Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Felid

Well-known member

Η Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ThinkPad = εγγύηση απ' ο,τι έχω καταλάβει! 😄

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,953 μηνύματα.
Μην δώσεις πάνω 400 ευρώ για λαπτοπ παντός. Ένα λαπτοπ των 400 ευρώ είναι υπεραρκετό για οικιακή χρήση και θα βγάλει 10ετια. Μετά από 10 χρόνια θα δώσεις αλλά 400 και θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από το σημερινό λαπτοπ των 800. Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και για οικιακή χρήση τα low end laptops ειναι Μια χαρά. Εγώ το δικό μου το έχω από 15 με win 10 δεν έχω κάνει ποτέ φόρματ και τρέχω ένα κάρο πράγματα περισσοτερα από τον average χρήστη και είναι ακόμη σφαίρα. Το πήρα 300 ευρώ και έδωσα αλλά 100 για ram και sad.

Felid

Well-known member

Η Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ποια εννοείς βασικά; Γιατί διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. :P
Έχεις δίκιο Himela! Εννοώ τα ΠΟΛΥ βασικά: σερφαρισμα, καμιά ταινία/σειρά και ms office. :hehe: Δε χρειάζεται να έχω βαριά προγράμματα ούτε παίζω παιχνίδια στο pc.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην δώσεις πάνω 400 ευρώ για λαπτοπ παντός. Ένα λαπτοπ των 400 ευρώ είναι υπεραρκετό για οικιακή χρήση και θα βγάλει 10ετια. Μετά από 10 χρόνια θα δώσεις αλλά 400 και θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από το σημερινό λαπτοπ των 800. Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και για οικιακή χρήση τα low end laptops ειναι Μια χαρά. Εγώ το δικό μου το έχω από 15 με win 10 δεν έχω κάνει ποτέ φόρματ και τρέχω ένα κάρο πράγματα περισσοτερα από τον average χρήστη και είναι ακόμη σφαίρα. Το πήρα 300 ευρώ και έδωσα αλλά 100 για ram και sad.
Τι laptop έχεις καλέ και χωρίς φορματ αντέχει τόσο καιρό και τρέχει σφαίρα; :eek: Το δικό μου κλείνει το καλοκαίρι 6 χρόνια, αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ και θέλει σίγουρα φορματ (δεν έχω κάνει ποτέ μου).

ΥΓ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσοι αφιερώσατε χρόνο για να απαντήσετε! ❤

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,579 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Himela! Εννοώ τα ΠΟΛΥ βασικά: σερφαρισμα, καμιά ταινία/σειρά και ms office. :hehe: Δε χρειάζεται να έχω βαριά προγράμματα ούτε παίζω παιχνίδια στο pc.
Με τόσο λίγη χρήση θα ξεπεράσει πιστεύω τα 5-7 χρόνια και παραπάνω. Οπότε ναι, ακολούθα τη συμβουλή του χάκερ για ένα λάπτοπ των 400 ευρώ. Με γεια! :)

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,953 μηνύματα.

Τι laptop έχεις καλέ και χωρίς φορματ αντέχει τόσο καιρό και τρέχει σφαίρα; :eek: Το δικό μου κλείνει το καλοκαίρι 6 χρόνια, αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ και θέλει σίγουρα φορματ (δεν έχω κάνει ποτέ μου).

ΥΓ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσοι αφιερώσατε χρόνο για να απαντήσετε! ❤
Lenovo ideapad 100 νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Δεν ασχολούμαι γενικά με υπολογιστές και επειδή έχω παρά πάρα πολλά πρόγραμματα στημένα στο pc δεν θέλω να κάνω format για κανένα απολύτως λόγο και να τα ξανάστήσω από την αρχή γι αυτό και δεν έχω κάνει και τα win 10 αποδείχθηκαν πολύ καλά, καμία σχέση με παλαιότερα Windows. Η μπαταρία δεν κρατάει προφανώς πάνω από μιάμιση ώρα αλλά οκ 300 ευρώ έκανε, το ότι λειτουργεί ακόμα η μπαταρία τόσο πολύ μετά από 5 χρόνια δεν το λες και λίγο.

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,220 μηνύματα.
Αυτή η δεκαετία είχε μια μαγκιά. Ένας ssd ζωντανεύει ενα πεθαμένο laptop. Τα επόμενα χρόνια δεν θα έχουν τέτοιες μαγκιές. Συνεπώς πιστεύω καλύτερα να δώσει κάποιος τουλάχιστον 800 ευρώ για να πάρει ένα laptop με ips panel, nvme οθόνη και να έχει εναν τίμιο cpu παρα να δώσει ένα 400 ευρώ για ενα laptop χωρίς υποδομή.

Επίσης μην υποτιμάται την οικιακή χρήση. Μια καλή οθόνη, αθόρυβο laptop μετράει, πληκτρολόγιο, touchpad κανουν τη συνολικη εμπειρια χρήσης πιο καλή.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Well-known member

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Από μπαταρία τι λέει; Κρατάει;
Ενώ στην αρχή κράταγε 4 ώρες τώρα έχει φτάσει σχεδόν στις 1.5. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τα λάπτοπς που με το που τα βγάλεις απ την πρίζα σβήνουν.

Γενικά αν πάρεις ένα αξιοπρεπές λάπτοπ(600-700 ευρώ) και το προσέχεις, πιστεύω την φτάνεις την 8ετία χωρίς προβλήματα.
:D Τα MacBook εχουν 8 χρoνια ζωής. Μετά δεν παίρνουν νέο macOS και είναι σαν σου λεει ψυθιριστα στο αυτi η Apple ότι ειναι καρός να αλλάξεις MacBook.
Θα σου πω σε 7 χρόνια που θα φτάσει 8ετία το δικό μου. Αν και το οτι δεν παίρνουν νέο macOS δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι. Είναι σαν να παραμένεις με windows 7, και πάλι την κάνεις τη δουλειά σου.

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,220 μηνύματα.
Θα σου πω σε 7 χρόνια που θα φτάσει 8ετία το δικό μου. Αν και το οτι δεν παίρνουν νέο macOS δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι. Είναι σαν να παραμένεις με windows 7, και πάλι την κάνεις τη δουλειά σου.
Δεν είναι το ίδιο. Στα windows 7 μπορείς να τρέξεις τα πάντα.

Δες στην υποστήριξη των βασικων προγραμματων των Mac
Το Νumbers, iMovie κ.λπ. το Final Cut Pro, απαιτούν mojave
To excel κ.λπ. απαιτούν τουλάχιστον high sierra
το χcode απαιτεί catalina

Εμένα που το παλιό MacBook που επίσημα τέλειωσε στο El Capitan δεν μπορώ να τρέξω τπτ. Μπορώ να κάνω 2 πράγματα:
- H να αλλάξω λειτουργικό windows/linux
- Ή να βάλω catalina με πλάγιο τρόπο https://dosdude1.com/catalina/. To πρόβλημα ειναι ότι κανείς δεν σου εξασφαλίζει το πόσο συμβατός ειναι ο πλαγιος τρόπος με το MacBook σου όταν αυτό γινει vintage.

ΥΓ: Το λέω παραπάνω γι' αυτούς που παίρνουν μεταχειρισμένα MacBook του 2015 που τα βρίσκεις σε καλές τιμές τα τούμπανα μοντέλα. Αυτά σε 3 χρόνια θα γινουν vintage και ο χρήστης του θα μπλέξει με customies.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Well-known member

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο windows 7 μπορείς να τρέξεις τα πάντα.

Δες στην υποστήριξη των βασικων προγραμματων των Mac
Το Νumbers, iMovie κ.λπ. το Final Cut Pro, απαιτούν mojave
To excel κ.λπ. απαιτούν τουλάχιστον high sierra
το χcode απαιτεί catalina

Εμένα που το παλιό MacBook που επίσημα τέλειωσε στο El Capitan δεν μπορώ να τρέξω τπτ. Μπορώ να κάνω 2 πράγματα:
- H να αλλάξω λειτουργικό windows/linux
- Ή να βάλω catalina με πλάγιο τρόπο https://dosdude1.com/catalina/. To πρόβλημα ειναι ότι κανείς δεν σου εξασφαλίζει το πόσο συμβατός ειναι ο πλαγιος τρόπος με το MacBook σου όταν αυτό γινει vintage.

ΥΓ: Το λέω παραπάνω γι' αυτούς που παίρνουν μεταχειρισμένα MacBook του 2015 που τα βρίσκεις σε καλές τιμές τα τούμπανα μοντέλα. Αυτά σε 3 χρόνια θα γινουν vintage και ο χρήστης του θα μπλέξει με customies.
Δεν το γνώριζα αυτό. Good to know!!!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,474 μηνύματα.
Λαπτοπ για μένα είναι κανόνας τα 6 κατοστάρικα το ελάχιστο, ακόμα και για τα βασικά.

Το χω πει και το ξαναλέω, κάτω από 5 κατοστάρικα ειναι ολα τα σαπάκια (με εξαιρέσεις πάντα). Το διακοσάρι 500-700 έχει πολύ μεγαλύτερη διακύμανση στην ποιότητα από το διακοσάρι 300-500. Ακόμα κι απο το διακοσάρι 1200-1400 που είναι τα high end specs.

Εγω με dell studio 15άρι για εκδρομές (σερφάρισμα ταινίες) και μόλις τώρα μετά απο 11 χρόνια άρχισε να δείχνει σοβαρά τα δόντια του που ζορίζεται λίγο στα mkv/hevc265 αρχεία.

Βέβαια ενδιάμεσα του πέταξα έξω τον HDD και έβαλα SSD (και θα του έκανα και τη μνήμη 4 από 2 --η μητρική δεν υποστηρίζει 8-- αλλά δεν έχει κανένα νόημα πια, όσο ζήσει)

Τα 300 είναι γι αυτούς που αυστηρά δεν έχουν παραπάνω (και το ξέρω γιατί έχω πάρει τέτοιο για τη μάνα μου καιρό μετά το dell μου, εν μέσω κρίσης-πεινας πια). Ειδάλλως και για τα βασικά, καλόν είναι να αγοράσει κανείς mid-range λαπτοπ. Ολο και κάτι θα χρειαστεί παραπάνω, όλο και κάποια κομφόρ θα σε γλυκάνουν, και αφήνεις και ένα overhead στα επόμενα χρόνια να μην παλιώσει κατευθείαν.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,428 μηνύματα.
Μπορώ να αφαιρέσω ήδη ενσωματωμένους υπότιτλους από torrent? Όχι να μην παίζουν, να μην υπάρχουν καν στο αρχείο πλέον.

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορώ να αφαιρέσω ήδη ενσωματωμένους υπότιτλους από torrent? Όχι να μην παίζουν, να μην υπάρχουν καν στο αρχείο πλέον.
Εαν εννοείς να αφαιρέσεις hardcoded υπότιτλους nop.
Βέβαια σίγουρα θα υπάρχει κάποιο software που αξιοποιεί machine learning για να κάνει fill τα gaps,αλλά εκεί πάει άλλού η βαλίτσα. Too much effort for nothing ,απλά βρες ή ζήτα το original του βίντεο .

Εαν εννοείς να κάνεις εσύ η ίδια hardcode υπότιτλους για να μην χρειάζεται να τους φορτώνεις απο αρχείο τότε ναι,γίνεται .

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,428 μηνύματα.
Εαν εννοείς να αφαιρέσεις hardcoded υπότιτλους nop.
Βέβαια σίγουρα θα υπάρχει κάποιο software που αξιοποιεί machine learning για να κάνει fill τα gaps,αλλά εκεί πάει άλλού η βαλίτσα.
Αυτό που θέλω είναι να κατεβάσω κάτι και να το βάλω να παίξει στην τηλεόραση με το φλασακι. Όμως και ελληνικούς υπότιτλους να βάλω επειδή είναι πάντα πρώτη επιλογή οι αγγλικοί μόνο αυτούς "πιάνει" στις ρυθμίσεις.

Οπότε θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο... Thanks!!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,474 μηνύματα.
Αυτό που θέλω είναι να κατεβάσω κάτι και να το βάλω να παίξει στην τηλεόραση με το φλασακι. Όμως και ελληνικούς υπότιτλους να βάλω επειδή είναι πάντα πρώτη επιλογή οι αγγλικοί μόνο αυτούς "πιάνει" στις ρυθμίσεις.

Το χω κάνει σε αρχεία .mkv με το MkvMerge (περιέχεται στο πρόγραμμα MKVToolNix).

Σε ένα ανίμε (Naruto :bleh: ), είχε 2 audio streams και 2 υπότιτλους. Εγω το ήθελα γιαπωνέζικο ήχο με αγγλικό υπότιτλο κι αυτό μου έβγαζε αγγλικό ήχο με αγγλικό υπότιτλο ή και καθόλου (γιατί αυτό έβρισκε πρώτο o MPC-BE player μου). Προφανώς, όταν έχεις ένα αρχείο και το παίζεις στον υπολογιστή, δεν κάθεσαι να μπλέξεις. Κλικ μες τον player και καθάρισες. Αμα όμως θες να τα παίξεις σε τηλεόραση ή και σε υπολογιστή αλλά είναι 220 αρχεία, δεν μπορείς να κανεις αυτο καθε φορά που βλέπεις νεο επεισόδιο. Θες μια batch λύση, μόνιμη.

Κατέβασα το MKVToolNix, εψαξα το προγραμμα λίγο και έκανα αυτό που λες. Αντέστρεψα τους υπότιτλους σε κάποια επεισόδια, ενω σε άλλα αντέστρεψα και το audio stream.

Δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωσή σου, ούτε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες για τη διαδικασία καθώς έχω καιρό να την κάνω, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.

ΥΓ: Άχρηστη-χρήσιμη πληροφορία: Και μάλιστα θυμάμαι και ένα λάθος που έκανα με το mkvmerge. Ηθελα να διώξω τελείως το αγγλικό audio stream ξετικάροντας την επιλογή English στο σχετικό κουτάκι, και όταν αυτό έκανε το merge, το κράτησε και στο καινούριο αρχείο αλλά το πέταξε στη 2η μη προεπιλεγμένη θέση.

Προφανώς για να το αφαιρέσω τελείως ήθελε άλλη εντολή, αλλά με βόλεψε που άλλαξε η προεπιλογή σε γιαπωνέζικα και το άφησα.

Και εννοείται πλέον όλη η σειρά είχε προεπιλεγμένο το audio και τους υποτιτλους που ηθελα, χωρις να κανω τίποτα. Οπουδήποτε και να την έβαζα να παίξει.

ΥΓ2: Γράφω ότι να ναι, αγνοήστε τυχόν λάθη.

Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.
Απορία.

Σε macbook μετακινώντας στον κάδο ένα πρόγραμμα (εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας). Διαγράφεται εντελώς από τον υπολογιστή; Αδειάζοντας τον κάδο.

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Εννοείς οτι δεν εμφανίζεται η επιλογή για άλλους υπότιτλους ή απλά δεν μπορείς να τους επιλέξεις ;
Κανένα πρόβλημα ;)

Απορία.

Σε macbook μετακινώντας στον κάδο ένα πρόγραμμα (εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας). Διαγράφεται εντελώς από τον υπολογιστή; Αδειάζοντας τον κάδο.
Όχι αυτό λειτουργεί μόνο για απλά αρχεία τύπου documents,images κτλπ .
Τα προγράμματα εαν διαγραφούν με αυτό τον τρόπο, αφήνουν κατάλοιπα που σου γεμίζουν δίχως λόγο τον δίσκο .

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.
Μάλιστα, κάτι τέτοιο υπέθεσα. Πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή που λειτουργεί ως unistaller ή υπάρχει άλλος τρόπος;

Samael

Συντονιστής

Μάλιστα, κάτι τέτοιο υπέθεσα. Πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή που λειτουργεί ως unistaller ή υπάρχει άλλος τρόπος;
Ναι πιστεύω κάποιος uninstaller είναι η καλύτερη επιλογή εαν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις track down όλα αυτά τα αρχεία που μένουν πίσω διάσπαρτα . Αλλά αρκετά προγράμματα,τουλάχιστον έμπιστα έρχονται μαζί με έναν uninstaller για τα ίδια . Άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό .

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Εννοείς οτι δεν εμφανίζεται η επιλογή για άλλους υπότιτλους ή απλά δεν μπορείς να τους επιλέξεις ;
Κανένα πρόβλημα ;)
Εννοώ ότι ενώ αν το βάλω να παίξει στο λαπτοπ μπορώ να βάλω ας πούμε 5 γλώσσες και να διαλέξω όποιους θέλω, στην τηλεόραση οι επιλογές είναι ναι ή όχι υπότιτλοι. Οι αγγλικοί είναι πάντα το (1) και πάει ναι = (1)/ όχι αντί (1), (2) ... κλπ με τη σειρά.
Κατέβασα το MKVToolNix, εψαξα το προγραμμα λίγο και έκανα αυτό που λες. Αντέστρεψα τους υπότιτλους σε κάποια επεισόδια, ενω σε άλλα αντέστρεψα και το audio stream.
Αα ναι και με αντιστροφή βολεύομαι. Θα το κοιτάξω αν είναι το πρόγραμμα. Εύχομαι να είναι απλό. :redface: Ευχαριστώω!! :clapping:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Εννοώ ότι ενώ αν το βάλω να παίξει στο λαπτοπ μπορώ να βάλω ας πούμε 5 γλώσσες και να διαλέξω όποιους θέλω, στην τηλεόραση οι επιλογές είναι ναι ή όχι υπότιτλοι. Οι αγγλικοί είναι πάντα το (1) και πάει ναι = (1)/ όχι αντί (1), (2) ... κλπ με τη σειρά.

Αα ναι και με αντιστροφή βολεύομαι. Θα το κοιτάξω αν είναι το πρόγραμμα. Εύχομαι να είναι απλό. :redface: Ευχαριστώω!! :clapping:
Στην αρχή το πρόγραμμα θα σε φοβίσει με την σπαρτιάτικη εμφάνισή του και δε θα χρειαστείς τίποτα απο το 99% των όσων δίνει πέραν των 2 αριστερών παραθύρων (εκεί θα ξετικάρεις το stream/υπότιτλο που δε θες να βγει πρώτος και θα βάλεις τον άλλο forced και θα του πατήσεις Start Multiplexing, έχοντας βάλει άλλο προορισμό φυσικά για να μη γινει καμια βλακεία και αντιγράψει το αρχικό αρχειο) και κανα δυο κουμπιών στην αρχική οθόνη.

Αμα δεν πετυχει, τουλάχιστον χώστα μου με ωραίες βρισιές μετά. Οχι "α τον παλαβό, που με έμπλεξε, γιαούρτι να τρως και σε λίπος να το παίρνεις" κλπ. Οκ;

ΥΓ: Να αμα τα θυμήθηκα χοντρικά εγω, μπορείς κι εσυ άνετα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια