Υπόθεση Τοπαλούδη

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εσύ τι πιστεύεις? Είναι σωστό αυτό ή λάθος?


Εννοείται ότι πρέπει να κατακρίνουμε την πράξη της δολοφονίας, ανεξάρτητα από την ιδιότητα του θύματος, το έγραψα και παραπάνω :P
Αποχωρώ προς το παρόν, πάω βολτούλα …. Γράψτε και θα απαντήσω το βράδυ :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φόνος και ο βιασμός δεν είναι συγκρίσιμα εγκλήματα. Μπορεί να σκοτώσεις κάποιον σε αυτοάμυνα (λχ για να ξεφύγεις από βιασμό), μπορεί εξ αμελείας, μπορεί, μπορεί... Στον βιασμό υπάρχει απλά ένας βιαστής που θέλει να βιάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ας μου επιτραπεί να αναλύσω τον όρο "παλιανθρωπος"



Παλιανθρωπος= παλιός + άνθρωπος. Ο πρώτος άνθρωπος θεωρείται ο Αδάμ, άρα θα μπορούσαμε να πούμε παλιος+ Αδάμ. Ο Αδαμ, είναι ο ανθρωπος ο οποίος ξεπεσε αμαρτανοντας, με αυτό να σημαίνει ότι έφυγε απο το σωστό /νέο δρόμο που ο Θεός είχε υποδείξει. Ο παλιός λοιπόν, έχει φτάσει να θεωρείται αυτός ο οποίος αμαρτανει, λειτουργεί με βάση τον παλιό κώδικα,, έχει χάσει το δρόμο,, ο ανήθικος. Αυτός που δεν είναι Χριστίανος= ηθικος/ νέα θρησκεία/νέος άνθρωπος. Άρα θα είναι παλιος/ανήθικος. Ο παλιός συνδέεται επίσης με το σάπιος. Κάτι που έχει παλιώσει,, χαλάσει. Άρα, θαρρω, επεξηγηθηκε ο όρος "παλιανθρωπος".




Οσον αφορά την εγκληματικοτητα, σαφέστατα και δεν μπορεί να εξαλειφθεί πλήρως, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να ελέγχεται. Η πρόληψη είναι πάντα η καλύτερη μέθοδος.

***

Πρόληψη = παιδεία + προσοχή

***



Ξανατονιζω, ότι ΚΑΝΕΙΣ δε θα πρέπει να βιάζει και να δολοφονεί , ούτε να θεωρεί ότι μια πορνη έχει λιγότερα δικαιώματα από μια μη πορνη. Τέτοιου είδους αντιλήψεις, δεν καταλαβαίνω γιατί υφίστανται ακόμη, και με λυπεί το γεγονός ότι κρίνουμε βάσει αυτών.




ΥΓ. Η παιδεία είναι το φάρμακο των πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/ar...-ton-enan-apo-tous-dolofonous-tis-foititrias/

άρχισε το πανηγυρι. Ειναι που ηταν δυσκολο για κάποιους να τις φάει ο δράστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Έτσι καλά να πάθει ο παλιό δολοφόνος.Μεχρι να πεθάνει το τέρας να τον πλακώνουν στον ξύλο.
Edit ο ένας κρατούμενος που τον χτυπάει λέει βγάλτου τα ρούχα χαχαχαχα μίασμα καλά να πάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Καλωσήρθατε στον μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Μεσαίωνας είναι αυτο και όχι αυτο που έκαναν στην κοπέλα;

Εγώ διασκέδασα με το βίντεο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
θα δικαιολογήσουμε τον δράστη πχ εάν είχε πάρει ουσίες και δεν ήξερε τι έκανε;

Ναι ακριβως αυτο κανουμε, ο δολος και οι συνθηκες εχουν σημασια, ασχετα απο το τι λες εσυ (ευτυχως)

Ειναι που ηταν δυσκολο για κάποιους να τις φάει ο δράστης.

αμα ησουν εσυ ωμους θα τους επιανες και τους 6 απο το σβερκο!

Καλωσήρθατε στον μεσαίωνα.

Ελλαδα...Ελληνες...Λες και ξεφυγαμε ποτε απο το μεσαιωνα, ενα ενθος απο ματαιοδοξους ημιμαθεις μαμακιδες και πριγγιπισες.

Μεσαίωνας είναι αυτο και όχι αυτο που έκαναν στην κοπέλα;

Εγώ διασκέδασα με το βίντεο!!!

Δεν εχει σημασια, υποτιθεται η υπολοιπη κοινωνια ειναι ανωτερη. Το οτι διασκεδασες με το βιντεο λεει πολλα για σενα, τιποτα εκ των οποιων καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Τι έγινε οι Αλβανικές (και οι ελληνικές)μαγκιές δεν έχουν αποτέλεσμα στην φυλακή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Καλωσήρθατε στον μεσαίωνα.

Μπηκε να κανει και εκει μαγκιές το παικτουρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Ναι τι κρίμα,θα πάρει αυτο που του αξίζει όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O Διευθυντής των φυλακών είναι ακόμα στη θέση του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Ναι τι κρίμα,θα πάρει αυτο που του αξίζει όμως!


Για να ειμαι ειλικρινης δεν λυπηθηκα ουτε εγω καθολου. Πηγε να κανει μαγκιές στη φυλακη ο τύπος και τον μάγκωσαν. Νομιζουν οτι ειναι σαν τον εξω κοσμο που μπορει να κανεις βλακειες και να μην ασχολειται κανεις για να αποφυγει τις μηνυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Δεν γνωρίζουμε.Οποιος και να είναι διευθυντής το μίασμα αυτο θα πάρει ότι του αζιζει.Να βιάζει κοπέλες δεν ήθελε;Καμία λύπηση λοιπόν.Στο δεύτερο βίντεο του έχουν βγάλει και την φόρμα.Καλη διασκέδαση 19χρονε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Δεν γνωρίζουμε.Οποιος και να είναι διευθυντής το μίασμα αυτο θα πάρει ότι του αζιζει.Να βιάζει κοπέλες δεν ήθελε;Καμία λύπηση λοιπόν.Στο δεύτερο βίντεο του έχουν βγάλει και την φόρμα.Καλη διασκέδαση 19χρονε.


Να σου πω την αληθεια και εγω αν ήμουν φυλακας ή διευθυντης σε φυλακες και ειχα και κοριτσι στην ηλικια της αν έβλεπα να τρώει και 2-3 φάπες ο φερομενος βιαστης - εγκληματιας αυτος ουτε θα επενέβαινα. Θα σκεφτομουν ας αρπαξει και 2-3 δεν θα του στρωσουμε και χαλι. Ετσι και αλλιως στα 10 χρονια εξω θα ειναι αυτοι με το συστημα στην Ελλάδα το χαλαρο. Οποτε μην τους λυπάσαι και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα πάντως κι αυτό με ενοχλεί σαν άνθρωπο. Όχι γιατί λυπάμαι αυτά τα αποβράσματα, δεν τα λυπάμαι καθόλου. Αλλά γιατί από εμάς κάποιους δεν τους ενοχλεί κ κάποιοι το διασκεδάζουν κιόλας να βλέπουν κάτι τέτοιο, άσχετα με το ποιος και το τι είναι αυτός ο εμετός. Κανιβαλισμός λέγεται αυτό.
Πιο πάνω η Σοφία αναφερόμενη στην νεκρή είπε "Εννοείται ότι πρέπει να κατακρίνουμε την πράξη της δολοφονίας, ανεξάρτητα από την ιδιότητα του θύματος". Το ίδιο ισχύει για όλους αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Εκείνος λυπήθηκε την κοπέλα;Όχι.
Επίσης εκείνοι που λένε ότι δεν κάνουν καλά αυτοί που το χτυπούν θέλω να σας ρωτήσω.Αν η κόρη σας είχε πεθάνει με αυτόν τον τροπο τα ίδια θα λέγατε;Δεν το νομίζω.

Devil αν εγώ ειμουν φύλακας εγώ θα έδινα τα κλειδιά για να τον σπάσουν στο ξύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Φώτη είναι άλλο το δεν τον λυπάμαι, και άλλο το διασκεδάζω. Δεν ξέρω με τι διασκεδάζεις εσύ, αλλά αν διασκεδάζεις στην ιδέα ότι του κατέβασαν το παντελόνι κ μπορεί να βιάζεται ή και ακόμη να τον σκοτώσουν στην φυλακή, τότε λυπάμαι πολύ. Αναρωτιέμαι, τα ίδια θα έλεγες και για την νεκρή αν ήταν πόρνη του ελέους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Τα ίδια που λέω και τωρα.
Το διασκεδάζω γιατί αυτο το τέρας σκότωσε μια κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Φώτη είναι άλλο το δεν τον λυπάμαι, και άλλο το διασκεδάζω. Δεν ξέρω με τι διασκεδάζεις εσύ, αλλά αν διασκεδάζεις στην ιδέα ότι του κατέβασαν το παντελόνι κ μπορεί να βιάζεται ή και ακόμη να τον σκοτώσουν στην φυλακή, τότε λυπάμαι πολύ. Αναρωτιέμαι, τα ίδια θα έλεγες και για την νεκρή αν ήταν πόρνη του ελέους?


Οχι δεν ειπαμε για εγκληματα. Αλλα και 2-3 ψιλές να αρπάξει στη ζούλα δεν ειναι και θέμα. Οπως δεν έκαναν θέμα και οι άνθρωποι που υπέφεραν απεξω απο τους τραμπουκισμους , απο το οτι ο ενας ειχε πιασει μια φορά εναν δικηγορο και τον ταρακουνουσε και επενεβησαν οδηγοι ταξι να τον σώσουν. Οπως τοτε θα έλεγαν σε κάποιον "Και μηνυση να κάνεις δεν θα βγαλεις τιποτα απλα θα φαει 20 μέρες με αναστολη" για έργω εξύβριση. Ετσι και εδω ας μου εκανε εμενα σαν φυλακα αναφορά οτι εκτελεσα πλημελή καθήκοντα για να τιμωρηθω και θα ελεγα και εγω στην απολογια μου οτι εγινε στη ζουλα και δεν προλαβα να το δω θα έλεγε και ο διευθυντης ενα "του εκανα μια προφορικη επιπληξη" και τέλος το πανηγυρι. :D

Ειπαμε και τις προαλλες δεν θα εκμεταλευονται μονο κάποιοι την χαλαροτητα των νομων ξέρουμε και εμεις να το κάνουμε αν χρειαστει. σΤΑ 30 ΤΟΥς ΕΞΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ετσι και αλλιώς. Στις ΗΠΑ θα ηταν σε κανα Γκουαντανάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top