adagio for strings (Αρχικό Κομμάτι: Samuel Barber - Adagio for Strings )
  4. Das Holz & Veljanov - Spanish Caravan (Αρχικό κομμάτι: The Doors - Spanish Caravan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι. Την διασκευή την κάνει γιατί εκείνος το εκλαμβάνει διαφορετικά και θέλει να το μεταδώσει αυτό το αίσθημα.. Το αν τώρα μία διασκευή θα χαρακτηριστεί πετυχημένη ή αποτυχημένη αυτό είναι κάτι εξαιρετικά υποκειμενικό. Για παράδειγμα, η διασκευή για το Adagio for Strings προσωπικά με άφησε αδιάφορη, σε αντίθεση με αυτό το cover:
https://www.youtube.com/watch?v=tCMjJqVBm2g

'Αλλο ένα παράδειγμα είναι το Uninvited:
https://www.youtube.com/watch?v=uvgi7P97lu0 original
https://www.youtube.com/watch?v=oFBWPcaMKeo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι
Γιατί συνήθως οι καλλιτέχνες διαλέγουν να κάνουν διασκευές σε κομμάτια που έχουν βαριά ιστορία; :)

Υ.γ.: Ποίος ο ορισμός του cover; Μόνο διαισθητικά το αντιλαμβάνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο :),ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολλοί καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο :),ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολύ καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...:)
Δεν ξέρω καθόλου τον χώρο της μουσικής που περιλαμβάνει κομμάτια όπως το Uninvited, ωστόσο με το βαρύ δεν εννοώ σε καμία περίπτωση κουλτούρα. Εννοώ βαρύ από άποψη ιστορίας, για παράδειγμα να είναι ή να είχε γίνει πολύ δημοφιλή. Γενικότερα, για εμένα ένα κομμάτι δεν είναι απλά στίχοι και μουσική είναι και η εκτέλεση. Αν μου δώσεις να εκτελέσω ένα κομμάτι που είναι "σημαντικό", θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι γιατί στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρω απλά να μιμηθώ την αρχική εκτέλεση.

Για παράδειγμα το Spanish Caravan σε εκτέλεση Das Holz είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό, αφού αυτό που προκύπτει τουλάχιστον σε εμένα μου θυμίζει Folk με Goth φωνή (Σαφώς και δεν ψαρώνω μόνο από την βαθιά φωνή του Veljanov). Ένας συνδυασμός που σε εμένα μου προσφέρει μια νέα εμπειρία.

Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι γίνονται διασκευές μόνο σε διάσημα κομμάτια, απλά επειδή τα κομμάτια είναι διάσημα, έχουμε υπ' όψιν μόνο αυτές τις διασκευές... Τώρα κανείς από τους δυο μας δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι απόλυτος. Όπως εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι κάθε καλλιτέχνης κάνει μία διασκευή για τους λόγους που είπα παραπάνω, ούτε εσύ θεωρώ μπορείς να είσαι σίγουρος για το θέμα του εγωισμού... Και τα δυο είναι πιθανά...

Τα ακούσματά μας νομίζω είναι κάπως διαφορετικά, αλλά που θα πάει, θα βρούμε άκρη...:P

Κάτι που βρήκα σήμερα και με ενθουσίασε πραγματικά. Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο και πιστεύω ότι είναι κάτι πρωτοπόρο στο χώρο της μουσικής...


Είναι ένα συγκρότημα που πέρα από κάποια δικά τους τραγούδια κάνουν και διασκευές.
Αυτή που παρέθεσα είναι η διασκευή τους για το La vie en Rose της Edith Piaf..


Και αυτή είναι η πρώτη εκτέλεση του κομματιού από την Edith Piaf...

Μόλις άκουσα την διασκευή, ένιωσα ότι ξαφνικά το τραγούδι αυτό ζωντάνεψε και πήρε μία τελείως διαφορετική ... υπόσταση από αυτή που του είχε δοθεί... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.


διασκευή του κομματιού των tears for fears. προσωπικά, μαρεσει πιο πολυ αυτο απο το αυθεντικο γιατι προσδιδει μια θλιψη στο κομματι που ταιριαζει στους στιχους του...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.

Η αγαπημένη μου εκτέλεση του Paint it Black είναι αυτή των Inkubus Sukkubus.

https://www.youtube.com/watch?v=LCjq-3g9ewU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ένα τραγούδι..."χιλιάδες" διασκευές...:P

Ποιό; Το Crazy από Gnarls Barkley.

  1. Ray Lamontagne
  2. Pink
  3. One Republic
  4. Katie Noonan
  5. Nelly Furtado
  6. Jimmy Chaos-διασκευή με βιολί
  7. Jason Castro
  8. The Kooks
  9. Violent Femmes
Νομίζω πως αν συνεχίζω να ψάχνω, θα εξακολουθώ να βρίσκω διασκευές του συγκεκριμένου τραγουδιού....

Προσωπικά ξεχωρίζω των Ray Lamontagne, Katie Noonan, The Kooks & Violent Femmes. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η διασκευή του "στα είπα όλα" του μάλαμα από τον καρρά είναι κατ' εμέ τραγική...όπως και η "πριγκηπέσα" από τον Καρρά...και εμένα μ'αρέσει ο Μάλαμας αλλά δεν τραγουδάω κομμάτια του :whistle:

Γιατί ρε συ θα σε άκουγα με πολύ ενδιαφέρον:P

Μερικοί θα με βρίσουν,αλλά μια διασκευή που μου αρέσει:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μια κατά την γνώμη μου εξαιρετική διασκευή, η οποία συναγωνίζεται επάξια την αρχική version του τραγουδιού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Και τι να πει κανείς για το cover του Cash στο Hurt των Nine Inch Nails..

Cover:


Original:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν άκουσα αυτή την διασκευή έπαψα να μπορώ να μπορώ να ακούω την αυθεντική του Bob Marley
Eric Clapton - I Shot the Sheriff (εκτέλεση από το CrossRoad 2007)

Σίγουρα είμαι μεροληπτικός υπερ του Clapton, αφού έχει καταφέρει να με ταξιδέψει υπερβολικά πολλές φορές και πάντα με διαφορετικό τρόπο. Άλλα οι συγκρίσεις κορυφών είναι εν γένη είναι άδικες όποτε είμαι σίγουρος ότι δεν θα τρίξουν τα κοκκαλάκια του φίλου Bob :worry:

Και μην ξεχνάμε: I swear it was in selfdefence... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Διασκευή "Dance me to the end of love" από τους Civil Wars.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Είναι όμορφη η διασκεύη στο Hurt,αλλά οκ ριζικά διαφορετική από το ορίτζιναλ,που εμπίπτει πιο πολύ στα γούστα μου.Γενικά το όλο θέμα "διασκευές" είναι αρκετά λεπτό γιατί σε καμία των περιπτώσεων δε μπορουμε να κρίνουμε με απόλυτη αντικειμενικότητα μια διασκευη σε κομμάτι που έχουμε συνηθίσει να ακούμε σε άλλα φωνητικά ,άλλο τέμπο κοκ,πόσο μάλλον σε περίπτωση που για χ,ψ λόγους έχουμε δεθεί με την πρωτότυπη εκτέλεση.

Ομορφες διασκευές που μου έρχονται τώρα στο νου:


https://www.youtube.com/watch?v=Am1kJM823Vk (Bob Dylan)

https://www.youtube.com/watch?v=9HTM6qFbLfY (Depeche Mode)

https://www.youtube.com/watch?v=nDoYWWUw2T8&feature=player_embedded#at=33 (Gun Club)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Παντος οχι οτι το παει ενα βημα παραπερα... :P

Ίσως επειδή έχω γνωρίσει το τραγούδι αυτό με τον Johnny Cash το άλλο μου φαίνεται τόσο "άψυχο". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top