• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
μαν πες μου που κάνω λάθος. Δε γίνεται το τεστ σε όλους γίνεται σε επιλεγμένα άτομα συνεπώς ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς είναι αδιάγνωστα και αυτοί ρίχνουν την θνησιμότητα. Τ

Για εμένα Φώκο και θα στο πω ειλικρινά, κάνεις λάθος από ηθική άποψη. Δεν ξέρω από Ιατρική, εσυ ξέρεις και το σέβομαι, ειλικρινά, δε σε υποτιμώ, όσο κι αν μου αρέσει να σε στριμώχνω.

Σε σέβομαι, I really do. Αλλά σε αυτά που πρέπει.

Εδω όμως όχι, κι αυτό γιατί φαίνεται σαν μια προσωπική σταυροφορία να αποδειχθεί πόσο ψηλά θα φτάσει ο αριθμός και ποιός είναι ο πιο σωστός επιστήμονας.

Ετσι μου φαίνεται, σαν μη γνώστης των της ιατρικής. Again no disrespect στα χρόνια των σπουδών και της εμπειρίας σου, αλλά αυτό νιώθω, αυτό σου λέω.
 

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αφού δε γίνεται το τεστ μαζικά δεν μπορούμε να μιλάμε για θνησιμότητα και νοσηρότητα.

Αυτό ισχύει. Εφόσον πραγματοποιείται έλεγχος σε τόσα λίγα άτομα, τα ποσοστά (στην πραγματικότητα) μπορεί να απέχουν αρκετά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και στη γρίπη κανένας δεν πάει για τεστ.
:/ ότι να ναι.


μια πολύ απλή διαδικασία, που βγαίνει το αποτέλεσμα σε 10 λεπτά (ανοσοαντιδραση)...
το τεστ αυτό όπως και το strept test γίνεται μαζικά και μπορεί να βγουν ποσοστά.

Αυτό ισχύει. Εφόσον πραγματοποιείται έλεγχος σε τόσα λίγα άτομα, τα ποσοστά (στην πραγματικότητα) μπορεί να απέχουν αρκετά.
αυτό λέω και είναι λογικό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Ούτε καν διάβασμα.Ούτε αυτό!
Ξέρουμε ότι υπάρχει τεστ.Οι περισσότεροι δεν πάνε να το κάνουν.Ούτε καν νοσοκομείο.
Δεν είπα ότι δεν υπάρχει τεστ ! :jumpy:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ούτε καν διάβασμα.Ούτε αυτό!
Ξέρουμε ότι υπάρχει τεστ.Οι περισσότεροι δεν πάνε να το κάνουν.Ούτε καν νοσοκομείο.
Δεν είπα ότι δεν υπάρχει τεστ ! :jumpy:
Το κάνουν σου ξαναλέω το strept test (Για στρεπτόκοκκο) γίνεται στα επείγοντα , αυτό για την γρίπη εμείς το κάνουμε στο εργαστήρια (βιοχημικο)

@Ερινύς ως παιδίατρος πόσο συχνά κάνουν αυτό το τεστ στο νοσοκομείο που είσαι;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Αυτό ισχύει. Εφόσον πραγματοποιείται έλεγχος σε τόσα λίγα άτομα, τα ποσοστά (στην πραγματικότητα) μπορεί να απέχουν αρκετά.
Ούτε στη γρίπη πάνε λέμε.
Και φόκους-φοκους,δεν λέω ότι δεν υπάρχει τεστ για γρίπη,δεν έγραψα αυτό,και το έχεις βάλει και στην παράθεση.Δεν πάνε λέω .Εδώ μάλιστα πάνε πολλοί περισσότετοι για το τεστ επειδή φοβούνται .
Αλλά εντάξει Αυτό:
Δεν ξέρει ο Τσιόδρας, δεν ξέρουν όλοι οι επιστήμονες που έχουν βγάλει τα στατισικά διεθνώς επίσημα μας τα λένε ,δεν έχουν καταλάβει ότι δεν είναι όλα τα κρόυσματα γνωστά (αφού οι ίδιοι μας το λένε) ,Μόνο εσύ ξέρεις :clapclap:

Παιδιά χέστε και Τσιόδρα και όλη την επιστημονική διεθνή κοινότητα που έβγαλε τα στατιστικά και δεν υπολόγισε γμτ ότι τα κρούσματα είναι πολύ παραπάνω απο τα δηλωμένα.Μόνο ο φοκους το έχει σκεφτεί ,μόνο αυτόν θα ακούτε.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1584296064670.png

βρήκα ένα στην τσάντα μου... αχαααχ που θέλω να καταλήξω είναι πιο φτηνό γίνεται πιο πολλά χρόνια και γίνεται πιο συχνά (μπορεί να εφαρμοστεί σε μαζική έρευνα). Συνεπώς έχουμε πολυ πιο αξιοπιστους δείχτες από τον κορονοιό που μόλις τον ανακαλύψαμε.

Λοιπόν σε λιγότερο από μια βδομάδα θα έχουμε περίπου 1000 κρούσματα παρά τα μέτρα που εφαρμόζονται αυτά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
View attachment 68596

βρήκα ένα στην τσάντα μου... αχαααχ
Τώρα μόλις ο φόκους μας απέδειξε ότι όλοι οι Έλληνες ,αλλά και διεθνώς κάθε χρόνο πάνε και κάνουν το τεστ γρίπης!
Επίσης μας απέδειξε ότι όλοι οι επιστήμονες διεθνώς που ήδη έχουν βγάλει στατιστική πάνω στην θνησιμότητα του ιού και την δημοσιοποιούν κάνουν λάθος,καλά τον Τσιόδρα ποιός τον χέζει τώρα σιγά, αλλά ο φόκους ξέρει!
Και μόλις το απέδειξε βέβαια ,διότι έχει στην τσέπη του ένα τεστ γρίπης.
Λες και είπαμε ότι δεν υπάρχει τεστ γρίπης.
The τρoλάρισμα go on.
Αν και μάλλον καταλήγω ότ δεν τρολάρει.
Τα πιστέυει! :loltooth: αχαααχ
Και βέβαια βλέπει την απάντηση μου ,καταλαβαίνει την κουράδα που πέταξε και την επεξεργάζεται πάλι προσθέτοντας. :loltooth: Εχμ ,φαίνεται το αρχικό μήνυμα απο την παράθεση μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πιστεύεις οτι συτα τα μέτρα δε θα επηρεάσουν ζωές σνθρωπων; Δεν ειναι μονο ό Κόρονοιος που έχουμε ειναι ενα ι σωρό ασθενειες ...
αυτο που περιέγραψε ο @akikos πανω ειναι μια πραγματικοτητα.


κοιτα το αρθράκι πανω. τόσο η μπομπα όσο και η Σκορδά και η σπυροπουλου και οι λοιποί διάσημοι κανανε το τεστ εις βάρος του συστήματος του υγείας συνεπώς αφού δε θα κανουν ασυμοτωματικοι το τεστ η θνησιμοτητα θα αυξηθεί ( οι διάσημοι και όσοι έχουν να πληρώσουν θα το κανουν βέβαια ) και κοιτά τι άλλο λέει οτι θα ελέγχονται όλοι αυτοί με πνευμονια. Πόλλο απο αύτους θα έχουν περάσει το κρίσιμο σημείο της ασθενείας θα αυξηθεί και άλλο η θνησιμότητα . Τόσο εγώ όσο ο @akikos , o @jj η @Gate4 και @epote προσπαθούμε να πούμε κάποια πράγματα αλλα μερικοί δε καταλαβαίνετε...

εχουμε πολλα κρούσματα παρά πολλα ειμαστε σαν την Ιταλια έχουμε περάσει το peak της ασθένειας ήδη,, απλά τώρα αρχίζει η πραγματικη καταγραφη....

Αυτό όμως σημαίνει δύο πράγματα:
1) Ότι τα κρούσματα σίγουρα θα είναι περισσότερα από όσα ανακοινώνονται αφού οι περισσότεροι ασυμπτωματικοί ασθενείς καθώς και όσοι το περνούν ελαφρά δε θα εξετάζονται. (Για τους ασυμπτωματικούς είναι και λογικό καθώς αν δεν έχει κάποιος συμπτώματα δεν ξέρει καν ότι ασθενεί, για τους υπόλοιπους είναι αμφίβολο αν κάποιος θα σκάσει 300 ευρώ στα καλά καθούμενα να κάνει το τεστ αλλά θα μείνει με το άγχος και την αμφιβολία αν όντως ασθενεί ή άδικα ανησυχεί)
2) Ότι το ποσοστό θνησιμότητας θα φαίνεται υψηλότερο από ό,τι είναι στην πραγματικότητα, καθώς ουσιαστικά θα υπολογίζεται η θνησιμότητα επί σοβαρών κρουσμάτων και όχι επί του συνόλου των κρουσμάτων, που έτσι κι αλλιώς δε θα έχουν εξεταστεί για να καταμετρηθούν...

Τι να πω, υπομονή...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φοκο ακικο, μιλάτε για ανθρώπους και όχι για "πάμε στοίχημα" εδω μέσα. Ειλικρινά σταματήστε τα περι ποιανού η ...περηφάνεια κι η επιστημοσύνη, θα επιβεβαιωθεί ότι είναι μεγάλη. Οκ το καταλάβαμε, είστε επιστήμονες, έχετε χαρτιά. Κι εγω έχω. And nobody cares.

Εμείς πριν λίγους μήνες δεν ξέραμε τι θα πει ο Κορωνοιός. O Fockos ήξερε.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδιά...ψυχραιμία..από την στιγμή που δεν έχουμε γνώσεις επιδημιολογίας (και δεν αναφέρομαι σε αυτές τις χύμα που αποκτάνε λίγο πολύ όλες οι ιατρικές και παραϊατρικές ειδικότητες) δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε για ποσοστά και νούμερα. Πρόκειται για έναν νέο ιό δυστυχώς που από αυτά που δείχνει μέχρι τώρα είναι αρκετά μολυσματικός και φονικός για τους συστηματικούς ασθενείς.Ας φροντίσουμε γι αυτές τις ομάδες και ας προσέχουμε όλοι μας όσο γίνεται τηρώντας τις οδηγίες.
Είναι ιός RNA , μεταλλάσσεται συχνά και ας ελπίσουμε ότι δεν θα αρχίσει να προκαλεί βαριά λοίμωξη σε νέους και υγιείς. Έπεσα και πάνω σε κάτι αξονικές τομογραφίες θώρακα παθόντων από τον ιό και πραγματικά η εικόνα του πνευμονικού παρεγχύματος είναι τραγική..δεν ξέρουμε και τι κατάλοιπα αφήνει αυτό σε θεραπευμένους στο μέλλον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Εμείς πριν λίγους μήνες δεν ξέραμε τι θα πει ο Κορωνοιός. O Fockos ήξερε.

Δεν διαφώνησα σε αυτό. Δες το επόμενο από αυτό το μήνυμα που έγραψα, και θα καταλάβεις που είναι η ένστασή μου.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λοιπόν σε λιγότερο από μια βδομάδα θα έχουμε περίπου 1000 κρούσματα παρά τα μέτρα που εφαρμόζονται αυτά.
Να το παίξω όβερ 1000,5 δηλαδή για την άλλη βδομάδα ή θα γίνω κουβακίκος;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να το παίξω όβερ 1000,5 δηλαδή για την άλλη βδομάδα ή θα γίνω κουβακίκος;
εγώ θα έπαιζα over
..
Είμαι με μάσκα παιδιά που την αλλάζω και μένω σπίτι δε βγαίνω έξω. Δε το κάνω γιατί φοβάμαι για μένα αλλά για να μη μεταδώσω.

Το ότι λέω ότι θα έχουμε πάρα πολλά κρούσματα είναι επειδή θεωρώ ότι έχουμε ήδη και πολύ καιρό πολλά κρούσματα απλά δεν τα βρίσκαμε τόσο καιρό λόγω περιορισμένων τεστ που κάναμε ενώ τώρα είναι πιο εύκολο . Λέω τοσα αν και εφαρμόζουμε μέτρα ασφαλείας ο ιός είναι τόσο μεταδοτικός και ήδη έχει προσβάλει μεγάλο μέρο του πληθυσμού.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Δεν διαφώνησα σε αυτό. Δες το επόμενο από αυτό το μήνυμα που έγραψα, και θα καταλάβεις που είναι η ένστασή μου.
Ουδείς γνωρίζει τι έχει σπουδάσει ο καθένας εδώ και τι γνωρίζει ακριβώς.Δεν τα διαλαλούν όλοι.Δεν έχουν όλοι κόμπλεξ κατωτερότητας.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ούτε στη γρίπη πάνε λέμε.

Παιδιά χέστε και Τσιόδρα και όλη την επιστημονική διεθνή κοινότητα που έβγαλε τα στατιστικά και δεν υπολόγισε γμτ ότι τα κρούσματα είναι πολύ παραπάνω απο τα δηλωμένα.Μόνο ο φοκους το έχει σκεφτεί ,μόνο αυτόν θα ακούτε.

Καταρχάς δεν έκανα κάποια σύγκριση με τη γρίπη ή με κάτι άλλο. Απλά σχολίασα μια λογική πρόταση. Επίσης δεν χρειάζεται ούτε να διαφωνούμε πάντα με κάποιον σε όλα και ούτε να συμφωνούμε σε όλα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δυστυχώς η κατάσταση έχει ξεφύγει πλέον στην Ιταλία...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Καταρχάς δεν έκανα κάποια σύγκριση με τη γρίπη ή με κάτι άλλο. Απλά σχολίασα μια λογική πρόταση. Επίσης δεν χρειάζεται ούτε να διαφωνούμε πάντα με κάποιον σε όλα και ούτε να συμφωνούμε σε όλα.
Έκανα παράθεση σε εσένα και σου απάντησα στην αρχή.
Τα υπόλοιπα δεν πάνε σε σένα,γίνεται automerge ,για αυτό και φαίνεται σαν όλη η απάντηση να πηγαίνει σε εσένα αλλά δεν πάει.Τα υπόλοιπα πάνε αλλού. :/:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αμβρόσιος σε Μητσοτάκη: «Μη γίνεστε διώκτης του Χριστού, δεν έχετε δικαίωμα να απαγορεύσετε τη λειτουργία»

Όποιος από αυτούς που συνεχίζουν να νομίζουν ότι δεν παθαίνουν τίποτα στην εκκλησία μπορούν να πάνε στο εν λόγω φασιστοειδές να τους κάνει καλά και να αφήσουν τους γιατρούς στην ησυχία τους. Win-win θα είναι η φάση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top