• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Σε παρακαλώ διάβασε ποιοι πρέπει να φοράνε μάσκα
Ολες οι αναφορές για μασκες που ακούω στα σοσιαλ εννοούν τις απλες χειρουργικές. Βάζω στοίχημα ότι ο απλος ο κόσμος δεν έχει καν ακούσει τι είναι οι FFP μάσκες και ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς που τις τελείωσαν στα φαρμακεία και τις πήραν όλες δεν ξέρουν ότι δεν προστατεύονται οι ίδιοι αλλά τις φορανε μόνο οι άρρωστοι για να μην μεταδώσουν εκείνοι κάτι στους άλλους και όχι το αντίστροφο. Και είναι και μια πλειονότητα που δε φοράει μάσκα, ασχέτως αν είναι υγιείς ή όχι και δεν τηρούν μετρα προστασίας και υγιεινής. Μεσα σε όλο αυτό το περιβάλλον με τα γκουχου γκουχου, με ταξιδια εξωτερικό και τα αεροδρόμια, ναι θεωρώ προσωπικά απαραίτητο κάποιος να φορέσει μάσκα ffp ακομα και υγιής. Δεν ξέρω γιατι δηλωσε κάτι τέτοιο η κυβέρνηση. Πιθανοτατα εννοούσε τις χειρουργικές γιατί δεν αναφερει πουθενά κανεις για ffp καν. Η πιο απλή εξήγηση είναι για να μην τρελαθεί τελειως ο κόσμος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ολες οι αναφορές για μασκες που ακούω στα σοσιαλ εννοούν τις απλες χειρουργικές. Βάζω στοίχημα ότι ο απλος ο κόσμος δεν έχει καν ακούσει τι είναι οι FFP μάσκες και ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς που τις τελείωσαν στα φαρμακεία και τις πήραν όλες δεν ξέρουν ότι δεν προστατεύονται οι ίδιοι αλλά τις φορανε μόνο οι άρρωστοι για να μην μεταδώσουν εκείνοι κάτι στους άλλους και όχι το αντίστροφο. Και είναι και μια πλειονότητα που δε φοράει μάσκα, ασχέτως αν είναι υγιείς ή όχι και δεν τηρούν μετρα προστασίας και υγιεινής. Μεσα σε όλο αυτό το περιβάλλον με τα γκουχου γκουχου, με ταξιδια εξωτερικό και τα αεροδρόμια, ναι θεωρώ προσωπικά απαραίτητο κάποιος να φορέσει μάσκα ffp ακομα και υγιής. Δεν ξέρω γιατι δηλωσε κάτι τέτοιο η κυβέρνηση. Πιθανοτατα εννοούσε τις χειρουργικές γιατί δεν αναφερει πουθενά κανεις για ffp καν. Η πιο απλή εξήγηση είναι για να μην τρελαθεί τελειως ο κόσμος.
Μα όλοι το ξέρουμε.Δεν φτάνουν για όλους οι μάσκες.Δεν υπάρχουν τώρα άλλες μάσκες.Οπότε και λένε δεν χρειάζεται να φοράνε οι υγιείς.Για να μην πανικοβληθούν όσοι δεν έχουν.Και ξαναλέω ,οι γιατροί υγιείς δεν είναι; Για μόστρα τις φοράνε ;Για προστασία τις φοράνε.

Αλλά αυτό είναι το σημαντικό;Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα φορέσει ένας υγιείς μάσκα; Μηπως θα πεθάνει απο αυτό;

Οι ανεύθυνοι δεν απαντούν στο γιατί παίρνονται τόσα μέτρα αφού πιστεύουν ότι είναι σαν την γρίπη; Γιατί τόσα χρόνια με την γρίπη δεν παίρνονταν αυτά τα μέτρα;
Και έχουν απαντηθεί αυτά .Τόσες φορές πχια.Και επιμένουν να λένε ότι εγώ μιλάω για επικίνδυνο ιό ,ενώ παραπάνω και για δεύτερη φορά μπήκε copy και λινκ απο την ανακοίνωση του ΠΟΥ ,έχει και το ονοματεπωνυμο του τύπου απο τον ΠΟΥ ,που λέει ότι ο ιός είναι πολύ επικίνδυνος! Αλλά το λέω εγώ!
Εγώ δεν λέω τίποτα ,copy βάζω.
Μα μπορείς να συζητήσεις με άτομα που δεν ξέρουν να διαβάζουν;Ε δεν μπορείς.Απλά αγνοούμε απο εδώ και πέρα.Πολύ και μάταιο χάσιμο χρόνου.Όμως να μας λέει αν θα γράφουμε ΝΟ καρντιά μου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μην μου συγχίζεσαι man.Θα μου πάθεις και τίποτα.
Αυτά λέω και εγώ.Μα ακριβώς αυτά.
Οι γιατροί για να προστατευτούν ναι ή οχι;
Εμ Ναι.Δηλαδή οι μάσκες προστατεύουν τους γιατρούς αλλά όχι τους πολίτες; :jumpy: Απλά δεν φτάνουν για όλους καρδιά μου ,αυτό λέμε.Επικοινωνιακά παίζουν και καλά κάνουν.Εσυ όμως μυαλό διαθέτεις; Δηλαδή λές ότι οι μάσκες προστατεύουν τους γιατρούς αλλά όχι τους πολίτες;:whatever: Μήπως θα μας σκοτώσουν κιόλας;

Ξαναλέω εγώ δεν έχω πάρει και ούτε θα φορέσω.Οι γονείς μου όμως πρέπει ,διότι είναι ηλικιωμένοι και μπαίνουν και σε ΜΜΜ και είναι εγκληματικό να μην φορέσουν.Απλά δημόσια δεν μπορούν να πουν φορέστε όλοι διότι δεν υπάρχει επάρκεια καρντιά μου .Το γιατί δεν το καταλαβαίνεις είναι μέγκα πρόμπλεμ.

Όμως γιατί δεν ακούς και τον ΠΟΥ εδώ;
Το 'ότι είναι ένας επικίνδυνος ιός εγώ το έγραψα ή ο ΠΟΥ; Μήπως δεν ξέρεις καρντιά μου τι είναι ο ΠΟΥ;Μήπως δεν ξέρεις καρντιά μου τι έιναι copy;

Έλα γλυκούλη μου ,δες τι είναι copy ,πάτησε και το λινκ να το δεις και δες ποιός λέει ότι είναι ένας πολύ επικίνδυνος ιός.Εγώ το λέω ή ο ΠΟΥ;

Έλα ,πάτα εδώ .Απο κάτω .Και όμως μπορείς!

Χαμένα λόγια λοιπόν όποιος μιλάει μαζί σου ,ντεν καταλαβαίνει ,αλλά να χαρείς δεν θα μας πεις εσύ τι θα γράφουμε και ούτε θα πεις ποιός θα γράφει.Αφού δεν διαβάζεις και ντεν καταλαβαίνει ,να μην ντιαβάζει.Όμως το αν θα γράφουμε εδώ δεν θα μας το πεις.

Δεν είναι δική σου δουλειά να μας λες αν θα γράφουμε..Προσωπικά εγώ συνέχεια copy βάζω και από έγκυρες πηγές.Πιο copy ντεν γίνεται καρντιά μου.Τα παράπονά σου στον ΠΟΥ είπαμε.Αλλά εσύ να μου απαγορεύσεις να βάζω copy ;Πολύ ντεν πάει;
ΟΚ man μου ;Λιγη σοβαρότητα και σκέψη θέλει μόνο και όλα καλά θα πάνε.:music2:
Ήμουν σίγουρη βέβαια ότι θα έκανες την κότα στο ερώτημα αφού είναι σαν την κοινή γρίπη γιατί από τα κράτη και τον ΠΟΥ όλα αυτά.Αναμενόμενο.

Οι γιατροί και το ιατρικό προσωπικό φοράνε μάσκα όχι για να μην κολλήσουν αλλά για να μην μεταδώσουν στους ήδη ασθενείς άλλες ιώσεις και επιβαρύνουν την υγεία τους.

Ο σαρς ήταν πιο επικίνδυνος ιός. Το ποσοστό θνησιμότητας του είναι μικρό. Και στην υπόλοιπα Κίνα φτάνει στο 0,7%. Αν προσθέσουμε και συμβάντα που δεν έχουν δηλωθεί (για την υπόλοιπη Κίνα) θα φτάσουμε στο 0,2 % και τότε είναι όπως η γρίπη. (Μάσιαλος-ΕΡΤ3)


Όσον αφορά για την τελευταία πρότασή σου : όλα αυτά έγιναν για να μην έχουμε συγχρονισμό κρουσμάτων, όπως έγινε και με τα καρναβάλια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Ενημερωμένη λίστα κρουσμάτων

  • Πρώτο κρούσμα στη Νιγηρία, στην Υποσαχάρια Αφρική. Κάτοικος επέστρεψε μέσω Τουρκίας από Ιταλία.
  • Στο Ηνωμένο Βασίλειο, ο Boris Johnson θα συγκαλέσει COBRA σύσκεψη εν όψει των 19 κρουσμάτων της χώρας.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μα όλοι το ξέρουμε.Δεν φτάνουν για όλους οι μάσκες.Δεν υπάρχουν τώρα άλλες μάσκες.Οπότε και λένε δεν χρειάζεται να φοράνε οι υγιείς.Για να μην πανικοβληθούν όσοι δεν έχουν.Και ξαναλέω ,οι γιατροί υγιείς δεν είναι; Για μόστρα τις φοράνε ;Για προστασία τις φοράνε.

Αλλά αυτό είναι το σημαντικό;Δηλαδή το πρόβλημα είναι αν θα φορέσει ένας υγιείς μάσκα; Μηπως θα πεθάνει απο αυτό;

Οι ανεύθυνοι δεν απαντούν στο γιατί παίρνονται τόσα μέτρα αφού πιστεύουν ότι είναι σαν την γρίπη; Γιατί τόσα χρόνια με την γρίπη δεν παίρνονταν αυτά τα μέτρα;
Και έχουν απαντηθεί αυτά .Τόσες φορές πχια.Και επιμένουν να λένε ότι εγώ μιλάω για επικίνδυνο ιό ,ενώ παραπάνω και για δεύτερη φορά μπήκε copy και λινκ απο την ανακοίνωση του ΠΟΥ ,έχει και το ονοματεπωνυμο του τύπου απο τον ΠΟΥ ,που λέει ότι ο ιός είναι πολύ επικίνδυνος! Αλλά το λέω εγώ!
Εγώ δεν λέω τίποτα ,copy βάζω.
Μα μπορείς να συζητήσεις με άτομα που δεν ξέρουν να διαβάζουν;Ε δεν μπορείς.Απλά αγνοούμε απο εδώ και πέρα.Πολύ και μάταιο χάσιμο χρόνου.Όμως να μας λέει αν θα γράφουμε ΝΟ καρντιά μου.
Οι γιατροί και το ιατρικό προσωπικό φοράνε μάσκα όχι για να μην κολλήσουν αλλά για να μην μεταδώσουν στους ήδη ασθενείς άλλες ιώσεις και επιβαρύνουν την υγεία τους.
ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ
Ποσοστό θνησιμότητας 0,7% δεν είναι επικίνδυνο.

Σε κάθε περίπτωση, πιο σωστό είναι παραθέτουμε τις οδηγίες των ειδικών.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Οι γιατροί και το ιατρικό προσωπικό φοράνε μάσκα όχι για να μην κολλήσουν αλλά για να μην μεταδώσουν στους ήδη ασθενείς άλλες ιώσεις και επιβαρύνουν την υγεία τους.
Ναι αυτό ισχύει γενικά αλλά κυρίως για τις απλές χειρουργικές μάσκες. Αν φτάσεις στο σημείο να φορέσεις FFP τότε δεν το κάνεις για τους άλλους μόνο αλλά πρώτα για τον εαυτό σου για να προστατευτείς.
Ας τα πάρουμε ψύχραιμα με τη λογική τα πράγματα. Θεωρείς λογικό κάποιος που είναι σε άμεση επαφή με ασθενείς και δη κορωνοϊού που μεταδίδεται εύκολα, να μην φοράει μάσκα για να προστατεύσει τον εαυτό του όσο μπορεί; Είναι ένα βασικό μέτρο προστασίας μετά τα πρώτα μέτρα προσωπικής υγιεινής. Ταυτόχρονα ναι, δεν κολλάει και τους άλλους αν έχει κάτι. Στη χειρουργική μάσκα ισχύει όμως μόνο το δεύτερο όπως το λες ναι. Ωστόσο ο γιατρός είναι εκτεθειμένος σε πιθανή μόλυνση, καθώς η απλή χειρουργική παρέχει προστασία από μόλυνση αυτού που τη φοράει μόνο μέχρι 60%. Οι FFP ξεκινούν από 80-90% και φτάνουν το 99.97% σε προστασία αυτού που τη φοράει αν χρησιμοποιηθούν σωστά. Δεν θα πάθεις κάτι αν φοράς μάσκα, είναι ακόμα μία γραμμή προστασίας. Εκτός από άτομα που έχουν αναπνευστικά προβλήματα, επειδή η αναπνοή μέσω μάσκας δεν είναι και τόσο εύκολη, όπως σα να μη φοράς, για προφανείς λόγους. Και ταυτόχρονα δεν κολλάς και τους άλλους αν τυχόν έχεις κάτι εσύ ο ίδιος. Πού είναι το κακό σε όλο αυτό;

Το CDC έχει μιλήσει εκτενώς για αυτό το θέμα και για τις τύπου N95. Αυτές είναι κατά κατηγοριοποίηση στην Αμερική. Στην Ευρώπη οι αντίστοιχες λέγονται FFP.
Δείτε τα παρακάτω από το CDC επί του θέματος:
Surgical mask vs N95 respirators
N95 myths-facts
Respirators facts
List of respirators

Οι δύο μόνοι λόγοι, απ'όσο μπορώ να εξηγήσω εγώ προσωπικά, που όλοι λένε να μην χρησιμοποιούν μασκες οι υγιείς είναι:
  • Για να μην δημιουργήσουν επιπλέον πανικό στον κόσμο
  • Για να έχουν απόθεμα αυτοί που σίγουρα θα τις χρειάζονται, δηλαδή οι ήδη ασθενείς για να μην εξαπλώσουν τον ιό και οι γιατροί στα νοσοκομεία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ναι αυτό ισχύει γενικά αλλά κυρίως για τις απλές χειρουργικές μάσκες. Αν φτάσεις στο σημείο να φορέσεις FFP τότε δεν το κάνεις για τους άλλους μόνο αλλά πρώτα για τον εαυτό σου για να προστατευτείς.
Ας τα πάρουμε ψύχραιμα με τη λογική τα πράγματα. Θεωρείς λογικό κάποιος που είναι σε άμεση επαφή με ασθενείς και δη κορωνοϊού που μεταδίδεται εύκολα, να μην φοράει μάσκα για να προστατεύσει τον εαυτό του όσο μπορεί; Είναι ένα βασικό μέτρο προστασίας μετά τα πρώτα μέτρα υγιεινής. Ταυτόχρονα ναι, δεν κολλάει και τους άλλους αν έχει κάτι. Στη χειρουργική μάσκα ισχύει όμως μόνο το δεύτερο όπως το λες ναι. Ωστόσο ο γιατρός είναι εκτεθειμένος σε πιθανή μόλυνση, καθώς η απλή χειρουργική παρέχει προστασία από μόλυνση αυτού που τη φοράει μόνο μέχρι 60%. Οι FFP ξεκινούν από 80-90% και φτάνουν το 99.97% σε προστασία αυτού που τη φοράει αν χρησιμοποιηθούν σωστά.
Η οδηγία του υπουργείου είναι : όσοι φροντίζουν άτομα που είναι άρρωστα, πρέπει να φοράνε μάσκα. Επίσης και οι γιατροι στα νοσοκομεία καθώς και όλο το προσωπικό.

Εγώ δεν βλέπω γιατί να πάρω μάσκα εφόσον ακολουθώ τους κανόνες υγιεινής. Πλύσιμο χεριών, βήχας στον αγκώνα, αποφεύγω οασθ( έτσι και αλλιώς δεν το παίρνω). Τη μάσκα την έχει ανάγκη ο άρρωστος για να μην μεταδώσει την γρίπη.

όσον αφορά τις ffp μάσκες πάμε σε κατι πολύ ειδικό, μη ιατρικό, αλλά χρήσιμο. Δικαίωμα του καθενός είναι. Μπορεί κάποιος να πάρει μάσκα για χημικά.

Η όλη κατάσταση απαιτεί υπευθυνότητα αλλά όχι πανικό.

Έχει ξανασυμβεί με τον H1N1
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Ένα εξαιρετικό άρθρο της Guardian για μύθους περί του ιού που λέγονται.


Απαντάει σε αρκετά από αυτά που λέμε στο φορουμ εδώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα πολύ ωραίο infographic της εξάπλωσης μέχρι και σήμερα:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Η οδηγία του υπουργείου είναι : όσοι φροντίζουν άτομα που είναι άρρωστα, πρέπει να φοράνε μάσκα. Επίσης και οι γιατροι στα νοσοκομεία καθώς και όλο το προσωπικό.

Εγώ δεν βλέπω γιατί να πάρω μάσκα εφόσον ακολουθώ τους κανόνες υγιεινής. Πλύσιμο χεριών, βήχας στον αγκώνα, αποφεύγω οασθ( έτσι και αλλιώς δεν το παίρνω). Τη μάσκα την έχει ανάγκη ο άρρωστος για να μην μεταδώσει την γρίπη.

όσον αφορά τις ffp μάσκες πάμε σε κατι πολύ ειδικό, μη ιατρικό, αλλά χρήσιμο. Δικαίωμα του καθενός είναι. Μπορεί κάποιος να πάρει μάσκα για χημικά.

Η όλη κατάσταση απαιτεί υπευθυνότητα αλλά όχι πανικό.

Έχει ξανασυμβεί με τον H1N1
Εσύ πολλά δε βλέπεις ,αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει .

'Εχω πει απο την αρχή ότι ούτε εγώ έχω πάρει μάσκα και ούτε πρόκειται να βάλω.Ομως είναι εγκληματικό να πω στη μάνα μου που είναι 75 χρονών και μπαίνει στα ΜΜΜ να μην βάλει ,ούτε στον πατέρα μου που είναι 78 και έχει κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.
Το ποιός είναι επικίνδυνος είναι φανερό.
Εσύ.
Γω λέω το αυτοννόητο ,ότι αυτά τα λένε δημόσια διότι δεν φτάνουν οι μάσκες ,προηγούνται οι γιατροί και οι νοσηλευτές .Δεν υπάρχουν μάσκες.
Το να πω εγώ το αυτονόητο ,ότι αυτό είναι καθαρά επικοινωνιακό για να μην πανικοβληθούν όσοι δεν έχουν μάσκες και ότι εγώ δεν φοράω ,αλλά στους γονείς μου που είναι ηλικιωμένοι με πολλά προβλήματα υγείας και μπαίνουν συνεχώς σε ΜΜΜ ,θα πω οπωσδήποτε να φορέσουν ,δεν θέτω σε κίνδυνο κάποιον.
Νομίζω δεν θα πεθάνει αν φορέσει ένας ηλικιωμένος μάσκα ,ε τι λες;

Όταν όμως εσύ δεν καταννοείς τα επικοινωνιακά τερτίπια και λες ότι δεν πρέπει να φοράνε μάσκες όσοι δεν νοσούν απο τον ιό για δες ποιός είναι ο επικίνδυνος;

Εγώ δεν φοράω ,αλλα σε παππούδες ναι λέω και θα λέω να φοράνε ,ειδικά στα ΜΜΜ ,live with that crime!:vroum:

Όμως βάζω copy ,με λινκ απο έγκυρες πηγές ,ο γενικός διευθυντής του ΠΟΥ έβγαλε ανακοίνωση για έναν πολύ επικίνδυνο ιό ,με κατέκρινες ότι εγώ το έγραψα ,ενώ δεν το έγραψα εγώ ,τα έργα του ΠΟΥ και των κρατών αυτό δείχνουν ,το ότι εσύ δεν μπορείς να το αντιληφείς είναι δικό σου πρόβλημα ,αλλα υποδείξεις στη μάνα σου και ουχί σε εμένα.
Θα γράφω όσα copy θέλω και εσένα αν σε χαλάνε δεν θα τα ντιαβάζεις καρντιά μου.Όμως δεν θα με παραποιείς.Ούτε θα μου κάνεις υποδείξεις.
Get a life man μου.:music2:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
'Εχω πει απο την αρχή ότι ούτε εγώ έχω πάρει μάσκα και ούτε πρόκειται να βάλω.Ομως είναι εγκληματικό να πω στη μάνα μου που είναι 75 χρονών και μπαίνει στα ΜΜΜ να μην βάλει ,ούτε στον πατέρα μου που είναι 78 και έχει κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.
Γω λέω το αυτοννόητο ,ότι αυτά τα λένε δημόσια διότι δεν φτάνουν οι μάσκες ,προηγούνται οι γιατροί και οι νοσηλευτές .Δεν υπάρχουν μάσκες.
Το να πω εγώ το αυτονόητο ,ότι αυτό είναι καθαρά επικοινωνιακό για να μην πανικοβληθούν όσοι δεν έχουν μάσκες και ότι εγώ δεν φοράω ,αλλά στους γονείς μου που είναι ηλικιωμένοι με πολλά προβλήματα υγείας και μπαίνουν συνεχώς σε ΜΜΜ ,θα πω οπωσδήποτε να φορέσουν ,δεν θέτω σε κίνδυνο κάποιον.
Νομίζω δεν θα πεθάνει αν φορέσει ένας ηλικιωμένος μάσκα ,ε τι λες;
Εγώ δεν φοράω ,αλλα σε παππούδες ναι λέω και θα λέω να φοράνε ,ειδικά στα ΜΜΜ..
Δεν θα ήταν συνετό ωστόσο σε τέτοια πολυπληθή μέρη, όπως αστικά, να βάζεις κι εσύ; Γιατί καλά οι παππούδες σου δεν θα κολλήσουν έξω που φοράνε μάσκα, αλλά αν εσύ κολλήσεις μπορεί να τους τον μεταδώσεις σπίτι τους που δεν θα φοράνε ας πούμε. Ειδικά εφ'όσον ανήκουν στις ευάλωτες ευπαθείς ομάδες τέτοιου τύπου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν θα ήταν συνετό ωστόσο σε τέτοια πολυπληθή μέρη, όπως αστικά, να βάζεις κι εσύ; Γιατί καλά οι παππούδες σου δεν θα κολλήσουν έξω που φοράνε μάσκα, αλλά αν εσύ κολλήσεις μπορεί να τους τον μεταδώσεις σπίτι τους που δεν θα φοράνε ας πούμε. Ειδικά εφ'όσον ανήκουν στις ευάλωτες ευπαθείς ομάδες τέτοιου τύπου.
Δεν μένουμε μαζί ευτυχώς.Αν μέναμε μαζί θα φόραγα και εγώ.:)
Και ευτυχώς εγώ δεν μετακινούμε με ΜΜΜ αλλά με το αυτοκινητό μου,τυχερή και σε αυτό!
Διάβασα αποσπάσματα απο το άρθρο που έβαλες.Ωραιότατο θα το σχολιάσω το βραδάκι ,που θα έχω χρόνο ,να είσαι καλά!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι τον ιό αλλά το ελληνικό σύστημα υγείας το οποίο εδώ και 11 χρόνια είναι σε παρακμή!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τα πράγματα στην οικονομία πάνε από το κακό στο χειρωτερο την τελευταία εβδομάδα η πτώση των χρηματαγορών θυμίζει εποχές 2008-2009.

•Φρανκφούρτη: -4.7% (-10% σε μια εβδομάδα)
•Dow Jones:-3% (-11.7% σε μια εβδομάδα)
•Ftse 100:-4% (- 12.7% σε μια εβδομάδα)
•Αθήνα:- 5.7% (- 15.2% σε μια εβδομάδα)
•Μιλανο:-4.5% (-12% σε μια εβδομάδα)

Μου φενεται πάμε για Κράχ όσο η Κίνα είναι μπλοκαρισμένη δεν θα υπάρξει ανάκαμψη.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Τα πράγματα στην οικονομία πάνε από το κακό στο χειρωτερο την τελευταία εβδομάδα η πτώση των χρηματαγορών θυμίζει εποχές 2008-2009.

•Φρανκφούρτη: -4.7% (-10% σε μια εβδομάδα)
•Dow Jones:-3% (-11.7% σε μια εβδομάδα)
•Ftse 100:-4% (- 12.7% σε μια εβδομάδα)
•Αθήνα:- 5.7% (- 15.2% σε μια εβδομάδα)
•Μιλανο:-4.5% (-12% σε μια εβδομάδα)

Μου φενεται πάμε για Κράχ όσο η Κίνα είναι μπλοκαρισμένη δεν θα υπάρξει ανάκαμψη.

Ευκαιρίες, ευκαιρίες, ευκαιρίες.:shifty:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Κορωνοϊός: Απαγορεύεται το επισκεπτήριο στα νοσοκομεία
28 Φεβρουαρίου 2020, 18:36
Μαρία Καμαριανάκη
Δελτίο τύπου για τις ευπαθείς ομάδες έστειλε το υπουργείο Υγείας σε όλες τις Υγειονομικές Περιφέρειες,όσον αφορά το επισκεπτήριο και την παραμονή συνοδών ασθενών στα νοσοκομεία όλης της χώρας, στο πλαίσιο διασφάλισης της προφύλαξης των νοσηλευόμενων ασθενών που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες λάμβάνοντας υπόψιν τις τελευταίες εξελίξεις με το κορωνοϊό.

Πιο συγκεκριμένα, για τους νοσηλευόμενους ασθενείς με ογκολογικά, αιματολογικά νοσήματα, ή άλλα νοσήματα που προκαλούν ανοσοκαταστολή (συγγενή ή επίκτητη, λόγω φαρμακευτικής αγωγής ή χρονίου νοσήματος), τα μέτρα που λαμβάνονται είναι τα εξής:

– Καταργείται το επισκεπτήριο και, όπου κρίνεται αναγκαίο, να υπάρχει ένας συνοδός στον οποίο θα δίδεται ειδική άδεια.

– Οι συνοδοί θα πρέπει να είναι ενήμεροι για την εφαρμογή των προφυλάξεων επαφής (απολύμανση χεριών, χρήση μάσκας κ.λ.π.).

– Δεν επιτρέπεται η παραμονή στο νοσοκομείο συνοδών που παρουσιάζουν οποιοδήποτε σύμπτωμα ενδεικτικό λοίμωξης ανώτερου αναπνευστικού (πυρετό, δεκατική πυρετική κίνηση, βήχα, φαρυγγαλγία, ρινική καταρροή).


copy είναι.Δεν τα έγραψα εγώ .Copy είναι ξαναλέω. :loltooth:
Αυτά γινόντουσαν για την απλή γρίπη;

Να πω πάντως ότι ο ΠΟΥ εδώ και πολύ καιρό κρούει τον κώδωνα κινδύνου για μια πανδημία γρίπης που την θεωρεί δεδομένη .
Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να αποφύγουμε την πανδημία για αυτό και αυτά τα μέτρα και σίγουρα δεν βοηθάνε όσοι αδιάφορα λένε σιγά τα αβγά δεν τρέχει τίποτα.Αυτό δεν καταλαβαίνουν. Ότι η ενημέρωση και όλα αυτά τα μέτρα επιβάλλονται ,αλλιώς θα κλάψουμε πολλά θύματα ακόμα και με το ποσοστό θνησιμότητας της γρίπης.Όπως ο ΠΟΥ εδώ και καιρό φοβάται και επισημαίνει τους κινδύνους για πανδημία γρίπης ,έτσι και για κορονοιό.Η διαφορά είναι ότι εδώ δεν έχουμε εμβόλιο ,όπως στη γρίπη και θα θερίσει κόσμο όταν πάει σε εκατομμύρια κόσμο.
Για αυτό και όλος αυτός ο ντόρος.


Κορωνοϊός: Οι επιστήμονες φοβούνται παγκόσμια πανδημία
Ο νέος κοροναϊός που, με επίκεντρο το Ουχάν της Κίνας, έχει αρχίσει να εξαπλώνεται σε ολοένα περισσότερες χώρες, είναι πλέον πιθανό να γίνει πανδημία σε όλο τον κόσμο, σύμφωνα με πολλούς κορυφαίους επιστήμονες ειδικούς στις λοιμώξεις. Η μεγάλη αβεβαιότητα πια, σύμφωνα με τους ειδικούς, είναι όχι τόσο αν θα υπάρξει πανδημία(αυτό θεωρείται πιθανότατο), αλλά πόσοι άνθρωποι θα πεθάνουν παγκοσμίως.

Ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός διαγνωσμένων περιστατικών ανησυχεί τους επιστήμονες, οι οποίοι δεν μπορούν ακόμη να εκτιμήσουν πόσοι θάνατοι μπορεί να υπάρξουν στο μέλλον. Μια πανδημία -δηλαδή μια εξαπλωνόμενη επιδημία σε τουλάχιστον δύο ηπείρους του πλανήτη- μπορεί να έχει διεθνείς επιπτώσεις, παρά τους αυστηρούς ταξιδιωτικούς περιορισμούς και τις εκτεταμένες καραντίνες, μέτρα που ήδη επιβάλλουν όλο και περισσότερες χώρες.

Οι επιστήμονες δεν είναι σε θέση μέχρι στιγμής να γνωρίζουν πόσο φονικός θα αποδειχθεί ο νέος ιός «2019-nCoV», αλλά υπάρχει πια ολοένα μεγαλύτερη επιστημονική συναίνεση ότι μεταδίδεται εύκολα μεταξύ των ανθρώπων, περισσότερο όπως η κοινή γρίπη που είναι ιδιαίτερα μεταδοτική, παρά όπως οι προηγούμενοι θανατηφόροι ιοί SARS και MERS, που μεταδίδονταν πιο δύσκολα από άνθρωπο σε άνθρωπο.

«Είναι πολύ, πολύ μεταδοτικός ο νέος ιός και είναι σχεδόν βέβαιο ότι πρόκειται να γίνει πανδημία. Αλλά θα είναι καταστροφικός; Δεν γνωρίζω», δήλωσε στους «Τάιμς της Νέας Υόρκης» ο κατ' εξοχήν αρμόδιος επιστήμονας, ο δρ Anthony Fauci, διευθυντής του Εθνικού Ινστιτούτου Αλλεργίας και Λοιμωδών Νοσημάτων των ΗΠΑ.
έσα στις τελευταίες τρεις εβδομάδες ο αριθμός των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων αυξήθηκαν από περίπου 50 στην Κίνα σε περισσότερα από 17.000 σε τουλάχιστον 23 χώρες, ενώ οι θάνατοι έχουν πια ξεπεράσει τους 360. Όμως τα διάφορα επιδημιολογικά μοντέλα εκτιμούν ότι στην πραγματικότητα τα περιστατικά λοίμωξης είναι τουλάχιστον 100.000. Αν και αυτός ο ρυθμός μετάδοσης μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι ακόμη τόσο γρήγορος όσο αυτός της γρίπης, είναι εντυπωσιακά ταχύτερος από αυτό που είχαν δει οι επιστήμονες, όταν εμφανίστηκαν οι συγγενικοί κοροναϊοί SARS και MERS. Όταν ο πρώτος σταμάτησε να μεταδίδεται τον Ιούλιο του 2003, μετά από εννεάμηνη εξάπλωση, είχαν επιβεβαιωθεί μόνο 8.098 περιστατικά, ενώ στην περίπτωση του MERS που εμφανίστηκε το 2012 και έκτοτε κυκλοφορεί, έχουν καταγραφεί μόνο γύρω στις 2.500 περιπτώσεις ασθενών.

Ο SARS σκότωνε περίπου το 10% των αρρώστων, ενώ ο MERS το ένα τρίτο. Η «ισπανική» γρίπη του 1918 σκότωνε μόνο το 2,5%, αλλά επειδή είχε τρομερή μεταδοτικότητα διεθνώς και οι ιατρικές και φαρμακευτικές άμυνες ήταν τότε χειρότερες, εκτιμάται ότι σκότωσε 20 έως 50 εκατομμύρια ασθενείς. Η άκρως μεταδοτική πανδημία της «γρίπης των χοίρων» Η1Ν1 το 2009 είχε χαμηλό ποσοστό θνησιμότητας(γύρω στο 0,02%), αλλά σκότωσε περίπου 285.000 ανθρώπους.

Η αναλογία θανάτων προς επιβεβαιωμένους ασθενείς στην περίπτωση του νέου κοροναϊού κυμαίνεται γύρω στο 2% (από 4% στην αρχή), αλλά είναι πιθανό πως θα μειωθεί κι άλλο, καθώς γίνονται ολοένα περισσότερα τεστ και ανιχνεύονται περισσότερες λιγότερο σοβαρές περιπτώσεις ασθενών.

«Είναι ολοένα πιο απίθανο πως ο νέος ιός μπορεί να περιοριστεί. Είναι συνεπώς πιθανό ότι θα εξαπλωθεί όπως η γρίπη, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη πόσο μακριά και πόσο φονικός θα είναι», δήλωσε ο δρ Τόμας Φρίντεν, πρώην διευθυντής του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων των ΗΠΑ.

«Μοιάζει πολύ περισσότερο με την εξάπλωση της γρίπης Η1Ν1 παρά του SARS. Ανησυχώ όλο και περισσότερο. Ακόμη και ένα ποσοστό θανάτων 1% θα σημαίνει 10.000 θάνατοι για κάθε ένα εκατομμύριο ανθρώπους», δήλωσε ο δρ Πίτερ Πάιοτ, διευθυντής της Σχολής Υγιεινής και Τροπικής Ιατρικής του Λονδίνου. ''

Ψυχραιμία λοιπόν ,αλλά με ενημέρωση ,με τα μέτρα που λένε οι επιστήμονες και όχι σφύριγμα αδιαφορίας.Γιατί θα το πληρώσουμε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Εγώ θα τους μπουκοτάρω κανονικά και δεν θα ξαναπατήσω σε αυτά τα μέρη.
Εφόσον γράφουν όλους τους υπόλοιπους κανονικά ,τους γράφω και εγώ.
Πολύ θα γούσταρα όμως να πέσουν τα πρόστιμα που έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση.Κάτι για 2 χρόνια φυλάκιση πήρε ο αυτίς μου πρέφα.:xtipao:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ντροπή μόνο αυτό.Κλασικοι Ελληναρες παραβατούν ώστε να το παίξουν μάγκες αψηφώντας την δημόσια υγεία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top