• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.

Τούλαχιστον ειναι καλά στην υγεία της!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιρνώ πίσω την συγγνωμη
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Τι μας λέει η σημερινή περίπτωση της γυναίκας που είχε πάει στην Ιταλία;
Ότι οι μαθητές των σχολείων που είχαν πάει εκδρομή στην Ιταλία πρέπει να μπουν σε καραντίνα τώραααα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,617 μηνύματα.
Μας λέει ότι όσοι πήγαν στην Ιταλία και ήρθαν έπρεπε να είχαν μπει σε καραντίνα.

Καθώς και οι μαθητές που ήρθαν.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
2.png


:hehe:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μας λέει ότι όσοι πήγαν στην Ιταλία και ήρθαν έπρεπε να είχαν μπει σε καραντίνα.

Καθώς και οι μαθητές που ήρθαν.

Τι μας λέει η σημερινή περίπτωση της γυναίκας που είχε πάει στην Ιταλία;
Ότι οι μαθητές των σχολείων που είχαν πάει εκδρομή στην Ιταλία πρέπει να μπουν σε καραντίνα τώραααα.
:laugh: Δεν είναι δυνατόν όποιος έρχεται από Ιταλία να μπαίνει σε Καραντίνα...:laugh:

Ήταν αναμενόμενο ότι θα βρουν κρούσμα που έχει ταξιδέψει από Ιταλία ή Κίνα γιατί μόνο αυτούς ελέγχουν. Αν πας και πεις ότι έχεις τα συμπτώματα και στη συνέχεια πεις ότι δεν ταξίδεψες πουθενά δεν σε ελέγχουν καν. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις τον Κορωνοιό.

Ο ιός έχει έρθει εδώ και καιρό στη χώρα μας. Deal with it. Δεν έχει καν νόημα να κλείσουμε τα σύνορα μας με τις χώρες που έχουν πολλά κρούσματα.

Το παιχνίδι τώρα είναι να μην κάνουμε το λάθος της Ιταλία και ανακοινώσουμε το ένα κρούσμα με τα άλλο. Θα αποκλειστούμε τουριστικά, γιατί και οι κάτοικοι των άλλων χωρών είναι ηλίθιοι, και δεν μας παίρνει. Με άλλα λόγια η κυβέρνηση πρέπει να κάνει τα πάντα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα να μείνουν σε μονοψήφιο αριθμό.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
12ος νεκρός στην Ιταλία.
Πρώτο κρούσμα στη Βραζιλία.

Το παιχνίδι τώρα είναι να μην κάνουμε το λάθος της Ιταλία και ανακοινώσουμε το ένα κρούσμα με τα άλλο. Θα αποκλειστούμε τουριστικά, γιατί και οι κάτοικοι των άλλων χωρών είναι ηλίθιοι, και δεν μας παίρνει. Με άλλα λόγια η κυβέρνηση πρέπει να κάνει τα πάντα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα να μείνουν σε μονοψήφιο αριθμό.
Άρα να κάνουμε αυτό που λέγαμε ότι έκανε η Κίνα και μας απέκρυπτε γεγονότα και κρούσματα?
Να μη μάθουμε ούτε εμείς την αλήθεια? Αυτό λες?
Άρα τουρισμός 1 - υγεία 0 ?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άρα να κάνουμε αυτό που λέγαμε ότι έκανε η Κίνα και μας απέκρυπτε γεγονότα και κρούσματα?
Να μη μάθουμε ούτε εμείς την αλήθεια? Αυτό λες?
Άρα τουρισμός 1 - υγεία 0 ?
Θα κάνουμε ότι κάνουν οι περισσότερες χώρες στην Ευρώπη εκτός της Ιταλίας. https://prnt.sc/r7x435
Καραντίνα βάζεις αν μπορείς να εντοπίσεις το πρόβλημα σε συγκεκριμένες τοποθεσίες. Τώρα δεν μπορείς.

Χωρίς Τουρισμό το ΑΕΠ μας θα μειωθεί όπως και τα δημόσια έσοδα. Αυτό θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά στην υγεία και όχι μόνο. :p.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άρα να κάνουμε αυτό που λέγαμε ότι έκανε η Κίνα και μας απέκρυπτε γεγονότα και κρούσματα?
Να μη μάθουμε ούτε εμείς την αλήθεια? Αυτό λες?
Άρα τουρισμός 1 - υγεία 0 ?
Λέμε να προσέχουμε λίγο παραπάνω όχι να κάνουμε υγιείς άνθρωποι σαν παλαβοί λες και θα αρχίσουμε να πέφτουμε κάτω σαν τις μύγες. Έχεις κάποιο βαρύ πρόβλημα υγείας ή ιστορικό που σε κάνει να κινδυνεύεις σε μεγάλο βαθμό; Γιατί αν ισχύει τις ίδιες πιθανότητες έχεις να τα τινάξεις από την εποχιακή γρίπη. Αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω ούτε είσαι πάνω από 60 ετών δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις φάει τέτοια φρίκη τόσες μέρες.
Αυτός ο πανικός που περιγράφεις είναι ο λόγος που πουλάνε κάποιοι έξυπνοι 10 ευρώ τις μάσκες και βγάζουν κέρδος πάνω σε κόσμο που πανικοβάλλεται χίλιες φορές παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

Μας τα χετε κάνει
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Δεν τρώω φρικη. Τόσες μέρες γεγονότα παραθέτω. Αν δεν θέλετε να τα διαβάζετε μην μπαίνετε ωστε να σας ξεφουσκώσουν τα τσουρέκια. Αν και αφρατα είναι πιο νόστιμα.
Απάντησα συγκεκριμένα φουλ στοχευμένα σε αυτό που είπε ο ακικος τίποτα περισσότερο. Δεν είπα να τρελαινομαστε και να πανικοβαλλομαστε.
Εσείς πανικοβαλλεστε από τα γεγονότα, αυτό είναι δικό σας θέμα.
Η υποβάθμιση της ανθρώπινης ζωής ποτέ δεν δικαιολογείται.
Gate4, μάλλον δεν σκέφτηκες το εξής απλό.
Εγω και να κολλήσω κομπλέ στη χειρότερη θα περασω μια γρίπη, επειδή δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα. Αν και έχουν σημειωθεί περιστατικά βαριά και νεκροί ακόμα και σε προτερα υγιείς και νέους.
Ανησυχώ λοιπόν για το εξής.
Εγώ θα την περάσω ελαφριά. Μάλλον.
Οι γονείς μου και οι παππούδες μου που είναι σοβαρές ευπαθείς ομάδες, καθώς και όσοι συναναστρεφομαι τι φταίνε; Γιατί θα έχουν ήδη κολλήσει ενδεχομένως όταν θα είναι ήδη αργά.
Αν δεν είμαστε πάνω απ'όλα υπεύθυνοι και συνειδητοποιημενοι τότε δεν έχει νόημα τιποτα από όλα αυτά.

Σε περίπτωση που παρερμηνευθηκε η απάντηση μου στον ακικο την ξαναλέω. Η ενσταση μου ηταν στο να μην ανακοινώνουμε τα κρούσματα στο βωμο του τουρισμού. Αν εννοούσες κατι άλλο ακικο σόρρυ αυτό κατάλαβα εγώ οτι έλεγες, δηλαδη ότι δεν θα πρεπει επιτηδες να λεμε την αληθεια σαν κρατος για τα κρουσματα και να τα αποκρυπτουμε ωστε να μην αποκλειστουμε απο τις αλλες χωρες και πληγει ο τουρισμος μας. Το οποίο το βρισκω ξεκαθαρα λαθος.
Και μου φαίνεται μεγάλη υποκρισία να κατηγορούμε την Κίνα για απόκρυψη δεδομένων πριν λίγες μέρες και τώρα να προτείνουμε να κάνουμε τα ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Δεν τρώω φρικη. Τόσες μέρες γεγονότα παραθέτω. Αν δεν θέλετε να τα διαβάζετε μην μπαίνετε ωστε να σας ξεφουσκώσουν τα τσουρέκια. Αν και αφρατα είναι πιο νόστιμα.
Απάντησα συγκεκριμένα φουλ στοχευμένα σε αυτό που είπε ο ακικος τίποτα περισσότερο. Δεν είπα να τρελαινομαστε και να πανικοβαλλομαστε.
Εσείς πανικοβαλλεστε από τα γεγονότα, αυτό είναι δικό σας θέμα.
Η υποβάθμιση της ανθρώπινης ζωής ποτέ δεν δικαιολογείται.
Gate4, μάλλον δεν σκέφτηκες το εξής απλό.
Εγω και να κολλήσω κομπλέ στη χειρότερη θα περασω μια γρίπη, επειδή δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα. Αν και έχουν σημειωθεί περιστατικά βαριά και νεκροί ακόμα και σε προτερα υγιείς και νέους.
Ανησυχώ λοιπόν για το εξής.
Εγώ θα την περάσω ελαφριά. Μάλλον.
Οι γονείς μου και οι παππούδες μου που είναι σοβαρές ευπαθείς ομάδες, καθώς και όσοι συναναστρεφομαι τι φταίνε; Γιατί θα έχουν ήδη κολλήσει ενδεχομένως όταν θα είναι ήδη αργά.
Αν δεν είμαστε πάνω απ'όλα υπεύθυνοι και συνειδητοποιημενοι τότε δεν έχει νόημα τιποτα από όλα αυτά.

Σε περίπτωση που παρερμηνευθηκε η απάντηση μου στον ακικο την ξαναλέω. Η ενσταση μου ηταν στο να μην ανακοινώνουμε τα κρούσματα στο βωμο του τουρισμού. Αν εννοούσες κατι άλλο ακικο σόρρυ αυτό κατάλαβα εγώ οτι έλεγες, δηλαδη ότι δεν θα πρεπει επιτηδες να λεμε την αληθεια σαν κρατος για τα κρουσματα και να τα αποκρυπτουμε ωστε να μην αποκλειστουμε απο τις αλλες χωρες και πληγει ο τουρισμος μας. Το οποίο το βρισκω ξεκαθαρα λαθος.
Έτσι ακριβώς.Με κάλυψες πλήρως.

Δεν καταννοώ γιατί κάποιοι δεν καταννοούν ότι η ενημέρωση δεν είναι πανικός.
Είναι ενημέρωση .Ο Στρουθοκαμιλισμός είναι κακό πράμα.

Και οφείλουν να προσέχουν για τους υπόλοιπους,αφού αυτοί είναι άτρωτοι.
Και συμφωνώ στο ότι πάντα πρέπει να ενημερώνεται ο κόσμος και να μην θυσιάζεται στο βωμό κανενός κέρδους ,τουρισμού ή το οτιδήποτε .Και οφείλουν να ενημερώνουν όχι μόνο επειδή το οφείλουν με όλη τη σημασία της λέξης ,αλλά και για την αξιοπιστία του κράτους πολύ σημαντικό.

Δεν έχουν ίσως σκεφτεί ότι ακόμα και με 2,5% θνησιμότητα ,αν γίνει πανδημία οι νεκροί θα είναι χιλιάδες ,μήπως και εκατομμύρια; Τι σημαίνει σε απλά μαθηματικά ότι στους 100 ανθρώπους πεθαίνουν 2,5 άτομα(το χαλαρό σενάριο βάζω) ; Στους 100.000 πόσοι θα πεθάνουν ;Στο 1 εκατομμύριο πόσοι;

Στην κοινή γρίππη έχουμε και αντισώματα αλλά και εμβόλια ,εκατομμύρια άνθρωποι εμβολιάζονται ετησίως ,εδώ ακόμα δεν έχουμε ,είναι απόλυτα καταννοητό γιατί δεν πρέπει να γίνει πανδημία.Αυτό ίσως δεν έχουν καταννοήσει κάποιοι χαλαροί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Για όποιον έχει ανάγκη σε μάσκες, απ'όσο έχω ψάξει, μέχρι πρότινος σε αυτά τα site υπήρχαν κάποιες FFPx μάσκες:

https://pegasosafety.gr/index.php
https://www.xromata-ergalia.gr/
https://www.polisafety.gr/
https://www.pharm16.gr/
https://markettools.gr/
https://trucker.gr/

Όποιος γνωρίζει κι άλλα ας παραθέσει καταστήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ερώτηση: Αν κάποιος νοσήσει με τον κορωνοϊό και αναρρώσει, μπορεί μετά να τον ξανακολλήσει και να νοσήσει ή θα έχει αντισώματα και θα είναι ασφαλής ???
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
87402247_210088536851275_6038557390624784384_n.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν τρώω φρικη. Τόσες μέρες γεγονότα παραθέτω. Αν δεν θέλετε να τα διαβάζετε μην μπαίνετε ωστε να σας ξεφουσκώσουν τα τσουρέκια. Αν και αφρατα είναι πιο νόστιμα.
Απάντησα συγκεκριμένα φουλ στοχευμένα σε αυτό που είπε ο ακικος τίποτα περισσότερο. Δεν είπα να τρελαινομαστε και να πανικοβαλλομαστε.
Εσείς πανικοβαλλεστε από τα γεγονότα, αυτό είναι δικό σας θέμα.
Η υποβάθμιση της ανθρώπινης ζωής ποτέ δεν δικαιολογείται.
Gate4, μάλλον δεν σκέφτηκες το εξής απλό.
Εγω και να κολλήσω κομπλέ στη χειρότερη θα περασω μια γρίπη, επειδή δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα. Αν και έχουν σημειωθεί περιστατικά βαριά και νεκροί ακόμα και σε προτερα υγιείς και νέους.
Ανησυχώ λοιπόν για το εξής.
Εγώ θα την περάσω ελαφριά. Μάλλον.
Οι γονείς μου και οι παππούδες μου που είναι σοβαρές ευπαθείς ομάδες, καθώς και όσοι συναναστρεφομαι τι φταίνε; Γιατί θα έχουν ήδη κολλήσει ενδεχομένως όταν θα είναι ήδη αργά.
Αν δεν είμαστε πάνω απ'όλα υπεύθυνοι και συνειδητοποιημενοι τότε δεν έχει νόημα τιποτα από όλα αυτά.

Σε περίπτωση που παρερμηνευθηκε η απάντηση μου στον ακικο την ξαναλέω. Η ενσταση μου ηταν στο να μην ανακοινώνουμε τα κρούσματα στο βωμο του τουρισμού. Αν εννοούσες κατι άλλο ακικο σόρρυ αυτό κατάλαβα εγώ οτι έλεγες, δηλαδη ότι δεν θα πρεπει επιτηδες να λεμε την αληθεια σαν κρατος για τα κρουσματα και να τα αποκρυπτουμε ωστε να μην αποκλειστουμε απο τις αλλες χωρες και πληγει ο τουρισμος μας. Το οποίο το βρισκω ξεκαθαρα λαθος.
Και μου φαίνεται μεγάλη υποκρισία να κατηγορούμε την Κίνα για απόκρυψη δεδομένων πριν λίγες μέρες και τώρα να προτείνουμε να κάνουμε τα ίδια.
Δεν χρειάζεται να λες sorry. Αυτό που λες ακριβώς εννοώ. Αρκετοί άνθρωποι στην Ελλάδα εξαρτιόνται από τον τουρισμό και η ζημιά που θα γίνει αν η πληροφόρηση είναι πραγματική θα είναι μεγαλύτερη από τη ζημιά που θα κάνει ο ιος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Δεν τρώω φρικη. Τόσες μέρες γεγονότα παραθέτω. Αν δεν θέλετε να τα διαβάζετε μην μπαίνετε ωστε να σας ξεφουσκώσουν τα τσουρέκια. Αν και αφρατα είναι πιο νόστιμα.
Απάντησα συγκεκριμένα φουλ στοχευμένα σε αυτό που είπε ο ακικος τίποτα περισσότερο. Δεν είπα να τρελαινομαστε και να πανικοβαλλομαστε.
Εσείς πανικοβαλλεστε από τα γεγονότα, αυτό είναι δικό σας θέμα.
Η υποβάθμιση της ανθρώπινης ζωής ποτέ δεν δικαιολογείται.
Gate4, μάλλον δεν σκέφτηκες το εξής απλό.
Εγω και να κολλήσω κομπλέ στη χειρότερη θα περασω μια γρίπη, επειδή δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα. Αν και έχουν σημειωθεί περιστατικά βαριά και νεκροί ακόμα και σε προτερα υγιείς και νέους.
Ανησυχώ λοιπόν για το εξής.
Εγώ θα την περάσω ελαφριά. Μάλλον.
Οι γονείς μου και οι παππούδες μου που είναι σοβαρές ευπαθείς ομάδες, καθώς και όσοι συναναστρεφομαι τι φταίνε; Γιατί θα έχουν ήδη κολλήσει ενδεχομένως όταν θα είναι ήδη αργά.
Αν δεν είμαστε πάνω απ'όλα υπεύθυνοι και συνειδητοποιημενοι τότε δεν έχει νόημα τιποτα από όλα αυτά.

Σε περίπτωση που παρερμηνευθηκε η απάντηση μου στον ακικο την ξαναλέω. Η ενσταση μου ηταν στο να μην ανακοινώνουμε τα κρούσματα στο βωμο του τουρισμού. Αν εννοούσες κατι άλλο ακικο σόρρυ αυτό κατάλαβα εγώ οτι έλεγες, δηλαδη ότι δεν θα πρεπει επιτηδες να λεμε την αληθεια σαν κρατος για τα κρουσματα και να τα αποκρυπτουμε ωστε να μην αποκλειστουμε απο τις αλλες χωρες και πληγει ο τουρισμος μας. Το οποίο το βρισκω ξεκαθαρα λαθος.
Και μου φαίνεται μεγάλη υποκρισία να κατηγορούμε την Κίνα για απόκρυψη δεδομένων πριν λίγες μέρες και τώρα να προτείνουμε να κάνουμε τα ίδια.

Φίλε μου ξέρω πολύ καλά σε τέτοιες περιπτώσεις τι συμβαίνει κάθε φορά .
Καταρχάς έχεις δύο ειδών Έλληνες τώρα,τους μεν που δεν ξέρουν την τύφλα τους,δεν έχουν καμία επαφή και νομίζουν οτι θα πεθάνουν οπωσδήποτε,και τους δε που είναι οι όλα τα ξέρω και είστε υπερβολικοί και δεν είναι και τίποτα τραγικό κτλπ . Καταρχάς απ'όσο ξέρω υπάρχουν μια χαρά θύματα τα οποία ήταν νεότατα και δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο στο ιστορικό υγείας τους . Ωστόσο αυτό μπορείς να το ψάξεις και ο ίδιος εαν ισχύει,ή μάλλον όχι διόρθωση,πρέπει να το ψάξεις .

Εκτός αυτού όλοι μιλάνε με στατιστικά,πιθανότητες,επιστημονικότητα ρε bro να πούμε :P . Εαν υπάρχει πιό εύκολος τρόπος να κοροϊδέψεις κάποιον,είναι να του πετάς αυθαίρετα νούμερα,ορισμούς και ερμηνείες που συμφέρουν το point σου . Έπειτα απο που και ως που με τόσα λίγα περιστατικά είναι σε θέση να προσδιορίσουν μερικοί πως αυτός ο ιός κάνει scale και ποιές οι συνέπειες του . Δεν μπορεί να απομονώθηκε μια πόλη έτσι για την πλάκα . Δεν θέλαμε να ξεφύγει προφανώς . Διότι δεν είναι το πρόβλημα μόνο εαν θα πεθάνεις,αλλά και το τι impact θα έχει στην οικονομία και όχι μόνο .

Επομένως ειλικρινά πολλοί απο αυτούς που ακούω και δίνουν οδηγίες δεν ξέρω με ποιά ευθύνη λένε σε όλους να είναι τελείως στα @@ τους . Ο ιός είτε είναι επιβλαβλής είτε όχι,το σίγουρο είναι οτι επηρεάζει όπως φαίνεται σημαντικά την καθημερινότητα του κόσμου στις χώρες που εμφανίζεται και την κοινωνική και επαγγελματική ζωή με ακύρωση πολλών δραστηριοτήτων,κλείσιμο σχολείων,συγκοινωνιών,γραφείων & συνεδρίων. Λίγο πράγμα είναι να μπει κάποιος σε καραντίνα άραγε ; Δεν θα πεθάνει αλλά δεν πάει πίσω η ζωή του και συνολικά ολόκληρη η οικονομία ; Τέλος πάντων ένα πράγμα ισχύει και είναι νόμος πάντα : Εμπιστευόμαστε μόνο επίσημους φορείς και όχι τον κάθε "ειδήμων" , που μπορεί να είναι είτε σωστός είτε λάθος,δεν έχει σημασία . Σημασία έχει οτι δεν είναι ο αρμόδιος να κρίνει την κατάσταση .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Ούτε κατά διάννοια μια κοινή γρίπη δεν σκοτώνει παραπάνω στατιστικά.Τουλάχιστον με τα μέχρι εως τώρα δεδομένα.Είναι γνωστό αυτό,αφού οι ίδιοι οι γιατροί έχουν πει ότι έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα απο την κοινή γρίπη.Απλά το διατυπώνουν έτσι ώστε να φαίνεται ότι είναι λιγότερο επικίνδυνη απο την γρίπη ,ομως οι ίδιοι οι γιατροί τους διαψεύδουν.
Η λέξη κλειδί είναι το ΕΤΗΣΙΩΣ.
Σαφώς ετησίως έχει σκοτώσει περισσότερους η γρίπη.Πόσοι μήνες έχουν περάσει απο τότε που εμφανίστηκε ο κορονοιός ;Το ποσοστό θνησιμότητας όμως δεν το έγραψαν.Διότι είναι μεγαλύτερο απο της γρίπης.

Είναι ασύλληπτο αυτό που κάνουν για να μην υπάρξει πανικός και το πόσο πολύ μας υποτιμούν.


Η γρίπη είναι μια διαφορετική οικογένεια ιού, και μερικά στελέχη του ιού της γρίπης είναι περισσότερο θανατηφόρα από άλλα. Κατά μέσο όρο, ο θάνατος από την εποχική γρίπη είναι περίπου 0,1%, δήλωσε ο Δρ Anthony Fauci από το Εθνικά Ινστιτούτα Υγείας των ΗΠΑ.
Το ποσοστό αυτό είναι πολύ χαμηλότερο από αυτό που έχει υπολογιστεί μέχρι τώρα για τον COVID-19. Ωστόσο, εκατομμύρια άνθρωποι κολλούν τη γρίπη κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο, οδηγώντας σε εκατοντάδες χιλιάδες θανάτους ετησίως.

Με πληροφορίες από Assosciated Press

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι τα δελτία ειδήσεων έχουν την τάση να υπερβάλλουν.Και αυτό το βλέπουμε κυρίως στους δημοσιογράφους.Ακόμα και όταν φέρνουν στις εκπομπές τους καθηγητές πανεπιστήμιου για να πουν την γνώμη τους για τον κορωνοϊό τους βλέπεις ότι είναι ψύχραιμοι.Δεν μας επαναπαύουν αλλά δεν μεγαλοποιούν και τον κίνδυνο.

Έστω και αν θα μπορούσαν κάποιοι γιατροί μέσω εκπομπών να μην παρουσιάζουν ψύχραιμη στάση,αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς ως πολίτες θα πρέπει να είμαστε σε κατάσταση τρόμου.Θα είμαστε ψύχραιμοι,θα παρακολουθούμε την κατάσταση και θα τηρούμε τους κανόνες υγιεινής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το παραθέτω πάλι γιατί ορισμένοι τρολαρουν. Το 1 δεν είναι γραμμένο έτσι για να παραπληροφόρησει τον κόσμο αλλά για να δείξει ότι δεν είναι κάποιος ιός που σκοτώνει ασταμάτητα. Αυτα! Όσοι θέλετε να πανικοβληθειτε πανικοβληθειτε λοιπόν. Καλά καρναβάλια!!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Το παραθέτω πάλι γιατί ορισμένοι τρολαρουν. Το 1 δεν είναι γραμμένο έτσι για να παραπληροφόρησει τον κόσμο αλλά για να δείξει ότι δεν είναι κάποιος ιός που σκοτώνει ασταμάτητα. Αυτα! Όσοι θέλετε να πανικοβληθειτε πανικοβληθειτε λοιπόν. Καλά καρναβάλια!!
Κανείς δεν τρολάρει.Ούτε πανικοβάλεται.
Απλά δεν ξέρεις το παιχνίδι των εντυπώσεων.
Αυτο δεν σημαίνει όμως ότι δεν το ξέρουν και οι άλλοι.Το ποσοστό θνησιμότητας όλοι οι επιστήμονες το λένε ευθαρσώς ότι είναι μεγαλύτερο απο αυτό της γρίπης.Στα φυλλάδια όμως αυτό δεν θα το γράψουν για ευνόητους λόγους.Πίστευες ότι θα το έγραφαν ποτέ;

Έτσι γράφουν ότι ετησίως η γρίπη σκοτώνει παραπάνω .Και κυριολεκτικά είναι αλήθεια ,αφού ο νέος αυτός ιός έχει μερικούς μήνες ,επίσης προσπαθούν με καραντίνες κλπ και το έχουν πετύχει μέχρι τώρα να περιορίζεται.
Είναι εσκεμμένο παιχνίδι εντυπώσεων.Αν είναι δυνατόν να μην το έκαναν.Σωστοί οι επικοινωνιολόγοι που το έγραψαν.:big_boss:

Παραπάνω έχει μπει το ποσοστό θνησιμόττας της γρίπης.Του κορονοιού είναι πολύ μεγαλύτερο.
Συν ότι δεν έχουμε αντισώματα καθόλου ,ούτε και εμβόλιο για αυτό και όλοι προσπαθούν να μην γίνει πανδημία.
Για να μην γίνει πανδημία (που θα έχει πάρα πολλούς θανάτους)πρέπει όλοι να ενημερωνόμαστε και να τηρούμε αυστηρά μέτρα προστασίας.

Δεν είμαι εγώ ο ΠΟΥ.Δεν θέσαμε εμείς σε καραντίνα ανθρώπους ,δεν έχουμε λάβει εμείς όλα αυτά τα μέτρα ,δεν ακυρώσαμε εμείς τις εκδηλώσεις στο καρναβάλι της Βενετίας .Δεν θέσαμε εμείς σε καραντίνα κρουαζιερόπλοια.Δεν ρίξαμε εμείς το χρηματιστήριο ,ούτε είπαμε σε τόσους εργοδότες να μην επιτρέπουν στους εργαζόμενους να πάνε στη δουλειά τους.

Όπως βλέπεις υπάρχει μια αντίφαση σε κάποια πράγματα.Οι γιατροί φοβούνται την πανδημία ,διότι εμβόλιο δεν υπάρχει ,διότι δεν έχουμε αντισώματα ,διότι κολλάει πάρα πολύ εύκολα και κυρίως διότι έχει μεγαλύτερη θνησιμότητα απο την κοινή γρίπη.Ακριβώς αυτός είναι ο φόβος και αυτό προσπαθούν να αποφύγουν,λες για το τίποτα να το φοβούνται τόσο;
Πιστεύεις ότι υπάρχει τόσο μεγάλη οικονομική ζημιά σε τόσα κράτη για το τίποτα;Μόνο κάτι ιδιαίτερα σοβαρό θα το αιτιολογούσε αυτό.

Απο την άλλη τα κράτη προσπαθούν να διαχειριστούν την κατάσταση και αν νομίζεις ότι ένα σποτ ,μια αφίσα ,ένα φυλλάδιο ενημέρωσης απο το κάθε υπουργείο Υγείας ,ή απο ένα νοσκομείο δεν γράφεται έτσι ώστε να αμβλύνει τις εντυπώσεις ,δείχνεις λίγο αφελής.Έως και πολύ.Το οτιδήποτε γράφεται ή λέγεται απο τους επίσημους φορείς σε τέτοιες περιπτώσεις περνάει απο κόσκινο και σίγουρα απο ειδικούς ,τους γνωστούς επικοινωνιολόγους (δεν ξέρω αν τους έχεις ακουστά) που ξέρουν τι πρέπει να γράψουν ακριβώς για να δημιουργούν τις εντυπώσεις που θέλουν.

Τα καρναβάλια λοιπόν στα επιστρέφω.Καλά καρναβάλια!:vroum:

Και μάθε ότι όποιος έχει άλλη οπτική απο την δικιά σου δεν σημαίνει ότι τρολάρει ,φίλε.

Ο πανικός και η απάθεια είναι το ίδιο νόμισμα ,αλλά άλλη όψη.Δείχνει μη σωστή κρίση.
Επίσης και η αφέλεια δεν είναι καλός σύμβουλος.Η κάθε και οποιαδήποτε εξουσία έχει επικοινωνιολόγους που έχουν τον πρώτο λόγο και λογικό βέβαια ,αλλά λίγο χρησιμοποιούμε τη λογική μας.
Και τα στατιστικά .:thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top