• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ έχω πει στο focko να μην αναφέρει πληροφορίες που μαθαίνει εσωτερικά γιατί δεν σας αξίζει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Α ρε φοκο πραγματικά τι υπομονή έχεις ρε man. Σου την λένε εδώ και τόσο καιρό κάτι κορωνοπληκτοι με έντονο ύφος νομίζοντας ότι είναι κάποιοι και εσύ παραμένεις πάντα ήρεμος.

@fockos
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Επειδη Δουλεύω σε νοσοκομειο που νοσηλευει COVID έχω πολλα πρσγμστα να πω που γινονται που θα σας φύγει το τσερβέλο αλλα δε τα λεω γιστι απλά οι περισσοτεροι δε θα με πιστέψετε ...
Εγώ θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω) αυτά που λες. Αν έχεις όρεξη γράψτα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω) αυτά που λες. Αν έχεις όρεξη γράψτα.
Θα του επιτρέψω να γράφει υπό δυο προυπόθεσεις.

- Να ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει γιατί γράφει ότι σκέφτεται και στο τέλος δεν βγάζουν νόημα.
- Να μην είναι σεντόνια τα post του

Αν συμφωνείς @fockos συνέχισε να πληροφορείς τα παιδιά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα του επιτρέψω να γράφει υπό δυο προυπόθεσεις.

- Να ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει γιατί γράφει ότι σκέφτεται και στο τέλος δεν βγάζουν νόημα.
- Να μην είναι σεντόνια τα post του

Αν συμφωνείς @fockos συνέχισε να πληροφορείς τα παιδιά.
ok akiko
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω σήμερα.
Η εσωτερική πληροφόρηση είναι από άτομο που δουλέυει στα εργαστήρια της ιατρικής σχολής και κάνει pcr. Συνεπώς δεν ξέρω ποσα δηλώνουν ανά ημέρα πανελληνίως αλλά απλά αν έχουμε πολλά ή λίγα. Και ίσως καποιες ανακοινώσεις που θα κάνουν ανοσολόγοι εκεί (συνήθως όμως το προλαβαίνουν οι δημοσιογράφοι).
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θα του επιτρέψω να γράφει υπό δυο προυπόθεσεις.

- Να ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει γιατί γράφει ότι σκέφτεται και στο τέλος δεν βγάζουν νόημα.
- Να μην είναι σεντόνια τα post του

Αν συμφωνείς @fockos συνέχισε να πληροφορείς τα παιδιά.
Cringe
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Ανοίγουν οι δρόμοι για εμβόλιο από Ρωσία. Μακάρι, αδιαφορώ για το πια χώρα θα το βρει πρώτη. Το μόνο που με νοιάζει είναι επιτέλους να ανακοινωθεί η λήξη της πανδημίας και να γίνουν όλα σαν πριν.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ιταλία: 7332 κρούσματα, 43 θάνατοι, 2037 αναρρώσεις

Ιράν: 4830 κρούσματα, 279 θάνατοι, 2991 αναρρώσεις

Οι δύο αυτές χώρες ήταν οι πρώτες τρεις ( μαζί με την Νότια Κορέα ) που ξεκίνησα τρομακτική άνοδο τον Φλεβάρη-Μάρτιο και έτσι ξέφυγε η κατάσταση τελείως. Οι δύο αυτές χώρες επιστρέφουν ξανά στην αρχική τους κατάσταση...

Αγγλία: 19.724 κρούσματα, 137 θάνατοι....

Πάμε καλά στην Ευρώπη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επιστροφή στο όχι τόσο αγαπημένο μου θέμα για να θέσω ένα εύλογο ερώτημα:Γαλλία-σήμερα.Αναγγελία Μακρόν-απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 9μμ μέχρι τις 6πμ.Πόσο κοντά βρισκόμαστε σε αυτά τα εξαίσια μέτρα;όχι και τίποτε άλλο ,να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά,να κλεινόμαστε στο σπίτι με τα αντικαταθλιπτικά έτοιμα :loltooth:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Η πλάκα είναι οτι θα περιμενε κανεις να ληφθούν τέτοια μετρα στην Ισπανία που σήμερα είχε διπλάσιους νεκρούς απο την Γαλλία που έχει και πολύ περισσοτερους κατοικους... Και όμως τα μετρα αυτά τα παιρνει ένας φιλελεύθερος...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εδώ η επιτροπή λοιμωξεων με το στομα του Τσιόδρα με μια έρευνα στοχευμένη ακυρωνει οτι έλεγε πέρσι...... περί lock down.

επειδή ο ιός δε προκαλεί κατα πάσα πιθανότητα ανοσολογική μνήμη και υπαρχουν πολλα στελέχη του δε διευκρίνησε οτι η ανοσία της αγέλης ειναι αδύνατο να εφαρμοστει.

το εμβόλιο κατα πάσα πιθανότητα δε θα εφαρμοστει σε παιδιά γενικού πληθυσμού (διότι ο κίνδυνος του εμβολίου θεωρείται μεγαλύτερος απο την νοσηση τους). Αυτο φυσικά θα προκαλέσει με τους Ελληνες δημοσιογρσφους μεγαλη σύγχυση περί επιικυνδινοτητας του.

η απορία μου ειναι η εξής. η Ελλαδα θα προμηθευτεί το Ρωσσικης παραγωγής εμβόλιο που κατα πιθανότητα θα κυκλοφορήσει άμεσα ή θα περιμένει το Αμερικανικης παραγωγής το οποίο προανηγγηλαν ενω ηταν σε δοκιμές ... εάν περιμένουν το 2ο καταλαβαίνετε όλοι οτι παιζεται business πίσω απο αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
ok akiko
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω σήμερα.
Η εσωτερική πληροφόρηση είναι από άτομο που δουλέυει στα εργαστήρια της ιατρικής σχολής και κάνει pcr. Συνεπώς δεν ξέρω ποσα δηλώνουν ανά ημέρα πανελληνίως αλλά απλά αν έχουμε πολλά ή λίγα. Και ίσως καποιες ανακοινώσεις που θα κάνουν ανοσολόγοι εκεί (συνήθως όμως το προλαβαίνουν οι δημοσιογράφοι).
Εσύ είπες οτι δουλεύεις σε νοσοκομείο αναφοράς και ξέρεις περιστατικά που θα μας κουφάνουν. Πες κανένα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσύ είπες οτι δουλεύεις σε νοσοκομείο αναφοράς και ξέρεις περιστατικά που θα μας κουφάνουν. Πες κανένα.
τα παιδιά δε νοσούν σοβαρα συνεπώς το καθένα μπορεί να εχει κορονοιο..
•μαμά θετικού πρόσφυγα ψώνιζε στο κυλικείο του νοσοκομείου
*πηγα να εκτιμήσω άλλο πρόσφυγα που έκανε πυρετικούς σπασμούς και ήταν θετικο και εφυγε λαθΡα...
*πηγα να εξετασω παιδί στα επείγοντα με θετικο αδελφάκι συμπτωματικό και ζηταω απο τους νόσηλευτες στολή και μου λένε έχω μάσκα (φορούσα την μάσκα που ειχα αγοράσει ο ίδιος) έγραψα στην κάρτα οτι δεν εξετασα λογω μη διαθεσιμότητας μεσων προστασίας και σε κανα μισάωρο με ξανακαλουν ενοχλημένοι και μου δίνουν πλήρη στολή (Ήταν εκτεθημενο αρκετή ώρα στο επειγοντα ενώ ήταν δεδομένο θετικο ). Επρεπε Να μπει κατευθειαν Εισαγωγή και να γινει διαχείρηση απο εκεί,
*παιδί με πυρετικούς σπασμούς μετα απο 20 λεπτά σπασμούς έτοιμο για διασωληνωση θυμήθηκαν οτι ειναι υποπτο και το μετέφεραν σε COVID εξεταστήριο , και όταν ήρθαν να το διασωληνωσουν δεν είχαν τα καταλληλα εργαλεία και το διασωληωνσαν 45 λεπτά μετα ενώ δε χρειαζόταν,
*παιδι με όγκο στο στέλεχος του βγάλανε ψευδως θετικο και το στείλανε σπίτι για 15 μέρες
* ενώ ημουν ύποπτος και επρεπε να τεθώ σε καραντίνα μεχρι την 5η μέρα να κάνω το τεστ έκανα στο ενδιαμεσο 2 εφημερίες
*τα περισσότερα τεστ που κανουν ειναι σε ασυμπτωματικσυς... σε αυτους που κανουν χειρουργεία σε αυτούς που κανουν μαγνητικές ενώ οι πιο πολλοί συμπτωματικοι απο τα επείγοντα δε κάνουν το τεστ.


θα σβήσω το μήνυμα μου εντος της ημέρας
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1602743022114.png


είναι το έντυπο που η κυβέρνηση έβαλε για να δέχονται πίσω τα παιδιά στο σχολείο ή σε αθλητικούς χώρους μετά από οποιαδήποτε λοίμωξη... αυτό βάζει τους γονείς να ζητούν από τον παιδίατρο τους το συγκεκριμένο χαρτί και πολλοι παιδίατροι να στέλνουν τα παιδιά στο νοσοκομείο για να κάνουν το τεστ...... μου ήρθε παιδί με πονοκέφαλο χωρίς καν εμπύρετο που το εξέτασα στα εμπύρετα για να συμπληρώσω το χαρτί (φυσικά δε το κανα).

Η τωρινή οδηγία σε αυτό είναι 5 μέρες απουσίας συμπτωμάτων το παιδί επιστρέφει αλλά πολλοί γονείς επειδή θέλουν το παιδί τους να πάει πιο γρηγορα στο σχολείο ζητάνε από το παιδίατρο να συμπληρώσει πιο πριν το χαρτί και οι παιδίατροι τους στέλνουν πάλι στο νοσοκομείο.

Το pcr δε καλύπτεται από το ΕΟΠΥΥ και σε πολλές περιπτώσεις το κόστος είναι πάνω από 100 ευρώ...
αν κάποιος ιατρός συμπληρώσει τέτοιο χαρτί και το παιδί έχει κορονοιό (πολύ πιθανό) θα στοχοποιηθεί ο ιατρός χωρίς να φταίει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

κοιτάξτε πόσο ρεζίλιδες ειναι και η αιτία που έκανα ιδιωτική ασφάλεια.... το Ρίο ολόκληρο Πανεπιστήμιακό Νοσοκομείο έστειλε το παιδί στο Καραμανδάνειο το οποίο το έστειλε στην συνέχεια στο Παιδων διακομιδή. Κεντρικό νοσοκομείο που ουσιαστικά αναλαμβάνει την Δυτική Πελοπόννησο στέλνει απλές λαρυγγίτιδες στο Παίδων... διότι ήταν θετικό στο Κορονοιό.

Το θέμα μου είναι ότι στο Ρίο έχει καθηγητές που τους χρυσοπληρώνει το ελληνικό δημόσιο (μισθός, πρωτόκολλα κοκ) και δε μπορούν να νοσηλεύσουν ένα παιδί ..... με covid +.

Μάλιστα ο διοικητής στο τέλος δε μπόρεσε να απαντήσει στο εύλογο ερώτημα της δημοσιογράφου ... ότι δε μπορούσε να αντιμετωπιστεί το παιδί εκεί.... αρχιζε να διαφημίζει το νοσοκομείο του (ότι έχει ΜΕΘ, έχει κρεβάτια , καλούς ιατρούς) και απλά είπε ότι οι ιατροί κρίνανε ότι πρέπει να μεταφερθεί μια απλή λαρυγγίτιδα στο Παίδων.

Η χαζομάρα είναι παιδιά ... ότι τα χρήματα που δαπάνησε χωρίς λόγο το δημόσιο για τις διακομηδές... και αυτα τα ασθενοφορα μπορουσαν να χρησιμοποιηθούν άλλου...
----------------

Επίσης ο παιδίατρος ο νοσοκομειακός στο τέλος λέει ότι ένα εμετός ένας πονοκοιλος στα παιδιά μπορεί να είναι κορονοιός... και αυτό ακριβώς αναγκάζει τους παιδιατρους να στέλνουν τα παιδιά στα νοσοκομεία για ΤΕΣΤ με το παραμικρό σύμπτωμα (κοιτάξτε το πάνω μου ποστ με το έγγραφο) που έβαλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Iσως η χειρότερη αντιμετώπιση του κορονοιου από χώρα είναι η Ρωσία. Ελάχιστα τεστ, σπάνια αναγνωρίζουν ότι κάποιος πάσχει από Κοβιντ και προσπαθούν να το χρεώσουν σε άλλες παθήσεις αλλά παρ όλα αυτά τα ημερησια θύματα από Κοβιντ είναι πάρα πολλά. (ειδικά για μια χώρα με χαμηλό προσδόκιμο ζωής και με το μεγαλύτερο ποσοστό μουσουλμανων)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσωτερική πληροφόρηση πάνω από 500 κρούσματα (μη πέσετε να με φάτε αν είναι 450). Θα είναι πολλά
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάνω από 500 κρούσματα λοιπον
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Σιγά τα ωά. Το Βέλγιο έχει τον ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα αλλά πάνω από οκτώ χιλιάδες κρούσματα και 34 νεκρούς σήμερα.
Και στις μικρότερες σε πληθυσμό χώρες τα κρούσματα κ οι νεκροί είναι πολλαπλάσιοι.
Π.χ η Ουγγαρία με μηδέν τουρισμό σε σχέση με την Ελλάδα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top