Μάτιασμα

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στο μάτιασμα.. Είναι στιγμές που με πονάει απίστευτα το κεφάλι μου και έχω νεύρα και όταν αρχίσει η γιαγιά το πάτερ ημών, μου περνάει αμέσως.. :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Προσωπικά όταν ακούω ένα άτομο να μιλάει συνέχεια για μάτιασμα και γρουσουζιες αυτομάτως τον χαρακτηρίζω γρουσουζη από μέσα μου κι ας μην πιστεύω σε αυτά :P
Μιλάω πάντα για ανθρώπους που το έχουν σαν βασικό τρόπο στη σκέψη τους να ερμηνεύουν τα φαινόμενα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Προσωπικά όταν ακούω ένα άτομο να μιλάει συνέχεια για μάτιασμα και γρουσουζιες αυτομάτως τον χαρακτηρίζω γρουσουζη από μέσα μου κι ας μην πιστεύω σε αυτά :P
Μιλάω πάντα για ανθρώπους που το έχουν σαν βασικό τρόπο στη σκέψη τους να ερμηνεύουν τα φαινόμενα.
Ναι συμφωνω :thumbup: κι εγω οσους το εχουν κανει μονοδρομο,οτι το ματι φταιει για ολες τις αναποδιες και τις κακοτυχιες και οτι παθαινουν γενικα,και οχι το μυαλο τους το ιδιο,οι ενεργειες τους και τα λογια τους.
Ειμαστε οι πραξεις μας και τα λογια μας,αυτο πιστευω.
Κι επισης πιστευω οτι ο αρνητισμός κάποιων ανθρώπων μας δημιουργει καποια ασχημα συναισθηματα οταν συναναστρεφομαστε μαζι τους,γιαυτο καλο ειναι να τους αποφευγουμε.Για να εχουμε την ησυχια και ηρεμια μας :).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω και προσωπική μάγισσα ξεματιαστρα. Δεν είναι να παίζεις με αυτά, ειδικά άμα σε κοιτάει καμία γαλανοματα/ης.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα; Ζούμε στο 2021 και υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν σε τέτοιες μαλακίες; Μην ακούσω την κλασική παπαριά ότι <<Μα και η θρησκεία δέχεται το μάτι>>. Ο χριστιανισμός μιλά για "βασκανία" και την εννοεί σαν κάτι τελείως διαφορετικό από το "μάτιασμα" των κατίνων. Δεν είμαι χριστιανός, αλλά καμία σχέση δεν έχει η θρησκεία με γαλανομάτες, ξεματιάστρες, λάδι που σκάει και λοιπές μαγγανείες. Αυτά που πιστεύει κάποιο ποσοστό στη χώρα μας είναι κατάλοιπο κάποιων αρχαίων ανατολικών δοξασιών κατά Αίγυπτο μεριά. Φοβάμαι όμως ότι το ποσοστό των ανόητων δεν είναι και μικρό και μάλιστα περιλαμβάνει κάποιες φορές σοβαρά και μορφωμένα άτομα, για παράδειγμα ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε την προσωπική του ξεματιάστρα. Αξιοπερίεργο είναι ότι το παραμύθι του ματιάσματος που θρέφει την Ελλάδα, δεν υφίσταται στη δυτική Ευρώπη και την Αμερική. Πώς δεν σκεφτήκαμε να εξάγουμε ξεματιάστρες; Έλεος!!!

20190202_5c5589abecc0f.jpg
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα; Ζούμε στο 2021 και υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν σε τέτοιες μαλακίες; Μην ακούσω την κλασική παπαριά ότι <<Μα και η θρησκεία δέχεται το μάτι>>. Ο χριστιανισμός μιλά για "βασκανία" και την εννοεί σαν κάτι τελείως διαφορετικό από το "μάτιασμα" των κατίνων. Δεν είμαι χριστιανός, αλλά καμία σχέση δεν έχει η θρησκεία με γαλανομάτες, ξεματιάστρες, λάδι που σκάει και λοιπές μαγγανείες. Αυτά που πιστεύει κάποιο ποσοστό στη χώρα μας είναι κατάλοιπο κάποιων αρχαίων ανατολικών δοξασιών κατά Αίγυπτο μεριά. Φοβάμαι όμως ότι το ποσοστό των ανόητων δεν είναι και μικρό και μάλιστα περιλαμβάνει κάποιες φορές σοβαρά και μορφωμένα άτομα, για παράδειγμα ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε την προσωπική του ξεματιάστρα. Αξιοπερίεργο είναι ότι το παραμύθι του ματιάσματος που θρέφει την Ελλάδα, δεν υφίσταται στη δυτική Ευρώπη και την Αμερική. Πώς δεν σκεφτήκαμε να εξάγουμε ξεματιάστρες; Έλεος!!!

Τον Ανδρέα δεν θα τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου.
ΤΟΝ ΑΝΔΡΈΑ
E6226DF3-4A07-4AFE-BDEC-E28EF8CC72F6.png
6F7DBA59-2FE9-4803-A9E9-8F5D8268FEE7.jpeg
CD942206-671B-4A9E-851D-09197242195A.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ον τοπικ: Είναι γελοίο που υπάρχει ακόμα αυτό το φαινόμενο το 2021.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 26 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top