Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Τι εννοείς; Οι πρόσφυγες δεν θα μιλάνε σε 4-5 γεννιές ελληνικά τουλάχιστον, αλλά ένα approximation. Απόδειξη: όλες οι μουσουλμανικές κοινότητες στην Ευρώπη, π.χ. τούρκοι στη Γερμανία και μουσουλμάνοι στη Γαλλία που μιλάνε "frarab".


Τα παιδιά των μεταναστών θα έχουν, όμως, ελληνική ιθαγένεια και γνωρίζουμε με σχεδόν χειρουργική ακρίβεια πως θα ψηφίσουν σίγουρα αριστερά. Ξανά, έχει ήδη γίνει στην ευρώπη και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η Γαλλία είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλει φιλο-γαλλική κυβέρνηση, απλά σκέψου ότι πήγαν εκατομμύρια μουσουλμάνοι και όλα τα παιδιά τους πήραν αμέσως υπηκοότητα.

Κι απ' τα μηνύματά μου νωρίτερα αλλά και από αυτό, έχω την εντύπωση ότι το ίδιο λέμε αλλά δεν καταλαβαινόμαστε. Στην προκειμένη, εννοούσα πως οι Έλληνες θα είναι τόσο λίγοι σε λίγα χρόνια και δεν θα μπορούν να επιβάλλουν ούτε καν την μητρική τους ως καθεστηκυία γλώσσα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι απ' τα μηνύματά μου νωρίτερα αλλά και από αυτό, έχω την εντύπωση ότι το ίδιο λέμε αλλά δεν καταλαβαινόμαστε. Στην προκειμένη, εννοούσα πως οι Έλληνες θα είναι τόσο λίγοι σε λίγα χρόνια και δεν θα μπορούν να επιβάλλουν ούτε καν την μητρική τους ως καθεστηκυία γλώσσα.


Ναι βασικά δε διαφώνησα με αυτό που λες, απλώς πρόσθεσα πως έτσι και αλλιώς ποτέ δεν τέθηκε ζήτημα για την στείρα πλειοψηφεία των μουσουλμάνων μεταναστών να μάθει τη γλώσσα(ή τη κουλτούρα) της Ελλάδας ή οποιασδήποτε άλλης δυτικής χώρας.

Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω αν θα έρθουν τόσοι πολλοί μετανάστες που οι έλληνες θα γίνουν μειονότητα όπως ίσως γίνει στην Αγγλία ή τη Γαλλία. Ούτε είμαι εθνικιστής πολιτικά, με νηφάλια μάτια όταν βλέπεις την κατάντια των μουσουλμανικών κοινοτήτων στη δυτική Ευρώπη, πόσο χαζός πρέπει να 'σαι για να μην ανησυχείς;
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω αν θα έρθουν τόσοι πολλοί μετανάστες που οι έλληνες θα γίνουν μειονότητα όπως ίσως γίνει στην Αγγλία ή τη Γαλλία. Ούτε είμαι εθνικιστής πολιτικά, με νηφάλια μάτια όταν βλέπεις την κατάντια των μουσουλμανικών κοινοτήτων στη δυτική Ευρώπη, πόσο χαζός πρέπει να 'σαι για να μην ανησυχείς;

Είναι και θέμα οξυδέρκειας. Μην κυττάς μόνο το σήμερα, δες τους δείκτες αναπαραγωγής τους και σύγκρινέ τους με τους δικούς μας. Γι'αυτό μιλάω για λίγα χρόνια. Το να αγαπάς το έθνος σου και την πατρίδα σου είναι αρετή, όχι ντροπή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και θέμα οξυδέρκειας. Μην κοιτάς μόνο το σήμερα, δες τους δείκτες αναπαραγωγής τους και σύγκρινέ τους με τους δικούς μας. Γι'αυτό μιλάω για λίγα χρόνια. Το να αγαπάς το έθνος σου είναι αρετή, όχι ντροπή.

Ναι βασικά μακροπρόθεσμα θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα, απλώς λιγότερο γτ δεν έχουμε και εκατομμύρια μουσουλμάνους(εκτός αν αποκτήσουμε, που είανι πιθανό). Το ζήτημα είναι πως δεν υπάρχει αντίσταση από τους 'Ελληνες, καθώς οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν την ένταση του κινδύνου και δε ιλάω καν για τους λοβοτομημένους που νομίζουν πως δεν υπάρχουν έθνη και κουλτούρες.


Το μέλλον της Ελλάδας θα εξαρτηθεί από το μέλλον και την πορεία της Ευρώπης, που αντιμετωπίζει το ισλαμικό ζήτημα ακόμα πιο σοβαρά, καθώς είμαστε αδύναμοι και άβουλοι δυστυχώς. Δεν θα 'μου έκανε εντύπωση αν π.χ. στο μέλλον η Ελλάδα να διασπαστεί σε κρατίδια τα οποία θα έχουν διαφορετικές πολιτικές και νομοθεσίες έναντι στους μετανάστες και στους μετανάστες από συγκεκριμένες χώρες. Προσωπικά δε κρύβω ότι θαυμάζω τις χώρες των οποίων οι κάτοικοι αρνούνται πραγματικά την παγκοσμιοποίηση όπως η Ελβετία, η Ουγγαρία, η Ιαπωνία, η Ρωσία, η Τσεχία κι άλλες. Στην πλειοψηφεία τους τα πάνε και πολύ καλά οικονομικά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγώ μπορώ να θέσω μια άλλη απορία; Και όποιος έχει την αντίστοιχη άποψη, παρακαλώ να μου απαντήσει ειλικρινά και τεκμηριωμένα.

Γιατί η υποδοχή με ανοιχτές αγκάλες όλων αυτών των ανθρώπων είναι συνυφασμένη με τον ανθρωπισμό, ενώ όποιος διαφωνεί με τη σημερινή μεταναστευτική πολιτική αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά;

Προφανώς και όλοι αυτοί οι άνθρωποι που έρχονται στη χώρα μας, είτε πρόσφυγες είτε μετανάστες, είναι θύματα. Έχουν αφήσει πίσω τους οικογένειες, φίλους, μια ολόκληρη ζωή. Θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα για να έρθουν εδώ, ενώ συχνά πέφτουν θύματα οικονομικής εκμετάλλευσης. Προφανώς και ο καθένας τους μεμονωμένα μπορεί να είναι φιλήσυχος και καλοπροαίρετος. Προφανώς και η αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας είναι το παν. Αλλά από τη στιγμή που η Ελλάδα είναι μια οικονομικά ανίσχυρη χώρα με μικρή έκταση και πληθυσμό, με δημογραφικό πρόβλημα, με υψηλά ποσοστά ανεργίας και φτώχειας, με προβληματικά δημόσια νοσοκομεία και σχολεία, με τα χίλια κακά της μοίρας της εν ολίγοις, πού είναι το κακό να μη θέλει κανείς να επωμισθεί όλο το βάρος της ενσωμάτωσης αυτών των ανθρώπων; Ειδικά από τη στιγμή που η βοήθεια που τους παρέχουμε είναι ανεπαρκής, πού έγκειται το ανθρωπιστικό μας έργο;

Κι εμείς ως οικογένεια είμαστε φιλόζωοι και αυτή τη στιγμή έχουμε 11 σκυλάκια συνολικά σε όποιο χώρο διαθέτουμε, εκ των οποίων τα 8 ήταν αδέσποτα. Αν, όμως, έρθουν 50 αδέσποτα στην πόρτα μας, προφανώς και θα αφήσουμε τα περισσότερα στον δρόμο. Θα πάψουμε να είμαστε φιλόζωοι αν κάνουμε κάτι τέτοιο; Θα είμαστε καλύτεροι άνθρωποι αν, αντί για 11 καλοταϊσμένα σκυλιά με πλήρη ιατρική περίθαλψη, έχουμε 61 υποσιτισμένα και ανεμβολίαστα; Ξέρω ότι το παράδειγμα από οικονομικής πλευράς είναι υπεραπλουστευμενο, αλλά στο ηθικό κομμάτι θεωρώ είναι αρκετά σχετικό. Αλήθεια ενδιαφέρομαι να μάθω πώς σκέφτεστε μερικοί γιατί οκ, μπορεί να είμαι λαθος, ρατσίστρια και κακιά τελικά, who knows.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εγώ μπορώ να θέσω μια άλλη απορία; Και όποιος έχει την αντίστοιχη άποψη, παρακαλώ να μου απαντήσει ειλικρινά και τεκμηριωμένα.

Γιατί η υποδοχή με ανοιχτές αγκάλες όλων αυτών των ανθρώπων είναι συνυφασμένη με τον ανθρωπισμό, ενώ όποιος διαφωνεί με τη σημερινή μεταναστευτική πολιτική αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά;

Προφανώς και όλοι αυτοί οι άνθρωποι που έρχονται στη χώρα μας, είτε πρόσφυγες είτε μετανάστες, είναι θύματα. Έχουν αφήσει πίσω τους οικογένειες, φίλους, μια ολόκληρη ζωή. Θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα για να έρθουν εδώ, ενώ συχνά πέφτουν θύματα οικονομικής εκμετάλλευσης. Προφανώς και ο καθένας τους μεμονωμένα μπορεί να είναι φιλήσυχος και καλοπροαίρετος. Προφανώς και η αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας είναι το παν. Αλλά από τη στιγμή που η Ελλάδα είναι μια οικονομικά ανίσχυρη χώρα με μικρή έκταση και πληθυσμό, με δημογραφικό πρόβλημα, με υψηλά ποσοστά ανεργίας και φτώχειας, με προβληματικά δημόσια νοσοκομεία και σχολεία, με τα χίλια κακά της μοίρας της εν ολίγοις, πού είναι το κακό να μη θέλει κανείς να επωμισθεί όλο το βάρος της ενσωμάτωσης αυτών των ανθρώπων; Ειδικά από τη στιγμή που η βοήθεια που τους παρέχουμε είναι ανεπαρκής, πού έγκειται το ανθρωπιστικό μας έργο;

Κι εμείς ως οικογένεια είμαστε φιλόζωοι και αυτή τη στιγμή έχουμε 11 σκυλάκια συνολικά σε όποιο χώρο διαθέτουμε, εκ των οποίων τα 8 ήταν αδέσποτα. Αν, όμως, έρθουν 50 αδέσποτα στην πόρτα μας, προφανώς και θα αφήσουμε τα περισσότερα στον δρόμο. Θα πάψουμε να είμαστε φιλόζωοι αν κάνουμε κάτι τέτοιο; Θα είμαστε καλύτεροι άνθρωποι αν, αντί για 11 καλοταϊσμένα σκυλιά με πλήρη ιατρική περίθαλψη, έχουμε 61 υποσιτισμένα και ανεμβολίαστα; Ξέρω ότι το παράδειγμα από οικονομικής πλευράς είναι υπεραπλουστευμενο, αλλά στο ηθικό κομμάτι θεωρώ είναι αρκετά σχετικό. Αλήθεια ενδιαφέρομαι να μάθω πώς σκέφτεστε μερικοί γιατί οκ, μπορεί να είμαι λαθος, ρατσίστρια και κακιά τελικά, who knows.


Και ποιος είπε ότι θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, καταναλώνοντας τον ελληνικό αέρα, το ελληνικό ψωμι, το ελληνικό νερό και ο,τι άλλο ελληνικότατο υπάρχει εκει?

Οι περισσότεροι θέλουν να την κανουν για δυτική και βόρεια Ευρώπη. Σιγα μη κάτσουν στην Ελλάδα εάν έχουν την ευκαιρία να ζησουν σε ακομα πιο ανεπτυγμένη χώρα .

Όλος ο ντόρος γίνεται επειδή ο Έλληνας πεινάει , είναι άνεργος και δεν έχει να ασχοληθεί με τίποτα καλυτερο από το να βγάζει κακιά σε ξενους( ότι ίσχυε και το 1922 με τους πρόσφυγες).

Το προβλημα προφανως είναι τεράστιο και πολύπλευρο, πανω-κατω αναλύσαμε τι θα έπρεπε να γίνει ( καταγραφή και αποπομπή εγκληματικών στοιχείων, έλεγχος των ροών, σταδιακή εισοδος στη χώρα, κλπ), αλλά μην θεωρούμε ότι υπάρχει «σχέδιο» να καταστρέφει η Ελλάδα και ότι όλα χρηματοδοτούνται από τα γνωστά κακά εβραϊκά λόμπι της Αμερικής και του Ισραήλ. Η Ελλάδα εν τελεί φταίει ξ ίδια της που δε μπορεί να βάλει μια βασική τάξη στην κατάσταση, εδώ τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε τάξη, θα βάλει τους ξένους? Δε υπάρχει αυτόνομη κυβέρνηση να πάρει κάποια μέτρα πχ ανοιγοντας τα συνορα κατά διαστήματα( η Ουγγαρία πως κάνει ότι θέλει?), ώστε να πιέζονται και οι δυτικοί να λαμβανουν ακομα μεγαλύτερος αριθμό προσφύγων. Μαριονέτα ήμασταν παντα, μαριονέτα είμαστε και τωρα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και ποιος είπε ότι θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, καταναλώνοντας τον ελληνικό αέρα, το ελληνικό ψωμι, το ελληνικό νερό και ο,τι άλλο ελληνικότατο υπάρχει εκει?

Οι περισσότεροι θέλουν να την κανουν για δυτική και βόρεια Ευρώπη. Σιγα μη κάτσουν στην Ελλάδα εάν έχουν την ευκαιρία να ζησουν σε ακομα πιο ανεπτυγμένη χώρα .

Όλος ο ντόρος γίνεται επειδή ο Έλληνας πεινάει , είναι άνεργος και δεν έχει να ασχοληθεί με τίποτα καλυτερο από το να βγάζει κακιά σε ξενους( ότι ίσχυε και το 1922 με τους πρόσφυγες).

Το προβλημα προφανως είναι τεράστιο και πολύπλευρο, πανω-κατω αναλύσαμε τι θα έπρεπε να γίνει ( καταγραφή και αποπομπή εγκληματικών στοιχείων, έλεγχος των ροών, σταδιακή εισοδος στη χώρα, κλπ), αλλά μην θεωρούμε ότι υπάρχει «σχέδιο» να καταστρέφει η Ελλάδα και ότι όλα χρηματοδοτούνται από τα γνωστά κακά εβραϊκά λόμπι της Αμερικής και του Ισραήλ. Η Ελλάδα εν τελεί φταίει ξ ίδια της που δε μπορεί να βάλει μια βασική τάξη στην κατάσταση, εδώ τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε τάξη, θα βάλει τους ξένους? Δε υπάρχει αυτόνομη κυβέρνηση να πάρει κάποια μέτρα πχ ανοιγοντας τα συνορα κατά διαστήματα( η Ουγγαρία πως κάνει ότι θέλει?), ώστε να πιέζονται και οι δυτικοί να λαμβανουν ακομα μεγαλύτερος αριθμό προσφύγων. Μαριονέτα ήμασταν παντα, μαριονέτα είμαστε και τωρα.

Μα εσύ, με αυτά που λες, πάνω - κάτω ενισχύεις την άποψή μου. Νταξει, δε λέω τώρα για θεωρίες συνωμοσίας (εκ των οποίων αρκετές έχουν βγει αληθινές, βέβαια), ούτε για εχθρική συμπεριφορά προς οποιονδήποτε ξένο. Μιλάω πάντα για μια πιο συντηρητική και επιφυλακτική νοοτροπία απέναντι στη μαζική εισροή μεταναστών, την οποία βλέπω ότι ενστερνίζεσαι κι εσύ. Κάνω λάθος;

Στο αρχικό μου σχόλιο αναφέρομαι, κυρίως, σε άτομα που είναι κάθετα θετικοί, σαν να μην τρέχει κάστανο με την όλη κατάσταση. Οτι, δηλαδή, πρέπει να κόψουμε τον λαιμό μας για να τακτοποιηθούν όλοι αυτοί που έρχονται στη χώρα μας, αλλιώς δεν είμαστε ανθρωπιστές. Ότι στο τέλος θα ενσωματωθούν όλοι στην κοινωνία μας και τέλος καλό, όλα καλά. Αυτό το σκεπτικό δεν καταλαβαίνω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί η υποδοχή με ανοιχτές αγκάλες όλων αυτών των ανθρώπων είναι συνυφασμένη με τον ανθρωπισμό, ενώ όποιος διαφωνεί με τη σημερινή μεταναστευτική πολιτική αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά;

Virtue signaling. Το παίζεις καλός, φιλόξενος και διεθνιστης γιατί ειναι ενας τρόπος να αισθανθείς εύκολα καλά χωρίς να κανεις τίποτα. Το κόστος της καλοσύνη αυτής θα το επομισθει το κράτος, δηλαδή ο φορολογούμενος. Συνήθως αυτοί οι τύποι δεν πληρώνουν και φόρους καθώς είτε ζουν από επιδόματα η με βασικό οπότε όλα καλά.


Όσον αφορά τους Αλβανούς, η δεύτερη γενιά εδώ που ζω μιλάει μια χαρά Ελληνικά σαν τους ντοπιους, οπότε δεν ξέρω γιατί δεν έχουν ανσωματωθει. Ρατσισμός υπάρχει ακόμη βέβαια, ειδικά σε περίπτωση σχέσης, από την δική μας πλευρά σίγουρα, μπορεί και από τη δική τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ξέρω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους τυφλούς τα τ'ώτα, τον τε νούν, τα τ'όμματα. Ούτε μια εγκεφαλική αιμοκάθαρση δεν αναστρέφει πλέον αυτήν την άρρωστη κατάσταση. Έχουμε κατακτηθεί και κατά βάθος δεν φταίνε οι εισβολείς... Έχουμε φτάσει σε σημείο που η απέλαση δεν πρέπει να αφορά μόνο τους λαθρομετανάστες αλλά και τους ανθέλληνες εφιάλτες. Λυπάμαι

Πέρα από ανούσια λεκτικά πυροτεχνήματα, έχεις να προτείνεις κάτι επί της ουσίας; Εαν ήσουν πρωθυπουργός, ποια μέτρα θα έπαιρνες για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση;

Κι εμείς ως οικογένεια είμαστε φιλόζωοι και αυτή τη στιγμή έχουμε 11 σκυλάκια συνολικά σε όποιο χώρο διαθέτουμε, εκ των οποίων τα 8 ήταν αδέσποτα. Αν, όμως, έρθουν 50 αδέσποτα στην πόρτα μας, προφανώς και θα αφήσουμε τα περισσότερα στον δρόμο. Θα πάψουμε να είμαστε φιλόζωοι αν κάνουμε κάτι τέτοιο; Θα είμαστε καλύτεροι άνθρωποι αν, αντί για 11 καλοταϊσμένα σκυλιά με πλήρη ιατρική περίθαλψη, έχουμε 61 υποσιτισμένα και ανεμβολίαστα; Ξέρω ότι το παράδειγμα από οικονομικής πλευράς είναι υπεραπλουστευμενο, αλλά στο ηθικό κομμάτι θεωρώ είναι αρκετά σχετικό. Αλήθεια ενδιαφέρομαι να μάθω πώς σκέφτεστε μερικοί γιατί οκ, μπορεί να είμαι λαθος, ρατσίστρια και κακιά τελικά, who knows.

Μέτρια αναλογία, πήραμε πολύ χρήμα από την Ε.Ε. + μακροπρόθεσμα οι πρόσφυγες έχουν ευεργετικό αντίκτυπο στην οικονομία. Άλλο το θέμα αν έχεις πρόβλημα με το ζήτημα της αφομοίωσης.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Και ποιος είπε ότι θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, καταναλώνοντας τον ελληνικό αέρα, το ελληνικό ψωμι, το ελληνικό νερό και ο,τι άλλο ελληνικότατο υπάρχει εκει?

Οι περισσότεροι θέλουν να την κανουν για δυτική και βόρεια Ευρώπη. Σιγα μη κάτσουν στην Ελλάδα εάν έχουν την ευκαιρία να ζησουν σε ακομα πιο ανεπτυγμένη χώρα .
Ναι αλλά απ'οτι φαίνεται η δυτική και η βόρεια Ευρώπη χέστηκαν. Άρα για την ώρα μένουν εδώ. Και εγώ να γίνω εκατομμύριουχος θέλω αλλά δύσκολα...
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι μουσουλμάνοι για την ακρίβεια πιο πολύ είναι θρησκευτικά τελείως αδιάφοροι άσχετα με το τι δηλώνουν. Στην Ελλάδα όσοι ξέρω (και οι συγγενείς της κολλητής μου στην Αλβανία) γιορτάζουν χριστούγεννα/πάσχα όπως ένας "χριστιανός" Έλληνας. Δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να είναι μουσουλμάνος και με φαίνεται περίεργο όταν το ακούω. :P

Ο κομμουνισμός κατήργησε όλες τις θρησκείες στις χώρες του Ανατολικού μπλοκ, όπως έκανε με τους χριστιανούς στην Ρωσία έτσι και με τους μουσουλμάνους στην Αλβανία. Αυτός είναι ο λόγος που οι Αλβανοί δεν είναι φανατικοί μουσουλμάνοι, επί Τουρκοκρατίας ήταν είναι γνωστό αυτό.

Μαυρίκιε, στο βικιπαίδεια μπορεί να μπει κι ένα 5χρονο παιδί να γράψει. Ψάξε βιβλιογραφία για την Αλβανία του Καυκάσου.

Σύμφωνοι το γνωρίζω ότι υπάρχουν και Σλάβοι Αλβανοί που έχουν αναμειχθεί με τους παλιότερους αλλά αυτό με τον Πέτρο Δ΄ της Αραγωνίας είναι ιστορικό γεγονός, δεν χρειαζόταν να το γράψει η Βικιπαίδεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μέτρια αναλογία, πήραμε πολύ χρήμα από την Ε.Ε. + μακροπρόθεσμα οι πρόσφυγες έχουν ευεργετικό αντίκτυπο στην οικονομία. Άλλο το θέμα αν έχεις πρόβλημα με το ζήτημα της αφομοίωσης.

" [...] Ξέρω ότι το παράδειγμα από οικονομικής πλευράς είναι υπεραπλουστευμένο, αλλά στο ηθικό κομμάτι θεωρώ είναι αρκετά σχετικό."


Νομίζω ότι το αρχικό μου σχόλιο είναι αρκετά συγκεκριμένο και στοχευμένο, ενώ αποκλείει εξαρχής την οικονομική διάσταση του θέματος. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια απλά για να κάνουμε αντίλογο.
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πέρα από ανούσια λεκτικά πυροτεχνήματα, έχεις να προτείνεις κάτι επί της ουσίας; Εαν ήσουν πρωθυπουργός, ποια μέτρα θα έπαιρνες για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση;
Ξεκινώντας να πω πως και για πρακτικούς λόγους δεν θα ήμουν ποτέ πρωθυπουργός. Διότι ένα πραγματικό κράτος, πρέπει να έχει ως πρώτη αρχή την ανδρεία των πολιτών του και μόνον ένας άνδρας που θα ρισκάρει κι ο ίδιος την ζωή του σε έναν πόλεμο μπορεί να αποφασίζει πότε, πού, πώς και αν θα τον διεξάγει. Επίσης, οι συναισθηματισμοί σε κρίσιμες καταστάσεις δεν χωράνε.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουν φροντίσει να μαλθακοποιήσουν και να ταπεινώσουν με οιονδήποτε τρόπο τους άνδρες, να διαστρεβλώσουν την φύση τους, να αφελληνίσουν το ελληνικό έθνος (άνδρες-γυναίκες), να επιβάλλουν ουτοπικές κομμουνιστικές τάσεις όπου, ότε και αν βολεύουν, να νομοθετήσουν για την απαγόρευση της φιλοπατρίας και των εθνών, εκμεταλλευόμενοι μια διαστρεβλωμένη ιστορία και αποκτηνώνοντας την νεολαία κλπ κλπ.

Εγώ θα σου απαντήσω ρωτώντας σέ, τί θα έκανες αν σου επέβαλλαν να δεχτείς 2 πρόσφυγες και 102 (λαθρο)μετανάστες στο σπίτι σου, πληρώνοντάς τους τα πάντα, ενδυναμώνοντάς τους παντί τρόπωι την ίδια ώρα που δια νόμου αποδυναμώνουν εσένα και σε φιμώνουν χαρακτηρίζοντάς σε ως μισάνθρωπο, ρατσιστή και άλλα τέτοια άτοπα εν καιρώ άτυπου πολέμου;
Τί θα έκανες όταν τους δίνουν κίνητρα να πολλαπλασιαστούν μες το σπίτι σου και νομοθετούν για την καταστροφή του ιδιοκτήτη αυτού του οίκου; Σκέψου τί θα γινόταν και μακροπρόθεσμα κι απάντησέ μου.

Εγώ το μόνο που θα πω είναι πως η κατάσταση έχει τελειώσει, σωτηρία δεν υπάρχει κι ένας από τους χιλιάδες λόγους είναι ότι πλέον ο εχθρός, που βρίσκεται εντός των πυλών, δεν φέρει μόνο αλλοδαπή αμφίεση αλλά και ελληνική. Το έθνος έχει διχοτομηθεί, η πατρίδα έχει καταστραφεί, η χώρα έχει ξεπουληθεί και το κράτος έχει αφοπλιστεί και υλικά αλλά κυρίως πνευματικά.

Λυπάμαι πραγματικά για το τί κατέληξε να είναι ο Έλλην, που ιστορικώς ποτέ δεν προσκυνούσε και απλώς αναμένω γιατί έχω διδαχτεί τραγωδία και μετά την ύβριν και την άτιν ακολουθεί η νέμεσις και η τίσις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο κομμουνισμός κατήργησε όλες τις θρησκείες στις χώρες του Ανατολικού μπλοκ, όπως έκανε με τους χριστιανούς στην Ρωσία έτσι και με τους μουσουλμάνους στην Αλβανία. Αυτός είναι ο λόγος που οι Αλβανοί δεν είναι φανατικοί μουσουλμάνοι, επί Τουρκοκρατίας ήταν είναι γνωστό αυτό.
Ναι ξέρω ότι καταργήθηκαν οι θρησκείες με το έχουν πει απλώς από όσους γνωρίζω κανένας δεν είναι μουσουλμάνος. Όσοι είναι εδώ ή βάφτισαν τα παιδιά τους χάριν παράδοσης ή είναι άθρησκοι και δεν έκαναν τίποτα. Και όσους ξέρω που είναι στην Αλβανία γιορτάζουν Χριστούγεννα/Πάσχα όπως είπα παραπάνω. Χωρίς κανένα θρησκευτικό κόλλημα (όπως ο μέσος Έλληνας δηλαδή).
Στο χωριό της κολλητής μου πχ έχει εκκλησία απέναντι σε τζαμί και κανείς δεν ασχολείται με το τι πιστεύουν οι απέναντι, είναι τέρμα χαλαροί σε αυτό το θέμα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
" [...] Ξέρω ότι το παράδειγμα από οικονομικής πλευράς είναι υπεραπλουστευμένο, αλλά στο ηθικό κομμάτι θεωρώ είναι αρκετά σχετικό."


Νομίζω ότι το αρχικό μου σχόλιο είναι αρκετά συγκεκριμένο και στοχευμένο, ενώ αποκλείει εξαρχής την οικονομική διάσταση του θέματος. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια απλά για να κάνουμε αντίλογο.

(Απ)αξιολογείς ηθικά την κατάσταση βάσει των οικονομικών συνεπειών της, επομένως η εγκυρότητα/σχετικότητα των ηθικών σου κρίσεων προϋποθέτει(μέσα στο συγκεκριμένο πλαίσιο επιχειρηματολογίας σου) την εγκυρότητα/σχετικότητα των συμπερασμάτων σου για την οικονομία. Στην αναλογία σου δεν υπάρχει καμία αντιστοίχιση, ούτε καν υπεραπλουστευμένη, γιατί παραγνωρίζεις και αλλοιώνεις πάρα πολλούς παράγοντες.

Αλλά έστω ότι ισχύουν όλα όσα λες, ποια μέτρα προτείνεις να πάρει η κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει την κατάσταση; Ίσως έχεις πει ήδη την άποψή σου σε προηγούμενο μήνυμα, αλλά δεν παρακολουθώ το θρεντ.

Ξεκινώντας να πω πως και για πρακτικούς λόγους δεν θα ήμουν ποτέ πρωθυπουργός. Διότι ένα πραγματικό κράτος, πρέπει να έχει ως πρώτη αρχή την ανδρεία των πολιτών του και μόνον ένας άνδρας που θα ρισκάρει κι ο ίδιος την ζωή του σε έναν πόλεμο μπορεί να αποφασίζει πότε, πού, πώς και αν θα τον διεξάγει. Επίσης, οι συναισθηματισμοί σε κρίσιμες καταστάσεις δεν χωράνε.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουν φροντίσει να μαλθακοποιήσουν και να ταπεινώσουν με οιονδήποτε τρόπο τους άνδρες, να διαστρεβλώσουν την φύση τους, να αφελληνίσουν το ελληνικό έθνος (άνδρες-γυναίκες), να επιβάλλουν ουτοπικές κομμουνιστικές τάσεις όπου, ότε και αν βολεύουν, να νομοθετήσουν για την απαγόρευση της φιλοπατρίας και των εθνών, εκμεταλλευόμενοι μια διαστρεβλωμένη ιστορία και αποκτηνώνοντας την νεολαία κλπ κλπ.

Εγώ θα σου απαντήσω ρωτώντας σέ, τί θα έκανες αν σου επέβαλλαν να δεχτείς 2 πρόσφυγες και 102 (λαθρο)μετανάστες στο σπίτι σου, πληρώνοντάς τους τα πάντα, ενδυναμώνοντάς τους παντί τρόπωι την ίδια ώρα που δια νόμου αποδυναμώνουν εσένα και σε φιμώνουν χαρακτηρίζοντάς σε ως μισάνθρωπο, ρατσιστή και άλλα τέτοια άτοπα εν καιρώ άτυπου πολέμου;
Τί θα έκανες όταν τους δίνουν κίνητρα να πολλαπλασιαστούν μες το σπίτι σου και νομοθετούν για την καταστροφή του ιδιοκτήτη αυτού του οίκου; Σκέψου τί θα γινόταν και μακροπρόθεσμα κι απάντησέ μου.

Εγώ το μόνο που θα πω είναι πως η κατάσταση έχει τελειώσει, σωτηρία δεν υπάρχει κι ένας από τους χιλιάδες λόγους είναι ότι πλέον ο εχθρός, που βρίσκεται εντός των πυλών, δεν φέρει μόνο αλλοδαπή αμφίεση αλλά και ελληνική. Το έθνος έχει διχοτομηθεί, η πατρίδα έχει καταστραφεί, η χώρα έχει ξεπουληθεί και το κράτος έχει αφοπλιστεί και υλικά αλλά κυρίως πνευματικά.

Λυπάμαι πραγματικά για το τί κατέληξε να είναι ο Έλλην, που ιστορικώς ποτέ δεν προσκυνούσε και απλώς αναμένω γιατί έχω διδαχτεί τραγωδία και μετά την ύβριν και την άτιν ακολουθεί η νέμεσις και η τίσις.

Με λίγα λόγια δεν έχεις να προτείνεις τίποτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Απ)αξιολογείς ηθικά την κατάσταση βάσει των οικονομικών συνεπειών της, επομένως η εγκυρότητα/σχετικότητα των ηθικών σου κρίσεων προϋποθέτει(μέσα στο συγκεκριμένο πλαίσιο επιχειρηματολογίας σου).

Μπορείς να αξιολογήσεις μια κατάσταση εντελώς ηθικά χωρίς να σε ενδιαφέρει το οικονομικό θεμα. Μπορείς να μην θες τους μετανάστες παρά το ότι μακροπροθεσμα θα ενισχύσουν την οικονομία λόγο της αυξημένης κατανάλωσης.

Με λίγα λόγια δεν έχεις να προτείνεις τίποτα.


Βυθιζεις βάρκες με αθώους και πυροβόλας παραβάτες στα σύνορα, όπως ακριβώς έκανε το Ισραήλ. Αυτή είναι η κρύα λύση. Το Ισραήλ είναι δίπλα στη Συρία και σε όλες γενικά εκείνες τις χώρες και δεν έχει καθόλου μετανάστες παρόλο που είναι σεε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς;

Τι λύσεις ακριβώς περιμένεις; Κάποια μαγική ανθρωπιστική λύση όπου θα έχουμε και την πίτα γεμάτη και το σκύλο χορτάτο; Δεν υπάρχει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
(Απ)αξιολογείς ηθικά την κατάσταση βάσει των οικονομικών συνεπειών της, επομένως η εγκυρότητα/σχετικότητα των ηθικών σου κρίσεων προϋποθέτει(μέσα στο συγκεκριμένο πλαίσιο επιχειρηματολογίας σου) την εγκυρότητα/σχετικότητα των συμπερασμάτων σου για την οικονομία. Στην αναλογία σου δεν υπάρχει καμία αντιστοίχιση, ούτε καν υπεραπλουστευμένη, γιατί παραγνωρίζεις και αλλοιώνεις πάρα πολλούς παράγοντες.

Αλλά έστω ότι ισχύουν όλα όσα λες, ποια μέτρα προτείνεις να πάρει η κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει την κατάσταση; Ίσως έχεις πει ήδη την άποψή σου σε προηγούμενο μήνυμα, αλλά δεν παρακολουθώ το θρεντ.

Αγόρι μου καλό, η τελευταία παράγραφος με το παράδειγμα είναι συμπληρωματική στο υπόλοιπο σχόλιο. Εάν δε σε καλύπτει προσωπικά, αγνόησέ την, εγώ επίτηδες δεν ανέφερα τίποτα οικονομικό για να μην πάρω άσχετες απαντήσεις σαν τη δική σου. Ο μόνος που απαντά επί της ουσίας στο ερώτημά μου είναι ο hack3r.

Εάν ήθελα να τσακωθώ για το ποιος επιβαρύνεται οικονομικά από την όλη υπόθεση θα σχολίαζα νωρίτερα στο thread και θα συμμετείχα ενεργά. Μην προσπαθείς να με βγάλεις λάθος με πλάγια αντεπιχειρήματα εάν δεν έχεις απάντηση στην κυρία ερώτησή μου.

Όσο για τα μέτρα που με ρωτάς:

1. Μεγαλύτερη άσκηση πίεσης από την ΕΕ προς την Τουρκία για την τήρηση της συμφωνίας και τη δημιουργία κατάλληλου κλίματος ώστε να καταστεί μια ασφαλής χώρα υποδοχής προσφύγων.

2. Μου φαίνεται πιο λογικό να κλείνουν ανά διαστήματα τα σύνορα - όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε - μετά από την έλευση κάθε ρεύματος προσφύγων. Να επαληθεύεται με όποιο μέσο υπάρχει ότι είναι όντως πρόσφυγες και ότι αξίζουν πολιτικό άσυλο και όλοι οι υπόλοιποι λαθρομετανάστες που έρχονται εκμεταλλευόμενοι της κατάστασης, να επιστρέφονται στις πατρίδες τους. Όπως δηλαδή συνέβαινε και με όλους τους Βαλκάνιους μετανάστες των προηγούμενων δεκαετιών.

3. Περισσότεροι και μικρότεροι χώροι φιλοξενίας σε όλη την Ελλάδα, ώστε να αποφευχθούν όσο γίνεται οι προστριβές και η γκετοποίηση.

4. Θα μπορούσαν, αντί για απευθείας σπίτια και επιδόματα στους πρόσφυγες (τα οποία αν είναι 400 ευρώ ανά άτομο, είναι 1200 ευρώ για μια τριμελή οικογένεια - πόσο ικανό για να συντηρηθούν χωρίς να δουλεύουν), να δίνονται επιδοτήσεις στις επιχειρήσεις για τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας και την πρόσληψη προσφύγων για την κάλυψή τους. Έτσι δημιουργείται απευθείας μια win - win κατάσταση και για τις δύο πλευρές. Αφενός θα βοηθηθούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις που υπολειτουργούν με ανεπαρκές προσωπικό λόγω περικοπών, αφετέρου οι πρόσφυγες θα ενσωματωθούν γρηγορότερα στην ελληνική πραγματικότητα μέσω της εργασίας.

5. Χρηματοδότηση των δημόσιων σχολείων για τη δημιουργία ειδικών τμημάτων επιπλέον ωρών διδασκαλίας για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και αλλοδαπούς. Στο δημοτικό μου ήδη συνέβαινε κάτι τέτοιο στο "ολοήμερο". Στα συγκεκριμένα τμήματα θα μπορούσαν επίσης να κάνουν την πρακτική τους φοιτητές από αντίστοιχες σχολές (παιδαγωγικό, δημοτικής εκπαίδευσης, ειδικής αγωγής κτλ), αλλά και να συμμετέχουν φοιτητές που εκπονούν την πτυχιακή τους στο αντικείμενο της εκπαίδευσης. Έτσι επιτυγχάνεται ταχύτερη αναπλήρωση των κενών και θα μπορούν να συμβαδίζουν πολύ ευκολότερα με τους συμμαθητές τους αυτά τα παιδιά.


Αν σκεφτώ και κάτι άλλο στην πορεία, θα το προσθέσω. Η γενική ιδέα πάντως είναι να βοηθηθούν οικονομικά οι ντόπιοι, με την προϋπόθεση ότι θα παράσχουν δουλειά και γενικότερα βοήθεια στους πρόσφυγες. Πρέπει να υπάρχει ένα όφελος για όλους ώστε να μπορέσει να γίνει αποδεκτή αυτή η κατάσταση.
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Με λίγα λόγια δεν έχεις να προτείνεις τίποτα.
Έλα τώρα εθνοnihilist... Σου έθεσα ξεκάθαρο ερώτημα και δεν απάντησες, υπεκφεύγοντας (όπως σας μαθαίνουν στην νομική για να υπερασπίζεστε τα πελατάκια; ) για να μην παραδεχτείς την σαπίλα που μας περιβάλλει και για να μην αφήσεις την παραμικρή υπόνοια ότι μπορεί να έχω ακράδαντο δίκαιο. Το τίποτα θα έπραττες αν εισέβαλλαν στο σπίτι σου χωρίς την συγκατάθεσή σου, το κατελάμβαναν και το σφετερίζονταν μακροπρόθεσμα; Αν ναι, παράτα την νομική και τράβα γράψου σε καμμιά σχολή χορού να σου μάθουν το σπαγγάτο. Θα σου χρησιμεύσει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφήνοντας τις εθνικιστικές και ρατσιστικές παπαριές που έχουν γραφτεί εδώ στην άκρη,σχετικά με το κομμάτι της μεταναστευτικής πολιτικής εάν θέλεις να μειωθούν οι μεταναστευτικές ροές η λύση είναι να αυξήσεις την αποτροπή.Να γίνει γνωστό δηλαδή πως θα ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία,ότι θα γίνεται ταυτοποίηση και διαχωρισμός μεταξύ προσφύγων και μεταναστών στα κέντρα και θα ακολουθούνται οι ενέργειες που προβλέπονται από το νόμο. Αυτό πάνω κάτω προσπαθεί να κάνει η κυβέρνηση(ο Στεφανής βασικά) με αυτό
Οι υπόλοιπες λύσεις τύπου πιέσεις στην ΕΕ και στην Τουρκία είναι διπλωματικές ανοησίες και wishful thinking
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται το πρόγραμμα HELIOS του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης για την ένταξη των προσφύγων στην ελληνική κοινωνία μέσω της προώθησης της αυτόνομης διαβίωσης. Με την καταβολή επιδόματος ενοικίου έως 12 μήνες και έως 630 ευρώ και εφάπαξ βοηθήματος έως 1.490 ευρώ το πρόγραμμα, που υλοποιείται με την υποστήριξη της ελληνικής κυβέρνησης και την χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, στοχεύει στη δημιουργία των προϋποθέσεων εκείνων, που θα διευκολύνουν τους πρόσφυγες να ενταχθούν στην χώρα μας.
https://ant1news.gr/Society/article/552652/apokleistiko-ant1-ilikiomeno-zeygari-zei-sto-proaylio-ekklisias-ston-kerameiko-binteo-?fbclid=IwAR2L2xEHTkkJke2TB9hKzL2dB9p53QHXB5jPe5bNxbf9819RHZk3EX3LYxg

Εσύ που τα ξέρεις αυτά, γι' αυτούς τους ανθρώπους υπάρχει κανένα πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου για να σταματήσουν να μένουν στα 80 τους στον δρόμο ή πρέπει να αλλάξουν την ιθαγένειά τους;

https://odosdrachmis.gr/?p=17251
Γι'αυτά τα παιδιά που δυστυχώς αυτήν την εποχή φέρουν την ελληνική ιθαγένεια υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή πρέπει να περιμένουν να φτάσουν στα 30 τους χρόνια, να αλλάξουν υπηκοότητα και να επανέλθουν ως ασυνόδευτα ανήλικα προοσφυγόπουλα, όπως αυτοί εδώ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top