Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,750 μηνύματα.
Το τελευταίο καιρό έχω ένα πρόβλημα με το laptop μου... Όταν βάζω το δίσκο ενός παιχνιδιού, μετά από μία ώρα ζεσταίνεται πάρα πολύ και σβήνει από μόνο του και δεν ανοίγει για 5-10 λεπτά... Το laptop είναι 3 χρονών. Τι πρόβλημα έχει;
ΠΙθανόν να έχει γεμίσει σκόνη το ανεμιστηράκι. Θέλει καθάρισμα.

maria_lulu

New member

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

g1wrg0s

New member

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,563 μηνύματα.
Η διαγνωση εγινε. Βρωμικο laptop.
θεραπια : Καθαρισμα. Προσοχη μην πολλαπλασιασεις τα προβληματα. Απλως το ανοιγεις, το καθαριζεις δινωντας βαση στα ανεμιστηρακια και το κουμπωνεις χωρις να περισσεψει βιδα :)

maria_lulu

New member

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η διαγνωση εγινε. Βρωμικο laptop.
θεραπια : Καθαρισμα. Προσοχη μην πολλαπλασιασεις τα προβληματα. Απλως το ανοιγεις, το καθαριζεις δινωντας βαση στα ανεμιστηρακια και το κουμπωνεις χωρις να περισσεψει βιδα :)
Ωραία... Θα προτιμούσα να το καθαρίσει κάποιος έμπειρος, οπότε θα πάει σε τεχνικό...

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

Xaris SSSS

New member

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.
Δε ξέρω... Το καθάρισμα δεν επηρεάζει τη μνήμη του, σωστά;

Έχω βάση με ανεμιστήρα. Επίσης είναι αναμμένο το A/C και δεν έχει ζέστη.

Κατέβασα ένα πρόγραμμα που μετράει τη θερμοκρασία και αυτή τη στιγμή λέει:

HD0: 56C
Temp1: 91C
Core 0: 81C
Core 1: 82C
Τι επεξεργαστή και κάρτα γραφικών έχει?

maria_lulu

New member

Xaris SSSS

New member

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.
Επεξεργαστής: Pentium(R) Dual-Core CPU 2.10 GHz

Που βρίσκω τι κάρτα γραφικών έχει;
Καλά άστο δεν πειράζει. Κατά πάσα πιθανότητα καθαρισμό θέλει, πάρε και ένα καλύτερο cooler και θα είσαι μια χαρά πιστεύω.

maria_lulu

New member

artemaki

New member

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.
Α και γω εχω παρομοιο προβλημα.
Το λαπτοπακι εχει μια βαση και εναν ανεμιστηρα να το χτυπαει προκειμενου να μη σβηνει.

Κι αν σβησει κανα 5λεπτο στη καταψυξη.
Το προβλημα το διεγνωσε ο Φοκος, φυσικα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,082 μηνύματα.

artemaki

New member

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,766 μηνύματα.

Bill_1992

New member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.Βασικά εμένα είναι terminally ill πλέον.Toshiba Satellite A550 έχω, διανύει το 3ο έτος ζωής, το βάζω μόνιμα σε μια βάση με έξτρα ανεμιστηράκια αλλά επιμένει να κλείνει.Τώρα πια οι videocalls μέσω skype απαγορεύονται.Για παιχνίδια ούτε συζήτηση :P

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,766 μηνύματα.
Εγώ έχω το acer μου από το 2008 και ακόμα ζει και βασιλέυει χωρίς να του έχω πάρει ουτε μία βαση

Xaris SSSS

New member

Πόσο περίπου κοστίζει ένα cooler;
κοίτα εδώ για ποικιλία
https://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=NOTEBOOK+ACCESSORIES&category2=%C2%C1%D3%C5%C9%D3

Εγώ έχω το acer μου από το 2008 και ακόμα ζει και βασιλέυει χωρίς να του έχω πάρει ουτε μία βαση
Κι εγώ είχα ένα acer laptop για 3-4 χρόνια, καλά μηχανήματα.

maria_lulu

New member

Xaris SSSS

New member

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,572 μηνύματα.
Ε, πείτε λίγο καμία εναλλακτική στο flash:P

Δεν παλεύονται τα κρασαρίσματα του adobe flash:hehe:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.
Υπάρχει το gnash αλλά είναι συμβατό με παλιότερες εκδόσεις του flash οπότε δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του πλέον.
Αν θέλεις flash για video μπορείς πλέον να βασιστείς αρκετά στο HTML5 video. Για youtube μπορείς να το επιλέξεις απο εδω

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,572 μηνύματα.
Υπάρχει το gnash αλλά είναι συμβατό με παλιότερες εκδόσεις του flash οπότε δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του πλέον.
Αν θέλεις flash για video μπορείς πλέον να βασιστείς αρκετά στο HTML5 video. Για youtube μπορείς να το επιλέξεις απο εδω
Φοβάμαι πώς στο μηχάνημά μου βολεύει περισσότερο το flash από html5 στην αναπαραγωγή video.

Έχω δοκιμάσει τη hmtl5.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια