Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
ααα...ξεχάστηκα...
Σ'ευχαριστώ Bill ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
γειά σας παιδιά!! :hello:
αγόρασα εδώ κ μια βδομάδα ένα laptop Toshiba με ενσωματωμένη κάμερα η οποία όμως δε λειτουργεί :/:, στο service που τηλεφώνησα μου συνέστησαν να "τρέξω" το cd-άκι της Toshiba για να κάνει recovery το μηχανημα, αλλά κ με αυτό που έκανα το πρόβλημα επιμένει. :( Το μήνυμα που μου βγάζει είναι ότι η λειτουργία είναι "locked by other application", κάτι το οποίο δεν ισχύει βέβαια. Τεσπά...αυτό είναι το πρόβλημά μου με το pc, αν κανείς σας έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή αν ακούσετε τπτ, πείτε μου plsss...
Ευχαριστώωωωωωωω :)

υ.σ. Κ βέβαια να σημειώσω ότι αρχικά αγόρασα το laptop αρχές σεπτέμβρη το οποίο μου αντικατέστησαν τελικά την περασμένη βδομάδα (ευτυχώς γτ αλλιώς θα βαρούσα το κεφάλι μου στον τοίχο για τα χρήματα που έδωσα) επειδή είχε πρόβλημα η κάρτα οθόνης κυρίως (+ η κάμερα, λέω εγώ:P)

Λοιπον, δυο προτασεις για λυση, που βρηκα ψαχνοντας στο διαδικτυο. Η πρωτη ειναι παντελως ασφαλης, για την δευτερη, δεν νομιζω να προκαλεσει καποιο προβλημα, αλλα θα προτεινα να την δοκιμασεις στο τελος. anyway:

1) Κατεβασε και εγκαταστησε τον ffdshow codec (μου φαινεται τελειως ασχετο και γελοιο, αλλα αφου το προτειναν...)

2) Πανε: start menu -> run -> (γραψε) msconfig -> Κρυψε ολα τα microsoft applications που ξεκινουν (βαλε tick στο κουτακι κατω αριστερα) ->disable all (τα υπολοιπα) -> restart.

Θεωρητικα θα πρεπει να λειτουργει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ insomniac
θα το δοκιμάσω κ θα σου πω αύριο
(δε πιστεύω να μου μείνει το μηχανημα στα χέρια ε?;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Windows Vista έχω.
Το δοκίμασα αυτό που λες αλλα με παλαιότερη έκδοση δε λειτουργεί καθόλου:/: κ αναγκαστικά κάνω πάλι update, δλδ μια απο τα ίδια... (γμτ πια:wall:)
πάει, το πήρα απόφαση...πήρα laptop με κάμερα...αλλά θα έχω laptop χωρίς κάμερα :(

Θα φτιαξει.Αν ψαξεις θα δεις οτι αντιμετωπίζουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα με εσενα.

Λοιπον, δυο προτασεις για λυση, που βρηκα ψαχνοντας στο διαδικτυο. Η πρωτη ειναι παντελως ασφαλης, για την δευτερη, δεν νομιζω να προκαλεσει καποιο προβλημα, αλλα θα προτεινα να την δοκιμασεις στο τελος. anyway:

1) Κατεβασε και εγκαταστησε τον ffdshow codec (μου φαινεται τελειως ασχετο και γελοιο, αλλα αφου το προτειναν...)
Κι εγω το ειδα.Φανταζεσαι να δουλεψει με αυτο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ insomniac
θα το δοκιμάσω κ θα σου πω αύριο
(δε πιστεύω να μου μείνει το μηχανημα στα χέρια ε?;))


Παρακαλω. :)
Οχι, βρε συ! Το πολυ πολυ να τα ξανακανεις enable μετα, μην αγχωνεσαι.

Θα φτιαξει.Αν ψαξεις θα δεις οτι αντιμετωπίζουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα με εσενα.


Κι εγω το ειδα.Φανταζεσαι να δουλεψει με αυτο; :P

...για να ειμαι ειλικρινης, οχι δεν περιμενω να δουλεψει! :P Αλλα με τα windows, ποτε δεν ξερεις! Ειδικα αν δεν ξερεις σε τι οφειλεται το προβλημα, οτιδηποτε μπορει να το φτιαξει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
γειά σας παιδιά!! :hello:
[...]
Γεια σου και σένα, αν μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς του υπολογιστή σου, ίσως να βοηθούσε.

Επίσης πήγαινε:
δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > ιδιότητες > υλικό > διαχείριση συσκευών > συσκευές απεικόνισης (τικ στο +) > και:

1. να σημειώσεις κάπου και να μας πεις το όνομα της κάμερας που γράφει
2. να πατήσεις διπλό κλικ πάνω της
3. να ελέγξεις αν είναι επιλεγμένο το Να γίνει χρήση αυτής της συσκευής (ενεργή) στο Χρήση συσκευής
4. Στην κατάσταση συσκευής να δεις αν γράφει η συσκευή λειτουργεί κανονικά


Σημαντικό: τα παραπάνω ισχύουν για τα XP, το ξέρω πως είπες Vista, αλλά κάπως έτσι θα είναι περίπου (ελπίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
λοιπόν, παιδιά, καταρχήν χίλια thanx για το ενδιαφέρον κ για την βοήθεια :):):)
έχω να πω το εξής πριν κάνω οτιδήποτε κ θα περιμένω να ακούσω συμβουλές:P
δεν κολλάει πάντα η κάμερα στο pc μου, είναι με τις ώρες της (ελεος!!!!), σήμερα π.χ. που τον άνοιξα (συνήθως τον αφήνω ανοιχτό να κατεβάζει) λειτουργεί μια χαρούλα... τι κάνω τώρα? να τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε? έχει νόημα?
επίσης να σας πω ότι η κάμερα συνήθως "κολλάει" μετά από κάποια ώρα που το pc μένει ανοιχτό (ελεος καινουργιο μηχανημα!!!)

α, το μοντέλο του υπολογιστή μου είναι : Toshiba Windows Vista Home Premium 2006
επεξεργαστής : AMD Turion TM (64x2) 1,60 GHz
μνήμη : 2046 MB
το όνομα της κάμερας είναι : Chicony USB 2.0 Camera

Γεια σου και σένα, αν μπορείς να μας πεις το μοντέλο ακριβώς του υπολογιστή σου, ίσως να βοηθούσε.

Επίσης πήγαινε:
δεξί κλικ "Ο υπολογιστής μου" > ιδιότητες > υλικό > διαχείριση συσκευών > συσκευές απεικόνισης (τικ στο +) > και:

1. να σημειώσεις κάπου και να μας πεις το όνομα της κάμερας που γράφει
2. να πατήσεις διπλό κλικ πάνω της
3. να ελέγξεις αν είναι επιλεγμένο το Να γίνει χρήση αυτής της συσκευής (ενεργή) στο Χρήση συσκευής
4. Στην κατάσταση συσκευής να δεις αν γράφει η συσκευή λειτουργεί κανονικά


Σημαντικό: τα παραπάνω ισχύουν για τα XP, το ξέρω πως είπες Vista, αλλά κάπως έτσι θα είναι περίπου (ελπίζω)

γειά σου fandago:), τα έκανα αυτά κ λειτουργεί κανονικα (λέει...)
όσο για τα Vista...είναι σβήστα!!!!! ΧΠ κ πάλι ΧΠ παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Niyia Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Niyia Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ

σ'ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω :clapup::clapup::clapup:

είναι ακριβώς ότι μου βγάζει μιλάμε... :D
αν κ μετά από αυτό έχω πρόβλημα....ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΩ όσο όσο (λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
σ'ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω :clapup::clapup::clapup:

είναι ακριβώς ότι μου βγάζει μιλάμε... :D
αν κ μετά από αυτό έχω πρόβλημα....ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΩ όσο όσο (λολ)
Μακάρι να δουλέψει όντως.

Μια μικρή συμβουλή για να μπορείς και εσύ να λύνεις τυχόν προβλήματα σου. Μιας και το internet έχει πολλές πληροφορίες μια αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά χαρακτηριστικές στο πρόβλημα σου όπως "toshiba laptop problem solution webcam Chicony USB 2.0 Camera" βγάζουν τα εξής αποτελέσματα οπότε μετά ψάχνεις τα 5-10 πρώτα με τη σειρά και όλο και κάποιες ιδέες θα βρεις. Το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι το 4ο στη σειρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Niyia
Είσαι σίγουρη ότι όσες φορές που δεν λειτουργεί η κάμερα δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που χρησιμοποιεί την κάμερα; π.χ. κανέναν messenger;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Μακάρι να δουλέψει όντως.

Μια μικρή συμβουλή για να μπορείς και εσύ να λύνεις τυχόν προβλήματα σου. Μιας και το internet έχει πολλές πληροφορίες μια αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά χαρακτηριστικές στο πρόβλημα σου όπως "toshiba laptop problem solution webcam Chicony USB 2.0 Camera" βγάζουν τα εξής αποτελέσματα οπότε μετά ψάχνεις τα 5-10 πρώτα με τη σειρά και όλο και κάποιες ιδέες θα βρεις. Το συγκεκριμένο που σου πρότεινα είναι το 4ο στη σειρά. :)

Σε ευχαριστώ πολύ :):)
Είχα κάνει κ εγώ αναζήτηση στο νετ, κ είχα βρεί αυτό που μου έστειλες, αλλά ήθελα κ μια 2η γνώμη βρε αδελφέ (δεν εμπιστεύομαι ότι λένε διάφοροι στο νετ έτσι απλά, κ ειδικά όταν πρόκειται να το κάνω στο pc μου):P
Τεσπά, αφού σας φαίνεται κ εσάς οκ...θα το δοκιμάσω (προς το παρόν η κάμερα λειτουργεί:/:...λές να την φόβησα?):D.
χίλια thanx guys ;)

@Niyia
Είσαι σίγουρη ότι όσες φορές που δεν λειτουργεί η κάμερα δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που χρησιμοποιεί την κάμερα; π.χ. κανέναν messenger;

ίσα ίσα...δεν έχω άλλο πρόγραμμα ανοιχτό παρά μόνο τον messenger κ εκεί μου λέει η κάμερα ότι είναι locked by another application:confused::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ίσα ίσα...δεν έχω άλλο πρόγραμμα ανοιχτό παρά μόνο τον messenger κ εκεί μου λέει η κάμερα ότι είναι locked by another application:confused::/:
Αν κάνεις restart δουλεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αν κάνεις restart δουλεύει;

ναι αμέ, δουλεύει...αλλά όλο restart θα κάνω με αυτήν την βρωμοκάμερα?:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
για τα χαμηλα και μεσαια μοντελα θα συμφωνησω, δεν ξερω τι παιζει στα πολυ υψηλα μοντελα!
Από τα 140 ευρώ και πάνω η Intel παίζει μόνη της αυτή τη στιγμή8):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες. Please, πείτε μου αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να ανοίγει τον υπολογιστή όποια στιγμή θέλουμε; Δηλαδή να είναι σβηστός εντελώς και κάποια στιγμή, σε κάποια ώρα να ανοίγει όταν του πούμε...

Ένα αυτό και δεύτερον αν υπάρχει οθόνη που να είναι ασύρηματη.. Δηλαδή να έχει κανονικά καλώδιο ρεύματος αλλά ασύρματη επικοινωνία με τον tower....

thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πρεπει να υπαρχει επιλογη στο bios.
Αν χρησιμοποιεις mac πας στο menu -> System Preferences ->Εnergy Saver->Schedule.
Για ασυρματη οθονη θες κατι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Bring forth the quad-core chips !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Bring forth the quad-core chips !
Νομιζω πως για υπολογιστες για το μεσο χρηστη ειναι περιττη τετοια επιλογη (αν οχι πεταμενα λεφτα).Δεν υπαρχει κατι που χρησιμοποιουν ωστε να εχουν αμεση αναγκη για τετοιο επεξεργαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το θεμα ειναι αν βολευει οικονομικα τις εταιριες να πανε εκει. Δε μας πεφτει λογος εν ολιγοις. Ισως στην αρχη υπαρχουν παραλληλα με πιο απλους , και οταν το κοστος πεσει αρκετα, αντικατασταθουν ολοι με τετοιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top