Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Παιδες τα φωτα σας: έχω ενα λαπτολ Lenovo στο οποιο τις τελευταίες μέρες πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία, ανεξαρτήτως πόση ώρα το αφηνω να φορτίζει. Όταν τον συνδέω στον φορτιστή δείχνει μέσα σε μισό λεπτό πως έχει φορτίσει (στην αρχή gradually, μετα "πηδάει" στο 100%) και αντίστοιχα όταν τον βγάζω πέφτει σιγα-σιγά, βγάζει μήνυμα χαμηλής μπαταρία και μετά σβήνει σε λιγότερο από ένα λεπτο. Υπάρχει περίπτωση να έχει καει η μπαταρία?

Κάνε αυτό που σου είπε ο Hacker,σιγουρέψου οτι την έχεις αποφορτίσει πλήρως και μετά άστο να φορτίσει αρκετές ώρες μέχρι να είσαι απολύτως σίγουρος . Εαν γίνει πάλι το ίδιο έχει χαλάσει . Εαν και απο αυτά που περιγράφεις είμαι 99.99% σίγουρος οτι έχει χαλάσει .
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι διάρκεια ζωής έχει ένα αξιόλογο laptop, στην περίπτωση που ο χρήστης το έχει για τα βασικά; :hmm:
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ρεαλιστικά να σχεδιάζεις για 3-5 χρόνια (αν και υπάρχουν περιπτώσεις μακροχρονιότερης χρήσης αλλά ειναι εξαίρεση). Παίζουν ρόλο τα ακόλουθα:
- Ποιότητα κατασκευής: το Acer των 300 ευρώ εχει μικρό προσδόκιμο ζωής
- Χαρακτηριστικά: αν πάρεις πολύ καλό απο χαρακτηριστικά, θα σε καλύπτουν για μεγαλύτερο διάστημα
- Προσοχή στη χρήση και το αν το μετακινείς πολυ η το εχεις στο σπίτι, αυξάνουν στατιστικά τα ατυχήματα.
- Ανάγκες του χρήστη, όσο "καλύτερο" θες να είναι για τη χρήση που του κάνεις τόσο "λιγότερο" θα κρατήθεί up to standard όσο παιρνάει ο καιρός.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρεαλιστικά να σχεδιάζεις για 3-5 χρόνια (αν και υπάρχουν περιπτώσεις μακροχρονιότερης χρήσης αλλά ειναι εξαίρεση). Παίζουν ρόλο τα ακόλουθα:
- Ποιότητα κατασκευής: το Acer των 300 ευρώ εχει μικρό προσδόκιμο ζωής
- Χαρακτηριστικά: αν πάρεις πολύ καλό απο χαρακτηριστικά, θα σε καλύπτουν για μεγαλύτερο διάστημα
- Προσοχή στη χρήση και το αν το μετακινείς πολυ η το εχεις στο σπίτι, αυξάνουν στατιστικά τα ατυχήματα.
- Ανάγκες του χρήστη, όσο "καλύτερο" θες να είναι για τη χρήση που του κάνεις τόσο "λιγότερο" θα κρατήθεί up to standard όσο παιρνάει ο καιρός.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @gademis! :ok:
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Tι 3-5 χρονια ρε παιδια παμε καλα? Ενα λαπτοπ των 600 θα βγαλει ανετα τα 5 χρονια,

Εγω με vaio 2012 των 600 και φτανω τα 8 χωρις να καποιο προβλημα, αν εξαιρεσεις οτι χρειαζεται αλλαγη η οθονη. Κατα τα αλλα, επειτα απο μικρες αναβαθμισεις στην αρχη οπως ssd+ram, κανει μια χαρα τη δουλεια του χωρις κολληματα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:D Τα MacBook εχουν 8 χρoνια ζωής. Μετά δεν παίρνουν νέο macOS και είναι σαν σου λεει ψυθιριστα στο αυτi η Apple ότι ειναι καρός να αλλάξεις MacBook.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tι 3-5 χρονια ρε παιδια παμε καλα? Ενα λαπτοπ των 600 θα βγαλει ανετα τα 5 χρονια,

Εγω με vaio 2012 των 600 και φτανω τα 8 χωρις να καποιο προβλημα, αν εξαιρεσεις οτι χρειαζεται αλλαγη η οθονη. Κατα τα αλλα, επειτα απο μικρες αναβαθμισεις στην αρχη οπως ssd+ram, κανει μια χαρα τη δουλεια του χωρις κολληματα

Από μπαταρία τι λέει; Κρατάει;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To ThinkPad μου T430s το εχω 7 χρονια και συνεχιζει. Η οθονη ειναι ακομα ενταξει (το εχω διπλα τωρα σε καινουρια οθονη thinkvision και η φωτεινοτητα ειναι ιδια). Η μπαταρια εχει πεσει αλλα κραταει ακομα 3 ωρες. Επι 3 χρονια το επαιρνα καθημερινα μαζι μου. Εχει πεσει στο πατωμα ουκ ολιγες φορες. Εχουν χυθει υγρα στο πληκτρολογιο επισης. Η μπαταρια αλλαζει με $40. Το ιδιο και η οθονη. Εκανα αναβαθμιση το 2016 σε 12 ραμ και SSD.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην δώσεις πάνω 400 ευρώ για λαπτοπ παντός. Ένα λαπτοπ των 400 ευρώ είναι υπεραρκετό για οικιακή χρήση και θα βγάλει 10ετια. Μετά από 10 χρόνια θα δώσεις αλλά 400 και θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από το σημερινό λαπτοπ των 800. Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και για οικιακή χρήση τα low end laptops ειναι Μια χαρά. Εγώ το δικό μου το έχω από 15 με win 10 δεν έχω κάνει ποτέ φόρματ και τρέχω ένα κάρο πράγματα περισσοτερα από τον average χρήστη και είναι ακόμη σφαίρα. Το πήρα 300 ευρώ και έδωσα αλλά 100 για ram και sad.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια εννοείς βασικά; Γιατί διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. :P

Έχεις δίκιο Himela! Εννοώ τα ΠΟΛΥ βασικά: σερφαρισμα, καμιά ταινία/σειρά και ms office. :hehe: Δε χρειάζεται να έχω βαριά προγράμματα ούτε παίζω παιχνίδια στο pc.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην δώσεις πάνω 400 ευρώ για λαπτοπ παντός. Ένα λαπτοπ των 400 ευρώ είναι υπεραρκετό για οικιακή χρήση και θα βγάλει 10ετια. Μετά από 10 χρόνια θα δώσεις αλλά 400 και θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από το σημερινό λαπτοπ των 800. Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και για οικιακή χρήση τα low end laptops ειναι Μια χαρά. Εγώ το δικό μου το έχω από 15 με win 10 δεν έχω κάνει ποτέ φόρματ και τρέχω ένα κάρο πράγματα περισσοτερα από τον average χρήστη και είναι ακόμη σφαίρα. Το πήρα 300 ευρώ και έδωσα αλλά 100 για ram και sad.

Τι laptop έχεις καλέ και χωρίς φορματ αντέχει τόσο καιρό και τρέχει σφαίρα; :eek: Το δικό μου κλείνει το καλοκαίρι 6 χρόνια, αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ και θέλει σίγουρα φορματ (δεν έχω κάνει ποτέ μου).


ΥΓ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσοι αφιερώσατε χρόνο για να απαντήσετε! ❤️
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Himela! Εννοώ τα ΠΟΛΥ βασικά: σερφαρισμα, καμιά ταινία/σειρά και ms office. :hehe: Δε χρειάζεται να έχω βαριά προγράμματα ούτε παίζω παιχνίδια στο pc.
Με τόσο λίγη χρήση θα ξεπεράσει πιστεύω τα 5-7 χρόνια και παραπάνω. Οπότε ναι, ακολούθα τη συμβουλή του χάκερ για ένα λάπτοπ των 400 ευρώ. Με γεια! :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο Himela! Εννοώ τα ΠΟΛΥ βασικά: σερφαρισμα, καμιά ταινία/σειρά και ms office. :hehe: Δε χρειάζεται να έχω βαριά προγράμματα ούτε παίζω παιχνίδια στο pc.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τι laptop έχεις καλέ και χωρίς φορματ αντέχει τόσο καιρό και τρέχει σφαίρα; :eek: Το δικό μου κλείνει το καλοκαίρι 6 χρόνια, αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ και θέλει σίγουρα φορματ (δεν έχω κάνει ποτέ μου).


ΥΓ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσοι αφιερώσατε χρόνο για να απαντήσετε! ❤

Lenovo ideapad 100 νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Δεν ασχολούμαι γενικά με υπολογιστές και επειδή έχω παρά πάρα πολλά πρόγραμματα στημένα στο pc δεν θέλω να κάνω format για κανένα απολύτως λόγο και να τα ξανάστήσω από την αρχή γι αυτό και δεν έχω κάνει και τα win 10 αποδείχθηκαν πολύ καλά, καμία σχέση με παλαιότερα Windows. Η μπαταρία δεν κρατάει προφανώς πάνω από μιάμιση ώρα αλλά οκ 300 ευρώ έκανε, το ότι λειτουργεί ακόμα η μπαταρία τόσο πολύ μετά από 5 χρόνια δεν το λες και λίγο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτή η δεκαετία είχε μια μαγκιά. Ένας ssd ζωντανεύει ενα πεθαμένο laptop. Τα επόμενα χρόνια δεν θα έχουν τέτοιες μαγκιές. Συνεπώς πιστεύω καλύτερα να δώσει κάποιος τουλάχιστον 800 ευρώ για να πάρει ένα laptop με ips panel, nvme οθόνη και να έχει εναν τίμιο cpu παρα να δώσει ένα 400 ευρώ για ενα laptop χωρίς υποδομή.

Επίσης μην υποτιμάται την οικιακή χρήση. Μια καλή οθόνη, αθόρυβο laptop μετράει, πληκτρολόγιο, touchpad κανουν τη συνολικη εμπειρια χρήσης πιο καλή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Από μπαταρία τι λέει; Κρατάει;
Ενώ στην αρχή κράταγε 4 ώρες τώρα έχει φτάσει σχεδόν στις 1.5. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τα λάπτοπς που με το που τα βγάλεις απ την πρίζα σβήνουν.

Γενικά αν πάρεις ένα αξιοπρεπές λάπτοπ(600-700 ευρώ) και το προσέχεις, πιστεύω την φτάνεις την 8ετία χωρίς προβλήματα.
:D Τα MacBook εχουν 8 χρoνια ζωής. Μετά δεν παίρνουν νέο macOS και είναι σαν σου λεει ψυθιριστα στο αυτi η Apple ότι ειναι καρός να αλλάξεις MacBook.
Θα σου πω σε 7 χρόνια που θα φτάσει 8ετία το δικό μου. Αν και το οτι δεν παίρνουν νέο macOS δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι. Είναι σαν να παραμένεις με windows 7, και πάλι την κάνεις τη δουλειά σου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θα σου πω σε 7 χρόνια που θα φτάσει 8ετία το δικό μου. Αν και το οτι δεν παίρνουν νέο macOS δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι. Είναι σαν να παραμένεις με windows 7, και πάλι την κάνεις τη δουλειά σου.
Δεν είναι το ίδιο. Στα windows 7 μπορείς να τρέξεις τα πάντα.

Δες στην υποστήριξη των βασικων προγραμματων των Mac
Το Νumbers, iMovie κ.λπ. το Final Cut Pro, απαιτούν mojave
To excel κ.λπ. απαιτούν τουλάχιστον high sierra
το χcode απαιτεί catalina

Εμένα που το παλιό MacBook που επίσημα τέλειωσε στο El Capitan δεν μπορώ να τρέξω τπτ. Μπορώ να κάνω 2 πράγματα:
- H να αλλάξω λειτουργικό windows/linux
- Ή να βάλω catalina με πλάγιο τρόπο https://dosdude1.com/catalina/. To πρόβλημα ειναι ότι κανείς δεν σου εξασφαλίζει το πόσο συμβατός ειναι ο πλαγιος τρόπος με το MacBook σου όταν αυτό γινει vintage.

ΥΓ: Το λέω παραπάνω γι' αυτούς που παίρνουν μεταχειρισμένα MacBook του 2015 που τα βρίσκεις σε καλές τιμές τα τούμπανα μοντέλα. Αυτά σε 3 χρόνια θα γινουν vintage και ο χρήστης του θα μπλέξει με customies.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο windows 7 μπορείς να τρέξεις τα πάντα.

Δες στην υποστήριξη των βασικων προγραμματων των Mac
Το Νumbers, iMovie κ.λπ. το Final Cut Pro, απαιτούν mojave
To excel κ.λπ. απαιτούν τουλάχιστον high sierra
το χcode απαιτεί catalina

Εμένα που το παλιό MacBook που επίσημα τέλειωσε στο El Capitan δεν μπορώ να τρέξω τπτ. Μπορώ να κάνω 2 πράγματα:
- H να αλλάξω λειτουργικό windows/linux
- Ή να βάλω catalina με πλάγιο τρόπο https://dosdude1.com/catalina/. To πρόβλημα ειναι ότι κανείς δεν σου εξασφαλίζει το πόσο συμβατός ειναι ο πλαγιος τρόπος με το MacBook σου όταν αυτό γινει vintage.

ΥΓ: Το λέω παραπάνω γι' αυτούς που παίρνουν μεταχειρισμένα MacBook του 2015 που τα βρίσκεις σε καλές τιμές τα τούμπανα μοντέλα. Αυτά σε 3 χρόνια θα γινουν vintage και ο χρήστης του θα μπλέξει με customies.
Δεν το γνώριζα αυτό. Good to know!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top