• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Οχι, γι αυτο φαινεται μικροτερη η θνητοτητα.
Επειδη δηλαδη καταγραφεις ολα τα κρουσματα.
Εάν δεν καταγράφονται όλα και είναι περισσότερα η θνητότητα μικραινει.
Η Ελλάδα έχει 743 ενώ προβλέπουν 8χιλιαδες. 20 νεκροί στους 8χιλιαδες είναι 0.25 στα 100 και έχεις lockdown
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Αρα εχουμε μικρη θνητότητα. Ειμαστε πολυ καλυτερο συστημα απο τη Σουηδια... Μη μας τρελαινεις με τη χαμηλη θνητότητα της Σουηδιας.
Σου αντιπαραθετω πραγματα με τον τροπο της λογικης σου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα τεστ ειναι ακριβά για αυτό καλό ειναι να μη γίνονται σε επιβεβαιωμένες πνευμονίες στην ΜΕΘ.

Οι υποδομές που έχει η Σουηδία δεν συγκρίνονται με μας παιδιά.... εμάς αν διασωληνωθεί κάποιος είναι τελειωμένος ... εκεί σώζεται η κατάσταση.

Επίσης εκεί εφαρμόζουν πρωτόκολλα κατά γράμμα είναι πιο αραιοκατοικημένοι και δεν έχουν το μεσογειακό κλίμα.

Σε μας έχει βγει οδηγία να γίνονται σε όλες τις πνευμονίες τις ΜΕΘ το τεστ χωρίς λόγο, σε μας είχε αξία να γίνεται πριν..... στην κοινότητα αλλά στην που κανανε στην κοινότητα δε βρίσκανε τπτ και θα τους κράζανε συνεπώς κάνουνε στις ΜΕΘ τα τεστ να βγει μια θνητότητα 10/100 και έτσι να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
[/QUOTE]
Αρα εχουμε μικρη θνητότητα. Ειμαστε πολυ καλυτερο συστημα απο τη Σουηδια...
Μόνο εσύ θα μπορούσες να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα. Μόνο εσύ... Όπως σε συμφέρουν
Η Σουηδία έχει 2286 επίσημα κρουσματα. Αν οι προβλεψεις είναι 20χιλιαδες τότε έχει 0.175. Απλώς τα επιλέγεις όπως θέλεις για να τα παρουσιάσεις όπως θέλεις χωρίς μαθηματική λογική
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Η Λινου μιλησε για 15000 κρουσματα πριν απο δεκα μερες για την Ελλαδα.
Ο κυριος που ηταν διπλατης μιλουσε για 50.000 κρουσματα στον Σκαι. Το εβγαλα σε φωτο εδω περα.
Το προβλημα ειναι οτι χτυπαει ασχημα και ατομα απο 40-65 ετων και αφηνει ινωσεις στους πνευμονες.
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Έτσι βγάζεις και όλα αυτά τα συμπεράσματα, έτσι εξηγούνται οι μ@κίες που λες.
Εσύ έχεις μια θεωρία ότι οι νεκροί απο τη γρίπη είναι ίδιοι με τον κορονοϊό και γω τώρα πρέπει να συμφωνώ με αυτό και να το πιστεύω άρα δεν με νοιάζουν οι νεκροί της γρίπης;:jumpy:

Και βέβαια με ενδιαφέρουν αλλά μιλάμε για 90 νεκρούς απο την γρίπη για φέτος.Διότι άλλους δεν θα έχουμε, πέρασε η εποχή της.Εσύ βέβαια θα τους βγάλεις και χιλιάδες για να βολέψεις την κοσμοθεωρία σου.

Εσυ έχεις σκεφτεί πόσους νεκρούς θα έχουμε απο κορονοϊό με τα μέτρα( ακόμα δεν τέλειωσε η φάση τι τσαμπουνάς τους 20 νεκρούς; ) και κυρίως πόσοι θα ήταν χωρίς αυτά τα μέτρα;
Ναι το έχεις σκεφτεί αλλά όπως δήλωσες σε νοιάζει μόνο το να πληρωθείς αυτούς τους 2 μήνες οπότε δεν χρειάζεται να πεις κάτι άλλο.
Γιατί δεν έκλεισε η χώρα στους 94 νεκρούς;
Γιατί έκλεισες τη χώρα για ελάχιστους νεκρούς;
Οι νεκροί της κρίσης δεν μετράνε;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί δεν έκλεισε η χώρα στους 94 νεκρούς;
Γιατί έκλεισες τη χώρα για ελάχιστους νεκρούς;
Οι νεκροί της κρίσης δεν μετράνε;
Δε θα βρεις το δικίο σου στην Ελλάδα φίλε μου όσο και να μιλάς για τους περισσότερους βολεύει αυτή η κατάσταση.
(και εμένα με βολεύει το παραδέχομαι)

__
Παιδιά το ξαναλέω μαγκιά είναι να καταφέρουνε να ανιχνεύσουνε στην κοινότητα και όχι στις ΜΕΘ αυτά που κάνουνε τώρα για κράξιμο είναι όχι για Θεοποίηση. Καλύτερα να μη κάνανε κανένα τεστ και με αυτά τα λεφτά να εξοπλιζανε την κοινότητα με μάσκες και αντισηπτικά. Το να ανιχνεύσεις καποιον μετά το κρίσιμο σημείο της νόσου δεν έχει νόημα κανένα.
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Η Λινου μιλησε για 15000 κρουσματα πριν απο δεκα μερες για την Ελλαδα.
Ο κυριος που ηταν διπλατης μιλουσε για 50.000 κρουσματα.
Ο τσιοδρας που είναι ο επίσημος εκπρόσωπος είπε για 8-10χιλιαδες κρουσματα με βάσει το μαθηματικό μοντέλο.
Αυτους που παραθέτεις είπαν <<μπορεί >>. Ο, τι και να κάνεις μη καταστρατηγεις τα μαθηματικά. Και θα συγκρίνεις μήλα με μηλα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Ωραια. Θα αρκεστω στην εντελώς κλειστη Γερμανια τοτε... και στην μερικως κλειστη τριπλασια σε εκταση με διπλους θανατους και μισους αποθεραπευμενους σε σχεση με την Ελλαδα, Σουηδια...

Που ειναι ο Ακικος; Καθε φορα που εισαι εδω than97, αυτος εξαφανίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Ναι θέλω να τρέχει κανονικά η οικονομία. Δεν συγκρίνονται με τους νεκρούς που θα έχουμε από την οικονομική κρίση.
Αυτή τη στιγμή θα μείνω απλήρωτος για 2 μήνες ή μαλλον θα πληρωθώ με ηλεκτρονικά σεμινάρια. Δεν είμαι ο μοναδικός βέβαια, αλλά εκατοντάδες πολίτες. Εκτός αυτού οι φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές τρέχουν κανονικά. Επιπλέον θα δούμε δραματική πτώση των μισθών στο βωμό της ατομικής ευθύνης. Μπορεί να ζήσει κανεις με 250 ή 300 ευρώ;;
Την κρίση το του 2010 την έζησα κανονικά και πολλοί από το φόρουμ εδώ, ως μεγαλυτερος γιος (έχω αλλά δύο αδέρφια μικρότερα) με το να απολύεται ο πατέρας μου και η μητέρα μου να είναι καθηγήτρια σε φροντιστήριο ( θεωρητικής κατεύθυνσης για αυτό και εγώ πήγα θετική κατεύθυνση).
Αυτό θα το ζήσουμε και φέτος αλλά δεν το αντιλαμβάνεται κανείς.
Και θα είναι χειρότερο.

Αλλά ξέχασα, ατομική ευθύνη.


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι συνεχίζεις να συγκρίνεις ανωμια πράγματα.
Η Σουηδία ειναι μια παρα πολυ αραιοκατοικημενη χωρα. Στα μμμ δεν εχει ποτε κόσμο .Φαντάσου τωρα μειωσαν τα δρομολόγια κι ο κοσμος εκανε παράπονο ( και η κυβέρνηση γιατι τα μμμ εβγαλαν μονη τους αυτη την απόφαση ) διότι μονο τοτε ο κοσμος άρχισε να συνωστίζονται.Και ετσι επανέφεραν ολα τα δρομολόγια.
Επίσης ενα παιδι μετα τα 17 -18 φεύγει για να σπουδάσει κι δεν γυρνάει πίσω .Υπάρχει αλλη οικονομική κατάσταση και αλλη νοοτροπία.
Εδω περα παρα πολλοί ζουν με τους - μεγάλους - γονεις παππούδες τους , δεν ειναι τοσο ευκολο να τους απομονώσουμε.
Ακομα μπορεις να περνεις αναρωτικη άδεια κι να πληρώνεσαι.Οποτε δεν νιωθεις καλα μπορείς απλα να μην πας και θα πληρωθείς κανονικά.
Ετσι κι τωρα .Οσοι δεν νιώθουν καλα δεν πηγαίνουν Κι φυσικά οι ευπαθείς ομαδες .
Τελος παρα πολλοί δεν ειναι ευχαριστημένοι με το πως αντιμετωπιζει την κατάσταση η Σουηδία , παρόλο που ολα αυτα τα κανει για την οικονομία της .
Κι τελοπαντων αν σαρεσει τοσο πολυ η Σουηδία - που οντως ειναι μια δελεαστική χωρα - μπορεις να μεταναστεύσεις.
Ασχέτως covid 19 δεν προβλέπεται να καλυτερέψουν αμεσα τα πράγματα στον οικονομικό τομεα εδω περα.
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δε θα βρεις το δικίο σου στην Ελλάδα φίλε μου όσο και να μιλάς για τους περισσότερους βολεύει αυτή η κατάσταση.
(και εμένα με βολεύει το παραδέχομαι)

__
Παιδιά το ξαναλέω μαγκιά είναι να καταφέρουνε να ανιχνεύσουνε στην κοινότητα και όχι στις ΜΕΘ αυτά που κάνουνε τώρα για κράξιμο είναι όχι για Θεοποίηση. Καλύτερα να μη κάνανε κανένα τεστ και με αυτά τα λεφτά να εξοπλιζανε την κοινότητα με μάσκες και αντισηπτικά. Το να ανιχνεύσεις καποιον μετά το κρίσιμο σημείο της νόσου δεν έχει νόημα κανένα.
Ε βέβαια τους βολεύει ...αφού τρώνε τον παπά από τα ΜΜΕ όπως η @Averkina ...τι να περιμένεις ; Να ορθοπωδήσει η χώρα ;
Έκλεισε η χώρα με 20 νεκρούς σε 8-10 χιλιάδες κρούσματα. Αντί λοιπόν η κυβέρνηση να στηρίξει την φιλελεύθερη πολιτική, οδηγείται σε σοσιαλιστικές πρακτικές. Και όλοι είναι τρομοκρατημένοι.
Όταν θα παρακαλάνε για ένα κομμάτι ψωμί μετά , οι ίδιοι θα κλαίγονται
Ωραια. Θα αρκεστω στην εντελώς κλειστη Γερμανια τοτε... και στην μερικως κλειστη τριπλασια σε εκταση Σουηδια...

Που ειναι ο Ακικος; Καθε φορα που εισαι εδω than97, αυτος εξαφανίζεται...
Ρε τη μερικώς κλειστή Σουηδία...
Πως είναι γενικότερα τα πράγματα στη Σουηδία με το θέμα του κορονοϊού;

"Δυστυχώς επικρατεί η λογική που επικρατούσε αρχικά στην Αγγλία και δεν υπάρχει ουσιαστικά κανείς περιορισμός. Μόνο την περασμένη εβδομάδα ανακοίνωσαν πως τα πανεπιστήμια, τα λύκεια και τα γυμνάσια θα είναι κλειστά. Όχι όμως τα σχολεία καθώς δεν ήξεραν που θα αφήσουν τα παιδιά τους.

Όλα τα καταστήματα είναι ανοιχτά, εστιατόρια, καφέ, τα πάντα, ότι μπορείς να φανταστείς. Ο κόσμος πάει κανονικά στη δουλειά του και δεν χρησιμοποιούν καμία προφύλαξη. Χθες πήγα στο σούπερ μάρκετ, είχα πάρει μάσκα μαζί μου, γιατί φροντίζω να προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, αλλά είδα πως κανείς δεν φορούσε και... ντράπηκα να τη βάλω εγώ".


Γιατί θεωρείς πως δεν έχουν πάρει σκληρά μέτρα;

"Αυτές είναι οι εντολές του κράτους και οι κάτοικοι εδώ της ακολουθούν πιστά. Ναι μεν θέλουν να προστατεύσουν τους μεγάλους ανθρώπους, πράγμα που δεν το βλέπω να συμβαίνει, και αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θέλουν να αρρωστήσει το μεγαλύτερο μέρος".

Σαν τη θεωρία πέρι "ανοσίας της αγέλης" που ακολούθησαν αρχικά και στην Αγγλία;

"Ναι και τώρα το άλλαξαν και έχουν πάρει μέτρα σκληρά".

Θεωρείς πως αυτό γίνεται επειδή είναι μακριά από τις μεσογειακές χώρες που έως τώρα υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα;

"Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό είναι μια πολιτική της κυβέρνησης της Σουηδίας γιατί σε αντίθεση στη Νορβηγία και τη Δανία έχουν κλείσει τα σύνορα τους νωρίτερα".

Ζώντας εκεί τους τελευταίους μήνες και επειδή έρχεσαι σε επαφή καθημερινά με αρκετούς Σουηδούς βλέπεις κάποια αλλαγή. Εδώ στην Ελλάδα όπως και στις περισσότερες χώρες υπάρχει το σλόγκαν "μένουμε σπίτι";

"Όχι. Αυτό που έχω την αίσθηση είναι πως υπάρχει ένας φόβος στους πολίτες και ατομικά γίνεται μια προσπάθεια απ’ αυτούς ώστε κάπως να προφυλαχθούν".

Εσείς εδώ και λίγες μέρες σταματήσατε τις προπονήσεις, υπήρξε ενημέρωση από την ομοσπονδία;

"Όχι. Πήρα την πρωτοβουλία εγώ να το προτείνω στη διοίκηση και σε συνεργασία μαζί της βλέποντας πως κάποιες μεγάλες ομάδες στη χώρα όπως η ΑΪΚ, η Γκέντεμποργκ σταμάτησαν και αυτοί αποφασίσαμε να σταματήσουμε και εμείς αρχικά μέχρι τις 31 Απριλίου. Φυσικά οι παίκτες έχουν πάρει ατομικό πρόγραμμα εκγύμνασης καθημερινά το οποίο και ακολουθούν μόνοι τους".

Και τι λένε εκεί από την ομοσπονδία για το πρωτάθλημα που ήταν να ξεκινήσει στις αρχές Απρίλη;

"Δεν υπάρχει καμία οδηγία. Όποια ομάδα θέλει μπορεί να προπονείται και όποια όχι. Η εκκίνηση του πρωταθλήματος πηγαίνει για δύο μήνες μετά, είναι μια ιδέα αυτή, ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ώστε να γίνει με κόσμο. Αυτή τη στιγμή επιτρέπεται η διεξαγωγή φιλικών αγώνων αλλά χωρίς κόσμο".

Πως και ακόμα δεν έχει γίνει κάτι επίσημο;

"Ακόμα δεν μας έχουν ενημερώσει επίσημα για κάτι, ο καθένας κάνει ότι θέλει".

Εσύ παρακολουθείς τις εξελίξεις με τον κορονοϊό;

"Ναι καθημερινά, έχω φροντίσει να βάλω έναν αποκωδικοποιητή που πιάνω και τα ελληνικά κανάλια, οπότε καθημερινά βλέπω τα νέα, μιλάω με τους δικούς μου στην Καλαμάτα".

Πως είναι αυτές οι στιγμές για σένα, μακριά από τους δικούς σου στην Καλαμάτα;

"Είναι δύσκολο αυτές τις στιγμές να βρίσκεσαι μακριά από την οικογένεια σου. Είμαι προβληματισμένος γιατί παρακολουθώ τη συμβαίνει στην Ευρώπη και τις μεσογειακές χώρες. Περιμένω και εγώ με αγωνία να δω τις εξελίξεις που θα υπάρξουν και στην Ελλάδα και τη Σουηδία".

Έχεις μάθει φυσικά για τους περιορισμούς που υπάρχουν εδώ;

"Ναι φυσικά τόσο από την τηλεόραση όσο και με τις συνομιλίες που έχω με τους δικούς μου. Και αυτοί μένουν καθημερινά σπίτι, δεν πάνε πουθενά, ακουλοθώντας πιστά τις οδηγίες. Μάλιστα και εγώ θα ήθελα να πω σε όλους στην Ελλάδα, μείνετε σπίτι, εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τελειώσει το συντομότερο αυτή η περιπέτεια".
[SPORT24, Γιάννης Χριστόπουλος]
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Ναι θέλω να τρέχει κανονικά η οικονομία. Δεν συγκρίνονται με τους νεκρούς που θα έχουμε από την οικονομική κρίση.
Αυτή τη στιγμή θα μείνω απλήρωτος για 2 μήνες ή μαλλον θα πληρωθώ με ηλεκτρονικά σεμινάρια. Δεν είμαι ο μοναδικός βέβαια, αλλά εκατοντάδες πολίτες. Εκτός αυτού οι φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές τρέχουν κανονικά. Επιπλέον θα δούμε δραματική πτώση των μισθών στο βωμό της ατομικής ευθύνης. Μπορεί να ζήσει κανεις με 250 ή 300 ευρώ;;
Την κρίση το του 2010 την έζησα κανονικά και πολλοί από το φόρουμ εδώ, ως μεγαλυτερος γιος (έχω αλλά δύο αδέρφια μικρότερα) με το να απολύεται ο πατέρας μου και η μητέρα μου να είναι καθηγήτρια σε φροντιστήριο ( θεωρητικής κατεύθυνσης για αυτό και εγώ πήγα θετική κατεύθυνση).
Αυτό θα το ζήσουμε και φέτος αλλά δεν το αντιλαμβάνεται κανείς.
Και θα είναι χειρότερο.

Αλλά ξέχασα, ατομική ευθύνη.

Ότι ας πούμε η οικονομία της Σουηδίας τώρα τρέχει κανονικά... Ποιας χώρα τρέχει κανονικά αυτή την στιγμή και ποια χώρα μπορεί να γλυτώσει από μια τέτοια παγκόσμια κρίση; Και ειδικά για την Ελλάδα που βασίζεται σε ένα μεγάλο βαθμό στον τουρισμό, θέλουμε και χρειαζόμαστε την χώρα πίσω στους κανονικούς της ρυθμούς όσο πιο σύντομα γίνεται. Όλες οι χώρες που πήγαν να το παίξουν μάγκες για να σώσουν την οικονομία τους, το πληρώνουν καθημερινά καθώς βλέπουν τα κρούσματα να ανεβαίνουν με τεράστια ταχύτητα και να καταστρέφουν σε μεγαλύτερο βαθμό ότι ήθελαν να προφυλάξουν και οι πολιτικές κωλοτούμπες στα μέτρα πάνε και έρχονται. Η οικονομία βασίζεται στους ανθρώπους, αν νοσήσει το 70% της χώρας, ξέχνα την οικονομία σου και ξέχνα μετά και τα χρήματα που λες ότι χάνεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Αυτο ακριβως ειπε η Μερκερ που ειπε οτι μεχρι και το 70% θα νοσησει και τα εκλεισε ολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο ακριβως ειπε η Μερκελ που ειπε οτι μεχρι και το 70% θα νοσησει και τα εκλεισε ολα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Κορωνοϊός: Δραματική η κατάσταση στην Ισπανία – Ξεπέρασε την Κίνα σε νεκρούς
Δραματικός είναι ο απολογισμός του κορωνοϊού στην Ισπανία, όπου την Τετάρτη ανακοινώθηκε ότι άλλοι 738 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους –ο μεγαλύτερος μέχρι στιγμής ημερήσιος αριθμός.

Σύμφωνα με το Associated Press, o συνολικός αριθμός των νεκρών στην Ισπανία είναι πλέον 3.434 –ξεπερνώντας την Κίνα όπου πέθαναν 3.285 άνθρωποι κατά τη διάρκεια της πανδημίας.

Την αρνητική πρωτιά εξακολουθεί να διατηρεί η Ιταλία, όπου ο κορωνοϊός έχει σκοτώσει τουλάχιστον 6.820 ανθρώπους.

Την ίδια ώρα, οι ισπανικές Αρχές ανακοίνωσαν πως αυξήθηκε κατά 20% και ο αριθμός των κρουσμάτων, αγγίζοντας πλέον τα 47.610.

«Ναρκώνουμε τους 65χρονους για να δώσουμε τους αναπνευστήρες σε πιο νέους»
Εν τω μεταξύ viral έχει γίνει η συγκλονιστική μαρτυρία ενός Ισπανού γιατρού, ο οποίος με τρεμάμενη φωνή και με δάκρυα στα μάτια, περιγράφει για την κατάσταση που επικρατεί στα νοσοκομεία της χώρας, όπως τα βιώνει ο ίδιος αλλά και συνάδελφοί του.

«... αφαιρούν τους αναπνευστήρες από ανθρώπους άνω των 65 ετών και τους ναρκώνουν για να πεθάνουν, επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί αναπνευστήρες για όλους, ώστε να τους δώσουν σε πιο νέους», λέει ο γιατρός τονίζοντας:

«Δεν υπάρχουν προμήθειες, δεν υπάρχει χώρος και δεν υπάρχουν αναπνευστήρες. Τους ναρκώνουμε και κρατάμε το χέρι στους ετοιμοθάνατους επειδή οι οικογένειες τους δεν μπορούν να είναι δίπλα τους, έτσι τους βοηθάμε να πεθάνουν για να ελευθερώσουμε τους αναπνευστήρες για άτομα κάτω των 65 ετών».
«Το καταπίνεις, ξεγελάς τον εαυτό σου και πας στη δουλειά, ξέροντας ότι θα αφήσεις πολλούς ανθρώπους να πεθάνουν. Κλαις στο σπίτι, κλαις τα βράδια και πας στην δουλειά το επόμενο πρωί», λέει ο γιατρός.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πτησεις απο Ελλαδα σε Σουηδια γινονται; Οχι;

Απο Σουηδια σε Ν. Κορεα;
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Που ανακάλυψες απαγόρευση πτήσεων προς ή από Σουηδία ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ότι ας πούμε η οικονομία της Σουηδίας τώρα τρέχει κανονικά... Ποιας χώρα τρέχει κανονικά αυτή την στιγμή και ποια χώρα μπορεί να γλυτώσει από μια τέτοια παγκόσμια κρίση; Και ειδικά για την Ελλάδα που βασίζεται σε ένα μεγάλο βαθμό στον τουρισμό, θέλουμε και χρειαζόμαστε την χώρα πίσω στους κανονικούς της ρυθμούς όσο πιο σύντομα γίνεται. Όλες οι χώρες που πήγαν να το παίξουν μάγκες για να σώσουν την οικονομία τους, το πληρώνουν καθημερινά καθώς βλέπουν τα κρούσματα να ανεβαίνουν με τεράστια ταχύτητα και να καταστρέφουν σε μεγαλύτερο βαθμό ότι ήθελαν να προφυλάξουν και οι πολιτικές κωλοτούμπες στα μέτρα πάνε και έρχονται. Η οικονομία βασίζεται στους ανθρώπους, αν νοσήσει το 70% της χώρας, ξέχνα την οικονομία σου και ξέχνα μετά και τα χρήματα που λες ότι χάνεις.
Αν νοσήσει το 70% της χώρας δεν σημαίνει ότι θα πεθάνει και το 70%.
Επιπλέον όπως παρατηρούμε η θνησιμότητα του ιού είναι μικρή, προσεγγίζει την γρίπη (εφόσον συμπεριλάβουμε και τους ανθρώπους που νοσούν με ήπια ή και καθόλου συμπτώματα).Οπότε είναι αδιανόητο ένα τραγικό lockdown.

Παγκόσμια υπάρχουν χώρες που η οικονομία τρέχει κανονικά . Οι χώρες που είχαν σχέδιο και δεν θέλουν να δουν οικονομική κρίση στη χώρα τους θέτοντας σε άμεσο κίνδυνο εκατοντάδες πολίτες , έπραξαν το σωστό. (Ρωσσία, Κίνα, Ν.Κορέα, Σουηδία, Αμερική μερικές που μου ήρθαν.)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Που ανακάλυψες απαγόρευση πτήσεων προς ή από Σουηδία ;
Αρα κανουν διασπορα του ιου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Ν.Κορέα;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
6 γιατροί επιβεβαιωμένα κρούσματα στο νοσοκομείο του Ρίου τώρα το έλεγε ο ΣΚΑΙ. :/:
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Μπα; Η ερωτηση ειναι fake news;
Η Volvo ανοιχτη ειναι;

Με ποσα ατομα γινονται οι πτησεις; Ακυρωνονται πτησεις;

Γιατι ειναι κλειστα τα Λυκεια στη Σουηδια;

Τα πανεπιστημια;

Ποσα σχολεία εχουν τηλεκπαιδευση;

Στρεφονται οι επιχειρησεις σε μορφες τηλεργασιας;

Τι ποσοστο εργασιων εκτελειται μηχανοκινητα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top