• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Είπαμε ότι οι νεκροί είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα αναλογικά του πληθυσμού.
Βέλγιο 24 νεκροί με ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα.
Τσεχία 34 νεκροί με ίδιο πληθυσμό.
Ουγγαρία 21 νεκροί με ίδιο πληθυσμό.
Ομάν 29 νεκροί με 5 εκ. πληθυσμό.
Κροατία 7 νεκροί με 4 εκ. πληθυσμό.
Ρουμανία 53 νεκροί με 19 εκ.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θυμάμαι τότε (προ κορονοϊού) που γινόταν ένα δυστύχημα με αεροπλάνο ή τρένο κλπ και πέθαιναν κάποιος αριθμός ατόμων και το σχολιάζαμε και εδώ στο φόρουμ και γενικότερα με τους δικούς μας, και τώρα έχουμε 1.000.000 νεκρούς σε λιγότερο από ένα χρόνο κι είναι λες και το έχουμε συνηθίσει....:(
Περίπου 60.000.000 πεθαίνουν κάθε χρόνο στην γη από διάφορες αιτίες
Πολλοί από αυτούς από κάπνισμα, και κακή διατροφή.
Δεν είδα καμία απαγόρευση του καπνίσματος του junk food η της ζάχαρης
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Κάποια νέα νούμερα.

•USA:44.433 new infections 419 deaths
•Brazil:12.342 new infections 290 deaths
•India:74.383 new infections 918 deaths
•Canada:1.685 new infections 5 deaths
•Australia:20 new infections 1 death
•South Korea:87 new infections 1 death
•Germany:3.483 new infections 11 deaths
•U.K:12.727 new infections 65 deaths
•France:16.101 new infections 46 deaths
•Italy:5.456 new infections 26 deaths
•Greece:280 new infections 13 deaths
•Russia:13.634 new infections 143 deaths
•Belgium:7.950 new infections 24 deaths
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,626 μηνύματα.
Στην Ρωσία βράζει ξανά δυστυχώς. Ευτυχώς που τους απέμεινε κάτι από την ΕΣΣΔ ( Υγεία ) και τα πάνε καλά στους θανάτους. Στην Ιταλία πάνε για τα ίδια επίπεδα με Μάρτιο-Απρίλιο αλλά με εμφανώς λιγότερους θανάτους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Στην Ρωσία βράζει ξανά δυστυχώς. Ευτυχώς που τους απέμεινε κάτι από την ΕΣΣΔ ( Υγεία ) και τα πάνε καλά στους θανάτους. Στην Ιταλία πάνε για τα ίδια επίπεδα με Μάρτιο-Απρίλιο αλλά με εμφανώς λιγότερους θανάτους.
Δεν ξέρω αν η Ρωσία πάει καλά στους θανάτους αν δεις έχει τα ίδια κρούσματα με την Βρετανία όμως η Βρετανία έχει τους μίσους νεκρούς.Η Γαλλία με 4.000 περισσότερα κρούσματα από την Ρωσία έχει το 1/3 των νεκρών της δεύτερης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,626 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η Ρωσία πάει καλά στους θανάτους αν δεις έχει τα ίδια κρούσματα με την Βρετανία όμως η Βρετανία έχει τους μίσους νεκρούς.Η Γαλλία με 4.000 περισσότερα κρούσματα από την Ρωσία έχει το 1/3 των νεκρών της δεύτερης.

Δεν έχει καιρό που εκτοξεύτηκε ξανά η Βρετανία. Αν δεις και στο πρώτο κύμα και γενικά κρατούσε καλύτερα επίπεδα για τον συνολικό αριθμό κρουσμάτων της, την αναλογία με τους θανάτους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Περίπου 60.000.000 πεθαίνουν κάθε χρόνο στην γη από διάφορες αιτίες
Πολλοί από αυτούς από κάπνισμα, και κακή διατροφή.
Δεν είδα καμία απαγόρευση του καπνίσματος του junk food η της ζάχαρης
Το καπνισμα απαγορεύεται στους κλειστους χωρους.
Η ζαχαρη και η κακη διατροφη δεν μπορουν να απαγορευτουν γιατι αν ο διπλανος σου διατρεφεται σωστα δεν διατρεχει κινδυνο απο εσενα αν τρως χαλια.
Αντίθετα αν ο διπλανος σου δεν φοραει μασκα, μπορει να σου κολλησει τον ιο και εσυ με την σειρα σου σε αλλους.
Ο καρκινος και η παχυσαρκία δεν ειναι μεταδοτικες ασθενειες. Μπορει ο αδελφος μου να τρωει χαλια κ να ειναι παχυσαρκος αλλα εγω να ειμαι σπορτιφ και να τρωω υγιεινα.
Η ζαχαρη δεν μπορει να απαγορευθει γιατι πολλα γλυκα βασιζονται στην ζαχαρη. Ακομα κι εγω που προσεχω χτυπαω κανα μιλφειγ ή προφιτερολ μια φορα τον μηνα. Το τσιγαρο αν δεν υπαρχει εθισμος μπορει να εχει αγχολυτικες ιδιοτητες. Οι υπερβολες ειναι το προβλημα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


όπως και η γρίπη υπσρχουν πολλα στελέχη συνεπώς τα αντισώματα για ένα στέλεχος μπορεί να μη λειτουργούν σε άλλο στέλεχος. Όπως και η γρίπη το εμβόλιο δε θα ειναι 100/100 αποτελεσματικό θα περιέχει κάποια στέλεχη της προηγούμενης και θα ανανεώνεται καθε χρόνο.

εξαιτίας αυτου παιδιά δεν υπάρχει περιπτώση με προληπτικά μεσα είτε αυτα ειναι εμβόλιο είτε μάσκες να νικηθεί ο ιός , θα περιοριζεται για κάποιο διάστημα και όποτε έχουμε διακοπή μέτρων θα έχουμε έξαρση.

η γυναίκα πανω νόσησε πιο σοβαρά την δεύτερη φορα λόγω τυχαιου γεγονόρος είτε το στελεχος ήταν πιο επιθετικό είτε με την νόσηση της προσβλήθηκε και απο αλλη αναπνευστική λοίμωξη,

αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι δεν εχει βρεθεί όπως η γρίπη θεραπεία πέρα απο ανοσοτροποποιητικους παράγοντες ... περίμενα μέχρι σήμερα να είχε ανακοινωθεί κάτι ...
".......
οσο αφορά την επιδημιολογία αυτή την στιγμή κρύβουν κρούσματα της επαρχίας ....παρουσιάζουν ευάλωτη κυρίως την Αθήνα γιατι ειναι ο μίσος πληθυσμός της Ελλάδασ, συμφωνώ με συτο που κάνανε αλλα δε συμφωνώ που πουλάνε παραμύθια στον κόσμο, ο κόσμος καταλαβαίνει για αυτο έχουμε κινήματα εναντίον της μάσκας, αρνητές κορονοϊού κοκ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
οσο αφορά την επιδημιολογία αυτή την στιγμή κρύβουν κρούσματα της επαρχίας ....παρουσιάζουν ευάλωτη κυρίως την Αθήνα γιατι ειναι ο μίσος πληθυσμός της Ελλάδασ, συμφωνώ με συτο που κάνανε αλλα δε συμφωνώ που πουλάνε παραμύθια στον κόσμο, ο κόσμος καταλαβαίνει για αυτο έχουμε κινήματα εναντίον της μάσκας, αρνητές κορονοϊού κοκ
Κρύβουν κρούσματα ή λένε ψέματα για τη σοβαρότητα της κατάστασης; Δεν έχω ιδέα τί εννοείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,626 μηνύματα.
Γαλλία: 12.993 κρούσματα, 163 θάνατοι, 1.189 αναρρώσεις.

Εκεί ξεφεύγει ξανά η κατάσταση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κρύβουν κρούσματα ή λένε ψέματα για τη σοβαρότητα της κατάστασης; Δεν έχω ιδέα τί εννοείς.
δεν κάνουν σωστή ιχνηλάτηση στην επαρχιά. Δηλαδή παιδια στην επαρχία αν είσαι συμπτωματικός δε σου κάνουν το τεστ το ίδιο εύκολα με την Αθήνα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Ιράν,Ρωσία και Ουκρανία σπάνε ρεκόρ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Χθες η Τσεχία είχε όσους νεκρούς είχε η Ελλάδα τον μισό Οκτώβριο...
Στο Βέλγιο τίποτα δεν άλλαξε...
Η Ουγγαρία...

 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
δεν κάνουν σωστή ιχνηλάτηση στην επαρχιά. Δηλαδή παιδια στην επαρχία αν είσαι συμπτωματικός δε σου κάνουν το τεστ το ίδιο εύκολα με την Αθήνα.
Διαφωνώ! Ίσα ίσα πιστεύω το αντίθετο. Δεν ξέρω από που προέρχεται η πληροφόρηση σου αλλά έχεις πει άπειρα μη έγκυρα πράγματα στο συγκεκριμένο θρεντ. Από εδώ και πέρα καλύτερα να μιλάς με στοιχεία και άσε την "εσωτερική πληροφόρηση" που πιπίλας τόσο καιρό
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διαφωνώ! Ίσα ίσα πιστεύω το αντίθετο. Δεν ξέρω από που προέρχεται η πληροφόρηση σου αλλά έχεις πει άπειρα μη έγκυρα πράγματα στο συγκεκριμένο θρεντ. Από εδώ και πέρα καλύτερα να μιλάς με στοιχεία και άσε την "εσωτερική πληροφόρηση" που πιπίλας τόσο καιρό
θελουν να ακολουθήσουν το Ισπανικό μοντέλο ... δηλαδή να πρόστατευσουν μονο την πρωτεύουσα .....

δεν ξαναγράφω με στοιχεία ειμαι φωνή λογικης οποίος θέλει με πιστεύει ....
υπαρχει κάποιος που πιστεύει οτι η επαρχια δεν εχει προβλημα με τον ιο; Και αυτά που παρουσιαζουν ειναι ρεαλιστικα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,626 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι στην επαρχία βράζει η κατάσταση αλλά το αγνοούν. Η Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι ανέβαζε κρούσματα επικινδύνως. Είχαμε φτάσει τα 50 ανά ημέρα αν δεν κάνω λάθος. Στα ξαφνικά εκμηδενίστηκαν. Μη μου πείτε ότι έγινε θαύμα με τον περιορισμό στα μεσάνυχτα. Είναι σίγουρο ότι προφανώς test πολλά δεν γίνονται, ιδίως στην επαρχία. Τα αστικά είναι γεμάτα σε τραγική κατάσταση ( αυτό συμβαίνει ακόμα και στην Αθήνα ). Δεν πιστεύω ότι τα κρύβουν, απλά πιστεύω ότι δεν διαχειρίζονται σωστά αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν με σωστή διαχείριση να μας είχαν οδηγήσει ίσως και στην λήξη της πανδημίας εν Ελλάδι.

Εκτός από μερικούς ψεκασμένους ο Ελληνικός λαός πειθάρχησε. Περίεργο αλλά πειθάρχησε.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι στην επαρχία βράζει η κατάσταση αλλά το αγνοούν. Η Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι ανέβαζε κρούσματα επικινδύνως. Είχαμε φτάσει τα 50 ανά ημέρα αν δεν κάνω λάθος. Στα ξαφνικά εκμηδενίστηκαν. Μη μου πείτε ότι έγινε θαύμα με τον περιορισμό στα μεσάνυχτα. Είναι σίγουρο ότι προφανώς test πολλά δεν γίνονται, ιδίως στην επαρχία. Τα αστικά είναι γεμάτα σε τραγική κατάσταση ( αυτό συμβαίνει ακόμα και στην Αθήνα ). Δεν πιστεύω ότι τα κρύβουν, απλά πιστεύω ότι δεν διαχειρίζονται σωστά αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν με σωστή διαχείριση να μας είχαν οδηγήσει ίσως και στην λήξη της πανδημίας εν Ελλάδι.

Εκτός από μερικούς ψεκασμένους ο Ελληνικός λαός πειθάρχησε. Περίεργο αλλά πειθάρχησε.
Στην Αθήνα κανανε τυχαίους δειγματοληπτικούς ελέγχους σε πλατείες, μιλαμε για χιλιάδες τεστ... παιδιά..
δε τους νοιάζει η επαρχία τοσο όσο η Αθήνα. Ενώ μέχρι πριν απο λιγους μήνες στοχεύανε επαρχία εκεί που πρσγμστι ειναι το προβλημα άρχισαν να προσανατολίζονται στην πρωτευουσα. Αντί να παρουσιάζουν απόλυτα νουμεΡα έπρεπε να παρουσιαζουν λόγο κρούσματα /τεστ αυτο κοιτάνε οι λοιμωξιολογοι Αλλα στον κόσμο μεταφέρουν μονο απόλυτα νούμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι, θα πιστεύουμε τα παπαγαλάκια σαν κι εσένα...
Παπαγαλακι σημαίνει οτι αναμεταδίδω πρσγμστα σπο δημοσιογρσφικες πηγές.. ή διάφορες άλλες πηγές,
σπανια βάζω πηγές σε αυτά που γράφω.
οσο αφορά την εσωτερική πληροφορηση έχω γράψει ποια ακριβώς ειναι και εδώ και αρκετό καιρό δε γρφάω στο στέκι για αυτο .
Επειδη Δουλεύω σε νοσοκομειο που νοσηλευει COVID έχω πολλα πρσγμστα να πω που γινονται που θα σας φύγει το τσερβέλο αλλα δε τα λεω γιστι απλά οι περισσοτεροι δε θα με πιστέψετε ...
...
πολλοι πιστεύουν οτι ο ιός με τα μέτρα πρόληψης μπορεί να νικηθει εξαιτίας δημοσιογραφικών ειδήσεων εγώ απο πέρσι λεω οτι ο ιός οτι και να κάνουμε δε μπορεί να νικηθεί αλλα θα ζήσουμε με συτον όπως ζούμε με τον h1n1

πολλοι πιστεύουν οτι με το εμβόλιο θα νικησουμε τον ιο εγώ σας λέω δε θα ειναι 100/100 αποτέλεσματικο ανέλυσα στο προηγουμενο ποστ μου γιατι και λόγω των παρενεργειών που μπορεί να προκαλέσει δε θα είναι υποχρεωτικό αλλα οποίος το θέλει θα το κάνέι...
επίσης έκανα και εκτίμηση ποτέ θα βγει το εμβόλιο απο πέρσι ... Οταν οι περισσοτεροι λεγανε 2,3 χρόνια εγώ ειπα 10 με 12 μήνες

αναμενω θεραπεία ανάλογη με το tamiflu (φτηνή για όλους ) σε αυτή δίνω ελπίδα όχι σε μεσα πρόληψης με αυτά απλά κερδίζουμε χρόνο,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top