• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Στα δελτία ειδήσεων εμφανίστηκαν παπάδες, η Ράπτη και μερικοί θεούσοι γιατροί που μας είπαν ότι η "κοινωνία" είναι ακίνδυνη για τον ιό. Όμως η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) έχει αντίθετη γνώμη:
Η ανακοίνωση της ΟΕΝΓΕ:
"Η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) εκφράζει τον έντονο προβληματισμό της για δημόσιες δηλώσεις κάποιων γιατρών που με απαράδεκτο τρόπο υποτάσσουν την επιστημονική αλήθεια στις προσωπικές θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, χρησιμοποιώντας έτσι αδόκιμα τους επιστημονικούς τους τίτλους για να παραπληροφορούν την κοινή γνώμη για σοβαρά θέματα δημόσιας υγείας. Όπως έχει ήδη τονιστεί, η μετάδοση των τρεχουσών εποχικών ιώσεων αναπνευστικού – κορωνοϊού και γρίπης – γίνεται με σταγονίδια που εκπέμπονται από την στοματοφαρυγγική κοιλότητα και την μύτη πασχόντων. Γι’ αυτό συνιστώνται τα αναγκαία προφυλακτικά μέτρα. Οι συστάσεις αυτές φυσικά και δεν περιλαμβάνουν εξαιρέσεις για λόγους θρησκευτικούς, μυστηριακούς ή μεταφυσικούς.

φωκ κοιν.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Στα δελτία ειδήσεων εμφανίστηκαν παπάδες, η Ράπτη και μερικοί θεούσοι γιατροί που μας είπαν ότι η "κοινωνία" είναι ακίνδυνη για τον ιό. Όμως η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) έχει αντίθετη γνώμη:
Η ανακοίνωση της ΟΕΝΓΕ:
"Η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) εκφράζει τον έντονο προβληματισμό της για δημόσιες δηλώσεις κάποιων γιατρών που με απαράδεκτο τρόπο υποτάσσουν την επιστημονική αλήθεια στις προσωπικές θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, χρησιμοποιώντας έτσι αδόκιμα τους επιστημονικούς τους τίτλους για να παραπληροφορούν την κοινή γνώμη για σοβαρά θέματα δημόσιας υγείας. Όπως έχει ήδη τονιστεί, η μετάδοση των τρεχουσών εποχικών ιώσεων αναπνευστικού – κορωνοϊού και γρίπης – γίνεται με σταγονίδια που εκπέμπονται από την στοματοφαρυγγική κοιλότητα και την μύτη πασχόντων. Γι’ αυτό συνιστώνται τα αναγκαία προφυλακτικά μέτρα. Οι συστάσεις αυτές φυσικά και δεν περιλαμβάνουν εξαιρέσεις για λόγους θρησκευτικούς, μυστηριακούς ή μεταφυσικούς.
Και η αρχιεπισκοπή παρόλα αυτά έβγαλε σήμερα ανακοίνωση και είπε ότι ηλικιωμένοι ,άτομα με προβλήματα υγείας και γενικά ευπαθείς ομάδες καλύτερα να μην πηγαίνουν σε μέρη με πολύ κόσμο ,οπότε εμμέσως το ψιλοείπαν.
Το φοβερό είναι ότι δεν το βρίσκω στο ίντερνετ να το βάλω ,αλλά το είπαν στις ειδήσεις .
Βέβαια οι ηλίθιοι περισσεύουν .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κορωνοϊός: Δεύτερο κρούσμα στο Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Δεύτερο κρούσμα του νέου κορωνοϊού εντοπίστηκε στο Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στις Βρυξέλλες, την περασμένη εβδομάδα και 46 υπάλληλοί του κλήθηκαν να παραμείνουν στα σπίτια τους και να παρακολουθήσουν την υγεία τους, σύμφωνα με ένα email που εστάλη και περιήλθε στην κατοχή του Reuters.
Το email εστάλη την Παρασκευή από τον Γουίλιαμ Σάπκοτ, τον διευθυντή της Γενικής Διεύθυνσης οργανωτικής ανάπτυξης και υπηρεσιών του Συμβουλίου, και ανέφερε ότι ένας άνδρας, ο οποίος είχε παρακολουθήσει μια συνάντηση των πρεσβευτών των 27 χωρών μελών στις 2 Μαρτίου, βρέθηκε θετικός στον ιό.

Όλοι οι χώροι στους οποίους είχε πάει σφραγίστηκαν και απολυμάνθηκαν.

Το Συμβούλιο, το οποίο φιλοξενεί συναντήσεις σε επίπεδο υπουργών και διασκέψεις της ΕΕ, απασχολεί περίπου 3.000 υπαλλήλους.

Όλες οι προγραμματισμένες συναντήσεις, ανάμεσά τους και οι συνομιλίες των υπουργών Εμπορίου της ΕΕ στις 12 Μαρτίου, θα διεξαχθούν κανονικά και «δεν έχει ληφθεί κάποια απόφαση για περιορισμό των προγραμματισμένων συναντήσεων», ανέφερε το email.

Σήμερα, Κυριακή, δεν ήταν διαθέσιμος να σχολιάσει κάποιος εκπρόσωπος του Συμβουλίου.

Σε άλλη εξέλιξη, το υπουργείο Υγείας του Βελγίου ανακοίνωσε σήμερα ότι ο αριθμός των κρουσμάτων στη χώρα ανήλθε σε 200 και ότι ο κορωνοϊός έχει αρχίσει την διάδοση στην κοινότητα ανάμεσα στον πληθυσμό της χώρας.

Υπενθυμίζεται ότι υπάλληλος της Κομισιόν που συμμετείχε στη συνεδρίαση των υπουργών Εσωτερικών της ΕΕ της Τετάρτης 4 Φεβρουαρίου, βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Όσοι συμμετείχαν στη σύσκεψη ενημερώθηκαν ότι ένας υπάλληλος που βρισκόταν στην αίθουσα της συνεδρίασης έχει νοσήσει από τον ιό.

Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες του ANT1 στη συγκεκριμένη συνεδρίαση από ελληνικής πλευράς ήταν παρόντες ο Υπουργός Επικρατείας, Γιώργος Γεραπετρίτης, ο αναπληρωτής υπουργός Μεταναστευτικής Πολιτικής Γιώργος Κουμουτσάκος και ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης.

'Οπως έγινε γνωστό από διπλωματικές πηγές, η πρέσβειρα της Κροατίας, Ιρένα Αντράσι, τέθηκε αυτοβούλως σε καραντίνα μετά και το δεύτερο κρούσμα κορωνοϊού στο Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Να μου το θυμηθήτε τη μεγάλη διασπορά ο Χρυσοχοΐδης θα μας την κάνει . :bleh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
113 νεκροι στην Ιταλια μεσα σε μια μερα. Κατα τα αλλα ο κορονοιος ειναι σαν την κοινη γριπη :rolleyes:
Κι ακόμα είναι νωρίς για την Ιταλια που έχει χτυπηθεί μονο σε τρια σημεία της επικράτειας της.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Και η αρχιεπισκοπή παρόλα αυτά έβγαλε σήμερα ανακοίνωση και είπε ότι ηλικιωμένοι ,άτομα με προβλήματα υγείας και γενικά ευπαθείς ομάδες καλύτερα να μην πηγαίνουν σε μέρη με πολύ κόσμο ,οπότε εμμέσως το ψιλοείπαν.
Το φοβερό είναι ότι δεν το βρίσκω στο ίντερνετ να το βάλω ,αλλά το είπαν στις ειδήσεις .
Βέβαια οι ηλίθιοι περισσεύουν .
Νομίζω ότι η αρχιεπισκοπή ΔΕΝ είπε κάτι τέτοιο. Η κυβέρνηση είπε ότι ΘΑ το ζητήσει αυτό από την αρχιεπισκοπή.

αρχιεπ.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
O αποκλεισμός στα γήπεδα και στις εκκλησίες δεν έχουν νόημα γιατί πάνε οι τοπικές κοινωνίες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Κι ακόμα είναι νωρίς για την Ιταλια που έχει χτυπηθεί μονο σε τρια σημεία της επικράτειας της.
Μάλλον απο το καρναβάλι την πάτησαν και έγιναν και λάθη ,λέει , απο τους γιατρούς .Δεν ξέρω .
Αλλά και τα θύματα είναι πάρα πολλά.'Εγραψα παραπάνω τι είπε ο καθηγητής στο κανάλι.Είπε και τον άκουσα η ίδια ότι είναι πολύ παραπάνω στατιστικά απο τα τα αντίστοιχα της Κίνας .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι η αρχιεπισκοπή ΔΕΝ είπε κάτι τέτοιο. Η κυβέρνηση είπε ότι ΘΑ το ζητήσει αυτό από την αρχιεπισκοπή.

Το άκουσα σήμερα 2 φορές στις ειδήσεις απο την ΕΡΤ.:/:
Αλλά πράγματι δεν το βρίσκω στο ΝΕΤ.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χωρίς στρατιωτικό νόμο, δεν μπορεί το κράτος να μου απαγορεύσει να βγω έξω και να πάω στην καφετέρεια. Είμαι ιδιώτης και πάω σε ιδιωτικό χώρο.
Γιατί ψηλέ μου το γήπεδο δεν είναι ιδιωτικός χώρος που πληρώνεις για να πας όπως στην καφετέρια/σινεμά/θέατρο/συναυλία/ταβέρνα; Είπα πουθενά να απαγορεύουν τις εξόδους; Ακριβώς το αντίθετο είπα.
Το σάψαλο μπορεί να βγει αλλά θα είναι κλειστό το ΚΑΠΗ άρα θα πάει στο καφενείο. Είμαστε εντάξει;
Ξαναλέω το σκεπτικό μου για την προστασία της συγκεκριμένης ευπαθούς ομάδας: Κλείνει ένα μέρος (σαν καφενείο) που μαζεύονται τα γερόντια για να μη κολλήσουν ο ένας τον άλλον. Παράλληλα οι εκκλησίες δεν αναστέλλουν τη λειτουργία τους. Ένας κλειστός χώρος χωρίς αερισμό που μαζεύει κυρίως ανθρώπους μεγάλης ηλικίας οι οποίοι είναι εύκολα καμιά 200αρια και ο ένας παίρνει από το κουταλάκι/εικόνες τα σάλια του άλλου. Η χαρά της διάδοσης του ιού δηλαδή.
Και τι γίνεται για αυτό; Επιστήμονας άνθρωπος λέει στην τιβι "μη πίνετε από το ίδιο ποτήρι γιατί κολλάτε" (ΛΟΓΙΚΌ) και για την θεία κοινωνία απαντάει "είναι λεπτό το ζήτημα" για να μη θίξει το παπαδαριό. Το Ιράν της Ευρώπης. Που και το Ιράν δηλαδή πιο ώριμα φέρθηκε σε αυτό το θέμα γιατί ακύρωσε την προσευχή της Παρασκευής.

Που οκέι οι δικοί μου δεν πάνε εκκλησία αν είναι να ψοφολογήσουν τα γερόντια που τις γεμίζουν καλό δρόμο προς τον άλλον κόσμο. Να χάσουν και την πελατεία οι ρασοφόρεμένοι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Το μόνο που έχει υποπέσει στην αντίληψή μου είναι αυτό φίλε μου.
Άκουγα ότι σίγουρα χρειάζεται γνωμάτευση γιατρού ότι διαγνώστηκες με τον κορονοϊό ,λινκ να σου βάλω δεν έχω ,αλλά δεν αρκεί η υποψία σου για να είσαι καλυμμένος .Και πάλι δεν ξέρω για τί κάλυψη μιλάμε .
Αυτό καλύτερα ένας εργατολόγος θα στο πει.
Το όλο θέμα όμως είναι η πρόληψη σε αυτό. Γιατί αν φτάσουμε στο να διαγνωσθείς όντως, θα περάσουν μέρες που θα πηγαίνεις κανονικά στη δουλειά και θα τους έχεις κολλήσει ενδεχομένως ήδη... Για παράδειγμα αν κάποιος έχει πάει ταξίδι σε μια χώρα με λίγα κρούσματα και δεν είναι στη μαύρη λίστα με τις πληττόμενες χώρες, και γυρίσει πίσω και σκεφτεί ότι για προληπτικούς λόγους να μην το ρισκάρω και πάω δουλειά. Αυτός θα είναι σωστός απέναντι στους συναδέλφους του αλλά η επιχείρηση δεν μπορεί να του πει "ναι καλά κάνεις κάτσε σπίτι δύο βδομάδες για σίγουρα και θα σε πληρώνω κανονικά!". Άρα αυτός θα πάει κανονικά δουλειά επειδή δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς σε αυτή τη φάση, σωστά? Αυτό εννοώ. Γιατί αν το πάμε κι ένα βήμα παραπέρα, όλοι θα μπορούσαν να προφασιστούν έμμεσα τέτοια ρίσκα και ότι είναι δυνητικοί φορείς και κανείς να μην πάει για δουλειά και άρα να κλείσει η επιχείρηση. Από την άλλη αυτό μπορεί να γίνει ούτως ή άλλως αν όντως κολλήσουν οι περισσότεροι εκεί μέσα. Ενώ αν η κυβέρνηση είχε θεσπίσει κάποια διάταξη για την εργασία και αυτήν την περίπτωση τότε θα ήταν πιο ξεκάθαρο το τι πρέπει να γίνει και θα ήταν καλυμμένοι και οι εργαζόμενοι και οι εργοδότες. Απορώ που αυτό το θέμα δεν έχει απασχολήσει ακόμα τον κόσμο.

Κι ένα update της κατάστασης:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Το όλο θέμα όμως είναι η πρόληψη σε αυτό. Γιατί αν φτάσουμε στο να διαγνωσθείς όντως, θα περάσουν μέρες που θα πηγαίνεις κανονικά στη δουλειά και θα τους έχεις κολλήσει ενδεχομένως ήδη... Για παράδειγμα αν κάποιος έχει πάει ταξίδι σε μια χώρα με λίγα κρούσματα και δεν είναι στη μαύρη λίστα με τις πληττόμενες χώρες, και γυρίσει πίσω και σκεφτεί ότι για προληπτικούς λόγους να μην το ρισκάρω και πάω δουλειά. Αυτός θα είναι σωστός απέναντι στους συναδέλφους του αλλά η επιχείρηση δεν μπορεί να του πει "ναι καλά κάνεις κάτσε σπίτι δύο βδομάδες για σίγουρα και θα σε πληρώνω κανονικά!". Άρα αυτός θα πάει κανονικά δουλειά επειδή δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς σε αυτή τη φάση, σωστά? Αυτό εννοώ. Γιατί αν το πάμε κι ένα βήμα παραπέρα, όλοι θα μπορούσαν να προφασιστούν έμμεσα τέτοια ρίσκα και ότι είναι δυνητικοί φορείς και κανείς να μην πάει για δουλειά και άρα να κλείσει η επιχείρηση. Από την άλλη αυτό μπορεί να γίνει ούτως ή άλλως αν όντως κολλήσουν οι περισσότεροι εκεί μέσα. Ενώ αν η κυβέρνηση είχε θεσπίσει κάποια διάταξη για την εργασία και αυτήν την περίπτωση τότε θα ήταν πιο ξεκάθαρο το τι πρέπει να γίνει.

Κι ένα update της κατάστασης:
Για αυτό υποτίθεται αν διασπαρεί στην κοινότητα ο ιός ,θα κλείσουν διάφοροι χώροι ,τώρα αν θα κλείσουν ιδιωτικές εταιρίες ,αν φτάσουμε σε σημείο Ιταλίας θα γίνει και αυτό για αυτό και πρέπει να προνοήσουμε και να μην φτάσουμε .
Είναι δύσκολα τα πράγματα .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Παιδιά αν έχεις κορωνιό χωρίς βαριά συμπτώματα σε κλείνουν σπίτι σου ή σε βάζουν σε καραντίνα νοσοκομείο; Να ξέρω τι Θα μου συμβεί αν κολλήσω :p Εχω κι ένα σκυλί την Εβίτα τι θα απογινει αν μας κλείσουν οικογενειακώς σε νοσοκομείο; Τα σκέφτομαι όλα!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά αν έχεις κορωνιό χωρίς βαριά συμπτώματα σε κλείνουν σπίτι σου ή σε βάζουν σε καραντίνα νοσοκομείο; Να ξέρω τι Θα μου συμβεί αν κολλήσω :p Εχω κι ένα σκυλί την Εβίτα τι θα απογινει αν μας κλείσουν οικογενειακώς σε νοσοκομείο; Τα σκέφτομαι όλα!
Αν έχεις ήπια συμπτώματα μένεις σπίτι όπως σε μια απλή ίωση!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αν έχεις ήπια συμπτώματα μένεις σπίτι όπως σε μια απλή ίωση!
Και σε παρακολουθεί κάποιος όπως αστυνομία ή άτομο του κράτους να μην βγεις έξω επειδή και καλά απειλείς τη δημόσια υγεία; Προσπαθώ να καταλάβω :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Στην Ιταλία έχουμε mortal rate 366/7375 που πλησιάζει νομίζω το αντίστοιχο ποσοστό της γρίπης στη περιοχή μας.


Ο @fockos; δικαιώθηκε πάλι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Και μια μαθηματική ανάλυση..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Παιδιά αν έχεις κορωνιό χωρίς βαριά συμπτώματα σε κλείνουν σπίτι σου ή σε βάζουν σε καραντίνα νοσοκομείο; Να ξέρω τι Θα μου συμβεί αν κολλήσω :p Εχω κι ένα σκυλί την Εβίτα τι θα απογινει αν μας κλείσουν οικογενειακώς σε νοσοκομείο; Τα σκέφτομαι όλα!
Αν δεν είσαι σε ευπαθή ομάδα και η κλινική σου εικόνα είναι καλή ,απο ότι έχω καταλάβει σου δίνουν οδηγίες και κλείνεσαι σπίτι σου .
Για το σκυλάκι σου δεν ξέρω ,πάρε μπόλικη τροφή ,αλλά δεν θα σας κλείσουν όλους μαζί μωρέ ,δεν θα είστε όλοι σοβαρά ,μόνο εσύ . :bleh:

Να ο γιατρός που σας έλεγα στον ANT1 ,στην αρχή του video σχολιάζει και τα της Ιταλίας πόσο περίεργο είναι τόσοι θάνατοι σε μια ημέρα .Και λέει για τα δικά μας .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κορωνοϊός: Τα 12 μέτρα που ζητά ο ΙΣΑ για τη θωράκιση του υγειονομικού συστήματος
Η ανάγκη άμεσης λήψης επιπλέον μέτρων για τη θωράκιση του υγειονομικού συστήματος προκειμένου να ανταπεξέλθει στην εξάπλωση του νέου κορωνοϊού, τονίστηκε στο πλαίσιο της έκτακτης σύσκεψης του Δ.Σ του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών με τη συμμετοχή έγκριτων επιστημόνων.
Ειδικότερα, επισημάνθηκε ο κίνδυνος της ενδονοσοκομειακής διασποράς και τονίστηκε η ανάγκη να ληφθούν έκτακτα μέτρα, τόσο για την προστασία του υγειονομικού προσωπικού που βρίσκεται στην ομάδα υψηλού κινδύνου για νόσηση, όσο και των ασθενών.

Επίσης αποφασίστηκε η δημιουργία επταμελούς Επιτροπής, αποτελούμενη από εκπροσώπους του ΙΣΑ και της Περιφέρειας Αττικής, η οποία θα παρακολουθεί στενά την εξέλιξη του θέματος.

«Η χώρα μας όπως όλες οι χώρες του κόσμου βρίσκεται μπροστά σε μία υγειονομική απειλή με απρόβλεπτες επιπτώσεις. Όπως σε όλες τις μεταδοτικές νόσους η πρόληψη είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της αντιμετώπισης και γι' αυτό πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα τόσο στην ενημέρωση του κοινού όσο και στην ενημέρωση των υγειονομικών. Μέχρι τώρα η πολιτεία έχει δείξει καλά αντανακλαστικά και χειρίστηκε το πρόβλημα με ψυχραιμία και ετοιμότητα», ανέφερε ο πρόεδρος του ΙΣΑ, Γιώργος Πατούλης.

Εκτίμησε ωστόσο ότι «βρισκόμαστε σε ένα κρίσιμο στάδιο και πρέπει να δοθεί μάχη με το χρόνο για να θωρακιστεί το υγειονομικό σύστημα προκειμένου να αναχαιτίσει την εξάπλωση του ιού».

Ειδικότερα, ο ΙΣΑ ζητά:

  1. Επίσπευση των διαδικασιών για την πρόσληψη εξειδικευμένου ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού για να ανοίξουν οι κλειστές κλίνες ΜΕΘ και ΜΑΦ.
  2. Ενίσχυση Δημόσιων δομών Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας και νοσοκομείων ώστε να λειτουργούν με ασφαλή τρόπο για το προσωπικό και τους πολίτες.
  3. Αξιοποίηση των επικουρικών γιατρών καθώς και του προσωπικού που συνταξιοδοτήθηκε από το ΕΣΥ προ διμήνου και των γιατρών του πρώην ΙΚΑ που αποχώρησαν από το σύστημα υγείας.
  4. Ενίσχυση των Κέντρων Υγείας και των Αγροτικών Ιατρείων, με προσωπικό και υγειονομικό υλικό καθώς και επισταμένη ενημέρωση του προσωπικού.
  5. Διασφάλιση του απαραίτητου υγειονομικού υλικού (μάσκες, αντισηπτικά, σαπούνια κ.τ.λ.) σε όλες τις δημόσιες δομές υγείας. Αυστηρά μέτρα πρόληψης στα Κέντρα Αιμοκάθαρσης και γενικότερα στα Κέντρα διαχείρισης ευπαθών ομάδων
  6. Αύξηση της χρηματοδότησης του ΕΣΥ και των Δομών του
  7. Άμεση ενημέρωση των ιατρών μελών του ΙΣΑ που παρέχουν υπηρεσίες ΠΦΥ σχετικά με τη λήψη ορθού επιδημιολογικού ιστορικού και τη διαχείριση των ύποπτων περιστατικών.
  8. Αύξηση των εργαστηρίων που διενεργούν τις διαγνωστικές εξετάσεις για τον κορωνοϊό σε όλη τη χώρα.
  9. Να δοθούν οδηγίες από τον ΕΟΔΥ στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος και να ενισχυθεί η ενημέρωση των εμπλεκόμενων.
  10. Μέτρα πρόληψης στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και ενημέρωση του κοινού από τον ΕΟΔΥ.
  11. Αποσαφήνιση των μέτρων για τις αθλητικές δραστηριότητες και τα Πανελλήνια πρωταθλήματα Junior, με δεδομένο ότι υπάρχει μεγάλη μετακίνηση πληθυσμού.
  12. Λήψη μέτρων για την οικονομική υποστήριξη των πληττομένων ιατρείων εργαστηρίων και πολυιατρείων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στην Ιταλία έχουμε mortal rate 366/7375 που πλησιάζει νομίζω το αντίστοιχο ποσοστό της γρίπης στη περιοχή μας.

Ο @fockos; δικαιώθηκε πάλι.
Το 10% του πληθυσμού θα νοσήσει απο τον κορωνοϊο. Το ίδιο συμβαίνει με τη γρίπη;
Εκτός αυτου απο την εποχική γριπη μονο το 15% των εμβολιασμενων είναι στα θύματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Το 10% του πληθυσμού θα νοσήσει απο τον κορωνοϊο. Το ίδιο συμβαίνει με τη γρίπη;
Νταξ δεν βγάζεις άκρη.Τον χαλβά τους κάποιοι.
Εδώ ολόκληρος καθηγητής στον ANT1 ΚΑΙ είπε για αυτό που συμβαίνει στην Ιταλία πόσο περίεργο είναι .Σε ένα 24ωρο τόσοι νεκροί !
Καλά δεν λέμε καν για την καραντίνα σε 15 εκατομμύρια Ιταλούς.Γίνονταν και στην γρίπη αυτά; Για να τρελαθούμε κάποιοι .
Εγώ απλά προσπερνώ .
Δείτε τώρα εδώ .

Ιταλία - κορωνοϊός - Βατικανό: Δεν θα τελούνται λειτουργίες, γάμοι, κηδείες ώς τις 3 Απριλίου
Η Συνέλευση Καθολικών Επισκόπων Ιταλίας, στο πλαίσιο των έκτακτων μέτρων κατά του κορωνοϊού, αποφάσισε ότι όλες οι λειτουργίες θα σταματήσουν σε όλες τις εκκλησίες της χώρας μέχρι τις 3 Απριλίου.

Δεν θα τελούνται γάμοι ούτε κηδείες σε εκκλησιαστικούς χώρους. «Πρόκειται για μια οδυνηρή απόφαση, η οποία όμως ενδείκνυται ως συμβολή στην προστασία της δημόσιας υγείας», τονίζει η Συνέλευση Καθολικών Επισκόπων.

Παράλληλα, αποσαφηνίζει ότι ασπάζεται και εφαρμόζει τα μέτρα της ιταλικής κυβέρνησης για τον περιορισμό του ιού, διότι η Καθολική Εκκλησία ανησυχεί για την κατάσταση έκτακτης ανάγκης που έχει επιβληθεί στη χώρα.

Ο απολογισμός των νεκρών από την επιδημία του κορωνοϊού στην Ιταλία ανέρχεται σε 366 από 233 που ήταν χθες Σάββατο, ανακοίνωσε νωρίτερα αξιωματούχος. Έτσι σε όλη την την ιταλική επικράτεια οι νεκροί μέσα σε μια μέρα έφθασαν τους 133.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
Θα το φανταζόσασταν αυτό πριν ένα μήνα ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αν εμβολιαστεί κανεις για την κοινη γρίπη η θνητότητα είναι μονο το 15% του 1% των θανατων. Στον κοροναιο επειδή δεν υπαρχει εμβόλιο ακόμα και το αντιστοιχο 1% καθίσταται τουλάχιστον εξι φορες πιο θανατηφόρο απο την γριπη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top