• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
#off_topic #sorry

Αναρωτιέμαι, με αφορμή την ανάρτηση του Valder και μετά του Δία, αν θα έπρεπε να αναστέλλονται οι διαφορες θρησκευτικές τελετές (δεν αναφέρομαι μόνο στο χριστιανισμό) σε τέτοιες περιπτώσεις.
Παρ' ότι άθεη θεωρώ πως το freedom of worship είναι και πρέπει να είναι από τις πιο βασικες ελευθερίες του ανθρώπου.
Από την άλλη, η ευθύνη για την προστασία της ανθρώπινης ζωής είναι και αυτή ουσιαστική.
Moral dilemma or not?

Υπάρχει και η προσωπική ηθική, τουλάχιστον για μένα ως ΧΟ, θεωρώ ότι η αξία της ζωής σου, είτε είσαι πιστή είτε άθεη, είναι ανώτερη από το δικαίωμά μου να εκκλησιάζομαι.

Εαν εγω πάω στη Θεια Λειτουργία (όχι ότι πάω, αλλά πες ότι το κάνω, και το θέλω να το κάνω ξανά βασικά εδω που το λέμε) και κολλήσω κάτι τόσο επικίνδυνο, και έρθω μετά και πιούμε καφέ με σένα που δεν πήγες και σε κολλήσω. Εστω αυτό το σενάριο.

Προσωπικά θα νιώσω πολύ άσχημα εαν εξαιτίας της δικής μου πίστης ζημιωθεί η δική σου υγεία. Και το αισθάνομαι και τώρα που το γράφω κι ας μη σε ξέρω προσωπικά.

Δεν θα ήθελα να πάθεις ζημιά, ασχέτως αν είσαι ομόδοξη ή άθεη. Πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή που έχω κάθε δυνατότητα να μετέχω κάποιων πραγμάτων εξ αποστάσεως ή με μεγαλύτερη ασφάλεια, ακόμα και να εφαρμόζω την πίστη μου και ιδιωτικά.

Ενα παρόμοιο ηθικό δίλημμα είχα δει σε τηλεοπτική σειρά όπου είχε εξοντωθεί σχεδόν όλο το ανθρώπινο είδος από πόλεμο και μια κοπέλα ήθελε να κάνει έκτρωση γιατί δεν ήθελε το μωρό της. Αυτό ήταν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον επεισόδιο γιατί έδειχνε την Πρόεδρο του κράτους να πρέπει να χειριστεί την κατάσταση πολύ διακριτικά καθώς δεχόταν πίεση από τους θρήσκους επιζώντες, την κοπέλα, αλλά και τα εσωτερικά της πιστεύω περί ελευθερίας του γυναικείου σώματος, σε αντιδιαστολή με την υποχρέωσή της ως Πρόεδρος να προστατέψει την συνέχιση του ανθρώπινου είδους παίρνοντας συγκεκριμένα απαγορευτικά μέτρα.

Στο τέλος της μέρας, ο βασικός παλιός καλός νομικός ορισμός νομίζω έχει ισχύ και εδω, ότι μέσες άκρες και εκλαικευμένα Το δικαίωμά μου σταματά, εκεί που αρχίζει το δικό σου δικαίωμα.

Τώρα σε είδα man μου.
ΟΚ.Αυτό! :worship:
I love you !:inlove:

Τι μπορώ να πω. Ήταν επόμενο ότι θα συμβεί, νομοτελειακό...

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Αυτό τώρα τι είναι???
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μια χαρά σε κατάλαβα κούκλα μου .
Έγραψες όμορφα ότι αυτοί των 65 θα πεθάνουν έτσι και αλλιώς.
Ωραία; Και μόνο για αυτό σου έχω απαντήσει.
Εσυ όχι; Όλοι μας έτσι και αλλιώς θα πεθάνουμε .Όχι;
Οκ αν εσύ θες να πεθάνεις στα 65 σου πέθανε ,δεν θα αδιαφορήσουμε εμείς οι υπόλοιποι όμως ούτε για τους 65ρηδες ,που θεωρούνται νεότατοι πλεον και συμπληρώνω ,ούτε για τους 50ρηδες ούτε για όλες τις υπόλοιπες ευπαθείς ομάδες .
Μια χαρά σε κατάλαβα !:thumbup:
Κι εσύ θα πεθάνεις και όλοι μας , εγώ είπα ότι ο 65ρης στατιστικά έχει περισσότερες πιθανότητες, ε αν είναι να πεθάνει καί από το συγκεκριμένο ιό απ'ότι από καρκίνο του πνεύμονα ίσως νά είναι και πιο οικονομικός για το σύστημα υγείας. Δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα όταν ξεκαθαρίζω ότι η ανθρώπινη ζωή έχει ίση αξία σε όλους. Επίσης Δεν καταλαβαίνω καθόλου το ύφος σου, όχι μόνο προς εμένα αλλά γενικότερα στο συγκεκριμένο θέμα και θεωρώ ότι οι άνθρωποι θα σε αντιμετώπιζαν διαφορετικά αν άλλαζες το ύφος σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χωράει παρερμηνεία,ήσουν πολύ κατανοητή ! :thumbup:
Δεν απάντησες σε ένα ερώτημα του τύπου αν έπρεπε να επιλέξετε να σώσετε ένα παιδί και έναν 65άρη ποιον θα σώζατε ; Καθόλου!Δεν τέθηκε καν τέτοιο ερώτημα .

Απάντησες αμέσως κάτω απο το δικό μου μήνυμα που έγραψα τις οδηγίες για ευπαθείς ομάδες ,έγραψα επίσης ότι οφείλουμε να προστατεύσουμε αυτές τις ομάδες,διότι εμείς μπορεί να μην κινδυνεύουμε κινδυνεύουν όμως κάποιοι άλλοι.

Καπάκι απο κάτω το δικό σου μήνυμα ,αυτό και μετά και άλλο ξεκαθάρισμα.

Μετά που έφαγες το κράξιμο προσπαθείς να το μαζέψεις με απόλυτη αποτυχία.
Αλλά παρανόηση δεν έγινε.
Καταλάβαμε ακριβώς τι ήθελες να πεις διότι ξεκάθαρα το είπες.
Καλό θα είναι λοιπόν να μη μας λες ότι δεν καταλάβαμε διότι μας λες και ηλίθιους;:loltooth:
Ε δεν είμαστε.
Δεν εξέφρασα κανέναν χαρακτηρισμο προς το μέρος σου, ούτε με ενοχλεί αν σας ενόχλησαν αυτά που είπα. Μ ενοχλεί μόνο αν τα παρερμηνευσατε που απ'ότι φαίνεται έτσι συνέβη και συνεχίζει να συμβαίνει. Δε θα συνεχίσω να απαντάω σε αυτό το παραλήρημα . Καλή σου συνέχεια
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Αυτό τώρα τι είναι???
Αυτό που ανησυχεί περισσότερο τους επιστήμονες είναι το πως ο ιός κατάφερε να «κρυφτεί» αλλά και το πώς επανήλθε με τόσο επιθετικότητα λίγες ημέρες μετά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Υπάρχει και η προσωπική ηθική, τουλάχιστον για μένα ως ΧΟ, θεωρώ ότι η αξία της ζωής σου, είτε είσαι πιστή είτε άθεη, είναι ανώτερη από το δικαίωμά μου να εκκλησιάζομαι.

Εαν εγω πάω στη Θεια Λειτουργία (όχι ότι πάω, αλλά πες ότι το κάνω, και το θέλω να το κάνω ξανά βασικά εδω που το λέμε) και κολλήσω κάτι τόσο επικίνδυνο, και έρθω μετά και πιούμε καφέ με σένα που δεν πήγες και σε κολλήσω. Εστω αυτό το σενάριο.

Προσωπικά θα νιώσω πολύ άσχημα εαν εξαιτίας της δικής μου πίστης ζημιωθεί η δική σου υγεία. Και το αισθάνομαι και τώρα που το γράφω κι ας μη σε ξέρω προσωπικά.

Δεν θα ήθελα να πάθεις ζημιά, ασχέτως αν είσαι ομόδοξη ή άθεη. Πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή που έχω κάθε δυνατότητα να μετέχω κάποιων πραγμάτων εξ αποστάσεως ή με μεγαλύτερη ασφάλεια, ακόμα και να εφαρμόζω την πίστη μου και ιδιωτικά.

Ενα παρόμοιο ηθικό δίλημμα είχα δει σε τηλεοπτική σειρά όπου είχε εξοντωθεί σχεδόν όλο το ανθρώπινο είδος από πόλεμο και μια κοπέλα ήθελε να κάνει έκτρωση γιατί δεν ήθελε το μωρό της. Αυτό ήταν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον επεισόδιο γιατί έδειχνε την Πρόεδρο του κράτους να πρέπει να χειριστεί την κατάσταση πολύ διακριτικά καθώς δεχόταν πίεση από τους θρήσκους επιζώντες, την κοπέλα, αλλά και τα εσωτερικά της πιστεύω περί ελευθερίας του γυναικείου σώματος, σε αντιδιαστολή με την υποχρέωσή της ως Πρόεδρος να προστατέψει την συνέχιση του ανθρώπινου είδους παίρνοντας συγκεκριμένα απαγορευτικά μέτρα.

Στο τέλος της μέρας, ο βασικός παλιός καλός νομικός ορισμός νομίζω έχει ισχύ και εδω, ότι μέσες άκρες και εκλαικευμένα Το δικαίωμά μου σταματά, εκεί που αρχίζει το δικό σου δικαίωμα.



Τι μπορώ να πω. Ήταν επόμενο ότι θα συμβεί, νομοτελειακό...


Θεός!:lol:

Κι εσύ θα πεθάνεις και όλοι μας , εγώ είπα ότι ο 65ρης στατιστικά έχει περισσότερες πιθανότητες, ε αν είναι να πεθάνει καί από το συγκεκριμένο ιό απ'ότι από καρκίνο του πνεύμονα ίσως νά είναι και πιο οικονομικός για το σύστημα υγείας. Δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα όταν ξεκαθαρίζω ότι η ανθρώπινη ζωή έχει ίση αξία σε όλους. Επίσης Δεν καταλαβαίνω καθόλου το ύφος σου, όχι μόνο προς εμένα αλλά γενικότερα στο συγκεκριμένο θέμα και θεωρώ ότι οι άνθρωποι θα σε αντιμετώπιζαν διαφορετικά αν άλλαζες το ύφος σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν εξέφρασα κανέναν χαρακτηρισμο προς το μέρος σου, ούτε με ενοχλεί αν σας ενόχλησαν αυτά που είπα. Μ ενοχλεί μόνο αν τα παρερμηνευσατε που απ'ότι φαίνεται έτσι συνέβη και συνεχίζει να συμβαίνει. Δε θα συνεχίσω να απαντάω σε αυτό το παραλήρημα . Καλή σου συνέχεια
Δεν είπα ότι εξέφρασες χαρακτηρισμό διάβασε τι λέω.Είπα ότι όταν λες ότι δεν καταλάβαμε , μας λες ηλίθιους ; με ένα ερωτηματικό ! Για δες το !
Τώρα τι άλλο να πω εγώ ; Αφού τα λες εσύ η ίδια.:/:
Υπάρχουν παραπάνω όλοι τα βλέπουν .:bye2:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θεός!:lol:


Δεν είπα ότι εξέφρασες χαρακτηρισμό διάβασε τι λέω.Είπα ότι όταν λες ότι δεν καταλάβαμε , μας λες ηλίθιους ; με ένα ερωτηματικό ! Για δες το !
Τώρα τι άλλο να πω εγώ ; Αφού τα λες εσύ η ίδια.:/:
Υπάρχουν παραπάνω όλοι τα βλέπουν .:bye2:
Όχι σας λέω ότι πιστεύω ότι δεν κατανοησατε αυτά που έγραψα. Δεν σας χαρακτήρισα κάπως.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Αυτό τώρα τι είναι???
Αχα!
Περιμένω να ''παίξει'' και αλλού ,διότι γω δε βλέπω πηγή απο το newsbomb. Εννοώ απο που το βρήκαν το άρθρο ;
Αν όντως ισχύει το θεωρώ πολύ τρομακτικό.
Σημερινό άρθρο που συνοψίζει τα του κορονοϊού και μιλάει για τις επιδημίες και τον φόβο του ΠΟΥ .

Κορωνοϊός: Το χρονικό μιας προαναγγελθείσης επιδημίας
Η μέχρι σήμερα πορεία του ιού επιβεβαιώνει τη δυναμική του. Ο ερχομός του στη χώρα μας ήταν αναπόφευκτος
Καθώς και ο δεύτερος μήνας του 2020 εκπνέει, ολόκληρος ο πλανήτης μοιάζει να χορεύει στον ρυθμό του νέου κορωνοϊού, του SARS-CoV-2, ο οποίος ξεκίνησε από την Κίνα και έχει ήδη φτάσει και στις πέντε ηπείρους. Από την Τετάρτη δε, και στη χώρα μας. Ποιος να φανταζόταν κάτι τέτοιο, εκεί στα τέλη του 2019; Το μόνο που οι υγειονομικές αρχές είχαν τότε σίγουρο, και είχαν μεριμνήσει δεόντως για αυτό, ήταν ο ερχομός του ιού της γρίπης στο βόρειο ημισφαίριο.

Ωστόσο, δεν εξεπλάγησαν όλοι ούτε με την εμφάνιση ενός νέου κορωνοϊού ούτε με τη μέχρι τώρα διαδρομή του, η έκταση της οποίας μετριάστηκε χάρη στις υπεράνθρωπες προσπάθειες των κινέζων γιατρών και στη λήψη άμεσων μέτρων από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ). Οπως έχει δείξει η εμπειρία, οι ζωονόσοι, οι μολυσματικές δηλαδή ασθένειες οι οποίες προσβάλλουν κατά κύριο λόγο τα ζώα, μεταδίδονται από καιρού εις καιρόν και στον άνθρωπο. Με άλλα λόγια, οι επιστήμονες γνωρίζουν ότι είναι θέμα χρόνου μια ζωονόσος να πλήξει ανθρώπινους πληθυσμούς. Αυτό που δεν μπορούν να γνωρίζουν όμως είναι το πότε και το πού θα εμφανιστούν (αν και η στενή επαφή ανθρώπων και ζώων, που είναι προϋπόθεση για την πρώτη μόλυνση, στην ουσία περιγράφει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό μπορεί να συμβεί), αλλά και το πόσο επικίνδυνες μπορούν αυτές να αποβούν. Γι’ αυτό κάθε φορά που έχουμε εμφάνιση μιας τέτοιας νόσου οι υγειονομικές αρχές παγκοσμίως τίθενται σε επαγρύπνηση

Διορατική παρατήρηση

Ολα άρχισαν στις 30 Δεκεμβρίου 2019 στην πόλη Wuhan της επαρχίας Hubei στην Κίνα. Ή μάλλον, δεν ξέρουμε πότε ακριβώς άρχισαν όλα. Δεν ξέρουμε δηλαδή πότε και κάτω από ποιες συνθήκες πέρασε ο ιός στους ανθρώπους. Λίγο προτού κλείσει όμως ο περασμένος χρόνος ένας νεαρός οφθαλμίατρος, ο Li Wenliang, έστειλε ένα μήνυμα σε μια ομάδα συναδέλφων του γιατρών στο νοσοκομείο της πόλης να προσέχουν μη μολυνθούν καθώς μια σειρά από ασθενείς φαινόταν να πάσχουν από κάτι που θύμιζε έντονα το Σύνδρομο Οξείας Αναπνευστικής Ανεπάρκειας (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS). Λίγες εβδομάδες αργότερα ο οξυδερκής 33χρονος γιατρός έμελλε να είναι ένα από τα θύματα της νόσου της οποίας την ύπαρξη πρώτος αναγνώρισε.


Χρειάστηκαν μόνο μερικές ημέρες για να προβεί ο ΠΟΥ στην ανακοίνωση, στις 5 Ιανουαρίου, που καλούσε σε ετοιμότητα, καθώς 44 κρούσματα «αγνώστου αιτιολογίας» είχαν αναφερθεί με «συμπτώματα που παρέπεμπαν σε πνευμονία», εκ των οποίων τα 11 σε κρίσιμη κατάσταση. Τα συμπτώματα περιελάμβαναν πυρετό και δυσκολία στην αναπνοή, ενώ οι ακτινογραφίες των ασθενών φανέρωναν «κατάληψη» των πνευμόνων τους από το παθογόνο. Σύμφωνα με την ανακοίνωση, οι ασθενείς νοσηλεύονταν απομονωμένοι, ενώ οι ερευνητές ξεκινούσαν έναν αγώνα δρόμου για την απομόνωση του παθογόνου μικροοργανισμού.

Παγκόσμιος συναγερμός

Το τι ακολούθησε το έχουμε περισσότερο ή λιγότερο πληροφορηθεί όλοι μας. Καθώς τα μάτια όλου του πλανήτη στρέφονταν στην Κεντρική Κίνα και στην πόλη Wuhan, δύο παράλληλοι κόσμοι άρχισαν να ξεδιπλώνονται. Από τη μια οι κινέζοι κλινικοί γιατροί έδιναν μια μάχη ενάντια σε έναν άγνωστο εχθρό (του οποίου τη συμπεριφορά προσπαθούσαν παράλληλα να μελετήσουν μέσα από τα ιστορικά των ασθενών) και από την άλλη οι κινέζοι επιστήμονες, οι οποίοι προφανώς ήταν οι πρώτοι που μπόρεσαν να πάρουν στα χέρια τους ιστολογικά δείγματα από τους πνεύμονες ασθενών, δούλευαν πυρετωδώς για να καταφέρουν να απομονώσουν και να μελετήσουν τον εν λόγω εχθρό.

Στις 20 Ιανουαρίου τα κρούσματα είχαν περάσει τα 200, ενώ άρχιζε και η γεωγραφική διασπορά τους: επτά εντοπίστηκαν εκτός της επαρχίας Hubei και ένα στη Νότια Κορέα. Οπως ήταν φυσικό, η παγκόσμια ανησυχία άρχισε να εντείνεται, πολύ περισσότερο δε καθώς πλησίαζε ο εορτασμός της κινεζικής Πρωτοχρονιάς (25 Ιανουαρίου), πράγμα που σήμαινε μαζικές μετακινήσεις εντός και εκτός της Κίνας. Προκειμένου να προληφθεί η διασπορά του ιού, οι κινεζικές αρχές έθεσαν σε καραντίνα την πόλη Wuhan, μια καραντίνα η οποία παραμένει σε ισχύ μέχρι σήμερα.

Αγνοια και ανησυχία

Η άγνοια των επιστημόνων σχετικά με τον ιό εκείνες τις ημέρες ήταν δραματική. Παρά το γεγονός ότι η μετάδοσή του από άνθρωπο σε άνθρωπο ήταν δεδομένη (είχαν εντοπιστεί κρούσματα σε οικογένειες, όπου η νόσος είχε μεταδοθεί από τον ασθενή στους συγγενείς που είχαν τη φροντίδα του), ο τρόπος μετάδοσης δεν ήταν ξεκάθαρος. Ομοίως, δεν ήταν γνωστό αν ένας φορέας μπορούσε να είναι μολυσματικός ενώ δεν εμφάνιζε ο ίδιος συμπτώματα. Σήμερα γνωρίζουμε ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει και εκεί έγκειται και η ικανότητα του ιού να εξαπλώνεται ταχύτατα.

Μη γνωρίζοντας τα παραπάνω, οι επιστήμονες δεν μπορούσαν να υπολογίσουν πόσο επικίνδυνος ήταν ο ιός. Με άλλα λόγια, γνώριζαν τον αριθμό των ατόμων που είχαν πεθάνει, γνώριζαν τον αριθμό των ατόμων που είχαν νοσήσει βαριά, αλλά αγνοώντας τον συνολικό αριθμό των κρουσμάτων (εκείνων δηλαδή των περιπτώσεων που περνούσαν τη νόσο «στο πόδι» ή ήταν εντελώς ασυμπτωματικοί και δεν είχαν εμφανιστεί στα νοσοκομεία) δεν μπορούσαν να υπολογίσουν τη θνητότητα του ιού (η οποία είναι το κλάσμα με ονομαστή τους θανάτους και παρονομαστή το σύνολο των κρουσμάτων). Δεν ήταν ακόμη ξεκάθαρη ούτε η προέλευση του ιού (η αρχική εντύπωση πως είχε προέλθει από τα φίδια αποδείχθηκε λανθασμένη, ενώ λίγο αργότερα φάνηκε ότι οι παγκολίνοι ήταν φορείς του ιού που ξεκίνησε την πορεία του από τις νυχτερίδες).

Πρόοδος!

Η μόνη σημαντική πρόοδος που είχε γίνει ήταν η αλληλούχιση των γονιδιωμάτων 20 δειγμάτων του ιού που είχαν απομονωθεί από ασθενείς. Η αλληλούχιση (η ανάγνωση δηλαδή της πληροφορίας του γενετικού υλικού του ιού) πραγματοποιήθηκε από κινέζους και ταϊλανδούς ερευνητές και η αλληλουχία των γονιδιωμάτων ανέβηκε σε δημόσια πλατφόρμα έτσι ώστε να είναι προσβάσιμη από όλους τους ερευνητές σε ολόκληρο τον κόσμο. Ο αριθμός των ερευνητικών εργασιών που αφορούσαν τον ιό άρχισε να αυξάνεται εκθετικά, ενώ η συνεργασία μεταξύ επιστημόνων και το μοίρασμα υλικών και πληροφορίας θεωρούνται υποδειγματικά.

Επί τη βάσει της γενωμικής πληροφορίας του ιού, αλλά και άλλων παρατηρήσεων όπως η μελέτη της μορφολογίας του από ερευνητές στο Χονγκ Κονγκ, ο ιός διαπιστώθηκε ότι είναι κορωνοϊός συγγενικός με τον SARS και ονομάστηκε επισήμως SARS-CoV-2 από τη Διεθνή Επιτροπή για την Ταξινόμηση των Ιών, στις 11 Φεβρουαρίου. Την ίδια ημέρα ο ΠΟΥ έδινε όνομα και στη νόσο που προκαλεί ο ιός ονομάζοντάς την COVID-19. Η ονοματοδοσία και η κατάταξη ενός ιού επιταχύνουν τις διαδικασίες για την ανεύρεση φαρμάκων ή και εμβολίων, και πράγματι μια σειρά από ουσίες δοκιμάζονται αυτή τη στιγμή.

Στενή παρακολούθηση

Εν τω μεταξύ ο αριθμός των κρουσμάτων, μέσα και έξω από την Κίνα, ανέβαινε συνεχώς. Στις 11 Φεβρουαρίου τα κρούσματα ξεπερνούσαν τις 45.000 και οι θάνατοι τους 1.000. Τρεις ημέρες αργότερα, μια αλλαγή στα διαγνωστικά κριτήρια αύξησε δραματικά τον αριθμό των κρουσμάτων στην Κίνα, αλλά οι ειδήμονες ανησυχούσαν για την εμφάνιση του πρώτου κρούσματος στην Αφρική. Χρησιμοποιώντας μαθηματικά μοντέλα για την πρόβλεψη της εξάπλωσης της επιδημίας, ερευνητές του Ινστιτούτου Παστέρ στο Παρίσι υπολόγισαν ότι υπάρχουν ορισμένες αφρικανικές χώρες (Νιγηρία, Αιθιοπία, Σουδάν, Ανγκόλα, Τανζανία, Γκάνα και Κένυα) οι οποίες, αν και δεν διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο εισαγωγής του ιού, είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένες και ευαίσθητες σε αυτόν λόγω της ασταθούς πολιτικής κατάστασης και του χαμηλού βιοτικού επιπέδου.

Την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές, σύμφωνα με τον καταμετρητή που έχουν αναρτήσει ερευνητές του Πανεπιστημίου Johns Hopkins, o συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 81.191, εκ των οποίων 78.064 στην Κίνα. Ο συνολικός αριθμός των ασθενών που έχουν αναρρώσει ανέρχεται στους 30.281, ενώ ο συνολικός αριθμός των θανάτων σε 2.768. Στη γειτονική μας Ιταλία τα κρούσματα έχουν φτάσει τα 322 και οι θάνατοι τους 10. Και βεβαίως η Ελλάδα καταγράφεται πλέον στις χώρες στις οποίες εμφανίστηκαν κρούσματα.

Ψυχραιμία!

Μπορεί εμάς να μας απασχολούν τα δικά μας, αλλά οι επιστήμονες μοιάζουν περισσότερο ανήσυχοι για την περίπτωση του Ιράν, όπου μεταξύ 139 κρουσμάτων οι θάνατοι ανέρχονται ήδη στους 19. Στην πραγματικότητα αυτό που θα ήθελαν να γνωρίζουν οι υγειονομικές αρχές είναι αν η επιδημία έχει περάσει στο σημείο κορύφωσής της και αν εμφανίζει σημάδια κάμψης. Το αισιόδοξο σενάριο που προκύπτει από τα μαθηματικά μοντέλα λέει ότι, στην Κίνα τουλάχιστον, πιθανότατα να έχει αρχίσει η κάμψη. Ισως γι’ αυτό, παρά τις δικές μας ανησυχίες, ο ΠΟΥ θεωρεί πως τα υπάρχοντα δεδομένα δεν συνηγορούν υπέρ του να θεωρηθεί ότι βιώνουμε μια πανδημία. Προς το παρόν.

Ο,τι και αν επακολουθήσει πάντως, γεγονός παραμένει πως ποτέ στο παρελθόν οι επιστήμονες δεν είχαν στα χέρια τους τα εργαλεία που διαθέτουμε σήμερα για να αντιμετωπίσουμε έναν λοιμογόνο οργανισμό. Ενα πλήθος φαρμάκων δοκιμάζεται ήδη και είναι θέμα χρόνου να βρεθούν θεραπείες. Εν αναμονή των θεραπειών όμως, η λήψη μέτρων για την πρόληψη της εξάπλωσης του ιού, σε ατομικό και σε συλλογικό επίπεδο, παραμένει η σοφότερη επιλογή. Ας ακολουθήσουμε λοιπόν ευλαβικά τις οδηγίες των ειδημόνων (αναλυτικά στις επόμενες σελίδες), διατηρώντας πάντα την ψυχραιμία μας.

INFO

  • Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Κινεζικού Κέντρου για την Ελεγχο και την Πρόληψη Nοσημάτων, το 81% των κρουσμάτων εμφάνισε ήπια νόσο, το 14% σοβαρή, ενώ το 5% βρέθηκε σε κρίσιμη κατάσταση.
    Η ηλικιακή κατανομή των κρουσμάτων μέχρι τις 11 Φεβρουαρίου είχε ως εξής:
    Μέχρι 10 ετών: 1%
    10-19 ετών: 1%
    20-29 ετών: 8%
    30-79 ετών: 87%
    Ανω των 80 ετών: 3%
    Η συνολική θνητότητα υπολογίζεται στο 2,3% και επιμερίζεται ηλικιακά ως εξής:
    14,8% σε ασθενείς άνω των 80 ετών
    8% σε ασθενείς 70-79 ετών
    49% αφορούσε ασθενείς σε κρίσιμη κατάσταση (η πλειονότητα των οποίων εμφάνιζε συννοσηρότητες)


  • Η επιδημία COVID-19 παρουσιάζει ομοιότητες αλλά και διαφορές τόσο με το σύνδρομο SARS (2002-2003) όσο και με το MERS (2019-σήμερα). Τα συμπτώματα και των τριών νόσων περιλαμβάνουν πυρετό, βήχα και συχνά προσβολή του κατώτερου αναπνευστικού, ενώ καθίστανται επικίνδυνα στις μεγαλύτερες ηλικίες και σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν υποκείμενα νοσήματα, όπως καρδιαγγειακά, διαβήτης, καρκίνος.
    Ο ΠΟΥ ανακήρυξε λήξασα την επιδημία SARS στις 5 Ιουλίου 2003. Με 8.096 κρούσματα και 774 θανάτους σε 29 χώρες, η θνητότητά της υπολογίστηκε στο 9,6%. Η επιδημία MERS δεν έχει ακόμη ελεγχθεί: με 2.494 πιστοποιημένα περιστατικά και 858 θανάτους σε 27 χώρες, η θνητότητα της αγγίζει το 34,4%.
    Παρά το γεγονός ότι η COVID-19 εμφανίζει πολύ μικρότερη θνητότητα σε σχέση με τις SARS και MERS (υπολογίζεται στο 2,3%), έχει κοστίσει τη ζωή σε περισσότερους από 2.700 ασθενείς εξαιτίας του μεγάλου αριθμού κρουσμάτων. Με άλλα λόγια, η μεταδοτικότητα της COVID-19 είναι σαφώς μεγαλύτερη των προηγουμένων δύο ζωονόσων που οφείλονταν σε κορωνοϊούς. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο υπολογισμός της θνητότητας για την COVID-19 μεταβάλλεται συνεχώς και διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι εντός της επαρχίας Hubei η θνητότητα υπολογίζεται στο 2,9% ενώ εκτός αυτής στο 0,4%.
Γιατί οι νυχτερίδες;

Μπορεί οι νυχτερίδες να είναι θηλαστικά (και μάλιστα τα μόνα ιπτάμενα θηλαστικά), αλλά γενετικά δεν είναι κοντινοί εξελικτικοί συγγενείς μας. Και όμως, όπως πολύ καλά γνωρίζουν οι επιστήμονες, οι νυχτερίδες φιλοξενούν μια πληθώρα ιών οι οποίοι δυνητικά μπορούν να αποβούν ιδιαίτερα μολυσματικοί όταν προσβάλλουν τον άνθρωπο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα αποτελούν: ο ιός Εμπολα (ο οποίος πέρασε από τις νυχτερίδες στους γορίλες και στους χιμπατζήδες και από εκεί στους ανθρώπους), ο ιός Marburg (ο οποίος χρησιμοποίησε πιθήκους ως ενδιάμεσο ξενιστή στη διαδρομή του από τις νυχτερίδες στον άνθρωπο), οι ιοί Nipah και Hendra (με ενδιάμεσους ξενιστές χοίρους και άλογα αντιστοίχως) και φυσικά οι προηγούμενοι δύο κορωνοϊοί που προκάλεσαν επιδημίες στην πρώτη εικοσαετία του 21ου αιώνα, ο SARS και ο MERS. Ο SARS από τις νυχτερίδες πέρασε στους ανθρώπους το 2003 μέσω της ασιατικής μοσχογαλής, ενώ ο MERS, το 2009, χρησιμοποίησε ως ενδιάμεσο ξενιστή του καμήλες.

Πού οφείλεται λοιπόν η ιδιαίτερη δυναμική των προερχόμενων από τις νυχτερίδες ιών, η οποία είναι τέτοια ώστε να τους επιτρέπει να παραμένουν μολυσματικοί ακόμα και όταν έχουν περάσει από έναν ενδιάμεσο ξενιστή προτού φτάσουν σε εμάς; «Στο γεγονός ότι έχουν προηγουμένως περάσει τη βάσανο της φυσικής επιλογής στην οποία τούς υποβάλλει το ανοσοποιητικό σύστημα των νυχτερίδων» λένε αμερικανοί ερευνητές του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας οι οποίοι προσφάτως δημοσίευσαν σχετική μελέτη στην επιθεώρηση eLife.

Χαρακτηριστικό εύρημα της μελέτης αυτής είναι η μεγάλη ταχύτητα αντίδρασης του ανοσοποιητικού συστήματος των νυχτερίδων, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός απροσπέλαστου φράγματος για τους ιούς. Καθώς οι ιοί δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν παρά μόνο αφού εισέλθουν στο εσωτερικό των κυττάρων του ξενιστή τους (όπου σαν να ήταν αεροπειρατές καταλαμβάνουν στρατηγικά κυτταρικά συστήματα και τα καθοδηγούν στη σύνθεση των δικών τους πρωτεϊνών και του δικού τους γενετικού υλικού), ο μόνος τρόπος που έχουν οι ιοί που προσβάλλουν νυχτερίδες να επιβιώσουν είναι να ξεπεράσουν σε ταχύτητα το ισχυρό αυτό ανοσοποιητικό σύστημα. Με άλλα λόγια, κάθε ιός που φιλοξενείται από τις νυχτερίδες είναι ιός που μπορεί να πολλαπλασιάζεται πολύ γρήγορα, ιδιότητα την οποία οι ιοί φαίνεται να διατηρούν στο ακέραιο ακόμα και όταν αλλάζουν ξενιστή.

Αν στα παραπάνω προστεθεί και το δεύτερο εξίσου σημαντικό εύρημα των αμερικανών επιστημόνων, σύμφωνα με το οποίο οι νυχτερίδες ενεργοποιούν έναν ισχυρότατο αντιφλεγμονώδη μηχανισμό εναντίον των ιών χωρίς οι ίδιες να κινδυνεύουν από αυτόν (όπως γίνεται στην περίπτωση των ανθρώπων, όπου η υπερενεργοποίηση του ανοσοποιητικού συστήματος οδηγεί σε εμφάνιση αυτοάνοσων νοσημάτων, ενώ σε οξείες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει σε πολυοργανική ανεπάρκεια και θάνατο), γίνεται εύκολα κατανοητό ότι όποιος ιός έχει «εκπαιδευθεί» να επιβιώνει στο ανοσοποιητικό σύστημα των νυχτερίδων είναι άριστα εξοπλισμένος για μετάδοση σε άλλα θηλαστικά με λιγότερο ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου.


Μάλιστα 33 χρονών ο γιατρός που πέθανε απο τον κορονοϊό ! Γω νόμιζα ότι θα είναι τουλάχιστον 40 !
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To σύστημα υγείας της Κίνας είναι μόνο για τα βασικά. Συνεπώς αυτός που πέθανε όπως και ο ιατρός δεν ξέρουμε τι προβλήματα υγείας είχαν προ προσβληθούν. Οι ιατροί δουλεύουν υπερωρίες και στις γυναίκες κόβουν τα μαλλιά για να μην χάνουν χρόνο στην δουλειά τους.

Πέθανε ο άνθρωπος αλλά δεν μας λένε από τι πέθανε. (προφανώς θα ήταν από ανακοπή , συνεπώς θα είχε καρδιολογικό πρόβλημα).
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Αχα!
Περιμένω να ''παίξει'' και αλλού ,διότι γω δε βλέπω πηγή απο το newsbomb. Εννοώ απο που το βρήκαν το άρθρο ;
Αν όντως ισχύει το θεωρώ πολύ τρομακτικό.
Το newsbomb ειναι η ελληνικη ειδησεογραφια. Το αρχικο ειναι στην dailymail τα εβαλα και τα δύο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
To σύστημα υγείας της Κίνας είναι μόνο για τα βασικά. Συνεπώς αυτός που πέθανε όπως και ο ιατρός δεν ξέρουμε τι προβλήματα υγείας είχαν προ προσβληθούν. Οι ιατροί δουλεύουν υπερωρίες και στις γυναίκες κόβουν τα μαλλιά για να μην χάνουν χρόνο στην δουλειά τους.

Πέθανε ο άνθρωπος αλλά δεν μας λένε από τι πέθανε. (προφανώς θα ήταν από ανακοπή , συνεπώς θα είχε καρδιολογικό πρόβλημα).
Εδώ έχουμε ένα γεγονός.Πέθανε ο 33χρονος γιατρός και είπαν ότι πέθανε απο τον κορονοϊό.Τι καρδιακό πρόβλημα και τριχούλες ίσιες;Μας είπαν απο τι πέθανε .Απο τον κορονοϊό .'Όπως το λένε και για τους άλλους που πέθαναν απο τον κορονοϊό.
Αυτά που λες εσύ είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς κανένα στοιχείο,μόνο και μόνο επειδή σε βολεύουν σε όσα έχεις πει. :thumbup:
Ποια είναι τα στοιχεία σου ότι είχε καρδιακό πρόβλημα ;
Το είδες πουθενά;Αν το είδες πουθενά βάλτο να το δούμε και εμείς.

Και πέθανε θυμίζω και ο διοικητής του νοσοκομείου στο Γιουχάν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το newsbomb ειναι η ελληνικη ειδησεογραδια. Το αρχικο ειναι στην dailymail τα εβαλα και τα δύο.
Ουπς συγνώμη ,εχεις δίκιο!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι οτι οι Κινέζοι προσπαθούσαν να αποκρύψουν το πρόβλημα για εβδομαδες. Μετα αναγκάστηκαν να τα αποδεχτούν όλα, αφού ξέφυγε πολύ η κατασταση.
Όσο για τον γιατρό. Ναι, απο τον ίδιο ιό πεθανε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Εδώ και ώρα στο ΣΚΑΙ παίζει εκπομπή με ειδικούς .
Τα αυτονόητα λέει ο άνθρωπος.Ακούμε τους ειδικούς και υπακούμε στις υποδείξεις κοκ.Δεν κάνουμε του κεφαλιού μας ,πχ τις απαγορεύσεις εμείς να τις αγνοούμε. :/:
Για τα σχολεία λέει τώρα .Μάλλον πάνε για κλείσιμο συνολικά .Αν και εκφράζονται οι λογικές απορίες τι θα γίνει με τους εργαζόμενους γονείς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Στην Γαλλία, στον νομο του Άνω Ρήνου, στην Αλσατια, οπου τα περιστατικά οχταπλασιασιαστηκαν, λήφθηκε απόφαση να κλείσουν τα σχολεία για ενα μήνα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η Κυβέρνηση συζητάει μέτρα για την αντιμετώπιση των οικονομικών απωλειών που προκαλεί ο κορονοϊός. Να γιατί δεν παίρνει κανείς την ευθύνη να το ονομάσει πανδημία.
Σωστός ο fockos για την πανδημία και έχοντας δει 2 βίντεο από άτομα που μιλάνε για το πώς περνάνε την ασθένεια, σωστός και για το μέγεθος της απειλής.

Και επειδή κάποιοι πείρανε σβάρνα την Εχέμυθη, οι γέροι πεθαίνουν κάθε χρόνο από κοινή εποχική γρίπη. Θλιβερό, αλλά δεν το κάνουμε είδηση, να γράφουμε 30 σελίδες θεωρίες. Σε όποιον δεν αρέσει, κάνει εκδήλωση το ΚΚΕ για τα μέτρα που πρέπει να λάβει (χθες) η Κυβέρνηση στην Υγεία. Να πάει να ακούσει!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Οι Κινεζοι κομμουνιστές (δε ξέρω τι σχέση έχει το ΚΚΕ μαζί τους) το έκρυβαν για εβδομάδες πάντως...
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μόνη λύση για τον ιό είναι να μπουν όλοι καραντίνα για 15 μέρες σπίτια τους. Να μην κυκλοφορεί τιποτα παρά μόνο μπάτσοι που θα πιάνουν τους παραβάτες. Και όσοι πείτε για οικονομία και τέτοια με αυτή τη κατάσταση και την αβεβαιότητα που προκαλεί οι οικονομικές απώλειες θα είναι πολλαπλάσιες από αυτό που προτείνω. Όσο για τους κομμουνιστές το χειρίστηκαν πολύ καλά. Το σύστημα υγείας τους αποδείχθηκε πολύ ανώτερο των δυτικών ωρών καθώς και η Αποδοχή από τους πολίτες. Σε αυτή τη χώρα καλό είναι να μη ξεχνάμε ότι έχουμε υπουργό υγείας έναν μπασκετμπολίστα και υπουργό ανάπτυξης ένα βιβλιοπώλη που έκλεισε και το βιβλιοπωλείο του και το φροντιστήριο του αφού φαλίρισε :loltooth:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
@Εχέμυθη
Ναι οκ έχει μια λογική αντικειμενικά, σκληρή αλλά ορθή, όμως άμα πάμε εκεί μετά τι μας αποτρέπει να περάσουμε και άλλα ηθικά φράγματα? Στον ίδιο δρόμο με αυτό που λες είναι και η ευγονία του είδους -> επικρατεί ο δυνατότερος είτε πνευματικά είτε σωματικά και σκοτώνουμε ή αφήνουμε να πεθάνουν τους ασθενέστερους/αρρώστους επειδή μας κρατάνε πίσω σαν κοινωνία. Ταυτόχρονα λύνουμε και τον υπερπληθυσμό και την κατασπατάληση ενεργειακών πόρων -> περιβαλλοντολογικοί λόγοι. Η λογική που λες δεν απέχει πολύ θεματολογικά από αυτό το σενάριο.
Ή το γενικότερο concept ότι θυσιάζουμε x ζωές για να σωθούν y, όπου y>>x.
Αλλά υπάρχει μια νοερή γραμμή καλά ορισμένη και αυτήν είναι ότι καμία ανθρώπινη ζωή δεν αξίζει περισσότερο από μια άλλη. Και δεν το παίζουμε θεοί. Όποιον μπορούμε να σώσουμε θα τον σώσουμε. Δεν είναι μια απόφαση που θα την πάρουμε εμείς.
Μού αρέσεις πολύ περισσότερο όταν εκφράζεις τις ιδέες σου από τον πρώτο καιρό που έβαζες κάθε μέρα πόσα άτομα κόλλησαν και πόσα πέθαναν. Συνέχισέ το!
(άσχετο :rolleyes:)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Όσο για τους κομμουνιστές το χειρίστηκαν πολύ καλά.
Με την απόκρυψη της αλήθειας επι σειρα εβδομάδων και με την αναγκαστική αποκαλυψη όταν έφτανε σε επίπεδα πανδημίας;

Υπαρχουν όμως και χειρότεροι απο τους κομμουνιστές...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πι
Με την απόκρυψη της αλήθειας επι σειρα εβδομάδων και με την αναγκαστική αποκαλυψη όταν έφτανε σε επίπεδα πανδημίας;

ποια απόκρυψη;Δεν λες πάλι καλά που υπήρξε ιατρός που βρήκε και το νέο ιό, αν ξεκινούσε από την Ελλάδα δε θα έπαιρνε χαμπάρι κανένας.Η κινεζική κυβέρνηση αμέσως έθεσε σε καραντίνα δυο πόλεις με δυο φορές το πληθυσμό της Ελλάδας. Για αυτό και τα κρούσματα έχουν σχεδόν περιοριστεί σε αυτές τις περιοχές
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
ποια απόκρυψη;Δεν λες πάλι καλά που υπήρξε ιατρός που βρήκε και το νέο ιό, αν ξεκινούσε από την Ελλάδα δε θα έπαιρνε χαμπάρι κανένας.Η κινεζική κυβέρνηση αμέσως έθεσε σε καραντίνα δυο πόλεις με δυο φορές το πληθυσμό της Ελλάδας. Για αυτό και τα κρούσματα έχουν σχεδόν περιοριστεί σε αυτές τις περιοχές
Πλάκα κανεις; Το οτι ξεκινάνε
συχνότατα ιοί απο εκεί δε σε χαλάει.
Μια χαρά απόκρυψη ήτανε...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top