Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Λαπτοπ για μένα είναι κανόνας τα 6 κατοστάρικα το ελάχιστο, ακόμα και για τα βασικά.

Το χω πει και το ξαναλέω, κάτω από 5 κατοστάρικα ειναι ολα τα σαπάκια (με εξαιρέσεις πάντα). Το διακοσάρι 500-700 έχει πολύ μεγαλύτερη διακύμανση στην ποιότητα από το διακοσάρι 300-500. Ακόμα κι απο το διακοσάρι 1200-1400 που είναι τα high end specs.

Εγω με dell studio 15άρι για εκδρομές (σερφάρισμα ταινίες) και μόλις τώρα μετά απο 11 χρόνια άρχισε να δείχνει σοβαρά τα δόντια του που ζορίζεται λίγο στα mkv/hevc265 αρχεία.

Βέβαια ενδιάμεσα του πέταξα έξω τον HDD και έβαλα SSD (και θα του έκανα και τη μνήμη 4 από 2 --η μητρική δεν υποστηρίζει 8-- αλλά δεν έχει κανένα νόημα πια, όσο ζήσει)

Τα 300 είναι γι αυτούς που αυστηρά δεν έχουν παραπάνω (και το ξέρω γιατί έχω πάρει τέτοιο για τη μάνα μου καιρό μετά το dell μου, εν μέσω κρίσης-πεινας πια). Ειδάλλως και για τα βασικά, καλόν είναι να αγοράσει κανείς mid-range λαπτοπ. Ολο και κάτι θα χρειαστεί παραπάνω, όλο και κάποια κομφόρ θα σε γλυκάνουν, και αφήνεις και ένα overhead στα επόμενα χρόνια να μην παλιώσει κατευθείαν.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορώ να αφαιρέσω ήδη ενσωματωμένους υπότιτλους από torrent? Όχι να μην παίζουν, να μην υπάρχουν καν στο αρχείο πλέον.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μπορώ να αφαιρέσω ήδη ενσωματωμένους υπότιτλους από torrent? Όχι να μην παίζουν, να μην υπάρχουν καν στο αρχείο πλέον.

Εαν εννοείς να αφαιρέσεις hardcoded υπότιτλους nop.
Βέβαια σίγουρα θα υπάρχει κάποιο software που αξιοποιεί machine learning για να κάνει fill τα gaps,αλλά εκεί πάει άλλού η βαλίτσα. Too much effort for nothing ,απλά βρες ή ζήτα το original του βίντεο .

Εαν εννοείς να κάνεις εσύ η ίδια hardcode υπότιτλους για να μην χρειάζεται να τους φορτώνεις απο αρχείο τότε ναι,γίνεται .
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εαν εννοείς να αφαιρέσεις hardcoded υπότιτλους nop.
Βέβαια σίγουρα θα υπάρχει κάποιο software που αξιοποιεί machine learning για να κάνει fill τα gaps,αλλά εκεί πάει άλλού η βαλίτσα.
Αυτό που θέλω είναι να κατεβάσω κάτι και να το βάλω να παίξει στην τηλεόραση με το φλασακι. Όμως και ελληνικούς υπότιτλους να βάλω επειδή είναι πάντα πρώτη επιλογή οι αγγλικοί μόνο αυτούς "πιάνει" στις ρυθμίσεις.

Οπότε θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο... Thanks!!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αυτό που θέλω είναι να κατεβάσω κάτι και να το βάλω να παίξει στην τηλεόραση με το φλασακι. Όμως και ελληνικούς υπότιτλους να βάλω επειδή είναι πάντα πρώτη επιλογή οι αγγλικοί μόνο αυτούς "πιάνει" στις ρυθμίσεις.

Οπότε θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο... Thanks!!

Το χω κάνει σε αρχεία .mkv με το MkvMerge (περιέχεται στο πρόγραμμα MKVToolNix).

Σε ένα ανίμε (Naruto :bleh: ), είχε 2 audio streams και 2 υπότιτλους. Εγω το ήθελα γιαπωνέζικο ήχο με αγγλικό υπότιτλο κι αυτό μου έβγαζε αγγλικό ήχο με αγγλικό υπότιτλο ή και καθόλου (γιατί αυτό έβρισκε πρώτο o MPC-BE player μου). Προφανώς, όταν έχεις ένα αρχείο και το παίζεις στον υπολογιστή, δεν κάθεσαι να μπλέξεις. Κλικ μες τον player και καθάρισες. Αμα όμως θες να τα παίξεις σε τηλεόραση ή και σε υπολογιστή αλλά είναι 220 αρχεία, δεν μπορείς να κανεις αυτο καθε φορά που βλέπεις νεο επεισόδιο. Θες μια batch λύση, μόνιμη.

Κατέβασα το MKVToolNix, εψαξα το προγραμμα λίγο και έκανα αυτό που λες. Αντέστρεψα τους υπότιτλους σε κάποια επεισόδια, ενω σε άλλα αντέστρεψα και το audio stream.

Δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωσή σου, ούτε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες για τη διαδικασία καθώς έχω καιρό να την κάνω, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.

ΥΓ: Άχρηστη-χρήσιμη πληροφορία: Και μάλιστα θυμάμαι και ένα λάθος που έκανα με το mkvmerge. Ηθελα να διώξω τελείως το αγγλικό audio stream ξετικάροντας την επιλογή English στο σχετικό κουτάκι, και όταν αυτό έκανε το merge, το κράτησε και στο καινούριο αρχείο αλλά το πέταξε στη 2η μη προεπιλεγμένη θέση.

Προφανώς για να το αφαιρέσω τελείως ήθελε άλλη εντολή, αλλά με βόλεψε που άλλαξε η προεπιλογή σε γιαπωνέζικα και το άφησα.

Και εννοείται πλέον όλη η σειρά είχε προεπιλεγμένο το audio και τους υποτιτλους που ηθελα, χωρις να κανω τίποτα. Οπουδήποτε και να την έβαζα να παίξει.

ΥΓ2: Γράφω ότι να ναι, αγνοήστε τυχόν λάθη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Απορία.

Σε macbook μετακινώντας στον κάδο ένα πρόγραμμα (εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας). Διαγράφεται εντελώς από τον υπολογιστή; Αδειάζοντας τον κάδο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό που θέλω είναι να κατεβάσω κάτι και να το βάλω να παίξει στην τηλεόραση με το φλασακι. Όμως και ελληνικούς υπότιτλους να βάλω επειδή είναι πάντα πρώτη επιλογή οι αγγλικοί μόνο αυτούς "πιάνει" στις ρυθμίσεις.

Οπότε θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο... Thanks!!

Εννοείς οτι δεν εμφανίζεται η επιλογή για άλλους υπότιτλους ή απλά δεν μπορείς να τους επιλέξεις ;
Κανένα πρόβλημα ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απορία.

Σε macbook μετακινώντας στον κάδο ένα πρόγραμμα (εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας). Διαγράφεται εντελώς από τον υπολογιστή; Αδειάζοντας τον κάδο.

Όχι αυτό λειτουργεί μόνο για απλά αρχεία τύπου documents,images κτλπ .
Τα προγράμματα εαν διαγραφούν με αυτό τον τρόπο, αφήνουν κατάλοιπα που σου γεμίζουν δίχως λόγο τον δίσκο .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, κάτι τέτοιο υπέθεσα. Πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή που λειτουργεί ως unistaller ή υπάρχει άλλος τρόπος;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μάλιστα, κάτι τέτοιο υπέθεσα. Πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή που λειτουργεί ως unistaller ή υπάρχει άλλος τρόπος;

Ναι πιστεύω κάποιος uninstaller είναι η καλύτερη επιλογή εαν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις track down όλα αυτά τα αρχεία που μένουν πίσω διάσπαρτα . Αλλά αρκετά προγράμματα,τουλάχιστον έμπιστα έρχονται μαζί με έναν uninstaller για τα ίδια . Άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό .
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εννοείς οτι δεν εμφανίζεται η επιλογή για άλλους υπότιτλους ή απλά δεν μπορείς να τους επιλέξεις ;
Κανένα πρόβλημα ;)
Εννοώ ότι ενώ αν το βάλω να παίξει στο λαπτοπ μπορώ να βάλω ας πούμε 5 γλώσσες και να διαλέξω όποιους θέλω, στην τηλεόραση οι επιλογές είναι ναι ή όχι υπότιτλοι. Οι αγγλικοί είναι πάντα το (1) και πάει ναι = (1)/ όχι αντί (1), (2) ... κλπ με τη σειρά.
Κατέβασα το MKVToolNix, εψαξα το προγραμμα λίγο και έκανα αυτό που λες. Αντέστρεψα τους υπότιτλους σε κάποια επεισόδια, ενω σε άλλα αντέστρεψα και το audio stream.
Αα ναι και με αντιστροφή βολεύομαι. Θα το κοιτάξω αν είναι το πρόγραμμα. Εύχομαι να είναι απλό. :redface: Ευχαριστώω!! :clapping:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εννοώ ότι ενώ αν το βάλω να παίξει στο λαπτοπ μπορώ να βάλω ας πούμε 5 γλώσσες και να διαλέξω όποιους θέλω, στην τηλεόραση οι επιλογές είναι ναι ή όχι υπότιτλοι. Οι αγγλικοί είναι πάντα το (1) και πάει ναι = (1)/ όχι αντί (1), (2) ... κλπ με τη σειρά.

Αα ναι και με αντιστροφή βολεύομαι. Θα το κοιτάξω αν είναι το πρόγραμμα. Εύχομαι να είναι απλό. :redface: Ευχαριστώω!! :clapping:

Στην αρχή το πρόγραμμα θα σε φοβίσει με την σπαρτιάτικη εμφάνισή του και δε θα χρειαστείς τίποτα απο το 99% των όσων δίνει πέραν των 2 αριστερών παραθύρων (εκεί θα ξετικάρεις το stream/υπότιτλο που δε θες να βγει πρώτος και θα βάλεις τον άλλο forced και θα του πατήσεις Start Multiplexing, έχοντας βάλει άλλο προορισμό φυσικά για να μη γινει καμια βλακεία και αντιγράψει το αρχικό αρχειο) και κανα δυο κουμπιών στην αρχική οθόνη.

Αμα δεν πετυχει, τουλάχιστον χώστα μου με ωραίες βρισιές μετά. Οχι "α τον παλαβό, που με έμπλεξε, γιαούρτι να τρως και σε λίπος να το παίρνεις" κλπ. Οκ;

ΥΓ: Να αμα τα θυμήθηκα χοντρικά εγω, μπορείς κι εσυ άνετα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αμα δεν πετυχει, τουλάχιστον χώστα μου με ωραίες βρισιές μετά. Οχι "α τον παλαβό, που με έμπλεξε, γιαούρτι να τρως και σε λίπος να το παίρνεις" κλπ. Οκ;
Οκ ξέρω ξέρω. :lol:

Τέτοιες βαριές κατάρες δε ρίχνω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Απορία.

Σε macbook μετακινώντας στον κάδο ένα πρόγραμμα (εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας). Διαγράφεται εντελώς από τον υπολογιστή; Αδειάζοντας τον κάδο.

Ναι πιστεύω κάποιος uninstaller είναι η καλύτερη επιλογή εαν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις track down όλα αυτά τα αρχεία που μένουν πίσω διάσπαρτα . Αλλά αρκετά προγράμματα,τουλάχιστον έμπιστα έρχονται μαζί με έναν uninstaller για τα ίδια . Άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό .
Και ναι και όχι
Κατά βάση επίσημα το uninstall γίνεται όπως λέει ο Viedo.

Τα εικονίδια των εφαρμογών στο Application δεν είναι ενα αρχειο αλλά πολλά. Απλώς γίνονται archive και φαινονται στο χρήστη ως ένα.

Παρόλα αυτά επειδή κάποιες εφαρμογές κρατάνε cache και αλλα πραγματακια σε αλλα προκαθορισμενα σημεία που δεν επηρεάζουν την λειτουργία του Mac και είναι μικρό σε μέγεθος χρησιμοποίησε αυτό.

Το πρόγραμμα αυτό ψάχνει στα προκαθορισμένα σημεία και σου προτείνει αρχία που σχετίζονται με τα αρχεία. Οι προκαθορισμένες θέσεις είναι οι παρακάτω και μπορείς να τις βρεις και χειροκίνητα.
  • Binary and dock icons are located in /Applications/
  • Application support files are located in ~/Library/Application
  • Support Caches can be found in /Library/Caches/ and
    ~/Library/Caches
  • Plugins are located in ~/Library/Internet Plug-Ins/
  • Library can be found in ~/Library/
  • App preferences are located in ~/Library/Preferences/
  • Crashes are found in
    ~/Library/Application Support/CrashReporter/
  • App saved states are located in
    ~/Library/Saved Application State/
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Βρε σεις ολοκληρο στεκι δεν εχιε ενα θεμα με ''τι λαπτοπ να παρω;' :hehe:
Τεσπα,το γραφω εδω,οποιος θελει βοηθαει διοτι δεν παει αλλο,αυριο παιρνω καινουργιο λαπτοπ,το χρειαζομαι,τα εχει φτυσει αυτο που εχω και θα με αφησει καμια ωρα εκει που δεν πρεπει.

Περιπου 700 με 1000 ευρω το πολυ διαθετω,θελω να μην κολλαει διοτι ανοιγω πολλα παραθυρα,σκεφτομαι για μνημη 16GΒ εχω στο μυαλο μου τα εξης δυο:

1η επιλογη:
HP 15,6(AMDRyzen7-4700/16GB SSD/ AMD radeon graffics SEQ 1016 NV
η 2η επιλογη μου:
HP Pavilion 15,6 (Intel core i5-1135G7/16 GB/512 GB SSD/Intel Iris Xe

Παρομοια ειναι το ξερω,επισης κοντινες τιμες,περιπου 700+ ευρω απλα αν ξερει καποιος αν καποιο απο τα δυο υπερτερει ή με παρομοιες δυνατοτητες αλλη μαρκα,να το γραψει ΤΩΡΑ αλλιως να ΣΩΠΑΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.:hehe:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όχι HP. Εγώ θα προτιμούσα lenovo, toshiba, LG. Κατά τα άλλα ας σου πούν οι υπόλοιποι.
@akikos @hack3r @Samael
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Όχι HP. Εγώ θα προτιμούσα lenovo, toshiba, LG. Κατά τα άλλα ας σου πούν οι υπόλοιποι.
@akikos @hack3r @Samael
Θενκς για τη μεταφορα,για καποιο λογο δεν το βρηκα το θεμα. :hehe:
Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχει τα χαρακτηριστικα που θελω η lenovo στα παμπλικ.Παμπλικ εχει στην περιοχη μου.
Καλα τοσιμπα που βρηκες να υπαρχει;Πλεον δεν βλεπω πουθενα,ουτε και LG ΕΧΩ ΒΡΕΙ.Ολο ASUS ,lenovo βεβαια και HP βρισκω σε αυτες τις τιμες περιπου, μεχρι 1000 ΕΥΡΩ και μεαυτα τα χαρακτηριστικα.:/:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όχι HP. Εγώ θα προτιμούσα lenovo, toshiba, LG. Κατά τα άλλα ας σου πούν οι υπόλοιποι.
@akikos @hack3r @Samael
Macbook Air Μ1 θα πρότεινα αλλά είναι πάνω από 1100 ευρώ. Συνεπώς δεν το προτείνω.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι επικεντρώνονται στις επιδόσεις και στο μέγεθος της οθόνης και λιγότερο στην ποιότητα της οθόνη, το πληκτρολόγιο, το mousepad, το πόσο αθόρυβο είναι, τη συνδεσιμότητα.

H @Averkina με αυτά που βρήκε σημαίνει ότι ξέρει να αναγνωρίζει τα σάπια (από επιδόσεις) laptop αλλά πρέπει να τα δει από κοντά (το πως είναι πρόβλημα) για τα δευτερεύοσα χαρακτηριστικά. Συνεπώς όποιος έχει εμπειρία από τέτοια laptop ας μιλήσει.

Σαν μάρκα προτιμώ την Dell αλλά σε τέτοιες τιμές πάνω κάτω την ίδια ποιότητα έχουν. Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο με 700 να παίρνει κάτι που παλαιότερα έπαιρνες με 400 και λόγω covid πλέον ούτε αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Macbook Air Μ1 θα πρότεινα αλλά είναι πάνω από 1100 ευρώ. Συνεπώς δεν το προτείνω.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι επικεντρώνονται στις επιδόσεις και στο μέγεθος της οθόνης και λιγότερο στην ποιότητα της οθόνη, το πληκτρολόγιο, το mousepad, το πόσο αθόρυβο είναι, τη συνδεσιμότητα.

H @Averkina με αυτά που βρήκε σημαίνει ότι ξέρει να αναγνωρίζει τα σάπια (από επιδόσεις) laptop αλλά πρέπει να τα δει από κοντά (το πως είναι πρόβλημα) για τα δευτερεύοσα χαρακτηριστικά. Συνεπώς όποιος έχει εμπειρία από τέτοια laptop ας μιλήσει.

Σαν μάρκα προτιμώ την Dell αλλά σε τέτοιες τιμές πάνω κάτω την ίδια ποιότητα έχουν. Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο με 700 να παίρνει κάτι που παλαιότερα έπαιρνες με 400 και λόγω covid πλέον ούτε αυτό.
Εχεις απολυτο δικιο ρε σεις ολοι το λεμε οι ξεφτυλλες απο την πανδημια και μετα αυξησαν κατα πολυ τις τιμες των ΗΥ ελεος δηλαδη!
Αφου ελεγα με 700 και κατι ευρω θα παρω πολυ καλο πραγμα μπηκα να δω και εμεινα αφωνη ,σαφως πολυ πιο ανεβασμενε οι τιμες!

Ακικε εχω καει απο λαπτοπ διοτι τοτε που πηρα αυτο που εχω τωρα δεν ηξερα,το ειχα πληρωσει πριν απο 8 αν θυμαμαι καλα,χρονια 750 ευρω ,ειχε οθονη αφης ΤΟΤΕ και αυτο με τραβηξε το βλαμμενο,αλλα τελικα δεν ειχα δει οτι ειχε μικρη μνημη 4GB,οποτε κολλαει ασυστολα με πολλα παραθυρα που εχω την ταση να ανοιγω εγω για να δουλεψω.Βεβαια τοσα χρονια που μου κρατησε ειναι αψογο και μαλιστα τον τελευταιο χρονο τα εχει φτυσει,ASUS ειναι και ακριβως επειδη ειναι πλεον παλιας τεχνολογιας και μικρης μνημης τελικα τα θεωρω καλα.
Αλλα με τα χαρακτηριστικα που θελω σην τιμη αυτη δεν βρισκω ASUS
Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. :D
ΥΓ Μεγεθος οθονης καθολου δνε με νοιαζει βασικα.Τα αλλα με νοιαζουν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θενκς για τη μεταφορα,για καποιο λογο δεν το βρηκα το θεμα. :hehe:
Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχει τα χαρακτηριστικα που θελω η lenovo στα παμπλικ.Παμπλικ εχει στην περιοχη μου.
Καλα τοσιμπα που βρηκες να υπαρχει;Πλεον δεν βλεπω πουθενα,ουτε και LG ΕΧΩ ΒΡΕΙ.Ολο ASUS ,lenovo βεβαια και HP βρισκω σε αυτες τις τιμες περιπου, μεχρι 1000 ΕΥΡΩ και μεαυτα τα χαρακτηριστικα.:/:
Λοιπόν με νέα πληροφορία dell και lenovo, όχι toshiba ή LG.
Υπέθεσα οτι θα το πάρεις από σκρουτζ. Τα πάμπλικ είναι πανάκριβα και έχω ΧΡΟΝΙΑ να ψωνίσω σε φυσικό κατάστημα, δε βρίσκω το λόγο να πληρώνω 100 ευρώ έξτρα το ενοίκιο και τον υπάλληλο.
Τα 16 gb είναι καλά. Δες αυτά που βρήκα:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Λοιπόν με νέα πληροφορία dell και lenovo, όχι toshiba ή LG.
Υπέθεσα οτι θα το πάρεις από σκρουτζ. Τα πάμπλικ είναι πανάκριβα και έχω ΧΡΟΝΙΑ να ψωνίσω σε φυσικό κατάστημα, δε βρίσκω το λόγο να πληρώνω 100 ευρώ έξτρα το ενοίκιο και τον υπάλληλο.
Τα 16 gb είναι καλά. Δες αυτά που βρήκα:
Αχα,θενκς χιμελα μου!
Κοιτα ρε συ γενικα τα παντα σχεδον τα παιρνω απο ιντερνετ αλλα ΟΧΙ ηλεκτρονικο υλικο,ειδικα οταν θα σκασω 700+ ευρω.
Καταρχη εγω πληρωνω ΠΑΝΤΑ με αντκαταβολη και ποτε με καρτα ή σε τραπεζικο λογαριασμο πριν μου ερθει το εμπορευμα.Με αντκαταβολη μεχρι 500 ευρω δεχονται.Οποτε πας με καρτα,πευπαλ κλπ.Επισης αμα σου κατσει η στραβη απο το καταστημα αν το εχεις παρει με φυσικη παρουσια μια ψχαρα το αλλαζεις,μεσω ντερνετ μπλεκεις.Κια μαλιστα εχω παραδειγμα με τον κωτσοβολο παιδια ενα ΑΙΣΧΟΣ σε υποκαταστηματα,αλλα παραγγελνεις,άλλα στελνει...αργει να αλλαξει και ΑΝ κλπ.Αν μπειτε και στη σελιδα τους στο φεις θα δειτε το βρισιδι που τους ριχνουν.
Οποτε για λαπτοπ αποκλειστικα και μονο απο το φυσικο καταστημα παιδια. :/:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top