• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αυτό με την Ιταλία και τα 919 θύματα σε μια μέρα είναι άκρως ανησυχητικό. Μήπως δεν είμαστε κοντά στο πικ...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.

Αουτς... κι εγω τα χρειάστηκα τωρα που το είδα που το έβαλες...

Ας τελειώσει αυτό το δράμα τους, δε με νοιάζει αν είναι Ιταλοί ή που εμείς την έχουμε καλύτερα, ας μην υποφέρουν άλλο για τ' όνομα πια... :(
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έλληνες ιατροί

Τι νομίζουν οι γονείς μας ότι κάνουμε



Τι νομίζουν οι φιλοι μας ότι κάνουμε



Tι νομίζουν οι γκόμενες μας ότι κάνουμε
1585335295586.png


Tι πραγματικά κάνουμε :D
1585334324634.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εντωμεταξύ έχουν βγεί μερικοί φιλελέδες στο φβ, ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που ξαναμπήκα, και αναρρωτιούνται περί του διλήμματος:

Λίγες ζωές παραπάνω από κορονοϊό ή μια γκρεμισμένη οικονομία.

Να ψοφήσουν λέει μερικοί, προκειμένου να μη σταματήσει να κινείται η οικονομία.

Η κατσίκα μας, κλασσικά. Μου ρθε να του πω αυτουνού που το γραψε "Ωραία, ξεκίνα, ψόφα πρώτος να σωθεί η οικονομία, που τόσο αγαπάς, γραναζάκο".

Ναι, υπάρχει το επιζήμιον, αλλά υπάρχει και το ανήθικο.

Αν θυσιάζουμε την ηθική μας προκειμένου να ελαχιστοποιούμε τις ζημιές, τότε δεν είμαστε καθόλου καλύτεροι από τους επικίνδυνους "ηγέτες" του παρελθόντος τους οποίους απορρίψαμε ως είδος.

Αλλά μαντεύω κανείς δεν θέλει να το ακούσει αυτό, ναι;

Ο ιός είναι η φύση, είναι ανεξέλεγκτος αν αφεθεί. Η οικονομία αν αλλάξουν τακτικές κάποιοι διορθώνεται έστω κι αργά.

Guess I'm a f... naive idealist huh?


στη γενίκευσή του αυτό λέγεται trickle down economics

αν θεωρείς άδικο να πληρώνεις εσύ για το welfare του άλλου γιατί να είναι δίκαιο το #μένουμε_σπίτι;
αν ο φόρος είναι κλοπή η απαγόρευση κυκλοφορίας γιατί να μην είναι σκλαβιά;

ένα μεγάλο μέρος καθυστερημένων πολιτικών αποφάσεων και στους κύκλους του ΠΟΥ και σε χώρες όπως οι ΗΠΑ περιστρέφονται γύρω από αυτό
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
181
299
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@fockos ξες πόσες μέρες κατά μέσο όρο μένουν οι κορονοασθενείς στην μεθ;
μέχρι να πεθάνουν ή μέχρι να γίνουν αιμοδυναμικά σταθεροι. Υποχωρήσει κατά πολύ η πνευμονία και έχουν από μόνοι τους καλό κορεσμό οξυγόνου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.

Ο κορονοϊός προσέβαλλε έναν γάτο (!) στο Βέλγιο, με πηγή της μετάδοσης τον νοσούντα κύριό του, ανακοίνωσαν σήμερα οι βελγικές υγειονομικές αρχές, αποκλείοντας όμως τον κίνδυνο μόλυνσης από το ζώο στον άνθρωπο.

Καλό θα ταν να μη φασωνόμαστε με τα κατοικίδια μας γενικά.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ πάντως τη γάτα την έχω βάλει σε καραντίνα πάνω σε μια μαξιλάρα κάτω απ' το τραπέζι της κουζίνας δεν ξανά ανεβαίνει στο κρεβάτι μου αν δε σταματήσει να φτερνίζεται :no:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Εντωμεταξύ έχουν βγεί μερικοί φιλελέδες στο φβ, ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που ξαναμπήκα, και αναρρωτιούνται περί του διλήμματος:

Λίγες ζωές παραπάνω από κορονοϊό ή μια γκρεμισμένη οικονομία.

Να ψοφήσουν λέει μερικοί, προκειμένου να μη σταματήσει να κινείται η οικονομία.

Η κατσίκα μας, κλασσικά. Μου ρθε να του πω αυτουνού που το γραψε "Ωραία, ξεκίνα, ψόφα πρώτος να σωθεί η οικονομία, που τόσο αγαπάς, γραναζάκο".

Ναι, υπάρχει το επιζήμιον, αλλά υπάρχει και το ανήθικο.

Αν θυσιάζουμε την ηθική μας προκειμένου να ελαχιστοποιούμε τις ζημιές, τότε δεν είμαστε καθόλου καλύτεροι από τους επικίνδυνους "ηγέτες" του παρελθόντος τους οποίους απορρίψαμε ως είδος.

Αλλά μαντεύω κανείς δεν θέλει να το ακούσει αυτό, ναι;

Ο ιός είναι η φύση, είναι ανεξέλεγκτος αν αφεθεί. Η οικονομία αν αλλάξουν τακτικές κάποιοι διορθώνεται έστω κι αργά.

Guess I'm a f... naive idealist huh?
Σ'αγαπαω, σ'εκτιμαω, αλλα ειναι φορες που δεν ξερω γιατι γραφεις τετοια πραγματα
Η οικονομια δεν περιοριζεται στις ζημιες των καπιταλιστων, αφορα και το μηνιατικο του μεσου ανθρωπου. Και τους γιατρους. Δεν χρειαζεται να πας στο αλλο ακρο και να αρχιζεις να θυσιαζεις, κλεισε τους ευπαθεις σπιτι τους , αλλα ασε τον υπολοιπο κοσμο, εστω και με καποιους ψιλοπεριορισμους για να ευχαριστησεις και τους φασιστακους. Ο μεσος πολιτικος στα @@ του, πρεπει να δειξει οτι κανει κατι, αλλα οχι να τα κανουμε ολα πουτανα, ας δειξουμε λιγη προσοχη. Ο ιδιος ο ΠΟΥ, αν δεν κανω λαθος, αρχιζει να προτεινει να επικεντρωνομαστε στα τεστ και οχι τις καραντινες.
Ωραια τα συνθηματα οτι η ζωη του ανθρωπου και η αξιοπρεπεια του ειναι ανεκτιμητα, αλλα εγω ξερεις τι φοβαμαι? Οτι μετα απο "κανενα 5μηνο που θα κλεισουν οι μηχανες", ο μεσος ανθρωπως θα ευχεται να ειχε να φαει και ας κολλαγε τον κωλο-ιο
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο ιδιος ο ΠΟΥ, αν δεν κανω λαθος, αρχιζει να προτεινει να επικεντρωνομαστε στα τεστ και οχι τις καραντινες.
Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά αυτό δεν είναι αληθές. Ο ΠΟΥ δεν είπε να μην επικεντρωνόμαστε στις καραντίνες, το μήνυμα του προέδρου στο G20 ήταν ότι αυτά τα μέτρα, αν και δραστικά, δεν είναι αρκετά, και ότι ο εντοπισμός και το treating των νοσούντων είναι αναγκαία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Σ'αγαπαω, σ'εκτιμαω, αλλα ειναι φορες που δεν ξερω γιατι γραφεις τετοια πραγματα
Η οικονομια δεν περιοριζεται στις ζημιες των καπιταλιστων, αφορα και το μηνιατικο του μεσου ανθρωπου. Και τους γιατρους. Δεν χρειαζεται να πας στο αλλο ακρο και να αρχιζεις να θυσιαζεις, κλεισε τους ευπαθεις σπιτι τους , αλλα ασε τον υπολοιπο κοσμο, εστω και με καποιους ψιλοπεριορισμους για να ευχαριστησεις και τους φασιστακους. Ο μεσος πολιτικος στα @@ του, πρεπει να δειξει οτι κανει κατι, αλλα οχι να τα κανουμε ολα πουτανα, ας δειξουμε λιγη προσοχη. Ο ιδιος ο ΠΟΥ, αν δεν κανω λαθος, αρχιζει να προτεινει να επικεντρωνομαστε στα τεστ και οχι τις καραντινες.
Ωραια τα συνθηματα οτι η ζωη του ανθρωπου και η αξιοπρεπεια του ειναι ανεκτιμητα, αλλα εγω ξερεις τι φοβαμαι? Οτι μετα απο "κανενα 5μηνο που θα κλεισουν οι μηχανες", ο μεσος ανθρωπως θα ευχεται να ειχε να φαει και ας κολλαγε τον κωλο-ιο

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν συμμερίζομαι την άποψη κάποιων συμφορουμιτών και μη, που λένε ότι "έλα μωρέ θα κλείσουν οι μηχανές 5 μήνες και τι έγινε". Όχι "και τι έγινε". Οχι. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι πιο έξυπνος από αυτά και θεωρώ πως είμαι.

Κι ευχαριστημένοι να είμαστε αν μείνουν οι χώρες μας ως έχουν και δεν δουμε και πολέμους. Που μάλλον θα δούμε.

Θέλω να σου απαντήσω γιατί γράφω τέτοια πράγματα.

Το γνωρίζεις ότι κι εγω σε εκτιμώ και δεν χάνω στιγμή να στο παραδέχομαι ανα τις αναρτήσεις μου. Είναι αληθές, είναι ειλικρινές, εμπεριέχει θαυμασμό καθώς σε θεωρώ έναν αξιόλογο και οξυδερκή άνθρωπο.

Θα μου επιτρέψεις να περιοριστώ σε λίγα λόγια και καλά;

Στα 36 μου, αμφισβητώ πολλά, αντιμάχομαι περισσότερα που μέχρι πρότινος τα ερμήνευα ως φίλια, αποδέχομαι κάποια που μέχρι πρότινος τα θεωρούσα αδιανόητα, εξετάζω τα πάντα και έχω τα μάτια μου 200% ανοιχτά και τα αυτιά μου πιατέλες.

Είμαι ένα άγριο ζώο στον πάτο του βαρελιού, γιατί έχω καταλάβει ότι πλέον παίζει σοβαρά η πιθανότητα να απειλείται και η επιβίωσή μου εαν διατηρήσω το ακόλουθο σκεπτικό. Γιατί άκουγα, πίστευα, αναπαρήγαγα και επαναπαυόμουν στη φυσιολογικότητα του μέσου ανθρώπου.

Και ξέρεις πως νιώθω; Κορόιδο.


Διότι καλές οι θεωρίες των οικονομολόγων όσο δεν είχαμε ακόμα παρει ένα πτυχίο και θεωρούσαμε ότι ήμασταν στο απυρόβλητο και έχουμε τη λυση για όταν βγούμε στην αγορά. Και καλές οι έρευνες και οι θεωρίες και τα μαγειρέματα των διδακτορικών για να βγάλουν μια αυθεντική unplagiarized διατριβάρα για να γίνουν λεκτόρια. Όπως επίσης καλές οι δηλώσεις και τα μέτρα "τσιρότα επι χειρουργικού χάσματος" των πολιτικών-οικονομολογων και λοιπών δημοσιοσχετιστών και μαρκετιστών, αλλά σαν την εμπειρία δεν έχει...


Μπορεί να σου φανώ αλλοπρόσαλλος όπως στα γράφω, αλλά δεν είμαι. Εχω ζήσει πράγματα. Άσχημα πράγματα.

Γι αυτό εκτρέπομαι της συνηθισμένης διαλεκτικής μου. Μπαίνω και στο άλλο παπούτσι, εκει που ζουν κι οι άλλοι άνθρωποι. Όχι μόνο οι θεωρίες, όχι μόνο το χρήμα, όχι μόνο η πάρτη μου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Η Γαλλία στέκει στο πλευρό της Ιταλίας», διαβεβαίωσε ακόμη ο γάλλος πρόεδρος.

«Γίνεται πολύς λόγος για τη βοήθεια της Κίνας και της Ρωσίας, αλλά γιατί δεν λέμε ότι η Γερμανία και η Γαλλία παρέδωσαν 2 εκατομμύρια μάσκες και δεκάδες χιλιάδες προστατευτικές στολές στην Ιταλία;» διερωτήθηκε. «Δεν αρκούν αυτά, όμως είναι μόνο η αρχή (...). Δεν πρέπει να επιτρέπουμε στους εαυτούς μας να δηλητηριάζονται από αυτά που μπορεί να λένε οι διεθνείς εταίροι μας ή οι ανταγωνιστές μας», έκρινε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γιατί να πας τόσο μακριά μέχρι το φβ, όταν έχεις τον @akikos εδώ;
Θα ήμουν υπέρ της καραντίνας αν έβλεπα το κράτος να μειώνει τους μισθούς των υπαλλήλων του και γενικά να έκανε σωστά κουμάντα. Αυτή τη τη στιγμή επιχειρήσεις είναι κλειστές και παράλληλα τρέχουν εισφορές (αναστολή δεν σημαίνει κατάργηση), απόδοση ΦΠΑ, ενοίκια, μισθοδοσίες για την πλειοψηφία των επιχειρήσεων που δεν τις έκλεισε το κράτος. Τα πάντα έχουν παγώσει.

Τι πιστεύεις ότι σε 2, 3 ή παραπάνω μήνες όταν αυτό θα τελειώσει θα επιστρέψουμε στην ομαλότητα ή θα ασχοληθεί η ΕΕ με την Ελλάδα και όχι με χώρες όπως η Ιταλία που κάνουν χιλιάδες τεστ και χρέη κάθε μέρα. Θα δεχθεί π.χ. η Σουηδία να μπει μέσα εξαιτίας αποφάσεων άλλων χωρών.

Οι χώρες με μεγάλη επιχειρηματικότητα θα μειώσουν την ζημιά λόγω των δωρεών των μεγάλων επιχειρήσεων που έχουν την έδρα στη χώρα τους. Η Ελλάδα που τις διώχνει θα περιμένει τα ΕΣΠΑ που θα είναι πολύ λιγότερο από αυτά που χρειάζεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top