Μοναξιά;

{summerdream}

Νεοφερμένος

Ο {summerdream} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αν η μοναξια ειναι μια φυλακη σκεψης χωρις καγκελα , γιατι δεν αποδραμε τις περισσοτερες φορες ? τι μας κραταει και θελουμε να ειμαστε εγκλωβισμενοι ? γιατι κλεινομαστε στον εαυτο μας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KUKOS

Νεοφερμένος

Ο KUKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι όλα είναι μια συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
KUKOS θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι στο e-steki απαγορεύεται ΡΗΤΑ η χρήση κεφαλαίων γιατί “δηλώνουν” υψηλό τόνο φωνής και είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσάρεστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{summerdream}

Νεοφερμένος

Ο {summerdream} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
KUKOS θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι στο e-steki απαγορεύεται ΡΗΤΑ η χρήση κεφαλαίων γιατί “δηλώνουν” υψηλό τόνο φωνής και είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσάρεστα.

ειμαι κουφος και θελω να μου τα λενε δυνατα ... τι ειναι αυτο παλι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άραγε η τήρηση ή η παραβίαση των κανόνων οδηγεί στην αναπόδραστη μοναξιά;

(Πώς τα καταφέρνω ο άτιμος να επανασυνδέω το θέμα, απίστευτο:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Άραγε η τήρηση ή η παραβίαση των κανόνων οδηγεί στην αναπόδραστη μοναξιά;
Αυτό κι αν είναι θέμα…:thumbup:

…προσωπικά δεν ένιωθα ποτέ μοναξιά με την έννοια που λέει ο δημιουργός του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λέτε να το ανοίξουμε χωριστά, ή να το συζητήσουμε παράλληλα με το ερώτημα του συνομιλητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορούμε να το συζητήσουμε και εδώ για την ώρα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Προσωπικά δεν την αντέχω την μοναξιά με τόποτα...αλλά είναι κάποιες φορές που την αναζητώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν η μοναξια ειναι μια φυλακη σκεψης χωρις καγκελα , γιατι δεν αποδραμε τις περισσοτερες φορες ? τι μας κραταει και θελουμε να ειμαστε εγκλωβισμενοι ? γιατι κλεινομαστε στον εαυτο μας ?
Δε θα όριζα τη μοναξιά ως "φυλακή" της σκέψης χωρίς κάγκελα.
Το βλέπω περισσότερο ως μια κατάσταση για να ανακαλύψουμε/βοηθήσουμε τον εαυτό μας.
Αν κάτι μας κρατάει εκεί(στη δική σου εκδοχή) είναι μάλλον ο φόβος να ανοίξουμε τον εαυτό μας , μήπως και πληγωθούμε.

Πολλές φορές κι εγώ αναζητώ τη μοναξιά γιατί θέλω να ηρεμίσω , να ανασυγκροτηθώ κι άλλες φορές δεν την μπορώ καθόλου.
Προσωπικά δεν την αντέχω την μοναξιά με τόποτα...αλλά είναι κάποιες φορές που την αναζητώ...
Λογικό μου ακούγεται.Δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια στην ίδια κατάσταση,πολλές φορές χρειάζεται να αφιερώσουμε χρόνο στον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
αν η μοναξια ειναι μια φυλακη σκεψης χωρις καγκελα , γιατι δεν αποδραμε τις περισσοτερες φορες ? τι μας κραταει και θελουμε να ειμαστε εγκλωβισμενοι ? γιατι κλεινομαστε στον εαυτο μας ?
Νομίζω μιλάς για τη μοναχικότητα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλυκα

Νεοφερμένος

Η Γλυκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τι γίνετε όμως όταν δεν θέλεις να είσαι μόνος ;Όταν η μοναξιά σε έχει κατακτήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι γίνετε όμως όταν δεν θέλεις να είσαι μόνος ;Όταν η μοναξιά σε έχει κατακτήσει;


Κλείνεις το πσ και πας έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη μοναξιά, είναι ανάμεσα στο πλήθος. Μόνος με τον εαυτό σου είναι κάτι. Μόνος ανάμεσα σ' αγνώστους είναι πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προβλημα : μοναξια.
Λυση : Σχιζοειδής πολλαπλη προσωπικότητα.

Περα απο την πλάκα, επειδη ειναι ενα προβλημα, αναζητας τα αιτια του ωστε να το λυσεις ριζικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
η μοναξια ειναι μια υπεροχη κατασταση,αρκει να μπορεις να την εκτιμησεις και να την καταστησεις επικοδομητικη.πρεπει να αναφερω ως μοναξια δεν ερμηνευουμε μονο την ελλειψη ενος φυσικου προσωπου στο περιβαλλον μας ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
μ'αρέσει πάρα πολύ να είμαι μόνη μου ηραμά το μυαλό και το κορμί μου τα Σαββατοκυρίακα που είναι σπίτι ο άντρας μου του λέω να φύγει από το σπίτι να ηρεμήσω. Αλλά πάλι έχει στιγμές που όταν είμαι μόνη μου αναζητώ κάποιον να μου κάνει παρέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
1)Τι σημαίνει μοναξιά?
2)Αν δεν βρίσκεις τον άνθρωπο της φαντασίας σου, και δεν θέλεις να συμβιβαστείς, είναι απο επιλογή ή από ανάγκη μοναξιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Είναι καλύτερο να είσαι μόνος παρά σε κακή παρέα ...

Τη σημαίνει μοναξιά? Μια ένια διαφορετική για τον κάθε ένα κάποιοι περιτριγυρισμένοι από τόσο κόσμο είναι πάλι μόνη.Καπιοι που έχουν παρέα χρήμα και διασκεδάζουν είναι μόνοι.. Στην φαντασία μας είμαστε ότι θέλουμε διμιουργυμε ότι επιθυμούμαι και διεκδικούμε κατάστασης που στην πραγματικότητα δεν μπορούμε… Αυτός που ομολογεί ότι γνωρίζει την αλήθεια της μοναξιάς και κάθε αλήθεια το μόνο σίγουρο είναι ότι πλανάται πλάνη οικτρά από την απομυθοποιημένη καθοδηγούμενη γνώση η αντίληψη που έχει εντρυφήσει μέσα στο μολυσμένο συνειδησιακό βάθος της ύπαρξης του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top