Ενεργειακή απόδοση, ανακύκλωση και οικονομία

Όλοι μπορούμε, το θέμα είναι αν θέλουμε:
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • [COLOR="SeaGreen"]Ανακυκλώνω![/color]

    Ψήφοι: 24 55.8%
  • Δεν ανακυκλώνω, δεν ξέρω πως, δεν μπορώ.

    Ψήφοι: 12 27.9%
  • [COLOR="SeaGreen"]Έχω τοποθετήσει ένα τούβλο στο καζανακι.[/color]

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • Τούβλο στο καζανάκι? Για τρελλούς ψάχνεις?

    Ψήφοι: 24 55.8%
  • [COLOR="SeaGreen"]Δεν αφήνω τις ηλεκτροβόρες συσκευές σε κατάσταση Stand-By[/color]

    Ψήφοι: 21 48.8%
  • Αφήνω τις Ηλ. συσκευές σε κατάσταση Stand-By

    Ψήφοι: 13 30.2%
  • [COLOR="SeaGreen"]Έχω ενημερωθεί για τη σωστή θερμοκρασία του Θερμοσίφωνα και τον έχω ρυθμίσει κατάλ

    Ψήφοι: 8 18.6%
  • Δεν ξέρω ότι ο θερμοσίφωνας λειτουργεί καλύτερα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες

    Ψήφοι: 19 44.2%
  • [COLOR="SeaGreen"]Χρησιμοποιώ το πλυντηριο στους 40 βαθμούς και όχι παραπάνω[/color]

    Ψήφοι: 18 41.9%
  • Χρησιμοποιώ το πλυντήριο για να πλένω ρούχα. Μόνο αυτό με νοιάζει.

    Ψήφοι: 10 23.3%
  • [COLOR="SeaGreen"]Συμμετέχω σε εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα[/color]

    Ψήφοι: 8 18.6%
  • Βαριέμαι τις εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα

    Ψήφοι: 20 46.5%
  • [COLOR="SeaGreen"]Πετάω τα σκουπίδια μου μόνο στους κάδους[/color]

    Ψήφοι: 37 86.0%
  • Πετάω τα σκουπίδια μου όπου βρω.

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • [COLOR="SeaGreen"]Πιστεύω πως μπορούμε να προσφέρουμε κι εμείς στο περιβάλλον[/color]

    Ψήφοι: 41 95.3%
  • Πιστεύω πως το περιβάλλον είναι δουλειά των κυβερνήσεων

    Ψήφοι: 4 9.3%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακούμε καθημερινά για απλά (αλλά και πιο σύνθετα) πράγματα που μπορούμε όλοι να κάνουμε για να βοηθήσουμε να σωθεί ο πλανήτης (και κατ' επέκταση κι εμείς).
Πόσα από αυτά που ακούμε μπορούμε, θέλουμε, ή έχουμε εφαρμόσει στην πράξη;

Ποτέ δεν είναι αργά, όταν καταφέρνουμε κάτι από αυτά που αναφέρει η δημοσκόπηση μπορούμε να ερχόμαστε και να το δηλώνουμε εδώ! ;)

Επίσης ότι άλλο ξέρουμε σχετικά με το θέμα μπορούμε να το αναφέρουμε εδώ!



Υ.Γ. Άμα πάει άπατο το thread, θα σας κυνηγήσω!!!!! :P:P:P:P

Edit: Έτοιμη και η Δημοσκόπηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
" τούβλο στο καζανακι."


σε τι μπορεί να μας βοηθήσει? να φιλτράρει το νερό? να απορροφήσει τίποτα ουσίες?:hmm:[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το τούβλο ίσως είναι λίγο ξεπερασμένο πλέον. Νομίζω πως τώρα μπορεί να ρυθμίσει κανεις το φλοττέρ για να έχει το ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή να γεμίζει με λίγο λιγότερο νερό το καζανάκι και να υπάρχει λίγο λιγότερη κατανάλωση νερού κάθε φορά που το χρησιμοποιούμε.
Φυσικά καλύτερο μέτρο ως προς την κατανάλωση νερού είναι να κάνει κανείς ντουζ αντί για μπάνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α γεια σου κοριτσι μου. ημουν ετοιμη να ξεκινησω τετοιο θρεντ.
ανακυκλωνω με μανια (σε φαση να μαζευω και απο το δρομο μπουκαλια και κουτια-προφανως μαζευω και σε ειδικο σημειο στο σπιτι μου οτιδηποτε ανακλυκλωσιμο ωστε να το τακτοποιησω καταλληλως).
συμμετεχω ενεργα σε περιβαλλοντολογικες οργανωσεις, εχω κανει αναδασωση και με την πρωτη οργανωμενη ευκαιρια θα το ξανακανω, συνηθως δε χρησιμοποιω θερμοσιφωνα αλλα μονο ηλιακο (το χειμωνα χρησιμοποιω και θερμοσιφωνα) και δεν αφηνω τιποτα σε σταντ μπαι (απο ηλεκτρικες συσκευες λεω)...
επισης οταν φυγω απο το σπιτι, η οταν δε τα χρησιμοποιω, τα βγαζω σχεδον ολα απο την πριζα (ρουτερ, ξεχασμενο φορτιστη, καφετιερα,κλπ κλπ) και τα ξαναβαζω απλα οταν χρειαζεται.
με το καζανακι πρωτη φορα το ακουω και δεν εχω ιδεα τι ειναι το φλοτερ! οικονομια στο καζανακι δεν κανω καμια παντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ανακύκλωση δεν κάνω.. και γενικά δεν με θεωρώ και πολύ οικολογικό άτομο. :redface: Πάντως χρησιμοποιώ πάντα ηλιακό (εκτός από τον χειμώνα φυσικά, όπου όμως έχω το νου μου να κλείσω γρήγορα τον θερμοσίφωνα κι όχι μετά από 3 ώρες), δεν αφήνω ποτέ αναμμένα φώτα σε σημείο που δεν βρίσκομαι στο σπίτι (κι εκεί που βρίσκομαι ανάβω όσο γίνεται λιγότερα), δεν πετάω ΠΟΤΕ σκουπίδια στον δρόμο, το πληντύριο ρούχων το γεμίζω καλά με ρούχα πριν το χρησιμοποιήσω και ποτέ δεν το βάζω πάνω από τους 40 βαθμούς (κυρίως για να μη γαριάσουν τα ρούχα.. :redface:), δεν αφήνω επίσης ποτέ το νερό να τρέχει ενώ κάνω μπάνιο ή πλένω τα δόντια μου, δεν κάνω αφρόλουτρα (δεν έχω καν μπανιέρα :hehe:).. ε, αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πραγματικά έχω όλη την καλή διάθεση να κάνω ανακύκλωση. Αυτοί οι κάδοι όμως πού είναι ρε παιδιά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καδους μπλε εχει σε ολες σχεδον τις συνοικιες, κοντα στους πρασσινους που ειναι για τα σκουπιδια. γραφουν απεξω οτι ειναι για ανακυκλωση. εμενα ομως δε με πολυβολευουν γιατι δεν εχει κοντα μου... ασε που φοβαμαι μη τους μαζευουν και μαζι με τους αλλους, οποτε παει τσαμπα ο κοπος μου...
οποτε ανακυκλωνω στα ειδικα "σπιτακια"ανακυκλωσης, που υπαρχουν επισης σε καθε συνοικια...
ενδεικτικα και οσα θυμαμαι ειναι:
1.παγκρατι, απεναντι απο τα βιλατζ.
2.μοναστηρακι, στην πλατεια (εξω απο τα μακντοναλντς και την γωνιακη τραπεζα)
3.κατω πατησια, εξω απο το συαθμο, πανω στον κεντρικο δρομο
4.θησειο, ερμου γωνια, λιγο πιο διπλα απο το σταθμο ησαπ
5.συνταγμα, εξω απο τα ΕΛΤΑ
6.ΚΑΠΟΤΕ ειχε και σε ολα τα καταστηματα ΑΒ Βασιλοπουλος.
7.Γκάζι, επανω στην πειραιως, εχει αλανα στο συγκεκριμενο σημειο αλλα δεν ξερω πως να σας το περιγραψω:P πεναει διπλα το 227 παντως:P
8.πανεπιστημιου και κοραη, ακριβως απεναντι απο την πλ.κλαυθμωνος.
9.καμιια δεκαπενταρια ειδικους καδους σε ολο το μηκος της πανεπιστημιου, σταδιου και ακαδημιας, και γυρω γυρω στην πλατεια ομονοιας (πιθανως και αλλου,αυτα εχω παρατηρησει ομως μιας και κυκλοφορω πολυ συχνα)

ολα μεχρι και το 8, σε ανταμειβουν με 0,01 ευρω για τρια μπουκαλια πλαστικα η αλουμινιου, και 0,01 για καθε γυαλινο η αλουμινιου τυπου χαινεκεν μπυρας.
εκτυπωνεις την αποδειξη σου η χαριζεις τα χρηματα στο χαμογελο του παιδιου.
επισης, σε αυτες τις δομες μπορεις να ανακυκλωσεις και μπαταριες (στα πλαγια εχει θηκη) και χαρτι.

δοκιμαστε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάλι καλά που δεν είναι εμφανής η δημοσκόπηση :redface:
Πλήρης αναλγησία με διακατέχει επι του θέματος :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ανακύκλωση κάνω μόνο αν τύχει να βρεθώ σε κανένα μηχάνημα ανκύκλωσης ή καδο ανακύκλωσης.Δηλαδη αν εκεινη τνη ωρα τυχει να κραταω κανενα μπουκαλι νερου κανενα κουτακι απο αναψυκτικο ( άααααμα τυχει λεμε :P ) το πετάω στον ανάλογο κάδο.
Απο κει και πέρα δεν βοηθάω το περιβάλλον μας με κανέναν αλλο τρόπο.
(Το κλιματιστικο έκαιγε τεσσερα 24ωρα χωρίς διακοπή όταν είχαμε τον καυσωνα :devil: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σχετικά με όσα πράσινα γράφτηκαν έχω μόνο μια ένσταση :redface:
Δεν μπορώ ρε παιδιά να πλύνω τα ασπρόρουχα στους 40...
Εντάξει, κάποτε τα έβραζα στους 90 και πλέον για καθαρά οικολογικούς λόγους το βάζω πλέον στους 60
ή τα ρούχα της δουλειάς του συνεργείου του άντρα μου... δοκίμασε να πλύνεις τζιν με γράσο στους 40... άπλυτο θα μείνει :/:

Χρησιμοποιώ για σκληρό πλύσιμο τους 60 και ΟΛΑ τα υπόλοιπα τους 40 και τους 30 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αυτο με το πλυσιμο δε το ξερω...
η μαμι βαζι πλυντηριο βασικα, εκεινη κανονιζει...
γιατι δεν ειναι καλο να πλενουμε σε υψηλες θερμοκρασιες?
και καλα, μεγαλη καταναλωση ενεργειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
προφανώς, τζιοβάννι. Λιγότερο ρεύμα καταναλώνεται για να φτάσει το νερό από τη συνήθη θερμοκρασία στους 40, από ότι για να φτάσει στους 60.

Διάβαζα τις επιλογές και δε μπορούσα να τικάρω τίποτις, μέχρι που έφτασα στα δύο τελευταία πράσινα. Ε του φούστη, τα σκουπίδια στους κάδους τα πετάω:P
κι εγώ έχω ηλιακό, τον οποίο σαν καλή κι άξια μηχανικός (μη το πείτε στον άντρα μου:P), το συνέδεσα με τον λέβητα, ούτως ώστε το χειμώνα που η ηλιοφάνεια είναι σαφώς λιγότερη, το ζεστό νερό του καλοριφέρ να ζεσταίνει και το νερό του θερμοσίφωνα.
Πράγματι, πέρσι το χειμώνα, άνοιξα τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 2 φορές μόνο, και φέτος 1.

btw, τα ποσοστά στη δημοσκόπηση είναι άλλα ντ'αλλων. Να επιληφθεί ο επί των στατιστικών μοντ (γιώργο μη κρύβεσαι) πάραυτα:D


Ξέχασα να σας πω ότι τα ασπρόρουχα τα πλένω στους 60, γιατί αλλιώς δε βγαίνουν κάτι όμορφα σημαδάκια στα βρακάκια:P και μη μου πείτε για χλωρίνη....δεν είναι όλα τα βρακιά άσπρα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το συνέδεσα με τον λέβητα, ούτως ώστε το χειμώνα που η ηλιοφάνεια είναι σαφώς λιγότερη, το ζεστό νερό του καλοριφέρ να ζεσταίνει και το νερό του θερμοσίφωνα.


μπόιλερ το λενε και το χουμε κι εμεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μπόιλερ το λενε και το χουμε κι εμεις :)
ε τότε γιατί ανοίγετε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?:P

το μπόιλερ είναι ξεχωριστό κομμάτι, που μπαίνει συνήθως δίπλα στον λέβητα, και αυτό γιατί δε μπορείς να συνδέσεις τον ηλιακό απευθείας με τον λέβητα (δεν έχει τέτοια υποδοχή). Σ'εμας, μπόιλερ θεωρείται το στρογγυλό κομμάτι πάνω στον ηλιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νι, το τούβλο στο καζανάκι είναι για τα παλιά καζανάκια, χωρίς φλότερ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η χαμηλή θερμοκρασία στο πλυντήριο δεν είναι μόνο για οικονομία ενέργειας, αλλά και για την προστασία του περιβάλλοντος από την αύξηση της θερμότητας. Σε αυτό περιλαμβάνεται και το να μην ανάβουμε το καλοριφέρ ή το air-condition για υπερβολική ώρα. Προσπαθώ να το κάνω, όπως επίσης ανακυκλώνω όλα τα χαρτιά και μπουκάλια. Οι γονείς μου έχουν μεσάνυχτα από οικολογία οπότε δεν τα ξέρω και όλα, εδώ και ελάχιστα χρόνια ασχολούμαι με το σπορ!:P Πάντως τις συσκευές τις αφήνω στο stand by.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Η χαμηλή θερμοκρασία στο πλυντήριο δεν είναι μόνο για οικονομία ενέργειας, αλλά και για την προστασία του περιβάλλοντος από την αύξηση της θερμότητας.
Και πού να πας πίσω από το ψυγείο να δεις τι ωραία που συνεισφέρει στο global warming...και δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και πού να πας πίσω από το ψυγείο να δεις τι ωραία που συνεισφέρει στο global warming...και δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο:D

Ναι μωρέ. Αλλά αν κόβουμε από όπου μπορούμε κακό είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ναι μωρέ. Αλλά αν κόβουμε από όπου μπορούμε κακό είναι;
όχι βέβαια!!! και αν έχουμε κανά ποτάμι δίπλα για να πλύνουμε ακόμα καλύτερα! ποιο έξυπνοι ήταν δηλαδή οι παλιότεροι?:P
ο κηφισός δεν πιάνεται:P:P


πλάκα πλάκα, στη Δημητσάνα έχει στο μουσείο ένα νερόμυλο που χρησίμευε και ως πλυντήριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
btw, τα ποσοστά στη δημοσκόπηση είναι άλλα ντ'αλλων. Να επιληφθεί ο επί των στατιστικών μοντ (γιώργο μη κρύβεσαι) πάραυτα:D
Ντουλίνιμ, Multiple choice είναι. Το άθροισμα δεν κάνει αναγκαστικά 100%. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top