Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Άνοιξα αυτό το νήμα, για να συζητούμε εδώ διάφορες απορίες από διάφορα θέματα που δεν ανήκουν σε άλλες κατηγορίες και όποιος-όποια θέλει να κάνει εδώ τις ερωτήσεις και όποιος-όποια ξέρει να απαντά.


Ας το εγκαινιάσω λοιπόν εγώ με μία ερώτηση αν ξέρετε να μου απαντήσετε:

Έλαβα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο με αρκετές χριστουγεννιάτικες κάρτες και φακέλους με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ στην τιμή των 9,80 ευρώ.
Γράφει επάνω ότι είναι από άτομα με ειδικές ανάγκες και με τίτλο: "ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ Ε.Π.Ε."

Το έχετε ακουστά;

Το θέμα είναι ότι αν είναι έτσι τα πράγματα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αυτά τα άτομα και με οικονομική ενίσχυση πιο πάνω από αυτό που γράφει, εξάλλου Χριστούγεννα έρχονται.

Το κακό είναι ότι τα ΕΛΤΑ είναι μακριά από το σπίτι μου και εργάζομαι τα πρωινά, ας είχε τουλάχιστον κάποιον λογαριασμό τράπεζας για να καταθέσω περισσότερα, ή άλλον τρόπο πληρωμής, να ενισχύσω αν είναι έτσι, παρόλο που τα χρόνια πολλά τα στέλνω τα τελευταία χρόνια μόνο με SMS.

Όπως καταλαβαίνετε η ερώτησή μου είναι καλοπροαίρετη και θέλω να ενισχύσω, απλώς δεν έχω λάβει στο παρελθόν ποτέ κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι ισχύει, σχεδόν κάθε χρόνο μας έρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ωραία.
Απλώς με ξένισε λίγο το "ΕΠΕ", αν είναι έτσι θα ενισχύσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Άνοιξα αυτό το νήμα, για να συζητούμε εδώ διάφορες απορίες από διάφορα θέματα που δεν ανήκουν σε άλλες κατηγορίες και όποιος-όποια θέλει να κάνει εδώ τις ερωτήσεις και όποιος-όποια ξέρει να απαντά.
Ας το εγκαινιάσω λοιπόν γώ με μία ερώτηση αν ξέρετε να μου απαντήσετε:
Έλαβα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο με αρκετές χριστουγεννιάτικες κάρτες και φακέλους με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ στην τιμή των 9,80 ευρώ.
Γράφει επάνω ότι είναι από άτομα με ειδικές ανάγκες και με τίτλο: "ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ Ε.Π.Ε."
Το έχετε ακουστά;
Το θέμα είναι ότι αν είναι έτσι τα πράγματα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αυτά τα άτομα και με οικονομική ενίσχυση πιο πάνω από αυτό που γράφει, εξάλλου Χριστούγεννα έρχονται.
Το κακό είναι ότι τα ΕΛΤΑ είναι μακριά από το σπίτι μου και εργάζομαι τα πρωινά, ας είχε τουλάχιστον κάποιον λογαριασμό τράπεζας για να καταθέσω περισσότερα, ή άλλον τρόπο πληρωμής, να ενισχύσω αν είναι έτσι, παρόλο που τα χρόνια πολλά τα στέλνω τα τελευταία χρόνια μόνο με SMS.
Όπως καταλαβαίνετε η ερώτησή μου είναι καλοπροαίρετη και θέλω να ενισχύσω, απλώς δεν έχω λάβει στο παρελθόν ποτέ κάτι παρόμοιο.

Μου έχει έρθει αλλά και στον πατέρα μου πριν κάποια χρόνια.

Δεν ξέρω εάν ισχύει ή όχι και για αυτό προσωπικά δεν παίρνω το ρίσκο.Τόσα γίνονται στην Ελλάδα.

Έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσει να γίνονται έτσι τα πράγματα(νταβατζιλίκι) και μου θυμίζει πρακτικές τραπεζών.
Εάν θέλω να δώσω πάω μόνος μου στα γραφεία ή επικοινωνώ με άλλον τρόπο.Αυτό που κάνουν μου θυμίζει παγίδα(ιδίως το ΕΠΕ).

Από εκεί και πέρα ο καθένας διαθέτει τα χρήματα του όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί να βλέπουμε παντού συνωμοσίες;
Ok, μας ενοχλούν πολλά θέματα στην Ελλάδα αλλά το να κατακρίνουμε κάθε κίνηση δε μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Γιατί να βλέπουμε παντού συνωμοσίες;
Ok, μας ενοχλούν πολλά θέματα στην Ελλάδα αλλά το να κατακρίνουμε κάθε κίνηση δε μου αρέσει.

Γιατί όπως είπα τόσα γίνονται.

Το ότι ήρθε έτσι στο άσχετο ένα γράμμα που ζητούσε 10ε και μάλιστα από μια ΕΠΕ

Ε εμένα πως να το κάνουμε κάτι δεν μου έκατσε καλά.

Τώρα από εκεί και πέρα όπως είπα ο καθένας διαθέτει τα χρήματα του όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε σας έχει τύχει να έρθουν να σας πουλήσουν λαμπάδες, ημερολόγια που έχουν κάνει τα άτομα με ειδικές ανάγκες;
Πιστεύω ότι ελάχιστοι θα πήγαιναν στα εργαστήριά τους για να αγοράσουν και να βοηθήσουν.
Κάπως δεν πρέπει να βοηθήσουμε όμως;
Και αν είναι απάτη η ντροπή είναι δική τους, εγώ για άλλο λόγο στέλνω τα χρήματα.

Κάπως έτσι το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Δε σας έχει τύχει να έρθουν να σας πουλήσουν λαμπάδες, ημερολόγια που έχουν κάνει τα άτομα με ειδικές ανάγκες;
Πιστεύω ότι ελάχιστοι θα πήγαιναν στα εργαστήριά τους για να αγοράσουν και να βοηθήσουν.
Κάπως δεν πρέπει να βοηθήσουμε όμως;
Και αν είναι απάτη η ντροπή είναι δική τους, εγώ για άλλο λόγο στέλνω τα χρήματα.
Κάπως έτσι το βλέπω.

Προσωπικά έχω πάρει παλαιότερα λαμπάδες και κεριά από εκδήλωση ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Σε πολλές αίθουσες/χώρους εκδηλώσεων ανά την Ελλάδα κάνουν εκθέσεις.

Όσο για το θέμα της απάτης δεν θα ήθελα να πιαστώ κορόιδο ιδίως σε τέτοιο ευαίσθητο θέμα διότι νιώθω ότι αναιρεί ότι καλές προθέσεις είχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Nαι και σε μένα έρχονται πάρα πολύ συχνά... Ωραία δουλειά και ευγενής σκοπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάπως δεν πρέπει να βοηθήσουμε όμως;
Να βοηθήσουμε, αλλά να κόψουν και καμιά απόδειξη. :worry:

Γιατί βοήθα απο 'δω, βοήθα από εκεί, μαζεύεται στο τέλος ένα 100άρικο το οποίο και μαύρο είναι και δεν εκπίπτει από την εφορία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Έλαβα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο με αρκετές χριστουγεννιάτικες κάρτες και φακέλους με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ στην τιμή των 9,80 ευρώ.
Γράφει επάνω ότι είναι από άτομα με ειδικές ανάγκες και με τίτλο: "ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ Ε.Π.Ε."

Το έχετε ακουστά;.

Δεν ξέρω αν είναι απάτη ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι έρχονται σχεδόν κάθε χρόνο τέτοιου είδους ημερολόγια στο σπίτι κι εμείς πάντα στέλναμε τα χρήματα. Αυτό που σκέφτομαι σχετικά με το αν είναι παγίδα ή όχι είναι το εξής: Αν ήταν παγίδα θα τα έστελναν στο σπίτι με το ταχυδρομείο (όπου κάποιος μπορεί κάλλιστα να το κρατήσει χωρίς να στείλει πίσω τα χρήματα) ή θα έρχονταν οι ίδιοι να τα φέρουν και να στα δίνουν μόνο αν πληρώσεις το συγκεκριμένο ποσό, όπως κάνουν και πολλές άλλες εταιρείες;

Εάν θέλω να δώσω πάω μόνος μου στα γραφεία ή επικοινωνώ με άλλον τρόπο.

Σωστότατο! Αλήθεια, πόσες φορές το έχεις κάνει αυτό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να βοηθήσουμε, αλλά να κόψουν και καμιά απόδειξη. :worry:

Γιατί βοήθα απο 'δω, βοήθα από εκεί, μαζεύεται στο τέλος ένα 100άρικο το οποίο και μαύρο είναι και δεν εκπίπτει από την εφορία. :P
Xax.
Τόσα και τόσα δεν πιάνονται στη δήλωση, εσύ σε αυτό κολλάς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μηπως ξερετε αν βρασω σοκολατα γαλακτος σε λιγο ψιλη θερμοκρασια και δεν λιωνει αλλα γινεται παχυρευστη πολυ μηπως μπορει να παθει κατι η σοκολατα? χαλαει? εννοω μπορει να μας πειραξει αν την φαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σε μπεν μαρί την κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε ηρουλινι μου βιαζομουνα και εβαλα το σκευος ουσιαστικα μεσα στο νερο που εβραζε απο κατω. αντι να λιωσει εγινε πηχτη και καπου διαβασα οτι δεν πρεπει λεει την σοκολατα γαλακτος να την βαζουμε σε ψηλη θερμοκρασια γιατι παθαινει θρομβωση το γαλα. :worry: τωρα αυτο τι ειναι δεν ξερω, ευτυχως εκανα λιγη ποσοτητα. αλλα το χαζο δεν αντεξα και εγλυψα το κουταλι που την ανακατευα και γω ειμαι φοβιτσιαρα μ'αυτα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
βρε ηρουλινι μου βιαζομουνα και εβαλα το σκευος ουσιαστικα μεσα στο νερο που εβραζε απο κατω. αντι να λιωσει εγινε πηχτη και καπου διαβασα οτι δεν πρεπει λεει την σοκολατα γαλακτος να την βαζουμε σε ψηλη θερμοκρασια γιατι παθαινει θρομβωση το γαλα. :worry: τωρα αυτο τι ειναι δεν ξερω, ευτυχως εκανα λιγη ποσοτητα. αλλα το χαζο δεν αντεξα και εγλυψα το κουταλι που την ανακατευα και γω ειμαι φοβιτσιαρα μ'αυτα:worry:
Kαλέ για αυτό φοβάσαι; Δεν έφαγες ποσότητα απλά έγλυψες.
Εγώ γλύφω το μείγμα από το κέικ, που είναι μούρλια, και ακόμα ζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε φοβαμαι μπας και εκανα τη σοκολατα σαν τα μουτρα μου και την κατεβασα κιολας:P πηγα να κανω τον ζαχαροπλαστη τρομαρα μου:P οσο ξερω απο πισι τοσο ξερω και απο γλυκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... οσο ξερω απο πισι τοσο ξερω και απο γλυκα!!

Σημασία όμως έχει ότι θα 'ναι απ' τα χέρια μίας ολόγλυκης ύπαρξης:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μικρουληηηηηηηηηη μου :clapup:
ειδες η φεγγαρω σου τα κανει μανταρα με τα γλυκα. εφυγες και μ'αφησες μοναχη να φτιαχνω σοκολατακια και τα κανα και μανταρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα αυτό που λέει για θρόμβωση όταν την υπερθερμαίνουμε. https://www.vergos.net/VergosNet/Choco/chocosymboyles_gr.htm
Θρόμβωση λέει, https://lyk-n-epivat.thess.sch.gr/kolles/Klebstoffe/kleb_prepar_milk.htm#%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CF%89%CF%83%CE%B7_%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82, είναι το κόψιμο του γάλακτος.
Άρα καλύτερα μην το βάλεις στο γλυκό, πάντως δεν παθαίνεις κάτι που δοκίμασες.
Οι πρωτεΐνες με ορισμένες διαδικασίες, όπως με θέρμανση, με προσθήκη οξέων ή αλκοόλης, με την επίδραση ενζύμων, συσσωματώνονται και καθιζάνουν. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται θρόμβωση ή κροκίδωση. Στο θρόμβωμα των πρωτεϊνών οφείλεται το κόψιμο του γάλακτος και η πήξη του αυγού όταν βράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top