• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Πρέπει να ομολογήσουμε όλοι ότι έχει κινηθεί σχετικά γρήγορα η κυβέρνηση, θα το έλεγα για την οποιαδήποτε κυβέρνηση έκανε το ίδιο.

Πολύς κόσμος όμως μαλακίζεται το λέω χοντρά γιατί έτσι είναι και να πάψει να μαλακίζεται διότι θα την πληρώσουμε όλοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν νομίζω ότι πρέπει να κλείσουμε τα σύνορα σε όλους απο παντού και για παντού και οι υπόλοιποι το ίδιο διότι δέστε.
Κορωνοϊός: Μπροστά σε δεύτερο κύμα ξεσπάσματος του ιού οι ασιατικές χώρες;
Μπροστά σε ένα δεύτερο κύμα κορωνοϊού βρίσκονται ασιατικές χώρες όπως η Νότια Κορέα, η Κίνα και η Σιγκαπούρη, το οποίο προκαλούν αυτή τη φορά φορείς του ιού που έρχονται από το εξωτερικό.
Η Κίνα, από όπου ξεκίνησε η πανδημία, επιβεβαίωσε την Τετάρτη ότι δεν υπήρξε κανένα νέο εγχώριο κρούσμα, για πρώτη φορά από το ξέσπασμα του ιού, γεγονός εξαιρετικά σημαντικό. Ανέφερε ωστόσο 34 νέα κρούσματα από ανθρώπους που επέστρεψαν πρόσφατα στην Κίνα.

Το σύνολο των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στην ηπειρωτική Κίνα μέχρι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης αυξήθηκε έτσι σε 80.928, ανέφερε η Εθνική Επιτροπή Υγείας.

Παράλληλα, ακόμη οκτώ ασθενείς υπέκυψαν, με τον απολογισμό της πανδημίας στην ηπειρωτική Κίνα να αυξάνεται σε 3.245 νεκρούς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Αυτοί που αποθήκευσαν τόνους οινοπνεύματος να ντρέπονται.Διότι άλλοι δεν έχουν τίποτα.
Αυτό κράτησες να σχολιάσεις από το post εσυ? Spoiler: Επρόκειτο για sarcasm. Λίγο χιουμορ μεσα σε ολα αυτα χρειαζεται.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να ομολογήσουμε όλοι ότι έχει κινηθεί σχετικά γρήγορα η κυβέρνηση, θα το έλεγα για την οποιαδήποτε κυβέρνηση έκανε το ίδιο.

Πολύς κόσμος όμως μαλακίζεται το λέω χοντρά γιατί έτσι είναι και να πάψει να μαλακίζεται διότι θα την πληρώσουμε όλοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν νομίζω ότι πρέπει να κλείσουμε τα σύνορα σε όλους απο παντού και για παντού και οι υπόλοιποι το ίδιο διότι δέστε.

Ακριβώς! Συνεχώς ακούω γκρίνια για το ότι δεν αντέχουν να κάθονται μέσα. Λες και είναι εύκολο για όλους εμάς τους υπόλοιπους που το βουλώνουμε και ακούμε ότι μας λένε!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Αυτό κράτησες να σχολιάσεις από το post εσυ? Spoiler: Επρόκειτο για sarcasm. Λίγο χιουμορ μεσα σε ολα αυτα χρειαζεται.
Μπορεί να είναι αστείο, αλλά δεν είναι απο τα ωραία ,ούτε γελάω εγώ τουλάχιστον καθώς συμβαίνει κατά κόρον στην Ελλάδα και το θεωρώ απαίσιο.Αλλοι έχουν τόνους οινόπνευμα και άλλοι δεν έχουν τίποτα.
Ε όχι δεν μπορώ να γελάσω με αυτό.Συγνώμη. :(
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Μπορεί να είναι αστείο, αλλά δεν είναι απο τα ωραία ,ούτε γελάω εγώ τουλάχιστον καθώς συμβαίνει κατά κόρον στην Ελλάδα και το θεωρώ απαίσιο.
Το ποστ εννοουσε οποιος εχει αποθεμα σε οινοπνευμα. Αν δεν εχεις οινοπνευμα δε γινεται προφανως. Και μεσω της υπερβολης εκανε ταυτοχρονα ειρωνεια και κριτικη σε οσους κανουν hoarding. Και το ποστ στο fb δεν το εκανα εγω. Παραπονα για το χιουμορ του χρηστη κανε εκει. Δεν το παρεθεσα για το χιουμορ του. Το παρεθεσα για την συνταγη αντισηπτικου για οσους δεν εχουν αντισηπτικο και θελουν να κανουν αμα εχουν οινοπνευμα. Τη συνταγη τη θεωρω εγκυρη και παει σαν απαντηση στην @Nelliel που κατι δεκαδες σελιδες πριν ειχε αναφερει αντιστοιχο θεμα με αραιωση και homemade συνταγη. Οσοι βοηθηθουν καλο θα ειναι.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ, όλο αυτό γίνεται κατά κύριο λόγο για να προστατευτούν οι ηλικιωμένοι και οι περισσότεροι που κυκλοφορούν έξω είναι ηλικιωμένοι!

Μαζέψτε τους επιτέλους!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Το ποστ εννοουσε οποιος εχει αποθεμα σε οινοπνευμα. Αν δεν εχεις οινοπνευμα δε γινεται προφανως. Και μεσω της υπερβολης εκανε ταυτοχρονα ειρωνεια και κριτικη σε οσους κανουν hoarding. Και το ποστ στο fb δεν το εκανα εγω. Παραπονα για το χιουμορ του χρηστη κανε εκει. Δεν το παρεθεσα για το χιουμορ του. Το παρεθεσα για την συνταγη αντισηπτικου για οσους δεν εχουν αντισηπτικο και θελουν να κανουν αμα εχουν οινοπνευμα. Τη συνταγη τη θεωρω εγκυρη και παει σαν απαντηση στην @Nelliel που κατι δεκαδες σελιδες πριν ειχε αναφερει αντιστοιχο θεμα με αραιωση και homemade συνταγη. Οσοι βοηθηθουν καλο θα ειναι.

Μωρέ δεν κατηγορώ εσένα ,αλλά η αλήθεια είναι ότι σοβαρά τώρα δίνουμε συνταγή να κάνουν τζελ για τα χεράκια σε όσους έχουν τόνους οινόπνευμα; Τι να βοηθηθούν; Αφου έχουν τοσο οινόπνευμα, μια χαρά είναι.Αυτοί χρειάζονται βοήθεια;

Αλίμονο σε αυτούς που δεν πρόλαβαν τίποτα.

Εκείνους πρέπει να βοηθήσουμ
ε , αντί λοιπόν να μπαίνουν συνταγές για τζελ μήπως είναι καλύτερα να λέμε στους φαταούλες να πάνε σε κανένα φαρμακείο τα απωθέματα τους μπας και σωθεί και κανένας άλλος ; :/:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Μωρέ δεν κατηγορώ εσένα ,αλλά η αλήθεια είναι ότι σοβαρά τώρα δίνουμε συνταγή να κάνουν τζελ για τα χεράκια σε όσους έχουν τόνους οινόπνευμα; Τι να βοηθηθούν; Αφου έχουν τοσο οινόπνευμα, μια χαρά είναι.Αυτοί χρειάζονται βοήθεια;

Αλίμονο σε αυτούς που δεν πρόλαβαν τίποτα.

Εκείνους πρέπει να βοηθήσουμ
ε , αντί λοιπόν να μπαίνουν συνταγές για τζελ μήπως είναι καλύτερα να λέμε στους φαταούλες να πάνε σε κανένα φαρμακείο τα απωθέματα τους μπας και σωθεί και κανένας άλλος ; :/:
Όχι δεν κατάλαβες, αυτό λέει στο ποστ, ότι το να έχεις απλά οινόπνευμα δεν είναι αποτελεσματικό, αλλά πρέπει να έχει τη σωστή δοσολογία.


 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Όχι δεν κατάλαβες, αυτό λέει στο ποστ, ότι το να έχεις απλά οινόπνευμα δεν είναι αποτελεσματικό, αλλά πρέπει να έχει τη σωστή δοσολογία.


Κάνεις λάθος όμως.Δεν ισχύει αυτό,ολοι οι γιατροί χρησιμοποιούν οινόπνευμα να απολυμαίνουν πάγκους τους κλπ, όπως σε οδοντατρεία και δεν μιλώ για τώρα. Ο καθένας ότι μαλακία θέλει λέει, αλλά δεν ισχύει αυτό.
Είναι δυνατόν ένα τέτοιο μήνυμα να το παίρνεις σαν αξιόπιστο ιατρικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν και επειδή τώρα μόλις το έψαξα ,μπορεί όντως να ισχύει αυτο με το οινόπνευμα των 95 βαθμών, διότι βρήκα παιδίατρο με ονοματεπώνυμο να το γράφει, αλλά δείτε μια συνταγή εύκολη χωρίς πολλά πολλά.
Με σκέτο νεράκι.
Πώς θα φτιάξετε τη δική σας λοσιόν οινοπνεύματος
Επειδή η λοσιόν οινοπνεύματος 70 βαθμών παρουσιάζει έλλειψη, όποιος διαθέτει την 95 βαθμών μπορεί να φτιάξει την 70 προσθέτοντας νερό, η αναλογία είναι ένα προς τέσσερα περίπου(ένα μέρος νερού και τρία μέρη λοσιόν των 95). Το νερό είναι που βοηθά στην διάσπαση του ελύτρου του ιού.

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Κάνεις λάθος όμως.Δεν ισχύει αυτό,ολοι οι γιατροί χρησιμοποιούν οινόπνευμα να απολυμαίνουν πάγκους τους κλπ, όπως σε οδοντατρεία και δεν μιλώ για τώρα. Ο καθένας ότι μαλακία θέλει λέει, αλλά δεν ισχύει αυτό.
Είναι δυνατόν ένα τέτοιο μήνυμα να το παίρνεις σαν αξιόπιστο ιατρικά;
Πόσης περιεκτικότητας είναι των γιατρών που λες? Το ποστ λεει ξεκαθαρα για 95+%. Τόσο πολύ δεν κάνει, θέλει αραίωση για να είναι αποτελεσματικό. Και το αιτιολογεί. Τώρα γιατρός δεν είμαι, ούτε χημικός για να αποφανθώ, αλλά μου φαίνεται ορθή η τεκμηρίωση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Πόσης περιεκτικότητας είναι? Το ποστ λεει ξεκαθαρα για 95+%. Τόσο πολύ δεν κάνει, θέλει αραίωση για να είναι αποτελεσματικό. Και το αιτιολογεί. Τώρα γιατρός δεν είμαι, ούτε χημικός για να αποφανθώ, αλλά μου φαίνεται ορθή η τεκμηρίωση.
Δες την επεξεργασία μου.Παραπάνω.
Καν δεν χρειάζονται όλες αυτές οι βλακείες για οξυζενέ κλπ. Απλά μια σωστή αραίωση .Και να πάνε τους υπόλοιπους τόνους στο φαρμακείο να πάρει και κανένας άλλος χριστιανός οινόπνευμα να φτιάξει και αυτός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι ισχύει αυτό με το οινόπνευμα 95 βαθμών καθώς μόνο απο τον συγκεκριμένο παιδίατρο το έχω δει ,απο κανέναν άλλον και μάλλον βρληκε τροπο να γινει viral.
Εδω γράφει κάτι για νερό, αλλά δεν λέει ότι των 95 βαθμών δεν κάνει.
Τo οινόπνευμα (αιθανόλη) ως αντισηπτικό
08/02/2017
Τα αντισηπτικά είναι ουσίες που καταστρέφουν διάφορους μικροοργανισμούς και χρησιμοποιούνται για τη μείωση ή πλήρη απομάκρυνση των μικροβίων που βρίσκονται στο δέρμα και στις πληγές.
Από τις αλκοόλες το πιο συχνό αντισηπτικό του δέρματος είναι το οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη ή αιθανόλη). Στην Ευρώπη και Αμερική χρησιμοποιείται για τον ίδιο σκοπό η ισοπροπυλική αλκοόλη.
Χρησιμοποιείται για επάλειψη του δέρματος κατά τις φλεβοκεντήσεις, καθώς επίσης και για την απομάκρυνση των μικροβίων από τα χέρια.
Η δράση της αιθανόλης οφείλεται στην καταστροφή της μεμβράνης των μικροβίων με τη μετουσίωση (αλλαγή) των πρωτεϊνών.
Η αιθανόλη είναι δραστική όταν είναι υδατικό διάλυμα καθόσον η μετουσίωση των πρωτεϊνών δεν επιτυγχάνεται απουσία νερού. Το πιο δραστικό διάλυμα είναι 7°%. Καταστρέφει τα βακτήρια, το μυκοβακτηρίδιο φυματίωσης και τους μύκητες. Είναι επίσης δραστική στους ελυτροφόρους ιούς (π.χ. ιούς της γρίπης, ιούς παραγρίπης, ιό αναπνευστικού συγκυτίου, ιό του απλού έρπητα, ιό hiv). Έχει μικρή δράση στους μη ελυτροφόρους ιούς (π.χ. ιό της ηπατίτιδας Α και Β, εντεροϊούς, ροταϊό, αδενοϊούς, νοροϊούς, ρινοϊούς) και στα πρωτόζωα.
Όταν η αιθανόλη αφήνεται να δράσει για 1 λεπτό, έχει αποδειχθεί ο πιο αποτελεσματικός τρόπος αντισηψίας των χεριών. Ωστόσο, και 15 δευτερόλεπτα είναι αρκετά για να καταστραφούν πολλά μικρόβια από το δέρμα και τα χέρια.

Για να είναι δραστικό το οινόπνευμα πρέπει να προηγείται μηχανική απομάκρυνση των μικροβίων και οργανικών ουσιών (π.χ. λίπη, αίμα) από το δέρμα με πλύσιμο με σαπούνι και πολύ νερό.

Επειδή η χρήση της αιθανόλης προκαλεί ξηρότητα του δέρματος, στο εμπόριο κυκλοφορούν διαλύματα σε συγκεντρώσεις 60-95% (συνήθως 70%) σε συνδυασμό με μαλακτικές ουσίες (lotions). Επίσης διατίθεται σε συνδυασμό με άλλα αντισηπτικά (χλωροεξιδίνη, άλατα τεταρτοταγούς αμμωνίου).
Εκτός από το οινόπνευμα, για την αντισηψία των χεριών κυκλοφορούν διάφορα σκευάσματα που είναι μείγματα ισοπροπυλικής αλκοόλης (προπανόλη-2 και προπανόλη-1) με διάφορες επίσης μαλακτικές ουσίες. Έχουν την ίδια δράση με την αλκοόλη.
Την επόμενη φορά που θα πάμε στον φαρμακοποιό καλό είναι να τον ρωτήσουμε.
Έναν που λέει παιδίατρος και μόνο απο αυτόν το έχω δει, δεν το θεωρώ έγκυρο αν δεν το ακούσω και απο άλλον.Ειδικό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

η φύση έχει προνοήσει ...
ο πλακούντας δρα ως φραγμό σε μικρόβια και δρα ως καραντίνα για το μωρό......
από την άλλη αντισώματα igG μεταφέρονται από την μάνα στο παιδί και στην συνέχεια μέσω του θηλασμού συνεπώς το μωρό είναι προστατευμένο και οι πιθανότητες να μη κολλήσει είναι με το μέρος του.

____________


ο Multiculti unboxing επαγγελματίας νοσηλευτής μας δείχνει πως να πλένουμε καλά το κινητό για να φύγει η βρωμιά.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καν δεν χρειάζονται όλες αυτές οι βλακείες για οξυζενέ κλπ.
Η παραπάνω συνταγή συμφωνεί με τις οδηγίες του ΠΟΥ αλλά δεν ξέρουν αυτοί τι λένε μάλλον. Και ο φαρμακοποιός της γειτονιάς μου την ακολουθεί αλλά μάλλον κι αυτός δεν ξέρει.

Το υπεροξείδιο του υδρογόνου είναι αντιβακτηριακό. Η γλυκερίνη ενυδατική και μαλακτική και εύκολα διαθέσιμη. Εναλλακτικά πολλοί βάζουν aloe vera. Όλη η αιθανόλη και το συχνό σαπούνισμα δεν είναι και ότι καλύτερο για το δέρμα γενικότερα οπότε ένα ενυδατικό στοιχείο και ένα αντιβακτηριακό συστατικό αν είναι να με βοηθήσουν να μην γεμίσουν φιλόξενες πληγές για ένα σωρό μικρόβια τα χέρια μου, I'll take them.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Η παραπάνω συνταγή συμφωνεί με τις οδηγίες του ΠΟΥ αλλά δεν ξέρουν αυτοί τι λένε μάλλον. Και ο φαρμακοποιός της γειτονιάς μου την ακολουθεί αλλά μάλλον κι αυτός δεν ξέρει.

Το υπεροξείδιο του υδρογόνου είναι αντιβακτηριακό. Η γλυκερίνη ενυδατική και μαλακτική και εύκολα διαθέσιμη. Εναλλακτικά πολλοί βάζουν aloe vera. Όλη η αιθανόλη και το συχνό σαπούνισμα δεν είναι και ότι καλύτερο για το δέρμα γενικότερα οπότε ένα ενυδατικό στοιχείο και ένα αντιβακτηριακό συστατικό αν είναι να με βοηθήσουν να μην γεμίσουν φιλόξενες πληγές για ένα σωρό μικρόβια τα χέρια μου, I'll take them.
Για το δέρμα πράγματι είναι ότι χειρότερο το οινόπνευμα.
Για το οξυζενέ το ίδιο το κείμενο λέει ότι δεν είναι υποχρεωτικό.
Κατά τα άλλα όμως έγραψα και άλλο μήνυμα, μπορείς αν θες να το διαβάσεις. :thumbup:
Και δεν είπα ότι δεν ξέρουν οι φαρμακοποιοί και οι γιατροί, ακριβώς αυτό λέω για αυτό και έγραψα να ρωτήσουμε τον φαρμακοποιό μας.
Ένα χιουμοριστικό κείμενο όμως σοβαρά τώρα θα το λάβω σαν ιατρικό κείμενο; :jumpy:

Αν έχεις οδηγίες του ΠΟΥ για το οινόπνευμα 95 βαθμών ότι δεν κάνει για απολύμανση τι περιμένεις και δεν το βάζεις; Βάλτο να το δούμε να σιγουρευτούμε.


Αυτό είναι το σημαντικό αν όντως δεν κάνει τίποτα των 95 βαθμών και όχι να βάλουμε αλόη για να γλυκαθούν τα χεράκια μας. Είναι γνωστό ότι είναι ότι χειρότερο το οινόπνευμα για το δέρμα, το ξέρω και προσωπικά.:/:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Click
Απαιτεί να ξέρει κάποιος λίγη χημεία, αλλά και με απλή ανάγνωση φαίνεται ότι αυτό που λέει η Serena είναι αυτό που προτείνει ο WHO.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για το δέρμα πράγματι είναι ότι χειρότερο το οινόπνευμα.
Για το οξυζενέ το ίδιο το κείμενο λέει ότι δεν είναι υποχρεωτικό.
Κατά τα άλλα όμως έγραψα και άλλο μήνυμα, μπορείς αν θες να το διαβάσεις. :thumbup:
Και δεν είπα ότι δεν ξέρουν οι φαρμακοποιοί και οι γιατροί, ακριβώς αυτό λέω για αυτό και έγραψα να ρωτήσουμε τον φαρμακοποιό μας.
Ένα χιουμοριστικό κείμενο όμως σοβαρά τώρα θα το λάβω σαν ιατρικό κείμενο; :jumpy:

Αν έχεις οδηγίες του ΠΟΥ για το οινόπνευμα 95 βαθμών ότι δεν κάνει για απολύμανση τι περιμένεις και δεν το βάζεις; Βάλτο να το δούμε να σιγουρευτούμε.


Αυτό είναι το σημαντικό αν όντως δεν κάνει τίποτα των 95 βαθμών και όχι να βάλουμε αλόη για να γλυκαθούν τα χεράκια μας. Είναι γνωστό ότι είναι ότι χειρότερο το οινόπνευμα για το δέρμα, το ξέρω και προσωπικά.:/:
Δεν είναι το θέμα να "γλυκαθούν τα χεράκια", είναι να μην κάνω τόσο σοβαρές πληγές και ξηροδερμία που α) να μου απαγορευτεί κάθε τέτοιο σκέυασμα β) να καταλήξω επιρρεπής σε διάφορες μολύνσεις. Κάποιοι έχουν σχετική ευαισθησία και λόγω επαφής με πολύ κόσμο / προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούν αντισηπτικά πολύ περισσότερο από άλλους.

Η φωτογραφία με τη χειρόγραφη συνταγή που ανέβηκε είναι από μπλοκάκι φαρμακοποιού. Το ότι μπορεί να βρέθηκε σε "χιουμοριστικό κείμενο" δεν στερεί αξιοπιστία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Δεν είναι το θέμα να "γλυκαθούν τα χεράκια", είναι να μην κάνω τόσο σοβαρές πληγές και ξηροδερμία που α) να μου απαγορευτεί κάθε τέτοιο σκέυασμα β) να καταλήξω επιρρεπής σε διάφορες μολύνσεις. Κάποιοι έχουν σχετική ευαισθησία και λόγω επαφής με πολύ κόσμο / προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούν αντισηπτικά πολύ περισσότερο από άλλους.

Η φωτογραφία με τη χειρόγραφη συνταγή που ανέβηκε είναι από μπλοκάκι φαρμακοποιού. Το ότι μπορεί να βρέθηκε σε "χιουμοριστικό κείμενο" δεν στερεί αξιοπιστία.
Βρε κουκλίτσα μου πραγματικά τώρα πρέπει να ξέρω όλη την πορεία του χιουμοριστικού κείμενου και αν είναι χειρόγραφη συνταγή; Και εσύ που ξέρεις δηλαδή ότι είναι χειρόγραφη συνταγή φαρμακοποιού και όχι ενός βλαμένου που θέλει να γίνει viral και να γελά μαζί σας;

Σοβαρά τώρα εσύ μπορείς να ξέρεις ότι όντως είναι απο φαρμακοποιό; Επειδή το έγραψε αυτός που το πόσταρε;:jumpy:

Το τι fake ειδικά σε τέτοιες εποχές κυκλοφορούν δεν το ξέρεις και πόσο υποψιασμένοι πρέπει να είμαστε;
Αν θες να είσαι αφελής δικαίωμα σου, αλλά δεν μπορείς να ''κατηγορείς'' αυτούς που δεν είναι.Ούτε επειδή δεν έχουν μάθει απέξω και ανακατωτά την πορεία του χαρτιού αυτού. :loltooth:

Και επισημαίνω ότι το σημαντικό είναι να μάθουμε αν των 95 βαθμων οινπ. είναι έγκυρο για αυτό το σκοπό.
Και έγραψα να ρωτήσουμε φαρμακοποιό.Τι δεν καταλαβαίνεις; :bye2:

Στα σημαντικά τώρα.

Κορωνοϊός – Βρετανία: «Μη αναστρέψιμη» η πορεία της πανδημίας στη χώρα
Ο κορυφαίος ιατρικός σύμβουλος της βρετανικής κυβέρνησης, Κρις Γουίτι, δήλωσε σήμερα πως η Βρετανία δεν θα κατορθώσει να αντιστρέψει την πορεία της πανδημίας του νέου κορωνοϊού.
Όπως είπε, πλέον γίνεται προσπάθεια για να εξασφαλιστεί η διαχείριση της έκρηξης COVID-19 μέσω της ενίσχυσης του δυναμικού του Εθνικού Συστήματος Υγείας.

Ο καθηγητής Γουίτι δήλωσε ότι οι επιστήμονες έχουν σήμερα μία σχετική βεβαιότητα για τα ποσοστά θνητότητας της COVID-19.

Παράλληλα, όμως, προειδοποίησε ότι στο Ηνωμένο Βασίλειο θα είναι υψηλότερα από το αναμενόμενο μέχρι την αύξηση του αριθμού των ανθρώπων που κάνουν το διαγνωστικό τεστ.

 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βρε κουκλίτσα μου πραγματικά τώρα πρέπει να ξέρω όλη την πορεία του χιουμοριστικού κείμενου και αν είναι χειρόγραφη συνταγή; Και εσύ που ξέρεις δηλαδή ότι είναι χειρόγραφη συνταγή φαρμακοποιού και όχι ενός βλαμένου που θέλει να γίνει viral και να γελά μαζί σας;

Σοβαρά τώρα εσύ μπορείς να ξέρεις ότι όντως είναι απο φαρμακοποιό; Επειδή το έγραψε αυτός που το πόσταρε;:jumpy:

Το τι fake ειδικά σε τέτοιες εποχές κυκλοφορούν δεν το ξέρεις και πόσο υποψιασμένοι πρέπει να είμαστε;
Αν θες να είσαι αφελής δικαίωμα σου, αλλά δεν μπορείς να ''κατηγορείς'' αυτούς που δεν είναι.Ούτε επειδή δεν έχουν μάθει απέξω και ανακατωτά την πορεία του χαρτιού αυτού. :loltooth:

Και επισημαίνω ότι το σημαντικό είναι να μάθουμε αν των 95 βαθμων οινπ. είναι έγκυρο για αυτό το σκοπό.
Και έγραψα να ρωτήσουμε φαρμακοποιό.Τι δεν καταλαβαίνεις; :bye2:
Δεν διάβασα καν το εν λόγω κείμενο, είδα την εικόνα η συνταγή της οποίας συμφωνεί τόσο με αυτή που ακολουθεί ο φαρμακοποιός που εμπιστευόμαστε χρόνια οικογενειακά όσο με τις διεθνείς συστάσεις του ΠΟΥ. Αυτή θα ακολουθήσω και αν χρειαστεί να φτιάξω σπιτικό σκεύασμα επίσης.

Επίσης τα γεμάτα βεβαιότητα σχόλια σας "δεν χρειάζεται οξυζενέ και βλακείες" δεν έχουν επιστημονική υπόσταση καθώς από τη μια η πηγή σας αναφέρει απλά πως από το 95 θα πάρουμε το 70 στο περίπου και ότι το τελικό διάλυμα έχει αντισηπτική δράση και από την άλλη επειδή έχει αναφερθεί παραπάνω και ο ρόλος του Η2Ο2 και κάποιου ενυδατικού παράγοντα της επιλογής μας.

Την παράνοια της αναζήτησης του αν έγραψε τη συνταγή άνθρωπος κατάλληλα καταρτισμένος ή η θεία μου η χίπισσα την αφήνω σε αυτούς που τους απασχολεί.:)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Δεν διάβασα καν το εν λόγω κείμενο, είδα την εικόνα η συνταγή της οποίας συμφωνεί τόσο με αυτή που ακολουθεί ο φαρμακοποιός που εμπιστευόμαστε χρόνια οικογενειακά όσο με τις διεθνείς συστάσεις του ΠΟΥ. Αυτή θα ακολουθήσω και αν χρειαστεί να φτιάξω σπιτικό σκεύασμα επίσης.

Επίσης τα γεμάτα βεβαιότητα σχόλια σας "δεν χρειάζεται οξυζενέ και βλακείες" δεν έχουν επιστημονική υπόσταση καθώς από τη μια η πηγή σας αναφέρει απλά πως από το 95 θα πάρουμε το 70 στο περίπου και ότι το τελικό διάλυμα έχει αντισηπτική δράση και από την άλλη επειδή έχει αναφερθεί παραπάνω και ο ρόλος του Η2Ο2 και κάποιου ενυδατικού παράγοντα της επιλογής μας.

Την παράνοια της αναζήτησης του αν έγραψε τη συνταγή άνθρωπος κατάλληλα καταρτισμένος ή η θεία μου η χίπισσα την αφήνω σε αυτούς που τους απασχολεί.:)

Mπράβο είδες; Στα λόγια μου έρχεσαι! Πολύ καλά κάνεις και θα ακούσεις τον φαρμακοποιό σου,ακριβώς αυτό είπα και εγώ, την επόμενη φορά που θα πάμε στον φαρμακοποιό να τον ρωτήσουμε.

Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου! :inlove:

Θετικός στον κορωνοϊό ο πρίγκιπας του Μονακό, Αλβέρτος Β
Με κορωνοϊό διαγνώστηκε ο Αλβέρτος Β΄, ο πρίγκιπας του Μονακό, όπως ανακοίνωσε το Παλάτι.

Η κατάσταση της υγείας του, σύμφωνα με την ανακοίνωση δεν εμπνέει ανησυχία, ο ίδιος συνεχίζει να εργάζεται και ακολουθεί τις οδηγίες των γιατρών.

Ο πρίγκιπας βρίσκεται σε συνεχή επαφή με τα μέλη του υπουργικού συμβουλίου, την κυβέρνηση καθώς και με τους στενούς του συνεργάτες.

Πριν τρεις μέρες θετικός στον Covid-19 βρέθηκε και ο υπουργός Εξωτερικών Serge Telle.

Νωρίτερα αυτή τη βδομάδα ο 62χρονος πρίγκιπας ανακοίνωσε πως ακολουθώντας το παράδειγμα της Ιταλίας και άλλων χωρών έθεσε το Μονακό σε καραντίνα για τον κορωνοϊό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top