Ενοικίαση σπιτιού: Τι γίνεται όταν φεύγεις πριν λήξει το συμβόλαιο;

ambageo

Νεοφερμένος

Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολυς στο φορουμ. Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα! Το προβλημα μου ειναι το εξης: Θα μετακομισω απο το σπιτι στο οποιο μενω τωρα. Το συμβολαιο δεν εχει ληξει ακομα,αλλα ληγει το Σεπτεμβριο.Οταν υπογραψαμε το συμβολαιο,ειχαμε συμφωνησει οτι σε περιπτωση που επιθυμουμε να φυγουμε πριν τη ληξη του συμβολαιου, θα πρεπει να ενημερωσουμε την ιδιοκτητρια 3 μηνες πριν. Εμεις την ειδοποιησαμε απο τις αρχες του Ιουνιου και θα φυγουμε τον Αυγουστο, δηλαδη τελικα την ειδοποιησαμε περιπου 1.5 μηνα πριν. Τι γινεται στην περιπτωση αυτη με την εγγυηση;
Σημειωτεον οτι η ιδιοκτητρια ηρθε και ειδε το σπιτι και ειναι σχεδον οπως οταν το νοικιασαμε, δηλαδη ενδεχεται να μη το βαψει καν.Φθορες δεν υπαρχουν σχεδον καθολου,τουλαχιστον τιποτα το σημαντικο...
Οποιος μπορει να βοηθησει, θα το εκτιμουσα παρα πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομιζω ότι το συμβόλαιο είναι για να καλυψει τον ενοικιαστή του σπιτιού όχι τον ιδιοκτήτη. Αν αυτή δεν έχει πρόβλημα δε νομίζω πως νομικά υπάρχει κάποιο κώλυμα, πλήρωσε ό,τι έχετε κανονίσει και με το καλό στο καινούργιο σπίτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ambageo

Νεοφερμένος

Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αγαπητη Αλεξανδρα, κι εγω το ιδιο εχω ακουσει. Απλα,η ιδιοκτητρια μου τα μασαγε λιγο λεγοντας "φευγετε λιγο πιο νωρις", υπονοωντας οτι θα πρεπει να μας κρατησει κατι απο την εγγυηση για το λογο αυτο. Γι'αυτο και εχω μπει σε σκεψεις και θελω να μαθω νομικα τι ισχυει ωστε και εγω να ειμαι σωστος αλλα και να μην πιαστω κορόιδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εγώ είχα συμβόλαιο για 2 χρόνια και έφυγα στον ένα,του το είπα 2 μήνες πριν ώστε να το ξέρει και να καλύψω και έναν μήνα με την εγγύηση.
εντάξει του είπα ένα ψιλοπαραμύθι από την αρχή για να ελίμαι καλλυμένος αλλά εφόσον όλα ήταν στην καλύτερη κατάσταση,δεν χρώσταγα κλπ κλπ τον ψιλοχάλασε αλλά δεν μου έκανε θέμα.

σε κάθε περίπτωση το συμβόλαιο είναι για να μην βρεθεί ο ενοικιαστής στον δρόμο,τρεχάματα δεν θα έχεις δηλαδή,απλά πηγαίνε λίγο με τα νερά του γιατί και αυτός θα τραβήξει ένα ζόρι αφού ήταν αλλιώς το πρόγραμμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ambageo

Νεοφερμένος

Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βρηκα ενα τηλεφωνο απο το συλλογο προστασιας ενοικιαστων. Θα παρω τηλ. απο Δευτερα και θα δω τι θα μου πουν κι απο εκει.Θα ενημερωσω και το φορουμ ετσι ωστε οποιος τυχει να ειναι σε αντιστοιχη θεση να μαθει τι παιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
:) Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα; Αρνήθηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ambageo

Νεοφερμένος

Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικα, με ρωτουσε τι γινεται με την εγγυηση. Μου ειπε συγκεκριμενα:"Τι ισχυει για την εγγυηση; Το ενα ενοικιο ειναι για τις φθορες κτλ και το αλλο για τα τρεχοντα εξοδα;" Ειναι σαν να αφηνει να εννοηθει οτι ουτως ή αλλως θα πρεπει τουλαχιστον τη μιση εγγυηση, δηλαδη 600 Ευρω, να την ξεχασω, το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτω, γιατι το σπιτι με το ζορι θελει ενα χερι βαψιμο και εχει σπασει και ενα συρταρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
σε καμία περίπτωση δεν σου κρατάει λεφτά,αυτό είναι παράνομο.
μόνο αν υπάρχει χειρόγραφος όρος στο συμβόλαιο και το έχεις υπογράψει μπορεί να στέκει.

και οι φθορές που πληρώνεις είναι αυτές που έκανες εσύ όχι το βάψιμο και όσες έγιναν λόγω του χρόνου που περνάει,μην το δεχτείς για κανέναν λόγο,η εγγύηση δίνεται για να είναι καλυμένος ο ιδιοκτήτης αν σηκωθείς και φύγεις στα καλά καθούμενα μην μπει μέσα,όχι για πριμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν ειμαι και πολυ στο θεμα αλλα τεσπα :P

σε περιπτωση που θελω να μετακομισω αλλα δεν εχω φροντισει ωστε τον τελευταιο μηνα να μη δωσω το ενοικιο, τι γινεται? τα δυο πρωτα ενοικια που δινουμε ειναι ενα για τον πρωτο μηνα και ενα για τον τελευταιο σωστα? αφου εχω ηδη πληρωμενο το ενοικιο του μηνα, μηπως δικαιουμαι να παρω πισω τα χρηματα ή λεω βλακειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν είμαι και νομικός αλλά τέσπα :P

Θα μιλήσει η εμπειρία. 3 σπίτια έχω αλλάξει
Ναι δικαιούσαι να πάρεις πίσω τα χρήματα. Το πόσα θα είναι αυτά, εξαρτάται από το πόσα έδωσες όταν το νοίκιασες. Άλλοι ιδιοκτήτες ζητάνε 2 ενοίκια μπροστά, άλλοι ένα. Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις 2 ενοίκια πίσω, στη δεύτερη ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
θενξ ηρουδι! ειχα δωσει δυο ενοικια μπροστα! το ενα λογικα δεν ειναι για τον τελευταιο μηνα? εγω ομως ως γνωστη χαζη τον πληρωσα τον αυγουστο και τωρα θελω να βρεω αλλο σπιτι το σεπτεμβρη. δικαιουμαι δηλαδη να μου δωσουν πισω τα λεφτα του ενος ενοικιου εε?? να ξερω τι να πω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δικαιούσαι να πάρεις πίσω όλη την προκαταβολή, αρκεί να μην έχει το σπίτι φθορές που βαρύνουν εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει χωρίς να τσακωθείτε. Αν τσακωθείτε σου κρατάει όλη την προκαταβολή (κάποια δικαιολογία θα βρει) και εσύ δεν της πληρώνεις το τελευταίο νοίκι. Δεν την συμφέρει να πάει δικαστικά.
Νομικά όταν έχετε συμφωνήσει για 3 μήνες πριν και εσύ της το πεις σε 1,5 πρέπει να της πληρώνεις το νοίκι μέχρι να τελειώσουν οι τρεις μήνες ή μέχρι να βρει ενοικιαστή στην οποία περίπτωση την συμφέρει να φύγεις τώρα γιατί Σεπτέμβριος είναι καλός μήνας να ψάξει ενοικιαστή. Κάτι που γενικά παίζει στην αγορά είναι να βοηθήσεις να βρει ενοικιαστή...
Επίσης βοηθάει να βάψεις εσύ το σπίτι (και να διορθώσεις τυχών ζημιές) και να ζητήσεις όλη την προκαταβολή πίσω. Το θέμα είναι να υπάρχει φιλικό κλήμα γιατί αν τσακωθείτε δεν βγάζεις άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
στο σπιτι μενω δυο χρονια και δεν εχει καμια φθορα! συμβολαιο ειχαμε κανει για ενα χρονο τον πρωτο χρονο και οταν περυσι τους ειπαμε να το ανανεωσουμε μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται, ετσι δεν ανανεωθηκε καθολου το χρονο που μας περασε. δε ξερω φαινονται φιλικοι, ελπιζω να μη μου την κανουν τη λαδια στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα μιλήσω καθαρά νομικά και όχι τι συμβαίνει στην πράξη. Ωστόσο είναι πολύ πιθανών κάτι να μην έχω κατάλαβει σωστά!

  1. Ανεξαρτήτως συμφωνητικού, η ενοίκιαση ενός σπίτου γίνεται για 3 χρόνια ή εκτός συμφωνούν και τα δυο μέρη για κάτι διαφορετικό. Το συμφωνητικού στην ούσια λέει αυτό, ότι ανερξατήτως τι λέει η νομοθεσία οι δυο εμπλεκόμενες μερίες επιθυμούν αυτό το διάστημα. Ωστόσο στην περίπτωση ενός συμφωνητικού του ενός χρόνου, και στην περίτπωση που λήξει και αυτός που ενοικιάζει επιθυμεί να συνεχίσει να μένει σε αυτό το σπίτι, έχει προτεραίοτητα αυτός και όχι πιθανοί νέοι πελάτες. Ωστόσο δεν γνωρίζω τι συμβαίνει αν θέλει να φύγει ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει :P Φαντάζομαι αυτό το παράθυρο είναι αποκλειστικά υπερ του ενοικιαστή. Btw για κατάστημα ο αντίστοιχος χρόνος είναι τα 12 χρόνια
  2. Η εγγυήση είναι μέχρι την λήξη της συμφωνίας. Σε θεωρητικό επίπεδο σε περίπτωση που κάποιους θέλει να θύγει πιο νωρίς, είναι δίκαιωμα του ιδιοκτήτη να μην δώσει πίσω την εγγυήση.
  3. Η Εγγυήση ΔΕΝ είναι το τελευταίο ενοίκιο, ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει το τελευταίο ενοίκιο και έπειτα να ζητήσει πίσω την εγγυήση.
Ανεξαρτήτως νομοθεσίας και συμφωνητικού, το σημαντικό είναι να υπάρχει χημεία (γιατί όχι και ερωτική; :P) μεταξύ του μισθωτή και του ιδιοκτήτη. Όσο όμορφο και αν είναι ένα σπίτι, μην τον ενοικιάσετε αν δεν συμπαθείτε τον ιδιοκτήτη. Δυστυχώς σε κάθε ενοικιάση, στην ουσία "ενοικιάζετε" και τον ιδιοκτήτη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Επειδή έχω τύχει να ξενοικιάσω σπίτι πρίν λήξει το συμβόλαιο(πρέπει να ήταν 3χρονο αν δεν κάνω λάθος,σε μεσίτη)
Μπορείς να φύγεις όποτε θές,για όποιοδήποτε λόγο θες,χωρίς να χρειαστεί να εξηγήσεις το γιατί στον ιδιοκτήτη
ΑΛΛΑ αν φύγεις πρίν λήξει το συμβόλαιο,η εγγύηση που έχεις δώσει όταν υπέγραψες τα συμβόλαια(1-2 ενοίκια) ΔΕΝ επιστρέφονται.
Και δεν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι λέγοντας πως έχεις υπογράψει συμβόλαιο,για αυτό και κρατάει την εγγύηση,σαν αποζημίωση για τα χαμένα νοίκια.

Και όπως είπαν παραπάνω,η εγγύηση όντως δεν είναι το τελευταίο νοίκι,αλλά συνηθίζεται για λόγους ευχρηστίας,απλώς να μήν καταβάλεται το νοίκι και να μήν επιστρέφεται η εγγύηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Θα μιλήσω καθαρά νομικά και όχι τι συμβαίνει στην πράξη. Ωστόσο είναι πολύ πιθανών κάτι να μην έχω κατάλαβει σωστά!

  1. Ανεξαρτήτως συμφωνητικού, η ενοίκιαση ενός σπίτου γίνεται για 3 χρόνια ή εκτός συμφωνούν και τα δυο μέρη για κάτι διαφορετικό. Το συμφωνητικού στην ούσια λέει αυτό, ότι ανερξατήτως τι λέει η νομοθεσία οι δυο εμπλεκόμενες μερίες επιθυμούν αυτό το διάστημα. Ωστόσο στην περίπτωση ενός συμφωνητικού του ενός χρόνου, και στην περίτπωση που λήξει και αυτός που ενοικιάζει επιθυμεί να συνεχίσει να μένει σε αυτό το σπίτι, έχει προτεραίοτητα αυτός και όχι πιθανοί νέοι πελάτες. Ωστόσο δεν γνωρίζω τι συμβαίνει αν θέλει να φύγει ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει :P Φαντάζομαι αυτό το παράθυρο είναι αποκλειστικά υπερ του ενοικιαστή. Btw για κατάστημα ο αντίστοιχος χρόνος είναι τα 12 χρόνια
  2. Η εγγυήση είναι μέχρι την λήξη της συμφωνίας. Σε θεωρητικό επίπεδο σε περίπτωση που κάποιους θέλει να θύγει πιο νωρίς, είναι δίκαιωμα του ιδιοκτήτη να μην δώσει πίσω την εγγυήση.
  3. Η Εγγυήση ΔΕΝ είναι το τελευταίο ενοίκιο, ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει το τελευταίο ενοίκιο και έπειτα να ζητήσει πίσω την εγγυήση.
:

Πολύ συνοπτικά:

1. Η μίσθωση κύριας κατοικίας είναι αναγκαστική για τρία έτη ανεξάρτητα από τη συμφωνία των μερών.
Εξηγώ : αν κάποιος μισθώσει οικεία με συμβατική διάρκεια μίσθωσης τα 2 έτη, ο εκμισθωτής δεν μπορεί να απαιτήσει την απόδοση του μισθίου στη λήξη της μίσθωσης και ο μισθωτής δικαιούται να παραμείνει άλλον έναν χρόνο (με την προυπόθεση φυσικά ότι πληρώνει εμπρόθεσμα τα μισθώματα και τους λογαριασμούς) Ανεξάρτητα αν έχουν συμφωνήσει το χρονικό διάστημα των 2 ετών.
Είναι διάταξη αναγκαστικού δικαίου ήτοι δεν κάμπτεται από διαφορετική συμφωνία των μερών.

2 Η εγγύηση δίνεται για την καλή τήρηση των όρων της σύμβασης.
Αν π.χ. ο μισθωτής αποχωρήσει πριν τη λήξη της μίσθωσης οφείλει πρώτα να την καταγγείλει. Διαφορετικά θεωρείται ότι αδικαιολόγητα δεν τηρήθηκε η διάρκεια της μίσθωσης και εκπίπτει η εγγύηση υπέρ του εκμισθωτή.
Στην περίπτωση που γίνει η καταγγελία (και υπάρχει νόμιμη βάση) η εγγυήση πρέπει να επιστραφεί αλλιώς ο μισθωτής έχει δικαίωμα να την διεκδικήσει.
Στην περίπτωση που ο μισθωτής αποχωρήσει αδικαιολόγητα από το μίσθιο πριν τη λήξη της μίσθωσης, ο εκμισθωτής εκτός από την παρακράτηση της εγγύησης μπορεί να διεκδικήσει και τα μισθώματα όσων μηνών δεν κατάφερε να μισθώσει το μίσθιο (εφόσον αποδείξει ότι έκανε προσπάθειες να το μισθώσει και απέβησαν άκαρπες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olivi76

Νεοφερμένος

Η olivi76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημερα παιδια.. ενοικίασα ένα σπιτι τον Δεκεμβριο του 2012 και εκανα συμβόλαιο για 2 χρονια.. τωρα όπως θελω να φυγω τελος Αυγουστου.. ενημέρωσα τον σπιτονοικοκυρη χθες… και ειπε οκ… μαλιστα του εχω βρει και ένα ζευγαρι φιλων που θελει να το ενοικιάσει.. στην αρχη που το «εκλεισα» πληρωσα το ενοικιο Δεκεμβρίου + 1 ακομη ως εγγυηση.. τι γινεται τωρα? Πληρωνω τον Αύγουστο? ή τον καλύπτει η εγγυηση?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Κανονικά ναι, πρέπει να πληρώσεις και το ενοίκιο του Αυγούστου. Μέσα με τέλη Αυγούστου θα έρθει ο σπιτονοικοκύρης να τσεκάρει, εάν το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση στην οποία σου το νοίκιασε και να κάνει πιθανές παρατηρήσεις, ώστε να έχεις την ευκαιρία να επισκευάσεις τις πιθανές ζημιές. Μόλις φύγεις από το σπίτι και εάν είναι δυνατόν, πριν μπουν οι νέοι ενοικιαστές, ο σπιτονοικοκύρης κάνει τον τελικό έλεγχο. Εάν το σπίτι είναι στην κατάσταση στην οποία σου ενοικιάστηκε, η εγγύηση θα πρέπει να σου επιστραφεί μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Εάν υπάρχουν ζημιές, που δεν υπήρχαν όταν σου παραδόθηκε το σπίτι, ο σπιτονοικοκύρης έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το κόστος επισκευής τους από την εγγύηση, η οποία θα σου επιστραφεί μερικώς (ή και καθόλου, αν το κόστος επισκευής ήταν ίσο με το ποσό που πλήρωσες για εγγύηση) μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Άλλωστε, γι΄αυτό ζητάν εγγύηση, όχι για να μη χρειαστεί να πληρώσει ο ενοικιαστής το τελευταίο του ενοίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top