Διώκεται ποινικά η φιλοξενία συνδέσμων προς ιστοτόπους με παράνομο υλικό;

alexdoxara

Νεοφερμένος

Ο alexdoxara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να σας κάνω μια ερώτηση έχω φτιάξει ένα site που μέσα έχω link rapidshare (δεν είναι δικά μου τα περνώ από αλλα site) ka επίσης έχω και link για να κατεβάζουν torrent (ούτε τα torrent είναι δικά μου και αυτά από άλλο site) θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό που κάνω είναι παράνομο γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη ali μου λένε είναι μονο link οποτε δεν είναι παράνομο και άλλοι μου λένε πως τα link που οδηγούν σε παράνομο υλικό είναι παράνομα για πείτε μου και εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη για το off-topic αλλά για ποιο λόγο να κάνεις ένα site που όλο του το περιεχόμενο το παίρνεις (ορισμένοι θα έλεγαν "κλέβεις") από άλλα site? Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να βρεις κάτι πολύ πιο δημιουργικό να φτιάξεις και σίγουρα νόμιμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στην Ελλάδα η πειρατεία διώκεται σύμφωνα με τον προαναφερθέντα Νόμο 2121/93 περί Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας. Περαιτέρω, το Τμήμα Δίωξης Πειρατείας της Ε.Ε.Π.Η έχει αναλάβει ορισμένες δραστηριότητες στην προσπάθεια πάταξης αυτού του φαινομένου. Το συγκεκριμένο τμήμα ενημερώνει το κοινό για τα προβλήματα και τις επιπτώσεις της μουσικής πειρατείας. Επιπλέον, παρέχει πληροφορίες αλλά και δέχεται καταγγελίες για παράνομες ενέργειες, ενώ παράλληλα επιτελεί επικουρικό έργο στις αρμόδιες Αστυνομικές και Δικαστικές Αρχές με την παροχή εκθέσεων πραγματογνωμοσύνης και την υποβολή μηνύσεων.

Για την καταπολέμηση της ηλεκτρονικής πειρατείας (μέσω internet), η Ε.Ε.Π.Η ακολουθεί τις παρακάτω διαδικασίες.

  • Ειδοποιήσεις προς τους service providers του internet, ζητώντας τους να “κλείσουν” τις παράνομες ιστοσελίδες.
  • Αστικά και ποινικά μέτρα κατά των service providers που αρνούνται να συμμορφωθούν με τις ειδοποιήσεις.
  • Αστικά και ποινικά μέτρα κατά των ιδιοκτητών των σελίδων, στις περιπτώσεις που μπορούν να εντοπιστούν.
  • Αστικά και ποινικά μέτρα κατά των συνεργών των παραβατών, π.χ. όποιων προσφέρουν links προς δικτυακούς τόπους με παράνομα αρχεία, ή κατά των υπευθύνων μηχανών ανεύρεσης (search engines) που παρέχουν τη δυνατότητα εντοπισμού τέτοιων αρχείων.
Πηγή


Νομίζω πρέπει να σε κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top