Είναι τα μάτια ο καθρέφτης της ψυχής;

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το σκεφτομουν χτες το βραδυ. Λενε οτι τα ματια ενος ανθρωπου δειχνουν τι αισθανεται και δεν λενε ποτε ψεμματα. Το πιστευετε? Η την εχετε πατησει πιστευοντας αυτα που σας ελεγε το βλεμμα καποιου ενω δεν ηταν αληθεια..?

Δεν ειμαι σιγουρη αν ειμαι στη σωστη κατηγορια, ομως δεν αναφερομαι μονο σε ερωτικες σχεσεις γιαυτο και δεν το εβαλα εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πιστεύω πως ναι,πολλά μπορείς να καταλάβεις από τα ματια.Αρκεί να είσαι παρατηρητικός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι εάν είσαι αρκετά παρατηρητικός τα μάτια και γενικά οι κινήσεις του άλλου σου δείχνουν διάφορα πράγματα αρκεί να ξέρεις πως να τα ερμηνέψεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ θα διαφωνήσω ώς προς το μέσον, δηλαδή τα μάτια.
Πιστεύω οτι το ένστικτό μας είναι αυτό που μας ωθεί να διακρίνουμε μια αληθινή ματιά απο μια ψεύτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS:
Εγώ θα διαφωνήσω ώς προς το μέσον, δηλαδή τα μάτια.
Πιστεύω οτι το ένστικτό μας είναι αυτό που μας ωθεί να διακρίνουμε μια αληθινή ματιά απο μια ψεύτικη.

Πρώτη φορα συναντώ κάποιον που βλέπει με το ένστικτο :P
Κατάλαβα πάντως τι θέλεις να πεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Και εγώ λίγο μπερδέυτικα με το μύνημα της Dolores. Αν κατάλαβα καλά, εννοεί οτι τα μάτια του άλλου δείχνουν κάτι, το οποίο εμείς το "μεταφράζουμε" με το ένστικτο για να καταλάβουμε εάν λέει αλήθεια ή ψέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
"Ποτε σου μην κοιτας τον αλλον μεσ'τα ματια,
γιατι καθρεφτης γινεσαι
και ολοι σε σπαν κομματια";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
E ναι μωρέ αυτό εννοεί απλά δεν το εξέφρασε σωστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
"Ποτε σου μην κοιτας τον αλλον μεσ'τα ματια,
γιατι καθρεφτης γινεσαι
και ολοι σε σπαν κομματια";)

ναι ναι! ετσι την πατησα και εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[mood πολύ πολύ στενοχωρημένο σήμερα] ΟΧΙ... ή μάλλον όχι από κάποια στιγμή και μετά... ϊσως σε μικρές ηλικίες... Ίσως αν ο άλλος δεν είναι "εκπαιδευμένος" να κρύβεται... Ίσως τις "αληθινές" του ώρες. Κατά τα άλλα νομίζω ότι οι άνθρωποι όταν θέλουν να κοροιδέψουν μπορούν όχι να σε κάνουν να δεις τι κρύβουν αλλά το ακριβώς αντίθετο... Να σε ξεγελάσουν.. Και σε ερωτικές σχέσεις και σε καθημερινές παντού... Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω δει και προς εμένα και από εμένα... Ότι αυτό που δείχνουν τα μάτια μπορεί να το "χρησιμοποιήσει" κανείς απλά και μονο για να ξεγελάσει... Γνώμη μου [/mood πολύ πολύ στενοχωρημένο σήμερα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Φυσικά μπορεί να το χρησιμποποιήσει για να ξεγελάσει κάποιον, αλλά το ποσοστό που μπορεί να το κάνει είναι πολύ μικρό. Αντίθετα, το ποσοστό που δεν ξέρει να κρύψει τα συναισθήματα του είναι πολύ μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS:
Εγώ θα διαφωνήσω ώς προς το μέσον, δηλαδή τα μάτια.
Πιστεύω οτι το ένστικτό μας είναι αυτό που μας ωθεί να διακρίνουμε μια αληθινή ματιά απο μια ψεύτικη.

Θα συμφωνήσω με την DoLoReS και θα προσθέσω ότι ευτυχώς σε εμένα το ένστικτο λειτουργεί πάρα πολύ καλά. Καταλαβαίνω με τη μία αν ο άλλος αξίζει ή όχι. Κατά 90% τουλάχιστον πέφτω μέσα. Και έχω καταλάβα ότι αποτυγχάνω όταν βάζω τη λογική μπροστά π.χ. "μπορεί να είναι έτσι για αυτόν και αυτόν το λόγο"... ε τότε πέφτω έξω σίγουρα. Γι' αυτό πλέον αφήνω τις σκέψεις μου να λένε ό,τι θέλουν και κοιτάζω τι σκέφτηκα την πρώτη στιγμή που είδα το άλλο πρόσωπο.

Πάντως, το βλέμμα λέει σίγουρα πολλά όπως και το σώμα... Γι' αυτό μην ακούτε τι σας λέει ο άλλος, αλλά μόνο να βλέπετε... εκεί είναι το ζουμί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Γι' αυτό μην ακούτε τι σας λέει ο άλλος, αλλά μόνο να βλέπετε... εκεί είναι το ζουμί.
+101 ;)

Και εγώ πιστεύω πως όταν δω πρώτη φορά έναν άνθρωπο μπορώ να καταλάβω πολλά γι' αυτόν. Όχι μόνο από τα μάτια αλλά γενικότερα, τί φοράει, πώς κινείται, ο τρόπος που μιλάει. Δεν πέφτω πάντα μέσα βέβαια. Αλλά εμπιστεύομαι αυτήν την πρώτη άποψη.
Τα πράγματα, για μένα, μπερδεύονται όταν θέλω να του βρω ελαφρυντικά για το άλλον, και να μην ακούσω την αρχική μου διαίσθηση.. Τις περισσότερες φορές την πατάω. :/: Πολλές φορές άνθρωποι που μου άλλαξαν αυτή την αρχική πεποίθηση γι'αυτούς, με προσγείωσαν πολύ απότομα..
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα είδος χαρίσματος να ψυχολογείς τον άλλον με την πρώτη ματιά. Δεν ξέρω αν μπορεί να αποκτηθεί με τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
"Ποτε σου μην κοιτας τον αλλον μεσ'τα ματια,
γιατι καθρεφτης γινεσαι
και ολοι σε σπαν κομματια";)

Σωστότατος ή σε άλλο τραγούδι

"Τα πιο μεγάλα ψέμματα, στα πιο αθώα βλέμματα..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
+101 ;)
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα είδος χαρίσματος να ψυχολογείς τον άλλον με την πρώτη ματιά. Δεν ξέρω αν μπορεί να αποκτηθεί με τον καιρό.

Nα ψυχολογείς τον άλλο με την πρώτη ματιά ? Τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια ρήση κοινότοπη μεν,αληθινή δε :<<'Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου >>.ʼΑπειρη,περίπλοκη,πολύπλευρη...Εδώ ολόκληρη τη ζωή μας προσπαθούμε να ανακαλύψουμε,να καταλάβουμε και να ερμηνεύσουμε τη δική μας ψυχή ( σκέψεις,αισθήματα,όνειρα,επιθυμίες,φόβους,αντιδράσεις,) και είναι ζήτημα αν θα τα καταφέρουμε να το κάνουμε αυτό ακόμη και ύστερα από μια δια βίου ατέρμονη προσπάθεια ...Από πού να το πρωτοπιάσεις ...Ποιοίπραγματικά είμαστε ? Ποιοί νομίζουμε ότι είμαστε ? Ποιοί θα θέλαμε να είμαστε ?Ποιοί θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε ?ʼΟλα περιπλέκονται σαν κουβάρι και σε συνδυασμό λίγο και με το φόβο για αυτά που θα ανακαλύψουμε ,πολλές φορές καταλήγουμε να μη μορούμε να γνωρίσουμε πραγματικά ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό...
Όλοι έχουμε μέσα μας το καλό και το κακό ..όλοι έχουμε μέσα μας και δυναμική και αδρανεια ..και δημιουργία και καταστροφή ..όλοι κρύβουμε μέσα μας ΑΠΕΙΡΕΣ και συγκρουόμενες μεταξύ τους ιδιότητες ...άλλες βρίσκονται σε καταστολή,άλλες έχουν απωθηθεί,άλλες γίνονται μόνιμα χαρακτηριστικά,άλλες βγαίνουν στην επιφάνεια υπό τα κατάλληλα ερεθίσματα από το περιβάλλον /υπό της κατάλληλες συγκυρίες......

Από την άλλη ο παρατηρητής ..αυτός που προσπαθεί να βγάλει συμεράσματα για σένα από το βλέμμα σου ...Τί ακριβώς προσπαθεί να εκμαιεύσει ? Τις σκέψεις σου ? Τα όνειρα σου ? Τις επιθυμίες σου ? Τα βιώματα σου ? Τις ικανότητες και δυνατότητες σου ? Τί απʼολα αυτά που το καθένα αποτελεί ένα κομμάτι της ψυχής ?
Ο παρατηρητής ...που και αυτός με τη σειρά του κουβαλάει το δικό του άβυσσο..τα δικά του μπαγάζια ...Εχει τις δικές του εμπειρίες,τα δικα΄του βιώματα,τα οποί αφήνουν σημάδια όχι μόνο στο συνειδητό αλλά πολύ χειρότερα ..στο υποσυνείδητο .ʼΑτιμο πράγμα το υποσυνείδητο ,προκαταλαμβάνει κρίσεις χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε ...σαν καρκίνο της ψυχής θα το παρομοίαζα.

Αναρωτιέμαι ...μια ζωή για να γνωριστουμε με τον εαυτο μας ...και από ένα βλέμμα (ανα) γνωρίζουμε τους άλλους ? Τόσο απλά κ εύκολα ?:hmm:
Τότε ..γιατί δεν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη για να αποκτήσουμε αυτογνωσία ?ʼΗ ακόμα καλύτερα ...γιατί δε ζητάμε από έναν περαστικό να μας κοιτάξει στα μάτια και να μας πει ποιοί είμαστε ,να μην κουραζόμαστε κι εμείς με το ψάξιμο?

Δε ξέρω αν τα ματια είναι ο καθρέφτης της ψυχής .Αγνόησα τα βλέμματα ...Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τα ερμηνεύσω ...Από επιλογή μου όμως ...υπάρχει κάτι πολύ πιο σημαντικό και αλάνθαστο για μένα που καθρεφτίζει τη ψυχή του άλλου ..οι πράξεις μέσα στο χρόνο ...παρατηρώ και παρακολουθώ τις πράξεις .Μόνο.Είναι πεζό ? ʽΙσως ...αλλά δε ρισκάρω να συναντήσω στο δρόμο μου διαμάντια και να τα προσπεράσω...
Πάντως αν τελικά τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής τότε αυτά που βλέπουμε επάνω τους ίσως να είναι κι ένα κομμάτι της δικής μας ψυχής !ʼΑλλωστε δεν είναι τυχαίο που τα πιο όμορφα βλέμματα θεωρούμε ότι τα έχουν οι άνθρωποι που αγαπάμε :)
Αυτά τα λίγα :P .Και να φανταστείς δεν ήπια και καφέ ακόμα.(φαίνεται από τις λαλκίες(?) που λες πρωινιάτικα θα μου πεις :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
"Τα πιο μεγάλα ψέμματα, στα πιο αθώα βλέμματα..."

α, γεια σου...έσπαγα το κεφάλι μου χτες να το θυμηθώ αυτό το τραγούδι... μεγάλη αλήθεια imo...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Και εγώ λίγο μπερδέυτικα με το μύνημα της Dolores. Αν κατάλαβα καλά, εννοεί οτι τα μάτια του άλλου δείχνουν κάτι, το οποίο εμείς το "μεταφράζουμε" με το ένστικτο για να καταλάβουμε εάν λέει αλήθεια ή ψέματα?

Αυτό εννοώ.
Αρα δεν σε μπέρδεψα ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
...............Αναρωτιέμαι ...μια ζωή για να γνωριστουμε με τον εαυτο μας ...και από ένα βλέμμα (ανα) γνωρίζουμε τους άλλους ? Τόσο απλά κ εύκολα ?:hmm:
Τότε ..γιατί δεν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη για να αποκτήσουμε αυτογνωσία ?ʼΗ ακόμα καλύτερα ...γιατί δε ζητάμε από έναν περαστικό να μας κοιτάξει στα μάτια και να μας πει ποιοί είμαστε ,να μην κουραζόμαστε κι εμείς με το ψάξιμο? ..........

Καλά όλα αυτά που λες, αλλά δεν έχεις αισθανθεί ποτέ από ένστικτο ή δεν ξέρω εγώ τι, αν ο άλλος σου πάει ή όχι;;; Και δε λέμε ότι εμείς (εγώ π.χ.) ότι βγάζω πόρισμα για τον άλλον 100 σελίδων με όλα τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του. Απλώς καταλαβαίνω αν μου ταιριάζει ή όχι. Και δεν ξέρω πώς γίνεται αλλά γίνεται. Και δεν πέφτω έξω. Μη μου πεις ότι π.χ από τη γλώσσα του σώματος του άλλου δεν καταλαβαίνεις πώς σε αντιμετωπίζει; Αν π.χ αυτό δε συνέβαινε, τότε θα τους βλέπαμε όλους το ίδιο και θα περιμέναμε να περάσουν χρόνια και χρόνια για να κάνουμε τις επιλογές μας.

ουφ... αυτά προς το παρόν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα τα μάτια είναι μια υποπερίπτωση του ενστίκτου!Και άλλοι το έχουν έντονο και άλλοι καθόλου!

Όντας μαζί με την αδερφή μου με τρομερό ένστικτο να σας πω ότι δεν έχω πέσει ποτέ έξω. Σε σημείο ότι επανειλλημένα έχω βρεθεί να πω σε φίλους το I told you so και μετά από κάποια φάση να με βρίζουν φίλοι μου για κάτι που είχα αναφέρει πριν 6 μήνες!

Δεν είναι ότι έμαθες τα πάντα για τον άλλον!! Δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς αλλά σίγουρα εγώ μέσα σε μια ώρα καταλαβαίνω αν όλα είναι ΟΚ, πόσο ανασφαλής. Στην πιο πρόσφατη χοντρή περίπτωση είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και δεν ήταν έτσι όμως μου παρουσιαζόταν! Αλλά επειδή θέλω να κρίνω τον κόσμο από τις πράξεις του και όχι από ένα αβάσιμο ένστικτο παραμέρισα την αρχική γνωμάτευση και συνέχισα! Σίγουρα έπεσα έξω σε αυτό που υποψιαζόμουν αλλά ήταν εξίσου χοντρό! Και είχα δίκιο πάλι!

Το ένστικτο όπως εμφανίζεται σε μένα είναι και χάρισμα και κατάρα!
Είναι χάρισμα γιατί όπως και να το κάνουμε έχεις ένα άσσο στο μανίκι για να προστατευθείς!
Κατάρα για μένα είναι γιατί δεν θέλω να καταλαβαίνω τόσα πολλά! Θέλω την περιπέτεια της γνωριμίας να διαρκεί περισσότερο. Και γιαυτό δεν κοιτάζω ποτέ άνθρωπο στα μάτια. Αν τον κοιτάξω το ένστικτο δουλεύει πολλαπλάσια και δεν γουστάρω τόσο πολύ!! (αυτό είναι και μια απάντηση σε όσους λένε κάτι κακό για τον κόσμο που δεν κοιτάζει στα μάτια). Στην αδερφή μου(που δεν μάσαει και κοιτάζει μάτια) της λέγαν ότι τους τρόμαζε στην αρχή γιατί ενώ κοίταζε έκανε και εσωτερική ανάκριση:D .
Και κατάρα είναι για ένα πολύ σημαντικό λόγο ακόμα! Όπως και να το κάνεις σε προιδέαζει για τον άλλον και περίπου σε προκαταλαμβάνει καλά ή κακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Έχω καταλήξει τελικά να πιστεύω πως τα μάτια είναι ο καθρέφτης των βιωμάτων που έχει ζήσει ο κάθε ένας μας.....και όχι τόσο για το τί είναι ο κάθε ένας μας.....
Φυσικά μπορείς να καταλάβεις κάποια βασικά γνωρίσματα κοιτώντας τα μάτια του άλλου και παρατηρώντας τις αντιδράσεις του (γνωρίζοντας βέβαια την γλώσσα του σώματος)....αλλά να μπορείς να ψυχολογήσεις ακριβώς τον άλλο μόνο μέσα από τα μάτια το θεωρώ αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top