Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Και ποια είσαι εσύ ρε κοπελιά που θα αποφασίσεις ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί να μένει στην Ευρώπη; Κι εσύ κι όλοι μας από τύχη γεννηθηκαμε εδώ. Εγώ θέλω όλους τους ανθρώπους στην Ευρώπη οπότε εγώ κι εσύ μηδενίζουμε η μία την άλλη. Αν δε σου αρέσει στην τελική, φύγε εσύ.

Κι όσο γι' αυτό που είπα ότι δεν μπορώ να πω πολλά λόγω της θέσης μου και το κοπανας συνέχεια, εννοώ ότι δεν μπορώ λόγω της θέσης της συντονίστριας να εκφράσω όλον τον οχετό που μου έρχεται στο στόμα διαβάζοντας τις απόψεις ορισμένων. Οι αρχαίοι Έλληνες δεν έλεγαν τίποτα για αγάπη, συμπόνια, φιλοξενία, φιλία; Το μίσος γίνεται δηλητήριο που τρώει αυτόν που το νιώθει.


Τώρα αλήθεια Σιλβια;Αφού λοιπόν θέλεις να μιλάμε για αγάπη και όχι για μίσος τι έχεις να πεις για τα εξής:Το 80% των βιασμών στην Σκανδιναβια έγινε από μουσουλμάνους,καθημερινά μετανάστες καταστρέφουν,κάνουν τρομοκρατικές επιθέσεις,δεν σέβονται τον χριστιανισμό,δεν μαθαίνουν την γλώσσα,μετατρέπουν σε Ghetto περιοχές κτλ.

Αυτά να φανταστώ είναι για εσένα αγάπη από τους μετανάστες στους ευρωπαίους που τους μάζεψαν;Επίσης ως κοπέλα εσυ θα ήθελα να πεις την άποψη σου για τους χιλιάδες βιασμούς που γίνονται από τους μουσουλμάνους σε γυναίκες η δεν σε ενδιαφέρει;

Και όσο αφορά την πρώτη πρόταση σου.Ε ναι Σιλβια τα σοβαρά κράτη βάζουν όριο στην μετανάστευση δεν είναι όλες οι χώρες Shithole σαν την Ελλάδα που οποία θέλει μπαινει χωρίς έλεγχο.

Περιμένω την απάντηση σου σχετικά με την καλοσύνη των μεταναστών/Λαθρομεταναστών.

Και επειδή εγώ μιλάω πάντα με στοιχεία,ορίστε!!!

https://m.youtube.com/watch?v=_ub1dI9NvCU


https://m.youtube.com/watch?v=vO9vBHZRBQ4

https://www.iefimerida.gr/news/2325...on-peiraia-mia-diaforetiki-giorti-eikones?amp


https://voiceofeurope.com/2018/05/9...ted-by-migrants-from-islamic-countries-study/


Πραγματικά θέλω μια απάντηση (αν υπάρχει βέβαια) για την «αγάπη» των μεταναστών προς τους ευρωπαίους που τους μάζεψαν στην Ευρώπη και δεν τους άφησαν να πνίγουν στην Μεσόγειο.

Επίσης μια φιλική συμβουλή:Το ότι δεν συμφωνείς με την πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι πρέπει να ανοίξεις τον οχετό όπως λες εσυ,απλά μπορείς να πεις την άποψη σου και μέχρι εκεί.Αν ήταν να βριζόμαστε μεταξύ μας γιατί δεν συμφωνούμε θα ήμασταν ζούγκλα (αν και η Ελλάδα δεν απέχει και πολύ).Κανενας Ευρωπαίος δεν έχει αρνητική άποψη για τους μετανάστες χωρίς λόγο,έχουν πολλά περιστατικά είτε τα πιστεύεις είτε όχι.


Φιλικά ο φίλος σου Volkswagen Fan
 
Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και ποια είσαι εσύ ρε κοπελιά που θα αποφασίσεις ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί να μένει στην Ευρώπη; Κι εσύ κι όλοι μας από τύχη γεννηθηκαμε εδώ. Εγώ θέλω όλους τους ανθρώπους στην Ευρώπη οπότε εγώ κι εσύ μηδενίζουμε η μία την άλλη. Αν δε σου αρέσει στην τελική, φύγε εσύ.

Κι όσο γι' αυτό που είπα ότι δεν μπορώ να πω πολλά λόγω της θέσης μου και το κοπανας συνέχεια, εννοώ ότι δεν μπορώ λόγω της θέσης της συντονίστριας να εκφράσω όλον τον οχετό που μου έρχεται στο στόμα διαβάζοντας τις απόψεις ορισμένων. Οι αρχαίοι Έλληνες δεν έλεγαν τίποτα για αγάπη, συμπόνια, φιλοξενία, φιλία; Το μίσος γίνεται δηλητήριο που τρώει αυτόν που το νιώθει.

Κανείς δεν είπε ότι δε συμπονούμε αυτούς τους ανθρώπους και ότι τους μισούμε. Όμως έχεις μια "ιδανική" θα έλεγα εικόνα γι αυτούς τους ανθρώπους, θεωρείς ότι είναι κατατρεγμένοι και θα τους παρέχουμε προστασία, ότι εύκολα θα προσαρμοστούν και θα ενσωματωθούν στις κοινωνίες υποδοχής και θα είναι ευγνώμονες γι αυτό.
Δε σκέφτεσαι ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι, είτε πρόσφυγες είτε οικονομικοί μετανάστες προέρχονται από κατεστραμμένες χώρες τις οποίες όμως δεν κατέστρεψε μια ξένη δύναμη, μια άλλη χώρα, αλλά μόνοι τους έχουν εμφύλιους πολέμους, δικτατορικά καθεστώτα, τρομοκρατικές επιθέσεις, αυτοί δηλαδή κατέστρεψαν τις δικές τους χώρες. Και ότι οι αντιλήψεις και οι απόψεις που έχουν περί δημοκρατίας, ισότητας των δύο φύλων, ανεξιθρησκίας, αποφυγής διακρίσεων σε μειονότητες κλπ απέχουν κυριολεκτικά αιώνες ή έστω πολλές δεκαετίες αυτών των δυτικών κοινωνιών. (Σύμφωνοι και οι δυτικές κοινωνίες πέρασαν από αυτά τα στάδια αλλά αιώνες -πχ μεσαίωνας- ή έστω δεκαετίες πριν). Θα πρέπει, λοιπόν, να τους πείσουμε για θέματα που είναι δεδομένα σε εμάς εδώ και χρόνια, δηλ. εν έτει 2019 και σύντομα 2020 θα πρέπει να τους μιλάμε για το τι καλή που είναι η δημοκρατία και πρέπει να μπορούμε να μιλάμε όλοι ελεύθερα, για το ότι μια γυναίκα μπορεί να εργαστεί, να μορφωθεί, να βγει έξω μόνη της στο δρόμο, να έχει προγαμιαίες σχέσεις, για την ανεξιθρησκεία κοκ.
Δε το είχα ψάξει αλλά επειδή έριξα μια ματιά στα στατιστικά, όντως στη Σουηδία από το 2014 και έπειτα είχαμε μία αύξηση κατά 70% στα σεξουαλικά εγκλήματα με την πλειοψηφία των καταδικασθέντων να είναι μετανάστες προερχόμενοι εκτός Ε.Ε. Μάλιστα αν μιλήσουμε για σεξουαλικές επιθέσεις σε γυναίκες από άτομα που δεν γνώριζαν, δηλ. ο βιαστής δεν ήταν έστω κάποια εφήμερη γνωριμία αλλά για παράδειγμα επιθέσεις στο δρόμο, το ποσοστό των δραστών-μεταναστών εκτοξεύεται στο 80%. Μήπως εξηγείται από το γεγονός ότι στις χώρες καταγωγής τους οι γυναίκες -είτε εκ του νόμου είτε από κοινωνική υποχρέωση- πρέπει να φοράνε μπούργκα, μαντήλα, μακριά ρούχα και αυτοί τις δυτικές γυναίκες τις βλέπουν σαν πόρνες; Και ότι εκεί αν βιάσεις μια γυναίκα το πιθανότερο είναι να καταδικαστεί η βιασθείσα και όχι ο βιαστής;
Πέραν τούτου από καθαρά κοινωνιολογικής άποψης σου διαφεύγει ότι όπου υπάρχουν μαζεμένοι πολλοί άνθρωποι από μια εθνότητα ή έστω με ένα κοινό χαρακτηριστικό, τείνουν να γκετοποιούνται ευκολότερα. Δηλ. συναγελάζονται μεταξύ τους, δημιουργούν σταδιακά ένα πλέγμα στήριξης, εργασιών κλπ και δεν αλληλεπιδρούν με την υπόλοιπη κοινωνία τόσο, επειδή έχουν μερικούς χιλιάδες συμπατριώτες τους να το κάνουν. Και ότι γενικά οι μετανάστες είναι πιο παραδοσιακοί σε σχέση με τις χώρες καταγωγής τους (πχ ακόμα και οι Έλληνες της Αμερικής στις αντιλήψεις τους είναι μερικές δεκαετίες πίσω όσον αφορά τα ελληνικά θέματα σε σχέση με τους κατοίκους της Ελλάδας).
Τέλος θα πρέπει να γνωρίζεις ότι καλώς ή κακώς ο σύγχρονος πολιτισμός έχει οικοδομηθεί πάνω στα λεγόμενα εθνικά κράτη. Και παρόλο ότι 100% εθνικά ομοιογενή κράτη ουσιαστικά δεν υπάρχουν, ωστόσο είθισται η πλειοψηφία των κατοίκων μιας χώρας να αποτελείται από άτομα της ίδιας εθνολογικής προέλευσης. Θεωρείς ότι η Ελλάδα, μια μικρή χώρα με πολλά προβλήματα, συμπεριλαμβανομένων των εθνικών προβλημάτων με τη γειτονική -και μάλιστα μουσουλμανική- Τουρκία μπορεί να αντέξει πρόσφυγες και μετανάστες ανά την επικράτεια και μάλιστα σε εθνικά ευαίσθητες περιοχές όπως τα νησιά μας;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Άρα είναι θέμα που εξαρτάται από την υπόλοιπη Ευρώπη, ΟΧΙ από την Ελλάδα.


Απ όλη την Ευρώπη.

Κανείς δεν είπε ότι δε συμπονούμε αυτούς τους ανθρώπους και ότι τους μισούμε. Όμως έχεις μια "ιδανική" θα έλεγα εικόνα γι αυτούς τους ανθρώπους, θεωρείς ότι είναι κατατρεγμένοι και θα τους παρέχουμε προστασία, ότι εύκολα θα προσαρμοστούν και θα ενσωματωθούν στις κοινωνίες υποδοχής και θα είναι ευγνώμονες γι αυτό.
Δε σκέφτεσαι ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι, είτε πρόσφυγες είτε οικονομικοί μετανάστες προέρχονται από κατεστραμμένες χώρες τις οποίες όμως δεν κατέστρεψε μια ξένη δύναμη, μια άλλη χώρα, αλλά μόνοι τους έχουν εμφύλιους πολέμους, δικτατορικά καθεστώτα, τρομοκρατικές επιθέσεις, αυτοί δηλαδή κατέστρεψαν τις δικές τους χώρες. Και ότι οι αντιλήψεις και οι απόψεις που έχουν περί δημοκρατίας, ισότητας των δύο φύλων, ανεξιθρησκίας, αποφυγής διακρίσεων σε μειονότητες κλπ απέχουν κυριολεκτικά αιώνες ή έστω πολλές δεκαετίες αυτών των δυτικών κοινωνιών. (Σύμφωνοι και οι δυτικές κοινωνίες πέρασαν από αυτά τα στάδια αλλά αιώνες -πχ μεσαίωνας- ή έστω δεκαετίες πριν). Θα πρέπει, λοιπόν, να τους πείσουμε για θέματα που είναι δεδομένα σε εμάς εδώ και χρόνια, δηλ. εν έτει 2019 και σύντομα 2020 θα πρέπει να τους μιλάμε για το τι καλή που είναι η δημοκρατία και πρέπει να μπορούμε να μιλάμε όλοι ελεύθερα, για το ότι μια γυναίκα μπορεί να εργαστεί, να μορφωθεί, να βγει έξω μόνη της στο δρόμο, να έχει προγαμιαίες σχέσεις, για την ανεξιθρησκεία κοκ.
Δε το είχα ψάξει αλλά επειδή έριξα μια ματιά στα στατιστικά, όντως στη Σουηδία από το 2014 και έπειτα είχαμε μία αύξηση κατά 70% στα σεξουαλικά εγκλήματα με την πλειοψηφία των καταδικασθέντων να είναι μετανάστες προερχόμενοι εκτός Ε.Ε. Μάλιστα αν μιλήσουμε για σεξουαλικές επιθέσεις σε γυναίκες από άτομα που δεν γνώριζαν, δηλ. ο βιαστής δεν ήταν έστω κάποια εφήμερη γνωριμία αλλά για παράδειγμα επιθέσεις στο δρόμο, το ποσοστό των δραστών-μεταναστών εκτοξεύεται στο 80%. Μήπως εξηγείται από το γεγονός ότι στις χώρες καταγωγής τους οι γυναίκες -είτε εκ του νόμου είτε από κοινωνική υποχρέωση- πρέπει να φοράνε μπούργκα, μαντήλα, μακριά ρούχα και αυτοί τις δυτικές γυναίκες τις βλέπουν σαν πόρνες; Και ότι εκεί αν βιάσεις μια γυναίκα το πιθανότερο είναι να καταδικαστεί η βιασθείσα και όχι ο βιαστής;
Πέραν τούτου από καθαρά κοινωνιολογικής άποψης σου διαφεύγει ότι όπου υπάρχουν μαζεμένοι πολλοί άνθρωποι από μια εθνότητα ή έστω με ένα κοινό χαρακτηριστικό, τείνουν να γκετοποιούνται ευκολότερα. Δηλ. συναγελάζονται μεταξύ τους, δημιουργούν σταδιακά ένα πλέγμα στήριξης, εργασιών κλπ και δεν αλληλεπιδρούν με την υπόλοιπη κοινωνία τόσο, επειδή έχουν μερικούς χιλιάδες συμπατριώτες τους να το κάνουν. Και ότι γενικά οι μετανάστες είναι πιο παραδοσιακοί σε σχέση με τις χώρες καταγωγής τους (πχ ακόμα και οι Έλληνες της Αμερικής στις αντιλήψεις τους είναι μερικές δεκαετίες πίσω όσον αφορά τα ελληνικά θέματα σε σχέση με τους κατοίκους της Ελλάδας).
Τέλος θα πρέπει να γνωρίζεις ότι καλώς ή κακώς ο σύγχρονος πολιτισμός έχει οικοδομηθεί πάνω στα λεγόμενα εθνικά κράτη. Και παρόλο ότι 100% εθνικά ομοιογενή κράτη ουσιαστικά δεν υπάρχουν, ωστόσο είθισται η πλειοψηφία των κατοίκων μιας χώρας να αποτελείται από άτομα της ίδιας εθνολογικής προέλευσης. Θεωρείς ότι η Ελλάδα, μια μικρή χώρα με πολλά προβλήματα, συμπεριλαμβανομένων των εθνικών προβλημάτων με τη γειτονική -και μάλιστα μουσουλμανική- Τουρκία μπορεί να αντέξει πρόσφυγες και μετανάστες ανά την επικράτεια και μάλιστα σε εθνικά ευαίσθητες περιοχές όπως τα νησιά μας;


Μα το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Η νομοθεσία σε τέτοια θέματα πρέπει να γίνει πιο σκληρη, είναι ανεξάρτητο αυτο το γεγονός με το ζήτημα της φιλοξενίας μεταναστών.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα φιλοξενίας, φιλανθρωπία αλλά θέμα επιβίωσης του ελληνικού έθνους. Ο μισελληνισμός είναι νοοτροπία που καλλιεργείται από το ελληνικό κράτος. Ακόμα και δεξιά παιδιά όπως ο VWfan έχουν σκοπό να φύγουν από την Ελλάδα. Τα πολιτικά κόμματα είναι επιχειρήσεις που σκοπό έχουν να πάρουν όσους περισσότερους ψήφους μπορούν ώστε να πάρουν και μεγαλύτερη χρηματοδότηση.

Όπως τώρα τα κόμματα γλύφουν τους συνταξιούχους που αφορά μια ηλικιακή ομάδα από 60 μέχρι όσο πάει που ρίχνει και φέρνει κυβερνήσεις, έτσι μελλοντικά θα προσσεγίσουν τους μουσουλμάνους. Εδώ και λίγα χρόνια με το πλεόνασμα παίρνουν μέρισμα οι συνταξιούχοι που έχουν εξασφαλισμένο εισόδημα κάθε μήνα και κανένας δεν αντιδρά.

Το επιχείρημα ότι οι μουσουλμάνοι θα ενσωματωθούν δεν ισχύει καθώς δεν έχουν ενσωματωθεί σε κανένα ευρωπαϊκό κράτος που έχουν πάει. Παράδειγμα η πλειοψηφία όσο κάνουν τρομοκρατικές ενέργειες είναι μουσουλμάνοι που έχουν γεννηθεί σε ευρωπαϊκά κράτη και έχουν πάρει ευρωπαϊκή παιδεία.

Έρχονται δύσκολα χρόνια. Η αριστερά που κυριαρχεί ιδεολογικά στην Ελλάδα από τη μεταπολίτευση προσπαθεί να πάρει τους μουσουλμάνους με το μέρος τους. Χαμένη προσπάθεια. Οι άνθρωποι είναι συντηρητικοί εκ φύσεως. Το πιο πιθανόν με το που ιδρυθεί μουσουλμανικό κόμμα να πάνε όλοι εκεί. Οι Αλβανοί για παράδειγμα πλέον έχουν πάει στη πλειοψηφία τους ΝΔ.
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Άρα είναι θέμα που εξαρτάται από την υπόλοιπη Ευρώπη, ΟΧΙ από την Ελλάδα.
Κύριε Μαυρίκιε (τώρα είδα την ηλικία σας), μιας και γνωρίζετε στοιχειώδη ιστορία, σκεφτείτε σας παρακαλώ πότε ο ευρωπαϊκός πολιτισμός εις τους αιώνας είχε καθιερώσει το δόγμα <<μπάτε σκύλοι αλέστε>>; Με την απάντηση που του δίνετε είναι σαν να συμφωνείτε στην νέα μπούρδα που εφηύρε ο γνωστός.
Και ποια είσαι εσύ ρε κοπελιά που θα αποφασίσεις ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί να μένει στην Ευρώπη;
Ακόμα κι από τύχη να μπήκες σε μια οικογένεια (που διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό) και να 'σαι υιοθετημένο, έχεις δικαίωμα πάνω στην περιουσία των γονιών σου. Εσύ αποφασίζεις πώς θα την διαχειριστείς.
Αν δε σου αρέσει στην τελική, φύγε εσύ.
Ντροπή σου αν το πιστεύεις. Ντροπή σου και που το ξεστόμισες!
Κι όσο γι' αυτό που είπα ότι δεν μπορώ να πω πολλά λόγω της θέσης μου και το κοπανας συνέχεια, εννοώ ότι δεν μπορώ λόγω της θέσης της συντονίστριας να εκφράσω όλον τον οχετό που μου έρχεται στο στόμα διαβάζοντας τις απόψεις ορισμένων.
Δεν το κατάλαβα ελευθερία λόγου δεν έχουμε;
Οι αρχαίοι Έλληνες δεν έλεγαν τίποτα για αγάπη, συμπόνια, φιλοξενία, φιλία; Το μίσος γίνεται δηλητήριο που τρώει αυτόν που το νιώθει.
Συμφωνώ σε όσα λες για το μίσος κι επαυξάνω κιόλας. Δεν μισώ κανέναν. Άλλο αγαπώ την πατρίδα μου, το έθνος μου κλπ κι άλλο μισώ τις πατρίδες των άλλων κλπ κλπ. Τις επικλήσεις στο συναίσθημα να τις κάνεις στους αμβλύνοες.
Σε ό, τι αφορά σ'αυτό που με ρωτάς για τους αρχαίους Έλληνες, ο κόσμος σφύζει από συγγράμματα ελληνικής γραμματείας. Οπότε παράτα τον Μπακούνιν ,τον Μάρξ, τα madame figaro και τα glamour και κάτσε να διαβάσεις την άποψη των αρχαίων Ελλήνων επί του θέματος.

Όσον αφορά στην φιλοξενία, μάθε πως ξένος (ΚΣΕΝΟΣ-ΣΚΕΝΟΣ) εθεωρείτο ο Έλλην άλλης πόλεως στον οποίο είχες υποχρέωση ως Έλλην, τιμώντας και τον Ξένιο Δία να τον φιλοξενήσεις στον προαύλιο χώρο του σπιτιού σου εντός μιας σκηνής.

Οποιοσδήποτε έφερε τον πόδα του από άλλην δα (=γη) (αλλο-δα-πος) εθεωρείτο ποδ-απός (ποταπός), εχθοδοπός [εκτός +δα(=η γη) +πους=(το πόδι)] εξ ου και ο εχθ-ρός, τουτ'έστιν έπηλυς. Ακόμη Έλληνες (αν είσαι) που είχαν απόψεις σαν τις δικές σου, δεν θες να σου πω τί τους έκαναν οι αρχαίοι Έλληνες που αναφέρεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ποια είσαι εσύ ρε κοπελιά που θα αποφασίσεις ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί να μένει στην Ευρώπη; Κι εσύ κι όλοι μας από τύχη γεννηθηκαμε εδώ. Εγώ θέλω όλους τους ανθρώπους στην Ευρώπη οπότε εγώ κι εσύ μηδενίζουμε η μία την άλλη. Αν δε σου αρέσει στην τελική, φύγε εσύ.

Κι όσο γι' αυτό που είπα ότι δεν μπορώ να πω πολλά λόγω της θέσης μου και το κοπανας συνέχεια, εννοώ ότι δεν μπορώ λόγω της θέσης της συντονίστριας να εκφράσω όλον τον οχετό που μου έρχεται στο στόμα διαβάζοντας τις απόψεις ορισμένων. Οι αρχαίοι Έλληνες δεν έλεγαν τίποτα για αγάπη, συμπόνια, φιλοξενία, φιλία; Το μίσος γίνεται δηλητήριο που τρώει αυτόν που το νιώθει.


Άρα αν θέλω να κατέβω Αθήνα δεν έχεις να παρκάρω σπίτι σου, για κάνα μήνα... χρόνο... δεκαετία...
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλέον το κέντρο είναι απροσπέλαστο - όσοι κατοικούν ή εργάζονται και πρέπει να μετακινηθούν γνωρίζουν πως δεν είναι έυκολη υπόθεση.
Έλλειψη αστυνόμευσης ,πορείες ,διαδηλώσεις ,κανενα ελληνικό στοιχείο σε αρκετές γειτονίες του κέντρου δημιουργούν αναμφίβολα μια ανασφάλεια για τον Έλληνα πολίτη.

Σε μια συζήτηση που είχα με έναν συνάδελφο ο οποίος κατοικεί στα βόρεια προάστια είπε χαρακτηριστικά : ''και εμένα τι με ενδιαφέρει , δεν έχω κάποια δουλειά για να πάω προς το κέντρο'' λόγια 25χρονου - νέου ανθρώπου!
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη, δεν ξέραμε να ζητήσουμε άδεια από τους νοικοκυραίους.


Δεν αναφέρθηκα σε αυτό που υπονοείς.
Μίλησα για την ανασφάλεια που υπάρχει όταν κατεβαίνεις κέντρο ιδιαίτερα τις βραδινές ώρες - πόσο μάλλον αν είσαι κάποιας ηλικίας ή μια δεσποινίς μόνη ασυνόδευτη.Ήμουν ξεκάθαρος στο πόστ μου.
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πλέον το κέντρο είναι απροσπέλαστο - όσοι κατοικούν ή εργάζονται και πρέπει να μετακινηθούν γνωρίζουν πως δεν είναι έυκολη υπόθεση.
Έλλειψη αστυνόμευσης ,πορείες ,διαδηλώσεις ,κανενα ελληνικό στοιχείο σε αρκετές γειτονίες του κέντρου δημιουργούν αναμφίβολα μια ανασφάλεια για τον Έλληνα πολίτη.

Σε μια συζήτηση που είχα με έναν συνάδελφο ο οποίος κατοικεί στα βόρεια προάστια είπε χαρακτηριστικά : ''και εμένα τι με ενδιαφέρει , δεν έχω κάποια δουλειά για να πάω προς το κέντρο'' λόγια 25χρονου - νέου ανθρώπου!

Και τώρα εσύ ζητάς να καταλάβουν αυτά που γράφεις άτομα που ονομάζουν απροκάλυπτα τους Βουλγαρογιουγκοσλάβους <<Μακεδόνες>> (ούτε τους τύπους δεν κρατιούνται να τηρήσουν και να τους πουν έστω Βορειομακεδόνες), που προτιμούν να φύγει ο Έλλην για να'ρθει ο Αφροασιάτης, που τους αρέσουν να έχουν τα σύνορά τους ανοιχτά γιατί πιστεύουν πως αυτό πρέσβευε από πάντα ο ευρωπαϊκός πολιτισμός, που δεν ξέρουν την τύφλα τους από ιστορία, που το μόνο πρόβλημά τους είναι αν κέρδισε η ομάδα τους κι αν είναι ακόμη στην μόδα το γαλλικό μανικιούρ, που, που, που... Η βλακεία και η ύπνωση δεν έχει ηλικία, ούτε όριο, οπότε ξεπέρασέ το και μάθε να ζεις μ'αυτό. Κάποια στιγμή που θα σκάσει αυτή η φούσκα θα βγάζουν τα μάτια τους σαν τον Οιδίποδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τώρα εσύ ζητάς να καταλάβουν αυτά που γράφεις άτομα που ονομάζουν απροκάλυπτα τους Βουλγαρογιουγκοσλάβους <<Μακεδόνες>> (ούτε τους τύπους δεν κρατιούνται να τηρήσουν και να τους πουν έστω Βορειομακεδόνες), που προτιμούν να φύγει ο Έλλην για να'ρθει ο Αφροασιάτης, που τους αρέσουν να έχουν τα σύνορά τους ανοιχτά γιατί πιστεύουν πως αυτό πρέσβευε από πάντα ο ευρωπαϊκός πολιτισμός, που δεν ξέρουν την τύφλα τους από ιστορία, που το μόνο πρόβλημά τους είναι αν κέρδισε η ομάδα τους κι αν είναι ακόμη στην μόδα το γαλλικό μανικιούρ, που, που, που... Η βλακεία και η ύπνωση δεν έχει ηλικία, ούτε όριο, οπότε ξεπέρασέ το και μάθε να ζεις μ'αυτό. Κάποια στιγμή που θα σκάσει αυτή η φούσκα θα βγάζουν τα μάτια τους σαν τον Οιδίποδα.

Όπως έχω ξαναγράψει ,δεν φτάσαμε σε αυτό το σημείο τυχαία.Τι εννοώ;
Ένας υπέρβαρος άνθρωπος πως καταφέρνει και φτάνει στο σημείο να έχει ''φορτωθεί'' αρκετά κιλά;Δεν πρόσεξε ,δεν έδωσε την δέουσα προσοχή ώστε η συχνή υπερκατανάλωση θερμίδων για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να λάβει ένα τέλος.

Η Ελλάδα από το 74 και ύστερα φρόντισε να βγάλει τα μάτια της με την συνδρομή των ξένων δυνάμεων=συμμάχων οι οποίοι άρπαξαν την ευκαιρία μόλις αντιλήφθηκαν ότι είμαστε ξέφραγο αμπέλι - δεν ήθελε πολύ διότι το φωνάζαμε δυνατά.
Η πλειοψηφία της κοινωνίας ανέδειξε πολιτικούς οι οποίοι εξυπηρετούσαν τα δικά του συμφέροντα και προκειμένου να παραμείνουν στην εξουσία - ενεργοί - ''πετούσαν'' κάτι ψιλά στον όχλο ώστε να χαρεί - προσωρινά - και στις επόμενες εκλογές να ξανακατέβει στην πλατεία με μια μεγάλη κομματική σημαία - την οποία την φύλαγε σε ένα ιδιαίτερο σημείο στο σπίτι του - για να υποστηρίξει το κόμμα.Ο ίδιος ο πολίτης έμαθε την ευκολία : επιδόματα ,έμαθε να δουλεύει λιγότερο : δημόσιο ,έμαθε στην παρανομία : μη καταβολή των φόρων ,φοροδιαφυγή ,μη τήρηση των νόμων του κράτους.Έμαθε να είναι σπάταλος ,έμαθε να προσφέρει ολοένα και λιγότερο και να ζητά ολοένα και περισσότερα.
Η νοοτροπία του Έλληνα (ιδιώτες,επιχειρηματίες) ,του δημοσιογραφικού,πολιτικού κόσμου και το δημόσιο - ουσιαστικά το σύνολο της κοινωνίας μας έφεραν την χώρα σε αυτό το σημείο.
Αγνοώντας τις επιπτώσεις για τις μελλοντικές γενιές.Αγνοώντας ότι θα έρθει για όλους η στιγμή που αυτόν τον τόπο θα τον κληρονομήσουν οι επόμενοι και οφείλουμε να τον παραδώσουμε καλύτερα απότι τον παραλάβαμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και τώρα εσύ ζητάς να καταλάβουν αυτά που γράφεις άτομα που ονομάζουν απροκάλυπτα τους Βουλγαρογιουγκοσλάβους <<Μακεδόνες>> (ούτε τους τύπους δεν κρατιούνται να τηρήσουν και να τους πουν έστω Βορειομακεδόνες), που προτιμούν να φύγει ο Έλλην για να'ρθει ο Αφροασιάτης, που τους αρέσουν να έχουν τα σύνορά τους ανοιχτά γιατί πιστεύουν πως αυτό πρέσβευε από πάντα ο ευρωπαϊκός πολιτισμός, που δεν ξέρουν την τύφλα τους από ιστορία, που το μόνο πρόβλημά τους είναι αν κέρδισε η ομάδα τους κι αν είναι ακόμη στην μόδα το γαλλικό μανικιούρ, που, που, που... Η βλακεία και η ύπνωση δεν έχει ηλικία, ούτε όριο, οπότε ξεπέρασέ το και μάθε να ζεις μ'αυτό. Κάποια στιγμή που θα σκάσει αυτή η φούσκα θα βγάζουν τα μάτια τους σαν τον Οιδίποδα.

Η Μακεδονία δεν ήταν και ένα κομμάτι της Γιουγκοσλαβίας μαζί με της Βουλγαρίας; Θα ήθελα να μάθω ιστορικά πώς λέγεται το τοπωνύμιο σαν "περιφέρεια" γης. Με βάση ποιο στοιχείο πιστοποιούμε ότι οι κάτοικοι της Πελοποννήσου είναι Έλληνες βιολογικά όταν έχουμε συχνές εποικίσεις άλλων εθνών από τον 9ο αιώνα (μπορούμε να πάμε και πιο πίσω) και φυσικά εκείνη την 300ετή κατοχή των Λατίνων στην ευρύτερη περιοχή της Αχαϊας (βλ. Ανδραβίδα, Χλεμούτσι, Χαλανδρίτσα). Πολλά χωριά της ορεινής Αχαϊας έχουν σλάβικα ονόματα όπως και της Β.Ελλάδας (βλ. Τσεπέλοβο ---> Κόσοβο). Νομίζω έχει κουράσει το παραμύθι της Ελληνικότητας μη Ελλήνων. Στην μόνη περιοχή που έχω δει ότι δεν υπάρχουν ρίζες άλλων εθνών είναι η Θεσπρωτία. Οι Τσάμηδες που η Ελληνική ιστορία τους ονομάζει Τούρκους, ήταν Έλληνες εξισλαμισμένοι της Β.Ηπείρου μέσα στους αιώνες.

Ακόμη έχω απορία αν η Πελοπόννησος έχει Έλληνες απόγονους των χλαμυδάτων αρχαίων...:hmm: Η Ρόδος με τα σγουρομάλλικα μαυριδερά πρόσωπα, με την κοιλίτσα, έντονη τριχοφυϊα, είναι και αυτή συνέχεια της Αρχαίας Ρόδου;
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η Μακεδονία δεν ήταν και ένα κομμάτι της Γιουγκοσλαβίας μαζί με της Βουλγαρίας; ... Πολλά χωριά της ορεινής Αχαϊας έχουν σλάβικα ονόματα όπως και της Β.Ελλάδας (βλ. Τσεπέλοβο ---> Κόσοβο).
Για ποιά εποχή ιστορικά μιλάς ακριβώς για να συνεννοηθούμε; Στην σύγχρονη ιστορία, υπάρχουν οι Έλληνες, οι Βούλγαροι και οι ας πούμε Γιουγκοσλάβοι. Αυτούς που βλέπεις εσύ τριγύρω σου εκεί που αποφάσισες να διαμένεις, δεν ξέρω από που κρατάει η σκούφια τους. Πάντως Μακεδόνες δεν τους λες με τίποτα. Ει δε μη θα σου μιλούσαν ελληνικά. Γιατί αν είναι έτσι από αύριο όταν βλέπω Αφγανό -γιατί δεν ξέρω αν το διδάχτηκες , κι εκεί είχε φτάσει ο ΕΛΛΗΝΑΣ Μ.Αλέξανδρος, θα τον φωνάζω Μακεδόνα.

Και μάθε ανιστόρητε πως το Κόσοβο είναι εκβαρβαρισμένη μορφή του Κοσσυφοπεδίου, το οποίο και ονομάστηκε έτσι γιατί είχε πολλά κοτσύφια.

Και ναι όσο υπάρχουν εφιάλτες, σαν και του λόγου σου, τόσο δεν θα υπάρχουν Έλληνες. Γιατί εσείς Έλληνες εννοείτε τον Αλί Νταπαντούμπα με την θερμομόνωση για μαλλί ή το χαρέμι για ουρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ξαναρωτάω, με τι κριτήρια θεωρούμε κάποιους Έλληνες από τη στιγμή που οι ιστορικοί αναφέρουν ότι η χώρα αυτή είχε διαφορετική δομή και μορφή ανά τους αιώνες; Η μείωση του πληθυσμού της Κεντρικής Ελλάδας επί Ισαύρων από ποιους πυκνώθηκε; Οι οποίοι εν καιρώ ενσωματώθηκαν ως...Έλληνες που αποτέλεσαν τους συμπατριώτες μας τον καιρό της Τουρκοκρατίας. Όσοι Τούρκοι δεν έφυγαν για την Τουρκία που πήγαν; Να υποθέσουμε ότι εντός Οθωμανικής αυτοκρατορίας μετακινούνταν διάφοροι λαοί που ήταν επίσης υποταγμένοι στους Οθωμανούς (π.χ. βούλγαροι, σύριοι, μαροκινοί κ.α.). Το ίδιο και επί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Είμαι ανιστόρητος γιατί δεν έχω εικόνα πριν τον 20ο αιώνα τι διάολο συνέβη σε αυτόν τον τόπο. Οπότε η ιστορία παρουσιάζεται γραπτώς και υποκειμενικώς. Μια εικόνα 1000 λέξεις...θα ήθελα μια εικόνα του 2ου αιώνα μ.Χ. ή κάποιο βίντεο από εκείνη την περίοδο να μιλάει ο Μαξέντιος να μας λέει για την αλλοίωση της Ιταλίας από τους Γότθους.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακεδονία δεν ήταν και ένα κομμάτι της Γιουγκοσλαβίας μαζί με της Βουλγαρίας;

Φυσικά, γι' αυτό να τους τη δώσουμε.
ε βάση ποιο στοιχείο πιστοποιούμε ότι οι κάτοικοι της Πελοποννήσου είναι Έλληνες βιολογικά όταν έχουμε συχνές εποικίσεις άλλων εθνών από τον 9ο αιώνα (μπορούμε να πάμε και πιο πίσω) και φυσικά εκείνη την 300ετή κατοχή των Λατίνων στην ευρύτερη περιοχή της Αχαϊας (βλ. Ανδραβίδα, Χλεμούτσι, Χαλανδρίτσα).


Βάσει της γεννεολογίας των σύγχρονων Ελλήνων, όλοι οι έλληνες πλην των βορειελλαδίτων(που προέρχονται ξεκάθαρα από ρομάνους βοσκούς, δλδ έχουν νοτιοσλάβικο DNA) όλοι οι έλληνες προέρχονται κατά κόρον από τους αρχαίους έλληνες γονιδιακά. Οι συγγενικές χώρες της ΕΛλάδας είναι το Λίβανο και η Ιταλία, ακόμα περισσότερο η νότια Ιταλία και όχι η αλβανία και τα Σκόπια.
Πολλά χωριά της ορεινής Αχαϊας έχουν σλάβικα ονόματα όπως και της Β.Ελλάδας (βλ. Τσεπέλοβο ---> Κόσοβο).

Και 10δες χώρες έχουν ελληνικά ονόματα στις πόλεις τους να φανταστώ εκεί είναι οι έλληνες.
έχει κουράσει το παραμύθι της Ελληνικότητας μη Ελλήνων.

Ειλικρινά, έχει κουράσει η αντι-ελληνικότητα και ο μηδενισμός των ημιμαθών ψευτο-άθεων ιδεολόγων. Βέβαια εδώ πρέπει να αναφέρω πως το γεγονός πως οι μοντέρνοι έλληνες προέρχονται από τους αρχαίους 'Ελληνες, δε σημαίνει πως προέρχονται από τον Αλκιβιάδη, το Πλάτονα και τον Ηράκλειτο. Οι σκλάβοι ήταν περισσότεροι από τους πολίτες που τους κυρίευσαν, τους δοριείς, τους θρακιώτες κλπ οι οποίοι ήταν ξανθοί με ιδιαίτερα ανοιχτό δέρμα όπως περιγράφονται σχεδόν πάντα. Αυτό δεν αναιρεί τον εθελοτυφλισμό των εθνομηδενιστών, απλά θέλω να το προσθέσω.

Ακόμη έχω απορία αν η Πελοπόννησος έχει Έλληνες απόγονους των χλαμυδάτων αρχαίων...

Ναι. 'Ομως οι είλωτες ήταν περισσότεροι στην Αρχαία Σπάρτη και αργότερα όπως ελπίζω να είναι αυτονόητο προσμήχθηκαν μεταξύ τους.
Η Ρόδος με τα σγουρομάλλικα μαυριδερά πρόσωπα, με την κοιλίτσα, έντονη τριχοφυϊα, είναι και αυτή συνέχεια της Αρχαίας Ρόδου;

Τι σημαίνει η συνέχεια ακριβώς; Μια συνέχεια του ελληνορωμαικού πολιτισμού μπορεί να υπάρξει στη χώρα αν σταματήσουμε να δοξάζουμε τη μετριότητα και την εξάρτηση από το κράτος μεταξύ άλλων.

Ξαναρωτάω, με τι κριτήρια θεωρούμε κάποιους Έλληνες από τη στιγμή που οι ιστορικοί αναφέρουν ότι η χώρα αυτή είχε διαφορετική δομή και μορφή ανά τους αιώνες;



1) Διαβάζοντας σοβαρούς ιστορικούς
2) Γονιδιακό προφίλ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πιστεύω στην Ελλάδα της τέχνης, του τοπίου, των ωραίων ανθρώπων και όσων την αγαπάνε με την ψυχή τους χωρίς να είναι γεννημένοι στην Ελλάδα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει DNA με μυρωδιά χώρας. Μια χημική δομή δεν νομίζω να έχει στοιχεία πολιτικής και εθνολογίας. Μην μπλέκουμε την χημεία με την πολιτειο-μπουρδολογία. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν Έλληνες με απευθείας γραμμή και ακόμη αν υπάρχουν, δεν αλλάζει κάτι. Για μένα μετράει ο άνθρωπος, σαν ον. Αυτόν με τον οποίο συναλλάσσομαι να έχει αξίες και ισορροπία. Και οι αρχαίοι ήταν άνθρωποι με ελαττώματα. Η Αρχαία Ελλάδα νομίζω ήταν μια υπερ-εξιδανίκευση του "χθες" επειδή το σήμερα, είναι μια ρουτίνα. Ο άνθρωπος πάντα το κάνει αυτό. Η παιδική ηλικία αποτελεί ευχάριστη αναφορά συχνά ως "αθώα" χρόνια ενώ και τότε υπήρχε το ίδιο σκατό. Η κάθε περίοδος είχε τις ομορφιές της και τις ασχήμιες της. Ας ζούμε το τώρα της Ελλάδας που νομίζω δεν απασχολεί κανέναν αφού η κασέτα παίζει: "ισλαμοποίηση" και "novartis" και καμία ανεργία απλά για ξεκάρφωμα. Οι περισσότεροι Έλληνες φωνάζουν για το χάλι της σημερινής εικόνας για την Ελλάδα, για τους πρόσφυγες / μετανάστες αλλά δεν κάνουν τίποτα να φτιάξουν τα σπασμένα πλακάκια στην Πάτρα. Το κέντρο της Πάτρας είναι πιο βρώμικο και από δημόσια τουαλέτα. Αλλά οι Έλληνες πίνουν καφέ και κάνουν βόλτες βρίζοντας.
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η μείωση του πληθυσμού της Κεντρικής Ελλάδας επί Ισαύρων από ποιους πυκνώθηκε; Οι οποίοι εν καιρώ ενσωματώθηκαν ως... Όσοι Τούρκοι δεν έφυγαν για την Τουρκία που πήγαν;
Μια εικόνα 1000 λέξεις...θα ήθελα μια εικόνα του 2ου αιώνα μ.Χ. ή κάποιο βίντεο από εκείνη την περίοδο να μιλάει ο Μαξέντιος να μας λέει για την αλλοίωση της Ιταλίας από τους Γότθους.

Διαιωνίστηκαν στον χώρο που τους δόθηκε και τα αποτελέσματα είναι φανερά, απόγονοι δειλών κι αναισχύντων που δεν ντρέπονται να παραδίδουν την ιστορία μας σε όποιον την ζητήσει. Με την ανθελληνική δε παιδεία που ακολουθείται τις τελευταίες δεκαετίες συστηματικά, η κατάσταση πλέον χειροτερεύει και με την συναίνεση των πολλών. Δεν έχω βίντεο του Μαξεντίου, ούτε εικόνες αλλά έχω και βίντεο και εικόνες των αυριανών Ευρωπαίων πολιτών, που βεβαίως δεν θα ξέρουν να δικαιολογήσουν στις γλώσσες τους γιατί λέγονται Ευρωπαίοι (λέξις ελληνικότατη), αλλά θα έχουν σφετεριστεί την ευρωπαϊκή ιστορία. Ιδού να μάθεις και πώς σκύβουν:

 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Φυσικά, γι' αυτό να τους τη δώσουμε.



Βάσει της γεννεολογίας των σύγχρονων Ελλήνων, όλοι οι έλληνες πλην των βορειελλαδίτων(που προέρχονται ξεκάθαρα από ρομάνους βοσκούς, δλδ έχουν νοτιοσλάβικο DNA) όλοι οι έλληνες προέρχονται κατά κόρον από τους αρχαίους έλληνες γονιδιακά.


2) Γονιδιακό προφίλ


Δεν χρειαζεται, φτάνει να ανατρέξεις στα σχολικά βιβλία γεωγραφιας του ιδεολογικού πατερούλη μερικών σας που κυβέρνησε την χώρα την δεκαετία του 30, για να δεις την ιστορια πισω από το «δόσιμο» του ονόματος.

2ο ανιστόρητο φάουλ, οι Ρουμάνοι/βλάχοι δεν έχουν καμία σχεση με τους Σλάβους , μιλαμε για διαφορετικούς λαούς. Έχω ξανααναφερει τι κατακλυσμό από ορθόδοξους Αλβανούς (και όχι μονο) έχει υποστεί η Ν.Ελλαδα κατά τον Μεσαίωνα , οι νότιοι και τα Τ αλλά είστε γνήσιοι απόγονοι του Περικλή.

Το γονιδιακό προφιλ δεν ειναι εργαλείο της επιστήμης της ιστορίας ν «αποδεικνύει» , κατά το δοκουν , ανιστόρητες θεωρήσεις και να εξυπηρετεί ιδεολογικές ονειρώξεις μερικών. Αυτο συνέβαινε στο Ραιχ κατά το παρελθόν, οπου είχαν συσταθεί επίσημες «επιστημονικές» επιτροπές που ασχολούνταν με τέτοια «σοβαρά» ζητήματα αίματος και καταγωγής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top