• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Να τελειώσει όλο δε παίζει και 0 να ειναι τα κρούσματα μέχρι τότε, θα υπάρχουν συνέχεια εξάρσεις. Προσωπικά πιστεύω πως από τις πρώτες εβδομάδες Μαίου τα μέτρα θα αρχίσουν να χαλαρώνουν, παραπάνω δε γίνεται λόγο οικονομίας...
Αυτό. Περιμένουν να περάσει το πρώτο μεγάλο κύμα μετά σιγά σιγά θα βγαίνουμε σταδιακά και πάλι με μέτρα προφύλαξης, όποιος κόλλησε κόλλησε :P και θα αναμένουμε θεραπέιες και κυρίως εμβόλιο μπας και ξεκινήσουμε πάλι να μπαίνουμε σπίτια μας σαν άνθρωποι.:1eye:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ντρέπονται καθόλου οι παλιοπαπάδες. Τσίπα δεν έχουν. Ψόφο!
Το ασύληπτο είναι ότι πληρώνονται κανονικά απο το κράτος τώρα δεν έχουν χάσει κανένα μισθό!
Τόση ξετσιπωσιά δεν υπάρχει!:crazy:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν συμμερίζομαι την άποψη κάποιων συμφορουμιτών και μη, που λένε ότι "έλα μωρέ θα κλείσουν οι μηχανές 5 μήνες και τι έγινε". Όχι "και τι έγινε". Οχι. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι πιο έξυπνος από αυτά και θεωρώ πως είμαι.

Κι ευχαριστημένοι να είμαστε αν μείνουν οι χώρες μας ως έχουν και δεν δουμε και πολέμους. Που μάλλον θα δούμε.

Θέλω να σου απαντήσω γιατί γράφω τέτοια πράγματα.

Το γνωρίζεις ότι κι εγω σε εκτιμώ και δεν χάνω στιγμή να στο παραδέχομαι ανα τις αναρτήσεις μου. Είναι αληθές, είναι ειλικρινές, εμπεριέχει θαυμασμό καθώς σε θεωρώ έναν αξιόλογο και οξυδερκή άνθρωπο.

Θα μου επιτρέψεις να περιοριστώ σε λίγα λόγια και καλά;

Στα 36 μου, αμφισβητώ πολλά, αντιμάχομαι περισσότερα που μέχρι πρότινος τα ερμήνευα ως φίλια, αποδέχομαι κάποια που μέχρι πρότινος τα θεωρούσα αδιανόητα, εξετάζω τα πάντα και έχω τα μάτια μου 200% ανοιχτά και τα αυτιά μου πιατέλες.

Είμαι ένα άγριο ζώο στον πάτο του βαρελιού, γιατί έχω καταλάβει ότι πλέον παίζει σοβαρά η πιθανότητα να απειλείται και η επιβίωσή μου εαν διατηρήσω το ακόλουθο σκεπτικό. Γιατί άκουγα, πίστευα, αναπαρήγαγα και επαναπαυόμουν στη φυσιολογικότητα του μέσου ανθρώπου.

Και ξέρεις πως νιώθω; Κορόιδο.


Διότι καλές οι θεωρίες των οικονομολόγων όσο δεν είχαμε ακόμα παρει ένα πτυχίο και θεωρούσαμε ότι ήμασταν στο απυρόβλητο και έχουμε τη λυση για όταν βγούμε στην αγορά. Και καλές οι έρευνες και οι θεωρίες και τα μαγειρέματα των διδακτορικών για να βγάλουν μια αυθεντική unplagiarized διατριβάρα για να γίνουν λεκτόρια. Όπως επίσης καλές οι δηλώσεις και τα μέτρα "τσιρότα επι χειρουργικού χάσματος" των πολιτικών-οικονομολογων και λοιπών δημοσιοσχετιστών και μαρκετιστών, αλλά σαν την εμπειρία δεν έχει...


Μπορεί να σου φανώ αλλοπρόσαλλος όπως στα γράφω, αλλά δεν είμαι. Εχω ζήσει πράγματα. Άσχημα πράγματα.

Γι αυτό εκτρέπομαι της συνηθισμένης διαλεκτικής μου. Μπαίνω και στο άλλο παπούτσι, εκει που ζουν κι οι άλλοι άνθρωποι. Όχι μόνο οι θεωρίες, όχι μόνο το χρήμα, όχι μόνο η πάρτη μου.
Δεν ειναι θεμα οικονομικων θεωριων και ασκησεων επι χαρτου, ειναι θεμα σεβασμου της ελευθεριας του αλλου ή πιο γενικα ηθικης. Ηθικης ομως ως κανονες στον τροπο ζωη στις υποιες "υποτασσεσαι" εσυ ο ιδιος, ο σταυρος που θα πρεπει να κουβαλησεις, οχι η καρεκλα του ιεροεξεταστη που θα θρονιασει ο καθενας τον κωλο του και θα κατηγορει τους υπολοιπους που δεν σεβονται ο,τι ιδεαλισμο βαφτιστηκε ως ανθρωπινα δικαιωματα. Επισης δεν αμφισβητω τις εμπειριες και δυσκολιες σου, ουτε κανω διαγωνισμο μαζι σου σαν να μετραμε τα τσουτσουνια μας, αλλα, ισως κατι που με εκανε biased, και εγω εχω δει ποιο ειναι το fallout σε μια κοινωνια οπου "απαγορευεις την εκμεταλλευση του ανθρωπου απο ανθρωπο" και τελικα καταντας στον αντιπραγματισμο.
Μπορει να ειναι λαθος μου, δεν το αμφισβητω, αλλα πραγματικα πιστευω οτι η κολαση ξεκιναει με καλες προθεσεις και καλο θα ηταν να υπαρχει μεγαλυτερη προσοχη στο να μην κανουμε μεγαλυτερο κακο στην προσπαθεια μας να πετυχουμε το τελειο
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτιμώ να μου βάλουν το τσιπάκι, να νιώσω λίγο βιονικός παρά αυτό... Μήπως να φτιαχτεί ειδικό συνωμοσιολογικό θρεντ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Καλά είναι όμως να μην βλέπουμε μονο τις αρχικές εκτιμήσεις ενος επιστήμονα αλλά και τις επόμενες. Προφανώς αρχικα να ήθελε να παραμείνουν ανοιχτές οι εκκλησίες. Μπροστά όμως στην πιθανότητα απώλειας μεγάλου αριθμου των πιστών και με τα νέα δεδομένα, οτι προκαλει ινωσεις στους πνεύμονες και σε νεότερους... αναθεώρησε τις απόψεις του.



Στην Ολλανδία γίνεται της τρελής. Οι νεκροί είναι ήδη πολλοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τσιόδρας (2019) : Έχουμε κάθε χρόνο μια πανδημία με 600.000 νεκρούς.

Κάθε χρόνο πεθαίνουν 600 χιλιάδες από την εποχική γρίπη. Βλέπεις κάθε χρόνο τα νοσοκομεία να καταρρέουν από την πληρότητά τους; Θεωρείς ότι είναι ψεύτικες οι εικόνες που αναμεταδίδονται από Κίνα και Ιταλία, με την κατάσταση των νοσοκομείων τους; Επίσης, θα ακουστεί κυνικό, αλλά θα θεωρείς το ίδιο να πεθαίνεις από πυρετό, ενδεχομένως στον ύπνο σου, και το ίδιο να πεθαίνεις από βαριά πνευμονία, με γεμάτους υγρό τους πνεύμονες σου;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Κάθε χρόνο πεθαίνουν 600 χιλιάδες από την εποχική γρίπη. Βλέπεις κάθε χρόνο τα νοσοκομεία να καταρρέουν από την πληρότητά τους; Θεωρείς ότι είναι ψεύτικες οι εικόνες που αναμεταδίδονται από Κίνα και Ιταλία, με την κατάσταση των νοσοκομείων τους; Επίσης, θα ακουστεί κυνικό, αλλά θα θεωρείς το ίδιο να πεθαίνεις από πυρετό, ενδεχομένως στον ύπνο σου, και το ίδιο να πεθαίνεις από βαριά πνευμονία, με γεμάτους υγρό τους πνεύμονες σου;
Εδώ ταιριάζει ακριβώς αυτό
1585471323572.png


Βάλτε φρένο στη φαντασία σας κάποιοι.:cleaning:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Μερικοί δυστυχώς θα χαίρονταν να δουν τα νοσοκομεία να καταρρέουν λόγω πληρότητας μονο και μονο για να κανουν μικροπολιτική...
Αν δεν καταρρεύσει το συστημα παλι, θα βρουν να πουν οτι είναι χειρότερα τα πράγματα γιατί οδηγούνται σε κλείσιμο οι επιχειρησεις και χάνονται δουλειές...
Κάποιοι δεν είναι ποτε ευχαριστημένοι με τίποτα...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Κορωνοϊός - Τραγωδία στις ΗΠΑ: Νεκρό βρέφος που είχε μολυνθεί από τον ιό
Μωρό ηλικίας μικρότερης του ενός έτους πέθανε στις ΗΠΑ εξαιτίας της πανδημίας COVID-19, της ασθένειας που προκαλεί ο κορωνοϊός, ανακοίνωσαν το Σάββατο οι Αρχές της πολιτείας Ιλινόι.
Η ασθένεια φέρεται ως τώρα να μην εκδηλώνεται σε βαριά μορφή στα παιδιά και τα πολύ νεαρά θύματά της είναι πολύ λίγα παγκοσμίως.

«Έχω πολύ λυπηρές πληροφορίες να ανακοινώσω. Ανάμεσα στους θανάτους των τελευταίων 24 ωρών ήταν αυτοί ενός δημοσίου υπαλλήλου της πολιτείας (...) κι ενός πολύ μικρού παιδιού», είπε κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου ο Τζέι Ρόμπερτ Πρίτσκερ, ο κυβερνήτης του Ιλινόι.

«Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να χωνέψουμε αυτή την είδηση, πάνω απ’ όλα για το πολύ μικρό παιδί», πρόσθεσε.
Το πολιτειακό υπουργείο Υγείας του Ιλινόι διευκρίνισε αργότερα πως το παιδί ήταν μικρότερο από ενός έτους, χωρίς να εξηγήσει αν είχε υποκείμενες παθήσεις.

Αυτή την εβδομάδα, οι ΗΠΑ έγιναν η χώρα που καταγράφει τα περισσότερα κρούσματα μόλυνσης από τον νέο κορωνοϊό στον πλανήτη.


 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Κάθε χρόνο πεθαίνουν 600 χιλιάδες από την εποχική γρίπη. Βλέπεις κάθε χρόνο τα νοσοκομεία να καταρρέουν από την πληρότητά τους; Θεωρείς ότι είναι ψεύτικες οι εικόνες που αναμεταδίδονται από Κίνα και Ιταλία, με την κατάσταση των νοσοκομείων τους; Επίσης, θα ακουστεί κυνικό, αλλά θα θεωρείς το ίδιο να πεθαίνεις από πυρετό, ενδεχομένως στον ύπνο σου, και το ίδιο να πεθαίνεις από βαριά πνευμονία, με γεμάτους υγρό τους πνεύμονες σου;

Δεν αρνήθηκα ότι υπάρχουν κρούσματα από κορωνοιό αλλά με αυτό τον πανικό που έχει επικρατήσει μην τυχόν τα έχουν μπερδέψει γιατί για την εποχική γρίπη δεν έχει μιλήσει ποτέ και κανένας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φωτογραφία αυτή εν τω μεταξύ τραβήχτηκε μετά την καραντίνα κάπου στην Μόρια.
 

Συνημμένα

  • EUQYcsmUwAEEeYM.jpg
    EUQYcsmUwAEEeYM.jpg
    205.6 KB · Εμφανίσεις: 198

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Καμιά αρρώστια δεν κάνει διακρίσεις ούτε ο κορωνοιός ούτε η εποχιακή γρίπη που την έχουν υποτιμήσει όλοι σημαντικά αλλά ούτε και η ανακοπή καρδιάς, το εγκεφαλικό, ο καρκίνος, τα τροχαία, οι φόνοι και τόσα άλλα ακόμα. Σε αυτό που γράφεις συμφωνώ μακάρι να βρεθεί, μπορούν να τον δημιουργήσουν έμπειροι ψυχολόγοι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι.Αν θέλω να πάω μια βόλτα με το αμάξι αλλά χωρίς να κατέβω μπορώ η όχι;
Δεν έχει σημασία αν είσαι στο αμάξι, πρέπει να έχεις λόγο που είσαι εκεί, πχ να πηγαίνεις στην εργασία σου, να πηγαίνεις σε κάποιον άρρωστο, σε σούπερ μάρκετ ή φαρμακείο ή στην μόνιμη κατοικία σου (αν είναι από ή προς επαρχία). Γι' αυτό λέγεται απαγόρευση κυκλοφορίας, αλλιώς όλοι απλά θα έκαναν βόλτες με το αμάξι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,482 μηνύματα.
«Δεν πρόκειται να υπάρξει φέτος πασχαλινή έξοδος. η καραντίνα σίγουρα θα ισχύσει μέχρι τότε καλό είναι να το λέμε από τώρα», τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Γεωργιάδης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία αν είσαι στο αμάξι, πρέπει να έχεις λόγο που είσαι εκεί, πχ να πηγαίνεις στην εργασία σου, να πηγαίνεις σε κάποιον άρρωστο, σε σούπερ μάρκετ ή φαρμακείο ή στην μόνιμη κατοικία σου (αν είναι από ή προς επαρχία). Γι' αυτό λέγεται απαγόρευση κυκλοφορίας, αλλιώς όλοι απλά θα έκαναν βόλτες με το αμάξι.
[/QUOTE

Για ψώνια μόνο σε supermarket της περιοχής μου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top