Ποια η γνώμη σας για τα αγόρια που κάνουν piercing στη μύτη;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Γιατί το συζητάμε καν; Ο καθένας ας κάνει οτιδήποτε εκείνος θέλει και τον κάνει ευτυχισμένο. Αυτό το " του στερεί την ομορφιά " για εμένα είναι μπούρδα. Αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου με το να το κάνεις αυτό; Αν ναι τότε go for it χωρίς δισταγμό. Όσο χάλια και αν είναι για τα μάτια τρίτων σημασία έχει το αν είναι ωραίο στα μάτια τα δικά σου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, προσωπικά το μόνο πράγμα που δεν μπορώ να βλέπω γιατί με τρομάζει είναι εκείνο το στρέτσινγκ που έκαναν στα αυτιά και άνοιγαν κάτι τρύπες σαν βαρέλια από διαφήμιση του Jack Daniel's... Τι μόδα ήταν κι αυτή, ευτυχώς πέρασε...
 

Nontii

Νεοφερμένος

Ο Nontii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Welcome back Herbalesence !! :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν παρεξήγησε. Σου λεει οτι η υπερβολη δεν ειναι καλό πράγμα. Επισης μεταξυ μας αλλα δεν εχω δει και κανα στέλεχος εταιρειας ή διοικητικο με αυστηρο πόστο να ειναι μέσα στα τατου και τα τρυπήματα. Αυτα ειναι για άλλου ειδους επαγγελματιες.... καλλιτέχνες - τατου αρτιστ - τραγουδιστες - μπράβους - πορνοσταρ κτλπ κτλπ τωρα εάν εσυ θέλεις να επιλέξεις και μια τέτοια δουλειά εννοειται οτι ειναι οκ. Αν όχι όμως δεν θα ταιριάζει και με τη δουλεια που θα κάνεις.

Αυτα για να γράψουμε και κάτι πραγματικο πέρα απο τις υποκειμενικες φιλοσοφιες του καθενος... που και εγω εχω φιλοσοφιες δεν το λέω ειρωνικά.
Αυτό εννοείται, ούτε και εγώ ήμουν ποτε υπερ της υπερβολής απλά εγώ απαντάω ότι παρεξήγησε στο ότι επιδιώκω να αλλάξω τις απόψεις όσων δεν ενστερνίζονται την δική μου αισθητική, αυτος δεν ήταν ο σκοπός μου. Φυσικά και υπάρχουν πλήθος απόψεων αφού είμαστε άνθρωποι και ο κάθε ένας έχει τις δικές του απόψεις, πεποιθήσεις και χαίρομαι να τις ακούω! Απλά θέλω να διατυπώνονται σωστά, με ευγένεια. Γιατί ας πούμε αυτος σε σχόλιο του είχε πει ότι τα σκουλαρίκια στη μύτη είναι άθλια, γελοία. Εεε όχι συγγνώμη αλλά αυτό εγώ δεν το θεωρώ άποψη, απλά είχε μια δύσκολη μέρα... Όσο για τις θέσεις εργασίας και τα τατουάζ, είναι όντως λυπηρό αλλά ισχύει, και αυτό είναι ένα είδος προκατάληψης. Καλά βέβαια δεν εννοώ και ακρότητες (κάνα στέλεχος με τατουάζ χτυπημένα στη μούρη, είπαμε ! 😂) αλλά πιστεύω πως δεν θα πείραζαν ένα δυο τατουάζ να έχει ένα αυστηρό στέλεχος ακόμα και σε εμφανή σημεία (μικρά βέβαια)
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν σε ενοχλεί και σου χαλάει την διάθεση,σου προκαλεί εκνευρισμό η και επιθετικότητα η γνώμη των άλλων και μπαίνεις στην διαδικασία να εξηγήσεις και να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που αντιλαμβανεται τότε υπάρχει άλλο θέμα που οφείλεις να λύσεις μέσα σου.
Η γνώμη των ανθρώπων σου το μόνο που μπορούν να προσφέρουν είναι τροφή για σκέψη. Αν προκαλούν αλλά συναισθήματα ως προς το άτομο που την κάνει τότε υπάρχουν άλλες αδυναμίες από πίσω.

Οι χαρακτηρισμόι και η ταμπελες είναι άθλιες απο μόνες τους.
Με αποθουν οι άνθρωποι που καταφεύγουν στην χρήση τους.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όταν σε ενοχλεί και σου χαλάει την διάθεση,σου προκαλεί εκνευρισμό η και επιθετικότητα η γνώμη των άλλων και μπαίνεις στην διαδικασία να εξηγήσεις και να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλον ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από αυτά που αντιλαμβανεται τότε υπάρχει άλλο θέμα που οφείλεις να λύσεις μέσα σου.
Η γνώμη των ανθρώπων σου το μόνο που μπορούν να προσφέρουν είναι τροφή για σκέψη. Αν προκαλούν αλλά συναισθήματα ως προς το άτομο που την κάνει τότε υπάρχουν άλλες αδυναμίες από πίσω.

Οι χαρακτηρισμόι και η ταμπελες είναι άθλιες απο μόνες τους.
Με αποθουν οι άνθρωποι που καταφεύγουν στην χρήση τους.
Ακριβως!:thumbup:Ετσι ειναι,η γνωμη των αλλων παντα θα ειναι εκει οπως και αν δρασουμε εμεις,οποτε ο καθενας κανει αυτο που τον ευχαριστει,οτι κι αν ειναι,απο τη στιγμη που δεν βλαπτει αλλους.
Ασχημες οι ταμπελες και τα στερεοτυπα αλλα τα βλεπουμε δυστυχως. Να μην επηρεαζομαστε και να απορριπτουμε τις "κοινωνικες νόρμες" κανοντας εκεινο που μας εκφραζει.Ειναι και η απολυτη εκφραση οχι μονο αυτογνωσιας αλλά και ελευθεριας βεβαιως!
Αλλο το αν καποιος προβληματιζεται,ολοι προβληματιζομαστε γιαυτο και τα συζηταμε,το θεμα ειναι να μην επηρεαζομαστε αρνητικα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
κ
Αυτό εννοείται, ούτε και εγώ ήμουν ποτε υπερ της υπερβολής απλά εγώ απαντάω ότι παρεξήγησε στο ότι επιδιώκω να αλλάξω τις απόψεις όσων δεν ενστερνίζονται την δική μου αισθητική, αυτος δεν ήταν ο σκοπός μου. Φυσικά και υπάρχουν πλήθος απόψεων αφού είμαστε άνθρωποι και ο κάθε ένας έχει τις δικές του απόψεις, πεποιθήσεις και χαίρομαι να τις ακούω! Απλά θέλω να διατυπώνονται σωστά, με ευγένεια. Γιατί ας πούμε αυτος σε σχόλιο του είχε πει ότι τα σκουλαρίκια στη μύτη είναι άθλια, γελοία. Εεε όχι συγγνώμη αλλά αυτό εγώ δεν το θεωρώ άποψη, απλά είχε μια δύσκολη μέρα... Όσο για τις θέσεις εργασίας και τα τατουάζ, είναι όντως λυπηρό αλλά ισχύει, και αυτό είναι ένα είδος προκατάληψης. Καλά βέβαια δεν εννοώ και ακρότητες (κάνα στέλεχος με τατουάζ χτυπημένα στη μούρη, είπαμε ! 😂) αλλά πιστεύω πως δεν θα πείραζαν ένα δυο τατουάζ να έχει ένα αυστηρό στέλεχος ακόμα και σε εμφανή σημεία (μικρά βέβαια)

Θέλω να σου πω ότι ανάλογα με ποια κουλτουρα ανθρώπων θα συζητήσεις θα σου πουν κ τις αντίστοιχες απόψεις. Άλλη συζήτηση θα κάνεις με έναν πχ καλλιτέχνη και άλλη με έναν εισαγγελέα ο ένας θα θεωρεί τον άλλο κομπλεξικό αλλά τι να κάνουμε καθένας με τη κουλτουρα του. Όποτε όπως σου είπαν κάνε αυτό που αρέσει σε σενα κ μην παιρνεις κατάκαρδα απόψεις ανθρώπων που είστε διαφορετικοί.

Εννοείται ότι ένας διευθυντής δεν θα μπορουσε να σκάει με τρυπες και τατουαζ εφόσον δεν είναι δικιά του η δουλειά να επιβάλλει το dress code που θέλει.

Πλέον ο τρόπος ντυσίματος είναι έκφραση. Κάποιος σοβαρός η εστω σοβαρό Φάνης θα επιλέξει και έναν σοβαρό Φάνης τρόπο εξωτερικής εμφάνισης.
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχετε δίκιο αλλά αυτή η δουλειά είναι ειλικρινά η πιο δύσκολη που έχει χρειαστεί να κάνω στη ζωή μου. Κι αυτό είναι πιστεύω γιατί σε τρώει η αδικία. Λες, μα γιατί να με χαρακτηρίζουν κάπως οι άλλοι για μια επιλογή μου; Σε τρώει. Από την άλλη μήπως κι εμείς δεν κάνουμε το ίδιο πολλές φορές; Δε θα δούμε κάποιον με παλαβά ρούχα και θα πούμε, πού πάει το σούργελο; Δε θα δούμε μια χοντρή στην παραλία με μπικίνι και θα πούμε, μα γιατί δεν φοράει ένα παρεό η χοντρέλω; Δε θα δούμε έναν κοντό να φλερτάρει μια ωραία κοπέλα και θα πούμε, βρες καμιά στο ύψος σου ρε κοντοστούπη; Θέλω να πω, όλοι έχουμε λίγο πολύ τα κόμπλεξ μας και τα αδύναμα σημεία μας κι ας μην το παίζουμε ανώτεροι. Είναι ανθρώπινο να σε ενοχλεί όταν οι άλλοι σε κρίνουν για την εξωτερική σου εμφάνιση γι' αυτό και οι νέοι ειδικά είναι όλοι ίδιοι, ίδια ρούχα, παπούτσια, μαλλιά κλπ. γιατί αν ξεχωρίζεις γίνεσαι αντικείμενο σχολιασμού. Δεν το επικροτώ αλλά καταλαβαίνω γιατί γίνεται.

Πάντως στην παραπάνω δουλειά το να μη σε νοιάζει τί λένε οι άλλοι με έχει βοηθήσει ο @hack3r πάρα πολύ και τον αγαπώ γι' αυτό (άντε το είπα και δημόσια :redface:).
Όταν ξέρεις τι είσαι η είσαι στην διαδικασία της ανακάλυψης δεν μπορεί να σε επιρεασει κάτι τόσο πολύ και να σε ενόχλησει δυσάρεστα. Αν δεν έχεις μπει ποτέ σε αυτή την κατάσταση της αυτοκριτικής και δεν ξέρεις το ποιος είσαι τότε τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Γενικά υπάρχει συμπόνια και κατάνοηση όπου υπάρχει αδυναμία η πλήρη αποδοχή εαυτού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top