Ενοίκιο

Elenakal

Νεοφερμένος

Η Elenakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.. θα ήθελα μια βοήθεια

Λοιπόν εχω νοικιάσει ένα σπίτι 15/7/2019 το οποίο η σύμβολαιο λήγει στις 15/4/20. Μίλησα με την ιδιοκτήτρια και της είπα ότι θα αποχωρήσω λόγο όλης της κατάστασης όταν λήξει το συμβολαιο και ν ακρατησει την προκαταβολή των 350€ που της είχα δώσει για το τελευταίο ενοίκιο εφόσον το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση όπως όταν μπήκα. Στη. Αρχή συμφώνησε αλλά μετά μου εστειλε ότι ρώτησε δικηγόρο και θα πρέπει να την πληρώνω μεχρι τον Σεπτέμβριο δεν ξέρω για ποιον λόγο ομως η μέχρι να το νοικιάσει άλλου επειδή σπάω το συμβόλαιο λεει. Αλλά το συμβόλαιο όπως είπα και πριν λήγει στις 15/4. Ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον έχουμε κάνει σύμβολαιο με άλλη λήξη;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.. θα ήθελα μια βοήθεια

Λοιπόν εχω νοικιάσει ένα σπίτι 15/7/2019 το οποίο η σύμβολαιο λήγει στις 15/4/20. Μίλησα με την ιδιοκτήτρια και της είπα ότι θα αποχωρήσω λόγο όλης της κατάστασης όταν λήξει το συμβολαιο και ν ακρατησει την προκαταβολή των 350€ που της είχα δώσει για το τελευταίο ενοίκιο εφόσον το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση όπως όταν μπήκα. Στη. Αρχή συμφώνησε αλλά μετά μου εστειλε ότι ρώτησε δικηγόρο και θα πρέπει να την πληρώνω μεχρι τον Σεπτέμβριο δεν ξέρω για ποιον λόγο ομως η μέχρι να το νοικιάσει άλλου επειδή σπάω το συμβόλαιο λεει. Αλλά το συμβόλαιο όπως είπα και πριν λήγει στις 15/4. Ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον έχουμε κάνει σύμβολαιο με άλλη λήξη;



Οχι ρε ο.τι θέλουν λένε και απλα ηθελε να σε τρομάξει μπας κι τσιμπήσεις.
Εισαι απόλυτα νόμιμη .Φυγε δεν μπορεί να σου κάνει νομικά τίποτα .
Όλοι οι φίλοι μου οταν ξενοικιαζαμε ειχαμε απο ενα τέτοιο στορυ( εκτός απο τον σπιτονοικοκυρη μου που ηταν τοπ)
 

Elenakal

Νεοφερμένος

Η Elenakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με έβαλε σε σκέψεις έτσι όπως το είπε και ήθελα να είμαι σίγουρη... Ευχαριστώ πολύ
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αντίγραφο του συμβολαίου έχεις;
 

Elenakal

Νεοφερμένος

Η Elenakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φυσικά και ναι.. και της το έστειλα και φωτογραφία αλλά η απάντηση της ήταν ότι επειδή νόμιζε ότι έληγε Σεπτεμβρίο πρέπει να της τα δώσω και να κρατήσει και την εγγύηση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Μόνο εμένα ρε την κάνουν οι ενοικιαστές πριν λήξει το συμβόλαιο και τα κλείνουν στις εγγυήσεις; :loltooth:

Άλλα κόλπα η ιδιοκτήτρια, σου λέει νεκρός μήνας στο καλοκαίρι, μέχρι να ρθουν οι φοιτητες το Σεπτέμβρη άστη να τα δώσει.

Εκτός αν άρχεται ετεροχρονισμένα η μίσθωση, και το γράφει το συμβόλαιό σου, εκεί πάω πάσο δεν μπορώ να την κρίνω την ιδιοκτήτρια.

Οτι σου είπε ο ΝτιουκΝιουκεμ απο πάνω. Τι γράφει το χαρτί, άσε τι λέει ο ένας και ο άλλος.

ΥΓ: Ωπ τωρα ειδα το νεο ποστ σου. Τι εννοει "νομιζε"; Κι επειδή "νομιζε" πρέπει να πληρώσεις εσυ; Οταν υπέγραφε δεν καταλάβαινε τι υπέγραφε;
 

Elenakal

Νεοφερμένος

Η Elenakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν επειδή μίλησα με δικηγόρο γιατί έμεινα μαλακας μόλις διάβασα το συμβόλαιο που έκανε ο πεθερός μου με είπε ότι άσχετα το τι γράφει μέσα το συμβόλαιο από την στιγμή που κάνουμε συμβόλαιο για ένα χρόνο και με αφήνεις στα μισά ότι θα πρέπει κανονικά η να κάτσεις μέχρι Σεπτέμβρη στο σπίτι η να μου πληρώσεις το ενοίκιο άσχετα αν μένεις η όχι εκεί μέχρι να βρω καινούριο ενοικιαστή. Εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο γιατί είναι δύσκολος ο καιρός για όλους μας. Όπως και εγώ άφησα το καινούριο μου σπίτι στη μέση έτσι κ εσείς φεύγετε λόγο του ιού και είναι απόλυτα κατανοητό. Εγώ και μόνο την εγγύηση να κρατήσω μου αρκεί. Τώρα αν θες και εσύ νομικά ψαξτο για να μην νομίζεις ότι λέω βλακείες. Απλά θέλει δικηγόρο γιατί και εμένα λογιστής δεν ήξερε νομικά τι ισχύει. Συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά έπρεπε να το ψάξω για να είμαι νομικά οκ απέναντι σε εσένα και εσύ απέναντι σε εμένα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20200404_234109.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σαχλαμάρες σου λέει. Αφού τελειώνει το συμβόλαιο μην πληρώνεις το τελευταίο ενοίκιο πες του ότι είναι η εγγύηση και φύγε.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η μίσθωση του ακινήτου αφορά κύρια ή δευτερεύουσα κατοικία;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επίσης άλλαξε λογιστή. Τι σημαίνει δεν ήξερε τι γίνεται. Να ψάξει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Η μίσθωση του ακινήτου αφορά κύρια ή δευτερεύουσα κατοικία;

Σε κύρια είναι 3ετης η διάρκεια, οχι έτος ρε συ.

ΥΓ: Εκ πρώτης όψεως ΦΕΥΓΕΙΣ και ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ την εγγυηση αν δεν εχεις κανει ζημιες
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ρε παιδιά τι σημασία έχει αν είναι δεύτερη ή πρώτη κατοικία. Το συμβόλαιο τελειώνει 15/4/2020. Μετά από αυτό παύει να υπάρχει.

Εδώ και να μην τελειώνει το συμβόλαιο δικαιώνεται ο ενοικιαστής στα δικαστήρια. Εδώ δεν υπάρχει καν αμφιβολία.
 

Elenakal

Νεοφερμένος

Η Elenakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά απλά με έπιασε ένα άγχος και ήθελα από κάποιον να δω αν έχω δίκαιο..
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δευτερεύουσα
Σε κύρια είναι 3ετης η διάρκεια, οχι έτος ρε συ.

ΥΓ: Εκ πρώτης όψεως ΦΕΥΓΕΙΣ και ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ την εγγυηση αν δεν εχεις κανει ζημιες
ρε παιδιά τι σημασία έχει αν είναι δεύτερη ή πρώτη κατοικία. Το συμβόλαιο τελειώνει 15/4/2020. Μετά από αυτό παύει να υπάρχει.

Εδώ και να μην τελειώνει το συμβόλαιο δικαιώνεται ο ενοικιαστής στα δικαστήρια. Εδώ δεν υπάρχει καν αμφιβολία.
Απλά ρώτησα γιατί είναι διαφορετικό το καθεστώς στις μισθώσεις κύριας κατοικίας και διαφορετικό στη δευτερεύουσα, όπως είπε και ο valder.

Εφόσον η κατοικία είναι δευτερεύουσα, ισχύουν αυτά που αναφέρονται μέσα στο ιδιωτικό συμφωνητικό που υπογράψατε με την ιδιοκτήτρια.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φυσικά και ναι.. και της το έστειλα και φωτογραφία αλλά η απάντηση της ήταν ότι επειδή νόμιζε ότι έληγε Σεπτεμβρίο πρέπει να της τα δώσω και να κρατήσει και την εγγύηση.
Τι θα πει νομίζει; και εγώ νομίζω ότι είμαι ο θεός δε σημαίνει ότι ισχύει.
Εγκυρότητα είναι ότι λέει το συμβόλαιο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά:
1) Η κατάσταση λειτουργεί με βάση το συμβολαίο και το τι αναγράφεται σε αυτό. Νόμιζα, πίστευα, θέλω, δεν είναι λέξεις νομικής φύσεως και δεν έχουν υπόσταση ποτέ και πουθενά.
2) Εάν επιμένει να λέει για έναν δικηγόρο της, που υποστηρίζει πράγματα διαφορετικά από όσα αναγράφονται στο συμβόλαιο, ζήτα της ευγενικά να σου δώσει τα στοιχεία επικοινωνίας του, να μιλήσεις εσύ απευθείας μαζί του, να σου εξηγήσει ο άνθρωπος την κατάσταση.

Όταν σε ζητήματα νομικής φύσεως ακούτε πράγματα παράλογα, δύο τινά συμβαίνουν:
i) Η ιδιοκτήτριά σου εξήγησε ΑΛΛΗ κατάσταση στο δικηγόρο και εισέπραξε την απάντηση που σου μεταφέρει.
ii) Ο δικηγόρος δεν υφίσταται.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, την προκαλείς ότι μπλοφάρει. Ζητάς να μιλήσεις απευθείας με τον δικηγόρο της. Εάν σου δώσει το τηλέφωνό του, μάλλον ισχύει το i), μιλάς μαζί του και ξεκαθαρίζεις ποια είναι η άποψή του. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν συζητάς τη θέση σου και τις κινήσεις σου με τον δικηγόρο της, μιλάς ΜΟΝΟ για το τι αναγράφεται στο συμβόλαιο. Εάν δεν σου δώσει το τηλέφωνό του, ισχύει ξεκάθαρα το ii).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top